Νέα

Θα βγάλει παρέλαση ο Λεμονής;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα julio_the_impaler
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 274
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:[size=20pt]βομβα μεγατονων[/size] :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


Δεύτερος προπονητής σε μία ημέρα αποτελεί παρελθόν από ομάδα της Σούπερ Λίγκα, με τον Γιάννη Ματζουράκη να διακόπτει τη συνεργασία του με τη Βέροια, σύμφωνα με ανακοίνωση της ΠΑΕ.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Η ΠΑΕ ΒΕΡΟΙΑ ανακοινώνει την διακοπή της συνεργασίας με τον προπονητή κ. Γιάννη Ματζουράκη, τον οποίο ευχαριστεί για την μέχρι τώρα συνεργασία και του εύχεται καλή συνέχεια.

Για τον Δ.Σ. της ΠΑΕ ΒΕΡΟΙΑ ο πρόεδρος Αρβανιτίδης Γεώργιος».
 

Bull_

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2005
Μηνύματα
9.887
Like
3
Πόντοι
66
Χρειάζεται ένας Ιουρέτα και όχι μόνο αυτός, γενικά κάποιος σαν αυτόν, αλλά δυστυχώς θέλει και υπομονή βλέπετε Αρσεναλ Βλέπετε Μαντσεστερ που τα πρώτα χρόνια οι προπονητές τους έτρωγαν σφαλιάρες αλλά πια υπομονή να έχουν οι ηγέτες και οι οπαδοί του χειρότερου πρωταθλήματος στην ευρώπη και δεν αναφέρομαι μόνο στον Ολυμπιακό αλλά σε όλους!!! :tickedoff:
Ιρουρρέτα ρε Ταράτσα..όχι Ιουρέτα...σαν τον Αλέφαντο κι εσύ... :grin:
Εμένα προσωπικά δεν με εξέπληξε καθόλου η απόφαση του Κρόκους...πάντα έτσι λειτουργούσε κι έτσι θα συνεχίσει να λειτουργεί...Το πιο σωστό κατά τη γνώμη μου,θα ήταν να τον αφήσει να τελειώσει τη σαιζόν στον πάγκο του Ολυμπιακού και μετά να αποφασίσει ότι ΄θεωρεί αυτός πιο σωστό για την ομάδα του...!Προσωπικά δεν τον εχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση τον Λεμονή αλλά νομίζω πως δικαιούταν να ολοκληρώσει τη σαιζόν μόνο και μόνο για την Ευρωπαϊκη "πορεία" της ομάδας!
 

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
Ιρουρρέτα ρε Ταράτσα..όχι Ιουρέτα...σαν τον Αλέφαντο κι εσύ... :grin:
Εμένα προσωπικά δεν με εξέπληξε καθόλου η απόφαση του Κρόκους...πάντα έτσι λειτουργούσε κι έτσι θα συνεχίσει να λειτουργεί...Το πιο σωστό κατά τη γνώμη μου,θα ήταν να τον αφήσει να τελειώσει τη σαιζόν στον πάγκο του Ολυμπιακού και μετά να αποφασίσει ότι ΄θεωρεί αυτός πιο σωστό για την ομάδα του...!Προσωπικά δεν τον εχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση τον Λεμονή αλλά νομίζω πως δικαιούταν να ολοκληρώσει τη σαιζόν μόνο και μόνο για την Ευρωπαϊκη "πορεία" της ομάδας!
πολυ σωστος
 

boobomastoras

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.100
Κριτικές
8
Like
162
Πόντοι
16
συμφωνω και εγω. Αεκτζης ειμαι , λογος δεν μου πεφτει ουτε και με νοιαζει αλλα στους 16 πηγε, στο κυπελο ειναι και στο πρωταθλημα 1 βαθμο πισω.
 

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
ψιλοασχετο αλλα αυτον τον πετρο ρε πουστη μου μου γυρναει τα αντερα και μου μιλαει για τον ολυμπιακο
τον ολυμπιακο που καποιοι πεθαινουν,γελανε,κλαινε και εχουν τρομερα συνεσθηματα
και γυρναει ο πετρακης οταν μπηκε στο δσ πριν λιγα χρονια και μου λεει
''η εταιρια που εκπροσωπω μπλα μπλα μπλα μπλα''
ναι ρε φιλε ξερουμε οτι ειναι εταιρια αλλ μην το λες και εσυ ετσι
και αυτο ισχυει για ΟΛΕΣ τις ομαδες
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ψιλοασχετο αλλα αυτον τον πετρο ρε πουστη μου μου γυρναει τα αντερα και μου μιλαει για τον ολυμπιακο
τον ολυμπιακο που καποιοι πεθαινουν,γελανε,κλαινε και εχουν τρομερα συνεσθηματα
και γυρναει ο πετρακης οταν μπηκε στο δσ πριν λιγα χρονια και μου λεει
''η εταιρια που εκπροσωπω μπλα μπλα μπλα μπλα''
ναι ρε φιλε ξερουμε οτι ειναι εταιρια αλλ μην το λες και εσυ ετσι
και αυτο ισχυει για ΟΛΕΣ τις ομαδες
Νικολάκη.... κουίζ......
Ποιά από τα τρία ικανοποιεί ο πετράκης;
Πριν από μερικά χρόνια για να κάνεις καριέρα οπουδήποτε στην Ελλάδα έπρεπε να είσαι ή μάγος, ή ρουφιάνος, ή γλείφτης, ή λαμόγιο, ή γόνος....
Σήμερα το κωλοχανείο έχει προχωρήσει ένα βήμα παραπέρα. Πρέπει να συνδυάζεις κάποια από τα τρία μαζί....
Στο μέλλον δε οι ταγοί και επιχειρηματίες του τόπου σκοπεύουν στο απόλυτο.
 

Επισκέπτης
γαύροι προσέχεται εδώ ο πρόεδρος σας πούλησε γονείς, πατρίδα, ιδέες,ανθρωπιά και άλλα πολλά σιγά τώρα να μην πέταγε σαν λεμονόκουπα τον σερ Τάκη.
στο τέλος θα σας πουλήσει και εσάς θα συνεδριάσει κανένα βράδυ και το πρωί που θα ξυπνήσετε θα σας έχει κάνει βάζελους, εμείς επιστήμονες δεν δεχόμαστε στην ομάδα μας.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Και για να μην παρεξηγιέμαι..........
Οι γόνοι και των δυό μεγαλοιδιοκτητών με είχαν βάλει τις προάλλες σε σκέψεις...
Ποιον μου θυμίζουν ποιόν μου θυμίζουν....
Σήμερα που διάβαζα ειδήσεις μου ήρθε κεραυνός στο κεφάλι.....
Το ΠΑΣΟΚ και την ΝΔ..........
Α ρε αθάνατη Ελλαδάρα......... :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
 

Επισκέπτης
ψιλοασχετο αλλα αυτον τον πετρο ρε πουστη μου μου γυρναει τα αντερα και μου μιλαει για τον ολυμπιακο
τον ολυμπιακο που καποιοι πεθαινουν,γελανε,κλαινε και εχουν τρομερα συνεσθηματα
και γυρναει ο πετρακης οταν μπηκε στο δσ πριν λιγα χρονια και μου λεει
''η εταιρια που εκπροσωπω μπλα μπλα μπλα μπλα''
ναι ρε φιλε ξερουμε οτι ειναι εταιρια αλλ μην το λες και εσυ ετσι
και αυτο ισχυει για ΟΛΕΣ τις ομαδες
σαν πελάτες ψιλικατζίδικου σας βλέπει αυτό το αστέρι ο Πετράκης.
 

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
σαν πελάτες ψιλικατζίδικου σας βλέπει αυτό το αστέρι ο Πετράκης.
φιλε αριον αν και συμφωνω θα μπορουσες να γινεις πιο γενικος
αυτο δυστυχως ειναι σε πολλες ομαδες
 

boobomastoras

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.100
Κριτικές
8
Like
162
Πόντοι
16
φιλε nick. βλεπουν τα μυρια euro που θα παρουν φετος απο την πορεια μεχρι τους 16 και σκεφτονται αν δεν παρω το πρωταθλημα και στα play off δεν καπαρωσω την δευτερη θεση τι γινεται? ξου λοιπον ο Τακης και καποιοςνα ερθει μπας και ξυπνησουν οι παικτες που παιζουν οταν θελουν.Ειναι που λεει ο λαος βαραει το σαμαρι για να φοβισει το γαιδουρι
 

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
φιλε nick. βλεπουν τα μυρια euro που θα παρουν φετος απο την πορεια μεχρι τους 16 και σκεφτονται αν δεν παρω το πρωταθλημα και στα play off δεν καπαρωσω την δευτερη θεση τι γινεται? ξου λοιπον ο Τακης και καποιοςνα ερθει μπας και ξυπνησουν οι παικτες που παιζουν οταν θελουν.Ειναι που λεει ο λαος βαραει το σαμαρι για να φοβισει το γαιδουρι
αυτο ειναι σωστο αλλα αυτο ειναι το σκεπτικο
οχι ομως η λυση
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
φιλε αριον αν και συμφωνω θα μπορουσες να γινεις πιο γενικος
αυτο δυστυχως ειναι σε πολλες ομαδες
για τον βάζελο δεν έχεις δίκιο... Για πολλούς από μας το ψιλικατζίδικο είναι ΚΛΕΙΣΤΟΝ......... Τσιγάρα μας φέρνουν φιλαράκια από άλλα ψιλικατζίδικα.....
 

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
60_b.jpg

61_b.jpg

94436_b.jpg

βρειτε τις διαφορες :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
ωρες ωρες οι φυλλαδες ειναι καλες γιατι γελας
 

Επισκέπτης
ξύπνα Έλληναααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

αυτός τα παίρνει και ο λαός σφίγγει το ζωνάριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι


Το ιδιωτικό συμφωνητικό OΠAΠ-Intralot με πραγματικό κόστος άνω των 230 εκατ. ευρώ

Τζακ ποτ ο Κόκκαλης!

Της ΑΡΙΣΤΕΑΣ ΜΠΟΥΓΑΤΣΟΥ

Κέρδισε το τζακ ποτ στο προκαθορισμένο στοίχημα με την κυβέρνηση ο Σωκράτης Κόκκαλης. Ο ΟΠΑΠ επί 82 ημέρες έκρυψε το μεγάλο «κόλπο» της μαμούθ απευθείας ανάθεσης με μια γενικόλογη ανακοίνωση.

Η Intralot σιώπησε, όπως οι νικητές που γράφουν την Ιστορία, εν προκειμένω ως ο κλειδοκράτορας του κρατικού τζόγου που κρατά γερά τα σκήπτρα. Και εισπράττει αδιαλείπτως και αφειδώς.

Η κυβέρνηση λούφαξε, καθώς οι εξαγγελίες της περί της απεξάρτησης από τον μοναδικό προμηθευτή και περί της διαφάνειας μεταλλάχθηκαν σε δωρεά μεγατόνων.

Σήμερα η «Ε» αποκαλύπτει το ιδιωτικό συμφωνητικό (έτσι τιτλοφορείται η σύμβαση) μεταξύ του ΟΠΑΠ και της Κοινοπραξίας Intralot-Intralot International Ltd και της Ανώνυμης Εταιρείας Οργάνωσης, Λειτουργίας και Προβολής Στοιχημάτων, που υπογράφτηκε στις 31 Ιουλίου 2007, μετά την έγκριση του Δ.Σ. του Οργανισμού, προφανώς και της κυβέρνησης.

Η σύμβαση αυτή, 20 άρθρων και 54 σελίδων, δίχως τα προσαρτήματα, θα κοστίσει επιεικώς στον ΟΠΑΠ 230 εκατ. ευρώ (συνυπολογισμένου και του ΦΠΑ) για τα τρία χρόνια που προβλέπει η σύμβαση (μέχρι τον Ιούλιο του 2010) και πάνω από 300 εκατ. ευρώ αν αυτή παραταθεί για έναν ακόμη -τέταρτο- χρόνο (μονομερές δικαίωμα του Οργανισμού).

Το κόστος αυτό, που ο ΟΠΑΠ το απέκρυψε επιμελώς και είναι δυόμισι φορές υψηλότερο απ' αυτό που ο οργανισμός άφησε να διαρρεύσει ότι υπέγραψε (96,4 εκατ. ευρώ δίχως τον ΦΠΑ), διαμορφώνεται από τον συνυπολογισμό του τιμήματος Υπηρεσιών Τεχνικής Λειτουργίας και Συντήρησης, των 29.400 τερματικών τριών τύπων, αλλά και των δύο μηχανογραφικών κέντρων.

Τι προβλέπει η σύμβαση

Το τίμημα γι' αυτές τις απλόχερα κοστολογημένες εργασίες για τρία χρόνια είναι αυτό που τελικά τινάζει την μπάνκα του ΟΠΑΠ στον αέρα... και αποσιωπάται.

Ειδικότερα στη σύμβαση προβλέπονται τα εξής:

1 Το τριετές τίμημα για τη χρήση του εξοπλισμού (hardware, software - λογισμικών εφαρμογών), συμπεριλαμβανομένων και των αδειών χρήσης του λογισμικού, ανέρχεται σε 96.480.000 ευρώ, που με τον ΦΠΑ γίνονται 114.811.000 ευρώ. Αυτό χαρακτηρίζεται ως εύλογο και δίκαιο για το leasing του κ. Κόκκαλη. Σύμφωνα με μετριοπαθείς εκτιμήσεις, αν ο ΟΠΑΠ γινόταν ιδιοκτήτης σύγχρονου συστήματος, θα δαπανούσε περίπου 160 εκατ. ευρώ για αντίστοιχο αριθμό τερματικών. Προτίμησε όμως τα... δανεικά και αγύριστα...

2Το κρυμμένο τίμημα προέρχεται από τις μαγικές παραγράφους της σύμβασης 2.2, 2.3 και 2.4, που τιμολογούνται -διαρκώς αναπροσαρμοζόμενες- με βάση άλλες μαγικές συμβάσεις του ΟΠΑΠ με την Intralot Telecom, που υπογράφτηκαν στις 28-7-2005.

Οι τρεις τύποι των 29.400 τερματικών μηχανών (9.800 κάθε κατηγορίας α) τύπου Coronis, β) αυτόνομης χρήσης από τους ίδιους τους παίκτες και γ) ελέγχου αποδείξεων από τους πράκτορες του ΟΠΑΠ) για τη μηνιαία συντήρησή τους θα κοστίζουν από 48 έως 152 ευρώ (ανάλογα με τον τύπο).

Για τα τρία χρόνια (36 μήνες) το κόστος θα ξεπεράσει τα 104 εκατ. ευρώ, ενώ σ' αυτό πρέπει να προστεθεί το τίμημα τεχνικής λειτουργίας (σύμβαση ΟΠΑΠ - Intracom ΙΤ) και το κόστος των υπηρεσιών συντήρησης του εξοπλισμού των δύο μηχανογραφικών κέντρων του ΟΠΑΠ, σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

Ετσι, ο λογαριασμός φτάνει τα 230 εκατ. ευρώ για την εις γάμου κοινωνίαν του ΟΠΑΠ με τις Κορωνίδες του Σ. Κόκκαλη, αναβαθμισμένες και μη, για μια τριετία, συν 77,5 εκατ. ευρώ, αν η σχέση παραταθεί για έναν ακόμη χρόνο (μέχρι τον Ιούλιο του 2011).

Το αντικείμενο της σύμβασης αυτής καλύπτει:

* Υπηρεσίες για τη διεξαγωγή του Στοιχήματος (auditing, διαχείριση κινδύνου, υπηρεσίες back-up, εφεδρικό μηχανισμό υποστήριξης στοιχημάτων κ.ά.).

* Υπηρεσίες υποστήριξης για την επιθεώρηση και τον έλεγχο των πρακτορείων του ΟΠΑΠ Α.Ε. (5.500 πανελλαδικά).

* Αναβάθμιση της τεχνολογικής υποδομής για το Στοίχημα.

* Εισαγωγή του flexbet, υποστηρίξη του live betting, κ.ά.

* Εισαγωγή, με τη χρήση δικτύου ΙΡ του τζόγου στα πλοία εσωτερικού.

* Εφαρμογές για την παροχή υπηρεσιών προστιθέμενη αξίας, όπως πληρωμές λογαριασμών, πώληση εισιτηρίων αστικών συγκοινωνιών κ.ά.

Εκπαίδευση του προσωπικού του ΟΠΑΠ σε εφαρμογές του LOTOS, του συστήματος της Intralot για το οποίο ο ΟΠΑΠ αποκτά άδεια χρήσης του λογισμικού μέχρι το 2016, με ό,τι σημαίνει αυτό.

Σημειώνεται ότι σύμφωνα με το άρθρο 1.2.5 «Ο εργολάβος δεν διαθέτει προς χρήση στην ΟΠΑΠ Α.Ε. τον πηγαίο κώδικα του transactions engine του Lotos O/S (δηλαδή την καρδιά) επί του οποίου θα εγκαθίσταται το λογισμικό των παιχνιδιών ή και των εφαρμογών».

Σε άλλο σημείο της λεόντειας σύμβασης αναφέρεται ότι ο εργολάβος (Intralot) εγκαθιδρύει το σύστημά του στον ΟΠΑΠ... και το αναβαθμίζει.

Μάλιστα, ΟΠΑΠ και Intralot... προχωρούν και σε συμπαραγωγή νέων παιχνιδιών, τα οποία θα εκμεταλλευτούν από κοινού, απαλλαγμένα από ποινικές ρήτρες, αν αποδειχτούν... ζημιάρικα.

Προβλέπεται η διάθεση προς χρήση του λογισμικού 12 νέων παιχνιδιών (τύπου ΜΠΙΝΓΚΟ, ΛΟΤΤΟ), με μέγιστο 5 νέα παιχνίδια ανά έτος.

Πάντως, το φανερό τίμημα των 96,48 εκατ. ευρώ (δίχως τον ΦΠΑ) ο εθνικός προμηθευτής του τζόγου φρόντισε να το... τιμολογεί δίκαια, με τη μερίδα του λέοντος να πηγαίνει στην Intralot International (έτσι θα εμφανίζει τζίρο από... το εξωτερικό), να ακολουθεί η Εταιρεία Στοιχημάτων και να έπεται η Intralot. Στην τελευταία θα πηγαίνουν όλα τα κρυφά... από υποστήριξη και συντήρηση, δηλαδή άλλη μία σύμβαση.

Δώρο η αναβάθμιση

Για την ιστορία αξίζει να αναφερθεί ότι ο ΟΠΑΠ κατά την υποτιθέμενη περίοδο προσαρμογής του στην αυτοδιαχείριση του Στοιχήματος και εν αναμονή του αναδόχου του μεγάλου διαγωνισμού, τον Νοέμβριο του 2006 υπέγραψε σύμβαση με την κοινοπραξία της Intralot. Αυτή ήταν ύψους 77,3 εκατ. ευρώ διάρκειας έξι μηνών και έληξε στις 29/7/2007. Δύο ημέρες μετά τη λήξη της... ήρθε και η μαμούθ σύμβαση, ενώ το καλοκαίρι του 2005 αναμορφώθηκε και η «επάρατος» σύμβαση του 1999 (για το ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ) και δόθηκαν και ενδιάμεσα δώρα αναβάθμισης του συστήματος από την Intralot, εκτιμώμενης αξίας 30 εκατ. ευρώ.

Σύνολο «απεξάρτησης», από την εποχή της νέας διακυβέρνησης (2004 και εντεύθεν, με ορίζοντα το 2011 προς στιγμήν) τα 400 εκατ. ευρώ!

Πάντως, αυτό που αποκαλύπτει, μεταξύ άλλων, η κρυμμένη σύμβαση είναι ότι σ' αυτήν περιλαμβάνονται σχεδόν όλα τα ζητούμενα από τους «μνηστήρες» του διαγωνισμού, που είχε προκηρύξει ο ΟΠΑΠ και τον οποίον σχεδίαζε από τα μέσα του 2005.

Ο διαγωνισμός αυτός, τον περασμένο Ιούλιο, συμπλήρωσε ένα 18μηνο και κηρύχθηκε άγονος, με την τεχνική των παραιτήσεων (εσκεμμένων ή όχι) των 5 από τα 7 μέλη της επιτροπής αξιολόγησης των προσφορών.

Σε χρόνο-ρεκόρ ο ΟΠΑΠ βρήκε τον προμηθευτή του, με τον οποίο αποκαλύφθηκε ότι διαπραγματευόταν από την άνοιξη του 2007, την τζακ ποτ για την Intralot σύμβαση, που είναι τελικά... case study για την κυβέρνηση της «μηδενικής ανοχής» και του μετώπου κατά των νταβατζήδων...


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 23/10/2007
 

Επισκέπτης
γαύροι σας πιάνει τον κώλο με τον γαύρο σας και σας έχει για στρατιωτάκια  του.
 

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
αριονα σου το εχω ξαναπει
αντε και ναι ο κοκκαλης ειναι ο αρχικλεφτης
αν ομως το ονομα του δεν ηταν κοκκαλης αλλα νικολαιδης
θα ελεγες εσυ τωρα ξυπνα ελληνααααααααααααααααααααα?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
αριονα σου το εχω ξαναπει
αντε και ναι ο κοκκαλης ειναι ο αρχικλεφτης
αν ομως το ονομα του δεν ηταν κοκκαλης αλλα νικολαιδης
θα ελεγες εσυ τωρα ξυπνα ελληνααααααααααααααααααααα?
Aυτό νίκο δεν μπορεί να το αλλάξει ένας έλληνας στα πενήντα τόσα του.....Εσείς να τα βλέπετε αυτά οι πιτσιρικάδες και να μη φοράτε παρωπίδες.... Αρκετά πλήρωσε η γενιά των σημερινών 30άρηδων τη μαλακία που έδερνε τη γενιά των πατεράδων τους......
 

Επισκέπτης
αριονα σου το εχω ξαναπει
αντε και ναι ο κοκκαλης ειναι ο αρχικλεφτης
αν ομως το ονομα του δεν ηταν κοκκαλης αλλα νικολαιδης
θα ελεγες εσυ τωρα ξυπνα ελληνααααααααααααααααααααα?
ναι θα το έλεγα γιατί πάνω απ όλα έχω της ιδέες μου για ένα καλύτερο αύριο.
 

psolaras78

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.795
Κριτικές
74
Like
1.834
Πόντοι
9.295
Ολα αυτα με τα τερματικα του ΟΠΑΠ τα εφτιαξε για να σας πληρωνει οταν πατε ταμειο που παιζετε κοντρα τον Ολυμπιακο στην Ευρωπη ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :2funny:
Μεγαλη η κοντρα του με το αλλο αρχιλαμογιο εν ονοματι Τεγοπουλος.
Αλλος Κλειδοκρατορας και Ρυθμιστης ο Τεγο.
Παντως για μια ακομα φορα το καθεστως που διεπει το μυαλο του Σωκρατες λεει
''Πανω απο μενα κανεις,σε χρησιμοποιω και οταν ''στραβψσω''σε πεταω''

Τι πινεις ρε Κροκους. :jerking:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom