Νέα

Βόρειος Κορέα VS Νότιος Κορέα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα DARKSIDEOFTHEMOON
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 166K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Με εξαίρεση ίσως τα περί "μονόδρομου των φιλελεύθερων επιλογών", δεν θα είχα να διαφωνήσω σε πολλά απ' αυτά που γράφεις, Αλέξανδρε.
Όμως πολιτική, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον, είναι (μη σου πω και περισσότερο απο κάθε άλλο), η "φιλοσοφική" της διάσταση, όπως επίσης και η "οσμη" της.
Υπ' αυτή την έννοια, το "σύνδρομο του μπάτσου" που έχουν οι περισσότεροι που δηλώνουν δεξιοί, όπως και ο αφόρητος κοινωνικός και πολιτισμικός συντηρητισμός τους (βγάζουν φλύκταινες π.χ. αν κάποια διαδήλωση κλείσει για δυο ώρες την Σταδίου, θα βρουν όμως χίλιους τρόπους να δικαιολογήσουν τις "ζαρντινιέρες", ακόμα και την ωμή δολοφονία του Γρηγορόπουλου), μου είναι αφόρητος, απείρως περισσότερο απ' αυτές καθεαυτές τις πολιτικές τους προτάσεις.
Κάτι που θα μου επιτρέψεις να σου πω πως δεν ισχύει για σένα, γιατί έχω την αίσθηση πως μιλάω σε έναν κανονικό άνθρωπο και σίγουρα όχι σε ένα μαλάκα που κρύβεται πίσω απο τις αντικομμουνιστικές του νευρώσεις.
Έχω επίσης γνωρίσει άλλον έναν εξαιρετικό (και εννοώ τη λέξη στο ακέραιο) δεξιό εδώ μέσα. Δεν αναφέρω το νικ του, αλλά αν διαβάζει αυτό που γράφω θα καταλάβει.

Το συνδρομο του μπατσου εξαλλου ειναι ίδιον γνωρισμα των εχόντων την εξουσια. Απλα στην Ελλαδα ετυχε να την εχουν οι δεξιοι για πολλα χρονια στο παρελθον, και αυτο μπαινει στο dna. Δεν ειναι τυχαιο οτι μετα απο μια 20ετια αρχισαν να το εμφανιζουν και οι ΠΑΣΟΚοι.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ρε γαμωτο, καμια φορα αναρωτιεμαι.
Τι στο διαολο τον πειραζε τον βλαμμενο να παρει ο Γεωργιος Παπανδρεου και το Υπουργειο Αμυνας, γαμω τον Γαρουφαλια μου γαμω?
Μετα ηρθανε οι συνταγματαρχες και δεν ειχε τα κοτσια ουτε να διαταξει τον υπασπιστη του στο Τατόι να τους πυροβολησει, οταν στις 22 Απριλιου 1967 μπηκαν στο σαλονι του αοπλοι.
Μετα τον Δεκεμβρη πηγε να κανει τον Κολοκοτρωνη.

Στον κοκό δόθηκε μια ευκαιρία που σπάνια δίνεται- να γίνει εθνικός ήρωας και προστάτης του πολιτεύματος και την κλώτσησε - απόδειξη (μια ακόμη) του πόσο μαλάκας ήταν αυτός, το κωλοσογό του και οι συμβουλάτορές του...
Καλά να πάθει- τέτοιες ευκαιρίες δεν δίνονται κάθε μέρα.
Το δεκέμβρη ήταν ήδη αργά.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Στον κοκό δόθηκε μια ευκαιρία που σπάνια δίνεται- να γίνει εθνικός ήρωας και προστάτης του πολιτεύματος και την κλώτσησε - απόδειξη (μια ακόμη) του πόσο μαλάκας ήταν αυτός, το κωλοσογό του και οι συμβουλάτορές του...
Καλά να πάθει- τέτοιες ευκαιρίες δεν δίνονται κάθε μέρα.
Το δεκέμβρη ήταν ήδη αργά.

Και ειδικα αυτη η μανα του...
Α πα πα...
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Το συνδρομο του μπατσου εξαλλου ειναι ίδιον γνωρισμα των εχόντων την εξουσια. Απλα στην Ελλαδα ετυχε να την εχουν οι δεξιοι για πολλα χρονια στο παρελθον, και αυτο μπαινει στο dna. Δεν ειναι τυχαιο οτι μετα απο μια 20ετια αρχισαν να το εμφανιζουν και οι ΠΑΣΟΚοι.

Θα στο θέσω διαφορετικά και εύχομαι να με καταλάβεις:
Όπως ίσως έχεις ακούσει, είμαι μουσικός. Όταν λοιπόν -τα παλιότερα χρόνια- έπαιζα σε νυχτερινά μαγαζιά (τώρα τα αποφεύγω γενικά), μου έιχε τύχει να παίξω σε συνεστιάσεις ΟΛΩΝ -πλην των ακροδεξιών, όπου αρνήθηκα να παίξω- κομμάτων. ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ, ΣΥΝ κλπ.
Ε λοιπόν, εκείνο που παρατήρησα πως οι φάτσες των ΠΑΣΟΚων (ακόμα και στις πιο σκληρές εποχές της Κλαδικής και του Κουτσόγιωργα) ήταν φάτσες κανονικών ανθρώπων. Και σε βεβαιώ πως δεν έχω κανένα φιλοΠΑΣΟΚ σύνδρομο, αν εξαιρέσεις οτι ψήφισα Καμίνη στο δεύτερο γύρο για να φύγει ο Ομέρ Πριόνης.
Το φρικάρισμα όμως έπεφτε στις συνεστιάσεις της ΝΔ. Ήταν σαν να έβλεπα μαζεμένους όλους τους χαφιέδες θυρωρούς που θυμάμαι επί χούντας να καρφώνουν στην αστυνομία τους δικούς μου. Ήταν ΕΜΦΑΝΩΣ άλλες φάτσες.
Δεν γενικεύω βέβαια, ούτε θεωρώ τον κάθε δεξιό ντε και καλά χαφιέ, αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
Σε κοινωνικό επίπεδο βεβαίως, διότι άλλο οι φάτσες που σου περιέγραψα και άλλο ο Χατζιδάκις, ο Χορν, ο Λαμπρίας ή ο Θανασάκης ο Κανελλόπουλος.
 

Επισκέπτης
Θα στο θέσω διαφορετικά και εύχομαι να με καταλάβεις:
Όπως ίσως έχεις ακούσει, είμαι μουσικός. Όταν λοιπόν -τα παλιότερα χρόνια- έπαιζα σε νυχτερινά μαγαζιά (τώρα τα αποφεύγω γενικά), μου έιχε τύχει να παίξω σε συνεστιάσεις ΟΛΩΝ -πλην των ακροδεξιών, όπου αρνήθηκα να παίξω- κομμάτων. ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ, ΣΥΝ κλπ.
Ε λοιπόν, εκείνο που παρατήρησα πως οι φάτσες των ΠΑΣΟΚων (ακόμα και στις πιο σκληρές εποχές της Κλαδικής και του Κουτσόγιωργα) ήταν φάτσες κανονικών ανθρώπων. Και σε βεβαιώ πως δεν έχω κανένα φιλοΠΑΣΟΚ σύνδρομο, αν εξαιρέσεις οτι ψήφισα Καμίνη στο δεύτερο γύρο για να φύγει ο Ομέρ Πριόνης.
Το φρικάρισμα όμως έπεφτε στις συνεστιάσεις της ΝΔ. Ήταν σαν να έβλεπα μαζεμένους όλους τους χαφιέδες θυρωρούς που θυμάμαι επί χούντας να καρφώνουν στην αστυνομία τους δικούς μου.
Δεν γενικεύω βέβαια, ούτε θεωρώ τον κάθε δεξιό ντε και καλά χαφιέ, αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
Σε κοινωνικό επίπεδο βεβαίως, διότι άλλο οι φάτσες που σου περιέγραψα και άλλο ο Χατζιδάκις, ο Χορν, ο Λαμπρίας ή ο Θανασάκης ο Κανελλόπουλος.

το πεος σας (που παιζατε και εξακολουθειτε να παιζετε) ΔΕΝ ειναι μουσικο οργανο!

παπάρια μουσικός δηλαδή....
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Αλέξανδρε, οι δεξιοί που λέγαμε.    :grin:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Τωρα το εχασα λιγο.
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Εννοω εχω ελλειμμα πληροφορησης για τα διαμειφθεντα μεταξυ σας.

έτσι ξεκινάει πάντα, στη συνέχεια θα καταλάβεις (και εσύ) περί τίνος πρόκειται...

έχε κατά νου μόνο ότι οι φατσούλες τύπου  :) πολύ σύντομα μπορεί να εξελιχθούν σε μπινελίκια :idiot:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
έτσι ξεκινάει πάντα, στη συνέχεια θα καταλάβεις (και εσύ) περί τίνος πρόκειται...

έχε κατά νου μόνο ότι οι φατσούλες τύπου  :) πολύ σύντομα μπορεί να εξελιχθούν σε μπινελίκια :idiot:
Μεγαλα παιδια ειμαστε φιλε. Και να πεσει και κανενα μπινελικι δεν τρεχει τιποτα.
Δεν μπορουν ολοι να μας φερονται παντα σαν τον μπαμπα μας και τη μαμα μας.
Πού να δεις τι καντηλια εχω ριξει και εχω φαει με τους κολλητους μου.
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Μεγαλα παιδια ειμαστε φιλε. Και να πεσει και κανενα μπινελικι δεν τρεχει τιποτα.
Δεν μπορουν ολοι να μας φερονται παντα σαν τον μπαμπα μας και τη μαμα μας.
Πού να δεις τι καντηλια εχω ριξει και εχω φαει με τους κολλητους μου.

δεν αμφιβάλλω και δεν διαφωνώ, αλλά φαντάζομαι ότι στις εντάσεις στις οποίες αναφέρεσαι θα υπήρχε και ένα μίνιμουμ λογικής...

τέλος πάντων, δική σου επιλογή, εγώ νίπτω τας χείρας μου.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
έτσι ξεκινάει πάντα, στη συνέχεια θα καταλάβεις (και εσύ) περί τίνος πρόκειται...

έχε κατά νου μόνο ότι οι φατσούλες τύπου  :) πολύ σύντομα μπορεί να εξελιχθούν σε μπινελίκια :idiot:

Εσύ, με εγγραφή 10-9-2009 στο σάιτ, που ξέρεις πως ξεκινάω πάντα και πως καταλήγω;
Διότι απο τον Οκτώβριο του 2008 έως και το φετινό Οκτώβριο ΔΕΝ έγραφα εδώ.
Που με ξέρεις λοιπόν;
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
κρίνω από όσα έχω δει, αρκούν.

Υ.Γ. για τρίχορδο σε κόβω.
 

Επισκέπτης
Ε λοιπόν, εκείνο που παρατήρησα πως οι φάτσες των ΠΑΣΟΚων (ακόμα και στις πιο σκληρές εποχές της Κλαδικής και του Κουτσόγιωργα) ήταν φάτσες κανονικών ανθρώπων.

Το φρικάρισμα όμως έπεφτε στις συνεστιάσεις της ΝΔ. Ήταν σαν να έβλεπα μαζεμένους όλους τους χαφιέδες θυρωρούς που θυμάμαι επί χούντας να καρφώνουν στην αστυνομία τους δικούς μου. Ήταν ΕΜΦΑΝΩΣ άλλες φάτσες.

Αὐτὰ εἶναι τὰ λεγόμενα ἀντικειμενικὰ κριτήρια...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom