Νέα

Το Τζέισον Αντιγόνη υποψήφιο για περιφερειακό σύμβουλο με την παράταξη Δούρου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Sapakias
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 224
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.956
Like
22.732
Πόντοι
5.506
Σεβαστές όλες οι απόψεις, αλλά μερικά πράγματα ειλικρινά δεν εξηγούνται. Μιλάμε για ένα κόμμα (ΝΔ) πιστοποιημένα βουτηγμένο στο βόθρο της διαφθοράς, της ψευτιάς, της λαμογιάς, της απατεωνιάς και - το κυριότερο - της ανικανότητας και της αποτυχίας, και μερικοί κάθονται και ασχολούνται για το αν μπήκε ένα περίεργο-βαρεμένο σε ένα ψηφοδέλτιο και το γεγονός οτι αυτό ακριβώς θα κρίνει οριστικά την επιλογή τους για να (ξανα)ψηφίσουν τα σκατά (δίχως εισαγωγικά εδώ) της ΝΔ!

250.000.000€ (έως τώρα) αποδεδειγμένα και ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΑ χρέη στις Τράπεζες. Πάρτε ανάσα και ξαναδιαβάστε το ποσό. Μη εξυπηρετούμενο. Από το '12-'13 έχουν να καταβάλουν έστω και 1€. Έβαζαν ως εγγύηση τις μελλοντικές τους επιδοτήσεις (επιπρόσθετα τις τσέπωναν ΚΑΙ αυτές κανονικά κατά τη διάρκεια των δανείων). Πού πήγαν αυτά τα απίστευτα χρήματα; Ούτε κτήριο δεν έχουν δικό τους. Κανένα περιουσιακό στοιχείο. Φαγοπότι από τα λίγα. Διαχρονικό. Και κάποιοι θα ξαναψηφίσουν αυτή τη συμμορία για να μην ξανάρθει ο...σύριζα. Τον Κούλη! Που αν και με χοντρό χρήμα ο επαγγελματίας ανεπάγγελτος και κρατικοδίαιτος πολιτικός, τσέπωσε και μια δανειάρα 850.000€ για μια εφημερίδα του και για καμιά δεκαετία έκανε τον "κινέζο" και έσπευσε να το ρυθμίσει (προσοχή => όχι αποπληρώσει) μόλις αποκαλύφθηκε η λαμογιά. Που η γυναίκα του δήλωσε πιστοποιημένα στο πόθεν έσχες ότι - κρατηθείτε - πούλησε έναν πίνακα 800.000€ προκειμένου να συμπληρώσει το δάνειο και να αγοράσει τη σπιταρόνα του Βολταίρου στο Παρίσι!  :jerking: Και δεν παρουσίασε ΚΑΝΕΝΑ παραστατικό, καμιά απόδειξη. Δούλεμα κανονικό. Έτσι έμαθαν, με αυτά μεγάλωσαν, έτσι θέλουν να ζουν. Το ζητούμενο για μένα είναι τα "καθαρά χέρια". Και με αυτό το κριτήριο, ήρεμα και λογικά ας κρίνουμε και ας ψηφίσουμε. Όποιο κόμμα αποφασίσουμε. Και το εννοώ το "όποιο κόμμα".

Αλλά όχι και τα διαχρονικά λαμόγια που ρουφούσαν το αίμα της χώρας δεκαετίες τώρα. Και το σημαντικότερο : παραμένουν αμετανόητοι! ΕΛΕΟΣ.


Tσίπρα και ξερό ψωμί τύπε.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.956
Like
22.732
Πόντοι
5.506
Άμα είναι για 250 εκατομμύρια να βγάζουμε συριζες στην εξουσία για να ξεπουλιούνται τα πάντα, από μακεδονίες,αιγαίο,υπερταμεία για 100 χρόνια, έχουμε τελειώσει σαν χώρα.


Όχι ρε τύπε, αφού έτσι του είπαν στο καφενείο, τσίπρα μέχρι να λιώσουν τα κόκκαλά μας.
 

GSAKKI

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2010
Μηνύματα
2.777
Κριτικές
1
Like
209
Πόντοι
36
"εβαζαν ως εγγύηση τις μελλοντικές τους επιδοτήσεις..

Aυτο το εκαναν και άλλοι tzotzo...
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Δεν θα πάρεις απάντηση...
Θα απαντήσω εγώ. Κεφάλαιο - κεφάλαιο στο  ενταξιακο πρωτόκολλο στην ΕΕ μπορεί να ασκεί βέτο. Και θα ασκήσει, έχει δεσμευθεί, αλλά όταν έρθει η ώρα. Σε κάθε κεφάλαιο ξεχωριστά.
Το πρωτόκολλο ένταξης στο ΝΑΤΟ έχει υπογραφεί και κατατεθεί, οπότε καμία περαιτέρω ενέργεια δεν μπορεί να γίνει.
Θα μπορούσες να μας παραθέσεις κάποια πηγή, για την δέσμευση;
 

nikolakis66

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.016
Κριτικές
4
Like
849
Πόντοι
376
Αλλά όχι και τα διαχρονικά λαμόγια που ρουφούσαν το αίμα της χώρας δεκαετίες τώρα. Και το σημαντικότερο : παραμένουν αμετανόητοι! ΕΛΕΟΣ.

ποια η διαφορα του συριζα απο τα "διαχρονικα" λαμογια; αφενος το μισο πασοκ ειναι στο συριζα. εδω το μεγαλυτερο λαμογιο (φωτοπουλος δεη) ειναι "δικος" τους. αφετερου δεν εχουμε παρα να δουμε τις πρακτικες τους. η κουντουρα εξοφλησε τα χρεη της σε πανω απο 1000 δοσεις. δουλευομαστε;
Ο συριζα απλα δεν προλαβε να παρει 250. αν μπορουσε ειναι σιγουρο οτι θα εκανε χειροτερα. απλα να δουμε τι εχει γινει στη proton και καταλαβαινουμε τι θα εκανε αν μπορουσε.
 

telos1

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Νοε 2017
Μηνύματα
1.989
Κριτικές
19
Like
7.078
Πόντοι
3.446
Θα μπορούσες να μας παραθέσεις κάποια πηγή, για την δέσμευση;


Να το ακουσεις λεξη-λεξη...
Απο το βημα του Ελληνικου κοινοβουλιου...
Οχι συνεντευξη στον Καψιωχα και την Ακριβοπούλου...

 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Φίλε μου, το να μας ενημερώνει πως η Ελλάδα έχει δικαίωμα βέτο και μπορεί να το βάλει είναι απειλή, όχι δέσμευση.
Ο αυτιας και ο κάθε αυτιας μιλάει στο ανάλογο κοινό.
 

telos1

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Νοε 2017
Μηνύματα
1.989
Κριτικές
19
Like
7.078
Πόντοι
3.446
Φίλε μου, το να μας ενημερώνει πως η Ελλάδα έχει δικαίωμα βέτο και μπορεί να το βάλει είναι απειλή, όχι δέσμευση.
Ο αυτιας και ο κάθε αυτιας μιλάει στο ανάλογο κοινό.

Ρε φίλε μου λες βάλε μια πηγή ότι δεσμεύεται ότι θα ασκήσει βέτο, στον έβαλα να σου λέει ρητά αυτό που ρωτάς, μη μου το γυρνάς στο καλαματιανό σε παρακαλώ...
Δηλαδή εάν δεν θεωρείται δέσμευση η από βήματος της βουλής τοποθέτηση, τι άλλο πρέπει να κάνει?
Να τον κάνουν περιφορά οι παπάδες στο σύνταγμα με λευκό μανδύα και να φωνάζει στη διαδρομή μέχρι τη Μητρόπολη "ορκίζομαι να ασκήσω βέτο"???
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Ρε φίλε μου λες βάλε μια πηγή ότι δεσμεύεται ότι θα ασκήσει βέτο, στον έβαλα να σου λέει ρητά αυτό που ρωτάς, μη μου το γυρνάς στο καλαματιανό σε παρακαλώ...
Δηλαδή εάν δεν θεωρείται δέσμευση η από βήματος της βουλής τοποθέτηση, τι άλλο πρέπει να κάνει?
Να τον κάνουν περιφορά οι παπάδες στο σύνταγμα με λευκό μανδύα και να φωνάζει στη διαδρομή μέχρι τη Μητρόπολη "ορκίζομαι να ασκήσω βέτο"???
Καταρχάς, άλλο η συμφωνία των Πρεσπών άλλο η ένταξη στην Ευρωπαϊκή Ένωση των Σκοπίων.
Δεύτερον εγώ είπα να ξεχωρίσουμε την λέξη δέσμευση με την λέξη απειλή.
Ο Μητσοτάκης δεν δεσμεύεται ότι θα μπλοκάρει την ένταξη των Σκοπίων στην ευρωπαϊκή Ένωση, απειλεί πως θα χρησιμοποίηση την ένταξη των Σκοπίων σαν διπλωματικό όπλο.
Άμα ήθελε θα ήταν κατηγορηματικός και θα έλεγε πως σε κάθε περίπτωση θα ασκήσω βέτο. Δεν θα απειλούσε.
Και ο Τσίπρας διαπραγματεύτηκε με την Ευρωπαϊκή Ένωση. Τα αποτελέσματα γνωστά.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
250.000.000€ (έως τώρα) αποδεδειγμένα και ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΑ χρέη στις Τράπεζες. Πάρτε ανάσα και ξαναδιαβάστε το ποσό. Μη εξυπηρετούμενο. Από το '12-'13 έχουν να καταβάλουν έστω και 1€.
Ανακριβες. Τα δανεια της ΝΔ ειναι ρυθμισμενα και εξυπηρετουνται κανονικα.
Αν θεωρεις την ρυθμιση εξαιρετικα ευνοικη, ειναι αλλο θεμα.
Αλλά μην λες ανακριβειες οτι δεν πληρωνει τιποτα εδω και 6 χρονια.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.956
Like
22.732
Πόντοι
5.506
Καταρχάς, άλλο η συμφωνία των Πρεσπών άλλο η ένταξη στην Ευρωπαϊκή Ένωση των Σκοπίων.
Δεύτερον εγώ είπα να ξεχωρίσουμε την λέξη δέσμευση με την λέξη απειλή.
Ο Μητσοτάκης δεν δεσμεύεται ότι θα μπλοκάρει την ένταξη των Σκοπίων στην ευρωπαϊκή Ένωση, απειλεί πως θα χρησιμοποίηση την ένταξη των Σκοπίων σαν διπλωματικό όπλο.
Άμα ήθελε θα ήταν κατηγορηματικός και θα έλεγε πως σε κάθε περίπτωση θα ασκήσω βέτο. Δεν θα απειλούσε.
Και ο Τσίπρας διαπραγματεύτηκε με την Ευρωπαϊκή Ένωση. Τα αποτελέσματα γνωστά.


Τυπε, τα εχεις μπερδεψει στο μυαλο σου, δικαιωμα βετο πλεον δεν υπαρχει, χωνεψε το. Το πουλησε ο τσιπρας.
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Τυπε, τα εχεις μπερδεψει στο μυαλο σου, δικαιωμα βετο πλεον δεν υπαρχει, χωνεψε το. Το πουλησε ο τσιπρας.
Για ποιο βέτο μου λες τύπε; Σε ποια διαδικασία;
Συσπείρωση έτσι δεν γίνεται. Πείτε τα πρώτα μεταξύ σας.
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.736
Πόντοι
1.306
Ανακριβες. Τα δανεια της ΝΔ ειναι ρυθμισμενα και εξυπηρετουνται κανονικα.
Αν θεωρεις την ρυθμιση εξαιρετικα ευνοικη, ειναι αλλο θεμα.
Αλλά μην λες ανακριβειες οτι δεν πληρωνει τιποτα εδω και 6 χρονια.

Τα δάνεια ΝΔ – Κυρ. Μητσοτάκη και η στάση της Τρ. Πειραιώς

18/01/2019 - 09:18

Το πρώτο αναφέρεται στο δάνειο των 130 εκατ. ευρώ προς το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης από την ΑΤΕ που «κληρονόμησε» μετά την απορρόφηση της , η Τράπεζα Πειραιώς. Η Τράπεζα είχε προσφύγει στην Δικαιοσύνη κατά της ΝΔ και πριν μερικούς μήνες εκδόθηκε η δικαστική απόφαση. Σύμφωνα με αυτή η ΝΔ υποχρεούται να εξοφλήσει το δάνειο εντόκως και με τόκους υπερημερίας δηλαδή περί τα 200 εκατ. ευρώ εκ των οποίων τα 30 εκατ. ευρώ είναι άμεσα καταβλητέα.

Όπως μάλιστα αποκάλυψε η zougla.gr η δικαστική απόφαση καθαρογράφτηκε και κοινοποιήθηκε στην ενάγουσα Τράπεζα και στον εναγόμενο. [size=20pt]Παρά αυτό μέχρι στιγμής η ΝΔ δεν «έχει καταβάλλει ούτε ένα ευρώ» [/size]αφού εκτιμάται ότι η Τράπεζα δεν θα επιμείνει σε μέτρα αναγκαστικής κατάσχεσης λόγω προεκλογικής περιόδου και εκλογικής δυναμικής του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.956
Like
22.732
Πόντοι
5.506
Για ποιο βέτο μου λες τύπε; Σε ποια διαδικασία;
Συσπείρωση έτσι δεν γίνεται. Πείτε τα πρώτα μεταξύ σας.


Ρε ανθρωπε, εσυ δενεγραψες «γιατι δε λεει ξεκαθαρα αν θα ασκησει βετο»; Εμεις να τα βρουμε;
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.888
Κριτικές
16
Like
14.709
Πόντοι
6.515
Eσυ ρε τυπε μεχρι πριν απο λιγο καιρο παρακαλουσες να μπει ο ερντογαν και οι τουρκοι μεσα
σε ελληνικο εδαφος για να μας σωσει απο τον σφυριζα, τι να λεμε τωρα..  :S

Μη δινεις σημασια τι λεω εγω ρε τυπε
Αφου εχουμε συριζα κα τζεησον αντιγονη να προασπισει τα ελληνικα εδαφη... :S
 

tzotzos456

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2016
Μηνύματα
404
Like
577
Πόντοι
81
Τα δάνεια της ΝΔ δεν εξυπηρετούνται. Ούτε 1€. 104 μεγαλοστελέχη Τραπεζών οδηγούνται στον εισαγγελέα μεταξύ αυτών και ΟΛΟΙ οι Ταμίες αυτών των βοθροκομμάτων για όλη την περίοδο των δανείων. Αν εξυπηρετούνταν έστω και στο ελάχιστο, τότε δεν θα υπήρχε καμιά δίωξη. Καλό το ΣΚΑΪ στα fake news, αλλά υπάρχει και η πραγματικότητα. Αλλά από ότι βλέπω από τα κοματόσκυλα της παράταξης του Άδωνη και της βαφτισιμιάς του κοκό που υπερασπιζόταν τον παιδεραστή στα δικαστήρια....ΝΔ και ξερό ψωμί και ας πάει η μάσα γόνα.

Δεν αναρωτιέστε τι στο καλό τα έκαναν όλα αυτά; Μιλάμε για αστρονομικό ποσά. Και κανένα περιουσιακό στοιχείο. Ακόμα και τους λογαριασμούς σε πολλές Τ.Ο. απλήρωτους τους είχαν. Φέσια ΚΑΙ στα νοίκια στα κεντρικά (νοικιασμένα) γραφεία. Και ο ούγκανος, εκεί....ΝΔ και ξερό ψωμί! Αλλά να μου πεις αν είχες διοριστεί ως κομματόσκυλο ή είχες φάει κι εσύ, σε νοιάζει αν ρήμαξαν τη χώρα; Κατά τα άλλα...πατριώτης! Εκτός κι αν το χρέος (που πάντα σου έλεγαν ψέματα) το είχε δημιουργήσει ο...Γιώργος Φουφουτίδης του Νικολάου και της Ασπασίας και δεν φταίει η ΝΔ. Ξυπνάτε. Λάδι στη μηχανή μιας πάμπλουτης πολιτικής μαφίας καταντήσαμε.    
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Ρε ανθρωπε, εσυ δενεγραψες «γιατι δε λεει ξεκαθαρα αν θα ασκησει βετο»; Εμεις να τα βρουμε;
Και σου λέω, βέτο στην συμφωνία μου λες η στην ένταξη των Σκοπίων στην ευρωπαϊκή Ένωση;  Δύο ξεχωριστά πράγματα.
Το επιχείρημα πως θα ασκήσει βέτο είναι του συντρόφου σου του GEOR79 που μας έδειξε και το ανάλογο βίντεο.
Εσύ ξέρεις πως πλέον η Ελλάδα δεν έχει δικαίωμα να ασκήσει βέτο στην ένταξη των Σκοπίων στην ευρωπαϊκή Ένωση;
Άμα ναι, πες το και σε εμάς να το μάθουμε. Δεν το λέω ειρωνικά.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.424
Κριτικές
15
Like
6.108
Πόντοι
1.496
Και σου λέω, βέτο στην συμφωνία μου λες η στην ένταξη των Σκοπίων στην ευρωπαϊκή Ένωση;  Δύο ξεχωριστά πράγματα.
Το επιχείρημα πως θα ασκήσει βέτο είναι του συντρόφου σου του GEOR79 που μας έδειξε και το ανάλογο βίντεο.
Εσύ ξέρεις πως πλέον η Ελλάδα δεν έχει δικαίωμα να ασκήσει βέτο στην ένταξη των Σκοπίων στην ευρωπαϊκή Ένωση;
Άμα ναι, πες το και σε εμάς να το μάθουμε. Δεν το λέω ειρωνικά.
Εχω δει τη Βοζεμπεργκ, τον Κικιλια, τον ιδιο τον Μητσοτακη, να μιλουν για 30 βετο της Ελλαδας στη διαδικασια ενταξης των Σκοπιων στην Ε.Ε.. Οχι φυσικα για ανατροπη της Συμφωνιας των Πρεσπων, αλλα ικανοποιηση ελληνικων θεσεων σε επιμερους θεματα, κατι που δε προνοησε να λυσει ο ΣΥΡΙΖΑ στη διαπραγματευση.
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Εχω δει τη Βοζεμπεργκ, τον Κικιλια, τον ιδιο τον Μητσοτακη, να μιλουν για 30 βετο της Ελλαδας στη διαδικασια ενταξης των Σκοπιων στην Ε.Ε.. Οχι φυσικα για ανατροπη της Συμφωνιας των Πρεσπων, αλλα ικανοποιηση ελληνικων θεσεων σε επιμερους θεματα, κατι που δε προνοησε να λυσει ο ΣΥΡΙΖΑ στη διαπραγματευση.
Ωραία. Δεν διαφωνώ πως μπορεί και να το κάνει. Τουλάχιστον στο βίντεο που ανάρτησε ο φίλος δεν είδα κάποια δέσμευση. Οι πολιτικοί είναι μανουλες στο να αφήνουν διφορούμενα νοήματα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom