Νέα

Τα πρόστιμα του Κ.Ο.Κ.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα easyrider77
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 145
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.004
Πόντοι
1.486
Δεν καταλαβαίνω γιατί οι περισσότεροι απο εσάς έχετε τρελάθεί με τον νέο κ.ο.κ.
Καταλαβαίνω ότι φταίνε δρόμοι,λαδώματα για δίπλομα, δασκάλους κτλπ.
Αλλά εφ'όσων δεν παραβιάζεται τον κ.ο.κ δεν θα πληρώσετε τπτ οπότε σταματήστε να κλέγεστε.
Οδηγείτε με ασφάλεια.

ΥΣ. το Δίπλωμα οδήγησης το πήρα χωρίς λάδωμα.

Φίλε μου ζεις σε έναν "όμορφο κόσμο,ηθικό,αγγελικά πλασμένο"...
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
Εάν δείτε το σποτάκι που έβαλα θα δείτε πόσο ασχολούνται για την ασφάλεια μας  και των  παιδιών μας  οι Κύριοι  ΣΤΑΘΑΚΗΔΕΣ και cia ?
 

Albert Speer

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2007
Μηνύματα
274
Κριτικές
3
Like
1
Πόντοι
1
Το θέμα με τις κατασκευαστικές κλπ, είναι πολύ πιο πολύπλοκο από ότι το παρουσιάζετε.
Και πολύ φοβάμαι ότι οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν καν την διαδικασία δημοπράτηση, επιλογή αναδόχου, υλοποίηση, επίβλεψη, έκριση λοφαριασμών, πληρωμή, προσωρινή παραλοβή, τελική παραλαβή έργου για να βγάζετε τέτοια συμπεράσματα για το μερίδιο ευθύνης των κατασκευαστικών.

Ένα απλό παράδειγμα ότι οι κατασκευαστές μπορούν να φτιάξουν καλούς δρόμους: Δείτε την Αττική Οδό, δρόμος που τον διαχειρίζονται κατασκευαστικές εταιρίες. Γιατί έχει τόση μεγάλη διαφορά από τις Ε.Ο.?
 

krotalias

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2006
Μηνύματα
751
Like
7
Πόντοι
6
Το θέμα με τις κατασκευαστικές κλπ, είναι πολύ πιο πολύπλοκο από ότι το παρουσιάζετε.
Και πολύ φοβάμαι ότι οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν καν την διαδικασία δημοπράτηση, επιλογή αναδόχου, υλοποίηση, επίβλεψη, έκριση λοφαριασμών, πληρωμή, προσωρινή παραλοβή, τελική παραλαβή έργου για να βγάζετε τέτοια συμπεράσματα για το μερίδιο ευθύνης των κατασκευαστικών.

Ένα απλό παράδειγμα ότι οι κατασκευαστές μπορούν να φτιάξουν καλούς δρόμους: Δείτε την Αττική Οδό, δρόμος που τον διαχειρίζονται κατασκευαστικές εταιρίες. Γιατί έχει τόση μεγάλη διαφορά από τις Ε.Ο.?

γιατι εισπραττει η κατσκευαστικη τα διοδια
 

alitis4

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2007
Μηνύματα
39
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
0
Φίλε μου ζεις σε έναν "όμορφο κόσμο,ηθικό,αγγελικά πλασμένο"...

Τι είναι αυτά που λες....
Δηλαδή θεωρείς σωστό να περνάς με κόκκινο? να οδηγείς χωρίς ζώνη? να μιλάς στο τηλέφωνο ?
να κάνεις προσπεράσεις θέτωντας σε κίνδυνο και την ζωή των διπλανών σου?
 

Albert Speer

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2007
Μηνύματα
274
Κριτικές
3
Like
1
Πόντοι
1
γιατι εισπραττει η κατσκευαστικη τα διοδια
Και να πάρει πίσω αυτά που έσκασε για να την κατασκευάσει.
Υποτίθεται το ίδιο ισχύει και στις Ε.Ο., αλλά αντίστοιχο δρόμο δεν βλέπω.
 

krotalias

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2006
Μηνύματα
751
Like
7
Πόντοι
6
δεν ειναι ετσι φιλε μου γιατι η κατασκευαστικη εχει πληρη εκμεταλλευση για καμποσο στην αττικη οδο ενω στις εθνικες οδους πληρωνουν τις κατασκευαστικες με τα λεφτα που περνουν απο τα διοδια ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ , ή με τα λεφτα που παιρνουν απο τις επιδοτησεις και τα διαφορα κονδυλια
επισης στις ΕΟ ολα τα εκμεταλλευεται το κρατος και απλα πληρωνει τους κατασκευαστες
νομιζω οτι η διαφορα ειναι μεγαλη και για αυτο και οι υπηρεσιες ειναι πολυ διαφορετικες
 

krotalias

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2006
Μηνύματα
751
Like
7
Πόντοι
6
εδω βλεπω πλεον οταν καποιος παρκαρει παρανομα να μαλωνουν αστυνομια με δημοτικη αστυνομια για τις κλησεις για παρκαρισμα . Γιατι αμα πιασουμε και αυτο το θεμα τοτε ... :headbang: :headbang:
καλυτερα κροταλια αστο αυτο!
 

Albert Speer

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2007
Μηνύματα
274
Κριτικές
3
Like
1
Πόντοι
1
δεν ειναι ετσι φιλε μου γιατι η κατασκευαστικη εχει πληρη εκμεταλλευση για καμποσο στην αττικη οδο ενω στις εθνικες οδους πληρωνουν τις κατασκευαστικες με τα λεφτα που περνουν απο τα διοδια ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ , ή με τα λεφτα που παιρνουν απο τις επιδοτησεις και τα διαφορα κονδυλια
επισης στις ΕΟ ολα τα εκμεταλλευεται το κρατος και απλα πληρωνει τους κατασκευαστες
νομιζω οτι η διαφορα ειναι μεγαλη και για αυτο και οι υπηρεσιες ειναι πολυ διαφορετικες
Και τι δεν είναι έτσι δηλαδή? Η ΑΟ πληρώθηκε από κατασκευαστές και θα αυτοί θα πάρουν τα λεφτά τους πίσω από τα διόδια, κάποια στιγμή μάλιστα, θα την γυρίσουν στο ελληνικό κράτος (και εκεί θα γελάσουμε πολύ). Θα βγάλουν και κέρδος εννοείται.
Οι ΕΟ, κατασκευάζονται με λεφτά του κράτους (που μπορεί να έιναι από πολλές πηγές) το οποίο εισπράτει μετά διόδια for ever (δεν θα τις επιστρέψει πουθενά).
Για σκέψου το λίγο. Σου εξήγησα, εάν δεν γνωρίζεις τις διαδικασίες, δύσκολα μπορεί να βγάλεις συμπέρασμα.
 

krotalias

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2006
Μηνύματα
751
Like
7
Πόντοι
6
ειναι σαν να μου δινεις το μαγαζι σου και να μου λες οτι για 5 χρονια απο οτι βγαζεις θα παιρνεις το 70%(τα νουμερα ειναι τυχαια) ή να μου λες οτι θα δουλευω στο μαγαζι σου και εγω θα παιρνω επι 5 χρονια 1000 ευρω
νομιζω οτι η διαφορα ειναι μεγαλη , στην πρωτη περιπτωση θα λιωσω στην δουλεια ενω στην δευτερη θα δουλευω ενα τυπικο 8ωρακι . ετσι το βλεπω και για αυτο καταντησε ετσι,βεβαια δεν ειναι και η σωστη λυση να δωθει σε εκμεταλλευση ιδιωτη .
βεβαια δεν γνοριζω την διαδικασια ακριβως αλλα η διαφορα ειναι εμφανεστατη
 

Albert Speer

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2007
Μηνύματα
274
Κριτικές
3
Like
1
Πόντοι
1
ειναι σαν να μου δινεις το μαγαζι σου και να μου λες οτι για 5 χρονια απο οτι βγαζεις θα παιρνεις το 70%(τα νουμερα ειναι τυχαια) ή να μου λες οτι θα δουλευω στο μαγαζι σου και εγω θα παιρνω επι 5 χρονια 1000 ευρω
νομιζω οτι η διαφορα ειναι μεγαλη , στην πρωτη περιπτωση θα λιωσω στην δουλεια ενω στην δευτερη θα δουλευω ενα τυπικο 8ωρακι . ετσι το βλεπω και για αυτο καταντησε ετσι,βεβαια δεν ειναι και η σωστη λυση να δωθει σε εκμεταλλευση ιδιωτη .
βεβαια δεν γνοριζω την διαδικασια ακριβως αλλα η διαφορα ειναι εμφανεστατη

Σε παραπέμπω την σειρά των διαδικασιών. Εκεί που λέει δημοπράτηση, παίζουν ρόλο οι τεχνικές προδιαγραφές και εκέι που λέει παραλαβή έργου, παίζουν ρόλο οι επιβλέποντες του φορέα (δηλαδή του κράτους) αλλά και λαδώματα. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι θέμα κεφιού στην δουλειά όπως το περιγράφεις και η ευθύνη για κακοτεχνίες, δεν είναι ποκλειστικά των εργολάβων. Κάποιος το παραλαμβένει το έργο για λογαριασμό του κράτους, και υποτίθεται ότι το επιβλέπει και κατά τη διάρκεια. Whatever, επειδή ξεφύγαμε, εάν δεν γνωρίζεις, δεν μπορείς να καταλάβεις. Και ευτυχώς (νομίζω από αύριο μάλιστα) οι ΕΟ θα δοθούν σε ιδιώτες. Ψάξε να διαβάσεις για την Μωρέας Α.Ε. κλπ κλπ
 

Amale

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
342
Like
11
Πόντοι
1
*Οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ:* 200-1200 ευρώ (από 83-668 που ισχύει στον τωρινό K.Ο.Κ.),αφαίρεση άδειας οδήγησης μέχρι 6 μήνες.

*Παραβίαση **STOP**Kiss 700 ευρώ (από 167).

**Παραβίαση ερυθρού σηματοδότη:* 700 ευρώ (από 167), αφαίρεση άδειας
οδήγησης για δύο μήνες.

*Αφύλακτη σιδηροδρομι κή διάβαση:* 700 ευρώ (από 167)*

*Μη χρήση ζώνης ασφαλείας:* 350 ευρώ (από 83), αφαίρεση άδειας οδήγησης
για 10 ημέρες.

Μη χρήση κράνους:* 350 ευρώ (από 83), αφαίρεση άδειας οδήγησης για 10
ημέρες.*

*Χρήση κινητού στη διάρκεια της οδήγησης:* 100 ευρώ (από 33), αφαίρεση
άδειας οδήγησης ως 30 ημέρες.

*Aσκοπη χρήση «μεγάλης» σκάλας φώτων*: 20-700 ευρώ (από 17-33).

*Κίνηση στο αντίθετο ρεύμα:* 200 ευρώ (από 83).

*Παραβίαση προτεραιότη τας:* 200 ευρώ (από 83).

*Στάθμευση σε χώρο για άτομα με ειδικές ανάγκες:* 151 ευρώ (από 61,5).

********************************************************************
Ανάλυση Κόστους Ωφέλειας:

Αν φύγεις από το "Βοτανικό" σουρωμένος (1200), με αναμμένους προβολείς
(700) και περάσεις ανέμελα τη διασταύρωση Κων/πόλεως-Ιεράς Οδού
(3Χ700=2100+200), χωρίς να φοράς ζώνη ή κράνος (350) και μιλάς στο
κινητό (100), παρκάρεις για τσιγάρα στο απέναντι περίπτερο (200), στη
θέση για ΑΜΕΑ μπροστά στην τράπεζα (151) και σε σταματήσει μπάτσος,
συμφέρει να ...................τον σκοτώσεις επιτόπου. Η εξαγορά ποινής για
ανθρωποκτονία είναι φθηνότερη.. .
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
φιλε μου εδω διαφωνω .... Επισης αυτο που λες για την Αμερικη δεν ειναι για μενα καθολου σωστο.Ποιος ειναι αυτος που εξασφαλιζει οτι ο ενηλικας συνοδηγος ειναι ικανος να κανει αυτο το πραγμα σε ενα πιτσιρικι και με ποιες προδιαγραφες

Oi προδιαγραφές μας μάραναν εδώ, krotalias!
Το ότι ο ενήλικας είναι ικανός το εξασφαλίζει η κοινή λογική, η συνείδηση του ίδιου του ενήλικα (μια γιαγιά που δεν ξέρει να οδηγεί ποτέ δε θα το κάνει με το εγκόνι της) και τέλος η γενική νοοτροπία που είναι προσανατολισμένη πρός την εύρυθμη λειτουργία του κράτους, και όχι προς την κομπίνα, τη λαμόγια, και την κονόμα.

Αν έχεις ζήσει στην Αμερική (ΗΠΑ) θα τό 'χεις καταλάβει...
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
Εάν το πρόβλημα με τις κατασκευαστικές εταιρίες είναι τόσο μεγάλο ύπαρχοι και η εύκολη γαμημένη λύση να κατεβάσουμε το μηχανικό Μ.Ο.Μ.Α  και να αρχίσει ο Στράτος να ξαναφτιάχνει δρόμους , παντός οι δρόμοι που εξτιαξε η ΜΟΜΑ άρχουν ακόμα  και να πάνε να γαμηθούνε οι εργολάβοι  οι Ε.Ε .  ο αλμουνια και το ευρωπαϊκό δικαστήριο  , κανένας εργολάβος δεν έχει κάνει κανένα ασφαλή δρόμο  ? και τα καταστρώματα είναι όλα του κώλου και τα πληρομουνε όλοι Χρύσα  μάλλον ήρθε η ώρα να τους πούμε να πάνε να γαμηθούνε  άντε πια σε αυτό τον τόπο έχουμε βαρέσει διαλύσει και το γλεντάμε ?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
FRED HILL: Ενας μοτοσυκλετιστής σύμβολο

ʼσχετο, αλλά εδώ θα το βάλω (που αλλού?)
Σε μερικές πολιτείες των ΗΠΑ (σίγουρα Indiana, σίγουρα South Dakota, σίγουρα Florida, δεν ξέρω για άλλες) Η ΧΡΗΣΗ ΚΡΑΝΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ. Το σκεπτικό είναι ότι το κράτος και η νομοθεσία δε μπορεί να σου επιβάλει να προστετεύσεις το κεφάλι σου. Αν δε θες να το προστατεύσεις, είναι δικαίωμά σου.
Απο κει ξεκινάει το πράμα, και δε προχωράει παραπέρα. That simple.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Και ευτυχώς (νομίζω από αύριο μάλιστα) οι ΕΟ θα δοθούν σε ιδιώτες. Ψάξε να διαβάσεις για την Μωρέας Α.Ε. κλπ κλπ

Albert Speer, έχετε κάποια συγγενική σχέση με τον μακαρίτη υπουργό του Ράϊχ? Δεν σας ειρωνεύομαι, άφησε έργο αυτός, και ήταν απ τους λίγους, τόσο ψηλά που δεν έφαγαν "θάνατο" στη Νυρεμβέργη...

Όσο για τις Ε.Ο. εδώ, έχουν ΗΔΗ αρχίσει να εκχωρούνται. Ξέρω συμβάσεις. ʼλλο αν δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα τίποτα.
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.004
Πόντοι
1.486
Τι είναι αυτά που λες....
Δηλαδή θεωρείς σωστό να περνάς με κόκκινο? να οδηγείς χωρίς ζώνη? να μιλάς στο τηλέφωνο ?
να κάνεις προσπεράσεις θέτωντας σε κίνδυνο και την ζωή των διπλανών σου?
Δε διαφώνησα φίλε μου με τα λεγόμενά σου,αλλά θεωρώ ότι ζεις στον όμορφο κόσμο που σου είπα,εφόσον θέτεις σε πρώτη προτεραιότητα το τι θα κάνουμε εμείς οδηγώντας από το τι κάνει το κράτος και τα εργολαβικά συμφέροντα για να μας ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝ ΑΝΕΚΤΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ.Κάτι που έξω σε προηγμένα κράτη,είναι δεδομένο εδώ το ζητάμε.Όλα αυτά που ανέφερες τα τηρώ ΑΠΑΙΤΩ όμως και από το κράτος τις στοιχειώδεις οδηγικές συνθήκες.Να σου θυμίσω λίγο το Μαλιακό,την τραγωδία στα Τέμπη,τα σαμαράκια στα πλάγια του δρόμου,τα μπαλώματα στις Εθνικές και το πώς γίνονται οι Αθηναικοί δρόμοι με την πρώτη σταγόνα.Αυτά τα ολίγα γιατί είπαμε άμα επεκταθώ θα γράφω μέχρι αύριο για το Φοβερό Κράτος Πρόνοιας στο οποίο έχουμε την τύχη να ζούμε..
 

Albert Speer

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2007
Μηνύματα
274
Κριτικές
3
Like
1
Πόντοι
1
Albert Speer, έχετε κάποια συγγενική σχέση με τον μακαρίτη υπουργό του Ράϊχ? Δεν σας ειρωνεύομαι, άφησε έργο αυτός, και ήταν απ τους λίγους, τόσο ψηλά που δεν έφαγαν "θάνατο" στη Νυρεμβέργη...

Όσο για τις Ε.Ο. εδώ, έχουν ΗΔΗ αρχίσει να εκχωρούνται. Ξέρω συμβάσεις. ʼλλο αν δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα τίποτα.
Κοντά έπεσες φίλε, αλλά όχι συγγενική, επαγγελματική. Το "γραφείο" υπάρχει ακόμη και μάλιστα δουλέψαμε και για τους ΟΑ2004.
Όπως τα λες, οι ΕΟ ήδη έχουν εκχωρηθεί, και μάλιστα και τα ΣΕΑ που θα κατασκευαστούν παράπλευρα τους κλπ. Που ξέρεις, μπορεί να "αφήσει" ο μεγάλος και εδώ "έργο".
 

Ryu

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2006
Μηνύματα
2.017
Κριτικές
9
Like
13
Πόντοι
2.007
Τα χρηματικα προστιμα του νεου Κ.Ο.Κ. ειναι εξισου αφιερωμενα τοσο στην G700, οσο και στους προυχοντες-κουραδομαγκες οι οποιοι, αφου πρωτα  ολο καμαρι θα επιδειξουν στον κυκλο τους οτι μια κληση των 300-700? ειναι για αυτους το ιδιο οσο ενα σακουλακι με ηλιοσπορους, θα σπευσουν να γλειψουν το βυσμα τους ωστε να την ακυρωσουν.
Και μην μου πει κανεις οτι οι κλησεις ΔΕΝ σβηνονται πλεον διοτι θα τον παρει κανενας διαολος?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom