Νέα

Τροχαίο με υλικές ζημιές-Εγκατάλειψη υπεύθυνου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα xostikas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 22
  • Εμφανίσεις 981
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

xostikas

Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2009
Μηνύματα
29
Like
9
Πόντοι
0
αν εχει καποιος αναλογη εμπειρια και μπορει να βοηθησει ,σταθμευμενο το αμαξι μου και ερχεται πεφτει πανω ....ερχεται οδικη βοηθεια και περνει το αμαξι και δεν εχει αφησει στοιχεια ....τα εχει η οδικη βοηθεια αλλα λογω λεει προσωπικων δεδομενων δεν μας δινουν την πινακιδα τους .....αστυνομια τροχαια ενω υπαρχει βιντεο επειδη ειναι μονο υλικες ζημιες δεν μπορουν να επεμβουν ,το ιδιο και ο εισαγγελεας επειδη ειναι ιδιωτικη εταιρεια η οδικη δεν μπορει να παρει τα στοιχεια ...καθε βοηθεια δεκτη
 

daddycool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2022
Μηνύματα
614
Κριτικές
14
Like
1.697
Πόντοι
496
E, ναι, τί τον θέλεις;
Ο νόμος λέει ότι θα σε αποζημειώσει η ασφαλιστική του, ότι σου δώσει τελος πάντων, αφού αφαιρέσουν παλαιότητες και όλες αυτες τις αλητείες που κάνουν. Αυτόν τί τον θέλεις, για να τον σπάσεις στο ξύλο;
Γι' αυτό δεν τα δίνουν
 
OP
OP
xostikas

xostikas

Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2009
Μηνύματα
29
Like
9
Πόντοι
0
E, ναι, τί τον θέλεις;
Ο νόμος λέει ότι θα σε αποζημειώσει η ασφαλιστική του, ότι σου δώσει τελος πάντων, αφού αφαιρέσουν παλαιότητες και όλες αυτες τις αλητείες που κάνουν. Αυτόν τί τον θέλεις, για να τον σπάσεις στο ξύλο;
Γι' αυτό δεν τα δίνουν
δεν εχει κανει δηλωση ...γυναικα ειναι και θελω να την βρω να μου πληρωσει την ζημια...σηκωθηκε και εφυγε χωρις να αφησει τα στοιχεια της
 

daddycool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2022
Μηνύματα
614
Κριτικές
14
Like
1.697
Πόντοι
496
δεν εχει κανει δηλωση ...γυναικα ειναι και θελω να την βρω να μου πληρωσει την ζημια...σηκωθηκε και εφυγε χωρις να αφησει τα στοιχεια της
Οταν ηρθε η οδική δεν ήσουν εκεί;
Εσύ την ασφαλιστικλη σου δεν την κάλεσες; Δεν κατέγραψε η ασφαλιστική σου τη ζημειά; Θα την βρουν εκείνοι..
 

fordtoti

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2012
Μηνύματα
147
Like
506
Πόντοι
81
Δηλώνεις στην δίκη σου ασφαλιστική το ατύχημα , τους δίνεις και το βίντεο και την οδική που πήρε το όχημα , σπο κει και πέρα το αναλαμβάνει το νομικό τμήμα της ασφαλιστικής σου , γι αυτό τους πληρώνεις .
 
OP
OP
xostikas

xostikas

Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2009
Μηνύματα
29
Like
9
Πόντοι
0
Δηλώνεις στην δίκη σου ασφαλιστική το ατύχημα , τους δίνεις και το βίντεο και την οδική που πήρε το όχημα , σπο κει και πέρα το αναλαμβάνει το νομικό τμήμα της ασφαλιστικής σου , γι αυτό τους πληρώνεις .
το εχω δηλωσει στην δικη μου ασφαλιστικη ...η arag θελει λεει την πινακιδα της για να προχωρησει τα δεοντα και εστειλε μεηλ η ασφαλεια μου στην οδικη της αλλα δεν δινουν τα στοιχεια της λογω προσωπικων δεδομενων ...οποτε δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη
 

DayStalker

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
3.406
Like
6.975
Πόντοι
1.056
Εγω θα εβαζα δικηγορο να κανει τις επικοινωνιες και να πιεσει να βγει ακρη και να παρεις τα στοιχεια. Αν μπορεις να βρεις την πινακιδα ατυπως (μεσω βιντεο ή με κανα δωράκι ) ακομα καλυτερα. Ειδάλλως την έχεις ψιλογαμήσει. Μπορεις να κανεις μηνυση κατα αγνωστου αλλα θα παρεις τ'αρχιδια μου αν δεν εχεις κανενα γνωστο στην αστυνομια. Αυτεπαγγελτα δεν θα ασχοληθουν οπως σου ειπαν ηδη. Μετά η μονη σου επιλογη θα ειναι το επικουρικο.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.134
Like
34.370
Πόντοι
9.931
Δεν το καταλαβαίνω αυτο, η ασφαλιστική σου ζητάει τα στοιχεία απο την οδική βοήθεια για να αποζημίωση των πελάτη της και δεν τα δίνουν;; Σε τι μπουρδελο ζουμε ρε πουστη μου.
 

sirodoht

Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2019
Μηνύματα
383
Κριτικές
2
Like
682
Πόντοι
81
Αν καταφέρεις τουλάχιστον να βρεις μόνο τον αριθμό κυκλοφορίας του, λύνεται το θέμα
 

tarzan71

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2019
Μηνύματα
143
Like
390
Πόντοι
21
Εάν έχεις νομική προστασία στην ασφαλιστική πρέπει να το κυνηγίσουν αλλιώς θα βάλεις δικό σου δικηγόρο
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.440
Like
1.454
Πόντοι
216
δεν εχει κανει δηλωση ...γυναικα ειναι και θελω να την βρω να μου πληρωσει την ζημια...σηκωθηκε και εφυγε χωρις να αφησει τα στοιχεια της
Επειδη δεν μπορω να σε βλέπω να ταλαιπωριεσαι, αν και δεν συνηθιζω να δινω προσωπικες συμβουλες.
Για να ηρθε οδικη για το αλλο οχημα, σημαίνει οτι εγινε καταγραφη. Αρα εχει κανει δηλωση το αλλο οχημα. Η δηλωση θα φανει στην ασφαλιστικη σου σε λιγες μερες.
Αν δεν εχει γινει τιποτα απο ολα αυτα (πράγμα σχεδόν αδύνατο), σε παρακαλω μιλα με εναν δικηγόρο. Υπάρχει τροπος. Και ποινικο αδικημα υπάρχει, μπορει να γινει μήνυση και πλεον να βρει η αστυνομία τα στοιχεια του οχήματος.
 

daddycool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2022
Μηνύματα
614
Κριτικές
14
Like
1.697
Πόντοι
496
A! περίπτωση που θυμήθηκα μόλις:

Με εχει αφήσει το αυτοκίνητο στη Βοιωτία. Ερχεται οδική, το πάει στη Λαμία. Μου στέλνουν ενα μνμ Παρασκευή ότι θα το φέρουν Σάββατο. Περιμένω, περιμένω, τίποτα. Δευτέρα καλώ το συνεργείο μου να ρωτήσω αν τους ειδοποίησαν ότι θα φερουν το αμάξι.
Ναι, μου λένε, το έφεραν και το φτιάξαμε κιολας!
Αρχίζουν τα σχετικά μπινελίκια, αν είναι δυνατόν να παραδοθεί αυτοκίνητο και να μην εχω ειδοποιηθεί από κανεναν. Τελος πάντων, παω να το πάρω, τι βλέπω : Τα αμορτισερ του πορτμπαγκαζ χαλασμένα!*
Αρχίζουμε την κολοκυθιά: Τα χάλασε η Χαλκίδα, όχι τα χαλασε η Αθήνα, όχι χαλασαν μόνα τους
Τηλέφωνο στην ασφαλιστική : "Στα @@ μου ποιος, καινούργιο το εδωσα στον συνεργατη σας, χαλασμένο μου ήρθε, να το πληρώσετε" Απάντηση: "όχι δεν το πληρώνουμε"
Επιστολή στον Συνήγορο του Πολίτη, και επιστολή στην ασφαλιστική ότι πήγα στο ΣτΠ
Την επόμενη μέρα ανταπόκριθηκε ο ΣτΠ ζητώντας πρόσθετα στοιχεία, αλλά και η Ασφαλιστική : "Εντάξει, αφού επιμενετε και είστε καλός πελάτης"
Και σκέψου ότι δεν υπήρχε τρίτος να του τα πάρουν. Στείλε ενα email στον ΣτΠ ότι η οδική δεν ενημερώνει την ασφαλιστικη μου


*τα είχαν αλλάξει με μικρότερου αυτοκινήτου. Εν τω μεταξύ €40 ήταν ολα κι ολα, αλλά για το γαμώτο
 
OP
OP
xostikas

xostikas

Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2009
Μηνύματα
29
Like
9
Πόντοι
0
Δεν το καταλαβαίνω αυτο, η ασφαλιστική σου ζητάει τα στοιχεία απο την οδική βοήθεια για να αποζημίωση των πελάτη της και δεν τα δίνουν;; Σε τι μπουρδελο ζουμε ρε πουστη μου.
οπως το ειπες φιλε σε μπουρδελο κρατος ....επικροτουμε τον παρανομο ουσιαστικα ...σαν να σου λεει κανε και εσυ το ιδιο την αλλη φορα
 
OP
OP
xostikas

xostikas

Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2009
Μηνύματα
29
Like
9
Πόντοι
0
Επειδη δεν μπορω να σε βλέπω να ταλαιπωριεσαι, αν και δεν συνηθιζω να δινω προσωπικες συμβουλες.
Για να ηρθε οδικη για το αλλο οχημα, σημαίνει οτι εγινε καταγραφη. Αρα εχει κανει δηλωση το αλλο οχημα. Η δηλωση θα φανει στην ασφαλιστικη σου σε λιγες μερες.
Αν δεν εχει γινει τιποτα απο ολα αυτα (πράγμα σχεδόν αδύνατο), σε παρακαλω μιλα με εναν δικηγόρο. Υπάρχει τροπος. Και ποινικο αδικημα υπάρχει, μπορει να γινει μήνυση και πλεον να βρει η αστυνομία τα στοιχεια του οχήματος.
15 μερες μετα δεν εχει ερθει καμια δηλωση του ενοχου ......κανει το κοροιδο η κυρια που μας τρακαρε ...εβαλα δικο μου δικηγορο αλλα δεν εκανε τιποτα ...μονο αν γινει μηνυση σε αγνωστο και αν ασχοληθει ο εισαγγελεας
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.440
Like
1.454
Πόντοι
216
15 μερες μετα δεν εχει ερθει καμια δηλωση του ενοχου ......κανει το κοροιδο η κυρια που μας τρακαρε ...εβαλα δικο μου δικηγορο αλλα δεν εκανε τιποτα ...μονο αν γινει μηνυση σε αγνωστο και αν ασχοληθει ο εισαγγελεας
Τοτε κατι δεν εγινε οπως στα είπαν. Η οδικη της πώς ηρθε; Δεν ειδοποιησε την ασφαλιστική της; Θα της ζητηθηκε να κανει δηλωση, ειτε θετικη ειτε αρνητικη.

Οπως και να εχει, να προχωρησεις σε μηνυση. Η εγκατάλειψη μονο με υλικες ζημιες δεν ειναι ποινικο αδικημα. Υπάρχει αλλη διάταξη ομως. Αν η ζημια σου ειναι μεγαλη οικονομικα, να μην το αφησεις ετσι.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.134
Like
34.370
Πόντοι
9.931
15 μερες μετα δεν εχει ερθει καμια δηλωση του ενοχου ......κανει το κοροιδο η κυρια που μας τρακαρε ...εβαλα δικο μου δικηγορο αλλα δεν εκανε τιποτα ...μονο αν γινει μηνυση σε αγνωστο και αν ασχοληθει ο εισαγγελεας
Οκ έπεσε κάποιος επανω σου και σου εκανε ζημια, σηκώθηκε και εφυγε με η χωρις οδικη βοήθεια δεν εχει σημασία, δεν πηρε κανεις τα στοιχεια του, δεν τον ειδε κανεις, δεν εκανε δηλωση...

Η ασφαλιστική σου ετσι και αλλιως δεν ειναι υποχρεωμένη να σε αποζημίωση;; Δεν καταλαβαινω...
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.880
Κριτικές
16
Like
14.684
Πόντοι
6.515
Δικηγόρο. Αγωγή. Θα λυθούν όλα. Θα βγάλεις και κέρδος.
Μετά από 2 χρόνια + 1 τουλάχιστον η αναβολή

Αφήστε μάγκες δεν ζούμε σε κανονική χώρα, με τράκαραν από πίσω, αρνητική δηλωση, η ασφαλιστική ψάχνει ότι να ναι για να μην πληρωσει...
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.880
Κριτικές
16
Like
14.684
Πόντοι
6.515

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom