Νέα

Γκόμενες DJ's

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ακροατής_
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 126
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.156
Κριτικές
2
Like
1.733
Πόντοι
216
Ενας Dj ειναι διασκεδαστης.Εφ οσον βλεπεις το κοινο σου να διασκεδαζει με τις επιλογες σου εισαι πετυχημενος κ σ αυτο ο τυπος εχει πετυχει
Ωπα αδερφέ, έχεις χάσει λιγάκι τη μπάλα. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να βάλει στη σειρά είκοσι κομμάτια, να τα αφήσει να τρέξουν ολόκληρα, να γεμίσει μια ωρίτσα, και να το παίξει "DJ/διασκεδαστής". Το κοινό που κοπανιέται, δεν το κάνει για τα κομμάτια που επέλεξες, αλλά, κυρίως, για τον τρόπο που δουλεύεις το blending, το transitioning, πόσο άψογα περνάς μεταξύ Beat blocks, το beat juggling που χτίζεις, και το πόσο ομαλά περνάς απο το ένα κομμάτι στο άλλο, όταν τελειώσεις το παιχνίδι μεταξύ τους. Το καλύτερο σχόλιο που πήρα ποτέ, όταν έπαιζα στα decks, ήταν απο έναν τύπο που ήθελε να κάνει παράπονο, και ήρθε να πεί οτι "το κομμάτι αυτό δεν τελειώνει", και έμεινε με το σαγόνι στο πάτωμα, όταν με είδε να περνάω τέσσερα διαφορετικά κομμάτια (μαζί με τις σχετικές αλλαγές CD και δίσκων) όση ώρα μου την έλεγε.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.156
Κριτικές
2
Like
1.733
Πόντοι
216

"Δισκάκια" γραμμένα καί "Πειραγμένα" αποκλειστικά...γιά τό Event!!
Ούτε το ένα, ούτε το άλλο.
Sampler, είναι ένα εργαλείο στο studio ηχογράφησης, που ηχογραφεί, επεξεργάζεται, και διαμορφώνει samples. Δείγματα δηλαδή, ήχων,, Beats ή μουσικών οργάνων, (riffs, loops one-time samples) που χρησιμοποιούνται για το χτίσιμο κομματιών. Κυρίως σε ηχογράφηση, αλλά και σε live events. Τα λεφτά που σκάνε οι DJ στις δισκογραφικές, δεν είναι για να τους τυπώσουν δισκάκια, είναι για τα πνευματικά δικαιώματα.
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.806
Like
3.627
Πόντοι
456
Ούτε το ένα, ούτε το άλλο.
Sampler, είναι ένα εργαλείο στο studio ηχογράφησης, που ηχογραφεί, επεξεργάζεται, και διαμορφώνει samples. Δείγματα δηλαδή, ήχων,, Beats ή μουσικών οργάνων, (riffs, loops one-time samples) που χρησιμοποιούνται για το χτίσιμο κομματιών. Κυρίως σε ηχογράφηση, αλλά και σε live events. Τα λεφτά που σκάνε οι DJ στις δισκογραφικές, δεν είναι για να τους τυπώσουν δισκάκια, είναι για τα πνευματικά δικαιώματα.
Υπάρχουν ακόμη πνευματικά δικαιώματα; :2funny:
 
OP
OP
Ακροατής_

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.705
Like
3.559
Πόντοι
1.706
Δίσκοι για πικαπ; Πρώτη φορά το ακούω αυτό.
Οχι δίσκοι γιά πικάπ, αυτό γίνονταν παλαιότερα!!
Τώρα τό παίρνουν...ψηφιακά.
Κάτι σάν τό Demo!!
-Είναι ήχοι επεξεργασμένοι σέ συνεργασία μέ δισκογραφικές σέ Mega Studio-
 

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.915
Κριτικές
1
Like
4.437
Πόντοι
456
Υπερκαυλα Ρωσιδα (νομιζω) που εχω βαρεσει απειρες μαλακιες για παρτυ της με ενα υπεροχο μπουστο αλλα και μουσικαρες για ταξιδι

 

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
682
Like
1.628
Πόντοι
206
Να κάνω την εύλογη ερώτηση. Τι θα πει DJ; Παλιά DJ σήμαινε γνώστης και κάτοχος τεράστιας ποσότητας (και ποιότητας) μουσικής από όλο το κόσμο, το οποίο για να γίνει και εφικτό απαιτούσε πάρα πολύ χρόνο και άπειρο χρήμα. Ταυτόχρονα όλος αυτός ο κόπος αναδείκνυε ένα άτομο ως επαγγελματία κάνοντας κάτι που δεν μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε. Πλέον ισχύει το ακριβώς ανάποδο. Ο καθένας είναι ''DJ'' (τι ακριβώς είναι ο DJ το 2024 δεν έχω καταλάβει βέβαια ακόμη), βρίσκει λίστες από το YouTube και παίρνοντας ένα laptop υπολογιστή πηγαίνει σε ένα μαγαζί και βάζει το ένα κομμάτι μετά το άλλο. Αρχίδια καλαβρέζικα. Ένας γνωστός μου πλήρωνε ''DJ'' στο μαγαζί του και απλά έβαζε κομμάτια στο YouTube. Βέβαια του έδινε 3 ευρώ την ώρα και 3-4 μπύρες. Όσο dj ήταν αυτό τόσο έχω σχέση εγώ με την αστρονομία. Καταλήγοντας θέλω να πω ότι δεν υπάρχουν DJs πια. Μπορεί το κάθε αφεντικό να φτιάξει κάποιες λίστες να τις βάζει και είναι έτοιμος. Ούτε έξοδα θα έχει, ούτε έναν άσχετο άνθρωπο που δεν προσφέρει τίποτα απολύτως.
DJ παλαιάς κοπής ήταν ο σκύλος aka Στάθης από αρβύλα. Τον άκουγα από δεκαετία 90, έχει απίστευτες μουσικές γνώσεις στον τομέα του!
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.806
Like
3.627
Πόντοι
456
DJ παλαιάς κοπής ήταν ο σκύλος aka Στάθης από αρβύλα. Τον άκουγα από δεκαετία 90, έχει απίστευτες μουσικές γνώσεις στον τομέα του!
Ρε τον μπαγάσα. Συμπαθητικός τύπος. Δεν τον γούσταρε το σύστημα και τον πήρε και τον πέταξε στα σκυλιά του λαικού δικαστηρίου να τον φάνε, πιπιλίζοντας και μεγεθύνοντας κάθε μέρα λες και έκλεψε 400 δις, πρόδωσε εσχάτως την Ελλάδα και πήρε στο λαιμό του ζωές. Ου μπλέξεις με τα πλερωμένα σκουπίδια των μμε πλέον.
 

romva

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2022
Μηνύματα
9
Like
16
Πόντοι
0
Deborah de Luca
 

Συνημμένα

  • Screenshot 2024-02-14 at 22-26-31 Deborah De luca (@deborahdeluca) • Instagram photos and videos.png
    Screenshot 2024-02-14 at 22-26-31 Deborah De luca (@deborahdeluca) • Instagram photos and videos.png
    2,2 MB · Εμφανίσεις: 20

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
682
Like
1.628
Πόντοι
206
Ρε τον μπαγάσα. Συμπαθητικός τύπος. Δεν τον γούσταρε το σύστημα και τον πήρε και τον πέταξε στα σκυλιά του λαικού δικαστηρίου να τον φάνε, πιπιλίζοντας και μεγεθύνοντας κάθε μέρα λες και έκλεψε 400 δις, πρόδωσε εσχάτως την Ελλάδα και πήρε στο λαιμό του ζωές. Ου μπλέξεις με τα πλερωμένα σκουπίδια των μμε πλέον.
Έκανε μαλακία κ το πλήρωσε ακριβά
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.180
Like
10.509
Πόντοι
2.256
Από τις δικές μας, μου αρέσουν οι Ms. Lefki και η K.atou. Ειδικά η δεύτερη, όταν παίζει Detroit techno είναι hard trip.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.156
Κριτικές
2
Like
1.733
Πόντοι
216
Υπάρχουν ακόμη πνευματικά δικαιώματα; :2funny:
Μπορεί να μην υπάρχει το παλαιάς κοπής κυνήγι στον τυχαίο σπυριάρη πιτσιρικά που κατεβάζει κομμάτια με torrent, αλλά, αυτό συμβαίνει γιατί απλά οι δισκογραφικές (και όχι μόνο) πήραν χαμπάρι το ανούσιο του να κυνηγάνε τον τελικό ανθυποπειρατάκο. Στον πλανήτη, ζούνε αυτή τη στιγμή πάνω απο 8 δις. Τα 7 μπορο΄πυν να είναι πειρατές, και, στην ουσία, κανένας δε νοιάζεται, απο η στιγμή που υπάρχει ένα δις πελάτες, που πληρώνουν κανονικά. Εκεί που τα κόζια αλλάζουν, είναι όταν ο πειρατή μας, αρχίσει να βγάζει κέρδος. Στην αρχή, όταν μιλάμε για τον τυπάκο που βγάζει κανένα εικοσάρικο κάνοντας τον DJ, και πάλι δεν ανοίγει ρουθούνι. Όταν όμως ανέβουν τα ποσά, και ο τυπάκος κόβει συμβόλαια με τετραψήφια νούμερα για live events, εκεί οι δικηγόροι παίρνουν φωτιά. Στο youtube μόνο, υπάρχουν εταιρείες, που κάνουν αποκλειστικά και μόνο αυτό, να ξεψαχνίζουν, μέω bots, κάθε δευτερόλεπτο μουσικής, για να βρούν ένα sample που είναι ίδιο, ή αρκετά όμοιο, με ένα τραγούδι, του οποίου την πνευματική ιδιοκτησία διαχειρίζονται, για να ξεκινήσουν είτε να κατεβάζουν κανάλια, είτε να επιβάλλουν διαφημίσεις, τα κέρδη απο τις οποίες πάνε αποκλειστικά στα δικά τους χέρια. Έχω ιδία πείρα απο αυτό. Το 2011, ξεκίνησα να ανεβάζω δικά μου κομμάτια. Χωρίς να έχω ούτε βλέψεις για φράγκα, ούτε καν να έχω την δυνατότητα να λαμβάνω διαφημιστικά έσοδα. Γούσταρα, και το έκανα. Στην αρχή όλα καλά, ξαφνικά άρχισαν να μου σκάνε email απο την google, για καταπάτηση πνευματικών δικαιωμάτων... είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό, και προσπαθούσα να καταλάβω, πως ακριβώς κάνω καταπάτηση πνευματικής ιδιοκτησίας στα ίδια μου τα κομμάτια... μέχρι που πήγα στη σελίδα διαχείρισης του καναλιού, και είδα οτι υπήρχε καταγγελία, βασισμένη σε "επαρκή ομοιότητα" ενός τμήματος 4 δευτερολέπτων ενός παντελώς άγνωστου ορχηστρικού hip hop κομματιού, με το δικό μου deep techno κομμάτι. Κυριολεκτικά μισό riff, ούτε καν στα ίδια, ή κοντινά bpm.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom