Νέα

Γκόμενες DJ's

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ακροατής_
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 126
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.806
Like
3.625
Πόντοι
456
Μπορεί να μην υπάρχει το παλαιάς κοπής κυνήγι στον τυχαίο σπυριάρη πιτσιρικά που κατεβάζει κομμάτια με torrent, αλλά, αυτό συμβαίνει γιατί απλά οι δισκογραφικές (και όχι μόνο) πήραν χαμπάρι το ανούσιο του να κυνηγάνε τον τελικό ανθυποπειρατάκο. Στον πλανήτη, ζούνε αυτή τη στιγμή πάνω απο 8 δις. Τα 7 μπορο΄πυν να είναι πειρατές, και, στην ουσία, κανένας δε νοιάζεται, απο η στιγμή που υπάρχει ένα δις πελάτες, που πληρώνουν κανονικά. Εκεί που τα κόζια αλλάζουν, είναι όταν ο πειρατή μας, αρχίσει να βγάζει κέρδος. Στην αρχή, όταν μιλάμε για τον τυπάκο που βγάζει κανένα εικοσάρικο κάνοντας τον DJ, και πάλι δεν ανοίγει ρουθούνι. Όταν όμως ανέβουν τα ποσά, και ο τυπάκος κόβει συμβόλαια με τετραψήφια νούμερα για live events, εκεί οι δικηγόροι παίρνουν φωτιά. Στο youtube μόνο, υπάρχουν εταιρείες, που κάνουν αποκλειστικά και μόνο αυτό, να ξεψαχνίζουν, μέω bots, κάθε δευτερόλεπτο μουσικής, για να βρούν ένα sample που είναι ίδιο, ή αρκετά όμοιο, με ένα τραγούδι, του οποίου την πνευματική ιδιοκτησία διαχειρίζονται, για να ξεκινήσουν είτε να κατεβάζουν κανάλια, είτε να επιβάλλουν διαφημίσεις, τα κέρδη απο τις οποίες πάνε αποκλειστικά στα δικά τους χέρια. Έχω ιδία πείρα απο αυτό. Το 2011, ξεκίνησα να ανεβάζω δικά μου κομμάτια. Χωρίς να έχω ούτε βλέψεις για φράγκα, ούτε καν να έχω την δυνατότητα να λαμβάνω διαφημιστικά έσοδα. Γούσταρα, και το έκανα. Στην αρχή όλα καλά, ξαφνικά άρχισαν να μου σκάνε email απο την google, για καταπάτηση πνευματικών δικαιωμάτων... είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό, και προσπαθούσα να καταλάβω, πως ακριβώς κάνω καταπάτηση πνευματικής ιδιοκτησίας στα ίδια μου τα κομμάτια... μέχρι που πήγα στη σελίδα διαχείρισης του καναλιού, και είδα οτι υπήρχε καταγγελία, βασισμένη σε "επαρκή ομοιότητα" ενός τμήματος 4 δευτερολέπτων ενός παντελώς άγνωστου ορχηστρικού hip hop κομματιού, με το δικό μου deep techno κομμάτι. Κυριολεκτικά μισό riff, ούτε καν στα ίδια, ή κοντινά bpm.
Tύπε παίζουν ολόκληρα μουσικά είδη που βασίζονται σε αυτό. Όλο το hip hop είναι από άλλα κομμάτια κατασκευασμένο.
Αυτοί τι κάνουν δηλαδή;
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.155
Κριτικές
2
Like
1.727
Πόντοι
216
Tύπε παίζουν ολόκληρα μουσικά είδη που βασίζονται σε αυτό. Όλο το hip hop είναι από άλλα κομμάτια κατασκευασμένο.
Αυτοί τι κάνουν δηλαδή;
Δεν είναι το μουσικό είδος. Ακόμα και το metal, ή και το παλιό ροκ, έχει riffs, ακόμα και ολόκληρες συγχωρδίες παρμένες απο άλλα κομμάτια. Δεν είναι καν το ποιός το έκανε πρώτος. Αυτό, για όσους έχουν περάσει απο την πλευρά του παραγωγού/δημιουργού, είναι κάτι το δεδομένο. Όσο υπάρχι εμπορική αξία στη μουσική, ο ένας θα αντιγράφει τον άλλον. Ένα riff που ανεβάζει το μπάσο, ένα εφέ σε συγκεκριμένο όργανο, ένα softsynth setup που παράγει συγκεκριμένο ήχο που πουλάει...
Το πρόβλημα εδώ ξεκινάει και τελειώνει με τη δημιουργία μιας βιομηχανίας που δεν παράγει το παραμικρό, δεν έχει να παρουσιάσει καθόλου έργο ή κύκλο εργασιών, δεν έχει εμπορική υπόσταση, δεν παρέχει καμία απολύτως υπηρεσία, πέρα απο το να βγάζει λεφτά κάνοντας τον πληρωμένο μπάτσο, απέναντι σε οποιονδήποτε, συνήθως κατά τύχη, χρησιμοποίησε ένα sample απο την ίδια βιβλιοθήκη με κάποιον άλλο, που ανήκει στην παλέτα της εκάστοτε εταιρείας, είτε, ακόμα χειρότερα, έκανε random synth generation στο fruityloops και η ήχος βγήκε αρκετά όμοιος με κάποι υπάρχον κομμάτι, που επίσης ανήκει στην παλέτα της εκάστοτε εταιρείας.
 

DJ Aristarxos

Μέγας
Εγγρ.
13 Ιουν 2021
Μηνύματα
6.337
Like
15.899
Πόντοι
3.556
@DJ Aristarxos , γνώρισέ μας τις συναδέλφους σου!
Είμαι στα πρώτα βήματα και δεν έχω ακόμα πολλές γνωριμίες
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ο DjAristarxos το πολύ πολύ να ξέρει καμία Dj Klytemnistra
Ούτε αυτήν
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Τη Μάγκυ Χαραλαμπίδου, την ξέρεις, δεν μπορεί!
Σιγά την dj, επειδή κάνει σκρατς με τον κώλο; Και εγώ μπορώ να κάνω σκρατς με την πουτσα, αλλά σέβομαι το κοινό μου, δεν την πεταω έξω και όποιον πάρει ο χάρος......
 

DJ Aristarxos

Μέγας
Εγγρ.
13 Ιουν 2021
Μηνύματα
6.337
Like
15.899
Πόντοι
3.556
Τη Μάγκυ Χαραλαμπίδου, την ξέρεις, δεν μπορεί!
Την ξέρω, αλλά δεν ήξερα ότι είναι DJ ( πολύ ωραία γυναίκα!)
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Μήπως να μετονομαστω σε dj Nosferatu? Πιασαρικο ακούγεται
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Aristarxe δεν πιστεύω να μιξάρεις και εσύ σαν τον άλλο χωρίς καλώδια στον μίκτη ούτε τροφοδοσία ούτε ηχος και στην πίστα να παραληρούν οι μάζες
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.247
Like
1.693
Πόντοι
216
Λείπει από το νήμα η Ρωσσίδα(?) (λαθρο)μετανάστρια Αλμάζα!
χαχαχαχχαχαχαχαχαχααααααχχαχαχαχαααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.806
Like
3.625
Πόντοι
456
Aristarxe δεν πιστεύω να μιξάρεις και εσύ σαν τον άλλο χωρίς καλώδια στον μίκτη ούτε τροφοδοσία ούτε ηχος και στην πίστα να παραληρούν οι μάζες
To ίδιο κάνουν όλοι μα όλοι οι dj πια. Τι σας κάνει εντύπωση;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Termin

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.806
Like
3.625
Πόντοι
456
Tύποι πατούν κουμπιά για να φαίνεται ότι κάτι κάνουν. Έτοιμα set από το σπίτι πάνε ΟΛΟΙ.
Βάζουμε και στοίχημα. Μου το έχουν πει επαγγελματίες. Άντε το πολύ πολύ στην αρχή να ξεκινάνε να βάζουν κάποια κομμάτια και μετά πετάνε σετ και αράζουν πίνουν ποτά και κάνουν ότι πατάνε κουμπιά και κουνάνε τις ρόδες από τα μπουρδελομηχανήματα τους. Δε θα μας το παίζει dj o καθένας μη τον καρεκλιάσω με κανένα σκαμπό και του γαμήσω το κέρατο και δεν ξανασηκωθεί από εκεί που τον αφήσω.
 
OP
OP
Ακροατής_

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.690
Like
3.554
Πόντοι
1.706

 
Τελευταία τροποποίηση:
OP
OP
Ακροατής_

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.690
Like
3.554
Πόντοι
1.706
Tύποι πατούν κουμπιά για να φαίνεται ότι κάτι κάνουν. Έτοιμα set από το σπίτι πάνε ΟΛΟΙ.
Βάζουμε και στοίχημα. Μου το έχουν πει επαγγελματίες. Άντε το πολύ πολύ στην αρχή να ξεκινάνε να βάζουν κάποια κομμάτια και μετά πετάνε σετ και αράζουν πίνουν ποτά και κάνουν ότι πατάνε κουμπιά και κουνάνε τις ρόδες από τα μπουρδελομηχανήματα τους. Δε θα μας το παίζει dj o καθένας μη τον καρεκλιάσω με κανένα σκαμπό και του γαμήσω το κέρατο και δεν ξανασηκωθεί από εκεί που τον αφήσω.
Ατομο μου έχεις νεύρα ?
Δές εδώ τίς μούνες καί...ηρέμησε!!
 
Τελευταία τροποποίηση:

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.806
Like
3.625
Πόντοι
456
Ατομο μου έχεις νεύρα ?
Δές εδώ τήν μούνα καί...ηρέμησε!!
Συγγνώμη! Αλλά δεν το θεωρώ dj όλο αυτό. Παλιά πλήρωνες βοηθό να σου κουβαλήσει το κιβώτιο με τους δίσκους, κι αν ρόλαρες πολύ τον είχες και έτοιμο να σου τα δίνει την ώρα που τα έπαιζες τα δισκάκια. Τώρα πατάνε κουμπιά και που δεν κάνουν τίποτα και είναι άσχετοι μόνο για την εικόνα. Καλά οι αλήτες δεν ντρέπονται;
Αλητήριοι.
 
OP
OP
Ακροατής_

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.690
Like
3.554
Πόντοι
1.706
Συγγνώμη! Αλλά δεν το θεωρώ dj όλο αυτό. Παλιά πλήρωνες βοηθό να σου κουβαλήσει το κιβώτιο με τους δίσκους, κι αν ρόλαρες πολύ τον είχες και έτοιμο να σου τα δίνει την ώρα που τα έπαιζες τα δισκάκια. Τώρα πατάνε κουμπιά και που δεν κάνουν τίποτα και είναι άσχετοι μόνο για την εικόνα. Καλά οι αλήτες δεν ντρέπονται;
Αλητήριοι.
Δέν έχεις καί άδικο, αλλά τό Look είναι γαμάτο στίς μούνες!!
Εγώ τό βλέπω...πιό χαλαρά!!
-Από τό νά βλέπουμε Ελλεηνίδες Djs πολύ καλύτερα αυτές-
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.806
Like
3.625
Πόντοι
456

για όποιον ξέρει εγγλέζικα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom