Νέα

Τύποι παρακαλώ την προσοχή σας - ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Θεωρείτε σοβαρή υπόθεση την ορθογραφία ενός κειμένου ?

  • Σοβαρότατη

  • Το ξεχάσαμε ήδη...

  • Στα παπάρια μας

  • Μόνο τα πολύ τρανταχτά ορθογραφικά λάθη

  • Τα βυζιά της Μπακοδήμου (προ 5ετίας)


Τα αποτελέσματα είναι ορατά μόνο αφού ψηφίσεις.

CaptainK

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Νοε 2021
Μηνύματα
3.037
Κριτικές
3
Like
10.887
Πόντοι
2.536

makis254

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2010
Μηνύματα
168
Κριτικές
8
Like
472
Πόντοι
301
Ειναι αποριας αξιο πως σε ενα σαιτ ελευθεριακου-ανατρεπτικου τυπου ,κυκλοφωρουν αποψεις του στιλ μη γραφεις αν εισαι ανορθογραφος ....Μου μυριζουν φασισμο,αλλα και ιερατειο (μηπως ειστε Χομεινιδες Αμβροσιοι και δεν το ξερετε).Για την ελευθερια της εκφρασης χυνεται αιμα στον πλανητη,Και εσυς εδω απο αυτο το βημα εκφραζεται τετοιες κρυφοφασιστικες αποψεις?...Μπορει και να ειστε ...δεν ειναι ντροπη..,Πισω απ τις λεξεις εσυ τι βλεπεις,την εννοια η τον τυπο?Πισω απ τη λεξη ελευθερια η πεινα η φυμωση εσυ τελικα τι βλεπεις?...Και για τη δισλεξια μηπως εχεις ακουσει κατι?...Μητσοτακια μου εσυς....γιαυτο ολους μαζι μας γαμανε οι πολιτικοι με τα μυαλα που κουβαλατε .
 
Τελευταία τροποποίηση:

KALLIMAXOS

Ανώτερος
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
6.317
Κριτικές
26
Like
11.412
Πόντοι
5.946
Ὅλοι αὐτοί οἱ ἐξισλαμισμοί καί οἱ ἐκχριστιανισμοί σέ ὅλη τὴ Βαλκανική χερσόνησο καί τὴ Μικρά Ἀσία τὸ δείχνουν. Ὅπως καί οἱ Κρυπτοχριστιανοί ποὺ ὑπάρχουν ἀκόμη.... Ὅποιος ἔχει ὄνομα ποὺ λήγει σέ "-όγλου", ἀρχίζει ἀπό "χατζη-", λήγει σέ "-τζῆς", εἶναι ὕποπτος γιά μείξη... Μπορεῖ καί ὄχι, βέβαια... Ὅπως καί τὰ ὀνόματα "Λιάπης", "Λεμπέσης", "Κούγιας" γιά τοὺς Ἀρβανίτες.

Σᾶς ἐφιστῶ τὴν προσοχή σας στὴν Τουρκοκύπρια ποὺ εἶναι καί Πόντια ἀπ'τὴ γιαγιά της

Δεν διαφωνώ σε ότι γράφεις αλλά η Ελληνική γλώσσα η θρησκεία και η Ελληνική συνείδηση επικράτησαν .Αυτό και μόνο δημιούργησαν την αναγέννηση του Ελληνικού έθνους μέσα από την επανάσταση του 1821 .Στο δικό μου το χωριό οι χριστιανοί και ομιλούντες την Ελληνική ήταν στο βουνό και οι τουρκοαλβανοι στην πεδιάδα στα ευφορα γόνιμα τμήματα γης .Άρα το μόνο που ήθελαν ήταν η εθνική συνείδηση για να πάρει φωτιά ο τόπος.
 

makis254

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2010
Μηνύματα
168
Κριτικές
8
Like
472
Πόντοι
301
Δεν διαφωνώ σε ότι γράφεις αλλά η Ελληνική γλώσσα η θρησκεία και η Ελληνική συνείδηση επικράτησαν .Αυτό και μόνο δημιούργησαν την αναγέννηση του Ελληνικού έθνους μέσα από την επανάσταση του 1821 .Στο δικό μου το χωριό οι χριστιανοί και ομιλούντες την Ελληνική ήταν στο βουνό και οι τουρκοαλβανοι στην πεδιάδα στα ευφορα γόνιμα τμήματα γης .Άρα το μόνο που ήθελαν ήταν η εθνική συνείδηση για να πάρει φωτιά ο τόπος.
Η έννοια πίσω απ τις λέξεις μετράει...και όχι η ορθογραφία της.Ο Νικηταρας ήταν αγράμματος ,όταν ηρθε όμως η ώρα για την έννοια της ελευθερίας εγαμησε και εδειρε...οι γραμματισμένοι εβαλανε να σκοτώσουν τον Καποδίστρια και το πληρώνουμε ακόμα αυτό σαν έθνος ΑΝΑΘΕΜΑ τους.
 

KALLIMAXOS

Ανώτερος
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
6.317
Κριτικές
26
Like
11.412
Πόντοι
5.946
Η έννοια πίσω απ τις λέξεις μετράει...και όχι η ορθογραφία της.Ο Νικηταρας ήταν αγράμματος ,όταν ηρθε όμως η ώρα για την έννοια της ελευθερίας εγαμησε και εδειρε...οι γραμματισμένοι εβαλανε να σκοτώσουν τον Καποδίστρια και το πληρώνουμε ακόμα αυτό σαν έθνος ΑΝΑΘΕΜΑ τους.
Η Ελληνική γλώσσα και η θρησκεία συν οι παραδόσεις έθιμα ήταν καταλυτικός παράγοντας στην διαφορετικότητα ενός έθνους από ένα άλλο αν δεν υπήρχαν αυτά ,τώρα θα γράφαμε Τουρκικά αντι Ελληνικά και θα κάναμε ραμαζάνι αντι Πάσχα.Αυτα.
 
OP
OP
Διαγραμμένο μέλος 220472
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.937
Κριτικές
30
Like
20.473
Πόντοι
8.846
Ειναι αποριας αξιο πως σε ενα σαιτ ελευθεριακου-ανατρεπτικου τυπου ,κυκλοφωρουν αποψεις του στιλ μη γραφεις αν εισαι ανορθογραφος ....Μου μυριζουν φασισμο,αλλα και ιερατειο (μηπως ειστε Χομεινιδες Αμβροσιοι και δεν το ξερετε).Για την ελευθερια της εκφρασης χυνεται αιμα στον πλανητη,Και εσυς εδω απο αυτο το βημα εκφραζεται τετοιες κρυφοφασιστικες αποψεις?...Μπορει και να ειστε ...δεν ειναι ντροπη..,Πισω απ τις λεξεις εσυ τι βλεπεις,την εννοια η τον τυπο?Πισω απ τη λεξη ελευθερια η πεινα η φυμωση εσυ τελικα τι βλεπεις?...Και για τη δισλεξια μηπως εχεις ακουσει κατι?...Μητσοτακια μου εσυς....γιαυτο ολους μαζι μας γαμανε οι πολιτικοι με τα μυαλα που κουβαλατε .
Μιας και τα ανέφερες...

Εσείς
ΕΣΕΙΣ

Δυσλεξία
ΔΥΣΛΕΞΙΑ
 

makis254

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2010
Μηνύματα
168
Κριτικές
8
Like
472
Πόντοι
301
Η Ελληνική γλώσσα και η θρησκεία συν οι παραδόσεις έθιμα ήταν καταλυτικός παράγοντας στην διαφορετικότητα ενός έθνους από ένα άλλο αν δεν υπήρχαν αυτά ,τώρα θα γράφαμε Τουρκικά και όχι Ελληνικά και θα κάναμε ραμαζάνι και όχι Πάσχα.Αυτα..
Δε μου λέει κάτι αυτό...Στην ουσία συμφωνούμε.Απλα για μένα είναι φασίστας οποίος απαιτει απ τον άλλο ορθογραφία για να εκφράζει απόψεις .
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Μιας και τα ανέφερες...

Εσείς
ΕΣΕΙΣ

Δυσλεξία
ΔΥΣΛΕΞΙΑ
είσαι φασίστας
 

hornyasfuck

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2018
Μηνύματα
4.167
Κριτικές
30
Like
28.530
Πόντοι
12.896
Δε μου λέει κάτι αυτό...Στην ουσία συμφωνούμε.Απλα για μένα είναι φασίστας οποίος απαιτει απ τον άλλο ορθογραφία για να εκφράζει απόψεις .
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


είσαι φασίστας

Κοιτάχθηκες στὸν καθρέφτη ἀναρχοφασίστα;
 
OP
OP
Διαγραμμένο μέλος 220472
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.937
Κριτικές
30
Like
20.473
Πόντοι
8.846
Δε μου λέει κάτι αυτό...Στην ουσία συμφωνούμε.Απλα για μένα είναι φασίστας οποίος απαιτει απ τον άλλο ορθογραφία για να εκφράζει απόψεις .
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


είσαι φασίστας
Γιατί ρε τύπε? :confused:
 

hornyasfuck

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2018
Μηνύματα
4.167
Κριτικές
30
Like
28.530
Πόντοι
12.896

KALLIMAXOS

Ανώτερος
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
6.317
Κριτικές
26
Like
11.412
Πόντοι
5.946
Η έννοια πίσω απ τις λέξεις μετράει...και όχι η ορθογραφία της.Ο Νικηταρας ήταν αγράμματος ,όταν ηρθε όμως η ώρα για την έννοια της ελευθερίας εγαμησε και εδειρε...οι γραμματισμένοι εβαλανε να σκοτώσουν τον Καποδίστρια και το πληρώνουμε ακόμα αυτό σαν έθνος ΑΝΑΘΕΜΑ τους.
Επίσης οι Άγγλοι έφαγαν τον Καποδίστρια από την άλλη οι γραμματιζουμενοι ξεσήκωσαν το έθνος.Δες Ρήγα ΦεραίοΑυτοι ήταν ο πυροκροτητής της εθνικής συνείδησεως
 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.493
Κριτικές
28
Like
10.404
Πόντοι
3.296
Η γλώσσα είναι ΜΕΣΟ και όχι σκοπός.
Εφευρέθηκε για να ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕΙ την επικοινωνία.
Εγώ στο σαιτ αυτό δεν κοιτάω ορθογραφία αλλά μπας και πάρω πληροφορίες για κανά γαμάτο πουτανάκι.
Στις κριτικές δεν στέκομαι στις ένα σωρό ανούσιες ορθογραφημένες "σάλτσες" προσωπικού έρωτος ή θαυμασμού αυτού που γάμησε,αλλά αν ήταν η κοπέλα των φωτό,αν είχε καλή συμπεριφορά,αν έκανε καλό τσιμπούκι και αν είχε ωραίο μουνί σε αίσθηση.
Αν μπορέσει κάποιος και μου επικοινωνήσει αυτές τις πληροφορίες ΣΤ ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΟΥ η ορθογραφία.
Για όσους είναι ορθογραφημένοι οκ μαγκιά τους,προτέρημα σαφώς και πλεονέκτημα για να πετύχουν να γίνει ευκολότερα αποδεκτή η άποψη τους.
Για να μπορέσεις να απευθυνθείς σε ευρύ κοινό ποικίλλων κοινωνικών στρωμάτων καλό είναι να είσαι ορθογραφημένος.
Δε γινεται πχ να συντάξεις ένα κείμενο διαχείρισης μιας πολυκατοικίας ή μια ανακοίνωση προς τους μαθητές σου αν είσαι δάσκαλος πολεμικών τεχνών και να είσαι ανορθόγραφος.
Ούτε να έχεις επιχείρηση εστίασης και να γράψεις ένα μενού γεμάτο ορθογραφικά λάθη.
Θα "χτυπήσει" άσχημα στο μάτι κι ας επί της ουσίας είσαι καλός διαχειριστής,δάσκαλος,ταβερνιάρης-μάγειρας.
Γιατί η πλειοψηφία ΔΕΝ κοιτά την ουσία.
Για τους μεν ανορθόγραφους ας μην τεμπελιάζουν κι ας κάνουν μια προσπάθεια αυτοβελτίωσης στο θέμα ορθογραφία.Καλό θα τους κάνει γιατί θα τους ωθήσει να διαβάσουν κανένα κείμενο με διδάγματα και θα τους αναβαθμίσει λιγάκι.
Κατά τ άλλα επιμένω
Η γλώσσα είναι μέσο και όχι σκοπός.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Ωρίων

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
7.210
Κριτικές
2
Like
22.547
Πόντοι
6.236
Δεν σου είπε όμως οτι κάτω από τα σκεπάσματα εύχεται να είναι ο Καπτεν Κακός
Πού είσαι βρε και δεν σε βρίσκω;
Dream Bed GIF by Harry Styles
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.962
Κριτικές
63
Like
45.865
Πόντοι
9.297
Ειναι αποριας αξιο πως σε ενα σαιτ ελευθεριακου-ανατρεπτικου τυπου ,κυκλοφωρουν αποψεις του στιλ μη γραφεις αν εισαι ανορθογραφος ....Μου μυριζουν φασισμο,αλλα και ιερατειο (μηπως ειστε Χομεινιδες Αμβροσιοι και δεν το ξερετε).Για την ελευθερια της εκφρασης χυνεται αιμα στον πλανητη,Και εσυς εδω απο αυτο το βημα εκφραζεται τετοιες κρυφοφασιστικες αποψεις?...Μπορει και να ειστε ...δεν ειναι ντροπη..,Πισω απ τις λεξεις εσυ τι βλεπεις,την εννοια η τον τυπο?Πισω απ τη λεξη ελευθερια η πεινα η φυμωση εσυ τελικα τι βλεπεις?...Και για τη δισλεξια μηπως εχεις ακουσει κατι?...Μητσοτακια μου εσυς....γιαυτο ολους μαζι μας γαμανε οι πολιτικοι με τα μυαλα που κουβαλατε .
Δεν είναι τυχαίο που τα παιδιά που γράφανε και μιλούσανε χωρίς να κάνουν πολλά λάθη οι αριστεροί τα θεωρούσανε" μη λα'ι'κα" και τα είχαν στοχοποιημενα ως "παιδιά καπιταλιστών" οταν καταλάμβανανε κάποια πολη στον Εμφυλιο.Φυσικά όσα κάνανε λάθη δεν τα αντιμετωπίζανε θετικά λόγω ευαισθησίας σε δυσλεξία και μαθησιακές δυσκολίας αλλά με ΤΑΞΙΚΑ κριτήρια.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Δεν σου είπε όμως οτι κάτω από τα σκεπάσματα εύχεται να είναι ο Καπτεν Κακός
Αμαρτίες τελούνται και εν διανοια....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom