Νέα

Τι ετοιμάζουν για τους ελεύθερους επαγγελματίες - ΦΟΡΟΙ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tellystalone6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.682
Like
14.057
Πόντοι
3.656
άρα ο μαγαζάτορας δεν θα έχει διαφορά
αν ο μαγαζάτορας κάνει μια χρονιά κέρδη κάτω από το τεκμήριο ή και ζημιά δεν θα έχει διαφορά που θα πληρώσει 1500 ευρώ παραπάνω φόρο?

Δηλαδή δεν θα έχει να ζήσει και θα πληρώσει και την εφορία από πάνω?


μερικές φορές δεν σας καταλαβαίνω ρε γαμώτο
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.060
Like
1.769
Πόντοι
216
για το πρώτο μέρος:
άρα ο μαγαζάτορας δεν θα έχει διαφορά
και ο υδραυλικός επιτέλους κάτι θα πληρώσει
όχι δεν είναι έτσι...
Πολλά μαγαζιά κρατούνται με νύχια και με δόντια, όπως και κάθε τόσο πολλά κλείνουν - προφανώς όχι επειδή βγάζουν μεγάλο κέρδος...
Άλλα διατηρούνται επειδή δουλεύουν 2-3 μέλη μια οικογένειας και βγάζουν 1,5 μεροκάματο και τα ένσημα...
'Άλλα επειδή πρέπει να κουτσοβγάλουν 3-5 χρόνια ακόμα μέχρι την σύνταξη γιατί στις μεγάλες ηλικίες αν το κλείσεις απλά δεν υπάρχει τίποτε άλλο να κάνεις...
Με βάση τα τεκμαρτά και τις προσαυξήσεις όλους αυτούς απλά τους κλείνεις...
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.682
Like
14.057
Πόντοι
3.656
Και στην τελική... Αφού αποφασίζεις να φορολογήσεις τεκμαρτά με βάση υπολογισμού τον μισθωτό τότε θα έπρεπε ταυτόχρονα να προσφέρεις κι εδώ το αφορολόγητο του μισθωτού χωρίς προκαταβολές και τέλη επιτηδεύματος. Αλλιώς γελοιοποείς την κοινή λογική.....
ακριβώς αυτό.

Αφού θέτεις ως θεμέλιο τον βασικό πρέπει να φροντίζεις να μπορεί να ζήσει με τον βασικό και αυτός που έχει εταιρεία αλλά μια χρονιά βγάλει μόνο τον βασικό μισθό.

Δηλαδή ο μισθωτός δε ζει με 800 ευρώ το μήνα αλλά ο ελ. επαγγελματίας ζει???? γιατί άνθρωπος δεν είναι?
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.117
Like
22.835
Πόντοι
5.506
αν ο μαγαζάτορας κάνει μια χρονιά κέρδη κάτω από το τεκμήριο ή και ζημιά δεν θα έχει διαφορά που θα πληρώσει 1500 ευρώ παραπάνω φόρο?

Δηλαδή δεν θα έχει να ζήσει και θα πληρώσει και την εφορία από πάνω?


μερικές φορές δεν σας καταλαβαίνω ρε γαμώτο

Aν όμως αυτό συμβαίνει για πολλές χρονιές μήπως δεν είναι τυχαίο;; Συμφωνώ πως είναι άδικο το οριζόντιο του μέτρου, όπως και ότι υπάρχουν λύσεις πιο δραστικές και στοχευμένες αλλά κάπως πρέπει να αρχίσει επιτέλους ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.682
Like
14.057
Πόντοι
3.656
Aν όμως αυτό συμβαίνει για πολλές χρονιές μήπως δεν είναι τυχαίο;; Συμφωνώ πως είναι άδικο το οριζόντιο του μέτρου, όπως και ότι υπάρχουν λύσεις πιο δραστικές και στοχευμένες αλλά κάπως πρέπει να αρχίσει επιτέλους ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ.
Γιατί δεν απάντησες στο παραπάνω?

Πιστεύεις ότι 25Κ κέρδη είναι λογικά για έναν μικρό ελ. επαγγελματία?
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.117
Like
22.835
Πόντοι
5.506
όχι δεν είναι έτσι...
Πολλά μαγαζιά κρατούνται με νύχια και με δόντια, όπως και κάθε τόσο πολλά κλείνουν - προφανώς όχι επειδή βγάζουν μεγάλο κέρδος...
Άλλα διατηρούνται επειδή δουλεύουν 2-3 μέλη μια οικογένειας και βγάζουν 1,5 μεροκάματο και τα ένσημα...
'Άλλα επειδή πρέπει να κουτσοβγάλουν 3-5 χρόνια ακόμα μέχρι την σύνταξη γιατί στις μεγάλες ηλικίες αν το κλείσεις απλά δεν υπάρχει τίποτε άλλο να κάνεις...
Με βάση τα τεκμαρτά και τις προσαυξήσεις όλους αυτούς απλά τους κλείνεις...
Πραγματικά πιστεύεις ότι αυτοί είναι η πλειοψηφία;
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.117
Like
22.835
Πόντοι
5.506
Γιατί δεν απάντησες στο παραπάνω?

Πιστεύεις ότι 25Κ κέρδη είναι λογικά για έναν μικρό ελ. επαγγελματία?
Τουλάχιστον τόσα. Ή εστω όχι κάτω από 20Κ. Φυσικά αυτά είναι μπακαλίστικα που γράφουμε αλλά επιχείρηση δε νοείται με λιγότερα κέρδη.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.060
Like
1.769
Πόντοι
216
Πραγματικά πιστεύεις ότι αυτοί είναι η πλειοψηφία;
Δεν ξέρω αν είναι η πλειοψηφία ή όχι (αν και η εμπειρία μου λέει ότι λίγο-πολύ τα περισσότερα μαγαζιά οριακά τα βγάζουν πέρα), αλλά ακόμα και αν είναι μειοψηφία αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τους καταστρέψεις ?
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.117
Like
22.835
Πόντοι
5.506
Δεν ξέρω αν είναι η πλειοψηφία ή όχι (αν και η εμπειρία μου λέει ότι λίγο-πολύ τα περισσότερα μαγαζιά οριακά τα βγάζουν πέρα), αλλά ακόμα και αν είναι μειοψηφία αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τους καταστρέψεις ?
Όχι. Αλλά κάπως πρέπει να πετσοκόψεις τους κάθε λογής πονηρούς. Ξαναγράφω, δε συμφωνώ με τον τροπο αλλά είναι μια αρχή.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.682
Like
14.057
Πόντοι
3.656
Τουλάχιστον τόσα. Ή εστω όχι κάτω από 20Κ. Φυσικά αυτά είναι μπακαλίστικα που γράφουμε αλλά επιχείρηση δε νοείται με λιγότερα κέρδη.
Δεν είναι μόνο οι επιχειρήσεις είναι και οι ατομικές εταιρείες κτλπ.


Ξέρεις πόσα μένουν από τα 25Κ αν αφαιρέσεις τους φόρους?

25.000 * 22% φόρος εισοδήματος = 5.500
Τέλος επιτηδεύματος περίπου 1.000
Προκαταβολή φόρου 80% στο 5.500= 4.400

Αυτά είναι 10.900 φόρος.....και εφαρμόζεται και 5% φόρος μερισμάτων (για να εισπράξεις τα κέρδη σου) οπότε πάμε στα 25.000 - 10.900 = 14.100 ευρώ.

Δηλαδή 1000 ευρώ το μήνα όσα παίρνει και ένας απλός εργαζόμενος ο οποίος απολαμβάνει άδειες, αναρρωτικές ...κανονικό 8ώρο...υπερωρίες και δώρα και επιδόματα.


Αν το πας στα 20.000 τότε αν τα δηλώσεις όλα θα ζήσεις ΜΕ ΚΑΤΩ ΑΠΌ ΤΟΝ ΒΑΣΙΚΟ.

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί αυτά που νομίζεις ότι είναι σωστά δεν είναι?????

Αν έχω κάνει λάθος στα φορολογικά ας με διορθώσει ένας λογιστής.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.060
Like
1.769
Πόντοι
216
Όχι. Αλλά κάπως πρέπει να πετσοκόψεις τους κάθε λογής πονηρούς. Ξαναγράφω, δε συμφωνώ με τον τροπο αλλά είναι μια αρχή.
Μια μαλακία και μισή είναι...
Θα αποδώσει λόγω αιφνιδιασμού την 1η χρονιά και μετά όσοι είναι να κλείσουν θα κλείσουν και θα πάρει τα παπάρια μου, ενώ οι υπόλοιποι (που κλέβουν τα πολλά) θα προσαρμοστούν στα κατώτερα όρια, θα αλλάξουν νομική μορφή και τελικά θα βρουν τον τρόπο να δίνουν ψίχουλα.
Στο τέλος τα έσοδα θα είναι πάνω-κάτω τα ίδια αλλά με χιλιάδες να έχουν σπρωχτεί στον γκρεμό...
 

emperor13

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2018
Μηνύματα
2.795
Like
747
Πόντοι
96
Ρε τύππε, αυτοί που βγάζουν ψίχουλα δεν μπορούν να κάνουν φοροδιαφυγή. ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ 3000€ ΦΟΡΟ .
Απλά θα κλείσουν .


Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΑΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ.


Το ότι χαίρονται κάποια γαμημένα καθίκια, είναι άλλο θέμα. Κι αυτοί μέσα τους ξέρουν ότι ο νόμος είναι ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΟΝΤΩΣΗ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ.
Απλά χαίρονται , επειδή είναι σκατόψυχοι και άχρηστοι .

Όπως θα χαρούμε οι υπόλοιποι για αυτούς, αν έχουν κακό ψόφο , όλα αυτά τα καθίκια. Οι υποστηρικτές αυτού του εκτρώματος.
Ομολογώ ότι οποιαδήποτε τραγωδία κι αν τους βρει , μόνο χαρά θα μου προκαλέσει .
καπιταλισμος λεγεται Ζελικαρα μου,καπιταλισμος
 

emperor13

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2018
Μηνύματα
2.795
Like
747
Πόντοι
96
Μια μαλακία και μισή είναι...
Θα αποδώσει λόγω αιφνιδιασμού την 1η χρονιά και μετά όσοι είναι να κλείσουν θα κλείσουν και θα πάρει τα παπάρια μου, ενώ οι υπόλοιποι (που κλέβουν τα πολλά) θα προσαρμοστούν στα κατώτερα όρια, θα αλλάξουν νομική μορφή και τελικά θα βρουν τον τρόπο να δίνουν ψίχουλα.
Στο τέλος τα έσοδα θα είναι πάνω-κάτω τα ίδια αλλά με χιλιάδες να έχουν σπρωχτεί στον γκρεμό...
καλως ηλθατε στον καπιταλισμο αγαπητε:rockon::rockon::rockon:
 

FlashDance

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Ιουν 2022
Μηνύματα
3.107
Κριτικές
4
Like
7.256
Πόντοι
1.336
Δεν είναι μόνο οι επιχειρήσεις είναι και οι ατομικές εταιρείες κτλπ.


Ξέρεις πόσα μένουν από τα 25Κ αν αφαιρέσεις τους φόρους?

25.000 * 22% φόρος εισοδήματος = 5.500
Τέλος επιτηδεύματος περίπου 1.000
Προκαταβολή φόρου 80% στο 5.500= 4.400

Αυτά είναι 10.900 φόρος.....και εφαρμόζεται και 5% φόρος μερισμάτων (για να εισπράξεις τα κέρδη σου) οπότε πάμε στα 25.000 - 10.900 = 14.100 ευρώ.

Δηλαδή 1000 ευρώ το μήνα όσα παίρνει και ένας απλός εργαζόμενος ο οποίος απολαμβάνει άδειες, αναρρωτικές ...κανονικό 8ώρο...υπερωρίες και δώρα και επιδόματα.


Αν το πας στα 20.000 τότε αν τα δηλώσεις όλα θα ζήσεις ΜΕ ΚΑΤΩ ΑΠΌ ΤΟΝ ΒΑΣΙΚΟ.

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί αυτά που νομίζεις ότι είναι σωστά δεν είναι?????

Αν έχω κάνει λάθος στα φορολογικά ας με διορθώσει ένας λογιστής.
Επειδη αυτα ειναι πολυπλοκα για τα γιδια πες στο @barock το εξης απλο.
400.000 ελληνες δεν πληρωνουν τις εισφορες στα ταμια,που σημαινει οτι δε θα παρουν συνταξη
Αυτοι ειναι φοροφυγαδες, εχουν και δεν πληρωνουν, θα μπορεσουν τωρα να πληρωσουν το χαρατσι ????
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.682
Like
14.057
Πόντοι
3.656
Επειδη αυτα ειναι πολυπλοκα για τα γιδια πες στο @barock το εξης απλο.
400.000 ελληνες δεν πληρωνουν τις εισφορες στα ταμια,που σημαινει οτι δε θα παρουν συνταξη
Αυτοι ειναι φοροφυγαδες, εχουν και δεν πληρωνουν, θα μπορεσουν τωρα να πληρωσουν το χαρατσι ????
καλά εδώ οι περισσότεροι δε ξέρουν να ξεχωρίσουν τι είναι τζίρος και τι είναι κέρδη....

νομίζουν ότι αν κάνει μια εταιρεία τζίρο 100 χιλιάδες είναι όλα τσέπη

οπότε σου λέει με κέρδη 20 χιλιάρικα είσαι άρχοντας...εγώ στη δουλειά μου παίρνω 12.600....εσύ με 20 ζεις καλύτερα... :2funny:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.117
Like
22.835
Πόντοι
5.506
Δεν είναι μόνο οι επιχειρήσεις είναι και οι ατομικές εταιρείες κτλπ.


Ξέρεις πόσα μένουν από τα 25Κ αν αφαιρέσεις τους φόρους?

25.000 * 22% φόρος εισοδήματος = 5.500
Τέλος επιτηδεύματος περίπου 1.000
Προκαταβολή φόρου 80% στο 5.500= 4.400

Αυτά είναι 10.900 φόρος.....και εφαρμόζεται και 5% φόρος μερισμάτων (για να εισπράξεις τα κέρδη σου) οπότε πάμε στα 25.000 - 10.900 = 14.100 ευρώ.

Δηλαδή 1000 ευρώ το μήνα όσα παίρνει και ένας απλός εργαζόμενος ο οποίος απολαμβάνει άδειες, αναρρωτικές ...κανονικό 8ώρο...υπερωρίες και δώρα και επιδόματα.


Αν το πας στα 20.000 τότε αν τα δηλώσεις όλα θα ζήσεις ΜΕ ΚΑΤΩ ΑΠΌ ΤΟΝ ΒΑΣΙΚΟ.

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί αυτά που νομίζεις ότι είναι σωστά δεν είναι?????

Αν έχω κάνει λάθος στα φορολογικά ας με διορθώσει ένας λογιστής.
Ε όποτε τι συζητάμε για ΕΕ με "κέρδη" από 5 έως 10 χιλιάδες δηλωμένα; Μόνος σου τα γράφεις.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.682
Like
14.057
Πόντοι
3.656
Ε όποτε τι συζητάμε για ΕΕ με "κέρδη" από 5 έως 10 χιλιάδες δηλωμένα; Μόνος σου τα γράφεις.
Δηλώνει ο άλλος κέρδη 10 χιλιάδες γιατί αν δηλώσει 20 θα ζήσει με κάτω από τον βασικό μισθό που εσύ θεωρείς κεκτημένο δικαίωμα σου.

Τόσο δυσνόητο είναι ρε μπαρόκ?
 

xrusos

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2020
Μηνύματα
578
Like
367
Πόντοι
26
Aν όμως αυτό συμβαίνει για πολλές χρονιές μήπως δεν είναι τυχαίο;; Συμφωνώ πως είναι άδικο το οριζόντιο του μέτρου, όπως και ότι υπάρχουν λύσεις πιο δραστικές και στοχευμένες αλλά κάπως πρέπει να αρχίσει επιτέλους ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ.
δημοσιος υπαλληλος φιλε?εμεις οι επαγγελματιες σας ζουμε σκουπιδια
 

FlashDance

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Ιουν 2022
Μηνύματα
3.107
Κριτικές
4
Like
7.256
Πόντοι
1.336
καλά εδώ οι περισσότεροι δε ξέρουν να ξεχωρίσουν τι είναι τζίρος και τι είναι κέρδη....

νομίζουν ότι αν κάνει μια εταιρεία τζίρο 100 χιλιάδες είναι όλα τσέπη

οπότε σου λέει με κέρδη 20 χιλιάρικα είσαι άρχοντας...εγώ στη δουλειά μου παίρνω 12.600....εσύ με 20 ζεις καλύτερα... :2funny:
Καλα το τζιρο , δεν τα βαζεις ολα τα λεφτα στην τσεπη, δεν το ηξερα !!!!!!!!!!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom