Νέα

Τσίπρας-ΣΥ.ΡΙΖ.Α.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 65K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

''Καθαρή Έξοδος από τα μνημόνια τον Αύγουστο''

  • Καμία έξοδος τον Αύγουστο. Ο Τσίπρας πάλι μας δουλεύει!

    Ψήφοι: 150 63,8%
  • Θα είναι έξοδος αλλά θα βρωμάει! Δούλεμα δηλαδή αλλά εν μέρει!

    Ψήφοι: 42 17,9%
  • Θα είναι έξοδος και θα είναι και καθαρή! Λέει αλήθεια!

    Ψήφοι: 43 18,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    235

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
δηλαδη για να σεβομε τον πελατη και το αφεντικο μου πρεπει να δουλευω 8 ωρες δουλεια και να παιρνω μισθο 5€ τη μερα καλα εκτος του ειστε μαλακες εχετε μεινει στο μεσαιωνα δεν πας να δουλεψεις εσυ κανα 8 ωρο για 5€ τη μερα

τη σχεση εχει ο ιδιοκτητης με τον υπαλληλο ρε πατε καλα ο ενας ειναι ιδιοκτητης και ο αλλος υπαλληλος την ενοια του βασικου μισθου την ξερετε εσεις σε λιγο θα μας πειτε να καταργησουμε και τον βασικο μισθο με αυτα που διαβαζω θα μου καουν τα ματια

και κατσε ρε δεξιοσκυλο σου ειπα εγω οτι δεν θελω να δουλευω 12 ωρες???? εγω σου ειπα οτι δεν θελω να δουλευω 12 ωρες για 30€ μεροκαματο χωρις ενσημο

και πόσα ζητάς ρε παίκτη γαι δωδεκάωρο με ένσημο ??

αααα ναι και εγώ δεν μιλάω για υπαλλήλους μιλάω για αφεντικά… αλλά που να καταλάβεις τώρα…
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Μωρή γεροφαφούτα, θα κατέβεις Αθήνα να πας στους εξώστες της Βουλής και να χειροκροτήσεις μαζί με τον άλλο κλακαδόρο τον αλεξάκο την ομιλία του Τρελαντώνη;
Ή μήπως δε σε αφήνει η τζημερική σου συνείδηση; :2funny:

ειναι τοσο κολλημενο δεξιοσκυλο που την ριχνει στο σαμαρα και με τα δυο χερια πραγματικα τοση μαλακια δεν εξηγειτε με αυτα που διαβασα που γραφει θα μου καουν τα ματια
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
και πόσα ζητάς ρε παίκτη γαι δωδεκάωρο με ένσημο ??

αααα ναι και εγώ δεν μιλάω για υπαλλήλους μιλάω για αφεντικά… αλλά που να καταλάβεις τώρα…

ξερεις ποσο ειναι ο βασικος μισθος???? κατ αρχας στην ελλαδα και ποσο πρεπει να πληρωνει ενας εργοδοτης για 12 ωρες δουλειεας
να στο θεσω αλλιως για 1 μηνα 5νθημερης 12 ωρης εργασιας πρεπει να μου δωσει καθαρα παντα
490€+245€ λογο του οτι εργαζομε επιπλεον υπερωριακα +25 ενσημα δηλαδη 735€ το μηνα
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
και πόσα ζητάς ρε παίκτη γαι δωδεκάωρο με ένσημο ??

αααα ναι και εγώ δεν μιλάω για υπαλλήλους μιλάω για αφεντικά… αλλά που να καταλάβεις τώρα…

τι σχεση εχει το αφεντικο με τον υπαλληλο τον ανηψιο του που μας παρεθεσες ποιο πανω
ο ενας ειναι επιχειρματιας ο αλλος υπαλληλος με μισθο και ενσημο εσυ τα μπερδευεις
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
τι σχεση εχει το αφεντικο με τον υπαλληλο τον ανηψιο του που μας παρεθεσες ποιο πανω
ο ενας ειναι επιχειρματιας ο αλλος υπαλληλος με μισθο και ενσημο εσυ τα μπερδευεις

ο ανηψιός ΒΟΗΘΑΕΙ… και παίρνει χαρτζιλίκι … τι δεν καταλαβαίνεις.? οικογενειακή επιχείρηση είναι η οικογένεια το δουλεύει ΟΛΟΙ μαζί…
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
ο ανηψιός ΒΟΗΘΑΕΙ… και παίρνει χαρτζιλίκι … τι δεν καταλαβαίνεις.? οικογενειακή επιχείρηση είναι η οικογένεια το δουλεύει ΟΛΟΙ μαζί…

ο ανηψιος ειναι υπαλληλος και δικαιουτε βασικο μισθο και ενσημο
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
ξερεις ποσο ειναι ο βασικος μισθος???? κατ αρχας στην ελλαδα και ποσο πρεπει να πληρωνει ενας εργοδοτης για 12 ωρες δουλειεας
να στο θεσω αλλιως για 1 μηνα 5νθημερης 12 ωρης εργασιας πρεπει να μου δωσει καθαρα παντα
490€+245€ λογο του οτι εργαζομε επιπλεον υπερωριακα +25 ενσημα δηλαδη 735€ το μηνα

μαλιστα 735 ευρώ καθαρά και ένσημο… που σημαίνει με το ΙΚΑ και τον φόρο πάμε στα 1065 ευρώ τον μήνα…. δηλαδή θέλεις 14910 ευρώ τον χρόνο (δώρα, επιδόματα αδείας και με το ΙΚΑ σου μαζί)… δηλαδή θα κοστίζεις 1355 ευρώ για κάθε μήνα που δουλεύεις (γιατί και ένα μήνα θα μου κάθεσαι)… που σημαίνει βγάζω στον κάθε καφέ 0.30 (τόσα μένουν από το 1 ευρώ)  πρέπει να πουλάω 4500 καφέδες τον μήνα για να μπορώ να σε πληρώσω… δηλαδή το μαγαζί που κάνει 450 καφέδες την μέρα θα πρέπει να δουλεύει 10 μέρες για την πάρτη σου…. δηλαδή δεν μου έρχεσαι για υπάλληλος για συνεταίρος θέλεις να έρθεις… με 33% συμμετοχή στα έσοδα και μηδενική συμμετοχή στα έξοδα.....

ασε φίλε πολύ κοστίζεις… πήγαινε αλλού…

κάτσε σπιτάκι σου μέχρι να σου πεί η γιαγιά σου “Ασε ρε το ψωμί κάτω…."
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
μαλιστα 735 ευρώ καθαρά και ένσημο… που σημαίνει με το ΙΚΑ και τον φόρο πάμε στα 1065 ευρώ τον μήνα…. δηλαδή θέλεις 14910 ευρώ τον χρόνο (δώρα, επιδόματα αδείας και με το ΙΚΑ σου μαζί)… δηλαδή θα κοστίζεις 1355 ευρώ για κάθε μήνα που δουλεύεις (γιατί και ένα μήνα θα μου κάθεσαι)… που σημαίνει βγάζω στον κάθε καφέ 0.30 (τόσα μένουν από το 1 ευρώ)  πρέπει να πουλάω 4500 καφέδες τον μήνα για να μπορώ να σε πληρώσω… δηλαδή το μαγαζί που κάνει 450 καφέδες την μέρα θα πρέπει να δουλεύει 10 μέρες για την πάρτη σου…. δηλαδή δεν μου έρχεσαι για υπάλληλος για συνεταίρος θέλεις να έρθεις… με 33% συμμετοχή στα έσοδα και μηδενική συμμετοχή στα έξοδα.....

ασε φίλε πολύ κοστίζεις… πήγαινε αλλού…

κάτσε σπιτάκι σου μέχρι να σου πεί η γιαγιά σου “Ασε ρε το ψωμί κάτω…."

ξερεις ποσο ειναι ο βασικος μισθος στην ελλαδα????? θελεις να τον παμε πιο κατω δηλαδη η μας λες να δουλευουμε για λιγοτερα ειναι που ειναι ελαχιστος θελεις να εργαζομαστε και για λιγοτερα επισης ξεχασες να υπολογισεις δωρο χριστουγεννων πασχα και καλοκαιριου στον ιδιωτικο τομεα δεν εχουν καταργηθει ακομα
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
ξερεις ποσο ειναι ο βασικος μισθος στην ελλαδα????? θελεις να τον παμε πιο κατω δηλαδη η μας λες να δουλευουμε για λιγοτερα ειναι που ειναι ελαχιστος θελεις να εργαζομαστε και για λιγοτερα επισης ξεχασες να υπολογισεις δωρο χριστουγεννων πασχα και καλοκαιριου στον ιδιωτικο τομεα δεν εχουν καταργηθει ακομα

μωρέ τα υπολόγισα και αυτά…. δεν βγαίνει το μαγαζί γιαυτό και μένεις άνεργος … τι δεν καταλαβαίνεις ?

για να βγεί θα πρέπει να πουλάει τον καφέ 2 ευρώ αλλά τότε η κατανάλωση θα πέσει πολύ κάτω…
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
εκτος αν θελεις τραμυ να καταργηθει ο βασικος μισθος επισης ο επιχειρατιας που ειναι παρανομος αφου δινει λιγοτερα απο το βασικο μισθο δεν σε πειραζει αλλα αμα κλεψουμε 1,20€ ειμαστε παρανομοι
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
ο ανηψιος ειναι υπαλληλος και δικαιουτε βασικο μισθο και ενσημο

δηλαδή εσύ που πας στις δομές και βοηθάς είσαι υπάλληλος ?? να τους κάνεις μήνυση και να τους κυνηγήσεις για τα ένσημα…
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
εκτος αν θελεις τραμυ να καταργηθει ο βασικος μισθος επισης ο επιχειρατιας που ειναι παρανομος αφου δινει λιγοτερα απο το βασικο μισθο δεν σε πειραζει αλλα αμα κλεψουμε 1,20€ ειμαστε παρανομοι

είπα πουθενά να καταργηθεί ο βασικός μισθός ?? είπα ότι δεν βγαίνει δεν σε προσλαμβάνει… και κάνε τα κουμάντα σου…
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
δηλαδή εσύ που πας στις δομές και βοηθάς είσαι υπάλληλος ?? να τους κάνεις μήνυση και να τους κυνηγήσεις για τα ένσημα…

τα μπερδευεις εκει που παω δεν εχω υποχρεωσεις δεν απασχολουμε πανω απο 2 ωρες δεν εχω το σκοπο της παραγωγης δεν εχω κανενα πανω απο το κεφαλι μου και επισης οποια μερα μου καυλωσει την κανω η δεν παω η οτιδηποτε

αμα ειμαι υπαλληλος εχω υποχρεωσεις αρα και δικαιωματα
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
είπα πουθενά να καταργηθεί ο βασικός μισθός ?? είπα ότι δεν βγαίνει δεν σε προσλαμβάνει… και κάνε τα κουμάντα σου…

το οτι θελει να προσλαβει καποιον με λιγοτερο εκ του βασικου μισθου (εστω και αυτου του ελαχιστου που εχουμε στην ελλαδα) δεν παρανομει σαν εργοδοτης??? επιχειρματιας????? δεν πρεπει να εχει ποινες??? εδω για 1,20€ θες να πηγαινουμε 3 μηνες φυλακη ο επιχειρματιας αυτος τι ποινη θα ηθελες να του επιβληθει???
οσο αφορα το αασφαλιστος το κρινεις σωστο εκει δεν κλεβει τα ταμεια????
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
το οτι θελει να προσλαβει καποιον με λιγοτερο εκ του βασικου μισθου (εστω και αυτου του ελαχιστου που εχουμε στην ελλαδα) δεν παρανομει σαν εργοδοτης??? επιχειρματιας????? δεν πρεπει να εχει ποινες??? εδω για 1,20€ θες να πηγαινουμε 3 μηνες φυλακη ο επιχειρματιας αυτος τι ποινη θα ηθελες να του επιβληθει???
οσο αφορα το αασφαλιστος το κρινεις σωστο εκει δεν κλεβει τα ταμεια????



να φυγεις χαπακι να πας αλλου  

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
τα μπερδευεις εκει που παω δεν εχω υποχρεωσεις δεν απασχολουμε πανω απο 2 ωρες δεν εχω το σκοπο της παραγωγης δεν εχω κανενα πανω απο το κεφαλι μου και επισης οποια μερα μου καυλωσει την κανω η δεν παω η οτιδηποτε

αμα ειμαι υπαλληλος εχω υποχρεωσεις αρα και δικαιωματα

ααα μάλιστα… δηλαδή επειδή δεν έχεις σκοπό την παραγωγή δεν είσαι υπάλληλος… θεωρία και αυτή (του παραλόγου βέβαια αλλά ας μην το κάνουμε θέμα)…
και ο ανηψιός που πηγαίνει μερικές ώρες στο μαγαζί του θειού του δεν είναι υπάλληλος γιατί όποια μέρα του καυλώσει δεν πηγαίνει ή την κοπανάει ότι ώρα θέλει (αντε να περιμένει να βγεί ο θειός του από την τουαλέτα το πολύ πολύ)….

γιατί αυτός είναι υπάλληλος ???
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
ααα μάλιστα… δηλαδή επειδή δεν έχεις σκοπό την παραγωγή δεν είσαι υπάλληλος… θεωρία και αυτή (του παραλόγου βέβαια αλλά ας μην το κάνουμε θέμα)…
και ο ανηψιός που πηγαίνει μερικές ώρες στο μαγαζί του θειού του δεν είναι υπάλληλος γιατί όποια μέρα του καυλώσει δεν πηγαίνει ή την κοπανάει ότι ώρα θέλει (αντε να περιμένει να βγεί ο θειός του από την τουαλέτα το πολύ πολύ)….

γιατί αυτός είναι υπάλληλος ???

ετσι οχι δεν ειναι υπαλληλος
εσυ μας μιλησες πιο πανω για 8ωρη εργασια αν εργαζετε με βαρδια η συγκεκριμενες ωρες τοτε πρεπει να εχει και μισθο και ενσημα
οπως και εσυ σχολιασες οτι ειναι παραλογο που δεν θελω να εργαζομε για πιο κατω απο τον βασικο μισθο στα παραπανω δεν απαντησες ομως????
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
το οτι θελει να προσλαβει καποιον με λιγοτερο εκ του βασικου μισθου (εστω και αυτου του ελαχιστου που εχουμε στην ελλαδα) δεν παρανομει σαν εργοδοτης??? επιχειρματιας????? δεν πρεπει να εχει ποινες??? εδω για 1,20€ θες να πηγαινουμε 3 μηνες φυλακη ο επιχειρματιας αυτος τι ποινη θα ηθελες να του επιβληθει???
οσο αφορα το αασφαλιστος το κρινεις σωστο εκει δεν κλεβει τα ταμεια????

δεν είπε ότι θέλει που το διάβασες αυτό…  σε ρώτησε πόσα ζητάς του είπες, έκανε τους υπολογισμούς του, είδε ότι είσαι ακριβός και σε ξαπόστειλε... που είδες την παρανομία ???
εσύ έμεινες άνεργος και ο τύπος βρήκε άλλους τρόπους να κάνει την δουλειά του (γιός, κόρη, ανιψιός, γυναίκα, πεθερά κλπ κάποιος βοηθάει κάποιες ώρες)…

συμπέρασμα ...εσύ είσαι άνεργος και αυτός κάνει την δουλειά του…

και αυτό γιατί στην βαλκάνιο Ελλάδα έχουμε ανάγει κάτι το οποίο είναι θέμα αμοιβαίας συμφωνίας σε ενδεκάτη εντολή….
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.912
Κριτικές
16
Like
14.811
Πόντοι
6.515
ετσι οχι δεν ειναι υπαλληλος
εσυ μας μιλησες πιο πανω για 8ωρη εργασια αν εργαζετε με βαρδια η συγκεκριμενες ωρες τοτε πρεπει να εχει και μισθο και ενσημα
οπως και εσυ σχολιασες οτι ειναι παραλογο που δεν θελω να εργαζομε για πιο κατω απο τον βασικο μισθο στα παραπανω δεν απαντησες ομως????

πρεπει να πεσουν οι μισθοι τυπε για να γινουμε ανταγωνιστικοι  :S
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
ετσι οχι δεν ειναι υπαλληλος
εσυ μας μιλησες πιο πανω για 8ωρη εργασια αν εργαζετε με βαρδια η συγκεκριμενες ωρες τοτε πρεπει να εχει και μισθο και ενσημα
οπως και εσυ σχολιασες οτι ειναι παραλογο που δεν θελω να εργαζομε για πιο κατω απο τον βασικο μισθο στα παραπανω δεν απαντησες ομως????

γιατί ποιος θα εμποδίσει τον γιό, ανιψιό, γαμπρό, κουνιάδο, μάνα , γυναίκα, αδελφή κλπ να πηγαίνει στο μαγαζί να κάνει μια βάρδια όποτε ο τύπος θέλει να πάει κάπου ή να ξεκουραστεί ??

δική σου απόφαση είναι…. γιαυτό και είσαι άνεργος… να θυμάσαι … ωραίος ο σοσιαλισμός αλλά τελειώνει μόλις τελειώσουν τα λεφτά των άλλων
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom