Νέα

Το τέλειο σάντουιτς

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Nubic
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 128
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.192
Κριτικές
62
Like
44.817
Πόντοι
9.297
Στουρμπανφυρερ μου θες να σου πω την ΓΑΜΑΤΗ συνταγη με συνδυασμο αλευρων να φτιαξεις ΨΩΜΙ σαν αυτα των μπεργκερς;:coffee:
Δεν θέλω να ασχοληθώ με κάτι που μπορώ να βρω από οξω.
 

Akatanomasto$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2024
Μηνύματα
756
Like
1.253
Πόντοι
206

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.013
Like
72.018
Πόντοι
12.756
Μάλλον ανταλλάσσετε συνταγές, εσύ για τα ψωμάκια και ο αργυρότετετοιος για τα κουράδια...:confused::confused::confused:
δινει και συνταγες ο αστεγος ναπουμε που ανοιγε το καρβελι και το γεμιζε φασολαδα και νομιζε οτι τρωει στο paul
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.124
Like
50.822
Πόντοι
12.756
δινει και συνταγες ο αστεγος ναπουμε που ανοιγε το καρβελι και το γεμιζε φασολαδα και νομιζε οτι τρωει στο paul
κοιτα γιατι θα σου κανουν εξωση ενω εγω ακομα εδω θα ειμαι
για πες πως περνας στις διακοπες σου;
διακοπες σε αυτακια βεβαια :coffee:
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.326
Like
1.928
Πόντοι
216
Το σαντουιτς του μπουρδελιάρη με κόστος μόλις 1000 ευρώ.
  • Ψωμάκι Brioche με Φύλλα Χρυσού: 2 φέτες υψηλής ποιότητας brioche, ελαφρώς ψημένο και καλυμμένο με βρώσιμα φύλλα χρυσού.
  • Βοδινό Wagyu: 120 γραμμάρια ιαπωνικού Wagyu ribeye A5, σοταρισμένο τέλεια και κομμένο σε λεπτές φέτες.
  • Jamón Ibérico de Bellota: 60 γραμμάρια του καλύτερου Jamón Ibérico της Ισπανίας, ωριμασμένο για 36 μήνες.
  • Brie de Meaux με Άσπρη Τρούφα: 60 γραμμάρια γαλλικού Brie με έγχυση λευκής τρούφας.
  • Χαβιάρι Beluga: 30 γραμμάρια από το καλύτερο χαβιάρι Beluga.
  • Τρίμματα Μαύρης Τρούφας: Φρεσκοτριμμένη μαύρη τρούφα.
  • Foie Gras: 60 γραμμάρια σοταρισμένο foie gras, ελαφρώς καραμελωμένο.
  • Ντομάτες Heirloom: Φέτες τέλεια ώριμες ντομάτες heirloom, ελαφρώς καρυκευμένες με ροζ αλάτι Ιμαλαΐων.
  • Μικροπράσινα: Ένα μείγμα μικροπρασίνων όπως βλαστοί αρακά, σπανάκι ραδικιού και αμάρανθος, ελαφρώς ντυμένο με βιναιγκρέτ σαμπάνιας
  • Aioli με Miso και Βασιλικό: Σπιτικό aioli φτιαγμένο με λευκό miso, φρέσκο βασιλικό και μια πινελιά χυμού yuzu.
  • Μουστάρδα Σαμπάνιας: Μουστάρδα φτιαγμένη με vintage σαμπάνια.
Αρχοντόπουλο Τιμωρέ,δεν ξέρω που βρήκες αυτήν την συνταγή για το "σαντουϊτς" αλλά είναι μία μπούρδα και μισή...
Εάν είναι τρολλάρισμα,τότε πάω πάσο...
Υ.Γ. Τα μισά υλικά "σκοτώνουνε" τα άλλα μισά...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.916
Πόντοι
3.556
Το σαντουιτς του μπουρδελιάρη με κόστος μόλις 1000 ευρώ.
  • Ψωμάκι Brioche με Φύλλα Χρυσού: 2 φέτες υψηλής ποιότητας brioche, ελαφρώς ψημένο και καλυμμένο με βρώσιμα φύλλα χρυσού.
  • Βοδινό Wagyu: 120 γραμμάρια ιαπωνικού Wagyu ribeye A5, σοταρισμένο τέλεια και κομμένο σε λεπτές φέτες.
  • Jamón Ibérico de Bellota: 60 γραμμάρια του καλύτερου Jamón Ibérico της Ισπανίας, ωριμασμένο για 36 μήνες.
  • Brie de Meaux με Άσπρη Τρούφα: 60 γραμμάρια γαλλικού Brie με έγχυση λευκής τρούφας.
  • Χαβιάρι Beluga: 30 γραμμάρια από το καλύτερο χαβιάρι Beluga.
  • Τρίμματα Μαύρης Τρούφας: Φρεσκοτριμμένη μαύρη τρούφα.
  • Foie Gras: 60 γραμμάρια σοταρισμένο foie gras, ελαφρώς καραμελωμένο.
  • Ντομάτες Heirloom: Φέτες τέλεια ώριμες ντομάτες heirloom, ελαφρώς καρυκευμένες με ροζ αλάτι Ιμαλαΐων.
  • Μικροπράσινα: Ένα μείγμα μικροπρασίνων όπως βλαστοί αρακά, σπανάκι ραδικιού και αμάρανθος, ελαφρώς ντυμένο με βιναιγκρέτ σαμπάνιας
  • Aioli με Miso και Βασιλικό: Σπιτικό aioli φτιαγμένο με λευκό miso, φρέσκο βασιλικό και μια πινελιά χυμού yuzu.
  • Μουστάρδα Σαμπάνιας: Μουστάρδα φτιαγμένη με vintage σαμπάνια.

Τύπε άμα γράψεις θετική κριτική για Παρις σου κάνουν 25% έκπτωση στο σάντουιτς και ελέυθερο κρεμπιέ σε Παρις :confused:
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.124
Like
50.822
Πόντοι
12.756
Δωσε τα φώτα σου...
αλευρι robin hood,(ΦΟΥΣΚΩΝΕΙ πολυ ).550 γραμμαρια,2 αυγα,300 γραμ.γαλα,1 φακελακι μαγια,1 κουταλακι του γλυκου ζαχαρη,1,5 κουταλακι του γλυκου ζαχαρη,100 γραμ, βουτυρο Κερκυρας σε θερμοκρασια δωματιου..
ανακατευεις την μαγια με λιγο γαλα και λιγο αλευρι και τα αφηνεις 15 λεπτα να φουσκωσει..
στο μεταξυ βαζεις σε λεκανη τα υπολοιπα υλικα χωρις το βουτυρο και ανακατευεις μαζι με το μειγμα της μαγιας και σταδιακα προσθετεις το βουτυρο οσο ζυμωνεις..
ΠΟΛΥ καλο ζυμωμα και μετα το αφηνεις να φουσκωσει 2 ωρες..
μετα πλαθεις τα ψωμακια οπως θες και στο μεγεθος που θες
τα βαζεις ταψι,τα αφηνεις μιση ωρα να φουσκωσουν και μετα τους βαζεις απο πανω λιγο γαλα με αυγο και τα ψηνεις σε θερμοκρασια 200 βαθμων
κυρα συνηθως μου τα κανει τεραστια στρογγυλα και φτιαχνω σπιτικα μπεργκερακια
ΥΓ την ζαχαρη την βαζεις με το μειγμα της μαγιας
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.192
Κριτικές
62
Like
44.817
Πόντοι
9.297
αλευρι robin hood,(ΦΟΥΣΚΩΝΕΙ πολυ ).550 γραμμαρια,2 αυγα,300 γραμ.γαλα,1 φακελακι μαγια,1 κουταλακι του γλυκου ζαχαρη,1,5 κουταλακι του γλυκου ζαχαρη,100 γραμ, βουτυρο Κερκυρας σε θερμοκρασια δωματιου..
ανακατευεις την μαγια με λιγο γαλα και λιγο αλευρι και τα αφηνεις 15 λεπτα να φουσκωσει..
στο μεταξυ βαζεις σε λεκανη τα υπολοιπα υλικα χωρις το βουτυρο και ανακατευεις μαζι με το μειγμα της μαγιας και σταδιακα προσθετεις το βουτυρο οσο ζυμωνεις..
ΠΟΛΥ καλο ζυμωμα και μετα το αφηνεις να φουσκωσει 2 ωρες..
μετα πλαθεις τα ψωμακια οπως θες και στο μεγεθος που θες
τα βαζεις ταψι,τα αφηνεις μιση ωρα να φουσκωσουν και μετα τους βαζεις απο πανω λιγο γαλα με αυγο και τα ψηνεις σε θερμοκρασια 200 βαθμων
κυρα συνηθως μου τα κανει τεραστια στρογγυλα και φτιαχνω σπιτικα μπεργκερακια
ΥΓ την ζαχαρη την βαζεις με το μειγμα της μαγιας
Σε μερσω...!
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.152
Κριτικές
1
Like
2.603
Πόντοι
456
Αρχοντόπουλο Τιμωρέ,δεν ξέρω που βρήκες αυτήν την συνταγή για το "σαντουϊτς" αλλά είναι μία μπούρδα και μισή...
Εάν είναι τρολλάρισμα,τότε πάω πάσο...
Υ.Γ. Τα μισά υλικά "σκοτώνουνε" τα άλλα μισά...
Τρολλάρω ρε φίλε στο chatgpt εβαλα να μου φτιάξει το πιο ακριβό σάντουιτς
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom