Νέα

Θάνατος Έλληνα μετανάστη στη Γερμανία έπειτα από βίαιη σύλληψη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Upogeios
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 45
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.260
Κριτικές
2
Like
765
Πόντοι
96
Την ώρα που βρισκόταν υπό κράτηση άφησε την τελευταία του πνοή Έλληνας μετανάστης στη Γερμανία, ο οποίος είχε συλληφθεί με βίαιο τρόπο από αστυνομικούς.

Τη βιαιότητα των αστυνομικών αποδεικνύει βίντεο που έδωσε στη δημοσιότητα η αδερφή του νεκρού, που βρισκόταν μαζί του την ώρα της σύλληψης και δημιουργούνται ερωτήματα αν αυτή η βία συνδέεται με τον θάνατό του. Στο βίντεο ακούγεται η αδελφή του να φωνάζει να μην το χτυπήσουν, γιατί είναι χειρουργημένος, αλλά οι αστυνομικοί δεν σταμάτησαν.

Νεκρός είναι ο 24χρονος Γιώργος Ζαντιώτης, έλληνας μετανάστης που ζούσε στο Βούπερταλ στη Γερμανία

Σύμφωνα με την εισαγγελία του Βούπερταλ, οδηγός ταξί κάλεσε την αστυνομία γιατί πελάτες που επέβαιναν σε αυτό βρίσκονταν σε κακή κατάσταση. Η αστυνομία ισχυρίζεται ότι ο άντρας, που βρισκόταν εκεί με την αδελφή του, ήταν επιθετικός, ενώ συνέχισε να είναι επιθετικός και αφότου τέθηκε υπό κράτηση.

Στο τμήμα του πήραν αίμα για τοξικολογικές εξετάσεις και στη συνέχεια ο συλληφθείς υπέστη κυκλοφοριακή κατάρρευση. Όσες προσπάθειες έγιναν για ανάνηψη ήταν αποτυχημένες και τελικά πέθανε. Η εισαγγελία ξεκίνησε έρευνα για τον θάνατό του.

Η εισαγγελία στην ανακοίνωσή της το πρωί της Κυριακής υποστηρίζει ότι από τη νεκροψία-νεκροτομή δεν υπήρξαν ενδείξεις ότι η καταστολή του από την αστυνομία συνδεόταν με τον θάνατό του, ενώ περιμένουν τις τοξικολογικές εξετάσεις, καθώς υπήρχαν ενδείξεις ότι είχε κάνει χρήση ναρκωτικών.

Ωστόσο, το βράδυ της Κυριακής πραγματοποιήθηκε διαδήλωση κατά της αστυνομικής βίας στο Βούτερπαλ, με τους διαδηλωτές να φωνάζουν ότι ο θάνατος του Γιώργου Ζαντιώτη «Ήταν φόνος!».

ΚΚΕ: Να διευκρινιστούν άμεσα οι συνθήκες θανάτου του νεαρού μετανάστη

«Ο θάνατος του 24χρονου Έλληνα εργαζόμενου σε αλυσίδα fastfood, που βρισκόταν υπό κράτηση σε αστυνομικό τμήμα του Βούπερταλ, δημιουργεί πολλά ερωτηματικά. Οι γερμανικές αστυνομικές αρχές αρνούνται προς το παρόν να δώσουν διευκρινίσεις για τις συνθήκες θανάτου του νεαρού Έλληνα, αρνούνται στην οικογένεια να δει τη σορό του παιδιού, ενώ ακόμα είναι άγνωστο αν πραγματοποιήθηκε νεκροψία ή όχι. Όλη αυτή η κωλυσιεργία, όπως είναι λογικό, δημιουργεί σοβαρές υποψίες συγκάλυψης των γεγονότων που οδήγησαν στον θάνατο του νεαρού», αναφέρει σε ανακοίνωσή της η Τομεακή Επιτροπή Κ. Ευρώπης του ΚΚΕ.

Όπως επισημαίνει, «τόσο το βίντεο που βγήκε στη δημοσιότητα όσο και οι ζωντανές μαρτυρίες κατά την ώρα της σύλληψής του, αποδεικνύουν την ένταση του αυταρχισμού και της κρατικής βίας από τη γερμανική αστυνομία. Οι μετανάστες γίνονται ανά τακτά διαστήματα αποδέκτες βίαιης και ρατσιστικής αντιμετώπισης των αστυνομικών αρχών, αλλά και φασιστικών συμμοριών, ενώ εύκολα και γρήγορα "τυλίγονται σε μια κόλλα χαρτί" κατηγορούμενοι για εγκληματική και επικίνδυνη για τη δημόσια ασφάλεια συμπεριφορά. Όσοι διαμαρτύρονται, όσοι αγωνίζονται, όσοι διεκδικούν και αντιδρούν στην πολιτική τους, θεωρούνται "εγκληματίες"».

«Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, ότι στο κρατίδιο της Βόρειας Ρηνανίας-Βεστφαλίας προωθείται το τελευταίο διάστημα αντιδραστικός νόμος ενάντια στις συναθροίσεις. Η πολιτική όλων των αστικών κυβερνήσεων είναι αυτή της ενίσχυσης των κατασταλτικών μηχανισμών, του αυταρχισμού, του φακελώματος. Στόχος τους είναι ο εκφοβισμός, το χτύπημα και των λαϊκών ελευθεριών, που έχουν απομείνει η δημιουργία υποταγμένων εργαζομένων. Έχουν στόχο τον περιορισμό των διαδηλώσεων και την κατάργηση του δικαιώματος στην απεργία» σημειώνει η ανακοίνωση και προσθέτει:

«Είναι ενδεικτικό ότι ενώ οι ελληνικές αρχές έχουν ενημερωθεί από την πρώτη στιγμή για το θάνατό του κι ενώ έχει μεσολαβήσει η δημοσιοποίηση του βίντεο με την απάνθρωπη στάση της αστυνομίας απέναντι στον Έλληνα μετανάστη, πέντε μέρες αργότερα δεν έχουν καν τοποθετηθεί. Η ελληνική κυβέρνηση έχει υποχρέωση να ζητήσει άμεσα εξηγήσεις από την γερμανική κυβέρνηση για τις πραγματικές αιτίες και τις συνθήκες του θανάτου του και να καταδικάσει την κτηνώδη μεταχείρισή του. Απαιτούμε να διευκρινιστούν άμεσα οι συνθήκες θανάτου του νεαρού μετανάστη και να αποδοθούν ευθύνες, όπου αυτές υπάρχουν».

«Για το σοβαρό αυτό ζήτημα ο Κώστας Παπαδάκης, ευρωβουλευτής και μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ, πραγματοποίησε τηλεφωνικό διάβημα στην πρέσβειρα της Ελλάδας στη Γερμανία» καταλήγει η ανακοίνωση της ΤΕ Κ. Ευρώπης του κόμματος.


efsyn.gr/kosmos/eyropi
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.134
Like
34.370
Πόντοι
9.931
...Σύμφωνα με την εισαγγελία του Βούπερταλ, οδηγός ταξί κάλεσε την αστυνομία γιατί πελάτες που επέβαιναν σε αυτό βρίσκονταν σε κακή κατάσταση. Η αστυνομία ισχυρίζεται ότι ο άντρας, που βρισκόταν εκεί με την αδελφή του, ήταν επιθετικός, ενώ συνέχισε να είναι επιθετικός και αφότου τέθηκε υπό κράτηση...

Πηγε να τσαμπουκαλευτει με την γερμανικη αστυνομια νομιζοντας οτι θα ειναι σαν την ελληνικη, δηλαδη τιποτα κοτες δημοσιοι υπάλληλοι που οταν κανουν την δουλεια τους μια στο τοσο τους τραβολογάνε στα κρατητήρια με χειροπέδες επειδη πυροβόλησαν εναν γυφτο που πηγε να τους πατησει με το κλεμμένο αυτοκίνητο που οδηγούσε.
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
ωραιος ο παικτης ... εχει κανει προσφατα χειρουργεια και παει και κανει μανουρες με αστυνομικους .. τραυματιζει 2-3 και μετα του φταιει η αστυνομια που δεν τον κερασε και περγαμοντο :headbang: :headbang: :headbang:
 
OP
OP
Upogeios

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.260
Κριτικές
2
Like
765
Πόντοι
96
νταξ, κλασσικη απαντηση, απο το κερασμα περγαμοντου μεχρι να πεθανει καποιος στα χερια μιας υπηρεσιας, υπαρχει μια αποσταση, ειτε μιλαμε για ρομα, ειτε μιλαμε για πρεζακι ειτε για μεθυσμενο ή για οτι αλλο...
 

griniarhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
894
Κριτικές
1
Like
1.682
Πόντοι
206
Ο Γερμανος Τζανακοπουλος ετοιμαζει επισκεψη στην οικογενεια.....
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
νταξ, κλασσικη απαντηση, απο το κερασμα περγαμοντου μεχρι να πεθανει καποιος στα χερια μιας υπηρεσιας, υπαρχει μια αποσταση, ειτε μιλαμε για ρομα, ειτε μιλαμε για πρεζακι ειτε για μεθυσμενο ή για οτι αλλο...
ναι βεβαια ... θα κατσει ο αστυνομικος που δεχεται επιθεση να ρωτησει τι μερος του λογου ειναι ο καθε καραγκιοζης

και μια και μας εβαλες ολο το κατεβατο του κ.κ.

για πες μας σε παρακαλω ... τι γινοταν στην σοβιετια εαν καποιος εσπρωχνε οπως λεει το αρθρο μια αστυνομικο ή τραυματιζε αλλους 2 ? θα του προσφεραν τσαγακι και μπισκοτακια ? ή μηπως ενα μπουκετο λουλουδια ?
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.654
Κριτικές
6
Like
11.012
Πόντοι
3.936
Την ώρα που βρισκόταν υπό κράτηση άφησε την τελευταία του πνοή Έλληνας μετανάστης στη Γερμανία, ο οποίος είχε συλληφθεί με βίαιο τρόπο από αστυνομικούς.
Τη βιαιότητα των αστυνομικών αποδεικνύει βίντεο που έδωσε στη δημοσιότητα η αδερφή του νεκρού, που βρισκόταν μαζί του την ώρα της σύλληψης και δημιουργούνται ερωτήματα αν αυτή η βία συνδέεται με τον θάνατό του. Στο βίντεο ακούγεται η αδελφή του να φωνάζει να μην το χτυπήσουν, γιατί είναι χειρουργημένος, αλλά οι αστυνομικοί δεν σταμάτησαν.
Νεκρός είναι ο 24χρονος Γιώργος Ζαντιώτης, έλληνας μετανάστης που ζούσε στο Βούπερταλ στη Γερμανία
:confused:
 

Συνημμένα

  • αρχείο λήψης (25).jpg
    αρχείο λήψης (25).jpg
    15,6 KB · Εμφανίσεις: 27
OP
OP
Upogeios

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.260
Κριτικές
2
Like
765
Πόντοι
96
ναι βεβαια ... θα κατσει ο αστυνομικος που δεχεται επιθεση να ρωτησει τι μερος του λογου ειναι ο καθε καραγκιοζης

και μια και μας εβαλες ολο το κατεβατο του κ.κ.

για πες μας σε παρακαλω ... τι γινοταν στην σοβιετια εαν καποιος εσπρωχνε οπως λεει το αρθρο μια αστυνομικο ή τραυματιζε αλλους 2 ? θα του προσφεραν τσαγακι και μπισκοτακια ? ή μηπως ενα μπουκετο λουλουδια ?
Που θες να ξερω εγω τι γινοταν στη Σοβιετα? Το αρθρο τα γραφει φιλε μου, οχι εγω μην μπερδευεστε, αντιγραφη το εκανα, και εβαλα το link!
Και στην τελικη τι με νοιαζει τι γινοταν τοτε εκει?

εχουμε 2021 και μιλαμε για την καρδια της ΕΕ, οπου ενας ψυχακια και μαλιστα Ελληνας πεθανε στα χερια μιας υπηρεσιας, τα υπολοιπα ειναι εκ του πονηρου. Επισης, αν μονο το ΚΚΕ κανει θεμα στο κοινοβουλιο μαλλον δειχνει οτι οι υπολοιποι απλα βαρανε προσεχες στο Βερολινο και οχι οτι εγω ονειρευομαι Σοβιετες.

Τωρα αν θες να ανταλαξουμε εξυπναδες, σχωρα με αλλα δεν ειμαι τοσο εξυπνος
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Υπαρχει το βιντεο με τη συλληψη;
κατι λεει οτι εχει η αδερφη του, αλλα δεν το εχω βρει!
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Που θες να ξερω εγω τι γινοταν στη Σοβιετα? Το αρθρο τα γραφει φιλε μου, οχι εγω μην μπερδευεστε, αντιγραφη το εκανα, και εβαλα το link!
Και στην τελικη τι με νοιαζει τι γινοταν τοτε εκει?

εχουμε 2021 και μιλαμε για την καρδια της ΕΕ, οπου ενας ψυχακια και μαλιστα Ελληνας πεθανε στα χερια μιας υπηρεσιας, τα υπολοιπα ειναι εκ του πονηρου. Επισης, αν μονο το ΚΚΕ κανει θεμα στο κοινοβουλιο μαλλον δειχνει οτι οι υπολοιποι απλα βαρανε προσεχες στο Βερολινο και οχι οτι εγω ονειρευομαι Σοβιετες.

Τωρα αν θες να ανταλαξουμε εξυπναδες, σχωρα με αλλα δεν ειμαι τοσο εξυπνος
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


κατι λεει οτι εχει η αδερφη του, αλλα δεν το εχω βρει!

οκ ... ας μην ανταλλαξουμε εξυπναδες οπως λες ... μια λοιπον και απλα αντιγραφεις ενα αρθρο (εστω του κκ)

πες μας σε παρακαλω ... πως περιμενεις να αντιμετωπισει η αστυνομια οποιασδηποτε χωρας (για να μην γραφουμε ... εξυπναδες για οσους βαρανε προσοχες στο βερολινο) εναν ψυχακια (οπως εσυ γραφεις) που επιτιθεται σε αστυνομικους ?
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.654
Κριτικές
6
Like
11.012
Πόντοι
3.936
ναι βεβαια ... θα κατσει ο αστυνομικος που δεχεται επιθεση να ρωτησει τι μερος του λογου ειναι ο καθε καραγκιοζης
και μια και μας εβαλες ολο το κατεβατο του κ.κ.
για πες μας σε παρακαλω ... τι γινοταν στην σοβιετια εαν καποιος εσπρωχνε οπως λεει το αρθρο μια αστυνομικο ή τραυματιζε αλλους 2 ? θα του προσφεραν τσαγακι και μπισκοτακια ? ή μηπως ενα μπουκετο λουλουδια ?
αρχισες τις μ@λακιες σου παλι; τα κλασσικα παπατζηδικα γερμανοτσολιαδίστικα :jerking2:
 
OP
OP
Upogeios

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.260
Κριτικές
2
Like
765
Πόντοι
96
Δεν ειναι το αθρο του ΚΚΕ, της Εφσυν ειναι, και παραθετει αυτα που εγραψε το ΚΚΕ. Καλα μεχρι εδω?
Δεν ξερω αν εχει παρει θεση αλλο κομμα!
Προφανως και δεν ειμαι ουτε μπατσος ουτε πρεζακι για να μπω στα ρουχα κανενος απο τους δυο που αφορα το συμβαν, αλλα νομιζω, οτι το να πεθανει στα χερια τους ΔΕΝ ειναι η καλυτερη λυση, αν εσυ εχεις για κλιμακα το

0. δεν τον ακουμπαμε
1. Τον βαραμε μεχρι να ψοφισει

δεν εχω να σου πω κατι. Αν δε βλεπεις το προβλημα, δε θα το δεις οτι και αν σου πω εγω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: fil69

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
αρχισες τις μ@λακιες σου παλι; τα κλασσικα παπατζηδικα γερμανοτσολιαδίστικα :jerking2:
εσυ μπορεις να πας σε οποιαδηποτε χωρα θελεις (καμια 200αρια ειναι ...εχεις να διαλεξεις), να επιτεθεις σε αστυνομικους και περιμενε να σου δωσουν λουλουδια, τσαγακι και περγαμοντο

:jerking: :jerking: :jerking:
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Δεν ειναι το αθρο του ΚΚΕ, της Εφσυν ειναι, και παραθετει αυτα που εγραψε το ΚΚΕ. Καλα μεχρι εδω?
Δεν ξερω αν εχει παρει θεση αλλο κομμα!
Προφανως και δεν ειμαι ουτε μπατσος ουτε πρεζακι για να μπω στα ρουχα κανενος απο τους δυο που αφορα το συμβαν, αλλα νομιζω, οτι το να πεθανει στα χερια τους ΔΕΝ ειναι η καλυτερη λυση, αν εσυ εχεις για κλιμακα το

0. δεν τον ακουμπαμε
1. Τον βαραμε μεχρι να ψοφισει

δεν εχω να σου πω κατι. Αν δε βλεπεις το προβλημα, δε θα το δεις οτι και αν σου πω εγω.
φυσικα και δεν εχει παρει θεση κανενα αλλο κομμα γιατι δεν χρειαζεται ... ειναι κατι που μπορει να συμβει σε ολες τις χωρες

αν εσυ δεν καταλαβαινεις οτι δεν κανουμε επιθεση σε αστυνομικους ... γιατι δεν προκειται να σε ρωτησουν εαν εισαι πρεζακι, ψυχακιας, ή οτιδηποτε αλλο και απλα θα σε ακινητοποιησουν με βιαιο τροπο εαν χρειαστει ... απλα καλη σου τυχη
 

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.730
Κριτικές
34
Like
4.642
Πόντοι
7.195
Δεν ειναι το αθρο του ΚΚΕ, της Εφσυν ειναι, και παραθετει αυτα που εγραψε το ΚΚΕ. Καλα μεχρι εδω?
θύμισε μου τι λέγαν αυτοί όταν οι Αλβανοί μπάτσοι γάζωσαν τον Κατσίφα..
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.654
Κριτικές
6
Like
11.012
Πόντοι
3.936
εσυ μπορεις να πας σε οποιαδηποτε χωρα θελεις
για πες μας ρε αινσταιν αν πατησουν δυο μαλ@κες ο καθενας τους απο 100κιλα με το γονατο τους πανω στο διαφραγμα σου για μερικα λεπτα τι θα παθεις; και αν εισαι εγχειρισμενος ακομη χειροτερα
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
για πες μας ρε αινσταιν αν πατησουν δυο μαλ@κες ο καθενας τους απο 100κιλα με το γονατο τους πανω στο διαφραγμα σου για μερικα λεπτα τι θα παθεις; και αν εισαι εγχειρισμενος ακομη χειροτερα
α ωραια φιλοσοφια

κανω επιθεση σε αστυνομικους ... τραυματιζω 2-3 ... και μετα αναρωτιεμαι γιατι πατησαν δυο μαλακες πανω στο στηθος μου

καλη τυχη και σε σενα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Tikos9

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.654
Κριτικές
6
Like
11.012
Πόντοι
3.936
α ωραια φιλοσοφια
κανω επιθεση σε αστυνομικους ... τραυματιζω 2-3 ... και μετα αναρωτιεμαι γιατι πατησαν δυο μαλακες πανω στο στηθος μου
καλη τυχη και σε σενα
Οταν δεν ξερεις.Εμενα καποτε μου την ειχαν στησει μπα απ την ομαδα δ (χωρις να κανω τιποτα) εξαιτιας μιας πρωην
που νομιζε αυτος ο μπα οτι την πηδουσα ακομη. Εκεινη την στιγμη αν δεν ημουν παρεα με εναν ξαδελφο μ ποιος
ξερει τι θα γινοταν. Για αυτο ειναι μην σου τυχει
 
  • Like
Αντιδράσεις: fil69

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom