Νέα

Σε εμπόλεμη κατάσταση πάλι Ισραήλ-Παλαιστίνη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα TOMCRUISE
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 195K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιος έχει δίκιο στη σύγκρουση Ισραήλ-Χαμάς;

  • Το Ισραήλ

    Ψήφοι: 47 50,5%
  • Η Χαμάς

    Ψήφοι: 24 25,8%
  • Κανένας

    Ψήφοι: 22 23,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    93

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.592
Like
6.243
Πόντοι
2.356
Η γνωστή παραμύθα της ελληνικής αριστεράς. Και που λέτε παιδιά οι Εβραίοι αποφάσισαν μία μέρα όλοι μαζί να φύγουν από το Ισραήλ και πήγαν στςι δυτικές χώρες. Και μετά ήρθε ο Χίτλερ που τον μισούμε αλλά εδώ λέμε καλά τους έκανε και τους κυνήγησε. Και μετά οι Εβραίοι είπανε δε μπορούμε να καθόμαστε στην Ευρώπη και στην Αμερική γιατί θα ξανάρθει ο Χίτλερ να μας βρει για αυτό θα πούμε στους Αμερικάνους να μας δώσουν μια χώρα στη Μέση Ανατολή που την έχουν οι Παλαιστίνιοι. Και αν μας κουνηθούν θα πούμε στους Αμερικάνους να μας δώσουν όπλα να τους πάρουμε φαλάγγι.

Μόνο για ηλίθιους.

Για όποιον έχει έστω και λίγη περιέργεια να διαβάσει ιστορία. Στη Μέση Ανατολή υπήρχαν διάφορες φυλές. Μια τους κατακτούσαν οι Πέρσες, μια ο Μέγας Αλέξανδρος, μια οι Ρωμαίοι, μια οι Άραβες ,μια οι Βυζαντινοί και μετά ήρθαν οι Οθωμανοί. Οι Εβραίοι παραδόπιστος και ανθεκτικός λαός απέφυγαν όσο μπορούσαν τις επιμειξίες και παρέμειναν πιστοί στη θρησκεία τους (όπως οι χριστιανικοί πληθυσμοί των Βαλκανίων).
Πολλοί Εβραίοι αναγκάζονταν να μεταναστεύσουν επειδή οι μουσουλμάνοι τους κυνηγούσαν. Κάποιοι παρέμεναν στη χώρα που ονομάζουμε σήμερα Ισραήλ ζώντας αρμονικά εκεί με τις γηγενείς φυλές.

Μετά που έφυγαν οι Τούρκοι, οι Άγγλοι παίρνουν τη Μέση Ανατολή. Και έφτιαξαν τα δικά τους κράτη όπως τους βόλευε. Προφανώς δεν είναι δυνατόν ένα εθνικό κράτος να ονομάζεται Ενωμένα Αραβικά Εμιράτα ή Σαουδική Αραβία. Οι Εβραίοι (ναι αυτοί οι πανίσχυροι που κάνουν κουμάντο παντού) ζήτησαν να ιδρυθεί και κράτος του Ισραήλ αλλά έφυγαν άκυρο από τους Άγγλους (περίεργο ε;). Μάλλον οι Άγγλοι κατάλαβαν ότι οι Εβραίοι δεν είναι κυρίζια όπως οι Άραβες και δε θα είναι τόσο εύκολα του χεριού τους.

Φεύγουν και οι Άγγλοι και το 1948 αναγνωρίζοντας πόσα υπέφεραν οι Εβραίοι (ρε παιδί μου αφού είναι δικές τους οι τράπεζες και οι κυβερνήσεις πως και έχουν φάει τόσους διωγμούς και εκτελέσεις περίεργο έτσι;) επιτρέπει την ίδρυση του Ισραήλ. Εκεί πολίτες θα γίνουν όσοι κατοικούν εντός συνόρων άσχετα από το θρήσκευμα και όσοι είναι Εβραίοι στο θρήσκευμα και θέλουν να ζήσουν μόνιμα στο Ισραήλ. Οι Άραβες όμως δε θέλουν αλλόθρησκους στην αραβική χερσόνησο (όπως οι Σοβιετικοί που θαυμάζει η ελληνική αριστερά δεν ήθελε αντιφρονούντες στο έδαφός της) και από τότε προσπαθούν να εξαφανίσουν αυτή τη μικρή χώρα που αμύνεται όπως μπορεί.

Είναι που η ελληνική αριστερά πάντα συντάσσεται με τους κατατρεγμένους....
Επειδή ούτε κι εσύ ξέρεις ιστορία διάβασε για τους ιουδαϊκούς πολέμους, την καταστροφή του Δεύτερου Ναού και της Ιερουσαλήμ και την εξέγερση του Μπαρ Κοχμπα και την επίδρασή τους στους εβραϊκούς πληθυσμούς.
Κάτι θα μάθεις.
 

Bigmak

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2022
Μηνύματα
27
Like
58
Πόντοι
0
IMG_20231007_232622_991.jpg

Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

received_1732366540574777.jpeg

Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Κανονικές εκτέλεσης κάνουν σε απλό κόσμο
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Καλά, μιλάμε και για τζιμάνια πάντα.

Η κοπέλα που δολοφόνησαν και φτύναν το πτώμα της πάνω στην καρότσα του αγροτικού ήταν Γερμανίδα που είχε πάει στο Ισραήλ για ένα μουσικό φεστιβάλ.

1696713740221.png
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
4.435
Like
2.531
Πόντοι
456
Σε ανακοίνωσή του για τις εξελίξεις στην Παλαιστίνη και το Ισραήλ, το Γραφείου Τύπου της ΚΕ του ΚΚΕ, αναφέρει:

«To KKE καταδικάζει την πολύχρονη κατοχή του ισραηλινού κράτους και τα εγκλήματα που διαπράττει συστηματικά σε βάρος του παλαιστινιακού λαού -με τη στήριξη των ΗΠΑ, της ΕΕ και των συμμάχων τους- τα οποία έχουν στοιχίσει χιλιάδες νεκρούς Παλαιστίνιους, χιλιάδες σακατεμένους και φυλακισμένους, ερειπωμένες πόλεις και χωριά, εποικισμούς σε παλαιστινιακά εδάφη.

Τα σημερινά γεγονότα δεν είναι "κεραυνός εν αιθρία" και αυτοί που ψάχνουν τις αιτίες τους θα πρέπει να κοιτάξουν κατάματα την αλήθεια, η οποία αποκαλύπτει πως κλιμακώνονται καθημερινά οι επιθέσεις του ισραηλινού στρατού και οδηγούν σε δεκάδες νεκρούς Παλαιστίνιους, ακόμα και ηλικιωμένους και μικρά παιδιά. Πρόκειται για εγκλήματα που έχουν ενταθεί το τελευταίο διάστημα και έχει καταγγείλει επανειλημμένα το ΚΚΕ.

Η επιθετικότητα του κράτους του Ισραήλ τελικά στρέφεται και κατά του ίδιου του ισραηλινού λαού".

Το ωραιότερο που άκουσα σήμερα. Δεν διαφωνεί κανείς, ανεξαρτήτως. Πείτε την αλήθεια.




¨Ίσως να το είχανε ύμνο. Αν ήξεραν ελληνικά.
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.146
Like
4.681
Πόντοι
1.756
Δεν το έχασαν το δίκιο τους.
Πολεμάνε για αυτό.
Από το 1948.
Είναι λαός με αρχίδια.
Εμείς να τα βλέπουμε αυτά.
:hi:
Εχω ενα οικοπεδο....
Παει ενας μαλακας χτιζει μεσα ενα σπιτι....
Παω στο δικαστηριο και δικαιωνομαι οτι το οικοπεδο ειναι δικο μ και πρεπει να φυγει...
Δεν φευγει....
Αποκτω το δικαιωμα να παρω την καραμπινα και να καθαρισω αυτον και ολη του την οικογενεια???
Αυτο μου λες και μου τσαμπουνας αποφασεις του 1984???
Τι μυαλα κουβαλατε εδω μεσα...???
Επειδη δικαιωθηκαν τοτε δηλαδη εχουν δικαιωμα να ριχνουν WP και να καινε παιδακια????
Σου ειπα η φαση ειναι γαμημενη εκει κατω....με τις μαλακιες που εχουν κανει εχουν χασει το δικιο τους και οι 2...
D01rEmeXQAA4cxR.jpg
 

n.aleftantos

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.977
Κριτικές
2
Like
343
Πόντοι
36
Εχω ενα οικοπεδο....
Παει ενας μαλακας χτιζει μεσα ενα σπιτι....
Παω στο δικαστηριο και δικαιωνομαι οτι το οικοπεδο ειναι δικο μ και πρεπει να φυγει...
Δεν φευγει....
Αποκτω το δικαιωμα να παρω την καραμπινα και να καθαρισω αυτον και ολη του την οικογενεια???
Αυτο μου λες και μου τσαμπουνας αποφασεις του 1984???
Τι μυαλα κουβαλατε εδω μεσα...???
Επειδη δικαιωθηκαν τοτε δηλαδη εχουν δικαιωμα να ριχνουν WP και να καινε παιδακια????
Σου ειπα η φαση ειναι γαμημενη εκει κατω....με τις μαλακιες που εχουν κανει εχουν χασει το δικιο τους και οι 2...
D01rEmeXQAA4cxR.jpg
Ποτέ είχε κράτος η Παλαιστίνη και τους το πήρε το Ισραήλ;
Προφανώς έχουν γίνει εγκλήματα και από τις 2 πλευρές αλλά είπαμε όλο το θέμα βέβαια η Ιερουσαλήμ
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.200
Like
72.339
Πόντοι
12.756
Γαμηθηκε και η Ελληνικη παραγγελία για τους πυραύλους ρε πουστη μου που εχουμε δωσει , θα αργησει πολυ τωρα :confused:
Παει πισω και η Γερμανικη παραγγελιά :rockon:

Για να δουμε τι θα γινει , για να δουμε :coffee:
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.708
Κριτικές
183
Like
43.828
Πόντοι
21.896
Screenshot_2023-10-08-00-38-41-089_com.miui.gallery.jpg

IMG_20211119_175315.jpg

IMG_20211121_082247.jpg
IMG_20211121_082144.jpg
IMG_20211120_125247.jpg
IMG_20211120_125436.jpg

IMG_20211120_082658.jpg

Είχα ζήσει κ το διήμερο των πυροβολισμών μέσα στην Ιερουσαλήμ του Αγίου Νικολάου του 2021 κ έτρεχα πανικόβλητος τη νύχτα να σωθώ
 

Ντουνταράς

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.498
Κριτικές
11
Like
4.954
Πόντοι
746
Αν δεν υπήρχε ο Γέρος του Μωριά - σημειωτέον γκάστρωσε στα 66 μια καλόγρια που τον υπηρετούσε όσο ήταν έγκλειστος - κάτι τέτοιες υφαλοκρηπίδες θα ρουφούσαν μεμέτικα πουτσοκέφαλα στα χαρέμια τους.
Εδώ έχουμε 2 σε 1: αλληλέγγυα ελλεηνίδα. Κι εις ανώτερα μωρή να φορέσεις μπούργκα και να νοιώσεις τι εστί υποταγή = ισλάμ.

 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.146
Like
4.681
Πόντοι
1.756
Ποτέ είχε κράτος η Παλαιστίνη και τους το πήρε το Ισραήλ;
Προφανώς έχουν γίνει εγκλήματα και από τις 2 πλευρές αλλά είπαμε όλο το θέμα βέβαια η Ιερουσαλήμ
εννοω οτι ο παλαιστινιος ειναι ο τυπος που εχτισε μεσα στο οικοπεδο.....
τι σημαινει αυτο δηλαδη??? οτι θα τον καψουμε με ολη του την οικογενεια???επειδη εχω μια αποφαση δικαστηριου??
αυτες τις μαλακιες λεει ο αλλος.....
 

mixaj

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2010
Μηνύματα
417
Like
1.088
Πόντοι
201
Να πούμε στους εν Ελλάδι ανόητους, γιατί ανόητοι είναι, που στηρίζουν την Χαμάς, ότι η Χαμάς εκτοξεύει ρουκέτες ανάμεσα σε παιδιά, και χρησιμοποιεί τα παιδιά και τα σχολεία σαν ορμητήρια. Μιλάμε για υπανθρώπους. Φυσικά είμαστε με το Ισραηλ.
Όπως με την Ουκρανία - που τοποθετεί ανάμεσα πολυκατοικίες , παιδικούς σταθμούς, νοσοκομεια τανκς και βαρι πυροβολικό και βάζουν σε κίνδυνο θάνατο τους ίδιους πολίτες.....
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.272
Κριτικές
7
Like
38.143
Πόντοι
10.411
Τώρα εξηγείται γιατί τους έπιασαν στον ύπνο

 
Τελευταία τροποποίηση:

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.239
Κριτικές
8
Like
32.542
Πόντοι
6.536
Εχω ενα οικοπεδο....
Παει ενας μαλακας χτιζει μεσα ενα σπιτι....
Παω στο δικαστηριο και δικαιωνομαι οτι το οικοπεδο ειναι δικο μ και πρεπει να φυγει...
Δεν φευγει....
Αποκτω το δικαιωμα να παρω την καραμπινα και να καθαρισω αυτον και ολη του την οικογενεια???
Αυτο μου λες και μου τσαμπουνας αποφασεις του 1984???
Τι μυαλα κουβαλατε εδω μεσα...???
Επειδη δικαιωθηκαν τοτε δηλαδη εχουν δικαιωμα να ριχνουν WP και να καινε παιδακια????
Σου ειπα η φαση ειναι γαμημενη εκει κατω....με τις μαλακιες που εχουν κανει εχουν χασει το δικιο τους και οι 2...
D01rEmeXQAA4cxR.jpg
Θα πάει η αστυνομία να τους μαζέψει.
Οπαδός του Αδόλφου και εσύ?
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.239
Κριτικές
8
Like
32.542
Πόντοι
6.536
Κρίμα, γιατί πραγματικά θεωρούσα ότι είσαι για παραπάνω.
Well said είσαι λίγος τελικά.
Σημασία δεν έχει τι λέει κάποιος για σένα,αλλά ποιός είναι αυτός που το λέει.

Καλό σου βράδυ και εύχομαι να διαβάζεις λίγο παραπάνω και πιο βαθιά.
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.146
Like
4.681
Πόντοι
1.756
Θα πάει η αστυνομία να τους μαζέψει.
Οπαδός του Αδόλφου και εσύ?
ΕΣΥ λες οτι το Ισραηλ εχει δικιο και εχει δικαιωμα να σκοτωνει αδιακριτως....(οπως κανουν και οι αλλοι που ομως δεν εχουν το δικαιωμα...)
Εγω οπαδος του Αδολφου???
Μηπως να ριξει κ χημικα οπλα τυπε?? Να ξεμπερδευει μια ωρα πιο γρηγορα???
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.517
Like
21.886
Πόντοι
5.006
ΕΣΥ λες οτι το Ισραηλ εχει δικιο και εχει δικαιωμα να σκοτωνει αδιακριτως....(οπως κανουν και οι αλλοι που ομως δεν εχουν το δικαιωμα...)
Εγω οπαδος του Αδολφου???
Μηπως να ριξει κ χημικα οπλα τυπε?? Να ξεμπερδευει μια ωρα πιο γρηγορα???

τα χημικα θα ηταν μια καλη λυση...αλλα σκοτωνουν σιγουρα τα ισλαμοπιθηκια????
 

kostas10

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
438
Κριτικές
2
Like
774
Πόντοι
81
Η Χαμάς το τράβηξε πολύ το πράγμα.
Το Ισραήλ θα εξωθηθεί στα άκρα.
Αν τα κάνει όλα οικόπεδο , οι υπόλοιποι άραβες τι θα κάνουν?
Φοβάμαι ότι η βαλίτσα θα πάει πιο μακριά απότι έχουμε δει τα τελευταία χρόνια .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom