Νέα

Τα πρόστιμα του Κ.Ο.Κ.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα easyrider77
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 145
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

peskandritsos

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2007
Μηνύματα
826
Κριτικές
8
Like
3
Πόντοι
6
+10000 ;)
Στα μπλόκα της τροχαίας ομως για καθε 10 αμάξια που σταματάνε εχουν σταματήσει πρώτα 90 μηχανές  :tickedoff:
Χθες ξημερώματα ομως στο μπλόκο της πλατείας κουμουνδούρου πήραν τα balls μου γιατι το ήξερα το ποστο τους και την έκανα με ελαφρά απ τα στενά :grin:
Για κράνος φυσικά ούτε συζήτηση, αν δε βγω εθνική οδό για ταξιδάκι δε το βάζω το κατσαρόλι στο κεφάλι μου :rockon:
Σε αυτο δεν συμφωνω συναδελφε, το κατσαρολι η τηγανι η οτιδηποτε αλλο σκεφτεις ισως σου σωσει τη ζωη
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Οχι ρε, τωρα ταχω κοψει κοντα και δεν βάζω ζελεδιά :rockon:

Συγουρα εχεις δίκιο απλα δε μου πάει πως να το κάνω, με περιορίζει πολύ σε πολλά και μου τι δίνει.
Αλλωστε δεν ειμαι και απο αυτους που τρέχουν,
εχω σπάσει παντως το σαγόνι μου απο πτώση που αν φοραγα κράνος δε θα πάθενα τίποτα, απλά ειμαι ξεροκέφαλος και δεν το βάζω ειδικά όταν το κράτος με τη σκληρή τιμωρία προσπαθεί να με υποχρεώσει να το φορέσω.

κλασικός αντιδραστικός ελληναράς...
 

peskandritsos

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2007
Μηνύματα
826
Κριτικές
8
Like
3
Πόντοι
6
Οχι ρε, τωρα ταχω κοψει κοντα και δεν βάζω ζελεδιά :rockon:

Συγουρα εχεις δίκιο απλα δε μου πάει πως να το κάνω, με περιορίζει πολύ σε πολλά και μου τι δίνει.
Αλλωστε δεν ειμαι και απο αυτους που τρέχουν,
εχω σπάσει παντως το σαγόνι μου απο πτώση που αν φοραγα κράνος δε θα πάθενα τίποτα, απλά ειμαι ξεροκέφαλος και δεν το βάζω ειδικά όταν το κράτος με τη σκληρή τιμωρία προσπαθεί να με υποχρεώσει να το φορέσω.
[/quote  Σκεψου οτι με αυτη τη σκληρη τιμωρια αν την φας πολλες φορες δεν θα εχεις λεφτα για τις τανες :uglystupid:
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Ο ελληναρας δεν βαζει ευκολα μυαλο..!!αλλοι της σβηνουνε τις κλησεις βεβεα οχι τοσο ευκολα οπως καποτε αλλα τις σβηνουνε..!!!!
 

Jules_Jordan

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
12
Like
191
Πόντοι
6.055
+10000 ;)
Στα μπλόκα της τροχαίας ομως για καθε 10 αμάξια που σταματάνε εχουν σταματήσει πρώτα 90 μηχανές  :tickedoff:
Χθες ξημερώματα ομως στο μπλόκο της πλατείας κουμουνδούρου πήραν τα balls μου γιατι το ήξερα το ποστο τους και την έκανα με ελαφρά απ τα στενά :grin:
Για κράνος φυσικά ούτε συζήτηση, αν δε βγω εθνική οδό για ταξιδάκι δε το βάζω το κατσαρόλι στο κεφάλι μου :rockon:

Κι εγώ πολλές φορές δεν φοράω κράνος, και αν και ξέρω τα μπλόκα της τροχαίας, πολλές φορές τους βλέπω σε νεα απίθανα σημεία.Δυο φορές πλήρωσα κωλοκλήση κι απο τότε το φοράω, τι να κάνω.

Δεν φαντάζεσαι πάντως τι ατυχήματα έχω δει και τι φρικιαστικές καταστάσεις μετά απο σύγκρουση χωρίς κράνος...γάμα τα.
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Κι εγώ πολλές φορές δεν φοράω κράνος, και αν και ξέρω τα μπλόκα της τροχαίας, πολλές φορές τους βλέπω σε νεα απίθανα σημεία.Δυο φορές πλήρωσα κωλοκλήση κι απο τότε το φοράω, τι να κάνω.

Δεν φαντάζεσαι πάντως τι ατυχήματα έχω δει και τι φρικιαστικές καταστάσεις μετά απο σύγκρουση χωρίς κράνος...γάμα τα.

φρόντισε μόνο μην πάθεις... τότε θάναι αργά για να καταλάβεις..
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Οσον αφορα τη χρηση ΚΡΑΝΟΥΣ ο μεγαλος νομαρχης Θεσ/νικης που το παιζει παιδι του λαου και κυκλοφορει δηθεν με σκουτερ δεν φορα ποτε κρανος,και τον δειχνουν τα καναλια...,σε συνεντευξη στο ΕΤ3 πριν 10 μερες δηλωσε σε ερωτηση δημοσιογραφου γιατι δεν φορα κρανος?
''Γιατι ειμαι καλος οδηγος(ολοι οι Ελληνες ειμαστε),εχω συνεχως δημοσιες εμφανισεις και χαλαει το μαλι...,και τελος αν με δει τροχονομος να με γραψει....
Που ειναι ο πρωθυπουργος να τον ξεσκισει....
 

Ryu

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2006
Μηνύματα
2.017
Κριτικές
9
Like
13
Πόντοι
2.007
Στα 100 θανατηφορα τα 90 ιχ και τα 10 μοτο

Μα τι λες τωρα? Αυτο που εξεταζουμε στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειναι το ποσοστο των θανατηφορων ατυχηματων, αλλα το ποσοστο θανατων επι του συνολου των ατυχηματων. Δλδ εσυ ετσι αξιολογεις στο παραπανω στατιστικο στοιχειο που παραθετεις;  Αυτο το 10% που αναφερεις, ξερεις σε ποσα συνολικα ατυχηματα αναφερεται? 

Για καθε 1,5 χλμ. οδηγησης, ενας μοτοσυκλετιστης κινδυνευει 16 φορες περισσοτερο να πεθανει σε μια συγκρουση απο οτι ο οδηγος ενος αλλου οχηματος.
Με μια θεωρητικη αυξηση της κυκλοφοριας διτροχων σε σχεση με τα ΙΧ (Αν οι μισοι αυτοκινητισ τες ηταν δικυκλιστες θα ειχε λυθει το κυκλοφοριακ ο στην αθηνα) οι νεκροι θα αυξηθουν δραματικα.
 

dzf

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
663
Κριτικές
5
Like
2
Πόντοι
6
Κι εγώ πολλές φορές δεν φοράω κράνος, και αν και ξέρω τα μπλόκα της τροχαίας, πολλές φορές τους βλέπω σε νεα απίθανα σημεία.Δυο φορές πλήρωσα κωλοκλήση κι απο τότε το φοράω, τι να κάνω.

Δεν φαντάζεσαι πάντως τι ατυχήματα έχω δει και τι φρικιαστικές καταστάσεις μετά απο σύγκρουση χωρίς κράνος...γάμα τα.

Αν και δεν έχω παρακολουθήσει το παρόν θρεντ έχω να κάνω μία συγκεκριμένη παρατήρηση:

Φοράω κράνος έστω και για 50 μέτρα. Όχι τώρα, αλλά από πολύ παλιά.
Φοράω ζώνη έστω και για μισό τετράγωνο. Πάλι από πολύ παλιά.


Γιατί? Για να προστατευθώ όσο μπορώ.
Τα πρόστιμα? --> Στα @@@@ μου.
Το κεφάλι μου θέλω να είναι καλά.
Έμαθα τον εαυτό μου να τα κάνει αυτά τα 2 απλά πραγματάκια.
Τώρα και να θέλω δεν μπορώ να κυκλοφορήσω χωρίς κράνος ή ζώνη.


Γράψτε τα πρόστιμα εκεί που δεν πιάνει μελάνι και κάντε ότι μπορείτε για να προστατευθείτε.
Φιλικά.

 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Αν οι φίλοι επιμένουν να μην φοράνε κράνος δικαίωμα τους. Εγώ το δέχομαι μόνον αν έχουν και μια ιδιωτική ασφάλιση που τους αποζημιώνει για όλα τα νοσοκομειακά έξοδα, τους παρέχει μακροχρόνια ιατρική φροντίδα και τους εξασφαλίζει ένα επαρκές μηνιαίο εισόδημα. Διαφορετικά αυτά τα πληρώνει το κοινωνικό σύνολο, δηλαδή όλοι οι εμείς οι υπόλοιποι φορολογούμενοι. Και το κράτος που δανείζεται για να πληρώσουμε τους τόκους εμείς και οι απόγονοι μας.
Για αυτό υπάρχουν οι νόμοι και τα πρόστιμα σε μια δημοκρατία. Αν ξέρει κανείς κανένα καλλίτερο σύστημα ας έρθει να μας το πει.

Και βέβαια όπως είπε ο Stavros υπάρχουν στις ΗΠΑ πολιτείες όπου η χρήση του κράνους είναι μη υποχρεωτική, αλλά αν πάθεις ατύχημα στην πολιτεία της Ινδιάνα και δεν έχεις ιδιωτική ασφάλιση, από την Ινδιάνα θα πάρεις τα @@ της.
Όσο για την Φλώριδα:  In Florida, those 21 yrs. and older may ride without helmets only if they can show proof that they are covered by a medical insurance policy.

Το καλλίτερο όμως είναι στην Φινλανδία όπου τα πρόστιμα για τροχαίες παραβάσεις είναι ανάλογα του εισοδήματος:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/1759791.stm][/url]
Και εκεί δεν χαρίζονται σε κανέναν.
 

SpermBob

Τιμημένος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.009
Κριτικές
4
Like
28
Πόντοι
16
Το καλλίτερο όμως είναι στην Φινλανδία όπου τα πρόστιμα για τροχαίες παραβάσεις είναι ανάλογα του εισοδήματος:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/1759791.stm][/url]
Και εκεί δεν χαρίζονται σε κανέναν.

Όντως έτσι είναι.
Το ξέρω απο πρώτο χέρι μέσω συναδέλφου κολλημένου με το WRC που πήγε Φιλανδία να δεί ένα ράλι και επειδή έτρεχε στον δρόμο για να προλάβει να πάει απο ένα σιρκουί σε ένα άλλο τον σταματήσανε οι μπάτσοι, τον ρώτησαν απο ποιά χώρα είναι, τι μισθό παίρνει και επειδή δεν ήξερε τι κόλπο παίζεται, τους είπε την πραγματικότητα και του έκοψαν 5000 ? πρόστιμο.

Προφανώς αν είσαι ντόπιος δεν σε ρωτάνε, γνωρίζουν τι εισόδημα εχεις...
 

Ryu

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2006
Μηνύματα
2.017
Κριτικές
9
Like
13
Πόντοι
2.007
Αυτα ειναι μπλοκα της τροχαιας ή της εφοριας ??  :2funny:

Πλακα-πλακα εαν ο Φιλανδος αστυνομικος, σταματουσε στην Ελλαδα τον μεσο οδηγο και του ζητουσε να μαθει το μισθο του, οχι μονο δεν θα τον εγραφε αλλα θα του εδινε και χαρτζιλικι.
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Καλα να μη φορας κρανος.......στην περιπτωση ομως που τρακαρει μηχανη με αυτοκινητο στο 99% των περιπτωσεων ο οδηγος του αυτοκινητου πληρωνει τον μλκα που δε φοραγε το κρανος και εσπασε ή εκοψε το κεφαλι του και εγω σορρυ δε θελω να ανηκω σε αυτο το ποσοστο οπως δε θελω να ανηκω στο ποσοστο αυτων που πληρωνουν τους διαφορους ηλιθιους που περνανε το δρομο (οχι απο τις διαβασεις φυσικα ή τα φαναρια) λες και ο δρομος τους ανηκεις......αλλα το κρατος ειναι σχεδον παντα με το μερος του πεζου.....εχω φιλο ο οποιος τραβιοταν χρονια με δικαστηρια επειδη του πεταχτηκε μια γιαγια απο το πουθενα και ευτυχως υπηρχαν αυτοπτες μαρτυρες.....

δεν εχω λαδωσει για το διπλωμα (ο δασκαλος μου ηταν καθετος στο θεμα το ξεκαθαρισε απο την αρχη περιεργως....) φοραω ζωνη ακομα και για να παω στο περιπτερο και αναγκαζω οποιον μπαινει στο αμαξι μου να φοραει ζωνη ακομα και στα πισω καθισματα

αλλα πολυ μουρμουρα ρε παιδια.......δεν υπαρχει λογος για να συζηταμε ποιος τα παιρνει αν τα παιρνει και γιατι τα παιρνει.......μπορουν να τα κανουν ακομα πιο ακριβα τα προστιμα και να υπαρχει συστηματικος ελεγχος ωστε να κοπουν τα νταηλικια και οι μαγκιες? ας το κανουν.....απαξιω ειλικρινα για το ποιος θα τα τσεπωσει αυτα τα προστιμα.....δε μου φταινε ουτε οι δρομοι ουτε το συστημα ουτε κανενας.....θεμα παιδειας ειναι καθαρα και εφοσον καποιοι δεν το αντιλαμβανονται με το καλο ακομα και να τους φτιαξεις δρομους αλα γερμανια παλι δε θα το αντιλαμβανονται και παλι καραγκιοζιλικια θα κανουν οποτε αυτο το μετρο ειναι που τους αρμοζει......εκει που τους ποναει......το φιλοτιμο ειναι μια λεξη προ πολλου εξαφανισμενη απο το λεξικο των περισσοτερων ελληνων οποτε αφου ποναει η τσεπη εκει θα βαρεσουν και καλα κανουν......

εδω τα μηχανακια κρατανε κανονικα μια θεση αυτοκινητου στο δρομο και δεν πανε σαν παλαβα δεξια αριστερα......θελω να βρω εναν ελληναρα που θα το κανει αυτο....
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
το παλικαρι φτηνα την γλυτωσε απο ελληνιδα οδηγο...!!χωρις κρανος..!!
δειτε το και σχολιαστε το..!!!
ευτυχως δεν επαθε τιποτα
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
εδω τα μηχανακια κρατανε κανονικα μια θεση αυτοκινητου στο δρομο και δεν πανε σαν παλαβα δεξια αριστερα... ...θελω να βρω εναν ελληναρα που θα το κανει αυτο....

Kι έτσι είναι το σωστό και πρέπει να γίνεται παντού. Εγώ πάντως, το κάνω, όσο μπορώ περισσότερο τουλάχιστον.

 

mad_max

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
12 Νοε 2005
Μηνύματα
1.006
Κριτικές
97
Like
4.783
Πόντοι
22.915
Αν δε φορούσα ζώνη τώρα θα ημουν παρεα με τον Αγ Πετρο.
Το προβλημα ειναι με τα απαραδεκτα ορια ταχυτητας.
Εγω εδωσα 800 ευρω για ενα αντιρανταρ και ειμαι ησυχος.
Με μια στραβη εχω κανει αποσβεση.

Και οντως δουλευει πολυ καλα, χωρις να το εντοπιζουν οι μπατσοι
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Το πρόστιμο για θόρυβο και πινακίδα εμπρός πόσο έχει πάει?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom