Νέα

Σε εμπόλεμη κατάσταση πάλι Ισραήλ-Παλαιστίνη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα TOMCRUISE
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 216K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Ποιος έχει δίκιο στη σύγκρουση Ισραήλ-Χαμάς;

  • Το Ισραήλ

    Ψήφοι: 64 47,4%
  • Η Χαμάς

    Ψήφοι: 31 23,0%
  • Κανένας

    Ψήφοι: 40 29,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    135

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.755
Κριτικές
8
Like
33.408
Πόντοι
6.536
Για να καταλάβεις τι συμβαίνει χοντρικά σκέψου ότι ουσιαστικά η Αίγυπτος αυτή τη στιγμή είναι σε έναν ιδιότυπο εμφύλιο... κυρίως στην χερσόνησο του Σινά είναι οι αντάρτες χρηματοδοτούμενοι από τους αδερφούς μουσουλμάνος...όλοι όμως μιλούν γράφουν αραβικά ακόμα και οι κόπτες ..στον αραβικό κόσμο ανήκουν και όπως σου γράφω η πλειοψηφία αυτοπροσδιορίζεται και ως Άραβες... εξισλαμισμένοι Αιγύπτιοι μεν ,Άραβες πλέον στη συνείδηση η πλειοψηφία δε....
Έτσι όπως το λές τώρα συμφωνώ.
Πριν τους γνωρίσω είχα άλλη άποψη που κατέρρευσε όταν μου λέγανε ότι είναι Άραβες ουσιαστικά.
Και ο ένας κόπτης συνάδελφος,εξ ΗΒ,πολύ μορφωμένος και καταρτισμένος.
Και εμφανισιακά καμμία σχέση με Άραβα.
Σαν το Σεικέλι αμα θυμάσαι.
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
25.100
Like
11.323
Πόντοι
2.606
Μέχρι να επέμβει ο στρατός με τον Σίσι (τον στήριξαν οι Αμερικάνοι),δεν ξέρω αν θυμάσαι είχαν μόλις ανατρέψει οι αδερφοί μουσουλμάνοι τον Μουμπάρακ και είχαν αναλάβει την εξουσία με εκλογές κανονικότατα...είχαν ρίξει τρελό χρήμα οι Σαούντ μέσω αυτής της οργάνωσης στην Αίγυπτο....και ακόμα ρίχνουν αλλά πλέον κρυφά...
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
25.100
Like
11.323
Πόντοι
2.606
Έτσι όπως το λές τώρα συμφωνώ.
Πριν τους γνωρίσω είχα άλλη άποψη που κατέρρευσε όταν μου λέγανε ότι είναι Άραβες ουσιαστικά.
Και ο ένας κόπτης συνάδελφος,εξ ΗΒ,πολύ μορφωμένος και καταρτισμένος.
Και εμφανισιακά καμμία σχέση με Άραβα.
Σαν το Σεικέλι αμα θυμάσαι.
Λιβανέζος....άλλο μπουρδελο εκεί ο λιβανος..ο πλέον ανώμαλος εμφύλιος που έχω διαβάσει ποτέ ...Σουνίτες σιιτες ,Μαρωνίτες, χριστιανοί,δρουζοι,Ρώσοι,Παλαιστίνιοι,Χεζμπολάχ,plo,φραγκοι, Αμερικάνοι,Ιρανοί...Σύριοι,Αρμένιοι, Κούρδοι,Ισραηλινοί...και άλλαζαν στρατόπεδα κατα περίσταση...μιλάμε για ψυχιατρείο...κάτι εμφύλιοι στην δυτική Αφρική -λιβερια...γατάκια μπροστά τους!
 

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.526
Like
3.853
Πόντοι
456
Μέχρι να επέμβει ο στρατός με τον Σίσι (τον στήριξαν οι Αμερικάνοι),δεν ξέρω αν θυμάσαι είχαν μόλις ανατρέψει οι αδερφοί μουσουλμάνοι τον Μουμπάρακ και είχαν αναλάβει την εξουσία με εκλογές κανονικότατα...είχαν ρίξει τρελό χρήμα οι Σαούντ μέσω αυτής της οργάνωσης στην Αίγυπτο....και ακόμα ρίχνουν αλλά πλέον κρυφά...
Καμμια σχεση ,η μουσουλμανικη αδελφοτητα ηταν επιρροης καταρ ,τουρκιας και οι μοναρχιες του κολπου ηταν αντιθετες.
Και λογικα να το σκεφτεις δεν βγαινει ,το πολιτικο ισλαμ μεσω της δημοκρατικης οδου ειναι ο ταφος των μοναρχιων του κολπου.
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.514
Κριτικές
2
Like
19.405
Πόντοι
3.656
Καποιος που να μπορει.
Μονο τεσσερις μπορουν.
Μπάιντεν, Πούτιν, Ερντογαν και οι μουλάδες του Ιραν.
Εν τω μεταξυ εβλεπα χθες την Φον Ντερ Λάιεν πως την λενε την θειτσα, που εκανε αιχμηροτατες δηλώσεις για απαντηση της Ευρωπης με τα αψογα γαλλικα της και με επιασε νευρικο γελιο. Ποια, αυτη που την αφησε ορθια ο Ερντογαν και δεν ανοιξε το στομα της να διαμαρτυρηθει
κάτι τέτοια σούργελα σαν την θείτσα , την άλλη τη γαλλίδα ΑΡΑΠΟΛΑΓΝΑ Εμμανουέλα :2funny:
και τους βλαμμένους Μέρκελ-Σουλτς γέμισαν την Ευρώπη μας με τα ορκ ,τα γκέτο και τα τζαμιά τους
Τώρα τάχα μου τους-τις έπιασε ο πόνος ενώ είναι σίγουρο ότι θα συνεχίσουνε τον λαθρεποικισμό με τα ισλάμια
Οι χώρες του Βίζεγκραντ ,η Μελόνι που κάνει ότι μπορεί απέναντι στις ισλαμοΒρυξέλλες πρέπει να είναι ο οδηγός μας
και να αρχίσουνε οι μαζικές απελάσεις πριν να είναι πολύ αργά για δάκρυα αληθινά....

 
Τελευταία τροποποίηση:

jeerybelly

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2023
Μηνύματα
63
Like
117
Πόντοι
0
Αν το ισραήλ αφανίσει τη χαμάς ..........


θα λιγοστέψουν τα μουσλίμια που έρχονται εδώ ;;;;;;;;;;

Με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι .
Τα μουσλίμια , είναι οι μελλοντικοί κάτοικοι της ελλάδος.
Αυτοί κάνουν παιδιά. Ζήτημα αριθμητικής είναι .

Οι έλληνες ΛΟΑΤΚΙ, κάνναβη και σκυλιά γατιά ........
Όσοι δεν ασχολούνται με τα παραπάνω ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΦΟΥΚΑΡΑΔΕΣ .... ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ........
Το ζήτημα με τα παιδιά είναι πλέον χαζό. Πλέον υπάρχουν επιλογές. Επειδή αυτοί κάνουν τις γυναίκες τους κουνέλια δεν σημαίνει πώς για να τους ανταγωνιστούμε θα πρέπει να κάνουμε και εμείς το ίδιο. Υπάρχει κάπου ένα στόπ, εγώ μπορεί να μην θέλω να κάνω παιδιά επειδή έτσι ή μπορεί να θέλω να κάνω 2-3, δεν θα κάνω 10 επειδή ο μπούφος απο δίπλα κάνει 15 στην καθισιά του επειδή το λέει το κοράνι
 

Ντουνταράς

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.628
Κριτικές
11
Like
5.289
Πόντοι
746
Όσοι δεν ασχολούνται με τα παραπάνω ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΦΟΥΚΑΡΑΔΕΣ .... ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ........

Και δεν φτάνει αυτό, τα κομματόσκυλα της ροζ ΝΔούλας συνεχίζουν να σφυρίζουν αδιάφορα ή να μην το καταλαβαίνουν...
Εντάξει από τα θέατρα του τΣΥΡΙΖΑ δεν περίμενα κάτι διαφορετικό...
Δυστυχώς όσο συνεχίζεται η σήψη και η κατρακύλα της εδώ κοινωνίας τόσο το χειρότερο για επιστροφή στην πραγματική Ελλάδα...
Το δόγμα του ψόφιου κουραδογούρουνου Οζάλ σε πλήρη εξέλιξη.

 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.750
Like
7.732
Πόντοι
2.306
Σε μια μέρα είχαμε 1000+ Ισραηλινούς νεκρούς.
Σε ολόκληρο τον πόλεμο του Γιόμ Κιπούρ το 1973 οι Ισραηλινοί είχαν 2500 νεκρούς.
Σε ολόκληρο εκείνο τον πόλεμο είχαν 30 - 35 χιλιάδες νεκρούς.
Έκανε λάθος ο καλεντεριδης προχτές.
Εννοουσε ότι σε μια μέρα δεν είχαν τόσες απώλειες ούτε στην χειρότερη μέρα του πολέμου εκείνου. Σε ένα 24ωρο.

Αναλυτής της πλάκας δεν ξέρει και δεν θέλει να μάθει κιόλας λεξιλόγιο. Τα αλεξίπτωτα με κινητήρα λέγονται paramators.

Καλό είναι κάθε ένας να διαβάσει για τον πόλεμο αυτό από πολλές πηγές.

Αφιέρωμα: 46 χρόνια από τον πόλεμο του Γιομ-Κιπούρ (1973-2019), ΑΡΧΕΙΟ ΠΤΗΣΗ - Πτήση
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.303
Like
3.562
Πόντοι
1.706
Και δεν φτάνει αυτό, τα κομματόσκυλα της ροζ ΝΔούλας συνεχίζουν να σφυρίζουν αδιάφορα ή να μην το καταλαβαίνουν...
Εντάξει από τα θέατρα του τΣΥΡΙΖΑ δεν περίμενα κάτι διαφορετικό...
Δυστυχώς όσο συνεχίζεται η σήψη και η κατρακύλα της εδώ κοινωνίας τόσο το χειρότερο για επιστροφή στην πραγματική Ελλάδα...
Το δόγμα του ψόφιου κουραδογούρουνου Οζάλ σε πλήρη εξέλιξη.

Η σήψη και η κατρακύλα είναι παγκόσμια φαινόμενα, μην τα περιορίζεις μόνο στη χώρα μας.
Δες 2 άλλα παραδείγματα:
α)
β)

Ο μεν α δεν ξέρει ιστορία, δεν έζησε στην περιοχή, δεν κατάλαβε τι έκανε και σε ποιόν, κυρίως σε ποιόν, ζητάει ανακωχή.......
Η δε β δίνει συμβουλές για καλύτερα βίντεο, λες και πρόκειται για τα παλιά βιντεάκια που γύριζε αυτή......
Γενικό το κακό.
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.939
Κριτικές
30
Like
20.474
Πόντοι
8.846
Το πρώτο πληθυντικό ποιοί είναι τύπε ;;;;


Τα 2.300.000 βάζετε πχ τους εαυτούς σας με τα αφεντικά της λοκχιντ μαρτιν που θα βγάλουν τρις ;
Των πετρελαϊκών ; Της bp αν ξαναπάρει τα πετρέλαια του ιράν ;;;
Την μόργκαν στάνλεϋ ;


Υπενθυμίζω, ότι από τα 2.300.000 του ελλαδιστάν .......

τα 2.200.000 είστε με σαξό , δεν έχετε βενζίνη και διόδια να πάτε αθήνα θεσσαλονίκη,
έχετε να ανάψετε θέρμανση από το 2010 ....... κλιματισμό από το 2012 .... που
τον αντικαταστήσατε με ανεμιστήρια από το σούπερ μάρκετ των 20watt 19.99€ .....


Και από φέτος .... δεν έχετε φέτα και ελαιόλαδο ........
σύντομα με την ανάπτυξη και την κανονικότητα και την ... επενδυτική βαθμίδα ...
ούτε ψωμί δεν θα έχετε ...........



Κατά τα άλλα κάνετε σχέδια για αφανισμό κρατών και δημιουργία νέων ............
:happy::happy::happy::happy:
Χτύπησε πάλι !!
Σάξο, φέτα, λάδι, θερμοσίφωνες, ανεμιστήρες...
ΑΡΧΟΝΤΑΣ
Αναμένουμε φωτό από μεζονέτα βπ, πορσικό και βούτες σε αγνό παρθένο ελαιόλαδο !!!
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.506
Κριτικές
8
Like
3.285
Πόντοι
786
ο καϋμένος ο λάκης,
παλιά έβαζε εντυπωσιακές οδοντοστοιχίες και καραμπίνες
τώρα γκρινιάζει για το λάδι και τη θέρμανση
δεν μπορεί να κατανοήσει ότι η ανάπτυξη που υπήρχε το 50-70 στην αμερική και το 70-90 στην ελλάδα,
δεν ξαναέρχεται,
τώρα ήλθε η ασία με τους πολλούς και φθηνούς εργάτες

κι ακόμη δεν σπουδάζει παιδιά
τα καλλίτερα έρχονται.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.383
Like
23.038
Πόντοι
5.506
:happy::happy::happy::happy:
Χτύπησε πάλι !!
Σάξο, φέτα, λάδι, θερμοσίφωνες, ανεμιστήρες...
ΑΡΧΟΝΤΑΣ
Αναμένουμε φωτό από μεζονέτα βπ, πορσικό και βούτες σε αγνό παρθένο ελαιόλαδο !!!
Πραγματικά δεν πρέπει να έχουν περάσει πιο ηλίθιες περσόνες από το λάκη και τα κλωνάρια του, το @CLOSER822 , το @Νίπλης και κάτι μικροτσουτσεκάκια τους.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.755
Κριτικές
8
Like
33.408
Πόντοι
6.536
Σε ολόκληρο εκείνο τον πόλεμο είχαν 30 - 35 χιλιάδες νεκρούς.
Έκανε λάθος ο καλεντεριδης προχτές.
Εννοουσε ότι σε μια μέρα δεν είχαν τόσες απώλειες ούτε στην χειρότερη μέρα του πολέμου εκείνου. Σε ένα 24ωρο.

Αναλυτής της πλάκας δεν ξέρει και δεν θέλει να μάθει κιόλας λεξιλόγιο. Τα αλεξίπτωτα με κινητήρα λέγονται paramators.

Καλό είναι κάθε ένας να διαβάσει για τον πόλεμο αυτό από πολλές πηγές.

Αφιέρωμα: 46 χρόνια από τον πόλεμο του Γιομ-Κιπούρ (1973-2019), ΑΡΧΕΙΟ ΠΤΗΣΗ - Πτήση
Κάποιο λάθος κάνεις φίλε.
2500 και κάτι είχαν.
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
764
Like
1.134
Πόντοι
206
Καποιοι εχουν δει και τους κομμουνιστες στον εμφυλιο να σκοτωνουν την μανα και τον πατερα τους.
Ξερω προσωπικα τετοιους ανθρωπους. Οι οποιοι ομως επελεξαν να μην καθορισει τη ζωη τους αυτο το πραγμα. Και οχι απαραιτητα μορφωμενους ανθρωπους.

Αρα θεωρεις οτι θα ειχαν καθε δικιο να παρουν εν ετει 2023 ενα οπλο και να σκοτωνουν αδιακριτα κομμουνιστες στο φεστιβαλ της ΚΝΕ-Οδηγητη?
Ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο.
Περιμενω απαντηση
Oνόματα και διευθύνσεις.
Αλλιώς είσαι παλιαρχίδι ψεύτης και σίχαμα, κλωνοποιημένος μοιάζεις με άνθρωπο.
Περιμένω ψευταρά ..
 
Τελευταία τροποποίηση:

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
764
Like
1.134
Πόντοι
206
Το ζήτημα με τα παιδιά είναι πλέον χαζό. Πλέον υπάρχουν επιλογές. Επειδή αυτοί κάνουν τις γυναίκες τους κουνέλια δεν σημαίνει πώς για να τους ανταγωνιστούμε θα πρέπει να κάνουμε και εμείς το ίδιο. Υπάρχει κάπου ένα στόπ, εγώ μπορεί να μην θέλω να κάνω παιδιά επειδή έτσι ή μπορεί να θέλω να κάνω 2-3, δεν θα κάνω 10 επειδή ο μπούφος απο δίπλα κάνει 15 στην καθισιά του επειδή το λέει το κοράνι
Κι η γιαγι'α μου 10 έκανε.
Χριστιανή Ορθόδοξη, της εκκλησίας, φίλαγε και το χέρι του παππά.

Για συνέχισε πολιτισμένε

Μπούφος η γιαγιά μου ή μήπως πουτάνα ?
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
764
Like
1.134
Πόντοι
206
Σταματησαν οι επιθεσεις εξαιτιας της ανακοινωσης αυτης?
Οχι.
Αρα εχω δικιο.
Τι πεταχτηκες να μου πεις?
Να μου εκφρασεις τον θαυμασμο σου και την στηριξη σου στο σκεπτικο των πιθηκων? Μια μαλακια σκεφτηκανε και φυσικα δεν λειτουργει.
Πλεονασμός
Πάντα έχεις δίκιο
Το έχω εμπεδώσει
 

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.132
Like
196
Πόντοι
16
(Απο το νετ)

Αν λυπάμαι περισσότερο τους Ισραηλίτες ή τους Παλαιστίνιους άμαχους δεν ξέρω να πω, όλοι τους άνθρωποι είναι. Από ένστικτο, όμως, είμαι με τον αδύναμο, κι αυτός είναι ο παλαιστινιακός λαός, που χρόνια αμέτρητα υποφέρει έναν αλύπητο εξανδραποδισμό.
Όπως καταλαβαίνω από τις δημόσιες δηλώσεις των δικών μας, δεξιών κι «αριστερών», είναι όλοι στη σωστή πλευρά της Ιστορίας, καταδικάζοντας τη Χαμάς. Με τη δική τους λογική πρέπει να καταδικάσουμε απερίφραστα το Λόρδο Μπάιρον που άφησε τα κόκκαλά του στο Μεσολόγγι και τους απαίσιους τρομοκράτες της Εξόδου του 1826.
Οι ψιττακοί της ενημέρωσης μιλάνε ήδη για τους "ισλαμοφασίστες" που σφαγιάζουν αθώους, όταν δεν τους έχει περισσέψει λέξη για την εθνοκάθαρση που βρίσκεται σε εξέλιξη στο Αρτσάχ. Μέχρι πού μπορεί να φτάσει η υποκρισία τους;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom