Νέα

Τζαμί η Αγία Σοφία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ampelale
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 793
  • Εμφανίσεις 21K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
(γιατί αν την γαμημένη παπανδρεική νοοτροπία του "δεν διεκδικούμε τίποτα"

Διεκδικουμε κατι αλλο εκτος απο την προσφυγη στη χαγη για την υφαλοκρηπιδα ;;


Από την απόφαση του 1975 στα σενάρια του 2020

Η Ελλάδα προσέφυγε μονομερώς στη Χάγη, με βάση και το περιεχόμενο του κοινού ανακοινωθέντος, όμως το δικαστήριο (αφού εξέτασε τόσο το κείμενο του κοινού ανακοινωθέντος όσο και τις προθέσεις των μερών, όπως προέκυπταν από αυτό) εξέδωσε προδικαστική απόφαση στις 19 Δεκεμβρίου 1978, με την οποία αφενός θεωρεί εαυτό αναρμόδιο και αφετέρου αποφαίνεται ότι οι προθέσεις των κρατών αφορούν τη συνέχιση των διαπραγματεύσεων και όχι τη σύναψη συνυποσχετικού για παραπομπή της υπόθεσης σε δίκη.

Σύνοδοι Μαδρίτης και Ελσίνκι
Εκτοτε η εκκρεμότητα της υφαλοκρηπίδας ως η μοναδική διαφορά με τους γείτονες της οποίας μπορεί να επιληφθεί η Χάγη αποτελεί σταθερό σημείο αναφοράς της εξωτερικής πολιτικής της χώρας μας.




Όταν ο Καραμανλής ζητούσε την παραπομπή της υφαλοκρηπίδας στη Χάγη

Σημειώνεται πως κατά τη συνάντηση του κ. Μητσοτάκη με τους πολιτικούς αρχηγούς, πρωθυπουργός και Φώφη Γεννηματά συμφώνησαν ως προς την προσφυγή στη Χάγη μόνο όμως για τις θαλάσσιες ζώνες, δηλαδή για υφαλοκρηπίδα και ΑΟΖ, καθώς η Ελλάδα δεν αναγνωρίζει καμία άλλη διαφορά με την Τουρκία.



 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
δεν μπαίνω σε πολιτική συζήτηση γιατί δεν έχω καμία όρεξη βραδυατικα...

για να σε κάνω να νιώσεις καλύτερα, στον αντρέα πιστώνω (θετικά δλδ) το "βυθίσατε το χώρα" με το οποίο οι τουρκαλάδες τελικά κλάσαν μέντες.
απ'αυτού μπράβο του, κάτι ανάλογο έχει να ακουστεί από τον αείμνηστο μεταξά το 40...

ας τους είχαμε γαμήσει όταν μπορούσαμε...
Μια  ερωτηση εκανα αν δεν εχεις απαντηση ενταξει αλλα τουλαχιστον μην παραπληροφορεις

Εγω μια χαρα νοιωθω
Εσεις οι δεξιοι δεν ξερω πως νοιωθετε με ολα αυτα που - δεν - κανει ο κουλης
 

Foukariaris2020

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2020
Μηνύματα
1.033
Like
928
Πόντοι
96
Το πετσόκομμα του Ερντογαν συνεχίζεται!
 

Συνημμένα

  • lifo.jpg
    lifo.jpg
    22,1 KB · Εμφανίσεις: 18

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
τουλάχιστον ο κυριάκος δεν άνοιξε τα πόδια σαν κάτι συριζάιους. αντίθετα του την έφραξε του σουλτάνου στον έβρο...

Τα ανοιξε στα νησια και περασαν λεφουσια οι λαθρο

Στον εβρο ηταν τυχερος γιατι υπηρχε ο φρακτης του πασοκ

Μην ξαναλεμε τα ιδια και τα ιδια
 

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.434
Κριτικές
3
Like
3.382
Πόντοι
786
στον αντρέα πιστώνω (θετικά δλδ) το "βυθίσατε το χώρα" με το οποίο οι τουρκαλάδες τελικά κλάσαν μέντες.
απ'αυτού μπράβο του, κάτι ανάλογο έχει να ακουστεί από τον αείμνηστο μεταξά το 40...

ας τους είχαμε γαμήσει όταν μπορούσαμε...

Ήταν συνεννοημένος με τον Καραμανλή για ενίσχυση να μπορεί να δείχνει ομοψυχία στους Τούρκους χωρίς να απειλεί επίσημα. Δεν μπορώ να συμβιβαστώ δεν μπορώ να συγκρατήσω την αντιπολίτευση.

Όπως όταν ο κουμπάρος λέει θέλω εφτά νησιά η αντιπολίτευση του φωνάζει τριάντα. Κόλπα.
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Εντογαν, ερχόμαστεεεε!

"Ο Μητσοτάκης αναλαμβάνει δράση για την Αγία Σοφία":

(Δράση, εννοεί το tweet! Νντάξει, για 20 μύρια τις έγραφα κι εγώ αυτές τις πίπες...)

Κανει και τηλεδιασκεψεις

Ανεβασμενα πραγματα
 

rigass

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2020
Μηνύματα
1.169
Like
558
Πόντοι
96
τουλάχιστον ο κυριάκος δεν άνοιξε τα πόδια σαν κάτι συριζάιους. αντίθετα του την έφραξε του σουλτάνου στον έβρο...

ουτε με τον συριζα ερχονταν πολλοι απο εβρο
απο αιγαιο εμπαιναν οπως και τωρα

ο συριζα τουλαχιστον ειχε την προφαση των αποκεφαλισμων του ισισ

ο μητσοτακης τι δικαιολογια εχει??

οι συριζαιοι τουλαχιστον ηταν πιο εντιμοι, καποιοι παραιτηθηκαν
τα γαλαζια πουλανε τα παντα για την καρεκλα
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.824
τουλάχιστον ο κυριάκος δεν άνοιξε τα πόδια σαν κάτι συριζάιους. αντίθετα του την έφραξε του σουλτάνου στον έβρο...
τι λες τρομαρα σου.
τιποτα δεν του εκανε ο κουλης.
αν ηθελε ο σουλτάνος να το τραβηξει μιλουνια θα έμπαιναν αποο τον εβρο ενώ τωρα μπαινουν από τα νησια το ιδιο είναι.
το θεμα είναι να μην έμπαιναν λαθρομετανάστες εφόσον μπαινουν μια τρυπα στο νερο εχει κανει ο κουλς
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.824
ριγα, τζόνι και φουκαριάρη για να μην το πλατιάζουμε...

προκειμένου να μην χαθεί ελληνική γη, ύδατα και/ή κυριαρχικά δικαιώματα, συμφωνείτε ότι αν χρειαστεί θα πρέπει εσείς ή τα παιδιά σας να χύστε αίμα?
γιατί τελικά εκεί όλα καταλήγουν στο δια ταύτα...
και για να ξέρω και με ποιους μιλάω...
εγω ποτε δεν θα πηγαινα να σκοτωσω τουρκο στρατιωτη,ουτε θα δεχομουν να πολεμήσω.
τα συμφεροντα των κυβερνοντων δεν θα τα πληρωσω εγω και το παιδι της τουρκικης οικογενειας.
 

since1991

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2020
Μηνύματα
2.556
Κριτικές
5
Like
2.530
Πόντοι
736
εγω ποτε δεν θα πηγαινα να σκοτωσω τουρκο στρατιωτη,ουτε θα δεχομουν να πολεμήσω.
τα συμφεροντα των κυβερνοντων δεν θα τα πληρωσω εγω και το παιδι της τουρκικης οικογενειας.

Μαγκιά μαγκιά άλλα μόλις μυριστεί πιστολιά κόβει ρόδα
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.824
ξεφτίλας και σ'αυτό ζανούλη.
ουστ
γτ ξεφτίλας ρε προμοτορα επειδή δεν θελω να σκοτωσω ένα τουρκο στρατιωτη?
πιονακι εγω δεν γινομαι
εσυ θα πηγαινες να πολεμήσεις προμοτορα?
εγω θα δηλωνα αντιρρησίας και αν με πιεζαν θα πηγαινα αλλα δεν θα επιχειρουσα να σκοτωσω στην πρωτη στραβη θα πεταγα το οπλο και θα κουνουσα λευκη σημαια.
 

since1991

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2020
Μηνύματα
2.556
Κριτικές
5
Like
2.530
Πόντοι
736
εγω ποτε δεν θα πηγαινα να σκοτωσω τουρκο στρατιωτη,ουτε θα δεχομουν να πολεμήσω.
τα συμφεροντα των κυβερνοντων δεν θα τα πληρωσω εγω και το παιδι της τουρκικης οικογενειας.

Ποιός συναγωνιστής το γράφει στο προφίλ του? "Οι κομμουνιστές δεν είναι έλληνες"
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.824
Μαγκιά μαγκιά άλλα μόλις μυριστεί πιστολιά κόβει ρόδα
πικασο είναι θεμα ιδεολογιας και όχι φοβου.
κοβεις τον προμοτορα να πολεμάει?
μολις αρχιζουν να σκανε οι βομβες και τα πυροβολικα στο μετωπο θα βαλει τα κλαμματα και θα ζηταει τη μαμα του.
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Κανει τηλεφωνικες επαφες σεδιεθνες επιπεδο ο κουλης για να ενημερωσει λεει

Επισης λεει εντος των ημερων θα προβει σε καποιες μορφης κυρωσεων

Θυμισει αυτο που ο λεει ο κοιμωμενος πανσοφος

Οποιος βαριεται να ζυμωσει δεκα μερες κοσκινιζει

1 τι παει να πει θα ενημερωσει ;; Γιατι δεν ξερουν  οι ξενοι τον κουλη περιμενανε
Και γιατι να ενημερωσει δεν καταλαβα

2 τι εντος των ημερων καποιας μορφης κυρωσεις
τι παει να πει καποιας μορφης κυρωσεις;; Κυρωσεις χτες επρεπε να γινουν
Κυρωσεις ολοκληρωμενες και οδυνηρες

3 λεει ο κουλης οτι η αγια σοφια ειναι μνημειο παγκοσμιας πολιτιστικης κληρονομιας

Οχι ρε μαστορα ειναι ορθοδοξη εκκλησια ελληνικης κληρονομιας οπως ειναι τα μαρμαρα του παρθενωνα που τα κλεψαν οι κουδουνιστρες

4 εδω και τωρα  διεκδικηση να μετατραπει η αγια σοφια αυτο που ηταν και δεν αλλαζει

Ελληνικη ορθοδοξη εκκλησια

Και ας λενε οτι θελουν τα μογγολια








 

since1991

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2020
Μηνύματα
2.556
Κριτικές
5
Like
2.530
Πόντοι
736
πικασο είναι θεμα ιδεολογιας και όχι φοβου.
κοβεις τον προμοτορα να πολεμάει?
μολις αρχιζουν να σκανε οι βομβες και τα πυροβολικα στο μετωπο θα βαλει τα κλαμματα και θα ζηταει τη μαμα του.

Το δέχομαι τύπε μου, άλλα παρακαλώ να αφαιρέσεις από το προφίλ σου όλα τα τσιτάτα περί αντίστασης στο άδικο και υπεράσπισης αδυνάτων, γιατί μόλις δήλωσες ότι αυτά δεν στα επιτρέπει η ιδεολογία σου
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.824
ρε ξεφτιλισμένε είναι αλήθεια ότι δεν περίμενα κάτι καλύτερο από σένα...
μέχρι να γράψεις καμια μαλακία για μεταξουργείο είσαι.
άπατρις και δειλός.
λεγε ότι θες προμοτορα,εγω δεν θα πηγαινα να πολεμήσω.
πολεμος και αριστερη ιδεολογια δεν πανε μαζι.
τι οφελος θα εχω εγω αν σκοτωθω στονβ πολεμο?
η ζωη του καθενος είναι πολυτιμη και δεν αξιζει να τη χαραμίσεις για τα συμεφεροντα των κυβερνοντων.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
γτ ξεφτίλας ρε προμοτορα επειδή δεν θελω να σκοτωσω ένα τουρκο στρατιωτη?
πιονακι εγω δεν γινομαι
εσυ θα πηγαινες να πολεμήσεις προμοτορα?
εγω θα δηλωνα αντιρρησίας και αν με πιεζαν θα πηγαινα αλλα δεν θα επιχειρουσα να σκοτωσω στην πρωτη στραβη θα πεταγα το οπλο και θα κουνουσα λευκη σημαια.

Αν δε πολεμησεις εσυ τον Τουρκο στρατιωτη θα πολεμησει ο Τουρκος στρατιωτης και θα μπει στη χωρα. Μαζι του θα φερει τιποτα τουρκομανους σφαγεις σαν αυτους που μακελευουν κοσμο στη Συρια. Και αν μπει στη χωρα θα κανει στο σπιτι σου και στην οικογενεια σου οτι εκαναν οπου μπηκαν ( Συρια, Κυπρο, Κουρικες περιοχες, Αρμενια).
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
λεγε ότι θες προμοτορα,εγω δεν θα πηγαινα να πολεμήσω.
πολεμος και αριστερη ιδεολογια δεν πανε μαζι.
τι οφελος θα εχω εγω αν σκοτωθω στονβ πολεμο?
η ζωη του καθενος είναι πολυτιμη και δεν αξιζει να τη χαραμίσεις για τα συμεφεροντα των κυβερνοντων.

Ακριβως τοτε θα σκοτωθεις στον πολεμο. Εαν δε πας. Θα κατσεις σα το αρνι και θα σκοτωσουν εσενα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom