Νέα

Σκότωσαν 20χρονη στα Γλυκά Νερά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kolofatseas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 181K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.824
Ναι είναι αλήθεια αυτό. Και μεταστροφή μεγάλη υπήρξε και σε στελέχη όπως ο Βούτσης ή ο Φίλης που ξέρω προσωπικά (όχι πρώτο χέρι αλλά σχεδόν) πως δεν είχαν τέτοιες ακριβώς απόψεις, ειδικά ο πρώτος.
Τώρα το πώς βρέθηκε να καταντάει να κάνει κολλητηλίκια με τον Κουφοντίνα ένας θεός ξέρει.
Ελα ρε τυπε ο βουτσης τερμα αριστερος ειναι τωρα που τις βλεπεται τις μεταστροφες δεν ξερω
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.266
Κριτικές
4
Like
7.286
Πόντοι
2.586
Ελα ρε τυπε ο βουτσης τερμα αριστερος ειναι τωρα που τις βλεπεται τις μεταστροφες δεν ξερω

Σε σχέση με αυτό που ήταν στον Ρήγα; Παιδιά δεν έχετε πραγματική σχέση με Αριστερά, και νομίζετε ότι την εκπροσωπείτε κιόλας.


Αντιδραστικά άκρα είστε χωρίς ιδεολογικό βάθος.

Όπως η ακροδεξία έτσι και η ακροαριστερά δεν έχουν θέση στο Δημοκρατικό τόξο.
 

macchiato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2021
Μηνύματα
2.308
Like
2.967
Πόντοι
456
Oχι.
Το "ν" δεν μπαινει μονο πριν το κ, π και τ. Μπαινει και πριν τους φθογγους μπ, ντ, γκ, τσ, τζ. Και κατα μια αποψη και πριν το "ζ", επειδη θεωρειται "διπλο" συμφωνο (απο το σ+δ).
Το -(ν-) ενσωματωνεται στους διφθογγους -μπ- και -ντ-. Λατινικα,στους φθογγους -b- και -d-.
Ακομα και προφορικα εχει καθιερωθει η συγκεκριμενη χρηση. Για παραδειγμα,λεμε "τη ντουντουκα "η " την_ντουντουκα" ?
" Το νταλικερη" η "τον_νταλικερη"? Ειδα μια ταινια με "το Μπενι Χιλ" η "τον_Μπενι Χιλ"? Πιο ευηχη και πιο συνηθης ειναι η αποβολη του -ν- σε αυτους τους δυο διφθογγους. H δημοτικη εχει αποβαλλει εξισου τα συμπλεγματα -νντ-,-νμ- και -νμπ-.

Για τους διφθογγους -γκ-,-τσ- και -τζ- συμφωνω,για το -ζ- πρωτη φορα το πληροφορουμαι. Ισως εγιναν αλλαγες στο περασμα των χρονων.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.476
Πόντοι
8.006
Το -(ν-) ενσωματωνεται στους διφθογγους -μπ- και -ντ-. Λατινικα,στους φθογγους -b- και -d-.
Ακομα και προφορικα εχει καθιερωθει η συγκεκριμενη χρηση. Για παραδειγμα,λεμε "τη ντουντουκα "η " την_ντουντουκα" ?
" Το νταλικερη" η "τον_νταλικερη"? Ειδα μια ταινια με "το Μπενι Χιλ" η "τον_Μπενι Χιλ"? Πιο ευηχη και πιο συνηθης ειναι η αποβολη του -ν- σε αυτους τους δυο διφθογγους. H δημοτικη εχει αποβαλλει εξισου τα συμπλεγματα -νμ- και -νμπ-.

Για τους διφθογγους -γκ-,-τσ- και -τζ- συμφωνω,για το -ζ- πρωτη φορα το πληροφορουμαι. Ισως εγιναν αλλαγες στο περασμα των χρονων.
Ειδικα για το "ζ" μού ειχε κανει μεγαλη εντυπωση οταν το διαβασα και γι αυτο το θυμαμαι. Ποτέ δεν μπορούσα να φανταστω οτι αποτελεί εξελιξη του "σδ".
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Ουσιαστικα ο Συριζα ειναι η μετεξελιξη του ΚΚΕ εσωτερικού του Κυρκου. Μετα εγινε "Ε.ΑΡ." (Ελληνικη Αριστερά) και μετά "Συνασπισμός". Περιεργως ομως στην πορεια απο Συνασπισμό προς Συριζα, το κομμα πηγε πιο αναρχο-αριστερα, χωρις καποια προφανη εξηγηση. Μαλλον καποιες πιο "μαχητικες' συνιστωσες αλλοιωσαν το dna του κομματος. Και μετα, οταν κοιμηθηκε ο Θεος και γινανε κομμα εξουσιας, επρεπε να "πασοκοποιηθουν". Ε δεν γινεται. Και φτασαμε η Ξενογιαννακοπουλου, η Τζακρη και ο Ραγκουσης να το παιζουν ριζοσπαστες αριστεροι, γελανε και οι πετρες.
Δεν σοβαρευεσαι μαστορα
Για τον τσυριζα καλα τα λες αλλα για κοιτα και το δικο σου μαντρι

Να θυμισω απλα οτι ψηφισες συνασπισμο και πασοκ

Δεν μπορεις να βγαινεις τωρα να κριτικαρεις

Η σιωπη ειναι χρυσος
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.824
Δεν σοβαρευεσαι μαστορα
Για τον τσυριζα καλα τα λες αλλα για κοιτα και το δικο σου μαντρι

Να θυμισω απλα οτι ψηφισες συνασπισμο και πασοκ

Δεν μπορεις να βγαινεις τωρα να κριτικαρεις

Η σιωπη ειναι χρυσος
Nαι καλα τα λεει γτ κανει αντιπολιτευση εδω μεσα και σε βολευει.
Παντα εσεις οι πασοκοι με τον εναν η με τον αλλον τροπο τα βρισκεται με τους νδ και γλωσσοφιλιεσται.
Εξαλλου ο αλεξ μεταπηδαει μεταξι πασοκ και νδ
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.111
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357

Makedonas1971

Σεβαστός
Εγγρ.
12 Ιουν 2018
Μηνύματα
3.274
Κριτικές
9
Like
8.123
Πόντοι
2.036
Η αντισταση ηταν ιδεολογικη και πχι πατριωτικη.
Ειχε να κανει με την ιδεολογια του ναζισμου και γ αυτο οι αριστεροι αντισταθηκαν,και εγω ως αριστερος ιδεολογος θα εκανα αντισταση.
Ξεχνάς σκοπίμως τον ΕΔΕΣ του Ζέρβα. Ο ΕΛΑΣ ξεκίνησε καθαρά με εθνικο-απελευθερωτικά κίνητρα και μετά καπελώθηκε από την γαμημένη ηγεσία του ΚΚΕ, σε συνεννόηση πάντα με κάποια κλιμάκια ένθεν κακείθεν...
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.824
Ξεχνάς σκοπίμως τον ΕΔΕΣ του Ζέρβα. Ο ΕΛΑΣ ξεκίνησε καθαρά με εθνικο-απελευθερωτικά κίνητρα και μετά καπελώθηκε από την γαμημένη ηγεσία του ΚΚΕ, σε συνεννόηση πάντα με κάποια κλιμάκια ένθεν κακείθεν...
Γιατι καπελωθηκε ρε μακεδονα?
Εξάλλου εμενα δεν με ενδιαφερει υο κκε,δεν ειμαι κομμουνιστής μην μπερδευσαι.
Ειμαι αριστερος σοσιαλιστης συριζαιος και ειμαι υπερ της συνθήκης των πρεσπων.
Εσυ εισαι βορειομακεδονας η νοτιομακεδονας?
 

Makedonas1971

Σεβαστός
Εγγρ.
12 Ιουν 2018
Μηνύματα
3.274
Κριτικές
9
Like
8.123
Πόντοι
2.036
Γιατι καπελωθηκε ρε μακεδονα?
Εξάλλου εμενα δεν με ενδιαφερει υο κκε,δεν ειμαι κομμουνιστής μην μπερδευσαι.
Ειμαι αριστερος σοσιαλιστης συριζαιος και ειμαι υπερ της συνθήκης των πρεσπων.
Εσυ εισαι βορειομακεδονας η νοτιομακεδονας?
Ως συριζαίος να υποθέσω ότι δεν είσαι μόνον υπέρ της συνθήκης των Πρεσπών αλλά και υπέρ των ΛΟΑΤΚΙ κσι της προβολής των αρσενικών που βάζουν ψωλή στον κώλο τους.
Έχετε μπόλικους από δαύτους εκεί μέσα...
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.824
Ως συριζαίος να υποθέσω ότι δεν είσαι μόνον υπέρ της συνθήκης των Πρεσπών αλλά και υπέρ των ΛΟΑΤΚΙ κσι της προβολής των αρσενικών που βάζουν ψωλή στον κώλο τους.
Έχετε μπόλικους από δαύτους εκεί μέσα...
Ειμαστε το μονο κομμα που στηρίζουμε τους ομοφυλόφυλους και την ισότητα τους στη κοινωνια.
Ειμαστε υπερ της ισότητας των δυο φυλων και των ομοφυλοφιλων.
Εσεις ειστε κατα των λοατκι?
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Ειμαστε το μονο κομμα που στηρίζουμε τους ομοφυλόφυλους και την ισότητα τους στη κοινωνια.
Ειμαστε υπερ της ισότητας των δυο φυλων και των ομοφυλοφιλων.
Εσεις ειστε κατα των λοατκι?
Τους πο@στηδες δηλαδη

Νταξ
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Γιατι καπελωθηκε ρε μακεδονα?
Εξάλλου εμενα δεν με ενδιαφερει υο κκε,δεν ειμαι κομμουνιστής μην μπερδευσαι.
Ειμαι αριστερος σοσιαλιστης συριζαιος και ειμαι υπερ της συνθήκης των πρεσπων.
Εσυ εισαι βορειομακεδονας η νοτιομακεδονας?
Ρε κατσαπλια σταματα επιτελους

Ανοιξατε ορεξεις ..μω την κουμουνδουρου σας

Βούλγαροι: ''Να διαλύσουμε τα Σκόπια & να τα μοιραστούμε με την Αλβανία''!​


Την ίδια στιγμή, ο Βούλγαρος ευρωβουλευτής και αντιπρόεδρος του κόμματος VMRO BND, Ανγκέλ Τζαμπάσκι, δημοσίευσε στα κοινωνικά δίκτυα το επίσημο βίντεο του κόμματος που είναι μέρος της εκστρατείας για τις επερχόμενες κοινοβουλευτικές εκλογές στη Βουλγαρία, στο οποίο τονίζει ότι η «''Μακεδονία'' είναι βουλγαρική»!

«Η ''Μακεδονία'' είναι βουλγαρική. Ένα γεγονός που δεν χρειάζεται απόδειξη. Γεγονός που ο Ζόραν Ζάεφ ξεχνά όταν βρίσκεται στα Σκόπια. Και θυμάται μόνο όταν ζητάει κάτι. Η Βουλγαρία αγαπούσε πάντα την ''Μακεδονία''. Όμως η Βουλγαρία δεν πρέπει να εκβιαστεί!


Τσυριζαιοι και πο@στηδες και ανθελληνες προδοτες
 

Makedonas1971

Σεβαστός
Εγγρ.
12 Ιουν 2018
Μηνύματα
3.274
Κριτικές
9
Like
8.123
Πόντοι
2.036
Ειμαστε το μονο κομμα που στηρίζουμε τους ομοφυλόφυλους και την ισότητα τους στη κοινωνια.
Ειμαστε υπερ της ισότητας των δυο φυλων και των ομοφυλοφιλων.
Εσεις ειστε κατα των λοατκι?
Το "εσείς" δεν το κατάλαβα. Θα σου μιλήσω για την πάρτη μου. Το αν βάζει ψωλή στον κώλο του ο άλλος, λίγο μ' ενδιαφέρει. Δικαίωμά του είναι αυτή η ανωμαλία και δεν μπορεί να του το στερήσει Κ Α Ν Ε Ν Α Σ. Γκέκε; Το να το προβάλλουν όμως είμαι αντίθετος. Όταν το κάνουν θα με βρίσκουν απέναντι. Κι επειδή λόγω χόμπυ, νταραβερίζομαι και με πιτσιρίκια, σε πληροφορώ ότι κάνω καλή δουλίτσα. Κι επειδή βαριέμαι αυτή την κουβέντα, θα κλείσω με μία ευχή.
Εύχομαι σε όλους όσους υποστηρίζουν τους ανώμαλους, στο μυαλό πρωτίστως και μετά στο σώμα, να τους φέρει ο γιόκας τους, ο λεβέντης κι ο καραμπουζουκλής, έναν αράπη για άντρα του και να του γυρίζει το κωλάντερο σαν ανάποδη κάλτσα.
Έγινα σαφής και τέλος από μένα!
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Τους πο@στηδες δηλαδη

Νταξ
Τα ιδια τα πο@στρακια το διαφημιζουν

homofobia5.jpg
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
198
Πόντοι
66
To (ν) πιστεύω καλό είναι να μπαίνει πάντα στο "δεν" ανεξαρτήτως γράμματος που ακολουθεί. Κι αυτό διότι μπορεί να μπερδευτεί με το "δε".
Παράδειγμα:
Αρχικά δεν θέλησε να μιλήσει αλλά....(σημαίνει: δεν θέλησε να μιλήσει)
Αρχικά δε θέλησε να μιλήσει αλλά.....(σημαίνει: θέλησε να μιλήσει)
 
  • Like
Αντιδράσεις: alex71

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.824
Ρε κατσαπλια σταματα επιτελους

Ανοιξατε ορεξεις ..μω την κουμουνδουρου σας

Βούλγαροι: ''Να διαλύσουμε τα Σκόπια & να τα μοιραστούμε με την Αλβανία''!​


Την ίδια στιγμή, ο Βούλγαρος ευρωβουλευτής και αντιπρόεδρος του κόμματος VMRO BND, Ανγκέλ Τζαμπάσκι, δημοσίευσε στα κοινωνικά δίκτυα το επίσημο βίντεο του κόμματος που είναι μέρος της εκστρατείας για τις επερχόμενες κοινοβουλευτικές εκλογές στη Βουλγαρία, στο οποίο τονίζει ότι η «''Μακεδονία'' είναι βουλγαρική»!

«Η ''Μακεδονία'' είναι βουλγαρική. Ένα γεγονός που δεν χρειάζεται απόδειξη. Γεγονός που ο Ζόραν Ζάεφ ξεχνά όταν βρίσκεται στα Σκόπια. Και θυμάται μόνο όταν ζητάει κάτι. Η Βουλγαρία αγαπούσε πάντα την ''Μακεδονία''. Όμως η Βουλγαρία δεν πρέπει να εκβιαστεί!


Τσυριζαιοι και πο@στηδες και ανθελληνες προδοτες
Ελα να σου δωσω ενα ηρεμιστικο ρε πασοκε ,τσούζουν οι 25 μοναδες και διαφορα μεταξι συριζα κιναλ
Με λοβερδο προεδρο λες να παει η διαφορα στις 30?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom