Νέα

Στέφανος Κασσελάκης - ΣΥΡΙΖΑ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Οξαποδω
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 9K
  • Εμφανίσεις 239K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.188
Κριτικές
1
Like
32.078
Πόντοι
8.006
Κάνει αυτό ακριβώς.
Το οποίο ίδιο ακριβώς έκανε κι ο Μητσοτάκης. Πρώτα ανέλαβε και μετά άλλαξε τους κανόνες.
Εκτός αν οι πρωην Κνιτες, Πασοκοι και Ποταμισιοι είναι ο κανόνας στη ΝΔ
Eντελως ακυρη η συγκριση.
Ειλικρινως δεν αντιλαμβανομαι αυτην την οψιμη προσπαθεια εξομοιωσης της μετακινησης της ΝΔ προς το "κέντρο", με την πλήρη απο-ιδεολογικοποιηση του Συριζα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Εννοείς η λιγότερο χειρότερη

τότε γιατί να μπλέξουμε μέσα τα δεξιά και τα αριστερά? αφού έχουν γίνει πολτός πλέον?
Εχεις κι εσυ παραπονο οτι η ΝΔ δεν ειναι αρκετά δεξιά? Απο πότε?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.188
Κριτικές
1
Like
32.078
Πόντοι
8.006
Ξυπνατε παλικαρια.
Η διαφορά στη ΝΔ ειναι οτι η "μετακινηση" προς το κεντρο δινει 41%

Ενώ ο αχταρμάς του Συριζα δινει κατω απο 20%
Κάντε όσες συγκρισεις θελετε. Το ταμπλό εχει σημασια τι γραφει.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.917
Like
12.287
Πόντοι
3.656
Εχεις κι εσυ παραπονο οτι η ΝΔ δεν ειναι αρκετά δεξιά? Απο πότε?
Έχω πολύ σοβαρότερα παράπονα από την κυβέρνηση (όχι την νδ...δε με νοιάζει ιδιαίτερα η νδ)

αλλά αν ήταν να κρίνω την νδ....φυσικά και είναι πολιτικός αχταρμάς....φυσικά και δεν είναι δεξιά....φυσικά και το 41% που λες συνέχεια δείχνει ότι μιλάμε για αχταρμάδες...

αχταρμάς γιατί έχει υιοθετήσει ότι αριστερή μαλακία ηχεί ωραία στα αυτιά του χαζού (του λαού δηλαδή) και ταυτόχρονα έχει ξεβρακωθεί στα μεγάλα καπιταλιστικά συμφέροντα...


δημιουργώντας μια πρωτοφανή κατάσταση.....σοβιετικής καπιταλο-ολιγαρχίας......με εξαφανισμένη την μεσαία τάξη....που (θα) υπάρχουν μόνο πολύ (και πολλοί) φτωχοί και πολύ πολούσιοι....

και που όλες τις υποδομές και την παραγωγική διαδικασία θα την κατέχει η αρχή....απλά εδώ η αρχή δεν είναι το κράτος αλλά το επιχειρηματικό παρακράτος.....

δε ξέρω πως να χαρακτηρίσω το έκτρωμα αυτό...αριστερό ή δεξιό :confused:
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.765
Like
5.149
Πόντοι
2.306
Eντελως ακυρη η συγκριση.
Ειλικρινως δεν αντιλαμβανομαι αυτην την οψιμη προσπαθεια εξομοιωσης της μετακινησης της ΝΔ προς το "κέντρο", με την πλήρη απο-ιδεολογικοποιηση του Συριζα.
Ε, ναι. Σωστά.
Μετακινηση στο κέντρο ενός μορφώματος που εχει μέσα από ναζιστικά κουμάσια, πρωτοπαλίκαρα της χουντας, ακροδεξιούς καραγκιοζηδες, γραμματείς της ΚΝΕ, μέχρι και τη μισή κυβέρνηση με πασοκους και ποταμισιους.
Και την απο-ιδεολογικοποιηση την έχει ο ΣΥΡΙΖΑ. Ο οποίος απλά ασκεί την αγαπημένη συνήθεια της αριστεράς το ρεβιζιονισμό. Αλλά αριστερά παραμένει.
Ειλικρινά, αν δεν ειχες γράψει ότι πίνεις μόνο λεμονίτα κι αυτή νερωμένη, θα έβαζα στοίχημα ότι είσαι σε τσιπουραδικο και κανεις χαβα έχοντας κατεβάσει ένα τελάρο μπύρες.
 
Τελευταία τροποποίηση:

mhtsos(2)

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2020
Μηνύματα
2.412
Like
7.419
Πόντοι
1.056
Κάνει αυτό ακριβώς.
Το οποίο ίδιο ακριβώς έκανε κι ο Μητσοτάκης. Πρώτα ανέλαβε και μετά άλλαξε τους κανόνες.
Εκτός αν οι πρωην Κνιτες, Πασοκοι και Ποταμισιοι είναι ο κανόνας στη ΝΔ
O Stef το πάει πολύ επιθετικά και δεν θα του βγει. Ο Μητσοτάκης τι άλλαξε?? Κέντρο έλεγε πριν βγει. Το οτι έβαλε υπουργούς ΠΑΣΟΚ , είναι μεν αλλαγή αλλά τώρα θα φανεί. Ήδη άρχισαν οι γκρίνιες. Όσο ένα κόμμα (το οποιοδήποτε) είναι στην εξουσία κανείς δεν μιλά. Με την πρω΄τη σταρβή (Ευροεκλογές) αμέσως φάνηκαν τα πρώτα τιτιβίσματα. Απλα΄ η εξουσία ενώνει.
Αν Stef είχε πάρει 20% που έλεγε κανείς δεν θα έβγαζε κιχ. Η προσμονή της καρέκλας είναι συνδετικός κρίκος σε όλους. Στην αποτυχία (14%) πάντα βγαίνουν τιτιβίσματα.
Βρωμιές κάνεις , βρωμιές θα δεχθείς. Συνποτικά, χρησιμοποίησε οτι έχει την έγκριση Τσίπρα, αντέδρασαν οι 53 και τώρα πληρω΄νει ... Και μιλάω για τα μεταξύ τους, και οχι για τις συμπεριφορές, τις πολιτικές θέσεις του κλπ... Εκεί είναι άλλη κουβέντα, και την έχω αναφέρει στο νήμα
Για να δούμε τι θα γίνει?????????????
 

mhtsos(2)

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2020
Μηνύματα
2.412
Like
7.419
Πόντοι
1.056
Έχω πολύ σοβαρότερα παράπονα από την κυβέρνηση (όχι την νδ...δε με νοιάζει ιδιαίτερα η νδ)

αλλά αν ήταν να κρίνω την νδ....φυσικά και είναι πολιτικός αχταρμάς....φυσικά και δεν είναι δεξιά....φυσικά και το 41% που λες συνέχεια δείχνει ότι μιλάμε για αχταρμάδες...

αχταρμάς γιατί έχει υιοθετήσει ότι αριστερή μαλακία ηχεί ωραία στα αυτιά του χαζού (του λαού δηλαδή) και ταυτόχρονα έχει ξεβρακωθεί στα μεγάλα καπιταλιστικά συμφέροντα...


δημιουργώντας μια πρωτοφανή κατάσταση.....σοβιετικής καπιταλο-ολιγαρχίας......με εξαφανισμένη την μεσαία τάξη....που (θα) υπάρχουν μόνο πολύ (και πολλοί) φτωχοί και πολύ πολούσιοι....

και που όλες τις υποδομές και την παραγωγική διαδικασία θα την κατέχει η αρχή....απλά εδώ η αρχή δεν είναι το κράτος αλλά το επιχειρηματικό παρακράτος.....

δε ξέρω πως να χαρακτηρίσω το έκτρωμα αυτό...αριστερό ή δεξιό :confused:
Παράπονα εχεις και δικαιολογημένα.
Πάντως η συνολική κατάσταση της χώρας είναι καλύτερη απο το 2018.
Αλλαγές , βελτιώσεις κλπ γίνονται σταδιακά και οχι σε 1 με΄ρα. Είναι παράλογο να περιμένεις να αλλάξουν δομές με 1 μέρα.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.800
Like
3.784
Πόντοι
456
Από όταν ανακοινώθηκαν οι περικοπές στη χρηματοδότηση της Αυγής, κι αναφέρθηκε το θέμα με την ύποπτη λογιστική εικόνα της χρηματοδότησης των κομμάτων, ξυπνήσανε ξαφνικά στον ΣΥΡΙΖΑ όλοι, και κατάλαβαν ότι ο Κασσελάκης τους προξενεί χασούρα.



Μέχρι προ ολίγου ήταν όμως όλοι τους ακόμη χαλαροί. Για δες. :-)
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.765
Like
5.149
Πόντοι
2.306
Eντελως ακυρη η συγκριση.
Ειλικρινως δεν αντιλαμβανομαι αυτην την οψιμη προσπαθεια εξομοιωσης της μετακινησης της ΝΔ προς το "κέντρο", με την πλήρη απο-ιδεολογικοποιηση του Συριζα.
Ε, ναι. Σωστά.
Μετακινηση στο κέντρο ενός μορφώματος που εχει μέσα από ναζιστικά κουμάσια, πρωτοπαλίκαρα της χουντας, ακροδεξιούς καραγκιοζηδες, γραμματείς της ΚΝΕ, μέχρι και τη μισή κυβέρνηση με πασοκους και ποταμισιους.
Και την απο-ιδεολογικοποιηση την έχει ο ΣΥΡΙΖΑ. Ο οποίος απλά ασκεί την αγαπημένη συνήθεια της αριστεράς το ρεβιζιονισμό. Αλλά αριστερά παραμένει.
Ειλικρινά, αν δεν ειχες γράψει ότι πίνεις μόνο λεμονίτα κι αυτή νερωμένη, θα έβαζα στοίχημα ότι είσαι σε τσιπουραδικο και κανείς χαβα έχοντας κατεβάσει ένα τελάρο μπύρες
O Stef το πάει πολύ επιθετικά και δεν θα του βγει. Ο Μητσοτάκης τι άλλαξε?? Κέντρο έλεγε πριν βγει. Το οτι έβαλε υπουργούς ΠΑΣΟΚ , είναι μεν αλλαγή αλλά τώρα θα φανεί. Ήδη άρχισαν οι γκρίνιες. Όσο ένα κόμμα (το οποιοδήποτε) είναι στην εξουσία κανείς δεν μιλά. Με την πρω΄τη σταρβή (Ευροεκλογές) αμέσως φάνηκαν τα πρώτα τιτιβίσματα. Απλα΄ η εξουσία ενώνει.
Αν Stef είχε πάρει 20% που έλεγε κανείς δεν θα έβγαζε κιχ. Η προσμονή της καρέκλας είναι συνδετικός κρίκος σε όλους. Στην αποτυχία (14%) πάντα βγαίνουν τιτιβίσματα.
Βρωμιές κάνεις , βρωμιές θα δεχθείς. Συνποτικά, χρησιμοποίησε οτι έχει την έγκριση Τσίπρα, αντέδρασαν οι 53 και τώρα πληρω΄νει ... Και μιλάω για τα μεταξύ τους, και οχι για τις συμπεριφορές, τις πολιτικές θέσεις του κλπ... Εκεί είναι άλλη κουβέντα, και την έχω αναφέρει στο νήμα
Για να δούμε τι θα γίνει?????????????
Ας μην του βγει. Ουτε ανεπαγγελτος είναι ουτε τρόφιμος της πολιτικής. Ας πάει σπίτι του αν δεν τα καταφέρει. Θα βρεθεί άλλος να πάρει τη θέση του
Όσο για το Μητσοτάκη, προεκλογικά αν έλεγε όσα έκανε μετά, την ψήφο του στην κάλπη θα έψαχνε.
Συνέχεια του καραμανλισμου υποσχόταν, σε κάπως πιο φιλελεύθερη έκδοση.
Τα ξέχασε όλα μολις βγήκε.
Οταν όμως πήγε στο 28% άρχισε να τον λεει λακε των ολιγαρχων μέχρι κι ο Σαλμας.
Η τελευταία τρύπα του γαλάζιου ζουρνά.
Και δεν έβγαλε κιχ ο Κυριάκος.
Έβαλε τα παπαγαλάκια του να διαδίδουν δεξιά κι αριστερά ότι "πολύ στενοχωρήθηκε".
Αλλά μετά σιωπή.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.917
Like
12.287
Πόντοι
3.656
Παράπονα εχεις και δικαιολογημένα.
Πάντως η συνολική κατάσταση της χώρας είναι καλύτερη απο το 2018.
Αλλαγές , βελτιώσεις κλπ γίνονται σταδιακά και οχι σε 1 με΄ρα. Είναι παράλογο να περιμένεις να αλλάξουν δομές με 1 μέρα.
Κάνεις λάθος...δεν έχω παράπονα από την νδ ως κόμμα και ως ιδεολογικό ''μαντρί''

έχω παράπονα από την κυβέρνηση που νομοθετεί και ρυθμίζει. Έχει διαφορά...

Δεν μπορείς να συγκρίνεις την κατάσταση της χώρας σήμερα με το 2018 γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει σύγκριση. Το 2018 η χώρα ήταν σε καθεστώς σκληρών μνημονίων που σημαίνει ότι οι πολιτικές αποφάσεις λαμβάνονταν ΜΟΝΟ εκτός συνόρων...επίσης σημαίνει ότι δεν έμπαινε χρήμα στη χώρα...μόνο έβγαινε...δεν υπήρχε περιθώριο αλλαγών ούτε διαχείρισης. Όπου υπήρχε περιθώριο φυσικά...όπως στην διαπραγμάτευση φρόντισαν οι κατσαπλιάδες να τα γαμήσουν όλα.

Σήμερα μπαίνει χρήμα στην χώρα με το τσουβάκι...και αυτός είναι και ο μόνος λόγος που ο μητσοτάκης μπορεί να έχει δικαιολογίες...έχει αλλάξει το ευρωπαικό σκηνικό και πλέον οι χώρες έχουν ξεχάσει την κρίση χρέους (για την ώρα) και μοιράζουν αβέρτα πράσινα κονδύλια...ο μητσοτάκης το παίζει μάγκας με τα λεφτά που πήρε για τον κόβιντ.

και ερχόμαστε στο πιο σημαντικό.....το πως διαχειρίζεται αυτα τα λεφτά είναι που τον κάνει κουμουνο-ολιγάρχη.....αντί να νομοθετεί προς το συμφέρον των ανθρώπων αυτός έχει μοιράσει τα κλειδιά του κρατικού προυπολογισμού στε 10 ισχυρές οικογένειες...προσπαθεί να μαζέψει 1 δις από την παράνομη εφάπαξ φορολόγηση των μικρών επαγγελματιών και μοιράζει αναθέσεις 10 δις στα αφεντικά του....

μη κάτσω να αναφέρω πιο σκοτεινές ''αλλαγές και βελτιώσεις'' που επιφέρει....αλλά ποια 1 μέρα? 6 χρόνια κυβερνά και ακόμα δεν έχει καταφέρει να μην αισχροκερδούν τα σ/μ σε βασικά είδη επιβίωσης.
 

athinaios44

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
50.504
Like
47.951
Πόντοι
6.756
Κάνεις λάθος...δεν έχω παράπονα από την νδ ως κόμμα και ως ιδεολογικό ''μαντρί''

έχω παράπονα από την κυβέρνηση που νομοθετεί και ρυθμίζει. Έχει διαφορά...

Δεν μπορείς να συγκρίνεις την κατάσταση της χώρας σήμερα με το 2018 γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει σύγκριση. Το 2018 η χώρα ήταν σε καθεστώς σκληρών μνημονίων που σημαίνει ότι οι πολιτικές αποφάσεις λαμβάνονταν ΜΟΝΟ εκτός συνόρων...επίσης σημαίνει ότι δεν έμπαινε χρήμα στη χώρα...μόνο έβγαινε...δεν υπήρχε περιθώριο αλλαγών ούτε διαχείρισης. Όπου υπήρχε περιθώριο φυσικά...όπως στην διαπραγμάτευση φρόντισαν οι κατσαπλιάδες να τα γαμήσουν όλα.

Σήμερα μπαίνει χρήμα στην χώρα με το τσουβάκι...και αυτός είναι και ο μόνος λόγος που ο μητσοτάκης μπορεί να έχει δικαιολογίες...έχει αλλάξει το ευρωπαικό σκηνικό και πλέον οι χώρες έχουν ξεχάσει την κρίση χρέους (για την ώρα) και μοιράζουν αβέρτα πράσινα κονδύλια...ο μητσοτάκης το παίζει μάγκας με τα λεφτά που πήρε για τον κόβιντ.

και ερχόμαστε στο πιο σημαντικό.....το πως διαχειρίζεται αυτα τα λεφτά είναι που τον κάνει κουμουνο-ολιγάρχη.....αντί να νομοθετεί προς το συμφέρον των ανθρώπων αυτός έχει μοιράσει τα κλειδιά του κρατικού προυπολογισμού στε 10 ισχυρές οικογένειες...προσπαθεί να μαζέψει 1 δις από την παράνομη εφάπαξ φορολόγηση των μικρών επαγγελματιών και μοιράζει αναθέσεις 10 δις στα αφεντικά του....

μη κάτσω να αναφέρω πιο σκοτεινές ''αλλαγές και βελτιώσεις'' που επιφέρει....αλλά ποια 1 μέρα? 6 χρόνια κυβερνά και ακόμα δεν έχει καταφέρει να μην αισχροκερδούν τα σ/μ σε βασικά είδη επιβίωσης.

ΦΟΡΟΦΥΓΑ.........​

 

athinaios44

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
50.504
Like
47.951
Πόντοι
6.756
ήρθε ο μπλέ εκκαθαριστικός του ρεύματος και έχω νεύρα με το μητσοτάκη τώρα γιαυτό τα λέω αυτά
και εγω εχω νευρα με το ρευμα και για αυτο Κυριακος θα παρει τα αρχιδια μου αν συνεχισει ετσι ΚΑΙ στις βουλευτικες εκλογες
ΜΙΚΡΕ μου Χαρτοπολεμε
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.917
Like
12.287
Πόντοι
3.656
και εγω εχω νευρα με το ρευμα και για αυτο Κυριακος θα παρει τα αρχιδια μου αν συνεχισει ετσι ΚΑΙ στις βουλευτικες εκλογες
ΜΙΚΡΕ μου Χαρτοπολεμε
Πρέπει να πάρεις ινβέρτερ γιατί προβλέπω να ξανά ψηφίζεις μητσοτάκη το 2060 αν περιμένεις να πέσουν οι τιμές

αλλά αν έχεις νεύρα από τώρα περίμενε να δεις όταν θα πληρώσεις τέλη κυκλοφορίας για το σαξό 950 ευρώ :coffee:
 

athinaios44

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
50.504
Like
47.951
Πόντοι
6.756
Πρέπει να πάρεις ινβέρτερ γιατί προβλέπω να ξανά ψηφίζεις μητσοτάκη το 2060 αν περιμένεις να πέσουν οι τιμές

αλλά αν έχεις νεύρα από τώρα περίμενε να δεις όταν θα πληρώσεις τέλη κυκλοφορίας για το σαξό 950 ευρώ :coffee:
ινβερτερ εχω 900 ευρω κλιματιστικο..
ποσα πληρωνεις εφορια;
προσεχε τι θα πεις θα καταλαβω αν κατακλεψες το κρατος:coffee:
 

poutsesmple1447

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2022
Μηνύματα
805
Like
635
Πόντοι
86
και εγω εχω νευρα με το ρευμα και για αυτο Κυριακος θα παρει τα αρχιδια μου αν συνεχισει ετσι ΚΑΙ στις βουλευτικες εκλογες
ΜΙΚΡΕ μου Χαρτοπολεμε
μια χαρα ειναι το ρευμα δεν καταλαβαινω γτ εχεις νευρα
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.917
Like
12.287
Πόντοι
3.656
πρέπει να είναι κλάση Α+++ αλλιώς δε κάνεις δουλειά

πολλά.....δε λέω για να μην πάθει κανένα εγκεφαλικό γνωστό γαλαζοαίματο μέλος

δεν έχω υποβάλλει ακόμα δήλωση ο κύριος κυριάκος είπε μέχρι τέλος ιουλίου κάτι θα ξέρει
 

athinaios44

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
50.504
Like
47.951
Πόντοι
6.756
πρέπει να είναι κλάση Α+++ αλλιώς δε κάνεις δουλειά

πολλά.....δε λέω για να μην πάθει κανένα εγκεφαλικό γνωστό γαλαζοαίματο μέλος

δεν έχω υποβάλλει ακόμα δήλωση ο κύριος κυριάκος είπε μέχρι τέλος ιουλίου κάτι θα ξέρει
βασικο ειναι να πληρωσεις ΠΟΛΛΑ γιατι ΕΤΣΙ πρεπει
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.917
Like
12.287
Πόντοι
3.656
βασικο ειναι να πληρωσεις ΠΟΛΛΑ γιατι ΕΤΣΙ πρεπει
ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ

ο επιχειρηματίας πληρώνει ΑΝ, ΟΣΑ και ΟΤΑΝ θέλει γιατί αυτό σημαίνει η διαχείριση

γιατί έτσι πρέπει πληρώνουν οι μισθωτοί :coffee:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.917
Like
12.287
Πόντοι
3.656
κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια γιατί κάνω μόνο μελετημένες κινήσεις και πάντα μέσα στα όρια του νόμου που χαράσσει ο κύριος κυριάκος στις πλάκες του μωυσή
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom