Νέα

Γκόμενες DJ's

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ακροατής_
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 126
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.739
Πόντοι
2.306
Στην ζωή δεν βρήκα γκόμενα dj να ξέρει να μιξάρει.
Γυναίκα σεφ να φτιάξει πραγματικό υψηλής γαστρονομικής πιάτο.
Και τα κλασικά του αυγολέμονου.
Δεν βρήκα γύφτο να φοράει γυαλιά οράσεως.
Χοντρή χωρίς γκόμενο.
Κουμουνιστή χωρίς λεφτά.
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.805
Like
3.625
Πόντοι
456
Να κάνω την εύλογη ερώτηση. Τι θα πει DJ; Παλιά DJ σήμαινε γνώστης και κάτοχος τεράστιας ποσότητας (και ποιότητας) μουσικής από όλο το κόσμο, το οποίο για να γίνει και εφικτό απαιτούσε πάρα πολύ χρόνο και άπειρο χρήμα. Ταυτόχρονα όλος αυτός ο κόπος αναδείκνυε ένα άτομο ως επαγγελματία κάνοντας κάτι που δεν μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε. Πλέον ισχύει το ακριβώς ανάποδο. Ο καθένας είναι ''DJ'' (τι ακριβώς είναι ο DJ το 2024 δεν έχω καταλάβει βέβαια ακόμη), βρίσκει λίστες από το YouTube και παίρνοντας ένα laptop υπολογιστή πηγαίνει σε ένα μαγαζί και βάζει το ένα κομμάτι μετά το άλλο. Αρχίδια καλαβρέζικα. Ένας γνωστός μου πλήρωνε ''DJ'' στο μαγαζί του και απλά έβαζε κομμάτια στο YouTube. Βέβαια του έδινε 3 ευρώ την ώρα και 3-4 μπύρες. Όσο dj ήταν αυτό τόσο έχω σχέση εγώ με την αστρονομία. Καταλήγοντας θέλω να πω ότι δεν υπάρχουν DJs πια. Μπορεί το κάθε αφεντικό να φτιάξει κάποιες λίστες να τις βάζει και είναι έτοιμος. Ούτε έξοδα θα έχει, ούτε έναν άσχετο άνθρωπο που δεν προσφέρει τίποτα απολύτως.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.155
Κριτικές
2
Like
1.720
Πόντοι
216
Εδώ ποστάρουμε γκόμενες Djs!!






Η δεύτερη, και νόστιμο κομμάτι είναι, και ξέρει, τα βασικά τουλάχιστον αυτού που λέμε "μιξάρω". Η πρώτη, ούτε για γλάστρα σε πρωϊνάδικο, με ηχογραφημένη μίξη δεν κάνει. Ούτε καν ακουστικά δεν φοράει, ρε πούστη μου!
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.155
Κριτικές
2
Like
1.720
Πόντοι
216
Να κάνω την εύλογη ερώτηση. Τι θα πει DJ; Παλιά DJ σήμαινε γνώστης και κάτοχος τεράστιας ποσότητας (και ποιότητας) μουσικής από όλο το κόσμο, το οποίο για να γίνει και εφικτό απαιτούσε πάρα πολύ χρόνο και άπειρο χρήμα. Ταυτόχρονα όλος αυτός ο κόπος αναδείκνυε ένα άτομο ως επαγγελματία κάνοντας κάτι που δεν μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε. Πλέον ισχύει το ακριβώς ανάποδο. Ο καθένας είναι ''DJ'' (τι ακριβώς είναι ο DJ το 2024 δεν έχω καταλάβει βέβαια ακόμη), βρίσκει λίστες από το YouTube και παίρνοντας ένα laptop υπολογιστή πηγαίνει σε ένα μαγαζί και βάζει το ένα κομμάτι μετά το άλλο. Αρχίδια καλαβρέζικα. Ένας γνωστός μου πλήρωνε ''DJ'' στο μαγαζί του και απλά έβαζε κομμάτια στο YouTube. Βέβαια του έδινε 3 ευρώ την ώρα και 3-4 μπύρες. Όσο dj ήταν αυτό τόσο έχω σχέση εγώ με την αστρονομία. Καταλήγοντας θέλω να πω ότι δεν υπάρχουν DJs πια. Μπορεί το κάθε αφεντικό να φτιάξει κάποιες λίστες να τις βάζει και είναι έτοιμος. Ούτε έξοδα θα έχει, ούτε έναν άσχετο άνθρωπο που δεν προσφέρει τίποτα απολύτως.
Εδώ υπάρχει και το πρόβλημα. Δεν είναι η τεχνολογία που το δημιουργεί, είναι αυτό το "ωχ αδερφέ, βάλε εκεί ότι κάνει trend που είναι εύκολο". Απο την άλλη, βγαίνει στην επιφάνεια το πρόβλημα με το ρόλο του DJ στην Ελληνική νυχτερινή ζωή, που, με εξαίρεση εκείνη την περίοδο 1993-2003, ήταν ανέκαθεν ένα τζούκ μποξ με πόδια. Μόνη διαφοροποίηση, η περίοδος της άνθησης της ηλεκτρονικής σκηνής, αλλά με την φθορά της, πέθανε και ο πραγματικός ρόλος του DJ σαν δημιουργού και όχι απλά το παιδάκι που αλλάζει τα κομμάτια στη γωνία
 
Εγγρ.
21 Φεβ 2023
Μηνύματα
1.595
Κριτικές
13
Like
9.968
Πόντοι
2.046
Να κάνω την εύλογη ερώτηση. Τι θα πει DJ; Παλιά DJ σήμαινε γνώστης και κάτοχος τεράστιας ποσότητας (και ποιότητας) μουσικής από όλο το κόσμο, το οποίο για να γίνει και εφικτό απαιτούσε πάρα πολύ χρόνο και άπειρο χρήμα. Ταυτόχρονα όλος αυτός ο κόπος αναδείκνυε ένα άτομο ως επαγγελματία κάνοντας κάτι που δεν μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε. Πλέον ισχύει το ακριβώς ανάποδο. Ο καθένας είναι ''DJ'' (τι ακριβώς είναι ο DJ το 2024 δεν έχω καταλάβει βέβαια ακόμη), βρίσκει λίστες από το YouTube και παίρνοντας ένα laptop υπολογιστή πηγαίνει σε ένα μαγαζί και βάζει το ένα κομμάτι μετά το άλλο. Αρχίδια καλαβρέζικα. Ένας γνωστός μου πλήρωνε ''DJ'' στο μαγαζί του και απλά έβαζε κομμάτια στο YouTube. Βέβαια του έδινε 3 ευρώ την ώρα και 3-4 μπύρες. Όσο dj ήταν αυτό τόσο έχω σχέση εγώ με την αστρονομία. Καταλήγοντας θέλω να πω ότι δεν υπάρχουν DJs πια. Μπορεί το κάθε αφεντικό να φτιάξει κάποιες λίστες να τις βάζει και είναι έτοιμος. Ούτε έξοδα θα έχει, ούτε έναν άσχετο άνθρωπο που δεν προσφέρει τίποτα απολύτως.
σαν τον καραγκιόζη τον Deleasis
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
589
Κριτικές
1
Like
1.249
Πόντοι
206
Να κάνω την εύλογη ερώτηση. Τι θα πει DJ; Παλιά DJ σήμαινε γνώστης και κάτοχος τεράστιας ποσότητας (και ποιότητας) μουσικής από όλο το κόσμο, το οποίο για να γίνει και εφικτό απαιτούσε πάρα πολύ χρόνο και άπειρο χρήμα. Ταυτόχρονα όλος αυτός ο κόπος αναδείκνυε ένα άτομο ως επαγγελματία κάνοντας κάτι που δεν μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε. Πλέον ισχύει το ακριβώς ανάποδο. Ο καθένας είναι ''DJ'' (τι ακριβώς είναι ο DJ το 2024 δεν έχω καταλάβει βέβαια ακόμη), βρίσκει λίστες από το YouTube και παίρνοντας ένα laptop υπολογιστή πηγαίνει σε ένα μαγαζί και βάζει το ένα κομμάτι μετά το άλλο. Αρχίδια καλαβρέζικα. Ένας γνωστός μου πλήρωνε ''DJ'' στο μαγαζί του και απλά έβαζε κομμάτια στο YouTube. Βέβαια του έδινε 3 ευρώ την ώρα και 3-4 μπύρες. Όσο dj ήταν αυτό τόσο έχω σχέση εγώ με την αστρονομία. Καταλήγοντας θέλω να πω ότι δεν υπάρχουν DJs πια. Μπορεί το κάθε αφεντικό να φτιάξει κάποιες λίστες να τις βάζει και είναι έτοιμος. Ούτε έξοδα θα έχει, ούτε έναν άσχετο άνθρωπο που δεν προσφέρει τίποτα απολύτως.
Λαθος κανεις
Στην ηλεκτρονικη μουσικη υπαρχει και παρα υπαρχει DJ και ειναι και πολυ δυσκολο μαλιστα
Δεν ειναι μονο η playlist ειναι και τα διαφορα εφε και transitions που κανει κλπ.
Τεχνη πραγματικη
Δηλαδη ολα αυτα τα κουμπια τι νομιζεις οτι κανουν για στολισμο τα εχουν; :2funny:
 

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.913
Κριτικές
1
Like
4.436
Πόντοι
456

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.805
Like
3.625
Πόντοι
456
Ακόμη και σε ''καλά'' events βλέπεις κάτι μηχανήματα με λαμπάκια που κάνουν χιλιάρικα και τι σκοπό εξυπηρετούν κανένας δε ξέρει. Αφού δεν κάνει τίποτα ο τύπος που κάθεται από πίσω από αυτά. Παλιά ξέρω τύπους που μάζευαν τα λεφτά του καλοκαιριού για να πάνε Αγγλία-Γερμανία για να πάρουν κούτε με δίσκους για να είναι ένα βήμα μπροστά πάντα. Βάζανε σημάδια στους δίσκους, έπαιρναν τον ίδιο δίσκο πολλές φορές για κομμάτια που ήταν hit. Τύποι 90s στην Αθήνα βγάζανε περισσότερα χρήματα και από τύπους που βαρούσαν 9-5 κάρτα σε καλό πόστο σε γραφείο. Το αξίζαν όμως. Έχω μιλήσει με τύπο που το έκανε όλο αυτό και μου εξήγησε ότι παλιά αυτό λεγόταν dj για τους λόγους που προανέφερα. Πλέον λέγεται είμαι ένα τίποτα που πατάει κουμπιά για να αλλάξει κομμάτι, κοινώς άχρηστη γλάστρα. Στην ερώτησή μου γτ δεν εργάζεται μου είπε πως η δουλειά που έχεις βάλει σε σχέση με τα ''μεροκάματα'' που δίνουν είναι μέρα με τη νύχτα. Δίνουν 30-50 ευρώ και 5 μπύρες σε έναν πιτσιρικά και στο πούτσο του. Γτ αν πάει ο μπάρμπας που είναι 50 χρονών και ασχολείτα 35 χρόνια τι θα αλλάξει σου λέει; Κι αν αλλάξει πώς θα τον στηρίξω τον σκατόγερο με 50 ευρώ όλη τη νύχτα και 2 ουισκάκια;
 
OP
OP
Ακροατής_

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.685
Like
3.552
Πόντοι
1.706
Να κάνω την εύλογη ερώτηση. Τι θα πει DJ; Παλιά DJ σήμαινε γνώστης και κάτοχος τεράστιας ποσότητας (και ποιότητας) μουσικής από όλο το κόσμο, το οποίο για να γίνει και εφικτό απαιτούσε πάρα πολύ χρόνο και άπειρο χρήμα. Ταυτόχρονα όλος αυτός ο κόπος αναδείκνυε ένα άτομο ως επαγγελματία κάνοντας κάτι που δεν μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε. Πλέον ισχύει το ακριβώς ανάποδο. Ο καθένας είναι ''DJ'' (τι ακριβώς είναι ο DJ το 2024 δεν έχω καταλάβει βέβαια ακόμη), βρίσκει λίστες από το YouTube και παίρνοντας ένα laptop υπολογιστή πηγαίνει σε ένα μαγαζί και βάζει το ένα κομμάτι μετά το άλλο. Αρχίδια καλαβρέζικα. Ένας γνωστός μου πλήρωνε ''DJ'' στο μαγαζί του και απλά έβαζε κομμάτια στο YouTube. Βέβαια του έδινε 3 ευρώ την ώρα και 3-4 μπύρες. Όσο dj ήταν αυτό τόσο έχω σχέση εγώ με την αστρονομία. Καταλήγοντας θέλω να πω ότι δεν υπάρχουν DJs πια. Μπορεί το κάθε αφεντικό να φτιάξει κάποιες λίστες να τις βάζει και είναι έτοιμος. Ούτε έξοδα θα έχει, ούτε έναν άσχετο άνθρωπο που δεν προσφέρει τίποτα απολύτως.
Δέν είναι ακριβώς έτσι!!
Τά μεγάλα Event -Στό εξωτερικό- από σοβαρούς DJ's, απαιτούν τεράστια γνώση τής μουσικής!!
Πληρώνονται μέ συμβόλαια κάτω από σκληρούς όρους, άν δέν ανταποκριθούν...δέν αμείβονται!!
-Ενώ μπορεί νά έχουν πληρώσει στήν δισκογραφική, 30 καί 50Κ ευρώ γιά 2 Sampler-
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.805
Like
3.625
Πόντοι
456
Λαθος κανεις
Στην ηλεκτρονικη μουσικη υπαρχει και παρα υπαρχει DJ και ειναι και πολυ δυσκολο μαλιστα
Δεν ειναι μονο η playlist ειναι και τα διαφορα εφε και transitions που κανει κλπ.
Τεχνη πραγματικη
Δηλαδη ολα αυτα τα κουμπια τι νομιζεις οτι κανουν για στολισμο τα εχουν; :2funny:
Δεν έχω και τεράστια ιδέα φίλε μου. Απλά δεν είμαι και χαζός στο να καταλάβω ότι στα 9/10 μαγαζιά που έχω πάει είναι άθλιο το σκηνικό με τύπους που το πρωί μαζεύουν τριφύλλι και το βράδυ πάνε να βγάλουν ένα 20ρικο και να πιουν 2 μπύρες τζάμπα. Έχοντας γνωρίσει κόσμο ψαγμένο κι έχοντας φίλους που κάνουν και αυτό με το 20ρικο που είπα τι να συζητήσουμε ακριβώς;; Έχω τσακωθεί γι αυτό το θέμα κιόλας άσχημα με ατομο που μου έλεγε τα ισοπεδώνω όλα. Όχι μαλάκα το πρωί κουρεύεις, έχεις κατεβάσει μπ3 από το youtube downloader 5 λεπτά πριν πας στο bar μια φορά το μήνα και είσαι DJ.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
589
Κριτικές
1
Like
1.249
Πόντοι
206
Στην ζωή δεν βρήκα γκόμενα dj να ξέρει να μιξάρει.
Γυναίκα σεφ να φτιάξει πραγματικό υψηλής γαστρονομικής πιάτο.
Και τα κλασικά του αυγολέμονου.
Δεν βρήκα γύφτο να φοράει γυαλιά οράσεως.
Χοντρή χωρίς γκόμενο.
Κουμουνιστή χωρίς λεφτά.
Οι γυναικες ειναι σε ολα χειροτερες απο τους αντρες αλλα και καλυτερες
Αν δεις το IQ distribution των γυναικων ειναι κεντραρισμενο, δηλαδη ουτε ιδιοφυιες εχουν ουτε και βλαμμενες
Οι αντρες ειναι πιο ακραιοι, δηλαδη θα δεις καποιους που ειναι πανεξυπνοι αλλα και καποιους που ειναι καθυστερημενοι εντελως
Γιαυτο και οι τοπ ειναι παντα αντρες, στη μαζα των μετριων ομως οι γυναικες ειναι καλυτερες, γιαυτο και καταλαμβανουν ολα τα επαγγελματα που δε χρειαζεται να εισαι ιδιοφυια (τα περισσοτερα δηλαδη)
main-qimg-929b67e5b164c180d10d9ece5773f03f
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.805
Like
3.625
Πόντοι
456
Δέν είναι ακριβώς έτσι!!
Τά μεγάλα Event -Στό εξωτερικό- από σοβαρούς DJ's, απαιτούν τεράστια γνώση τής μουσικής!!
Πληρώνονται μέ συμβόλαια κάτω από σκληρούς όρους, άν δέν ανταποκριθούν...δέν αμείβονται!!
-Ενώ μπορεί νά έχουν πληρώσει στήν δισκογραφική, 30 καί 50Κ ευρώ γιά 2 Sampler-
Τι είναι το sampler?
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
589
Κριτικές
1
Like
1.249
Πόντοι
206
Δεν έχω και τεράστια ιδέα φίλε μου. Απλά δεν είμαι και χαζός στο να καταλάβω ότι στα 9/10 μαγαζιά που έχω πάει είναι άθλιο το σκηνικό με τύπους που το πρωί μαζεύουν τριφύλλι και το βράδυ πάνε να βγάλουν ένα 20ρικο και να πιουν 2 μπύρες τζάμπα. Έχοντας γνωρίσει κόσμο ψαγμένο κι έχοντας φίλους που κάνουν και αυτό με το 20ρικο που είπα τι να συζητήσουμε ακριβώς;; Έχω τσακωθεί γι αυτό το θέμα κιόλας άσχημα με ατομο που μου έλεγε τα ισοπεδώνω όλα. Όχι μαλάκα το πρωί κουρεύεις, έχεις κατεβάσει μπ3 από το youtube downloader 5 λεπτά πριν πας στο bar μια φορά το μήνα και είσαι DJ.
Νταξει αυτο που λες ισχυει στα μαγαζακια αλλα οχι στα μεγαλα και τα events
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom