Νέα

Τέλος η δημόσια κ δωρέαν παιδεία(I love America)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pz89
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 193
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
29 Μαρ 2010
Μηνύματα
915
Κριτικές
24
Like
654
Πόντοι
2.297
στην τελικη οποιος θελει να σπουδασει και δεν εχει λεφτα ας δουλεψει κανα 2 χρονια να μαζεψει (δεν ειναι τοσο δυσκολο)
με 50+% ανεργία κ 3e την ώρα όχι, δεν είναι δύσκολο ... είναι ακατόρθωτο μικρέ μου τραχανά
 

sferdeklos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
9.019
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
66
Ξανα διάβασε ρε στούρνο τι έγραψε...σε τι απάντησα...ε στούρνο...που έχεις καύλες να μου την πεις κ καταντάς αστείος.

Λέει αν με διαγράψουν θα με στείλουν για να κουβαλάω καφέδες...και απαντάω πως σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο δεν θα ήμουν παράσιτο.

Εκτός αν θεωρείς τα γκαρσόνια παράσιτα.
Βογγα ρε μιασμα της κοινωνιας.
Η "μορφωση" που νομιζεις οτι εχεις, δεν προσφερει τιποτα στο συνολο.
Κενη ζωη με κενο μυαλο διαθετεις.

Βοοοοοοοοοοοοοοοοογγα Παπατρολη...
 
OP
OP
pz89

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
μάλλον γιατί ήσουν καλοβολεψάκιας κ δεν είχες κανά οικονομικό θεματάκι
εγώ που έτυχε να βγάλω το πολυτεχνείο στα 5+3 χρόνια, γιατί δούλευα σε δουλειές του κώλου από τα 18 μου, κ από το 4ο έτος δούλευα κανονικά σε τεχνικό γραφείο σα βοηθός μηχανικού (δεν είχα σφραγίδα, αφού δεν είχα πτυχίο) κάνοντας κανονικά δουλειές μηχανικού, γιατί να με διαγράψουνε ρε καραγκιόζη?
Κ πώς θα αποδείκνυα ότι δούλευα? Με την ανασφάλιστη εργασία σα delivery? Τι θα τους πήγαινα?
Ή στο τεχνικό γραφείο πώς? Με τις μηνιαίες συμβάσεις έργου? Χωρίς ένσημα κ τίποτα? Γιατί θα έπρεπε να είσαι αυτοαπασχολούμενος σαν ελεύθερος κ καλά, με την αλητεία των συμβάσεων αυτών, άρα να πληρώνεις μόνος σου ΤΕΒΕ, άρα από τα 650 (ναι, τόσα τρομακτικά λεφτά έπαιρνα για δουλειά μηχανικού) τα 300 να τα βάζω στο ΤΕΒΕ, γιατί ο εργοδότης χέστηκε να μου πληρώνει ασφάλειες κ να με απασχολεί κανονικά σα μισθωτό?
Εεεε εξυπνάκια? Να διαγραφώ εγώ ε?

Θα μου πεις η λύση είναι να συγκεντρωθείς αποκλειστικά στις σπουδές σου, κ άμα δεν την παλεύεις οικονομικά, να πάρεις δάνειο, στα πρότυπα του america κ του uk. Κ μετά να έχω μια θηλιά στο λαιμό μου μέχρι να φτάσω τα 40.

Λέει ο άλλος ο πανέξυπνος πιο πάνω ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια φταίνε που βγαίνουν άνεργοι. Όοοοοοοοοοοοχι, δε φταίει το ότι δεν υπάρχουν δουλειές, τα ελληνικά πανεπιστήμια φταίνε που βγάζουν άχρηστους. Δε φταίει που κλείνει το ένα νοσοκομείο μετά το άλλο, με αποτέλεσμα οι γιατροί να την κοπανάνε προς εξωτερικό, δε φταίει που δεν υπάρχει ρευστό για να τρέξουν έργα, με αποτέλεσμα οι μηχανικοί να την κοπανάνε προς βορρά που υπάρχει πραγματική έλλειψη σε μηχανικούς. Κ να ανταγωνίζονται ισάξια μηχανικούς απόφοιτους από εξωτερικό. Δε φταίει η όλη η κατάρρευση της οικονομίας που δε βρίσκει κανείς δουλειά. Όποιος με σοβαρές σπουδές κάνει αιτήσεις για δουλειά στο εξωτερικό, καταλήγει με προτάσεις άνω των 50.000e ετησίως έξω, ενώ εδώ σαπίζει (αν είναι τυχερός) με 1000άρι. Αυτοί από πού αποφοιτήσαν ρε τραχανάδες μου? Από ελληνικά πανεπιστήμια αποφοιτήσανε.

Βγαίνει ο κάθε αγράμματος, ή βολεψάκιας, ή περαστικός από ένα δημόσιο ίδρυμα κ λέει το μακρύ του κ το κοντό του, ρίχνοντας χολή στα ελληνικά πανεπιστήμια για να δικαιολογήσει τη δικιά του ματαιοδοξία κ την ανικανότητα να σταθεί εκεί μέσα, χωρίς να μην έχει καμία σχέση πλέον με την τριτοβάθμια εκπαίδευση, στην οποία μπορεί να πέρασε πριν κάτι δεκαετίες. Άιντε κάντε μια βόλτα κ μιλήστε με τον πραγματικό ζωντανό πυρήνα των πανεπιστημίων, τους υποψήφιους διδάκτορες, τους ερευνητές, τους επιστημονικούς συνεργάτες, δείτε τι ΠΑΠΑΔΕΣ κάνουν με υποχρηματοδότηση, δείτε ανταγωνιστικές δουλειές τους, δείτε τι κομμάτι από την ευρωπαική πίτα των ερευνητικών κονδηλίων τραβάνε, πώς τους παρακαλάνε κολοσσοί να πάνε να δουλέψουν σαν seniors στα RnD τμήματά τους κ αυτοί προτιμούν από μεράκι να κάτσουν στο μπουρδέλο που λέγεται 'ελλάντα' κ να αμοίβονται τρίχες, κ να έχουν κάτι άσχετους τραχανάδες σαν του λόγου σας να τους σέρνουν τα απίστευτα.

Εεε όχι ρε φίλε, μπορεί να τελείωσα πριν 2-3 χρόνια, έκανα το σκατό μου παξιμάδι με οποιαδήποτε δύσκολη συνθήκη, αλλά αυτό που ξέρω είναι βάζοντας επιπλέον ΤΑΞΙΚΟΥΣ ΦΡΑΓΜΟΥΣ στην ανώτατη εκπαίδευση (δίδακτρα κ πληρωμή των συγγραμάτων) δε θα γινόταν με τίποτα να αποφοιτήσω. Ήδη τώρα, με τα μειωμένα κονδύλια κ τον αποκλεισμό στην πρόσβαση επιστημονικής βιβλιογραφίας, είναι σχεδόν αδύνατον να παράγεις σοβαρή έρευνα. Βλέπω την αναλογία στο προπτυχιακό επίπεδο κ τρομάζω
Σωστά τα λες...καλοβολεψάκιας δεν είμαι καθόλου,απλά εννοώ πως αν ο νόμος γίνει έτσι..ορθά ας με διαγράψουν.

Τους πασόκους όμως μια φορά τους έχει διαγράψει ήδη η κοινωνία.
 

tawara

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2011
Μηνύματα
1.013
Like
958
Πόντοι
96
μάλλον γιατί ήσουν καλοβολεψάκιας κ δεν είχες κανά οικονομικό θεματάκι
εγώ που έτυχε να βγάλω το πολυτεχνείο στα 5+3 χρόνια, γιατί δούλευα σε δουλειές του κώλου από τα 18 μου, κ από το 4ο έτος δούλευα κανονικά σε τεχνικό γραφείο σα βοηθός μηχανικού (δεν είχα σφραγίδα, αφού δεν είχα πτυχίο) κάνοντας κανονικά δουλειές μηχανικού, γιατί να με διαγράψουνε ρε καραγκιόζη?
Κ πώς θα αποδείκνυα ότι δούλευα? Με την ανασφάλιστη εργασία σα delivery? Τι θα τους πήγαινα?
Ή στο τεχνικό γραφείο πώς? Με τις μηνιαίες συμβάσεις έργου? Χωρίς ένσημα κ τίποτα? Γιατί θα έπρεπε να είσαι αυτοαπασχολούμενος σαν ελεύθερος κ καλά, με την αλητεία των συμβάσεων αυτών, άρα να πληρώνεις μόνος σου ΤΕΒΕ, άρα από τα 650 (ναι, τόσα τρομακτικά λεφτά έπαιρνα για δουλειά μηχανικού) τα 300 να τα βάζω στο ΤΕΒΕ, γιατί ο εργοδότης χέστηκε να μου πληρώνει ασφάλειες κ να με απασχολεί κανονικά σα μισθωτό?
Εεεε εξυπνάκια? Να διαγραφώ εγώ ε?

Θα μου πεις η λύση είναι να συγκεντρωθείς αποκλειστικά στις σπουδές σου, κ άμα δεν την παλεύεις οικονομικά, να πάρεις δάνειο, στα πρότυπα του america κ του uk. Κ μετά να έχω μια θηλιά στο λαιμό μου μέχρι να φτάσω τα 40.

Λέει ο άλλος ο πανέξυπνος πιο πάνω ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια φταίνε που βγαίνουν άνεργοι. Όοοοοοοοοοοοχι, δε φταίει το ότι δεν υπάρχουν δουλειές, τα ελληνικά πανεπιστήμια φταίνε που βγάζουν άχρηστους. Δε φταίει που κλείνει το ένα νοσοκομείο μετά το άλλο, με αποτέλεσμα οι γιατροί να την κοπανάνε προς εξωτερικό, δε φταίει που δεν υπάρχει ρευστό για να τρέξουν έργα, με αποτέλεσμα οι μηχανικοί να την κοπανάνε προς βορρά που υπάρχει πραγματική έλλειψη σε μηχανικούς. Κ να ανταγωνίζονται ισάξια μηχανικούς απόφοιτους από εξωτερικό. Δε φταίει η όλη η κατάρρευση της οικονομίας που δε βρίσκει κανείς δουλειά. Όποιος με σοβαρές σπουδές κάνει αιτήσεις για δουλειά στο εξωτερικό, καταλήγει με προτάσεις άνω των 50.000e ετησίως έξω, ενώ εδώ σαπίζει (αν είναι τυχερός) με 1000άρι. Αυτοί από πού αποφοιτήσαν ρε τραχανάδες μου? Από ελληνικά πανεπιστήμια αποφοιτήσανε.

Βγαίνει ο κάθε αγράμματος, ή βολεψάκιας, ή περαστικός από ένα δημόσιο ίδρυμα κ λέει το μακρύ του κ το κοντό του, ρίχνοντας χολή στα ελληνικά πανεπιστήμια για να δικαιολογήσει τη δικιά του ματαιοδοξία κ την ανικανότητα να σταθεί εκεί μέσα, χωρίς να μην έχει καμία σχέση πλέον με την τριτοβάθμια εκπαίδευση, στην οποία μπορεί να πέρασε πριν κάτι δεκαετίες. Άιντε κάντε μια βόλτα κ μιλήστε με τον πραγματικό ζωντανό πυρήνα των πανεπιστημίων, τους υποψήφιους διδάκτορες, τους ερευνητές, τους επιστημονικούς συνεργάτες, δείτε τι ΠΑΠΑΔΕΣ κάνουν με υποχρηματοδότηση, δείτε ανταγωνιστικές δουλειές τους, δείτε τι κομμάτι από την ευρωπαική πίτα των ερευνητικών κονδηλίων τραβάνε, πώς τους παρακαλάνε κολοσσοί να πάνε να δουλέψουν σαν seniors στα RnD τμήματά τους κ αυτοί προτιμούν από μεράκι να κάτσουν στο μπουρδέλο που λέγεται 'ελλάντα' κ να αμοίβονται τρίχες, κ να έχουν κάτι άσχετους τραχανάδες σαν του λόγου σας να τους σέρνουν τα απίστευτα.

Εεε όχι ρε φίλε, μπορεί να τελείωσα πριν 2-3 χρόνια, έκανα το σκατό μου παξιμάδι με οποιαδήποτε δύσκολη συνθήκη, αλλά αυτό που ξέρω είναι βάζοντας επιπλέον ΤΑΞΙΚΟΥΣ ΦΡΑΓΜΟΥΣ στην ανώτατη εκπαίδευση (δίδακτρα κ πληρωμή των συγγραμάτων) δε θα γινόταν με τίποτα να αποφοιτήσω. Ήδη τώρα, με τα μειωμένα κονδύλια κ τον αποκλεισμό στην πρόσβαση επιστημονικής βιβλιογραφίας, είναι σχεδόν αδύνατον να παράγεις σοβαρή έρευνα. Βλέπω την αναλογία στο προπτυχιακό επίπεδο κ τρομάζω


στα αρχίδια μου κι αν αποφοιτήσεις, στα αρχίδια μου κι αν δεν αποφοιτήσεις, αντε γιατί μας τα κάνατε πλανήτες με τις μαλακίες σας.
 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
το θεμα σου ειναι αν σε ρουπωσα ; αν ειναι αυτο παλικαρε βραστα. θες κρατος δικαιου και αντι να παλευεις για την δημοκρατια που ονειρευεσαι με το να επιζητας παιδεια για ολους ακομα και αυτους που την καταχρωνται θετεις ορια στην δωρεαν παιδεια αφηνοντας το περιθωριο αυριο να τεθουν βαση αλλων δεδομενων νεες περικοπες για αλλους χωρους κατ επιλογη και με λιγα λογια αποδεχεσαι την καταργηση ενος μετρου που αποτελει προυποθεση για το κρατος δικαιου που ζητας. αν δεν το κατανοεις αυτο δεν μπορω να σου μαθω την αλφα βητα.

Ε το θεμα σου ειναι οτι πεταχτηκες στη μεση ... δεν ειπα ποτε οτι δεχομαι η θελω να ακυρωθει η δωρεαν παιδεια. Ειπα οτι προτιμω να υπαρχουν εισοδηματικα κριτηρια στην δωρεαν παιδεια, ωστε ο εχων να πληρωνει και ο μη εχων να μη πληρωνει. Πες υπο μορφη κρατικης υποτροφιας για το 80% των φοιτητων. Γιατι ειναι προφανες οτι τα λεφτα ντεν φτανουν καρντια μου για παιδεια. Και να εξαφανιστει αυτη η χαζομαρα που υπαρχει οτι δηλαδη το κτηριο του Πανεπιστημιου το γαμαμε γιατι ειναι τζαμπα. Αλλο αυτο. Ειπα και δεκα φορες οτι το θεωρω υποχρεωση μου ως πολιτη να συνεισφερω στην υπαρξη ενως κοινωνικου κρατους και ας μην το εχω αναγκη εγω προσωπικα. Αλλο παλι αυτο. Ξεχωριστο τελειως απο την αποψη μου οτι το δικαιωμα και το κεκτημενο γεννα υποχρεωσεις τις οποιες πολλοι, και ευκολα, ξεχνουν.

Να στο πω πιο απλα. Αμα ο διπλα μου δεν εχει να φαει θεωρω υποχρεωση μου να του δωσω να φαει. Αν του δινω να φαει και παιρνει τη μπριζολα που του δινω και παιζει μπριζολοπολεμο αντι να φαει δεν θεωρω οτι εχω την υποχρεωση να τον ξανασυνδραμω.
 

condo

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
2.326
Κριτικές
15
Like
114
Πόντοι
2.945
δυστυχως το δωρεάν κανείς μας δεν το εκτιμάει και κοιτάμε πως θα "φάμε"και άλλο. 

Τώρα ήρθε η ώρα να πληρώσουμε τις μαλακίες των προηγούμενων ετών. Και θα ακριβοπληρώσουμε την παιδεία για να έχουν αντίκρισμα τα πτυχία και οι γνώσεις που απόκτας στο σχολείο και στο πανεπιστήμιο και να μην είναι του κόλου
 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
..προτιμω να υπαρχουν εισοδηματικα κριτηρια στην δωρεαν παιδεια, ωστε ο εχων να πληρωνει και ο μη εχων να μη πληρωνει. Πες υπο μορφη κρατικης υποτροφιας για το 80% των φοιτητων. Γιατι ειναι προφανες οτι τα λεφτα ντεν φτανουν καρντια μου για παιδεια.

Ωπα!
ΛΑΘΟΣ η σκέψη σου.
Τα λεφτα ντεν φτανουν, ΟΚ, το ξέρουμε, είναι δεδομένο.
Αλλά τα "εισοδηματικα κριτηρια" δεν έχουν καμία σχέση με την παιδεία, ούτε την προάγουν.
Άλλα κριτήρια πρέπει να επιστρατευτούν, αφού το δεδομένο είναι πως τα λεφτά δεν φτάνουν για όλους.
Το να πληρώνει όλος ο λαός μέσω των φόρων του τους ανεπίδεκτους μαθήσεως (επειδή είναι χαμηλού εισοδήματος) είναι άλλη μια μέθοδος ενίσχυσης αντιπαραγωγικών δαπανών. Πεταμένα λεφτά με απλά λόγια.

Οι "πάτοι" φοιτητές (όπως και οι αιώνιοι), θα πληρώνουν για να λαμβάνουν παιδεία, αν θέλουν.
Οι αποδεκτοί και εργατικοί, θα την έχουν δωρεάν.
Ασχέτως εισοδήματος.
Λέω εγώ.
 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.111
Like
90
Πόντοι
866
Ε το θεμα σου ειναι οτι πεταχτηκες στη μεση ... δεν ειπα ποτε οτι δεχομαι η θελω να ακυρωθει η δωρεαν παιδεια. Ειπα οτι προτιμω να υπαρχουν εισοδηματικα κριτηρια στην δωρεαν παιδεια, ωστε ο εχων να πληρωνει και ο μη εχων να μη πληρωνει. Πες υπο μορφη κρατικης υποτροφιας για το 80% των φοιτητων. Γιατι ειναι προφανες οτι τα λεφτα ντεν φτανουν καρντια μου για παιδεια. Και να εξαφανιστει αυτη η χαζομαρα που υπαρχει οτι δηλαδη το κτηριο του Πανεπιστημιου το γαμαμε γιατι ειναι τζαμπα. Αλλο αυτο. Ειπα και δεκα φορες οτι το θεωρω υποχρεωση μου ως πολιτη να συνεισφερω στην υπαρξη ενως κοινωνικου κρατους και ας μην το εχω αναγκη εγω προσωπικα. Αλλο παλι αυτο. Ξεχωριστο τελειως απο την αποψη μου οτι το δικαιωμα και το κεκτημενο γεννα υποχρεωσεις τις οποιες πολλοι, και ευκολα, ξεχνουν.

Να στο πω πιο απλα. Αμα ο διπλα μου δεν εχει να φαει θεωρω υποχρεωση μου να του δωσω να φαει. Αν του δινω να φαει και παιρνει τη μπριζολα που του δινω και παιζει μπριζολοπολεμο αντι να φαει δεν θεωρω οτι εχω την υποχρεωση να τον ξανασυνδραμω.
εγω καταλαβα οτι αν ο σκυλος σου εχει λεφτα θα του την δινεις και ας παιζει.. φτανει να μην πληρωνεις συ αλλα αυτος. Οποτε το θεμα σου δεν ειναι η παιδεια αλλα η τσεπη. και αν μιλαμε για παιδεια βαση της τσεπης μας τοτε δεν μιλαμε για παιδεια.
και ξαναλεω το κρατος δικαιου που επιδιωκεις γινεται με παιδεια που παρεχεται σε ολους.
αν ο δασκαλος κριτης σου βλεπει οτι εισαι καλος αλλα θελει να προωθησει καποιον αλλο μαθητη γιατι να μην προωθησει αυτον να σε πατωσει εσενα και να πληρωσεις; ποιος σου εγγυαται σε μια χωρα που ομολογουμενως ειναι φθαρμενη οτι το δικο σου ντεμι κοινωνικο συστημα δεν θα παραγει οσους δεν θες να σπουδαζουν με τα λεφτα σου; η μηπως το κρατος θα εχει καιλε να προωθησει φοιτητες και μαθητες ασθενεστερους ; και οχι τα δικα της παιδια ως συνηθως..; τεσπα τα αυτονοητα λεω και δεν διαβαζετε και τα ποστ καλα καλα..
 
Εγγρ.
29 Μαρ 2010
Μηνύματα
915
Κριτικές
24
Like
654
Πόντοι
2.297
μεγαλε τι ειπες τωρα...ποσο αικιου εχεις?
τόσο όσο να καταλαβαίνω τα αυτονόητα
εσύ από πότε έχεις να δουλέψεις κάπου κ πόσα χρόνια σε τάιζε ο μπαμπάκας σου να σπουδάσεις χρυσό μου?
 
Εγγρ.
29 Μαρ 2010
Μηνύματα
915
Κριτικές
24
Like
654
Πόντοι
2.297
στα αρχίδια μου κι αν αποφοιτήσεις, στα αρχίδια μου κι αν δεν αποφοιτήσεις, αντε γιατί μας τα κάνατε πλανήτες με τις μαλακίες σας.
όταν θα αρχίσει ο κόσμος να κυνηγάει τους αλήτες με τις πέτρες κ τα καλάσνικοφ, μη νομίζεις ότι θα βρεις χώρο να κρυφτείς
 

Επισκέπτης
ναι και; χαχαχαχαχαχααχαχ  :-* :-*

Τι και ρε μανίτσα?
Για βάλτα κάτω πρόχειρα να δεις:
Ανάγνωση σεντονιού του κάθε καμένου  περίπου 2 λεπτά.
Σκέψη για το τι θ'απαντήσεις περίπου 2 λεπτά.
Χρόνος που μεσολαβεί μέχρι να ξεκινήσεις να γράφεις, περίπου 1 λεπτό.
Χρόνος για να γράψεις το δικό σου σεντόνι, περίπου 3 λεπτά.
Χρόνος που χρειάζεσαι για να τσεκάρεις το κείμενό σου, περίπου 1 λεπτό.
Καθυστέρηση απ'το μνμ πως κάποιος έγραψε κάτι περίπου 1 λεπτό.

Σύνολο 10 λεπτά Χ 12 μηνύματα  σύνολο 2 εργατοώρες.
Βάλε μια τιμή και βγάλε σούμα.
Μετά προσθέτεις και τα KW που θα καταναλώσει η μητρική, η οθόνη & το μόντεμ, βάζεις και το ποσό απ'το πάγιο της σύνδεσης ADSL που αναλογεί.

Αυτό το ποσό που χάνεις θα μπορούσες να το εξοικονομήσεις κάνοντας κάτι πιο εποικοδομητικό..


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom