Νέα

Το πρώτο αυτοκίνητο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kronos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 163
  • Εμφανίσεις 10K
  • Ετικέτες
    αυτοκίνητα
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Καλημέρα

Πρώτο αμάξι ήταν ένα Citroen 2CV λόγω επιτυχίας στις πανελληνιες. Θυμάμαι τότε ήταν πολύ της μόδας να έχει κανείς Golf GTi.

Το έχω ακόμα και κυκλοφορεί κανονικά. Πολύ αγαπημένο. Δεν έχει ζητήσει ποτέ τίποτα.

Αν και μπαίνουμε σε άλλη συζήτηση, τα αυτοκίνητα τότε σχεδιάζονταν με άλλα κριτήρια, είχαν ψυχή. Σε σύγκριση με το Ζ4 (έρχεται σε 1 μήνα περίπου), το 2CV έχει αυτό ακριβώς.

Τα σημερινά αυτοκίνητα με αφήνουν αδιάφορο. Με ενδιαφέρουν όμως πολύ τα κλασσικά και ασχολούμαι με το θέμα από τις αρχές της δεκαετίας του '90.

KRONOS έχω στο μυαλό μου κάτι για το DS. ΥΠάρχουν όμως πράγματα που πρέπει να ξέρεις για το συγκεκριμένο μοντέλλο.
 

Andras37Athina

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.348
Like
19
Πόντοι
16
Suzuki Samurai, Cabrio, μοντέλο '92.

Αργό στην Εθνική (με 90, 100, 110, άντε το πολύ 120 χλμ. στην ευθεία και χωρίς πλευρικούς ανέμους), υπέροχο στην πόλη (εύκολοι ελιγμοί, παρκάρισμα πάνω σε πεζοδρόμια, κράσπεδα, παρκάκια, οικοδομές κ.ο.κ.), μοναδικό στις διακοπές (είχα σαρώσει όλα τα νησιά), Νο1 νομίζω εκτός δρόμου.

Ένα ασύλληπτο plus που είχε ήταν ότι με το Samurai μπορούσες να χωθείς στα πλέον απρόσιτα μέρη εντός και εκτός λεκανοπεδίου, για ένα μπαλαμούτι, ή για ένα σεξάκι, μακριά από ματάκηδες και ανώμαλους. Το τι καρόδρομους και δασάκια στον Υμηττό, στην Πεντέλη, στη Βαρυμπόμπη και στο Τατόι είχε φάει το Samurai μου ήταν αδιανόητο.
 

flyeron

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Σεπ 2005
Μηνύματα
606
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
6
Καλημέρα

Πρώτο αμάξι ήταν ένα Citroen 2CV λόγω επιτυχίας στις πανελληνιες.

Και με το 2CV, μόλις πήγες στο Πανεπιστήμιο, γράφτηκες και στην Πανσπουδαστική ή στο Ρήγα; :-))
 

Surfboy

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2005
Μηνύματα
231
Like
0
Πόντοι
1
ε ρε μάγκες θέμα που ανοίξατε λοιπόν πρώτο όχημα που το πέθανα κυριολεκτικά ήταν ενα fiat 128 3p , το τι τράβηξε δεν λέγεται από τα 16 εώς τα 19 , υπάρχει ακόμα και δουλεύει,,, μετά πήγαμε στο κόλλημα ενα mini cooper του 78 που μου έτρωγε τα λεφτά σαν κουμπαράς ανακατασκευάστηκε....  βάζει πολλά αυτοκινητα κάτω στα βουνά ... και καταφέραμε μετά από λίγο να χτυπήσουμε ενα mgf  μεταχειρισμένο βέβαια αλλά οι καλές αναμνήσεις είναι από το fiat και το κουπεράκι ... αρε γαμήσια στο κουπεράκι που πέφτανε ....
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Και με το 2CV, μόλις πήγες στο Πανεπιστήμιο, γράφτηκες και στην Πανσπουδαστική ή στο Ρήγα; :-))

Σε ευχαριστώ για το σχόλιο

Δεν πήγα πανεπιστήμιο αλλα πολυτεχνείο.

Δεν υπήρξα ποτέ κομματικά ενταγμένος. Προτιμώ να έχω τις προσωπικές μου απόψεις, βασισμένες στις προσωπικές αξίες και συμφέροντα.

Η επιλογή του αυτοκινήτου ήταν απότελεσμα των οικονομικών δυνατοτήτων που υπήρχαν εκείνη την περίοδο
 

fylisihos

Μέλος
Εγγρ.
9 Φεβ 2006
Μηνύματα
58
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
CITROEN VISA 650CC με όψη καλαμαριού
 

flyeron

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Σεπ 2005
Μηνύματα
606
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
6
Δεν υπήρξα ποτέ κομματικά ενταγμένος. Προτιμώ να έχω τις προσωπικές μου απόψεις, βασισμένες στις προσωπικές αξίες και συμφέροντα.

Η επιλογή του αυτοκινήτου ήταν απότελεσμα των οικονομικών δυνατοτήτων που υπήρχαν εκείνη την περίοδο

Kαλά, μην το φέρεις βαρέως και μην το παρεξηγείς, χιούμορ κάνω για το συμβολισμό που κόμιζε, πριν καμιά εικοσαριά χρόνια, το συγκεκριμένο αυτοκίνητο!
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Το πρώτο αμάξι μου συνέπεσε ατυχώς με την έναρξη της θητείας μου στα στριπ... Ήταν ένα bmw e46 compact 1,8. Το έκανα φύλλο φτερό, σε αυτό έμαθα να οδηγώ μεθυσμένος... να βάζω ρωσίδες...να....να....να.... μου το είχαν ξεράσει.... ώσπου το σιχάθηκα τελείως και το έδωσα ανταλλαγή για ένα πλυντήριο που έχω τώρα
Δεν είναι ρε παιδιά τα αμάξια, αρρώστεια είναι ακριβή... έχω δει το νέο Μ3 τώρα και έχω αρρωστήσει... 94000 Ελλάδα καλοκαίρι, πρέπει να βρω τρόπο να κλέψω ένα...
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Από το πρώτο που αγόρασα με δικά μου φράγκα, μέχρι και σήμερα, πάντα υπήρχε μία βαυαρική προπέλα στο garage μου.

Παράλληλα καβαλήθηκαν και άλλα διάφορα αγαπημένα και μη, όπως Audi URquattro, F348, VW Polo, Merc 280 SL Pagode, Wrangler, Cherokee, Punto, Uno, Alfa 156 και Subaru 600, αλλά η αγάπη για την «Πλάκα με ρώγες» παραμένει μοναδική.
 

Συνημμένα

  • BMW.png
    BMW.png
    54,7 KB · Εμφανίσεις: 49

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Kαλά, μην το φέρεις βαρέως και μην το παρεξηγείς, χιούμορ κάνω για το συμβολισμό που κόμιζε, πριν καμιά εικοσαριά χρόνια, το συγκεκριμένο αυτοκίνητο!

Δεν φέρω το φέρω βαρέως.

Πράγματι το συγκεκριμένο έχει δημιουργήσει ένα στερεότυπο το οποίο δυστυχώς λούζομαι.
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Renault 5, του 1978, το πήρα μεταχειρισμένο το 1985. Τι μου θυμίσατε...Τρύπησαν τα πατώματά του. Μετά το πήρε η απόσυρση...

Ομοιως, το δικο μου εκαψε μηχανη. Ηθελε και λαδι η μαλακια. 850 κυβικα δεν ηταν ?

Εκτοτε διαφορα τετρακινητα, ενα GOLF II, και απο το καλοκαιρι με μια Ε90, προσπαθω να καταλαβω την γοητεια της προπελας και κατι μου διαφευγει.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
........ και απο το καλοκαιρι με μια Ε90, προσπαθω να καταλαβω την γοητεια της προπελας και κατι μου διαφευγει.

Εδώ διαφωνούμε στις τάνες, στα αυτοκίνητα θα τα βρίσκαμε?

:2funny:
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Nissan Sunny του 89. (Θυμάστε που έγραφε πίσω στο τζάμι ''Καίω και αμόλυβδη ;)
Όργωσα τη μισή Ελλάδα μ'αυτό....
Μόνο μια φλάτζα έκαψε κάποια στιγμή, απο δική μου μαλακία.
Από τότε , διάφορα : Clio, Elantra, και τελευταία D-max.....και ησύχασα !
Μιλάμε το τέρας όλα τα .......καταπίνει !
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Ρε μάγκες μια βοήθεια:μου πουλάνε μια CITROEN XANTHIA,Activa μοντέλο του 97,2.000 κυβικά παρακαλώ,ατρακάριστη,χωρίς μηχανικά προβλήματα(το ξέρω από χέρι αυτό-εγγυημένα),φουλ τα πάντα μέσα με τα όλα του,1.300 ευρώ!!!!

Να την πάρω;

Αν την πάω σε κανέναν μαντρά πόσα θα μου δώσει γι αυτήν;
 

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Ρε μάγκες μια βοήθεια:μου πουλάνε μια CITROEN XANTHIA,Activa μοντέλο του 97,2.000 κυβικά παρακαλώ,ατρακάριστη,χωρίς μηχανικά προβλήματα(το ξέρω από χέρι αυτό-εγγυημένα),φουλ τα πάντα μέσα με τα όλα του,1.300 ευρώ!!!!

Να την πάρω;

Αν την πάω σε κανέναν μαντρά πόσα θα μου δώσει γι αυτήν;

Ρε συ dark , η τιμή είναι ύποπτα χαμηλή.....
Έλεγξε πριν την αγορά αν όλα τα χαρτιά είναι ο.κ.
Μην είναι τίποτα παράξενο, κλεμμένο, ή δεν ξέρω γω τι άλλο...
Αν όλα είναι εντάξει, ......βούρ !
Η τιμή είναι κουφή !
Αν είναι Activa είναι λογικά turbo - 16v.-150 Ηp.
Και λογικά είναι Xanthia II, η Ι σταμάτησε το 96....
Μια τιμή που θα πάρεις από έναν έμπορο είναι περίπου 6-8000.
Ανάλογα παζαριού και κατάστασης.
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Πολύ χαμηλή τιμή, και 2λιτρο και έξτρα................
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Σας στελνω pm για λεπτομερειες παιδιά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom