Νέα

Βοήθεια σε αγορά αυτοκινήτου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kavliaris23
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 120
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Armyboy82

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2015
Μηνύματα
14
Κριτικές
2
Like
29
Πόντοι
0
Συναγωνιστές εχω ενα μπατζετ 21.000ευρω(μπορει να παει και λιγο πιο πανω) και θελω να πάρω ενα νεο αυτοκινητο τι θα προτείνατε; Εβλεπα το stonic, εβλεπα το yaris cross κλπ κλπ Τι θα παίρνατε εσεις;
Ανάλογα τι θες αμα θες χωρους στα λεφτα αυτα πας σε σε octavia ειναι ο βασιλιας σε χωρο αποσκευων
Αμα θες κατι σπορ πας σε abarth αλλα δεν εχεις χωρους τιποτα αλλα εχεις μουρη ειναι κουκλακι το 500αρακι abarth,γκαζια και οδηγικα γαμαει αλλα το ποιο ισορροπημένο σε αυτα τα λεφτα ειναι ενα corollaki και εχει και πολυ ωραια μουρη απο χωρους ποιο καλο το sedan αλλα ελαφρως ποιο ακριβο και ποιο ομορφο κατ΄έμε
Για καινουργιο λεμε παντα
Αν και πολυ μάρεσει και ενα peugeot 2008 και 3008
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.298
Πόντοι
10.336
Συναγωνιστές εχω ενα μπατζετ 21.000ευρω(μπορει να παει και λιγο πιο πανω) και θελω να πάρω ενα νεο αυτοκινητο τι θα προτείνατε; Εβλεπα το stonic, εβλεπα το yaris cross κλπ κλπ Τι θα παίρνατε εσεις;
τυπε μονο με μπατζετ μην περιμενεις σοβαρες απαντησεις, ο καθενας εχει αλλα γουστα. Θες μεγαλο ανετο αμαξι; μικροτερο σπορ σκοτωστρα; οικογενειακο; βενζινη/ντηζελ/ηλεκτρ;;; κανεις πολλα ταξιδια εκτος πολης; το νεο αυτοκινητο σημαινει προσφατο μοντελο ή ολοκαινουριο του κουτιου; γραψε κατι, γουρουνι στο σακι θα παρεις 25κ αμαξι;
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.267
Κριτικές
7
Like
38.118
Πόντοι
10.411
Δυνατή επιλογη! Αλλα δεν βλέπω πολλα στους δρόμους λες να εχω θεμα με ανταλλακτικα κλπ στο μελλον;
Το ενδεχόμενο αυτό παίζει για όλες τις μάρκες στο μέλλον
 

komarov

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2021
Μηνύματα
606
Like
1.296
Πόντοι
206
τυπε μονο με μπατζετ μην περιμενεις σοβαρες απαντησεις, ο καθενας εχει αλλα γουστα. Θες μεγαλο ανετο αμαξι; μικροτερο σπορ σκοτωστρα; οικογενειακο; βενζινη/ντηζελ/ηλεκτρ;;; κανεις πολλα ταξιδια εκτος πολης; το νεο αυτοκινητο σημαινει προσφατο μοντελο ή ολοκαινουριο του κουτιου; γραψε κατι, γουρουνι στο σακι θα παρεις 25κ αμαξι;
Εχεις δικιο θελω κατι σε 5θυρο για ταξιδια εκτος πολης οχι σπορ σκοτωστρα δεν θελω! Ελεγα για πετρέλαιο αλλα ειδα τα μνμ πιο πανω και αλλαξα αποψη οποτε θα ελεγα βενζινη!
 

Doran_G

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Σεπ 2017
Μηνύματα
156
Κριτικές
9
Like
576
Πόντοι
281
Καλησπερα σε ολους τους φιλους,ειμαι κοντα σε αγορα αμαξιου απο ιδιωτη,αλλα οι γνωσεις μου ειναι ελαχιστες στο αντικειμενο.Αν καποιος εχει τι γνωσεις και βρισκεται βορεια ελλαδα ,κεντρικη μακεδονια,θα ηθελα να μου στειλει.Ψαχνω καποιον να παμε μαζι να το δουμε ,φυσικα και θα υπαρξει και πληρωμη για την βοηθεια.Να στειλει μονο εναν καποιος το κατεχει το αθλημα και θελει.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.476
Κριτικές
1
Like
6.160
Πόντοι
2.356
Για νέο αμάξι με εργοστασιακό CNG, τι λέτε τύποι; :think:
 

Xrononaytis1979

Μέλος
Εγγρ.
28 Αυγ 2019
Μηνύματα
181
Like
110
Πόντοι
1
Θες να παρεις του 2021 2022 μπορει να περιμενεις και ενα χρονο να σου το φερουν βεβαια εκει θα δωσεις 25,000 ευρω η 27 αναλογα το μοντελο και τι εχτρα θες .... τωρα βγηκε νομος οτι δεν υπαρχει φορο πολυτελιας δηλαδη πανω απο 1,800 κυβικα ... μπορεις να βρεις ενα του 2015 2016 σε καλη τιμη ... κανα hundai , τογιοτα , vw opel seat οκ καλα ειναι αλλα βγαζουν πολλες ζημιες ... αυτοματο η σειριακο εξερταται .... τι σε βολευει
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.476
Κριτικές
1
Like
6.160
Πόντοι
2.356
Ποια τεχνολογία βλέπετε ότι θα επικρατήσει τελικά, τύποι;

Ηλεκτρικά ή υδρογόνου;

Διαβάζω περί ελεύθερης υδρογονο-ενέργειας από κάτι αναρχο-κουμμούνια στο Internet και έχω σπάσει στο γέλιο. :2funny:

Που ζουν τα άτομα..... πραγματικά. :confused:
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.866
Κριτικές
6
Like
3.602
Πόντοι
736
Ποια τεχνολογία βλέπετε ότι θα επικρατήσει τελικά, τύποι;

Ηλεκτρικά ή υδρογόνου;

Διαβάζω περί ελεύθερης υδρογονο-ενέργειας από κάτι αναρχο-κουμμούνια στο Internet και έχω σπάσει στο γέλιο. :2funny:

Που ζουν τα άτομα..... πραγματικά. :confused:
Στην ουσία τα υδρογόνου απο οτι κατάλαβα μετατρέπουν το υδρογόνο σε ηλεκτρική ενέργεια , δηλαδή είναι και αυτά ηλεκτρικά.

Απλά αντί να περιμένεις 2 ώρες να φορτίσουν , γεμίζεις το ρεζερβουάρ του υδρογόνου περίπου στον χρόνο που θα γέμιζες το τεπόζιτο της βενζίνης.

Εκτός αν υπάρχουν και άλλου τύπου υδρογόνου που δεν είναι ηλεκτρικά , δεν ξέρω.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.476
Κριτικές
1
Like
6.160
Πόντοι
2.356
Τύπε, λογικά σκέψου. Θα υπάρξει ποτέ free απεριόριστη ενέργεια που θα παράγει κανείς σπίτι του; :confused:

Αυτά είναι καλά όταν είσαι 15 χρονών και διαβάζεις για το Woodstock, για τα Μάταλα στα 80s, φούντα καύλα και επανάσταση δηλ.

Στην πραγματικότητα, ο τζάμπας ποτέ δεν υπήρξε. Είναι ένα δημιούργημα που έχουν σχηματίσει στο κεφάλι τους οι αναρχοάπλυτοι μετά από χρόνια χρήσης μαύρου χαμηλής ποιότητας. :2funny:

Σε σχέχη με το υδρογόνο, το θέμα είναι ότι δεν απαντάται ελεύθερο στη φύση, άρα πρέπει να παραχθεί από άλλες ενώσεις. Δεν είναι δηλ πηγή ενέργειας, αλλά φορέας ενέργειας. Για να έχεις ένα βιώσιμο αναπτυξιακά εναλλακτικό καύσιμο όπου δυνητικά θα αντικαταστήσει τα ορυκτά, θα πρέπει να το παράγεις από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας... διαφορετικά δεν έχει νόημα. Αυτή τη στιγμή όμως παράγεται από αναμορφωμένο φυσικό αέριο, άρα υπάρχει έκλυση διοξειδίου στην ατμόσφαιρα.

Για να παράγουμε όμως υδρογόνο από ανανεώσιμες πηγές με ηλεκτρόλυση, η απόδοση είναι πολύ χαμηλή. Ακόμα όμως και αν ήταν υψηλή, το υδρογόνο δεν αποθηκεύεται και μεταφέρεται όπως οι άλλες μορφές ενέργειας. Χωρίς τρελά κόστη τουλάχιστον. Πόσο μάλλον να γίνεται με ένα κουμπί στο σπίτι, όπως ονειρεύονται ορισμένοι. :confused:
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.866
Κριτικές
6
Like
3.602
Πόντοι
736
Τύπε, λογικά σκέψου. Θα υπάρξει ποτέ free απεριόριστη ενέργεια που θα παράγει κανείς σπίτι του; :confused:
Βασικά μπορείς να παράξεις ενέργεια σπίτι , με κάποιο σύστημα φωτοβολταικών. Απεριόριστη δεν θα είναι.

Αλλά και ένα συστηματάκι αν έχει κάποιος που να του δίνει πχ 10% στην μπαταρία (του ηλεκτρικού αυτοκινήτου) την ημέρα , πάλι δεν τον χαλάει φαντάζομαι :confused:
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.866
Κριτικές
6
Like
3.602
Πόντοι
736
Αυτό εδω είναι το υδρογόνου - ηλεκτρικό που έλεγα πιό πάνω , απλά προυποθέτει να υπάρχουν σταθμοί γεμίσματος με υδρογόνο.

Και γεμίζει σε 5 λεπτά , αντί για πόση ώρα θα φόρτιζε το ηλεκτρικό.

 

stev22

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2009
Μηνύματα
6
Like
1
Πόντοι
0
αμαξι με πετρελαιο για καθημερινη χρηση ?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom