Νέα

Σε εμπόλεμη κατάσταση πάλι Ισραήλ-Παλαιστίνη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα TOMCRUISE
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 216K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Ποιος έχει δίκιο στη σύγκρουση Ισραήλ-Χαμάς;

  • Το Ισραήλ

    Ψήφοι: 64 47,4%
  • Η Χαμάς

    Ψήφοι: 31 23,0%
  • Κανένας

    Ψήφοι: 40 29,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    135

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.202
Like
3.448
Πόντοι
456

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.484
Like
4.185
Πόντοι
456
Ουτε freepalastine ουτε israelicrimes αυτα ειναι για το σωρο για τη πλεμπα και για τους αριστερους μπετοβλακες.

Ελπιζω να συγκρατηθει και ο Κουλης και να μην παει πρωτος τρεχοντας να κανει το καλο παιδακι ας περιμενει να παει λιγο πιο μετα.


 

Katz

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
487
Κριτικές
33
Like
3.427
Πόντοι
2.591
Ρε νεαρχε, αν κανεις ντου στην σικελια και στον ποντο με σκοπο την αναβιωση της μεγαλης ελλαδας, τι θα σου κανουν;( Δικα μας δεν ηταν απο αρχαιοτατων χρονων;)Ετσι και οι ισραηλινοι εκαναν ντου σε αραβικες κτησεις (μετα τον β' παγκ.πολεμο) με σκοπο την αναβιωση της γης της επαγγελιας. Η οποια υπηρχε στην παλαια διαθηκη. Δηλαδη πριν 2500 χρονια και βαλε..
Υγ. Ευτυχως που πηγαν εκει γιατι υπηρχε και αλλη μια σκεψη να δεσμευσουν εδαφη της θρακης και της μακεδονιας. Για την ιδρυση ισραηλινου κρατους.
Οι Εβραίοι ανέκαθεν ζούσαν στην Παλαιστίνη. Για αιώνες συμβίωναν σχετικά αρμονικά με τους Φιλισταίους. Οι Παλαιστίνιοι σαν λαός δημιουργήθηκε μετά το 1948 όταν ήρθαν οι επιζώντες Εβραίοι απο διάφορες χώρες της Ευρώπης με το τέλος του Β´Πολεμου. Η Παλαιστινη τοτε ήταν υπό Βρετανική κατοχή. Το πρόβλημα έκτοτε είναι ότι οι Άραβες δεν αναγνωρίζουν το κράτος του Ισραήλ και θέλουν να πετάξουν τους Εβραίους στη θάλασσα. Σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ τη σημερινή κατάσταση στη λωρίδα της Γάζας όπου η Χαμάς έχει επιβληθεί στους Παλαιστινίους και το Σάββατο έβαλε το μεγαλύτερο αυτογκόλ που θα μπορούσε να βάλει. Γνώμη μου είναι το κράτος το Ισραήλ έπρεπε να είχε δημιουργηθεί στο κέντρο της Γερμανίας και δεν υπήρχε απολύτως κανένα πρόβλημα. Είτε μας αρέσει είτε όχι η Ευρωπαϊκή σκέψη και διαφωτισμός είναι δομημένες πάνω σε Εβραίο-Χριστιανικά πρότυπα. Επίσης μια λύση που έχει προταθεί είναι η αναγνώριση των δυο κρατών και η παράδοση της Χαμάς, κάτι που η Χαμάς προφανώς δεν δέχεται.
 
Τελευταία τροποποίηση:

jeerybelly

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2023
Μηνύματα
63
Like
117
Πόντοι
0
Κι η γιαγι'α μου 10 έκανε.
Χριστιανή Ορθόδοξη, της εκκλησίας, φίλαγε και το χέρι του παππά.

Για συνέχισε πολιτισμένε

Μπούφος η γιαγιά μου ή μήπως πουτάνα ?
Έχασες την ουσία. Δεν θα απαντήσω στο χυδαίο μήνυμα σου
 

jeerybelly

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2023
Μηνύματα
63
Like
117
Πόντοι
0
Ποιός σου είπε για 10 ρε ;
Οι έλληνες οι περισσότεροι δεν παντρεύονται καν , οπότε δεν κάνουν κανένα. Οι λίγοι που παντρεύονται κάνουν ΕΝΑ .
Τα κάτω των 10 ετών , όλα μοναχοπαίδια είναι σήμερα.
Το 10 ήταν ένα τυχαίος αριθμός. Εμένα απλά προσωπική μου άποψη είναι πως ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει. Είτε αμα δεν κάνει κανένα είτε 1 ή 2 3 4 5 παιδιά όσα θέλει και μπορεί. Τώρα ο καθένας ότι θέλει. Δεν θα αφανιστούμε σαν λαός επειδή οι δίπλα γεννάνε παραπάνω παιδιά. Άποψη μου άμα θες κράτα την άμα θες όχι. Απλό
 
Τελευταία τροποποίηση:

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.763
Κριτικές
6
Like
11.228
Πόντοι
3.936
Είτε μας αρέσει είτε όχι η Ευρωπαϊκή σκέψη και διαφωτισμός είναι δομημένες πάνω σε Εβραίο-Χριστιανικά πρότυπα.
Πανω στην αρχαιοελληνικη φιλοσοφια ειναι βασισμενος ο διαφωτισμος
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.052
Like
1.726
Πόντοι
216
Δεν θα αφανιστούμε σαν λαός επειδή οι δίπλα γεννάνε παραπάνω παιδιά. Άποψη μου άμα θες κράτα την άμα θες όχι. Απλό
Δεν θα αφανιστούμε σαν λαός επειδή οι δίπλα γεννάνε παραπάνω.
Θα αφανιστούμε όμως γιατί εμείς γεννάμε λιγότερα απ'όσο μαθηματικά χρειάζεται για την ανανέωση του πληθυσμού...
 

nikolakis66

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.013
Κριτικές
4
Like
851
Πόντοι
376
(Απο το νετ)

Αν λυπάμαι περισσότερο τους Ισραηλίτες ή τους Παλαιστίνιους άμαχους δεν ξέρω να πω, όλοι τους άνθρωποι είναι. Από ένστικτο, όμως, είμαι με τον αδύναμο, κι αυτός είναι ο παλαιστινιακός λαός,
με τη λογικη σου και ο ισις ειναι αδυναμος αρα πρεπει να στηριχθει σωστα;
δευτερο δεν μιλαμε για παλαιστινιακο λαο αλλα για χαμας.
η δυτικη οχθη δεν μετέχει σε αυτα.
η χαμας υποστηριζεται απο ιραν; γιατι λοιπον ειναι αδυναμη;
αληθεια ποσο επηρεαζει τη σκεψη αυτη οτι οταν ξεκινησαν ολα αυτα ο αδυναμος ηταν το ισραηλ;
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.761
Κριτικές
8
Like
33.421
Πόντοι
6.536
Οι ξυπολητοι θα πολεμουσαν στα ισα τον ισραηλινο στρατο;
Πως θα γινοταν αυτο
Έχεις έναν τύπο που σου δημιουργεί σοβαρά προβλήματα και που η αστυνομία δεν μπορεί να σε βοηθήσει.
Είναι διπλάσιος σε διάπλαση από εσένα και δεν υπάρχει κανένα σημείο επαφής.
Θα βρείς τρόπο να τον αιφνιδιάσεις ή θα δείρεις την γυναίκα και τα παιδιά του?


Το τελευταίο προτείνεις σαν λύση....
 

nikolakis66

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.013
Κριτικές
4
Like
851
Πόντοι
376
Για εμένα παραμένει μυστήριο το γιατί η Χαμάς προχώρησε σε τέτοια κίνηση
ξερω περιπτωση εμπορου στη γαζα που η χαμας τον απηγαγε και τον κραταγε 3 μηνες μεχρι να παρει τα λυτρα.
λες να τους νιαζει ο λαος;
 

Watcher17

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2023
Μηνύματα
497
Like
1.047
Πόντοι
201
Δεν το πιστεύω ότι ποτέ θα συμφωνούσα με το βλαμμένο τον Πλευρη...λέει ότι θα αναθεωρήσει σχετικά για το άσυλο ως προς τους Παλαιστίνιος που διαδήλωσαν μπροστά από πρεσβεία Ισραήλ.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.851
Like
18.073
Πόντοι
3.656
Όχι, απλά τούς θεωρούν μισό αιώνα τώρα "νομιστεράκια". Κάποια στιγμή θά υφίσταντο τά ανάλογα.
Όποιος παίρνει θέση περί τού ποιός είναι ο χειρότερος είναι απλά οπαδός Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός, ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, Καουμπόυδες-Ινδιάνοι, Πράσινοι -Βένετοι. Δέν κουραστήκατε νά σάς διχάζουν;
Άλλος εδώ μέσα καμαρώνει για τον περίπατο στην αθήνα ........

Έχει καμμιά βδομάδα ακόμα.


Μετά την ισοπέδωση του Πούτιν και της Ρωσίας ; ή πριν ;
 

nikolakis66

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.013
Κριτικές
4
Like
851
Πόντοι
376
Πιστεύεις ότι έχεις ρεαλιστική εικόνα και ενημέρωση για το πως είναι η ζωή εκεί ; ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ;
Πήγα οργανωμένο ταξίδι , με γκρουπ
δεν πηγες ομως γαζα.πηγες στη καλυτερη βηθλεεμ και στη χειροτερη ραμαλα.
και οργανωμενο ταξιδι που σε πανε εκει που ξερουν.
ρεαλιστικη εικονα για τη γαζα δεν εχεις
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.851
Like
18.073
Πόντοι
3.656
Δεν το πιστεύω ότι ποτέ θα συμφωνούσα με το βλαμμένο τον Πλευρη...λέει ότι θα αναθεωρήσει σχετικά για το άσυλο ως προς τους Παλαιστίνιος που διαδήλωσαν μπροστά από πρεσβεία Ισραήλ.


Κι εγώ δεν πίστευα ότι θα συμφωνουσα με το Βελουχιώτη .
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.761
Κριτικές
8
Like
33.421
Πόντοι
6.536
Πιστεύετε ότι με αυτό το στρατο οι ισραηλινοί μπορούν να μπούνε στη γάζα? Εγώ είδα στο φυλάκιο στα συν τους Εβραίους να πετάνε τα όπλα και να τρέχουν, και τξλουε χαμασοτες να τότε εκτελούν από μακρυά, σαν να παίζουν βίντεο γκει.. Φαινοντε άσσοι στη σκοποβολή η χαμας.. Το ισραηλ δενε χοε καλό πεζικό.. Μόνο αεροπλάνα και πυρηνικά έχει από ότι φαινεται
Τύπε φαίνεσαι για εκπαιδευτής στην Σ.Σ.Ε....
Έχεις πολλές γνώσεις,ειδικά για τον Ισραηλινό στρατό....
:confused::confused::confused:

Πάντως σοβαρά τώρα,η Γάζα είναι μια σφηκοφωλιά και η κατάληψη της απαιτεί χιλιάδες νεκρούς Ισραηλινούς....
Εκτός και αν παραδοθούν γρήγορα οι άλλοι ή αν έχουν εσωτερική εξέγερση καλά της Χαμάς(το αποκλείω,έχει καθαρίσει τους πιο ισχυρούς εσωτερικούς αντιπάλους της...).
 

nikolakis66

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.013
Κριτικές
4
Like
851
Πόντοι
376
Για να μιλάμε με νούμερα.
Ψάξε ... και πες μου αν τα λέω λάθος !

2019 ....

ΝΥ , πληθυσμός 8.500.000 , φονοι 559

ΛΑχόρη , Πακιστάν , 11.500.000 πληθυσμός , φόνοι 379 ....


ΑΝ ΓΡΑΦΩ ΛΑΘΟΣ ΝΟΥΜΕΡΑ .... ΠΕΣ ΜΟΥ ....


τα νουμερα ειναι τοσο αξιοπιστα οσο η Πηγή τους.
στο πακισταν τον φτωχο τον εχουν γραμμενο σε αλλες λιστες
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.761
Κριτικές
8
Like
33.421
Πόντοι
6.536
δεν πηγες ομως γαζα.πηγες στη καλυτερη βηθλεεμ και στη χειροτερη ραμαλα.
και οργανωμενο ταξιδι που σε πανε εκει που ξερουν.
ρεαλιστικη εικονα για τη γαζα δεν εχεις
Ακριβώς....
Και να δεις τι ευγενέστατοι είναι οι Άραβες-Παλαιστίνιοι αφού σε βλέπουν σαν "ήρθε το δολάριο/ευρώ"...

:coffee:
 

ΦΑΚΙΡΗΣ

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
17.283
Κριτικές
167
Like
27.307
Πόντοι
34.538

Watcher17

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2023
Μηνύματα
497
Like
1.047
Πόντοι
201
Κι εγώ δεν πίστευα ότι θα συμφωνουσα με το Βελουχιώτη .
Μιλαει για ανθρώπους που εχουν φύγει απο υποτίθεται μή ασφαλείς χώρες και καθεστώτα για αυτούς, ήρθαν σε Ευρωπαική χώρα ζητώντας άσυλο και προστασία απο την Δύση και τις αξίες που πρεσβεύει, κι ενώ περιμένουν να γίνουν δεκτές οι αιτήσεις τους, πανυγηρίζουν στα ΚΥΤ για τις δολοφονίες της Χαμάς εναντίον ενός συμμάχου της Δύσης. Αντιλαμβάνεσαι την αντίφαση και το θράσος αυτών των ανθρώπων? Δεν καταλαβαίνεις οτι ειναι προσβολή μεσα στα μούτρα των Ευρωπαίων/Δυτικών και ακομα μεγαλύτερη προς τους συγγενείς των αθώων που σκοτώθηκαν χωρίς λογο και διαπομπέυτηκαν? Η Δύση ακριβώς γι'αυτό ειναι καλύτερη απο το Ιραν και τετοιοι είδους καθεστώτα. Επειδή ο καθενας έχει το δικαίωμα να έχει οτι φρόνημα θέλει. Οταν ομως πανηγυρίζεις φανατικά για νέο κύκλο βίας και ανθρώπινης δυστυχίας μαλλον δεν σου αξίζει η άδεια παραμονής σε δυτική χώρα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom