Νέα

Τα πρόστιμα του Κ.Ο.Κ.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα easyrider77
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 145
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
τι εννοείς "πινακίδα εμπρός" ?  :rolleyes:
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Μάλλον αναφέρεται στην έλλειψη πινακίδας εμπρός αγαπητέ Gushallo
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
Ότι κι' αν εννοεί ο φίλος, αν έχεις κάποια παράβαση με τις πινακίδες σου το πρόστιμο είναι 300 euro.

Για θόρυβο είναι 200 euro.
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Ότι κι' αν εννοεί ο φίλος, αν έχεις κάποια παράβαση με τις πινακίδες σου το πρόστιμο είναι 300 euro.

Για θόρυβο είναι 200 euro.

500?? Ωχ μανούλά μου... Το πάω για απόσυρση μου φαίνεται...
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
εγω δεν θα σταθώ στο αν οι νομοι για το κρανος και τη ζώνη ειναι σωστοι!

Το προστιμο για τη ζώνη ηταν 83? ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ αν συστηματικά δεν φορας ζώνη και σε γραφουν 3 φορες το χρονο.

Τψρα σκεψου να φορας συστηματικα ζώνη μια στιγμη να πας στο περιπτερο να ξεχαστεις και να σε γραψουν 350/700? το οποιο ειναι ενα αστρονομικό ποσο!!! (βγαινεις μια μερα για μεροκαματο και χάνεις 6-12 μεροκάματα, συμφερει η τεμπελια)

Το αλλο απαραδεκτο ειναι η εκπτωση αν πληρωσεις στο 10ημερο. Τι μαρκετινιστικο κόλπο ειναι αυτό. Στο τελος θα σου λένε στα 3 παραπτώματα το 3ο δώρο. δηλαδη ελεος θα πάμε και σε τοκογλυφο για να πληρώσουμε μια κλήση????
 

krhth

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2006
Μηνύματα
69
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
εγω ρε παιδια δεν εχω διαβασει ολο το thread οποτε αν το εχει πει καποιος αλλος γραψτε λαθος...

ας υποθεσουμε πωσ ολα αυτα με το νεο Κ.Ο.Κ ειναι σωστα (λεμε τωρα)......
Γιατι οι ταριφες και οι επαγγελματιες οδηγοι δεν ειναι υποχρεωμενοι να φορανε ζωνη ασφαλιας??? αυτοι δηλαδι δεν οδηγουν??? εμενα η δουλεια μου ειναι τετοια που γυρναω απο το πρωι μεχρι το βραδυ με το αυτοκινητο μαλακας ειμαι και αν δε φοραω ζωνη θα με γραφουν????
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
εγω ρε παιδια δεν εχω διαβασει ολο το thread οποτε αν το εχει πει καποιος αλλος γραψτε λαθος...

ας υποθεσουμε πωσ ολα αυτα με το νεο Κ.Ο.Κ ειναι σωστα (λεμε τωρα)......
Γιατι οι ταριφες και οι επαγγελματιες οδηγοι δεν ειναι υποχρεωμενοι να φορανε ζωνη ασφαλιας??? αυτοι δηλαδι δεν οδηγουν??? εμενα η δουλεια μου ειναι τετοια που γυρναω απο το πρωι μεχρι το βραδυ με το αυτοκινητο μαλακας ειμαι και αν δε φοραω ζωνη θα με γραφουν????
εχω φιλο ταριφα man και τον γραψανε για ζωνη μολις αφησε πελατη και μετα.!!οι ταριφες δεν ειναι υποχρεωμενοι να φορανε ζωνη οταν εχουνε πελατη...!!οταν ειναι μονοι τους πρεπεινα φορανε..!!οπως και οι  οδηγοι ασθενοφορου πυροσβστικης οταν εχουνε εκτακτο περιστατικο κλπ (εγκυος μετα τον 4ο μηνα)
 

greekandhorny

Μέλος
Εγγρ.
12 Φεβ 2007
Μηνύματα
61
Like
0
Πόντοι
0
Το κράνος μέσα στη πόλη σκοτώνει οπως και οι γυναίκες οδηγοί ,
σου νειώνει την ορατότητα και δεν σου εκμηδενίζει την ακοή , μέχρι και ο διευθυντής της τροχαίας τπ παραδέχτηκε.
Καλα να μη φορας κρανος.......στην περιπτωση ομως που τρακαρει μηχανη με αυτοκινητο στο 99% των περιπτωσεων ο οδηγος του αυτοκινητου πληρωνει τον μλκα που δε φοραγε το κρανος και εσπασε ή εκοψε το κεφαλι του και εγω σορρυ δε θελω να ανηκω σε αυτο το ποσοστο οπως δε θελω να ανηκω στο ποσοστο αυτων που πληρωνουν τους διαφορους ηλιθιους που περνανε το δρομο (οχι απο τις διαβασεις φυσικα ή τα φαναρια) λες και ο δρομος τους ανηκεις......αλλα το κρατος ειναι σχεδον παντα με το μερος του πεζου.....εχω φιλο ο οποιος τραβιοταν χρονια με δικαστηρια επειδη του πεταχτηκε μια γιαγια απο το πουθενα και ευτυχως υπηρχαν αυτοπτες μαρτυρες.....

δεν εχω λαδωσει για το διπλωμα (ο δασκαλος μου ηταν καθετος στο θεμα το ξεκαθαρισε απο την αρχη περιεργως....) φοραω ζωνη ακομα και για να παω στο περιπτερο και αναγκαζω οποιον μπαινει στο αμαξι μου να φοραει ζωνη ακομα και στα πισω καθισματα

αλλα πολυ μουρμουρα ρε παιδια.......δεν υπαρχει λογος για να συζηταμε ποιος τα παιρνει αν τα παιρνει και γιατι τα παιρνει.......μπορουν να τα κανουν ακομα πιο ακριβα τα προστιμα και να υπαρχει συστηματικος ελεγχος ωστε να κοπουν τα νταηλικια και οι μαγκιες? ας το κανουν.....απαξιω ειλικρινα για το ποιος θα τα τσεπωσει αυτα τα προστιμα.....δε μου φταινε ουτε οι δρομοι ουτε το συστημα ουτε κανενας.....θεμα παιδειας ειναι καθαρα και εφοσον καποιοι δεν το αντιλαμβανονται με το καλο ακομα και να τους φτιαξεις δρομους αλα γερμανια παλι δε θα το αντιλαμβανονται και παλι καραγκιοζιλικια θα κανουν οποτε αυτο το μετρο ειναι που τους αρμοζει......εκει που τους ποναει......το φιλοτιμο ειναι μια λεξη προ πολλου εξαφανισμενη απο το λεξικο των περισσοτερων ελληνων οποτε αφου ποναει η τσεπη εκει θα βαρεσουν και καλα κανουν......

εδω τα μηχανακια κρατανε κανονικα μια θεση αυτοκινητου στο δρομο και δεν πανε σαν παλαβα δεξια αριστερα......θελω να βρω εναν ελληναρα που θα το κανει αυτο....
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
Ρε παιδιά, όχι και σκοτώνει το κράνος!!!
έλεος...

απλά πρέπει να το συνηθισεις...και να έχεις καθρέπτες στη μηχανη.
18 χρονια οδηγάω....τα τελευταια 10 πάντα με κρανος.
Χώματα, σκόνη, μυγακια...δεν σας ενοχλούν αυτά όταν οδηγάτε?
 

krhth

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2006
Μηνύματα
69
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
εχω φιλο ταριφα man και τον γραψανε για ζωνη μολις αφησε πελατη και μετα.!!οι ταριφες δεν ειναι υποχρεωμενοι να φορανε ζωνη οταν εχουνε πελατη...!!οταν ειναι μονοι τους πρεπεινα φορανε..!!οπως και οι  οδηγοι ασθενοφορου πυροσβστικης οταν εχουνε εκτακτο περιστατικο κλπ (εγκυος μετα τον 4ο μηνα)

δηλαδι ρε Θανο φανταζεσε τον ταριφα (τον οπιοδηποτε) μολισ αφηνει τον πελατη (τσουπ) να βαλει τη ζωνη και μολισ μπειμεσα πελατης (αχ) να τη βγαλει. και γιατι δηλαδι οταν εχει πελατη να μη φοραει ζωνη???? πες μου τι λογικη ειναι αυτη....
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
κοιταξε εγω μαζι σου ειμαι..!!!συμφωνω..!!ξερω οτι δεν εχει λογικη αλλα ετσι ειναι..!!οι ταριφες οταν εχουνε πελατη αν θελουνε φορανε...!!!οπως οδηγοι ασθενοφορων πυροσβεστκης κλπ..!!
μην ψαχνεις για λογικη φιλε.!!
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
greekandhorny πρεπει να συνιθισεις να οδηγας με κρανος καθρφτες..!!!πιστευεις οτι αν χτυπησεις με 40 χλμ/ωρα δεν θα παθεις ζημια..!!καλα αν χτυπησεις κεφαλι δεν το συζηταμε...!!
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Στη μία πλευρά της Αμαλίας ένα περιπολικό της Αστυνομίας είχε σταματήσει ένα ταλαίπωρο Albanmobile, δηλαδή ένα Nissan 15ετίας, και έκοβε στον οδηγό κλήση για οδήγηση σε λεωφορειόδρομο. Στην άλλη πλευρά, ένας αστυφύλακας έκοβε κλήση σε έναν 60άρη που οδηγούσε χωρίς κράνος μια συνομήλική του βέσπα. Πίσω μου στην κατηφόρα της «Μεγάλης Βρετάννιας» διπλοπαρκαρισμένες Mercedes εμπόδιζαν Cayenne που προσπαθούσαν να τριπλοπαρκάρουν. Ενάμισι χιλιόμετρο πιο μακριά, στη Μιχαλακοπούλου, 20 κουκουλοφόροι κατέβαζαν την τζαμαρία του ΔΟΛ μπροστά στα μάτια του αστυνομικού φρουρού του κτιρίου. Αν αυτή είναι η εικόνα της Αθήνας που οραματίζεται ο Πολύδωρας και προσπαθεί να δικαιώσει ο άτυπα αυτοκινητιστικός βουλευτής της Ν.Δ. Αρης Σταθάκης, οποιοσδήποτε προσπαθεί να σαμποτάρει το σύστημα δεν είναι παράνομος, αλλά μαχητής της ελευθερίας.

Η Βουλή από τη «Μεγάλη Βρετάννια» απέχει ένα δίλεπτο με τα πόδια. Θα σεβόμουν λοιπόν τις γνώμες του Αρη Σταθάκη πολύ περισσότερο αν στις ευαισθησίες του για μια εύνομη κυκλοφοριακά Αθήνα περιλαμβανόταν και μια δίλεπτη βόλτα για να ρωτήσει τους αστυνομικούς γιατί κόβουν κλήσεις στον Αλβανό του λεωφορειόδρομου και σε ποιους ανήκουν τα διπλοπαρκαρισμένα αυτοκίνητα. Εκτός αν τα ονόματα των ιδιοκτητών τους προκαλούν τρόμο στους βουλευτές.

Για την ώρα, ο νέος νόμος εφαρμόζεται, όπως προβλεπόταν να εφαρμοστεί. Σαν εισπρακτικός μηχανισμός, ο οποίος φαίνεται και από το ύψος των προστίμων από ταμίες των δρόμων μεταμφιεσμένους σε αστυφύλακες. Γιατί το πόσοι οδηγοί μοτοσικλετών πιάστηκαν χωρίς κράνος και πόσοι οδηγοί αυτοκινήτων χωρίς ζώνη είναι αδιάφορο. Δικό τους είναι το κεφάλι. Πόσοι οδηγοί πιάστηκαν μεθυσμένοι στην Κολοκοτρώνη επίσης είναι αδιάφορο. Με πέντε χιλιόμετρα πάει το Σαββατοκύριακο η Κολοκοτρώνη και, αν γκαζώσει ο μεθυσμένος, μπορεί να φτάσει και τα επτά. Αυτό που ενδιαφέρει είναι πόσους οδηγούς έπιασαν οι τροχονόμοι που οδηγούσαν μεθυσμένοι στη Συγγρού και την Παραλιακή. Μόνο που στην Κολοκοτρώνη ο αστυφύλακας μπορεί να περιμένει το αυτοκίνητο. Στη Συγγρού πρέπει να το κυνηγήσει και να το προλάβει. Για την επίθεση στον ΔΟΛ ελπίζω ότι ο φρουρός αστυφύλακας δεν μίλησε στον ενικό σε κάποιον από τους κουκουλοφόρους. Επίσης ελπίζω ότι, αν τον έπιασε φαγούρα, δεν κατέβασε το χέρι προς τη ζώνη, γιατί εύκολα παρεξηγείται η κίνηση ότι το χέρι πήγαινε για το περίστροφο, το οποίο όλοι ξέρουμε ότι δίνεται στους αστυφύλακες για να έχουν κάτι στη ζώνη. Αν πάντως κούνησε το χέρι, μπορούμε να τον κατηγορήσουμε ότι απείλησε τους κουκουλοφόρους. Αν όχι, μπορούμε να τον κατηγορήσουμε ότι τους άφησε να φύγουν επίτηδες.

Χθες δεν ήταν παρά ένα ακόμα μεσημέρι στην Αθήνα. Αβάσταχτα όμοιο με κάθε άλλο. Οταν αποφασίσουμε ότι οι νόμοι θα είναι νόμοι και δεν θα εφαρμόζονται ανάλογα με τα άλογα του αμαξιού του παραβάτη και ότι οι αστυφύλακες πρέπει να μοιάζουν με αστυφύλακες και όχι με κλητήρες Εφορίας, θα μπορούμε να μιλάμε για νόμο και μέτρα. Μέχρι εκείνη τη μέρα, από τον χρυσελεφάντινο πύργο της Βουλής ο Αρης Σταθάκης μπορεί να μιλάει για ένα σύστημα που δύο μέρες μετά την εφαρμογή του έχει ηθικά αποτύχει

*********************************************

Από Πανούτσο. Διαφωνω για το θεμα κρανους/ζωνης εφοσον το κοστος νοσηλειας αυτων που δεν χρησιμοποιουν το επωμιζομαστε ολοι.
 

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.444
Κριτικές
3
Like
12.287
Πόντοι
3.506
................
Από Πανούτσο. Διαφωνω για το θεμα κρανους/ζωνης εφοσον το κοστος νοσηλειας αυτων που δεν χρησιμοποιουν το επωμιζομαστε ολοι.

Με αυτη τη λογικη κοινωνικου κοστους, θα πρεπει να μπαινει προστιμο και σε οσους καπνιζουν η πινουν η απλα δεν προσεξαν στη σκαλα και εσπασαν το ποδι τους...(Και για αυτους θα επιβαρυνθει η κοινωνια για τη θεραπεια  τους..!!)
Αν καποιος δεν θελει να φοραει κρανος η ζωνη κακο του κεφαλιου του (στην κυριολεξια)...Δικη του επιλογη δικο του το προβλημα.Αλλα δεν μπορει να ερχεται αυτο το σαπιο κρατος και να του βαζει προστιμο για το δικο ΤΟΥ προβλημα.
Μα ειμαστε σοβαροι....περιμενουμε με τετοια εισπρακτικα μετρα να διορθωθει η κατασταση?
Ας πιασουν πρωτα ολα αυτα τα λαμογια που βγαζουν τα διπλωματα οδηγησης απ το τηλεφωνο και "συνειδητα" βγαζουν υποψηφιους δολοφονους στο δρομο, και μετα μιλαμε για προστιμα.
(Παντως και η προταση που γραφτηκε,το προστιμο να ειναι αναλογικο του εισοδηματος (οπως Φιλανδια) ακουγεται θετικο.Αλλο το δικο μας 700κοσαρι και αλλο του Βαρδινογιαννη!)
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Η επιβαρυνση στον καπνο παντως (75% της τιμης) υποτιθεται οτι ειναι για την καλυψη του κοινωνικου κοστους απο τα προβληματα υγειας που δημιουργει.
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
ρε σεις έχουμα καταντήσει ο κάθε έλληνας να θέλει και ένα χωροφύλακα να τον προσέχει για να μην κάνει μαλακίες.. το τί λαλακία ακούστηκε εδώ μέσα δεν λέγετε.. μέχρι και παράπονα γιατί κρύβεται η τροχαία και εμφανίζετε ξαφνικά για να κόψει κλήσεις.. φυσικά όλοι θα είναι νόμιμοι αν έχουν ένα μπάτσο πάνω από το κεφαλι τους για φοβέρα.. η μαγκιά είναι να είσαι κύριος χωρίς να χρειάζεται παιδονόμος..

αντε λοιπόν καλόπαιδα να συμορφωθούμε μπας και σταματήσουμε να ξεκληριζόμαστε κάθε μέρα στους δρόμους.. κρίμα δεν είναι ρε σεις.. και να ξεκληριζότανε τίποτε γερόντια αντε να πείς ζήσανε την ζωή τους κάνανε παιδιά είδανε και εγγόνια.. όλο νέοι σκοτώνονται..
 

tyfeas

Μέλος
Εγγρ.
15 Νοε 2006
Μηνύματα
594
Like
3
Πόντοι
6
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ υψηλα τα πραστιμα...κινηση της κυβερνησης καθαρα εισπρακτικη...αναρωτιεμαι μας περνουν για τοοοσο μαλακες! απο τη μια λενε το ποιημα οτι μονο ετσι θα μειωθουν τα τροχαια,απο την αλλη βλεπουμε πολιτικους στη tv (βουλγαρακης-ψωμιαδης κ.α) να οδηγουν χωρις κρανη!..οδηγους περιπολικων χωρις ζωνες!...κ μενω με την απορια,πως οταν οι πολιτικοι μας ταγοι και τα εκτελεστικα οργανα της πολιτειας αφου γραφουν στα @@τους τους νομους,απαιτουν να συμορφωθει ο λαος?
 

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ υψηλα τα πραστιμα...κινηση της κυβερνησης καθαρα εισπρακτικη...αναρωτιεμαι μας περνουν για τοοοσο μαλακες! απο τη μια λενε το ποιημα οτι μονο ετσι θα μειωθουν τα τροχαια,απο την αλλη βλεπουμε πολιτικους στη tv (βουλγαρακης-ψωμιαδης κ.α) να οδηγουν χωρις κρανη!..οδηγους περιπολικων χωρις ζωνες!...κ μενω με την απορια,πως οταν οι πολιτικοι μας ταγοι και τα εκτελεστικα οργανα της πολιτειας αφου γραφουν στα @@τους τους νομους,απαιτουν να συμορφωθει ο λαος?
Εισπρακτική γιατί?Αν οδηγούν σωστά όλοι(και εμείς μέσα) ουδέν πρόβλημα...φράγκο δεν θα πάρουν......
 

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
9
Πόντοι
66
εγώ για να λέω την αλήθεια στα παπάρια μου τα νέα πρόστιμα γιατί δεν κάνω παραβάσεις ούτε με την μηχανή ούτε με το αυτ/το στην πόλη μέσα....ΑΛΛΑ....τρέχω  στην εθνική και είναι το μόνο που με φοβίζει...δεν μπορείς να πάς π.χ θεσ/νικη και να κάνεις 8 ώρες με τα όρια ταχύτητας που υπάρχουν...εκεί αν με πιάσουν θα μου κόψουν τον κώλο....γενικά π'αντως περισσότερο εισπρακτική πολιτική είναι και λιγότερο νοιάζονται για το καλό μας,,,,
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom