Νέα

Το μέτρο που θα βάλει σε «δεύτερες» σκέψεις τους πελάτες των οίκων ανοχής

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jasmlez
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 212
  • Εμφανίσεις 24K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τα μέτρα είναι

  • Λογικά

    Ψήφοι: 5 8,6%
  • Παράλογα

    Ψήφοι: 31 53,4%
  • Αναμενόμενα

    Ψήφοι: 22 37,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    58

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.898
Like
1.780
Πόντοι
216
Στα νόμιμα σπιτάκια θα ζητάνε και ονόματα και τηλέφωνα και όλα. Μόλις αρχίσουν να πέφτουν τα τσουχτερά πρόστιμα (τί σας κανει να νομίζετε πως θα χάσει η κυβέρνηση την ευκαιρία να κυνηγήσει για πρόστιμα και έξτρα έσοδα; ), θα δείτε και την αλλαγή στους οίκους
 

bihtis

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.706
Κριτικές
7
Like
384
Πόντοι
36
Νόμιμα είναι ελάχιστα δεν νομιζω να παιξει τιποτα ποιος θα παει
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Στα νόμιμα σπιτάκια θα ζητάνε και ονόματα και τηλέφωνα και όλα. Μόλις αρχίσουν να πέφτουν τα τσουχτερά πρόστιμα (τί σας κανει να νομίζετε πως θα χάσει η κυβέρνηση την ευκαιρία να κυνηγήσει για πρόστιμα και έξτρα έσοδα; ), θα δείτε και την αλλαγή στους οίκους

Δίκαιο δεν είναι για όσους ψήφισαν πέρσι την κυβέρνηση ;
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.898
Like
1.780
Πόντοι
216
Νόμιμα είναι ελάχιστα δεν νομιζω να παιξει τιποτα ποιος θα παει

Σωστά. Ωστόσο γι αυτό φαίνεται και προσπαθούν να νομιμοποιήσουν όσο το δυνατόν περισσότερα. Δε θα μου κάνει εντύπωση αν αυξηθούν εκθετικά τα ντου στα παράνομα.
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.898
Like
1.780
Πόντοι
216
Δίκαιο δεν είναι για όσους ψήφισαν πέρσι την κυβέρνηση ;

Δε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Ωστόσο πιστεύω πως όποιο κόμμα και αν ήταν στην κυβέρνηση θα έπρεπε να κανει κάτι αντίστοιχο.
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.898
Like
1.780
Πόντοι
216
Θέλεις να πεις πως δεν είναι σωστό να γίνεται καποια ιχνηλάτηση. Προτείνεις να ανοίξουν τελείως χύμα λοιπόν οι οίκοι ανοχης.
 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
713
Κριτικές
1
Like
397
Πόντοι
26
Με το ίδιο σκεπτικό δεν θα έπρεπε να σου κρατάνε τα προσωπικά σου στοιχεία για μελλοντική ινχηλάτηση και στα σουπερμάρκετ και στα εμπορικά καταστήματα , και στα ταξί ,και στα ΜΜΜ γενικότερα; Εκεί δεν έχεις άμεσο κίνδυνο από κορονοϊό; Δεν έχετε καταλάβει μερικοί τις πίπες που μας τσαμπουνάνε εδώ και αρκετούς μήνες.
Αν ρίξετε μια ματιά στο εξωτερικό θα δείτε οτι πέφτουν μαζικές μηνύσεις για όλο αυτό το σόου που ετοίμασαν.
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.884
Κριτικές
21
Like
11.131
Πόντοι
4.546
Νόμιμα είναι ελάχιστα δεν νομιζω να παιξει τιποτα ποιος θα παει
πως ξεχωρίζουμε τα νόμιμα από τα παράνομα? εντάξει στη Φυλής και στο Μετάξι δεν το συζητάω αλλά τι γίνεται με τα μασατζίδικα και τα στούντιο?
 

DonJohn

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2019
Μηνύματα
175
Κριτικές
5
Like
231
Πόντοι
1
πως ξεχωρίζουμε τα νόμιμα από τα παράνομα? εντάξει στη Φυλής και στο Μετάξι δεν το συζητάω αλλά τι γίνεται με τα μασατζίδικα και τα στούντιο?

Στην Αττικη δεν υπαρχει ουτε ενα νομιμο. Νομιμα υπάρχουν μονο στην επαρχεια. Το εχω συζητήσει με φιλο δικηγορο που εχει ασχοληθει.. Στην πρωτεύουσα δε δυναται να υπάρχει αδεια οικο ανοχής λογο του νομοθετικου πλαισιου περι αποστασεων απο παιδικες χαρες, εκκλησιες, ιδρυματα κλπ..
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.884
Κριτικές
21
Like
11.131
Πόντοι
4.546
Στην Αττικη δεν υπαρχει ουτε ενα νομιμο. Νομιμα υπάρχουν μονο στην επαρχεια. Το εχω συζητήσει με φιλο δικηγορο που εχει ασχοληθει.. Στην πρωτεύουσα δε δυναται να υπάρχει αδεια οικο ανοχής λογο του νομοθετικου πλαισιου περι αποστασεων απο παιδικες χαρες, εκκλησιες, ιδρυματα κλπ..
Αυτό με τις αποστάσεις το έχω ακούσει και εγώ, οπότε για να έχει άδεια πρέπει αναγκαστηκά να είναι στου διαόλου τη μάνα, κάπου που να μην υπάρχει ψυχή σωστά? Αλλά εγώ πιστεύω ότι κάποια στούντιο (κυρίως αυτά που είναι στο ποτάμι και κάποια στην Καβάλας) ίσως έχουν άδεια
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.637
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Όπως έχω πει και σε άλλο ποστ, δεν νομίζω να αλλάξει το παραμικρό. Το μόνο που ίσως αλλάξει είναι να μην αφήνουν 20 άτομα να μπαίνουν μονομιάς σε ρδέλο 15 τετραγωνικών. Ίσως έχουμε ουρές δηλαδή όπως στις τράπεζες!!! :tooth:
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.898
Like
1.780
Πόντοι
216
@trelokotsidou Για κακή σου τύχη έχω δει τί γίνεται στο εξωτερικό. Δε γνωρίζω για ΗΠΑ, αλλά εκει κανουν μηνύσεις ακόμη και για τον καιρό (true story btw). Η προστασία προσωπικών δεδομένων στην (και μετα την) covid-19 εποχή έχει συζητηθεί στην ευρωπαική ένωση ήδη από τον Μάρτιο και περιγράφει το νομικό πλαίσιο δημιουργίας και χρήσης εφαρμογών ιχνηλάτησης. Καμια εφαρμογή δεν ενδιαφέρεται για ποιές φρυγανιές παίρνεις απο τον Βασιλόπουλο και ποιο ταξί πήρες, όπως επίσης τα δεδομένα δεν περνάνε σε data analytics εταιρίες.
 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
713
Κριτικές
1
Like
397
Πόντοι
26
@trelokotsidou Για κακή σου τύχη έχω δει τί γίνεται στο εξωτερικό. Δε γνωρίζω για ΗΠΑ, αλλά εκει κανουν μηνύσεις ακόμη και για τον καιρό (true story btw). Η προστασία προσωπικών δεδομένων στην (και μετα την) covid-19 εποχή έχει συζητηθεί στην ευρωπαική ένωση ήδη από τον Μάρτιο και περιγράφει το νομικό πλαίσιο δημιουργίας και χρήσης εφαρμογών ιχνηλάτησης. Καμια εφαρμογή δεν ενδιαφέρεται για ποιές φρυγανιές παίρνεις απο τον Βασιλόπουλο και ποιο ταξί πήρες, όπως επίσης τα δεδομένα δεν περνάνε σε data analytics εταιρίες.
Μάθε πρώτα να διαβάζεις και μετά έλα να μου κάνεις μαθήματα.
Επειδή λοιπόν δεν δίνεις προσοχή του τι έγραψα αλλά απλά και μόνο για να μου την πεις είπες να γράψεις τη δικιά σου πίπα, αν πρόσεξες (που δεν πρόσεξες) τι έγραψα, αναφέρθηκα στο όλο φιάσκο της πανδημίας και δεν αναφέρομαι στα προσωπικά δεδομένα.Μπες και λίγο και ψάξε να δεις τι χαμός γίνεται από μηνύσεις στο Μπεργκαμο της κάτω Ιταλίας και μετά έλα να μου πεις τι άλλες πίπες σκέφτηκες να ανταπαντήσεις.
 

cost2001

Μέγας
Εγγρ.
18 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.904
Like
11.896
Πόντοι
3.556
Αυτό με τις αποστάσεις το έχω ακούσει και εγώ, οπότε για να έχει άδεια πρέπει αναγκαστηκά να είναι στου διαόλου τη μάνα, κάπου που να μην υπάρχει ψυχή σωστά? Αλλά εγώ πιστεύω ότι κάποια στούντιο (κυρίως αυτά που είναι στο ποτάμι και κάποια στην Καβάλας) ίσως έχουν άδεια
Για να έχει άδεια ένας οίκος θα πρέπει να είναι σε μια απόσταση μεγάλη από σχολεία, εκκλησίες, παιδικούς σταθμούς, παιδικές χαρές, κατηχητικά, πράγμα που το κάνει απίθανο για το κέντρο της Αθήνας και της γειτονιές.Καποτε λέγανε να τα μεταφέρουν όλα σε κάποια περιοχή νομίζω στον βοτανικό αλλά φοβήθηκαν ότι η περιοχή θα γίνει γκέτο με απρόβλεπτα αποτελέσματα και τελικά τα άφησαν στην τύχη τους.
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.898
Like
1.780
Πόντοι
216
@trelokotsidou Για να μάθω να διαβάζω, πρεπει πρώτα κάποιος να μάθει να γράφει... Και οι δυο σου απαντήσεις είναι τόσο κακογραμμένες που δε βγαίνει νόημα.

Αν ήθελες να γράψεις πως τα αποτελέσματα του covid είναι φτιαχτά για δικους τους ( ;;; ) σκοπους τότε:
1. δε μπορείς να εκφράσεις σωστά τη σκέψη σου
2. ανήκεις στην κατηγορία των ψεκασμένων οπότε μπαινεις σε ignore.

Αν ήθελες να αναφερθεις την αντίδραση του κόσμου σχετικά με τα μέτρα των κυβερνήσεων στην πανδημία, δες το Νο1. Οι μηνύσεις που λες, αφορούν τα μη-μετρα, ή την αδυναμία του κράτους να ανταπεξέλθει. Αν αυτό το έγραψες κάπου, τότε όλοι είμαστε τόσο καθυστερημένοι που αδυνατουμε να μαντέψουμε τα λεγόμενά σου (ξαναδες το Νο1).

Μιας και είσαι ψαγμένος, για εξήγησε στην τάξη ποιές είναι οι πίπες για τις οποιες μιλάς.

Δεν έχετε καταλάβει μερικοί τις πίπες που μας τσαμπουνάνε εδώ και αρκετούς μήνες.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Αν από αυτό
Να σου εξηγήσω.
Όποιος ψήφισε την κυβέρνηση και γάμαγε σε μπουρδέλα, να το πληρώνει τώρα διπλό ....

για να μάθει.



εσύ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Θέλεις να πεις πως δεν είναι σωστό να γίνεται καποια ιχνηλάτηση. Προτείνεις να ανοίξουν τελείως χύμα λοιπόν οι οίκοι ανοχης.

μην μου απευθύνεις ποτέ ξανά το λόγο.
Είσαι από τα άτομα που όχι δεν θέλω να κάνω οποιοδήποτε διάλογο, αλλά αν μέναμε κοντά , παίζει να άλλαζα διαδρομές, για να μη σε βλέπω ούτε από μακρυά.

ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΕ ΕΜΕΝΑ, ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.
 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
713
Κριτικές
1
Like
397
Πόντοι
26
@trelokotsidou Για να μάθω να διαβάζω, πρεπει πρώτα κάποιος να μάθει να γράφει... Και οι δυο σου απαντήσεις είναι τόσο κακογραμμένες που δε βγαίνει νόημα.

Αν ήθελες να γράψεις για τα αποτελέσματα του covid είναι φτιαχτά για δικους τους ( ;;; ) σκοπους τότε:
1. δε μπορείς να εκφράσεις σωστά τη σκέψη σου
2. ανήκεις στην κατηγορία των ψεκασμένων οπότε μπαινεις σε ignore.

Αν ήθελες να αναφερθεις την αντίδραση του κόσμου σχετικά με τα μέτρα των κυβερνήσεων στην πανδημία, δες το Νο1. Οι μηνύσεις που λες, αφορούν τα μη-μετρα, ή την αδυναμία του κράτους να ανταπεξέλθει. Αν αυτό το έγραψες κάπου, τότε όλοι είμαστε τόσο καθυστερημένοι που αδυνατουμε να μαντέψουμε τα λεγόμενά σου (ξαναδες το Νο1).

Μιας και είσαι ψαγμένος, για εξήγησε στην τάξη ποιές είναι οι πίπες για τις οποιες μιλάς.
Ο μόνος εδώ μέσα που δεν έβγαλε νόημα είσαι εσύ.Δεν είδα κανέναν άλλο να διαστρεβλώνει αυτά που έγραψα.
Το οτι είναι φτοιαχτά τα αποτελέσματα είναι γνωστό σε όλο τον πλανήτη και γι αυτό και οι μαζικές μηνύσεις παγκοσμίως.Όλοι αυτοί που δεν τα δέχονται τα παραπάνω είναι είτε ηλίθιοι είτε του συστήματος.Διάλεξε σε ποια από τις 2 κατηγορίες βρίσκεσαι.
Η γνωστή καραμέλα που έχουν μάθει όλα τα τρολλάκια όταν βγαίνουν οι αλήθειες στη φόρα είναι αυτά περί ψεκασμένων.
Πάνε δες ρε τρολλάκι τα βίντεο μέσα από τα νοσοκομεία που βάζουν καρκινοπαθείς σε τελικό στάδιο στο θάλαμο με τους COVID και όταν πεθαίνουν λένε οτι πέθαναν από κορονοϊό και είχαν επικείμενο νόσημα.Τα έχουν χιλιοκατεβάσει για να μην μαθαίνει ο κόσμος τι παιχνίδι παίζουν στην πλάτη του αλλά ευτυχώς τα ξαναανεβάζουν.Το ίδιο γίνεται και τα διεγραμμένα προφίλ του facebook μόλις αναρτήσεις τέτοιου είδους βίντεο.Η χούντα σας να το ξέρεις οτι δεν θα περάσει.Το λέω και σε σένα και στα τρολλάκια όμοιούς σου.
 

xristos2010

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.007
Like
5.104
Πόντοι
1.056
Οι οίκοι ανοχής αποτελούν το μεγάλο στοίχημα της κυβέρνησης.



Την αποφασιστικότητά της να αλλάξει έναν από τους πλέον ξεπερασμένους και ανεφάρμοστους νόμους που ψηφίστηκε πριν από 21 χρόνια και καθορίζει ακόμα και σήμερα τις συνθήκες εργασίας των εκδιδομένων προσώπων αλλά και το νομικό πλαίσιο των οίκων ανοχής στην Ελλάδα, δείχνει η κυβέρνηση ανοίγοντας κύκλο διαβουλεύσεων με τους εμπλεκόμενους φορείς.


Το τελευταίο διάστημα βρίσκονται σε εξέλιξη οι πρώτες ουσιαστικές πρωτοβουλίες για να γίνουν ριζικές και ρεαλιστικές αλλαγές στην αγορά του αγοραίου σεξ.
Με εμπλοκή τουλάχιστον πέντε υπουργείων, των εκπροσώπων των Δήμων και δεκάδων φορέων και συλλογικοτήτων έχει ξεκινήσει ουσιαστική συζήτηση, προκειμένου να συζητηθούν οι αλλαγές που πρέπει να γίνουν αλλά και να τεθούν υπ΄όψη του νομοθέτη ώστε να ξεπεραστούν προβλήματα του παρελθόντος και να υπάρξει τάξη και νομιμότητα στα θέματα της βιομηχανίας του σεξ στην Ελλάδα.

Υπάρχει κάτι που όλοι συμφωνούν

Από τους υπουργούς έως τους δημάρχους και από τις φεμινίστριες μέχρι τους εκπροσώπους των συλλόγων και των φορέων που εμπλέκονται στην αγορά του σεξ, όλοι συμφωνούν πως πρέπει να υπάρξει άμεση αντικατάσταση του νόμου 2734/1999 με ένα νέο, ρεαλιστικό και ξεκάθαρο νομικό πλαίσιο που θα βάζει κανόνες, θα νομιμοποιεί τους τεράστιους τζίρους και θα σέβεται τα δικαίωμα τόσο των πολιτών όσο και των εργαζομένων στους διαφόρους τομείς της αγοράς του αγοραίου σεξ.


Την περασμένη Τετάρτη στο υπουργείο Προστασίας του Πολίτη έγινε μία ακόμα συνάντηση - τρίτη κατά σειρά - μεταξύ εκπροσώπων των εμπλεκομένων υπουργείων (Δημόσιας Τάξης, Υγείας, Δικαιοσύνης, Εργασίας, Οικονομικών, Εσωτερικών), εκπροσώπων των Δήμων (μεταξύ αυτών του Δήμου Αθηναίων όπου υπάρχει και το μεγαλύτερο πρόβλημα) αλλά και εκπροσώπων πολλών φορέων των εργαζομένων στη βιομηχανία του σεξ. Θα ακολουθήσουν και άλλες συναντήσεις μέχρι να εξαχθούν συγκεκριμένα συμπεράσματα που πιθανότατα θα καταγραφούν και θα είναι ένας μπούσουλας για τη νομοπαρασκευαστική επιτροπή που θα ασχοληθεί με το σοβαρό κοινωνικό θέμα που εν μέσω της πανδημίας του κορονοϊού έχει τεράστιες οικονομικές, κοινωνικές και υγειονομικές διαστάσεις.

Γιατί ο Χρυσοχοΐδης προωθεί τις μεταρρυθμίσεις

Σύμφωνα με τις τελευταίες εξελίξεις την παράσταση έχει κλέψει ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, ο οποίος στις εισηγήσεις του έχει αναφέρει πως είναι στοίχημα της κυβέρνησης του Κυριάκου Μητσοτάκη αλλά και του ίδιου προσωπικά για να αλλάξει ο νόμος 2734/1999.


 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.898
Like
1.780
Πόντοι
216
Για να έχει άδεια ένας οίκος θα πρέπει να είναι σε μια απόσταση μεγάλη από σχολεία, εκκλησίες, παιδικούς σταθμούς, παιδικές χαρές, κατηχητικά, πράγμα που το κάνει απίθανο για το κέντρο της Αθήνας και της γειτονιές.Καποτε λέγανε να τα μεταφέρουν όλα σε κάποια περιοχή νομίζω στον βοτανικό αλλά φοβήθηκαν ότι η περιοχή θα γίνει γκέτο με απρόβλεπτα αποτελέσματα και τελικά τα άφησαν στην τύχη τους.

Λογικό είναι να πρέπει να είναι σε απόσταση από σχολεία. Αλλά και από εκκλησίες; Έλεος με την επιρροή της εκκλησίας πια. H μεταφορά σε συγκεκριμένη περιοχή δεν είναι απαραίτητα κακή και έχει να κάνει με το πως θα το χειριστεί το κράτος και η τοπική κοινωνία. Πχ στη reeperbahn στο Αμβρουργο η κατάσταση είναι απείρως καλύτερη απο το aerschot στις Βρυξέλλες. Και στις δύο περιπτωσεις φυσικά η εγκληματικότητα είναι αυξημένη σε αυτές τις περιοχές και σιγουρα δε μιλάμε για παιδικές χαρές. Ωστόσο, τα οφέλη του να είναι συγκεντρωμένοι όλοι οι οίκοι ανοχής είναι πολύ περισσότερα

Συγνώμη, τελείως off-topic.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom