Νέα

Θα φεύγατε για δουλειά στα καράβια;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Nacho Vidal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 299
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Αγαπητέ Κώστα,

Καμία δουλειά δεν είναι τέλεια. Επίσης εάν μπορείς να μου υποδείξεις ποια δουλειά προσφέρει €10000 ως πρώτο μισθό, με μεγάλη μου χαρά θα παραιτηθώ σήμερα και θα πάω Δευτέρα πρωί πρωί να υποβάλω αίτηση για να με προσλάβουν.

Αυτά και καλό μας Σαββατοκύριακο.

δηλαδη ιδιωτης γιατρος που παιρνει 40-50/πελατη η φαρμακοποιος δεν ειναι καλη δουλεια?και ειναι καλη να θαλασσοπνιγεσαι 6-8μηνες το χρονο  :S :S :S
Η  δουλεια που κανουν οι ναυτικοι δηλ να ρισκαρουν την ζωη τους , να ειναι αποκομμενοι απο τους δικους τους,ναι ειναι λιγα τα 4-5χιλ που αμα τα διαιρεσεις δια 6 η δια 7 βγαινουν 2-3χιλιαρικα/μηνα  :S :S
Τωρα για δουλειες με χρηματα στις ανεφερα παραπανω.
Γνωριζα διευθυντη εταιριας φυσικου αεριου(αγγλος,σε αγγλικη εταιρια) που επαιρνε 1000ευρω/μερα ,ειχε σπουδασει χημικος μηχανικος ,δεν νομιζω να συκρινεται με αρχικαπετανιο που παιρνει 11-14χιλ για 6-8 μηνες  :grin: :grin: :grin: :grin:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
αν δεν δούλευα ανάμεσα σε σπασαρχίδια νομίζω μου αρέσει η ιδέα να αποκόβομαι απο τον κόσμο στην θάλασσα και να πιάνω λιμάνι μόνο για πουτάνες και ξύδια
σαν τον τζάκ σπάροου  :grin:

το πιο πιθανο οταν εισαι στο καραβι ειναι να κανεις τον κινεζο μαγειρα  :zfuck: :zfuck: :zfuck:  :2funny: :2funny:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Όσον αφορά το λογαριασμό στο εξωτερικό, μετά τη Βασιλεία ΙΙ, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δύσκολο να ανοίξεις λογαριασμό σε χώρα στην οποία δεν είσαι φορολογικός κάτοικος. Υπάρχουν χώρες που θα σου ανοίξουν βέβαια λογαριασμό, αλλά δεν είναι και πολύ σίγουρο το κατά πόσο θα ήθελες τα χρήματά σου να βρίσκονται σε αυτές τις χώρες.

και ξεχασα να πω οτι σε μερικα δεν παταει στερια καν για 3-4-6μηνες οποτε θα τον εχει φαει η  :bigdick: :bigdick: :bigdick:

:S :S :S :S :S
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390

mihla

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
962
Κριτικές
194
Like
7.178
Πόντοι
30.298
δηλαδη ιδιωτης γιατρος που παιρνει 40-50/πελατη η φαρμακοποιος δεν ειναι καλη δουλεια?και ειναι καλη να θαλασσοπνιγεσαι 6-8μηνες το χρονο  :S :S :S
Η  δουλεια που κανουν οι ναυτικοι δηλ να ρισκαρουν την ζωη τους , να ειναι αποκομμενοι απο τους δικους τους,ναι ειναι λιγα τα 4-5χιλ που αμα τα διαιρεσεις δια 6 η δια 7 βγαινουν 2-3χιλιαρικα/μηνα  :S :S
Τωρα για δουλειες με χρηματα στις ανεφερα παραπανω.
Γνωριζα διευθυντη εταιριας φυσικου αεριου(αγγλος,σε αγγλική εταιρία) που έπαιρνε 1000ευρω/μερα ,είχε σπουδασει χημικος μηχανικος ,δεν νομιζω να συκρινεται με αρχικαπετανιο που παίρνει 11-14χιλ για 6-8 μηνες  :grin: :grin: :grin: :grin:
τυπε για σύγκρινε πόσα παίρνει ο γιατρός μέχρι τα 32-33 του και πόσα ο ναυτικός μέχρι την ίδια ηλικία  
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
27
Like
2.372
Πόντοι
6.955
ναυτικο φυλλαδιο πως βγαοζυμε?

Παρακολουθείς μαθήματα (σωστικα και πυροσβεστικα) στον ασπρόπυργο και δίνεις εξετασεις. Ειχα βγαλει το 2004 ναυτικο φυλλάδιο. Απο τότε θα εχουν αλλαξει ισως οι διαδικασίες για αυτο λέω να συμβουλευτεις την ιστοσελίδα του τπουργειου ναυτιλιας.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
τυπε για σύγκρινε πόσα παίρνει ο γιατρός μέχρι τα 32-33 του και πόσα ο ναυτικός μέχρι την ίδια ηλικία  

γνωστος που ειχε παει πριν μερικα  χρονια(5-6) γερμανια για ειδικοτητα (26 χρονων παιδι)

επαιρνε 3500χιλ με τις εφημεριες  :grin: :grin: :grin:
 

mihla

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
962
Κριτικές
194
Like
7.178
Πόντοι
30.298
γνωστος που ειχε παει πριν μερικα  χρονια(5-6) γερμανια για ειδικοτητα (26 χρονων παιδι) επαιρνε 3500χιλ με τις εφημεριες  :grin: :grin: :grin:
πρωτος μισθος 3500..παραξενο μου φαινεται.επισης στην γερμανια οι μισθοι σε σχεση σε αλλες χωρες ειναι πιο χαμηλοι
 

foreigner

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
59
Like
6
Πόντοι
0
δηλαδη ιδιωτης γιατρος που παιρνει 40-50/πελατη η φαρμακοποιος δεν ειναι καλη δουλεια?και ειναι καλη να θαλασσοπνιγεσαι 6-8μηνες το χρονο  :S :S :S
Η  δουλεια που κανουν οι ναυτικοι δηλ να ρισκαρουν την ζωη τους , να ειναι αποκομμενοι απο τους δικους τους,ναι ειναι λιγα τα 4-5χιλ που αμα τα διαιρεσεις δια 6 η δια 7 βγαινουν 2-3χιλιαρικα/μηνα  :S :S
Τωρα για δουλειες με χρηματα στις ανεφερα παραπανω.
Γνωριζα διευθυντη εταιριας φυσικου αεριου(αγγλος,σε αγγλικη εταιρια) που επαιρνε 1000ευρω/μερα ,ειχε σπουδασει χημικος μηχανικος ,δεν νομιζω να συκρινεται με αρχικαπετανιο που παιρνει 11-14χιλ για 6-8 μηνες  :grin: :grin: :grin: :grin:

Σύμφωνοι. υπάρχουν πολλές δουλειές που πληρώνουν καλά. Το να αφορίζεις το επάγγελμα του Ναυτικού έτσι απλά δεν πιστεύω ότι είναι πρέπον. Ο αρχιπλοίαρχος εργάζεται σε γραφείο μόνο και πληρώνεται για 14-15 μήνες το χρόνο (συν τα διάφορα μπόνους). Γνωρίζω Ναυτιλιακές εταιρείες που πληρώνουν €12000 χ 15 τις κεφαλές στα γραφεία τους. Δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα.

Έχω κι εγώ πλοίαρχο τον οποίο τον πληρώνω USD1300/μέρα. Υπάρχουν κι άλλες δουλειές, δύτης που παίρνει €2000/μέρα καθώς και επιπλέον χρήματα ανά πόδι κατάδυσης.... Μεγάλη η λίστα.


 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Σύμφωνοι. υπάρχουν πολλές δουλειές που πληρώνουν καλά. Το να αφορίζεις το επάγγελμα του Ναυτικού έτσι απλά δεν πιστεύω ότι είναι πρέπον. Ο αρχιπλοίαρχος εργάζεται σε γραφείο μόνο και πληρώνεται για 14-15 μήνες το χρόνο (συν τα διάφορα μπόνους). Γνωρίζω Ναυτιλιακές εταιρείες που πληρώνουν €12000 χ 15 τις κεφαλές στα γραφεία τους. Δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα.

Έχω κι εγώ πλοίαρχο τον οποίο τον πληρώνω USD1300/μέρα. Υπάρχουν κι άλλες δουλειές, δύτης που παίρνει €2000/μέρα καθώς και επιπλέον χρήματα ανά πόδι κατάδυσης.... Μεγάλη η λίστα.

δεν αφοριζω,δεν εχω παει,αλλα εχω κανα 2 γνωστους π πηγαν και σταματησαν  :S :S :S
εφοπλιστης εισαι,γιαυτο τοση διαφημιση?  :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
 

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.780
Like
137
Πόντοι
16
Παίδες καταρχάς καλημέρες σε όλους , ήθελα να σε ρωτήσω εάν κάποιος -όπως εγώ- καλή ώρα είχε βγάλει το ναυτικό φυλλάδιο το 2006 αλλά το έχει χάσει παρότι έχω το πιστοποιητικό από τον Ασπρόπυργο ότι τα έχω βγάλει τα πυροσβεστικά μέσα τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;; Που να απευθυνθώ;
 

foreigner

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
59
Like
6
Πόντοι
0
Παίδες καταρχάς καλημέρες σε όλους , ήθελα να σε ρωτήσω εάν κάποιος -όπως εγώ- καλή ώρα είχε βγάλει το ναυτικό φυλλάδιο το 2006 αλλά το έχει χάσει παρότι έχω το πιστοποιητικό από τον Ασπρόπυργο ότι τα έχω βγάλει τα πυροσβεστικά μέσα τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;; Που να απευθυνθώ;

Κατ' αρχάς έχει μεγάλη σημασία το πότε είχε εκδοθεί το VI/1, διότι πια έχουν 5ετή διάρκεια (STCW'10 Manila Ammendments) και είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί να τα ξαναπεράσεις. Για το που θα πρέπει να πας, νομίζω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι ή να πάρεις το υπουργείο ένα τηλέφωνο και από εκεί θα σε καθοδηγήσουν. Εναλλακτικά μπορείς να καλέσεις και ένα από τα σωματία (unions) και θα λάβεις κι από εκεί οδηγίες.

Καλή τύχη.
 

foreigner

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
59
Like
6
Πόντοι
0
δεν αφοριζω,δεν εχω παει,αλλα εχω κανα 2 γνωστους π πηγαν και σταματησαν  :S :S :S
εφοπλιστης εισαι,γιαυτο τοση διαφημιση?  :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

Ωχ... με πιάσανε στα πράσα  :2funny:

Δυστυχώς δεν έχω την τύχη να είμαι εφοπλιστής, αλλά εργάζομαι σε εφοπλιστικό γραφείο στο τμήμα πληρωμάτων, με αποτέλεσμα να έχω γνώσει για το τι γίνεται.

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.
 

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.780
Like
137
Πόντοι
16
Κατ' αρχάς έχει μεγάλη σημασία το πότε είχε εκδοθεί το VI/1, διότι πια έχουν 5ετή διάρκεια (STCW'10 Manila Ammendments) και είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί να τα ξαναπεράσεις. Για το που θα πρέπει να πας, νομίζω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι ή να πάρεις το υπουργείο ένα τηλέφωνο και από εκεί θα σε καθοδηγήσουν. Εναλλακτικά μπορείς να καλέσεις και ένα από τα σωματία (unions) και θα λάβεις κι από εκεί οδηγίες.

Καλή τύχη.

Τι είναι το VI/1?  :think:
 

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.780
Like
137
Πόντοι
16
16 Ιουλίου του 2004 εκδόθηκε το πιστοποιητικό , απλώς έχω χάσει το Ναυτικό Φυλλάδιο. Γι'αυτό ρώτησα εδώ γιατί ψάχνομαι να φύγω σχετικά άμεσα για φρουρός στα πλοία.
Εσείς γνωρίζετε κάτι επ'αυτού ή να ακολουθήσω την συμβουλή σας και να κάνω ένα τηλ στο Υπουργείο αύριο;  :)
 

DERBAN

Νέο Μέλος
Εγγρ.
6 Δεκ 2007
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
Απο οτι ξέρω κάνουν και αξιολογήσεις στα πληρώματα.Κάθε πότε κάνουν?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom