Νέα

Σαμαράς-Ν.Δ... Τί να πείς;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 21K
  • Εμφανίσεις 387K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Πόσα χρόνια θα μείνει αντιπολίτευση η ΝΔ του Σαμαρά;

  • 1-2

    Ψήφοι: 18 25,0%
  • 3-6

    Ψήφοι: 4 5,6%
  • 7-10

    Ψήφοι: 5 6,9%
  • 10+ όπως μετά το 93

    Ψήφοι: 45 62,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    72

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
τώραααα τα έχω δώσει προ μηνός... μετρητά και όλα μαζί για να μην μου πρήζουν τα αρχίδια με δόσεις...

εεεε θα πω να κόψουν λίγο τις συντάξεις κάποιων που βγήκαν με τεσσεράμιση χιλιάδες μεροκάματα να ρεφάρω του χρόνου...
Ερχεται ο ΕΝΦΙΑ πληρωσε λεμε κ σκασεεεε
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
200
Πόντοι
866
ρε τυποι ο ντογιακος εχει καμια σχεση με τον σαμαρα?

http://[URL unfurl="true"]www.makeleio.gr/wp-content/uploads/2014/07/nto.jpg[/img[/URL]]

[img]http://[URL unfurl="true"]www.athensmagazine.gr/photos/articles/thumbs_large/1e1801fd1b72a48b29e317b59147ee74.jpg[/img[/URL]]

[img]http://[URL unfurl="true"]www.giakoumidis.gr/photo-press-agency/images/594_400/1307/22792/%CE%91%CE%9D%CE%A4%CE%A9%CE%9D%CE%97%CE%A3-%CE%A3%CE%91%CE%9C%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%A3-%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%95%CE%94%CE%A1%CE%9F%CE%A3-%CE%A0%CE%9F%CE%9B%CE%91-%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9D-12.jpg[/img[/URL]]
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Για αυτο να το κανουν κανενα 10ρικο να τσουξει το κολαρακι...οχι μονο να τσουζει απο τα πακια..

να δούμε σε ποιόν θα τσούξει... ο δικός μου ο κώλος πάντως όχι... κάτι σαν και σας που σαν στραπονιάζει ο αντωνάκης μπορεί να τσούξει λίγο παραπάνω... αλλά μαθημένοι είσαστε ...

κάτι μουνάκια σαν και του λόγου σου που δώσατε αντιπαροχές το πατρικό του μπαμπά και το προικώο της μαμάς και την γαζώνατε με τα νοίκια μουνάκια...

και κάτι ανέργους με μεζονέτες και δυό τρία αυθαίρετα συν καμμιά τριανταριά στρέματα χωράφια που ταν νοικιάζουν στην μαύρη...
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
να δούμε σε ποιόν θα τσούξει... ο δικός μου ο κώλος πάντως όχι... κάτι σαν και σας που σαν στραπονιάζει ο αντωνάκης μπορεί να τσούξει λίγο παραπάνω... αλλά μαθημένοι είσαστε ...

κάτι μουνάκια σαν και του λόγου σου που δώσατε αντιπαροχές το πατρικό του μπαμπά και το προικώο της μαμάς και την γαζώνατε με τα νοίκια μουνάκια...

και κάτι ανέργους με μεζονέτες και δυό τρία αυθαίρετα συν καμμιά τριανταριά στρέματα χωράφια που ταν νοικιάζουν στην μαύρη...
Ναι ρε παπαρα εγω εχω κανει το κουμαντο μου...ελα κλασε μου μια μαντρα..πληρωνε πουστρακοοοοοο
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ναι ρε παπαρα εγω εχω κανει το κουμαντο μου...ελα κλασε μου μια μαντρα..πληρωνε πουστρακοοοοοο

είδα τα κουμάντα σου που ζορίζεσαι να πλερώσεις τα διακόσια στο ΤΕΒΕ κάθε μήνα... σπασμένη καπότα
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
200
Πόντοι
866
Ναι ρε παπαρα εγω τα εχω σε offshore ελα κλασε μου μια μαντρα..πληρωνε πουστρακοοοοοο
εδω τυπε?

URL]]
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
είδα τα κουμάντα σου που ζορίζεσαι να πλερώσεις τα διακόσια στο ΤΕΒΕ κάθε μήνα... σπασμένη καπότα
Nαι ρε παπαρα αφου εχω εσενα να πληρωνεις για μενα γιατι να τα δωσω εγω????ΠΛΗΡΩΝΕΕΕΕΕΕ
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.795
Κριτικές
90
Like
36.759
Πόντοι
25.467
Αρα με δικαιώνετε απολυτα.
Το πρόβλημα ΔΕΝ είναι οι φορολογικοι συντελεστες αλλά η μη ανακαλυψη της φορολογητεας υλης. Ευχαριστω. Μονο που δεν ειδα να με στηρίξετε χθες που ελεγα ακριβως αυτό. Στην κριτικη όμως σπευσατε αμεσα.

Η αντίρρηση μου προέκυψε από την κάτωθι δήλωση σας :

Δεν θα απανταω εκατο φορες. Απαντησα κι εγω και ο Βολταιρος.
Το αν καποιος τα παιρνει μαύρα δεν εχει καμια σχεση με το φορολογικο συστημα και την αναλογικοτητα του.
Χαζος εισαι ρε φιλε? Παιρνει ο ενας μαυρα 50 χιλιαδες και ο άλλος 10 χιλιαδες, και φταιει το φορολογικο συστημα επειδή εχει ιδιο συντελεστη και για τους δυο, επειδή ο πρωτος δηλωνει 10 χιλιαδες? Ο συντελεστης φταιει ρε φιλε? Ελεος πια, νισαφι.

και από ότι βλέπω, τώρα συμφωνείτε στο ότι έχει σχέση (έστω και έμμεση).

Για να μην μπερδευόμαστε, όταν (και εάν) σταθεροποιηθείτε σε μια και μόνο θέση, το ξανασυζητάμε.  :)
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
ει αλεξ  :rolleyes: 

ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ  :rockon: :rockon:



μη πεις πως δεν σε ειχαμε ειδοποιησει  ;)
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
ει αλεξ  :rolleyes: 

ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ  :rockon: :rockon:



μη πεις πως δεν σε ειχαμε ειδοποιησει  ;)
Mε τον Νικολοπουλο ασχολείσαι?
Κριμα, εχασα 30 δευτερόλεπτα από τη ζωη μου να δω τι είναι αυτό.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Ψάχνουν 29 δις ευρώ από φόρους μέσα σε διάστημα έξι μηνών!

Ετοιμάζουν νέα φορολογική επιδρομή υπό τη δαμόκλειο σπάθη της τρόικας.
Νέα, άγρια φορολογική επιδρομή ετοιμάζει η κυβέρνηση, ενώ δημόσια μιλάει για... φοροελαφρύνσεις.
Μάλλον, εννοούν την... ελάφρυνση απ` ότι έχει απομείνει, από  τις τσέπες μας, καθώς ο σχεδιασμός του οικονομικού επιτελείου προβλέπει, μέχρι τέλος του έτους,  εισπράξεις από φόρους, ύψους 29 δις ευρώ. Προφανώς, θεωρούν ότι οι Ελληνες εξακολουθούν να έχουν λεφτά, μετά από πέντε χρόνια διαρκούς ξεζουμίσματος.

Έως το τέλος του έτους το οικονομικό επιτελείο θα πρέπει να εισπράξει πολλαπλούς φόρους, ύψους 29 δις ευρώ για να μπορέσει να πιάσει το στόχο του προϋπολογισμού. Και είναι κάτι που αποτελεί μεγάλο στοίχημα για την κυβέρνηση προκειμένου να σταματήσει τις ανησυχίες της τρόικας η οποία έχει διαπιστώσει χαλάρωση του φοροεισπρακτικού μηχανισμού. Από το τέλος του μήνα, που θα καταβληθεί η πρώτη δόση του φόρου εισοδήματος μέχρι και τα τέλη Δεκεμβρίου που πληρώνονται τα τέλη κυκλοφορίας πρέπει να εισπραχθούν 29 δις ευρώ, με το ενδιαφέρον εστιάζεται κυρίως στις εισπράξεις:

Του φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων ύψους 4,45 δις ευρώ. Η πρώτη δόση καταβάλλεται τον Ιούλιο, η δεύτερη τον Σεπτέμβριο και η τρίτη και τελευταία τον Νοέμβριο.
Στην είσπραξη 2,97 δις ευρώ από τα νομικά πρόσωπα και τους ελεύθερους επαγγελματίες.

Στην είσπραξη 2,65 δις ευρώ από τους ιδιοκτήτες ακινήτων. Σημειώνεται ότι η πρώτη δόση του νέου ενιαίου φόρου ιδιοκτησίας ακινήτων θα πληρωθεί στα τέλη Αυγούστου.
Απρόβλεπτος παράγοντας παραμένουν τα έσοδα από τους έμμεσους φόρους που στο πρώτο εξάμηνο του έτους παρουσιάζουν υστέρηση 353 εκατ. ευρώ.

Εφόσον τα έσοδα του προϋπολογισμού αποκλίνουν από τους στόχους που έχουν τεθεί, θα πρέπει να υπάρξει ισόποση μείωση των δαπανών προκειμένου να εκτελεσθεί με βάση τα όσα προβλέπονται στο Μνημόνιο.

 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Το ΔΝΤ παραδέχεται πως απέτυχε με τις μειώσεις μισθών στην Ελλάδα!

Νέο οδυνηρό λάθος του αναγνώρισε το ΔΝΤ, ομολογώντας πως οι περικοπές στους μισθούς δεν οδήγησαν στην πολυπόθητη αύξηση της ανταγωνιστικότητας.

Η προσαρμογή της οικονομίας της Ευρωζώνης δεν είναι «ισορροπημένη» και για να γίνει πιο ισχυρή πρέπει να προωθηθούν οι επενδύσεις στις πιστώτριες χώρες και οι διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις σε όλες τις οικονομίες της για να αυξηθεί η παραγωγικότητα, σημειώνει άρθρο που δημοσίευσε το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο στο "blog" του, iMFdirect.

η βελτίωση της ανταγωνιστικότητας στις χρεώστριες χώρες συνοδεύθηκε από τη μείωση της εγχώριας ζήτησης και την αύξηση της ανεργίας και αυτό εγείρει το ερώτημα για τη βιωσιμότητά της

Το άρθρο αναφέρει ότι οι μεγάλες βελτιώσεις στο ισοζύγιο εξωτερικών πληρωμών που κατέγραψαν στη διάρκεια της κρίσης οι χρεώστριες χώρες της Ευρωζώνης - όπως η Ελλάδα, η Ιρλανδία και η Ισπανία - οφείλονται κυρίως στη μείωση του κόστους εργασίας ανά μονάδα προϊόντος, η οποία με τη σειρά της προέκυψε στην περίπτωση της Ελλάδας και της Ιρλανδίας από περίπου ίσες μειώσεις των μισθών και της απασχόλησης, ενώ στην περίπτωση της Ισπανίας προήλθε από τη μείωση της απασχόλησης. Με άλλα λόγια, σημειώνει το άρθρο, η βελτίωση της ανταγωνιστικότητας στις χρεώστριες χώρες συνοδεύθηκε από τη μείωση της εγχώριας ζήτησης και την αύξηση της ανεργίας και αυτό εγείρει το ερώτημα για τη βιωσιμότητά της.

Από την άλλη πλευρά, πολλές πιστώτριες χώρες της Ευρωζώνης εμφανίζουν στη διάρκεια της κρίσης μεγάλα και συνεχή πλεονάσματα στα ισοζύγια εξωτερικών πληρωμών τους, τα οποία προκύπτουν τόσο από την αύξηση των αποταμιεύσεων όσο και από τη μείωση των επενδύσεων τους.

Τόσο η ιδιωτική όσο και η δημόσια αποταμίευση αυξήθηκε στη Γερμανία την περασμένη δεκαετία, οδηγώντας σε μία αύξηση της συνολικής αποταμίευσης κατά 4% του ΑΕΠ, αναφέρουν οι συντάκτες του άρθρου, ενώ οι επενδύσεις μειώθηκαν κατά περίπου 3% του ΑΕΠ (από 20% το 2001 στο 17% το 2012).

Στην Ολλανδία, μειώθηκαν και η αποταμίευση και οι επενδύσεις, αλλά οι τελευταίες μειώθηκαν περισσότερο (από 21% του ΑΕΠ το 2001 στο 17% το 2012).

Τα μεγάλα και διαρκή πλεονάσματα των πιστωτριών χωρών συμβάλλουν στην ενίσχυση της ισοτιμίας του ευρώ, κάνοντας δυσκολότερη την προσαρμογή των χρεωστριών οικονομιών της Ευρωζώνης, αναφέρει το άρθρο, προσθέτοντας ότι το ισχυρότερο ευρώ διογκώνει το κενό εξωτερικής ανταγωνιστικότητας που αντιμετωπίζουν οι χρεώστριες χώρες και συμβάλλει επίσης στον πολύ χαμηλό πληθωρισμό της Ευρωζώνης.

Συνολικά, καταλήγουν οι συντάκτες του άρθρου, τα χαρακτηριστικά αυτά υποδηλώνουν μία «μη ισορροπημένη» προσαρμογή , καθώς αυτή φαίνεται να βασίζεται κυρίως στην αναιμική εγχώρια ζήτηση στις χρεώστριες χώρες και την περιορισμένη εγχώρια ζήτηση στις πιστώτριες χώρες. Η αύξηση των επενδύσεων στις πιστώτριες χώρες και η προώθηση των διαρθρωτικών αλλαγών για την αύξηση της παραγωγικότητας σε όλες τις χώρες της Ευρωζώνης θα αυξήσει τον δυνητικό ρυθμό ανάπτυξης σε όλη την περιοχή και θα βοηθήσει να κλείσουν ταχύτερα τα παραγωγικά κενά.

 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Δυο χρονια αυτό ακουω, βαρεθηκα.
ηδη απο μεσα του πριονιζει τα ποδια της καρεκλας ο κυριακος, απ εξω ο καραμανλης ετοιμαζει comeback και ο χιος χθες στο μακελειο αποκαλυψε οτι φιαχνει φιλορωσσικο κομμα :rockon: :rockon: :rockon:

η αντιστροφη μετρηση ξεκινησε..... ;) ο θανατος θα ειναι βασανιστικος  :rockon:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
ηδη απο μεσα του πριονιζει τα ποδια της καρεκλας ο κυριακος, απ εξω ο καραμανλης ετοιμαζει comeback και ο χιος χθες στο μακελειο αποκαλυψε οτι φιαχνει φιλορωσσικο κομμα :rockon: :rockon: :rockon:

η αντιστροφη μετρηση ξεκινησε..... ;) ο θανατος θα ειναι βασανιστικος  :rockon:
Αρα κι εσυ ΝΔ θελεις, αλλά με άλλον αρχηγο. Σιγα τη διαφωνια μας.
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
τα της νεας δημοκρατιας δεν αφορουν κανενα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom