Νέα

Σε εμπόλεμη κατάσταση πάλι Ισραήλ-Παλαιστίνη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα TOMCRUISE
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 215K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (2 μέλη και 4 επισκέπτες)

Ποιος έχει δίκιο στη σύγκρουση Ισραήλ-Χαμάς;

  • Το Ισραήλ

    Ψήφοι: 64 47,4%
  • Η Χαμάς

    Ψήφοι: 31 23,0%
  • Κανένας

    Ψήφοι: 40 29,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    135

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.719
Κριτικές
8
Like
33.320
Πόντοι
6.536
Θα σε βόλευε να ήμουν και εγώ κομματόσκυλο αλλά δεν σου έχει κάτσει μέχρι τώρα ούτε και πρόκειται


Εσύ είσαι φαν του κασελάκη εγώ έχω δηλώσει από την πρώτη στιγμή που τον μάθαμε ότι είναι καραγκιόζης και έχω αναφερθεί 3 φορές σε αυτόν γιατί απαξιώ να ασχοληθώ και ιδιαίτερα με το τρολιά.

Το θέμα της γάζας είναι πολύ σοβαρό και πιο βαθύ από τις μαλακίες των κομμάτων. Ότι αποστάσεις γουστάρουμε θα κρατήσουμε δεν είπε κανένας ότι γουστάρει τα μουσλίμια αλλά δεν θα μας βγάλεις και τρελούς επειδή βλέπουμε ότι και οι άλλοι κάνουν εγκλήματα.

Αν δεν σε πειράζει να διαμορφώνουμε την γνώμη μας μόνοι μας χωρίς να σε έχουμε μπαμπούλα ε?
Είσαι από τις εξαιρέσεις εσύ ρε μαν.
Δεν σε είπαμε καμπούρη.

Καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό σου.
(Και εγώ για πολλά χρόνια πίστευα ακριβώς τα ίδια και πιο φιλοπαλαιστινιακά.)

Και γενικά δεν προσβάλλεις και σέβεσαι τις άλλες γνώμες.

:hi:
 

nikolakis66

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.013
Κριτικές
4
Like
851
Πόντοι
376
Χονδρικά όσοι είναι υπέρ του Ισραήλ είναι και υπερ του τάγματος Αζώφ
PLO απο τα εδαφη της ιορδανιας κανει τρομοκρατικες ενεργειες εναντιον του ισραηλ οταν η ιορδανια εχει καταλαβει εδαφη που προοριζονται για παλαιστινιακο κρατος.
για εξηγησε το αυτο
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.818
Like
14.222
Πόντοι
3.656
Μπορεις να υποστηριζεις οτι θελεις τυπε ακομα και οτι ο χιτλερ ηταν αγνος ανθρωπιστης ,εχεις καθε δικαιωμα να το λες.
Και εγω εχω δικαιωμα να πω οτι εισαι ενα σκουπιδι.
Και δε πα να με πεις? Δε θα κοιμηθώ το βράδυ :confused:

Εσύ τώρα έχεις διαβάσει τα σχόλια μου σε όλο το θρεντ και έβγαλες συμπέρασμα ότι υποστηρίζω τους τρομοκράτες και ότι είμαι ναζί.

Ή είπες να πεταχτείς να πεις και εσύ τη μπούρδα σου για να συμμετάσχεις? :confused:
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.719
Κριτικές
8
Like
33.320
Πόντοι
6.536
PLO απο τα εδαφη της ιορδανιας κανει τρομοκρατικες ενεργειες εναντιον του ισραηλ οταν η ιορδανια εχει καταλαβει εδαφη που προοριζονται για παλαιστινιακο κρατος.
για εξηγησε το αυτο
Δεν είναι τυχαίο ότι τους Παλαιστινίους τους μισούν απύθμενα και Λιβανέζοι-Ιορδανοί,γιατί κατέστρεψαν τις χώρες τους.
Εντάξει η Ιορδανία ανέκαμψε γιατί τους εξόντωσε,ο Λίβανος όμως,μια πανέμορφη και πλούσια χώρα,έχει γίνει η χειρότερη σε όλους τους τομείς....
 

ditis13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2018
Μηνύματα
1.228
Like
3.746
Πόντοι
456
Μπορεις να υποστηριζεις οτι θελεις τυπε ακομα και οτι ο χιτλερ ηταν αγνος ανθρωπιστης ,εχεις καθε δικαιωμα να το λες.
Και εγω εχω δικαιωμα να πω οτι εισαι ενα σκουπιδι.

Ντάξει τύπε και ο Νετανιάχου δεν τον θεωρεί και τόσο κακό άνθρωπο, τον ξελόγιασε ένας αλήτης μουσουλμάνος τον Αδόλφο :confused:

 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.818
Like
14.222
Πόντοι
3.656
Είσαι από τις εξαιρέσεις εσύ ρε μαν.
Δεν σε είπαμε καμπούρη.

Καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό σου.
(Και εγώ για πολλά χρόνια πίστευα ακριβώς τα ίδια και πιο φιλοπαλαιστινιακά.)

Και γενικά δεν προσβάλλεις και σέβεσαι τις άλλες γνώμες.

:hi:
Αν κάποιος υποστηρίξει ανοιχτά τους τρομοκράτες και τους τζιχαντιστές το δέχομαι το κράξιμο.

Το να διατηρεί κάποιος τις επιφυλάξεις του για μια κατάσταση που ούτε οι αναλυτές δεν μπορούν να λύσουν με δίκαιη λύση είναι διαφορετικό.

Δεν δέχομαι να έρχεται ο καθένας και να σε βαφτίζει τρελό επειδή έχεις μάτια και βλέπεις.

Η μάλλον δικαίωμα του αλλά θα έχει και τις ανάλογες απαντήσεις.

Ο καθένας λέει την άποψη του αρκεί να την τεκμηριώνει....όποιος έχει μυαλό συζητάει τα επιχειρήματα δεν χαρακτηρίζει τον άλλον έτσι αέρα.

Τώρα πολλά ζητάω και εγώ.... :confused:
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.914
Κριτικές
184
Like
44.238
Πόντοι
21.896
Επειδή έχω πάει. Κ Ισραήλ κ Παλαιστίνη κ Ιορδανία κ Λίβανο κ αιγυπτο σσ όχι γάζα θα πω........

Ο ρατσισμός που ζουν οι κακομοιροι φυσιολογικοί Παλαιστίνιοι μέσα στην χώρα τους ( Ισραήλ εκτός Παλαιστίνης αφού είναι ίδιο κράτος κ. Το Ισραήλ δεν δίνη ανεξαρτησία στην Παλαιστίνη ) είναι πρωτοφανές ...
Έχω δει στο τραμ στα Ιεροσόλυμα να κλωτσαν κ να πετάνε εν κίνηση από το τραμ παλαιστίνιο επειδή δεν είχε εισητηριο σσ ενώ όλοι οι Εβραίοι κ τουρίστες δεν πληρώνουν εισητηριο εκεί


Έχω δει στα σύνορα Βηθλεέμ Ιεροσόλυμα να μην επιτρέπουν την είσοδο στο αστικό λεωφορείο σε παλαιστίνιο να δει το σόι του επειδή είχε δύο βαλίτσες ρούχα κ να τον απαρνείται ο ίδιος ο οδηγός λεοφορειου

Έχω δει να κουβαλούν λάδια οι Παλαιστίνιοι κ να τα παρακράτουν οι συνοριοφύλακες μεταξύ Παλαιστίνης κ Ισραήλ ....κ τα πήρα εγώ τελικά αφού ο ένας ήταν επαγγελματίας με ελαιοτριβείο στην Χεβρώνα

Γενικά ένα απαρτχάιντ ζουν στην ίδια τους τη χώρα .. μεσα από αυτό γεννιούνται οι φονιάδες της Χαμάς
Όλα τα υπόλοιπα τα ακούω τζάμπα κ βερεσε περί δημοκρατικό κράτος του Ισραήλ

Μιλάμε για δύο αδέλφα έθνη με κοινής ομάδας γλώσσας κ κοινούς τρόπους ζωής....πουριτανικες οικογένειες πιστοί στη θρησκεία ειδικά οι Εβραίοι

Όσμτι τραβούσαν οι Εβραίοι το 1930 από τους ναζί στην Ευρώπη ,κάνουν οι ίδιοι στους Παλαιστίνιους ......
Φυσικά αναφερόμαστε στους υγιείς Παλαιστίνιους που μεγάλη μεριδα είναι κ αδιάφορη με το ισλάμ
Η ύπαρξη της Χαμάς συμφέρει τους ακραιους του Ισραήλ .....

Υγ φυσικά κ οι αθώοι δεν φταίνε σε τίποτα
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.298
Like
34.933
Πόντοι
9.931
Έκανα μια αναδρομή στο αρχείο μου και έπεσα σε κάτι φωτό του Ανδρέα με τον γύφτο τον Αραφάτ.
Τι ξεφτίλα ήταν αυτή τότε....

:vomit::vomit::vomit::vomit:
Δες τι ελεγε ο σκατογυφτας με το τραπεζομαντηλο στο κεφαλι το 1981:cheesy::buck2:

Ο Παλαιστίνιος ηγέτης Γιάσερ Αραφάτ δήλωσε στην Αθήνα, στις 15 Δεκεμβρίου 1981:

«Εμείς οι Παλαιστίνιοι καταγόμαστε από την Κρήτη. Φύγαμε από την Κρήτη και πήγαμε στην Παλαιστίνη. Ξαναγυρίσαμε στην Κρήτη και ξαναφύγαμε από την Κρήτη και ξαναπήγαμε και εγκατασταθήκαμε μονίμως στην Παλαιστίνη…».
:2funny::2funny::2funny:
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.719
Κριτικές
8
Like
33.320
Πόντοι
6.536
Επειδή έχω πάει. Κ Ισραήλ κ Παλαιστίνη κ Ιορδανία κ Λίβανο κ αιγυπτο σσ όχι γάζα θα πω........

Ο ρατσισμός που ζουν οι κακομοιροι φυσιολογικοί Παλαιστίνιοι μέσα στην χώρα τους ( Ισραήλ εκτός Παλαιστίνης αφού είναι ίδιο κράτος κ. Το Ισραήλ δεν δίνη ανεξαρτησία στην Παλαιστίνη ) είναι πρωτοφανές ...
Έχω δει στο τραμ στα Ιεροσόλυμα να κλωτσαν κ να πετάνε εν κίνηση από το τραμ παλαιστίνιο επειδή δεν είχε εισητηριο σσ ενώ όλοι οι Εβραίοι κ τουρίστες δεν πληρώνουν εισητηριο εκεί


Έχω δει στα σύνορα Βηθλεέμ Ιεροσόλυμα να μην επιτρέπουν την είσοδο στο αστικό λεωφορείο σε παλαιστίνιο να δει το σόι του επειδή είχε δύο βαλίτσες ρούχα κ να τον απαρνείται ο ίδιος ο οδηγός λεοφορειου

Έχω δει να κουβαλούν λάδια οι Παλαιστίνιοι κ να τα παρακράτουν οι συνοριοφύλακες μεταξύ Παλαιστίνης κ Ισραήλ ....κ τα πήρα εγώ τελικά αφού ο ένας ήταν επαγγελματίας με ελαιοτριβείο στην Χεβρώνα

Γενικά ένα απαρτχάιντ ζουν στην ίδια τους τη χώρα .. μεσα από αυτό γεννιούνται οι φονιάδες της Χαμάς
Όλα τα υπόλοιπα τα ακούω τζάμπα κ βερεσε περί δημοκρατικό κράτος του Ισραήλ

Μιλάμε για δύο αδέλφα έθνη με κοινής ομάδας γλώσσας κ κοινούς τρόπους ζωής....πουριτανικες οικογένειες πιστοί στη θρησκεία ειδικά οι Εβραίοι

Όσμτι τραβούσαν οι Εβραίοι το 1930 από τους ναζί στην Ευρώπη ,κάνουν οι ίδιοι στους Παλαιστίνιους ......
Φυσικά αναφερόμαστε στους υγιείς Παλαιστίνιους που μεγάλη μεριδα είναι κ αδιάφορη με το ισλάμ
Η ύπαρξη της Χαμάς συμφέρει τους ακραιους του Ισραήλ .....

Υγ φυσικά κ οι αθώοι δεν φταίνε σε τίποτα
Γιατί άδικο έχουν να τους φέρονται έτσι.
Το εξωράϊσες πολύ βέβαια.....

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι πολύ καλά τους κάνουν.

Κανονικά έπρεπε να τους διώξουν όλους.

Οι μορφωμένοι αλλα και όλοι οι μη μουσουλμάνοι "Παλαιστίνιοι" μεταναστεύουν γιατί φοβούνται πρώτα τους δικούς τους.
Οι ορθόδοξοι "Παλαιστίνιοι" έχουν εξαφανιστεί ουσιαστικά,είτε εκτελέστηκαν,είτε μετανάστευσαν.
 

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.526
Like
3.851
Πόντοι
456
Και δε πα να με πεις? Δε θα κοιμηθώ το βράδυ :confused:

Εσύ τώρα έχεις διαβάσει τα σχόλια μου σε όλο το θρεντ και έβγαλες συμπέρασμα ότι υποστηρίζω τους τρομοκράτες και ότι είμαι ναζί.

Ή είπες να πεταχτείς να πεις και εσύ τη μπούρδα σου για να συμμετάσχεις? :confused:
Οποιος υποστηριζει οτι πρεπει
να "εχουμε ισες αποστασεις"
να "νοιαζομαστε για ολους τους αμαχους" ,
να "μην παιρνουμε θεση γιατι το θεμα ειναι πολυπλοκο"
αυτος ο ανθρωπος ειναι σκουπιδι.
Απλα ειναι πιο ευφυες σκουπιδι απο αυτους που βγαινουν δημοσια και πανηγυριζουν για μια τετοια σφαγη.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.719
Κριτικές
8
Like
33.320
Πόντοι
6.536
Δες τι ελεγε ο σκατογυφτας με το τραπεζομαντηλο στο κεφαλι το 1981:cheesy::buck2:

Ο Παλαιστίνιος ηγέτης Γιάσερ Αραφάτ δήλωσε στην Αθήνα, στις 15 Δεκεμβρίου 1981:


:2funny::2funny::2funny:
Γτπ εντελώς....

Ναι οι Φιλισταίοι έλεγαν Αλλάχ ου ακμπάρ....

:confused:
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.694
Like
6.395
Πόντοι
2.356
Απ τις 70 μαχιμες μοναδες το 1997 οι Κινεζοι διαθέτουν 700+ ενω ειναι σε θεση να παραγουν κορβετες με 100 εκ το κομματι και φρεγατες με 200εκ δηλ το 1/5 του κόστους των δυτικών.
Οι Αμερικανοι έχουν περιπου 285 μοναδες με στόχο αύξησης στα 355 ενω στο ψυχρό πόλεμο διέθεταν 600-650.
Μεγαλος συμμαχος οι Ιαπώνες με το 3ο μεγαλύτερο πολεμικό μπατζετ παγκοσμίως και ισως με τον νεότερο ηλικιακά στόλο.
Στα επιπλεον συν των Αμερικανών η κυριαρχία στα υποβρύχια τουλάχιστον προς το παρον αλλα κυριως η εκπαιδευση και η εμπειρια στο σχεδιασμο και εκτελεση των εππιχειρήσεων απέναντι στο κινέζικο ναυτικό που δημιουργήθηκε χτες
Τη στιγμή αυτή οι Κινέζοι είναι σε θέση να επιβάλλουν άρνηση πρόσβασης στην περιοχή τους λόγω του πυροβολικού τους και του βεληνεκούς του. Έχουν τα συστήματα και κυρίως τους αριθμούς να κάνουν φύλλο και φτερό κάθε στολο αναμεσα στις ακτές τους και τις ακτές της Ταϊβάν.
Οι Γερμανοί είχαν θαύματα τεχνολογιας οσον αφορά τα άρματα μάχης, αλλά έχασαν από ενα φθηνό και αξιόπιστο άρμα μάχης, που οι Ρώσοι παρήγαγαν σε τεράστιους αριθμούς εύκολα και γρήγορα.
Τίποτα δεν είναι άσπρο ή μαύρο σε τέτοιες περιπτώσεις.
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.694
Like
6.395
Πόντοι
2.356
στο Πακιστάν ποιοί παικταράδες επέτρεψαν να αποκτήσει πυρηνικά και να τα πολλαπλασιάζει ? πάνω από 200 κεφαλές οι φτωχάτζες :2funny:
Ποιοί άραγε; Και το κακό ότι πλέον τους ελέγχουν όλο και λιγότερο.
 

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.526
Like
3.851
Πόντοι
456
Ντάξει τύπε και ο Νετανιάχου δεν τον θεωρεί και τόσο κακό άνθρωπο, τον ξελόγιασε ένας αλήτης μουσουλμάνος τον Αδόλφο :confused:

Αυτο που ειπε ο νετανιαχου ειναι ενα ενδεχομενο ,ειναι ιστορικα αληθες οτι οι ναζι δεν ειχαν αποφασισει για το πως θα ξεφορτωθουν τους εβραιους ,ειχαν το αφηγημα οτι για ολα φταινε οι εβραιοι αλλα η αποφαση για την τελικη λυση παρθηκε πολυ αργοτερα.
Κατα ποσο ο μουφτης τον επεισε για αυτο ειναι προς συζητηση.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.914
Κριτικές
184
Like
44.238
Πόντοι
21.896
Γιατί άδικο έχουν να τους φέρονται έτσι.
Το εξωράϊσες πολύ βέβαια.....

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι πολύ καλά τους κάνουν.

Κανονικά έπρεπε να τους διώξουν όλους.

Οι μορφωμένοι αλλα και όλοι οι μη μουσουλμάνοι Παλαιστίνιοι μεταναστεύουν γιατί φοβούνται πρώτα τους δικούς τους.
Οι ορθόδοξοι Παλαιστίνιοι έχουν εξαφανιστεί ουσιαστικά,είτε εκτελέστηκαν,είτε μετανάστευσαν.
Οι περισσότεροι Παλαιστίνιοι είναι νοικοκυραίοι κ αδιάφορη με τη θρησκεία .πιο κολλημένοι με τη θρησκεία είναι οι Εβραίοι κ φανατισμένοι.
Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια ήρθαν μετά το 1990 αρκετοί Σλάβοι εβραϊκής καταγωγής κ γίναν πιο απελευθερωμενοι..κ όχι τόσο θεοκρατικο κράτος. .
Γενικά οι Παλαιστίνιοι ζουν ένα απαρτχάιντ
Για να πάρεις άδεια πχ να χτίσεις μια τουαλέτα πέρα από οικοδομική άδεια περνά κ απο επιτροπή του ισραηλ ...

Γενικά η δημοκρατία δεν είναι το φόρτε τους ούτε των Παλαιστινίων ούτε των Ισραηλινών .....
Κ χωρίζουν σε κατηγορίες τους πολίτες τους
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.818
Like
14.222
Πόντοι
3.656
Οποιος υποστηριζει οτι πρεπει
να "εχουμε ισες αποστασεις"
να "νοιαζομαστε για ολους τους αμαχους" ,
να "μην παιρνουμε θεση γιατι το θεμα ειναι πολυπλοκο"
αυτος ο ανθρωπος ειναι σκουπιδι.
Απλα ειναι πιο ευφυες σκουπιδι απο αυτους που βγαινουν δημοσια και πανηγυριζουν για μια τετοια σφαγη.
Γιατί επειδή το λες εσύ? For all we know είσαι ένας ακόμα Ελληναράς ταξιτζής 60 χρονών με κρυφές τάσεις στον φασισμό και γνώμη για τα πάντα που δεν είναι Ελληνικού dna και ο μόνος λόγος που δεν σου αρέσει η γνώμη μου είναι επειδή οι άλλοι είναι μουσλίμια.

Σαρέσει να σε χαρακτηρίζουν χωρίς να σε ξέρουν πως σου φαίνεται?

Οπότε για να το πάρουμε από την αρχή δεν σε χαρακτηρίζω και εγώ....αντί αυτου.....διάβασε τις 39 σελίδες του θρεντ...άντε βρες τα ποστ που αναφέρω ότι την πλήρωσαν πάλι αθώοι άμαχοι (του Ισραήλ)....ότι οι τρομοκράτες εκμεταλλεύονται την φτώχεια και βάζουν μικρά παιδιά να ανατινάζονται και άντε να τσακωθείς με κάναν άλλον.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.298
Like
34.933
Πόντοι
9.931
Αυτο που ειπε ο νετανιαχου ειναι ενα ενδεχομενο ,ειναι ιστορικα αληθες οτι οι ναζι δεν ειχαν αποφασισει για το πως θα ξεφορτωθουν τους εβραιους ,ειχαν το αφηγημα οτι για ολα φταινε οι εβραιοι αλλα η αποφαση για την τελικη λυση παρθηκε πολυ αργοτερα.
Κατα ποσο ο μουφτης τον επεισε για αυτο ειναι προς συζητηση.
Μην ξεχναμε και το Σχεδιο Μαδαγασκαρη πού προέβλεπε τον υποχρεωτικό εκτοπισμό των Εβραίων στη Μαδαγασκάρη.

 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
25.100
Like
11.323
Πόντοι
2.606
Τη στιγμή αυτή οι Κινέζοι είναι σε θέση να επιβάλλουν άρνηση πρόσβασης στην περιοχή τους λόγω του πυροβολικού τους και του βεληνεκούς του. Έχουν τα συστήματα και κυρίως τους αριθμούς να κάνουν φύλλο και φτερό κάθε στολο αναμεσα στις ακτές τους και τις ακτές της Ταϊβάν.
Οι Γερμανοί είχαν θαύματα τεχνολογιας οσον αφορά τα άρματα μάχης, αλλά έχασαν από ενα φθηνό και αξιόπιστο άρμα μάχης, που οι Ρώσοι παρήγαγαν σε τεράστιους αριθμούς εύκολα και γρήγορα.
Τίποτα δεν είναι άσπρο ή μαύρο σε τέτοιες περιπτώσεις.
ολοσωστο!...το κοστος παραγωγης οσο και η δεσμευση προσωπικου και πορων για την συντηρηση των αρματων τους ,ηταν απλα συνταγη καταστροφης ...
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.719
Κριτικές
8
Like
33.320
Πόντοι
6.536
Οι περισσότεροι Παλαιστίνιοι είναι νοικοκυραίοι κ αδιάφορη με τη θρησκεία .πιο κολλημένοι με τη θρησκεία είναι οι Εβραίοι κ φανατισμένοι.
Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια ήρθαν μετά το 1990 αρκετοί Σλάβοι εβραϊκής καταγωγής κ γίναν πιο απελευθερωμενοι..κ όχι τόσο θεοκρατικο κράτος. .
Γενικά οι Παλαιστίνιοι ζουν ένα απαρτχάιντ
Για να πάρεις άδεια πχ να χτίσεις μια τουαλέτα πέρα από οικοδομική άδεια περνά κ απο επιτροπή του ισραηλ ...

Γενικά η δημοκρατία δεν είναι το φόρτε τους ούτε των Παλαιστινίων ούτε των Ισραηλινών .....
Κ χωρίζουν σε κατηγορίες τους πολίτες τους
Καλά τους κάνουν.
Απόλυτα.

Οι περισσότεροι "Παλαιστίνιοι" είναι βαθιά θρησκευόμενοι ή έτσι δείχνουν.
Αντιθέτως οι θρησκευόμενοι Εβραίοι είναι πολύ λιγότεροι.
Περίπου 35% δηλώνουνε άθεοι ή μη θρησκευόμενοι
Οι ορθόδοξοι Εβραίoι(13%) πχ δεν πάνε καν στρατό.

Να μην μιλήσουμε για επίπεδο μόρφωσης,καθαριότητα και επίπεδο γενικά,εκεί είναι χαώδης η διαφορά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom