Νέα

Γκόμενες DJ's

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ακροατής_
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 126
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Καθως έχω πτυχίο Dj εκτός απo Phd γυναικολόγου, master μηχανικών ηλεκτρολόγων και διάφορες άλλες ειδικότητες.

Djing δεν είναι μόνο πετυχημένες αλλαγές. Όπως και στo radio production έτσι και στα live sets, υπάρχουν κανόνες και οδηγοί.

Δεν αφήνουμε ένα set ποτέ με το ίδιο beat για πολύ ώρα. Εναλλάσσουμε το mood, παίζοντας με τα συναισθήματα του ακροατή, δεν τον κρατάμε στην τσίτα για ώρα τον χαλαρώνουμε και τον ξανά ανεβάζουμε.

Χρειάζεται μελέτη και μεγάλη εμβάθυνση.
Κατα καιρούς έχω συναντήσει dj που πραγματικά αξίζουν.

Για εμένα τεράστιο ρόλο παίζει η ηχητική εγκατάσταση και να έχει ισοσταθμιστει ηχητικά ο χώρος.
Έχω φύγει από μαγαζιά και μπαρ και καφέ λόγω ήχου δεν συγχωρώ μαλακίες δέκα ευρώ το ποτό και να βασανίζομαι να αντέξω λίγα λεπτά ακόμα ενώ ξέρω ένα απλό χαμήλωμα σε μια ορισμένη συχνότητα θα σε φέρει από την κόλαση στον παράδεισο.
 

j_thess

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2023
Μηνύματα
156
Like
331
Πόντοι
1
Καθως έχω πτυχίο Dj εκτός απo Phd γυναικολόγου, master μηχανικών ηλεκτρολόγων και διάφορες άλλες ειδικότητες.

Djing δεν είναι μόνο πετυχημένες αλλαγές. Όπως και στo radio production έτσι και στα live sets, υπάρχουν κανόνες και οδηγοί.

Δεν αφήνουμε ένα set ποτέ με το ίδιο beat για πολύ ώρα. Εναλλάσσουμε το mood, παίζοντας με τα συναισθήματα του ακροατή, δεν τον κρατάμε στην τσίτα για ώρα τον χαλαρώνουμε και τον ξανά ανεβάζουμε.

Χρειάζεται μελέτη και μεγάλη εμβάθυνση.
Κατα καιρούς έχω συναντήσει dj που πραγματικά αξίζουν.

Για εμένα τεράστιο ρόλο παίζει η ηχητική εγκατάσταση και να έχει ισοσταθμιστει ηχητικά ο χώρος.
Έχω φύγει από μαγαζιά και μπαρ και καφέ λόγω ήχου δεν συγχωρώ μαλακίες δέκα ευρώ το ποτό και να βασανίζομαι να αντέξω λίγα λεπτά ακόμα ενώ ξέρω ένα απλό χαμήλωμα σε μια ορισμένη συχνότητα θα σε φέρει από την κόλαση στον παράδεισο.
Είσαι όντως DJ και φαίνεται απο αυτά που λες. Δεν το λεω ειρωνικά.
Μην αποκαλύπτεις ομως μυστικα/απαιτησεις της δουλειας. Ασε τους ανιδεους να παραμενουν ανιδεους ωστε να εξευτελιζονται.
Μη τους δινεις μασημενη τροφη. Αστους να νομιζουν και να επιμενουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Termin

_TELIS_

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαΐ 2022
Μηνύματα
292
Like
509
Πόντοι
81
Πγιότητα
 

Συνημμένα

  • mpekakou2.jpg
    mpekakou2.jpg
    56,3 KB · Εμφανίσεις: 17

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Είσαι όντως DJ και φαίνεται απο αυτά που λες. Δεν το λεω ειρωνικά.
Μην αποκαλύπτεις ομως μυστικα/απαιτησεις της δουλειας. Ασε τους ανιδεους να παραμενουν ανιδεους ωστε να εξευτελιζονται.
Μη τους δινεις μασημενη τροφη. Αστους να νομιζουν και να επιμενουν.
Λοιπόν για να εμβαθύνουμε λίγο το θέμα. Θα γράψω μερικά πράγματα από τεχνικής απόψεως και μετά για θεωρία.

Δεν έχω συναντήσει γυναίκα να ξέρει από ήχο εννοώ hi fi , ούτε κατά διάνοια hi end.
H αλήθεια είναι και άντρες δύσκολα συναντάς να ξέρουν πέρα από τα βασικά μπάσα πρίμα μεσαίες. Ένας χώρος πάντα έχει ανακλάσεις ήχου και χρειάζεται ισοστάθμιση. Οι ανακλωμενες συχνότητες είναι το πολύ από 20 - 400Ηz οπότε χρειάζεται equalizer με πολλές συχνότητες στα χαμηλά. Οι υψηλές συχνότητες είναι θέμα καλών ηχείων δεν μπορείς να κάνεις θαύματα στην ισοστάθμιση αν δεν έχεις καλά ηχεία. Τα sub τα βάζουμε ίσα ίσα να γεμίζουν τον ήχο όχι να δονείται συνεχώς ο χώρος. Άλλη συμπεριφορά έχει άδειο από κόσμο το μαγαζί άλλη γεμάτο.


Τρελαίνομαι για μικρά μπαράκια καφετέριες που έχουν καλό ήχο και από μέτρια μηχανήματα. Όπως τρελαίνομαι να βλέπω πανάκριβα ηχεία να παίζουν σαν σε πανηγύρια.


Σχετικά τώρα με αυτά που έγραψα πριν τις εναλλαγές του mood. Όπως στην ηχοληψία υπάρχει η αμερικανική η αγγλική η γερμανική και η γαλλική σχολή έτσι και στο djing υπάρχουν σχολές από αυτές τις χώρες. Βέβαια είναι πιο συγκεχυμένα τα όρια. Άλλες σχολές έχουν αυστηρά όρια παράδειγμα κάθε 4-5 track αλλαγή mood, αλλαγές με τα intro ή χωρίς intro (υπάρχουν όμως tracks που έχουν καταπληκτικά intro ή outro που στην ουσία είναι η υπογραφή όλου του τραγουδιού και ο ακροατής φτιάχνεται να τα ακούει δεν έχει νόημα να παίξεις μόνο τα κουπλέ και τα ρεφρέν.
Το να κόψεις ένα superrhit στο πρώτο ρεφρέν μόνο και μόνο να βάλεις ένα άλλο superhit είναι μια τεράστια μαλακια που έκαναν την δεκαετία του 2000 για να βάλουν 5 tracks σε 5 λεπτά τι νόημα είχε; Άφηνες ανικανοποίητο τον ακροατή που μόλις έμπαινε στην διάθεση από το αγαπημένο του track του την έκοβες.

Έγραψα αυτά τα πράγματα γιατί τρία πράγματα αγαπώ πολύ τα αυτοκίνητα τον καλό ήχο και τα καλά homecinema.

Δεν χρειάζεσαι καν ουίσκι μια καλή ταινία, ενα καλό σετ τραγουδιών και φτιάχνεσαι μια χαρά.....

Για το γέλιο της υπόθεσης προχτές πήγα σε καφέ μπαρ. Είχε 6 ηχεία το κάθε ένα 600 ευρώ. Σε ύψος 4,5 μέτρα και τα είχε παράλληλα μεταξύ τους δηλαδή τα Twitter ήταν στα 4,5 μέτρα ύψος χωρίς γωνία κλίσης προς τα κάτω. Στην ουσία για να ακούσει σωστά μουσική κάποιος έπρεπε να είναι ανεβασμένος σε μια σκάλα στην κορυφή. Καθώς ο χώρος ήταν μικρός και η διασπορά ελάχιστη λόγω αποστάσεων.
Δεν πήγα να κοιτάξω το booth, το υπολογίζω να έχει δώσει κάνα τριχιλιαρο στον ήχο.
Καλύτερα θα έπαιζε ένα jbl boombox των 200ευρω πάρα η εγκατάσταση αυτή. Τι να κάτσω να εξηγήσω εγώ σε ιδιοκτήτη τι να εξηγησω σε dj..... Θα με πούνε παράξενο θα με πούνε ιδιοτροπο..... Αυτό είναι το Ελλαντα που γράφουν και στο άλλο νήμα.

Γουσταρισα όμως Σαλόνικα είχα πάει σε ένα μπαράκι καφέ φτηνό της γειτονιάς αλλά τα παιδιά είχαν βάλει μόνιτορ ηχεία των 100 ευρώ το ένα , όμως άκουγες παράδειγμα ένα track των Depeche Mode λες και ήσουν σε στουντιακι ήχου.

Γενικά με τον ήχο έχω καταλήξει μερικοί άνθρωποι το έχουν και μερικοί καθόλου το θέμα είναι ότι ασχολούνται και επαγγελματικα και μας βασανίζουν τα αυτιά και το κεφάλι.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Iso14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2012
Μηνύματα
4.281
Κριτικές
8
Like
2.928
Πόντοι
456
Έγραψα αυτά τα πράγματα γιατί τρία πράγματα αγαπώ πολύ τα αυτοκίνητα τον καλό ήχο και τα καλά homecinema.

Δεν χρειάζεσαι καν ουίσκι μια καλή ταινία, ενα καλό σετ τραγουδιών και φτιάχνεσαι μια χαρά.....
Και κατι αναμεσα στα ποδια να υγραινει τα αρχιδια:happy:Μια καλη dj ας πουμε
 
  • Like
Αντιδράσεις: Termin

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.806
Like
3.625
Πόντοι
456
Λοιπόν για να εμβαθύνουμε λίγο το θέμα. Θα γράψω μερικά πράγματα από τεχνικής απόψεως και μετά για θεωρία.

Δεν έχω συναντήσει γυναίκα να ξέρει από ήχο εννοώ hi fi , ούτε κατά διάνοια hi end.
H αλήθεια είναι και άντρες δύσκολα συναντάς να ξέρουν πέρα από τα βασικά μπάσα πρίμα μεσαίες. Ένας χώρος πάντα έχει ανακλάσεις ήχου και χρειάζεται ισοστάθμιση. Οι ανακλωμενες συχνότητες είναι το πολύ από 20 - 400Ηz οπότε χρειάζεται equalizer με πολλές συχνότητες στα χαμηλά. Οι υψηλές συχνότητες είναι θέμα καλών ηχείων δεν μπορείς να κάνεις θαύματα στην ισοστάθμιση αν δεν έχεις καλά ηχεία. Τα sub τα βάζουμε ίσα ίσα να γεμίζουν τον ήχο όχι να δονείται συνεχώς ο χώρος. Άλλη συμπεριφορά έχει άδειο από κόσμο το μαγαζί άλλη γεμάτο.


Τρελαίνομαι για μικρά μπαράκια καφετέριες που έχουν καλό ήχο και από μέτρια μηχανήματα. Όπως τρελαίνομαι να βλέπω πανάκριβα ηχεία να παίζουν σαν σε πανηγύρια.


Σχετικά τώρα με αυτά που έγραψα πριν τις εναλλαγές του mood. Όπως στην ηχοληψία υπάρχει η αμερικανική η αγγλική η γερμανική και η γαλλική σχολή έτσι και στο djing υπάρχουν σχολές από αυτές τις χώρες. Βέβαια είναι πιο συγκεχυμένα τα όρια. Άλλες σχολές έχουν αυστηρά όρια παράδειγμα κάθε 4-5 track αλλαγή mood, αλλαγές με τα intro ή χωρίς intro (υπάρχουν όμως tracks που έχουν καταπληκτικά intro ή outro που στην ουσία είναι η υπογραφή όλου του τραγουδιού και ο ακροατής φτιάχνεται να τα ακούει δεν έχει νόημα να παίξεις μόνο τα κουπλέ και τα ρεφρέν.
Το να κόψεις ένα superrhit στο πρώτο ρεφρέν μόνο και μόνο να βάλεις ένα άλλο superhit είναι μια τεράστια μαλακια που έκαναν την δεκαετία του 2000 για να βάλουν 5 tracks σε 5 λεπτά τι νόημα είχε; Άφηνες ανικανοποίητο τον ακροατή που μόλις έμπαινε στην διάθεση από το αγαπημένο του track του την έκοβες.

Έγραψα αυτά τα πράγματα γιατί τρία πράγματα αγαπώ πολύ τα αυτοκίνητα τον καλό ήχο και τα καλά homecinema.

Δεν χρειάζεσαι καν ουίσκι μια καλή ταινία, ενα καλό σετ τραγουδιών και φτιάχνεσαι μια χαρά.....
OTI XEIROTERO να πετσοκόβει ο άλλος τα κομμάτια και να βάζει 40 δεύτερα από το καθένα. Δεν υπάρχει πιο σπαστικό ακόμη και από τον ανεγκέφαλο τύπο που απλά αλλάζει κομμάτια χωρίς συνοχή από το youtube. Πιστεύω κολλάει μόνο για τίποτα γάμους.
 

pussymaniac

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2010
Μηνύματα
356
Κριτικές
1
Like
448
Πόντοι
21
 
  • Like
Αντιδράσεις: Iso14

johnny rotten

Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2017
Μηνύματα
62
Like
87
Πόντοι
0
Εδώ ποστάρουμε γκόμενες Djs!!







Δέν είναι ακριβώς έτσι!!
Τά μεγάλα Event -Στό εξωτερικό- από σοβαρούς DJ's, απαιτούν τεράστια γνώση τής μουσικής!!
Πληρώνονται μέ συμβόλαια κάτω από σκληρούς όρους, άν δέν ανταποκριθούν...δέν αμείβονται!!
-Ενώ μπορεί νά έχουν πληρώσει στήν δισκογραφική, 30 καί 50Κ ευρώ γιά 2 Sampler-
Ρε συ Ακροατη,θελω να σε ρωτησω κατι.Ποια η σχεση σου με την ηλεκτρονικη μουσικη?.Κ κατι αλλο.Ποιο ειναι το καλυτερο παρτυ που εχεις παει εβερ εδω σε Ελλαδα?
 
OP
OP
Ακροατής_

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.692
Like
3.554
Πόντοι
1.706
Ρε συ Ακροατη,θελω να σε ρωτησω κατι.Ποια η σχεση σου με την ηλεκτρονικη μουσικη?.Κ κατι αλλο.Ποιο ειναι το καλυτερο παρτυ που εχεις παει εβερ εδω σε Ελλαδα?
Τά ακούσματα μου: είναι Chicago Blues - Electric Blues - Louisiana Blues- Rockabilly - Boogie- Psychedelic Rock.
Μέ τήν ηλεκτρονική μουσική δέν έχω καμία σχέση. Aλλά λόγο επαγγέλματος έχω βρεθεί σέ πάρα πολλά πάρτυ.
Στήν Ελλάδα τό καλύτερο από μουσικής πλευράς πάρτυ, ήταν πρίν 30 περίπου χρόνια, σέ ένα μαγαζί στό Κορωπί νομίζω ήταν.
Ηταν τών τότε Hell's Angels Hellas -Ισως δέν θυμάμαι καλά- Από θέμα γυναικών τά καλύτερα πάρτυ πού έχω πάει είναι Private σέ σπίτια η χώρους.
"Οχι σέ Clubs, Bars, μουσικές σκηνές, κτλ" σχεδόν πάντα...μέ ηλεκτρονική μουσική!!






 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom