Νέα

Warsaw - Βαρσοβία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα TLEVEND
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 16K
  • Εμφανίσεις 853K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.589
Like
6.198
Πόντοι
1.056
Οποιος δεν πηρε σπιτι με 1% επιτοκιο, εκανε οικονομικο εγκλημα. Period

Ειναι σα να του χαριζαν λεφτα και ελεγε οχι. Τοσο απλα

Πιστευω πως η πλειοψηφια δεν ειναι δικαιουχος για επιτοκια 1% σταθερα για 30-40 χρονια, εινια σπανια αυτα τα δανεια, ακομα και Βορεια Ευρωπη

Ελλαδα η πιο προνομιουχοι ειχαν επιτοκια 2-2.5% τις καλες εποχες.

Και παλι 1% με 2.5% εχει μεγαλη διαφορα, αλλα και παλι ειναι καλο το 2.5%

Απο κει και πανω η ζυγαρια ισορροπει

Πάρε για παράδειγμα τον πουτσαρά.Ενώ είχε μόνιμη εξασφαλισμένη ισόβια θέση αντί να αγοράσει σπίτι στο Μόναχο προτίμησε να μετοικήσει Ελβετία μόλις παρουσιάστηκε ευκαιρία.Τώρα τι θα τον συμβούλευες?Να αγοράσει σπίτι στη Ζυρίχη?
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Πάρε για παράδειγμα τον πουτσαρά.Ενώ είχε μόνιμη εξασφαλισμένη ισόβια θέση αντί να αγοράσει σπίτι στο Μόναχο προτίμησε να μετοικήσει Ελβετία μόλις παρουσιάστηκε ευκαιρία.Τώρα τι θα τον συμβούλευες?Να αγοράσει σπίτι στη Ζυρίχη?

Εαν δεν πηρε σπιτι στο Μοναχο με 1% (αν μπορουσε), εκανε λαθος

Θα το νοικιαζε τωρα και χωρις να βαζει τιποτα απ την τσεπη του σε μερικα χρονια θα ειχε ενα επιπλεον σπιτι

Ζυριχη σημερα με τιποτα, εκει που ειναι τα επιτοκια και εκει που ειναι οι τιμες στη Ζυριχη

Εγω παντα αναφερομαι σε σουλουπωμενα σπιτια για εργενηδες με χαμηλες δοσεις, που μπορουν να εξοφληθουν ευκολα και οχι σε διωροφες μονοκατοικιες για οικογενεια με 3.5Κ δοση δανειου

Ζυριχη σημερα θελεις 500Κ + για ενα μετριο διαμερισμα

Και παλι ομως, αν ειναι να μεινει χρονια, μια γκαρσονιερα ισως να αξιζε, εξαρταται απο πολλους αλλους παραγοντες, οπως μισθος, επιθυμια/αναγκη για ανεσεις, κλπ
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Ναι αλλα στο Real Estate μπορεις ευκολα να παρεις δανειο για μεγαλο ποσο και χαμηλο επιτοκιο, βαζοντας ως υποθηκη το σπιτι που θα αγορασεις. Ουσιαστικα επενδυεις χωρις να εχεις λεφτα (πλην της οποια προκαταβολης)

Με μετοχες δε μπορεις να το κανεις αυτο, γιατι απλα καμια τραπεζα δε θα σου δωσει 300Κ για να αγορασεις NASDAQ, αρα η οποια αποδοση του ειναι μη εφαρμοστεα για τους περισσοτερους

Δεν ισχυει αυτο που γραφεις.

Opportunity cost > τοκοχρεωλυσια + depreciation + tenant/country risk et al.

Στο παραδειγμα που αναφερεις, εστω 300Κ αξια asset (LTV 80%) = Ευρ 60Κ προκαταβολη.

Ενα (απλο) margin account = Ευρ 600Κ

Τρεξε το backtest.
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.589
Like
6.198
Πόντοι
1.056
Εαν δεν πηρε σπιτι στο Μοναχο με 1% (αν μπορουσε), εκανε λαθος

Θα το νοικιαζε τωρα και χωρις να βαζει τιποτα απ την τσεπη του σε μερικα χρονια θα ειχε ενα επιπλεον σπιτι

Ζυριχη σημερα με τιποτα, εκει που ειναι τα επιτοκια και εκει που ειναι οι τιμες στη Ζυριχη

Εγω παντα αναφερομαι σε σουλουπωμενα σπιτια για εργενηδες με χαμηλες δοσεις, που μπορουν να εξοφληθουν ευκολα και οχι σε διωροφες μονοκατοικιες για οικογενεια με 3.5Κ δοση δανειου

Ζυριχη σημερα θελεις 500Κ + για ενα μετριο διαμερισμα

Και παλι ομως, αν ειναι να μεινει χρονια, μια γκαρσονιερα ισως να αξιζε, εξαρταται απο πολλους αλλους παραγοντες, οπως μισθος, επιθυμια/αναγκη για ανεσεις, κλπ

Ετσι εύκολα είναι νομίζεις να αγοράζεις,να νοικιάζεις ενώ μένεις αλλού κτλ?Σήμερα αξίζει να έχεις τις προοπτικές ανοιχτές,όχι να δένεσαι με μια πόλη για μεγάλο διάστημα.Εχω μείνει σε πολλά διαφορετικά κρατίδια Γερμανία οπότε ξέρω.Αμα βαρεθείς να μετακινείσαι και αράξεις κάπου και ιδίως αν κάνεις οικογένεια,μετά το σκέφτεσαι να αγοράσεις.
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.589
Like
6.198
Πόντοι
1.056
Εαν δεν πηρε σπιτι στο Μοναχο με 1% (αν μπορουσε), εκανε λαθος

Θα το νοικιαζε τωρα και χωρις να βαζει τιποτα απ την τσεπη του σε μερικα χρονια θα ειχε ενα επιπλεον σπιτι

Ζυριχη σημερα με τιποτα, εκει που ειναι τα επιτοκια και εκει που ειναι οι τιμες στη Ζυριχη

Εγω παντα αναφερομαι σε σουλουπωμενα σπιτια για εργενηδες με χαμηλες δοσεις, που μπορουν να εξοφληθουν ευκολα και οχι σε διωροφες μονοκατοικιες για οικογενεια με 3.5Κ δοση δανειου

Ζυριχη σημερα θελεις 500Κ + για ενα μετριο διαμερισμα

Και παλι ομως, αν ειναι να μεινει χρονια, μια γκαρσονιερα ισως να αξιζε, εξαρταται απο πολλους αλλους παραγοντες, οπως μισθος, επιθυμια/αναγκη για ανεσεις, κλπ

Αμα πληρώνει τώρα 2500 ευρώ νοίκι Ζυρίχη που τόσα θα πληρώνει εσύ τι θα συνέστηνες να κάνει?Να αγοράσει?
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Αμα πληρώνει τώρα 2500 ευρώ νοίκι Ζυρίχη που τόσα θα πληρώνει εσύ τι θα συνέστηνες να κάνει?Να αγοράσει?

Αμα βρει χαμηλο επιτοκιο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Βασικα ο καθενας πρεπει να αγοραζει αμα βρει επιτοκια κατω του 3% σε οποιαδηποτε εποχη και σε οποιοδηποτε γεωγραφικο πλατος και μηκος. Το να αρνηθεις επιτοκια του 1% ειναι οικονομικη βλασφημια

Η ελευθερια μετακινησης δεν εχει καμια σημασια, πλην της περιπτωσης που σου επιβαλλει ο δανειακος ορος να μενεις στο σπιτι (ως θεωρουμενο Α κατοικια, κλπ εξ ου και το χαμηλο επιτοκιο). Αν οχι, τοτε το που μενεις, δουλευεις, ταξιδευεις, ειναι εντελως ανεξαρτητο με το δανειο/σπιτι

Αν μπορεις αυριο να μου βρεις στεγαστικο με 1% σταθερο μεχρι τη ληξη του δανειου για 200Κ, 500Κ η ακομα καλυτερα για 2.000.000 ευχαριστως να υπογραψω και συνεχιζουμε την κουβεντα απο μεθαυριο
 
Τελευταία τροποποίηση:

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.589
Like
6.198
Πόντοι
1.056
Πολωνικά μπαλέτα στο Λοτζ.Ωραία πράγματα.


Ουκρανικές γαμήλιες παραδόσεις.




Δε διαφέρουν πολύ από τις πολωνικές.


Η από τις ρωσικές.



Γερμανία αν περιμένετε να σηκώσει ο Γερμανός τη γκόμενα και να δείχνει τον κώλο της σε όλους ...καλά κρασιά.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Valkanios Poutsaras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2023
Μηνύματα
696
Like
2.465
Πόντοι
446
Εαν δεν πηρε σπιτι στο Μοναχο με 1% (αν μπορουσε), εκανε λαθος

Θα το νοικιαζε τωρα και χωρις να βαζει τιποτα απ την τσεπη του σε μερικα χρονια θα ειχε ενα επιπλεον σπιτι

Ζυριχη σημερα με τιποτα, εκει που ειναι τα επιτοκια και εκει που ειναι οι τιμες στη Ζυριχη
Επειδή έχω κάποιες αποταμιεύσεις με είχε καλέσει η τράπεζα στο Μόναχο για να μιλήσουμε για στεγαστικό δάνειο.
Το 1% δεν είναι σταθερό επιτόκιο,ούτε δίνεται εύκολα,ούτε φυσικά κάνει η τράπεζα 100% χρηματοδότηση δανείου.
Επίσης δε δίνεται εύκολα σε αλλοδαπούς(έχω γερμανικό διαβατήριο) ή σε υπαλλήλους που φτάνουν/έχουν καβαλήσει τα 50(έχω πολλά ψωμιά για τα 50 ακόμη).
Το προς αγορά ακίνητο πρέπει να είναι ελκυστικό στην αγορά ακινήτων,θες αρχικό κεφάλαιο και η μεγαλύτερη χρηματοδότηση που μπορείς να επιτύχεις είναι 80%.
Φυσικά αν μιλάμε για Μόναχο και Ζυρίχη που τα ποσά μεγαλώνουν, μπαίνουν ένα σωρό άλλοι παράμετροι.

Αλλά θα σου κάνω μια άλλη ερώτηση..
Γιατί ένας υπάλληλος, έστω και καλοπληρωμένος, να μπει στην παραπάνω διαδικασία,
αν δεν πρόκειται να κάνει οικογένεια,δηλαδή να έχει απογόνους.
Αφού τους καρπούς αυτού του εγχειρήματος δε θα τους απολαύσει,
άσε που με πανδημίες και πολέμους,μπορεί το όλο project να πάει κουβά.
Επίσης τόσο εγώ όσο και ο kman, αν ποτέ βγούμε στη σύνταξη, έχουμε που να πάμε.

Ο μόνος τρόπος να αποκτούσα ακίνητο σε Μόναχο ή Ζυρίχη, θα ήταν να μου έρθουν από κάπου μαζεμένα λεφτά και να έκανα και ένα πολύ μικρό στεγαστικό αν χρειαζόταν.
Ειδάλλως δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλω το κεφάλι μου στον τουρβά.
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.589
Like
6.198
Πόντοι
1.056
Πιο καλή λύση να αγοράσεις κανά διαμέρισμα Πράγα και να το δίνεις για ενοικίαση στο airbnb όταν δε μένεις εκεί αλλά και αυτά πανάκριβα θα είναι τώρα.
Εντωμεταξύ φτήνηναν οι πτήσεις της Turkish,μπορείς να πας Μόσχα μέσω Κωνσταντινούπολης,καλή φάση.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Επειδή έχω κάποιες αποταμιεύσεις με είχε καλέσει η τράπεζα στο Μόναχο για να μιλήσουμε για στεγαστικό δάνειο.
Το 1% δεν είναι σταθερό επιτόκιο,ούτε δίνεται εύκολα,ούτε φυσικά κάνει η τράπεζα 100% χρηματοδότηση δανείου.
Επίσης δε δίνεται εύκολα σε αλλοδαπούς(έχω γερμανικό διαβατήριο) ή σε υπαλλήλους που φτάνουν/έχουν καβαλήσει τα 50(έχω πολλά ψωμιά για τα 50 ακόμη).
Το προς αγορά ακίνητο πρέπει να είναι ελκυστικό στην αγορά ακινήτων,θες αρχικό κεφάλαιο και η μεγαλύτερη χρηματοδότηση που μπορείς να επιτύχεις είναι 80%.
Φυσικά αν μιλάμε για Μόναχο και Ζυρίχη που τα ποσά μεγαλώνουν, μπαίνουν ένα σωρό άλλοι παράμετροι.

Αλλά θα σου κάνω μια άλλη ερώτηση..
Γιατί ένας υπάλληλος, έστω και καλοπληρωμένος, να μπει στην παραπάνω διαδικασία,
αν δεν πρόκειται να κάνει οικογένεια,δηλαδή να έχει απογόνους.
Αφού τους καρπούς αυτού του εγχειρήματος δε θα τους απολαύσει,
άσε που με πανδημίες και πολέμους,μπορεί το όλο project να πάει κουβά.
Επίσης τόσο εγώ όσο και ο kman, αν ποτέ βγούμε στη σύνταξη, έχουμε που να πάμε.

Ο μόνος τρόπος να αποκτούσα ακίνητο σε Μόναχο ή Ζυρίχη, θα ήταν να μου έρθουν από κάπου μαζεμένα λεφτά και να έκανα και ένα πολύ μικρό στεγαστικό αν χρειαζόταν.
Ειδάλλως δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλω το κεφάλι μου στον τουρβά.
Μόνο για την επένδυση τυπε.
Αν έχεις τα λεφτά και τα βάζεις στην τράπεζα, τότε αυτομάτως χάνεις αξία κάθε χρόνο, όλοι το ξέρουν.
Οπότε καλό είναι να μπούνε κάπου με απόδοση.
Η αγορά ενός διαμερίσματος σε καλό μέρος που ανεβαίνει η αξία της γης είναι πάντα καλή επένδυση και ας μην μείνεις ποτέ εκεί.
Airbnb και μετά πούλημα.
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.589
Like
6.198
Πόντοι
1.056
Γερμανία δεν ανεβαίνουν πάντα οι τιμές.Μερικές φορές πέφτουν.Φανταστείτε να πάρει κάποιος διαμέρισμα και η περιοχή να μετατραπεί σε γειτονιά λαθρο.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Επειδή έχω κάποιες αποταμιεύσεις με είχε καλέσει η τράπεζα στο Μόναχο για να μιλήσουμε για στεγαστικό δάνειο.
Το 1% δεν είναι σταθερό επιτόκιο,ούτε δίνεται εύκολα,ούτε φυσικά κάνει η τράπεζα 100% χρηματοδότηση δανείου.
Επίσης δε δίνεται εύκολα σε αλλοδαπούς(έχω γερμανικό διαβατήριο) ή σε υπαλλήλους που φτάνουν/έχουν καβαλήσει τα 50(έχω πολλά ψωμιά για τα 50 ακόμη).
Το προς αγορά ακίνητο πρέπει να είναι ελκυστικό στην αγορά ακινήτων,θες αρχικό κεφάλαιο και η μεγαλύτερη χρηματοδότηση που μπορείς να επιτύχεις είναι 80%.
Φυσικά αν μιλάμε για Μόναχο και Ζυρίχη που τα ποσά μεγαλώνουν, μπαίνουν ένα σωρό άλλοι παράμετροι.

Αλλά θα σου κάνω μια άλλη ερώτηση..
Γιατί ένας υπάλληλος, έστω και καλοπληρωμένος, να μπει στην παραπάνω διαδικασία,
αν δεν πρόκειται να κάνει οικογένεια,δηλαδή να έχει απογόνους.
Αφού τους καρπούς αυτού του εγχειρήματος δε θα τους απολαύσει,
άσε που με πανδημίες και πολέμους,μπορεί το όλο project να πάει κουβά.
Επίσης τόσο εγώ όσο και ο kman, αν ποτέ βγούμε στη σύνταξη, έχουμε που να πάμε.

Ο μόνος τρόπος να αποκτούσα ακίνητο σε Μόναχο ή Ζυρίχη, θα ήταν να μου έρθουν από κάπου μαζεμένα λεφτά και να έκανα και ένα πολύ μικρό στεγαστικό αν χρειαζόταν.
Ειδάλλως δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλω το κεφάλι μου στον τουρβά.

Υπο αυτες τις προυποθεσεις εχει λογικη αυτο που λες, αλλα και παλι, με επιτοκιο της ταξης του 1-2%, κερδιζεις πολλα λεφτα ΑΜΕΣΑ απο τη διαφορα ΕΝΟΙΚΙΟ - ΚΟΣΤΟΣ ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ (τοκοι δανειου + ΕΝΦΙΑ + επισκευες ιδιοκτητη, κλπ)
Ναι μεν εχει λογικη αν δε σε ενδιαφερει η μακροχρονια επενδυση η/και θελεις το μεγιστο διαθεσιμο κασερι ανα μηνα, οπως ειπε ο κμαν, αλλα αυτο ΜΟΝΟ ΑΝ Η ΔΟΣΗ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ
Πχ να δινεις ενοικιο 1Κ και η δοση του δανειου να ειναι 2.3Κ
Εκει εχετε δικιο
Οπως επισης και το αν ζητηθει μεγαλη προκαταβολη
Αν ομως η δοση ειναι 1Κ-1.2Κ και η προκαταβολη μικρη τοτε ειναι λαθος το να μην παρεις δικο σου σπιτι
Και αν κανεις συχνα μετακομισεις και αλλαγες τοποθεσιας, μπορεις απλα να το νοικιασεις
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.589
Like
6.198
Πόντοι
1.056
Ο πουτσαράς πήγε Ελβετία για να έχει μεγαλύτερη ρευστότητα και να γαμάει.Δεν πήγε για να τα φάει στα ντουβάρια.
Αμα έχεις οικογένεια και πρέπει να μαζευτείς έχει νόημα να αγοράσεις διαμέρισμα.Λλιπως καλύτερα να επενδύεις σε μετοχές και τίτλους που μπορείς να ρευστοποιείς εύκολα χωρίς πολλούς φόρους κτλ.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Ο πουτσαράς πήγε Ελβετία για να έχει μεγαλύτερη ρευστότητα και να γαμάει.Δεν πήγε για να τα φάει στα ντουβάρια.
Αμα έχεις οικογένεια και πρέπει να μαζευτείς έχει νόημα να αγοράσεις διαμέρισμα.Λλιπως καλύτερα να επενδύεις σε μετοχές και τίτλους που μπορείς να ρευστοποιείς εύκολα χωρίς πολλούς φόρους κτλ.
Δεν πληρωνει ενοικιο;
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.589
Like
6.198
Πόντοι
1.056
Δεν καταλαβαίνεις κάτι απλό.Οταν αγοράζεις ένα σπίτι έχεις στο κεφάλι σου ένα χρέος 300 χιλιλαδων ευρώ που πρέπει να ξοφλήσεις.Οτσν νοικιάζεις ένα σπίτι δεν έχεις κανένα χρέος.Αμα δε σου αρέσει ή θες να μετακομίσεις το κάνεις με προειδοποίηση δύο μηνών.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Δεν καταλαβαίνεις κάτι απλό.Οταν αγοράζεις ένα σπίτι έχεις στο κεφάλι σου ένα χρέος 300 χιλιλαδων ευρώ που πρέπει να ξοφλήσεις.Οτσν νοικιάζεις ένα σπίτι δεν έχεις κανένα χρέος.Αμα δε σου αρέσει ή θες να μετακομίσεις το κάνεις με προειδοποίηση δύο μηνών.

Το στεγαστικο δεν ειναι καθαρο χρεος, γιατι μαζι με το δανειο, αποκτας και το σπιτι

Λογιστικα γραφεις μια υποχρεωση 300Κ στο παθητικο και ενα ασετ 300Κ στο ενεργητικο
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Επισης, αλλο θεμα η ευελιξια και αλλο το οικονομικο οφελος. Μπορουμε να συμφωνησουμε οτι δε θελατε να κανετε την κινηση για μεγαλυτερη ευελιξια (μετακινησεων, κλπ) και ελαφρως καλυτερη ρευστοτητα (μικροτερο το ενοικιο απο το συνολο της δανειακης δοσης) αν και το δευτερο ειναι αμφισβητουμενο και θα στο αποδειξω:

Ειπες πως δινεις ενοικιο περιπου 1000. Αυτο σημαινει ετησιο 12Κ που με εναν συντελεστη ας πουμε 17, η αξια του σπιτιου που μενεις ειναι περιπου 200Κ
Εαν επαιρνες το ιδιο σπιτι με δανειο 200Κ, η δοση που θα επρεπε να δινεις θα ηταν 643, δηλαδη θα σου εμεναν περισσοτερα στην τσεπη για τις σπονσορετες

Το δε πραγματικο οφελος θα ηταν περιπου 800 το μηνα, γιατι το κοστος θα ηταν μονο οι τοκοι που θα ηταν 170 και βαλε και αλλα 30 για φορους, τελη, κλπ. Αντε πες 300 δηλαδη 700 το μηνα καθαρο κερδος. Και αυτο για τα υπολοιπα 30 χρονια, η εστω μεχρι να γυρισεις Ελλαδα.
Αυτη η κινηση επρεπε να γινει πριν 10-15 χρονια. Γινεται και τωρα αλλα με αλλους ορους (επιτοκια, διαρκεια, κλπ) λογω ηλικιας και εποχης πληθωρισμου

1703172869047.png
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.676
Κριτικές
6
Like
11.053
Πόντοι
3.936
Oσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια λεει μια παροιμια. Αμπελοφιλοσοφιες στο να χαμε να λεγαμε και να χαμε να πουμε.Απ οτι φαινεται καποιοι που ελεγαν για παχουλα μηνιατικα στο εξωτερικο μετα απο τοσα χρονια εργασιας δεν εχουν την αγοραστικη δυναμη να αγορασουν εστω ενα διαμερισμα. και ζοριζονται.Αρα μεροδουλι μεροφαι και εκει. :confused:
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.676
Κριτικές
6
Like
11.053
Πόντοι
3.936

Συνημμένα

  • αρχείο λήψης (1).jpeg
    αρχείο λήψης (1).jpeg
    6,2 KB · Εμφανίσεις: 17

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.589
Like
6.198
Πόντοι
1.056
Επισης, αλλο θεμα η ευελιξια και αλλο το οικονομικο οφελος. Μπορουμε να συμφωνησουμε οτι δε θελατε να κανετε την κινηση για μεγαλυτερη ευελιξια (μετακινησεων, κλπ) και ελαφρως καλυτερη ρευστοτητα (μικροτερο το ενοικιο απο το συνολο της δανειακης δοσης) αν και το δευτερο ειναι αμφισβητουμενο και θα στο αποδειξω:

Ειπες πως δινεις ενοικιο περιπου 1000. Αυτο σημαινει ετησιο 12Κ που με εναν συντελεστη ας πουμε 17, η αξια του σπιτιου που μενεις ειναι περιπου 200Κ
Εαν επαιρνες το ιδιο σπιτι με δανειο 200Κ, η δοση που θα επρεπε να δινεις θα ηταν 643, δηλαδη θα σου εμεναν περισσοτερα στην τσεπη για τις σπονσορετες

Το δε πραγματικο οφελος θα ηταν περιπου 800 το μηνα, γιατι το κοστος θα ηταν μονο οι τοκοι που θα ηταν 170 και βαλε και αλλα 30 για φορους, τελη, κλπ. Αντε πες 300 δηλαδη 700 το μηνα καθαρο κερδος. Και αυτο για τα υπολοιπα 30 χρονια, η εστω μεχρι να γυρισεις Ελλαδα.
Αυτη η κινηση επρεπε να γινει πριν 10-15 χρονια. Γινεται και τωρα αλλα με αλλους ορους (επιτοκια, διαρκεια, κλπ) λογω ηλικιας και εποχης πληθωρισμου

1703172869047.png

Και στη ρευστότητα δεν είναι το ίδιο.Πώς κολλάς έτσι?Αν θέλω νοικιάζω μικρότερο σπίτι και πληρώνω λιγότερα.Αν θέλω νοικιάζω μεγαλύτερο σπίτι ή σε άλλη περιοχή και πληρώνω περισσότερα.Δεν είναι δεδομένα,δεν είναι σταθερά.
Η τοποθεσία,το μέγεθος κτλ δεν είναι σταθερά,είναι δυναμικά.Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνεις.Τα κάνεις σταθερά αν θες εσ΄΄υ,αν θες να κάνεις οικογένεια.

Αυτό που λες είναι επένδυση.Επενδύεις στο ακίνητο.Μπορείς να επενδύσεις σε κάτι άλλο με μεγαλύτερη απόδοση δεν είναι ανάγκη να επενδύσεις στο ακίνητο.Π.χ. αν δώσεις τα χίλια το μήνα σε μετοχές πόσο θα πάρεις?Κτλ.Δε συγκρίνεις το νοίκι με τα λεφτά που δίνεις στο ακίνητο αλλά το ποσό επένδυσης με το όφελος που σου δίνει ανά χρόνο.
Εγώ ας πούμε τώρα θα μπορούσα να αποταμιεύω 3000 ευρώ μηνιαίως αλλά μετά δε θα είχα ούτε σπονσοριλίκια ούτε γούστα.Θα είχα μαζέψει αρκετά λεφτά,θα είχα και ακίνητα όπως λες αλλά δε θα μπορούσα να κάνω αυτά που έκανα την προηγούμενη εικοσαετία γιατί τώρα τα ίδια γούστα κοστίζουν 3 με 5 φορές περισσότερο.
Αν ο σκοπός σου είναι η οικονομική ελευθερία δηλαδή να μπορείς να ψωλάρεις ανυπερθέτως τότε τα ακίνητα είναι μια καλή επιλογή.Αν ο σκοπός σου είναι τα γούστα δεν είναι καλή επιλογή.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom