Νέα

Τα πρόστιμα του Κ.Ο.Κ.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα easyrider77
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 145
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

plain

Μέλος
Εγγρ.
23 Δεκ 2006
Μηνύματα
51
Like
2
Πόντοι
0
θα σταθώ στην επιλεκτική  απαγόρευση της χρήσης κινητού τηλεφώνου στους οδηγούς. Δεν διαφωνώ ότι η χρήση του κινητού στατιστικά συμβάλλει σε περισσότερα ατυχήματα. Διαφωνώ με την επιλογή της χρήσης κινητού και όχι γενικότερα της απογόρευσης του οτιδήποτε αποσπά την προσοχή του οδηγού. Δηλαδή το να αλλάζεις CD, τρως τυρόπιτα, πίνεις καφέ, τσακώνεσαι με την πεθερά που είναι δίπλα σου η σου παίρνει πίπα η γκόμενα την ώρα που οδηγείς, δεν είναι επικίνδυνο;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ναι, τα καινούργια πρόστιμα είναι εξοντωτικά...
Ναι, οι δρόμοι είναι χάλια...
Ναι, το σύστημα μπάζει από παντού...
Είναι όμως αυτά δικαιολογία να περνάω με κόκκινο, να παρκάρω σε διαβάσεις αναπήρων και να πηγαίνω γαμιώντας σε έναν δρόμο που ακόμη και τα 50 km/h είναι πολλά;

Σε τελική ανάλυση οδηγώ προσεκτικά για να μη μου βάλει πρόστιμο ο μπάτσος ή για να φτάσω από το σημείο α στο σημείο β με όσα χέρια και πόδια είχα όταν ξεκίνησα;
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
ρε παιδιά οι νόμοι υπάρχουν και πρέπει να εφαρμόζονται.. με κόκκινο απαγορεύεται να περάσεις .. ΤΕΛΟΣ... τώρα αν το πρόστιμο αντί για 700 ήταν 200 ή 7000 ποιά η διαφορά.. μεταξύ μας εγώ θα ήθελα να είναι 7000 και να συνοδεύεται με κανένα μήνα φυλακή (από την δεύτερη ή τρίτη φορά και μετά) μη εξαγοραζόμενη.. να δείς το ξανακάνεις?
πώς θα πρέπει να τιμωρηθεί ο κάθε μαλάκας που αφού κατεβάσει ότι ξύδια βρεί βγαίνει με το τουτού του στον δρόμο και όποιον πάρει ο χάρος? από ότι γνωρίζω στην Ευρώπη τα πρόστιμα και οι ποινές είναι ακόμη μεγαλύτερες..
υποδομές.. αυτούς τους δρόμους έχουμε σε αυτούς πρέπει να οδγούμε και να προσαρμόζουμε την οδηγητική μας συμπεριφορά έτσι ώστε να μην κινδυνεύουμε αλλά και να μην γινόμαστε κίνδυνος για άλλους.. μεταξύ μας οι επαρχιακοί δρόμοι στην ευρώπη δεν είναι και καλύτεροι από τους δικούς μας (οχι οι ενθνικοί οι επαρχιακοί)..
δεν καταλαβαίνω γιατί αρνούμαστε να φορέσουμε ζώνη.. εχω δεί μαλάκα ο οποίος για να σταματήσει τον βομβητή του αυτοκινήτου (για την ζώνη) έδεν την ζώνη πριν καθήσει και καθόταν επάνων της.. δικαιολογία "με ενοχλεί η ζώνη όταν την φοράω" .. βέβαια όταν κάθετε επάνω της και του μπαίνει στον κώλο δεν τον ενοχλεί..
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
Κατα ποσο ενα συστημα ειναι σωστο η οχι ειναι η καθημερινη πρακτικη γιατι ψαχνεις να βρης καποιο ψεγαδι στους αλλους , οταν ζεις σε μια χωρα που τιποτα δεν δουλευει σωστα ,αυτοι τουλαχιστον κανουνε κατι αυτο που ειναι βλακεια ,και δεν εχουν 1500 νεκρους δεν σε προβληματιζει που η μαλακες οι αμερικανοι ειναι καλιτεροι απο εσενα,η εχουν ενα συστημα και εκει υπαρχουν δασκαλοι και πανε αρκετοι αμερικανοι να μην τα ισοπεδονουμε ολα  
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.004
Πόντοι
1.486
Ρε παιδιά τι να λέμε τώρα.Τα μέτρα είναι ΚΑΘΑΡΑ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΑ!Δεν αντιμετωπίζεται η κατάσταση με το "πονάει κεφάλι,κόψει κεφάλι".
Από που να αρχίσω?Από τον ξάδελφό μου που το 95 πήρε το δίπλωμα στο σπίτι του δίνοντας τότε 100.000 δρχ?Από τη γυναίκα μου που το πήρε φέτος με λάδωμα 200ευρώ όχι γιατί δεν ήξερε,αλλά γιατί έτσι έπρεπε?Από τους μπάτσους που επί Παπαθεμελή επιδοτούνταν με το 10% της κάθε κλήσης που κόβανε και είχανε λυσσάξει?Απ'ολα τα παραπάνω που είπανε οι φίλοι για δρόμους μπουρδέλα,πλημμελείς φωτισμους στις Εθνικές,απουσία διαχωριστικής μπάρας,κλπ?
Έχω στην πολυκατοικία που μένω ένα γείτονα 85 χρονών που ίσα ίσα περπατάει και λες τώρα θα πέσει.Και αυτός ο άνθρωπος πηγαινοέρχεται Θεσσαλονίκη ΝΥΧΤΑ με ένα σαράβαλο και κάθε φορά αναρωτιέμαι όχι αν θα γυρίσει αλλά και πόσους θα πάρει μαζί του στον τάφο!!!Ποιος θα μας προφυλάξει από τους ΧΑΡΟΥΣ?
Και επειδή έχω βγει αρκετές φορές έξω ρίξτε μια ματιά στις AUTOSTRADA στην Ιταλία και στις AUTOBANK στη Γερμανία να δείτε που πάνε τα χρήματα από τα διόδια.Αλλά εκεί οι ιδιωτικές εταιρείες που κατασκευάζουν τους δρόμους τρώνε πρόστιμα για τις κακοτεχνίες..Και πολλά άλλα που θα χρειαζόμουνα πολλές σελίδες για να αναπτύξω...
 

krotalias

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2006
Μηνύματα
751
Like
7
Πόντοι
6
Ρε παιδιά τι να λέμε τώρα.Τα μέτρα είναι ΚΑΘΑΡΑ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΑ!Δεν αντιμετωπίζεται η κατάσταση με το "πονάει κεφάλι,κόψει κεφάλι".
Από που να αρχίσω?Από τον ξάδελφό μου που το 95 πήρε το δίπλωμα στο σπίτι του δίνοντας τότε 100.000 δρχ?Από τη γυναίκα μου που το πήρε φέτος με λάδωμα 200ευρώ όχι γιατί δεν ήξερε,αλλά γιατί έτσι έπρεπε?Από τους μπάτσους που επί Παπαθεμελή επιδοτούνταν με το 10% της κάθε κλήσης που κόβανε και είχανε λυσσάξει?Απ'ολα τα παραπάνω που είπανε οι φίλοι για δρόμους μπουρδέλα,πλημμελείς φωτισμους στις Εθνικές,απουσία διαχωριστικής μπάρας,κλπ?
Έχω στην πολυκατοικία που μένω ένα γείτονα 85 χρονών που ίσα ίσα περπατάει και λες τώρα θα πέσει.Και αυτός ο άνθρωπος πηγαινοέρχεται Θεσσαλονίκη ΝΥΧΤΑ με ένα σαράβαλο και κάθε φορά αναρωτιέμαι όχι αν θα γυρίσει αλλά και πόσους θα πάρει μαζί του στον τάφο!!!Ποιος θα μας προφυλάξει από τους ΧΑΡΟΥΣ?
Και επειδή έχω βγει αρκετές φορές έξω ρίξτε μια ματιά στις AUTOSTRADA στην Ιταλία και στις AUTOBANK στη Γερμανία να δείτε που πάνε τα χρήματα από τα διόδια.Αλλά εκεί οι ιδιωτικές εταιρείες που κατασκευάζουν τους δρόμους τρώνε πρόστιμα για τις κακοτεχνίες..Και πολλά άλλα που θα χρειαζόμουνα πολλές σελίδες για να αναπτύξω...

+1000
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
Φίλε  teras1965    θα σας πω κάτι που μου έτυχε 1985 στην Αμερική πάω με παρέα στο BAR και στην πόρτα είναι μια γκαρσόνα και κάτι κονκάρδες στο χέρι και όπως μπήκαμε μας ρωτάει ποιος είναι ο οδηγός  είπα ότι είμαι εγώ και με ερώτησε εάν θα  πιω ξίδι και συμπηροσε εάν δεν ποιο θα έχω  όσοι ώρα θα είμαι στο μαγαζί  δωρεάν COCA COLA και είπα ναι γιατί έτσι και αλλιώς όταν οδηγάω δεν πεινώ ένα κακό ελάττωμα που το κουβαλώ ακόμα γιατί νομίζω ότι ο αστυφύλακας με περιμένει στην άλλη γωνία και όταν ρώτησα γιατί το κάνετε αυτό η απάντηση ήταν ότι μας θέλουν ζωντανούς για να ξανάλεμε  γιατί ο νεκρός δεν είναι πελάτης κανενός , αυτό είναι σκεπτικό  ? σας φαίνεται περίεργο που κάποιοι άνθρωποι ίνα επαγκελματιες , αυτά πρέπει να περνούμε από έξω τα καλά , αλλά  και Ο Κωστάκης και ο Γιωργάκης στην Αμερική σπούδασαν αλήθεια τι κατάλαβαν  , και τόσο μεγάλα είναι τα συμφέροντα σε αυτό τον τόπο που πρέπει να γίνονται ακόμα ανθρωποθυσίες  όπως στην αρχαία Ελλάδα
 

PANAXIOS

Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2006
Μηνύματα
641
Κριτικές
4
Like
109
Πόντοι
6
και το γελοιο ολων ειναι το 50 % εκπτωση οταν πληρωσεις την κλιση εμπροθεσμα....  :jerking:  :jerking:
 

MasterC

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2005
Μηνύματα
429
Like
9
Πόντοι
1
Ολα αυτά σίγουρα είναι για να βγάλει χρήμα το κράτος....και μετά όλα τα άλλα.

Τα γνωστά πλέον καραγκιοζιλίκια...Φυσικά δεν μιλάω για παράβαση ερυθρού σηματοδότη που αυτό είναι έγκλημα.

Εγω ξέρω τουλάχιστον 4 κοπέλες ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΡΕΝΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΤΟ ΓΚΑΖΙ και έχουν δίπλωμα γιατι πλήρωσαν...και κυκλοφορούν και τρακάρουν οτι κινείται.Αν πραγματικά ενδιαφερόντουσαν θα κυνηγούσαν την αρχή του κακού...και θα άρχιζαν τα λουκέτα σε σχολές οδηγών....Αλλά τώρα το μόνο που τους νοιάζει πως θα βγάλουν εύκολα ? ......
 

loudowikos

Μέλος
Εγγρ.
1 Φεβ 2007
Μηνύματα
190
Like
2
Πόντοι
1
Το ζήτημα δεν είναι τα πρόστιμα να είναι εξοντωτικά αλλά να υπάρχει αστυνόμευση.  Σε κάποια προηγμένα κράτη οι νόμοι τηρούνται όχι τόσο λόγω "σωστής" νοοτροπίας των΄πολιτών αλλά διότι γνωρίζουν ότι εάν παρανομήσουν θα γίνουν κατά 90% αντιληπτοί και έτσι δεν παρασύρονται. Εδώ ανακοινώνονται μέτρα και καμπάνιες μόνο για λόγους εντυπωσιασμού και μετά από 2 μήνες ατονούν (γιατί άραγε?). Έτσι και εδώ η αστυνόμευση θα παραμείνει ελλειπής, ο κόσμος θα έχει την εντύπωση ότι θα την σκαπουλάρει και μόνο όταν το κράτος χρειάζεται χρήματα θα κάνουν επίδειξη της παρουσίας τους. Μου θυμίζει την ανακοίνωση αυστηρότερων ποινών για τους εμπόρους ναρκωτικών αλλά πέραν τουτου δεν προχωρούμε σε καμμιά εις βάθος λύση. Αυτό είναι υποκρισία και παραδοχή αδυναμίας/ανικανότητας. 
Προτεινόμενα μέτρα
α) τήρηση των νόμων από κράτος και πολίτες (όχι παράκαμψη διαδικασιών)
β) συνεχής αστυνόμευση των δρόμων και έντονη παρουσία ώστε να γίνει συνείδηση στους πολίτες
γ) ενημέρωση στα σχολεία για την τήρηση των ΚΟΚ
δ) επίβλεψη και πρόστιμα σε εργολάβους και δημόσιες υπηρεσίες που ευθύνονται για κακοτεχνίες στο οδικό δίκτυο

'Ετσι θα έχουμε σε 10 χρόνια μια βελτιωμένη γενιά πολιτών. Αυτά δεν γίνονται από την μια μέρα στην άλλη με εξαγγελίες του κώλου. Αλλά βέβαια μέτρα που ξεπερνάν τον ορίζοντα της τετραετίας δεν μπαίνει κανείς στον κόπο να τα ξεκινήσει...
 

bazas

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Σεπ 2006
Μηνύματα
373
Κριτικές
61
Like
3
Πόντοι
2.062
Σωστός....
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
Στις προηγμένες χώρες οι τροχονόμοι μια από της καθημερινές δουλείες τους είναι να επισκέπτονται  τα σχολεία της περιοχής τους και να μιλάνε με τους μαθητές , και να επισκέπτονται της μεγάλες στρατιωτικές μονάδες όταν υπάρχουν μεταθέσεις να ενημερώνουν το προσωπικό για το τι ισχύει
Οι τροχονόμοι είναι Παντού , όταν παραβιάζεις το κόκκινο , την πινακίδα στοπ , όταν παραβιάζεις το όριο ταχύτητας , και όχι μόνο στα μπλόκα  που υπάρχουν στο bloka.com  αλλά και όπου χρειαστεί να σε βοηθήσουν , εδώ τίποτα  , μόνο να σου τα πάρουν  , να βρουν κανένα μεροκαματιάρη και να τον σκίσουνε , κανένα με  παπάκι και να τον βάλουνε κάτω και να τον βαράνε  , και γαμώ τους νόμους ,
Και όπως έλεγε το τραγουδάκι όλο νόμοι και αστυνόμοι και σπάνιος υπόνομοι  τώρα το σπάνιος αρχίζει από τους αστυνόμους .
Και βέβαια πρώτη μούρη ο ΣΤΑΘΑΚΗΣ  Ο ραλίστας .αυτός έκανε την μετατροπή του νόμου και σε κάποιο παράθυρο είχε βγει κάποιος και τον έβριζε και τον ρώτησε γιατί μέσα στον κώδικα δεν γράφουν ότι τα φορτηγά πρέπει να πηγαίνουν δεξιά  τι απάντησε ? ότι αυτό εννοείται ???.και εγώ αλλά καταλαβαίνω για αυτό τον νέο ΚΟΚ που πήραν τον ΚΟΚ 1999  και άλλαξαν  μερικά άρθρα  οι μερικός κάποια  αλλά τι εξυπηρετούν και ποιους θα φανεί σε λίγο ??.?????
 

mad_max

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
12 Νοε 2005
Μηνύματα
1.006
Κριτικές
97
Like
4.783
Πόντοι
22.915
Πρώτα από όλα πρέπει να αναπροσαρμοστούν τα άθλια όρια ταχύτητας, και να μπουν μόνο εκεί που πραγματικά χρειάζονται. Αυτή η Κουφαλίτσα ο ΣΤΑΘΑΚΗΣ αυτά ακριβώς έλεγε πριν βγει βολευτής. Τώρα πήγε μαζί τους.

Αφήστε που είδαμε και τη κόρη του στο Ακρόπολις με χορηγό τον ΟΠΑΠ.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Για τον αμερικάνο μπάτσο από τη στιγμή που έχεις χαρτιά για την ενοικίαση του αυτοκινήτου είσαι ΟΚ, υποθέτει ότι από την εταιρία ξέρουν καλύτερα. Επίσης παίζει ρόλο και η Πολιτεία. Αλλο να σε σταματούν στη Νεμπράσκα και άλλο στη Νέα Υόρκη.

Εμένα πάντως μία φορά που με σταμάτησε ο μπάτσος στην Βόρεια Καλιφόρνια γιατί πήγαινα λίγο πάνω από το όριο (από τις ουκ ολίγες φορές που έχω φάει κλήσεις και για αστείους λόγους στην Αμερική) μου λέει το αμίμητο: "You are not on the autobahn buddy!".

Πάντως ισχύουν τα εξής:
The United States signed an agreement with many other countries to honor a foreign driver license for visitors to the United States for up to one year from the date of arrival. This privilege is made possible as a result of the United Nations Convention on Road Traffic (Geneva, 1949), and the Convention on the Regulation of American Automotive Traffic (Washington, 1943), both of which have been ratified by the United States

Το πλέον ψαρωτικό είναι όταν σε σταματάει και τον βλέπεις να έρχεται προς το μέρος σου ξεκουμπώνοντας την θήκη και με το χέρι στο περίστροφο (ιδιαίτερα αν είναι βράδυ).
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Για δειτε και ενα σενάριο

Αστυνομικός σταματάει κάποιον - τρέχατε με τοσα. 700 ευρώ πρόστιμο

Να σου δώσω 250 και καθαρισαμε;

- 400

- 300

- 350

Εκλεισε - πάρτα

Στο καλό και μην σε ξαναπιάσω να τρέχεις θα φας κληση
 

alitis4

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2007
Μηνύματα
39
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
0
Δεν καταλαβαίνω γιατί οι περισσότεροι απο εσάς έχετε τρελάθεί με τον νέο κ.ο.κ.
Καταλαβαίνω ότι φταίνε δρόμοι,λαδώματα για δίπλομα, δασκάλους κτλπ.
Αλλά εφ'όσων δεν παραβιάζεται τον κ.ο.κ δεν θα πληρώσετε τπτ οπότε σταματήστε να κλέγεστε.
Οδηγείτε με ασφάλεια.

ΥΣ. το Δίπλωμα οδήγησης το πήρα χωρίς λάδωμα.
 

mad_max

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
12 Νοε 2005
Μηνύματα
1.006
Κριτικές
97
Like
4.783
Πόντοι
22.915
Δεν καταλαβαίνω γιατί οι περισσότεροι απο εσάς έχετε τρελάθεί με τον νέο κ.ο.κ.
Καταλαβαίνω ότι φταίνε δρόμοι,λαδώματα για δίπλομα, δασκάλους κτλπ.
Αλλά εφ'όσων δεν παραβιάζεται τον κ.ο.κ δεν θα πληρώσετε τπτ οπότε σταματήστε να κλέγεστε.
Οδηγείτε με ασφάλεια.

ΥΣ. το Δίπλωμα οδήγησης το πήρα χωρίς λάδωμα.

Δοκιμασε να πας Θεσ/νικη ακολουθωντας τα ορια του κοκ και τα ξαναλεμε.

Το σωστό είναι: Οδηγώ γρήγορα για να είμαι λιγότερο εκτεθειμένος στο δρόμο
 

gangstaXZ

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
19 Μαρ 2007
Μηνύματα
1.642
Κριτικές
5
Like
27
Πόντοι
1.516
Αυτό δεν είναι ΚΟΚ...

αλλά..Cock!

Νομίζετε το κάνουνε γιατί ενδιαφέρονται για την υγεία μας..?Στ'αρχίδια τους μας έχουν γραμμένους!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom