Νέα

Σαμαράς-Ν.Δ... Τί να πείς;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 21K
  • Εμφανίσεις 387K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Πόσα χρόνια θα μείνει αντιπολίτευση η ΝΔ του Σαμαρά;

  • 1-2

    Ψήφοι: 18 25,0%
  • 3-6

    Ψήφοι: 4 5,6%
  • 7-10

    Ψήφοι: 5 6,9%
  • 10+ όπως μετά το 93

    Ψήφοι: 45 62,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    72

bestman69

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2009
Μηνύματα
2.713
Like
10
Πόντοι
16
ρε χοντρε πες του ξεφτιλα οτι αμα γινει καμια φαση στυλ revolution
070314155114_4322.jpg
οι[/URL] αριστεροι την εχουν ασχημα που δεν τους αρεσουν τα οπλα και τα κυνηγια  :grin:

Τύπους σαν τον Μαζιώτη, τον Ξηρό κα. τους κόβεις να μην τους αρέσουν τα όπλα;
Οικοδόμους, ναυτεργάτες κτλ
Μάλλον πιστεύετε ότι κομμουνιστές είναι τα φλωράκια που θεωρούν cool να είναι γενικώς αντι.
Αν δεν υπάρξουν πάλι τα τανκς κάποιου Σκόμπι οι "εθνικόφρονες" θα περάσουν πολύ δύσκολες ώρες.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Αν θυμασαι,επι καραμανλη ξεκινησαν αυτα,τα συνεχισε ο αντρεας και μετα οι υπολοιποι...μην τα ριχνεις μονο σε εναν.
πως νομιζεις κρατιοντουσαν στην εξουσια;

ο γερο καραμανλής δεν έδωσε σε κανέναν σύνταξη που δεν είχε πληρώσει εισφορές ούτε κατέβασε τα όρια ηλικίας... επί σκατά στον λάκκο του κατέβηκαν τα όρια ηλικίας και δόθηκαν συντάξεις "αντιστασιακών" που στην κατοχή ήταν 3 ετών... επί σκατά στον λάκκο του ήρθαν όλοι από το τότε παραπέτασμα (συγνώμη τις "σοσιαλιστικές" χώρες) χωρίς βρακί στον κώλο τους και πήραν σύνταξη από τα ταμεία ΝΑΤ και ΙΚΑ χωρίς οι "σοσιαλιστές" αδελφοί του αντρέα να δώσουν φράγκο από τις υποτιθέμενες ασφαλιστικές τους εισφορές..

αιντε να διαβάσεις καμμιά εφημερίδα της εποχής γιατί εγω επί σκατά στον λάκκο του είχα ήδη και μια χιλιάδα ένσημα...
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
ο τραμουντανας ολα ωραια τα βρισκει της κυβερνησης.και τις συνταξεις των 350 ευρω που θα εχουμε σε λιγα χρονια θα τις ευλογει.αν τυχον ομως και παρει αυτος που ειναι και κοντα,τοτε να δεις σκουξιμο που θα κανει.


Μην ανησυχείς τύπε για τον τρομπα !

Κάνει τα ριάλια μασούρια και τα ράβει στο στρώμα του !

Στο νεκροκρέββατό του έχει φτιάξει διπλό πατο και στο σάβανο έχει ράψει τσέπες μέχρι τις πατούσες !

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί χωρίς καβάτζα το ραμολί....
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Και γιατί ρε φίλε να πρέπει να πληρώσει;

Γιατί ΠΡΕΠΕΙ να παρακρατείται απο κάθε μισθωτό το Χ ποσό και να μην μπορεί να επιλέξει να το παίρνει κανονικότατα και να το διαχειριστεί ο ίδιο όπως γουστάρει;; (ιδιωτική ασφαλιστική,αποταμίευση κλπ)

Καταλήγεις να δίνεις 400-500 χιλιάρικα και να παίρνεις σύνταξη αρκετά κάτω απο 1000 ευρώ ΣΗΜΕΡΑ.

Για αύριο κανείς δεν ξέρει.

μην το λες αυτό σε μένα... στους υπέρμαχους του κρατισμού να τα λές... εγώ είμαι ακραίος νεοφιλελεύθερος...

υποστηρίζω μόνο την στοχευμένη αυστηρή κοινωνική πολιτική σε αυτούς που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έχουν ανάγκη και η οποία ανάγκη προέκυψε από λόγους ανεξάρτητους της θελήσεως τους (αρρώστια, ατύχημα, εκ γεννετής πρόβλημα κλπ κλπ)...

 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
ο γερο καραμανλής δεν έδωσε σε κανέναν σύνταξη που δεν είχε πληρώσει εισφορές ούτε κατέβασε τα όρια ηλικίας... επί σκατά στον λάκκο του κατέβηκαν τα όρια ηλικίας και δόθηκαν συντάξεις "αντιστασιακών" που στην κατοχή ήταν 3 ετών... επί σκατά στον λάκκο του ήρθαν όλοι από το τότε παραπέτασμα (συγνώμη τις "σοσιαλιστικές" χώρες) χωρίς βρακί στον κώλο τους και πήραν σύνταξη από τα ταμεία ΝΑΤ και ΙΚΑ χωρίς οι "σοσιαλιστές" αδελφοί του αντρέα να δώσουν φράγκο από τις υποτιθέμενες ασφαλιστικές τους εισφορές..

αιντε να διαβάσεις καμμιά εφημερίδα της εποχής γιατί εγω επί σκατά στον λάκκο του είχα ήδη και μια χιλιάδα ένσημα...


Τρόμπα, συνεχώς αναφέρεσαι στο ...καναβούρι που μοιράστηκε στο πόπολο και ξεχνάς το χαβιάρι που φάγανε οι απο πάνω...

Το μυαλό σου στα λήμματα πολιτικοί-εφοπλισται - τραπεζίται - βιομήχανοι - λαμογια κτλ, έχει τρύπες όπως το ένταμ...  
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
ο τραμουντανας ολα ωραια τα βρισκει της κυβερνησης.και τις συνταξεις των 350 ευρω που θα εχουμε σε λιγα χρονια 6- 8 μήνες θα τις ευλογει.αν τυχον ομως και παρει αυτος που ειναι και κοντα,τοτε να δεις σκουξιμο που θα κανει.


Δε μου αρέσει η αστηρικτη αισιοδοξία...
Κάτσε μέχρι φθινόπωρο και θα δεις πατιρντί...
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.511
Like
2.738
Πόντοι
1.306
ο γερο καραμανλής δεν έδωσε σε κανέναν σύνταξη που δεν είχε πληρώσει εισφορές ούτε κατέβασε τα όρια ηλικίας...

ναι ο κολογερος εδινε  θαλασοδανεια στα λαμογια της εποχης που να δωσει στους πεινασμενους της αναπτυγμενης ελλαδας επι καραμανλισμου

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Τρόμπα, συνεχώς αναφέρεσαι στο ...καναβούρι που μοιράστηκε στο πόπολο και ξεχνάς το χαβιάρι που φάγανε οι απο πάνω...

Το μυαλό σου στα λήμματα πολιτικοί-εφοπλισται - τραπεζίται - βιομήχανοι - λαμογια κτλ, έχει τρύπες όπως το ένταμ...  

δεν ξέρω τι μου λες και δεν με ενδιαφέρει να μάθω.. .εγώ ξέρω ότι το 1980 που έπιασα δουλειά το ΙΚΑ δεν είχε έλλειμα και τα αποθεματικά του φτάνανε για να δίνονται συντάξεις για τρείς γενεές... και μάλιστα ήτανε κατατεθειμένα σε ΑΤΟΚΟΥΣ λογαριασμούς στην ΤτΕ και στο τέλος του χρόνου το δημόσιο απέδιδε στο ΙΚΑ ποσό ίσο με το 1/1 των τόκων που αντιστοιχούσαν σε τυχόν δανεισμο του από τα αποθεματικά...

και τα φάρμακα δινόταν με το σταγονόμετρο και σε αυτούς που πραγματικά τα χρειαζότανε και δεν πλουτίζανε γιατροί και φαρμακοτρίφτες και τα νοσοκομεία δουλεύανε ρολόι έστω και χωρίς ΕΣΥ ...

τα άλλα τα ακούω βερεσέ..
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
δεν ξέρω τι μου λες και δεν με ενδιαφέρει να μάθω.. .εγώ ξέρω ότι το 1980 που έπιασα δουλειά το ΙΚΑ δεν είχε έλλειμα και τα αποθεματικά του φτάνανε για να δίνονται συντάξεις για τρείς γενεές... και μάλιστα ήτανε κατατεθειμένα σε ΑΤΟΚΟΥΣ λογαριασμούς στην ΤτΕ και στο τέλος του χρόνου το δημόσιο απέδιδε στο ΙΚΑ ποσό ίσο με το 1/1 των τόκων που αντιστοιχούσαν σε τυχόν δανεισμο του από τα αποθεματικά...

και τα φάρμακα δινόταν με το σταγονόμετρο και σε αυτούς που πραγματικά τα χρειαζότανε και δεν πλουτίζανε γιατροί και φαρμακοτρίφτες και τα νοσοκομεία δουλεύανε ρολόι έστω και χωρίς ΕΣΥ ...

τα άλλα τα ακούω βερεσέ..

Τρόμπα, το άλλο με τον ...Τοτό το ξέρεις ;;;;

Ή νομίζεις ότι μόνο εσύ ζούσες στην Ελλάδα του 1980 και ξέρεις, ενώ εμείς ζούσαμε στο Σείριο ;

Γιατί νομίζεις ότι ο λαμογιοΑντρέας σας ...γάμησε τα πρέκια ως παραταξη το 1981 με την Αλλαγή και τα ΕΟΚ και ΝΑΤΟ ;

Τι ...παρακρουση έπιασε τόσους Ελληνες να θέλουν ν' αλλάξουν αυτήν την ....αγγελικά πλασμένη Ελλάδα του φρύδια ;;;


Ή νομίζεις ότι είχε κανείς, έστω την παραμικρή ιδέα από το όργιο της ρεμούλας που θα ακολουθούσε ;;
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
πρασινοσκώληκα....
η κυβέρνηση είναι Σαμαρά και Μπένι
για να μην ξεχνιέσαι

σας φτύνουνε διαρκώς...όλο και πέφτουνε τα ποσοστά σας κι ακόμα να καταλάβετε...
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.511
Like
2.738
Πόντοι
1.306
πρασινοσκώληκα....
η κυβέρνηση είναι Σαμαρά και Μπένι
για να μην ξεχνιέσαι

σας φτύνουνε διαρκώς...όλο και πέφτουνε τα ποσοστά σας κι ακόμα να καταλάβετε...

γεωσκωληκα ολωνων πεφτουν τα ποσοστα

αλλα τα μυωπικα πολιτικα ματια σας βλεπουν μονο του πασοκ

 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
γεωσκωληκα ολωνων πεφτουν τα ποσοστα

αλλα τα μυωπικα πολιτικα ματια σας βλεπουν μονο του πασοκ
εγώ ξέρω πως οι Πασόκοι λέτε για κυβέρνηση της δεξιάς
έλα όμως που συγκυβερνάτε όσο κι αν δεν σας βολεύει επικοινωνιακά....
βγάλατε οι μαλάκες και προεκλογικό σποτάκι πως είστε περήφανοι που είστε πΑΣΟΚ...χαχαχχαχ
επειδή λέει δίνατε μάχη μέσα στη Βουλή
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

το ποιανών πέφτουνε και γιατί είανι άλλο θέμα.
και βασικά έκανα παράθεση τον πιξι, αλλά δεν την έβγαλε

με σένα, την ντουντούκα του ΠΑΣΟΚ δεν αξίζει να ασχολήθώ
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.511
Like
2.738
Πόντοι
1.306

για να ασχοληθεις πρεπει να εχεις και επιχειρηματα να αντιπαραθεσεις

οταν δεν εχεις τι να αντιπαραθεσεις;

τις χαζες επαναλαμβανομενες ατακες ετσι για να περναει η ωρα και να γινεσαι αρεστος στους ομοιους σου ;

 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
για να ασχοληθεις πρεπει να εχεις και επιχειρηματα να αντιπαραθεσεις

οταν δεν εχεις τι να αντιπαραθεσεις;

τις χαζες επαναλαμβανομενες ατακες ετσι για να περναει η ωρα και να γινεσαι αρεστος στους ομοιους σου ;
δεν λες τιποτα.

απλά είναι τα πράγματα.
είστε στην κυβέρνηση οπότε ό,τι μαλακίες κάνει (και κάνει πολλές) τις χρεώνεστε
οσο και να λέτε πως είναι κυβέρνηση Σαμαρά...με τον ανασχηματισμό φάνηκε και πάλι πως δεν είναι μόνο Σαμαρά, αλλά και Μπένι
Έχετε φάει φτύσιμο όσο δεν παίρνει στις εκλογές (και η ΝΔ, αλλά εσείς δεν παίρνετε χαμπάρι), κι εσείς κάνετε τα γαλόπουλα

Μέχρι που αλλάξατε και το όνομα στην υπέρτατη λαμογιά ΈΒΕΡ για κόμμα για να πάρετε λεφτά και να πληρώνουνε άτομα σεν εσένα για να γράφουνε στο ίντερνετ τις παπαριές τους.

Τι επιχειρήματα θες; Και που μιλάτε ακόμα περιβαλλοντική μόλυνση είναι.

Υ.Γ. μιλάμε πρέπει να χάσανε μερόνυχτα για τον ανασχηματισμό....
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.848
Κριτικές
90
Like
37.017
Πόντοι
25.467
μην το λες αυτό σε μένα... στους υπέρμαχους του κρατισμού να τα λές... εγώ είμαι ακραίος νεοφιλελεύθερος...

υποστηρίζω μόνο την στοχευμένη αυστηρή κοινωνική πολιτική σε αυτούς που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έχουν ανάγκη και η οποία ανάγκη προέκυψε από λόγους ανεξάρτητους της θελήσεως τους (αρρώστια, ατύχημα, εκ γεννετής πρόβλημα κλπ κλπ)...

Ανεξάρτητα από  το τι  θεωρείτε εσείς ή εγώ ή ο καθένας, ως "κοινωνική πολιτική", υπάρχει ο "ορισμός" της, ο οποίος είναι ο εξής:

Η κοινωνική πολιτική αποτελεί την οργανωμένη παρέμβαση του κράτους ή του εκάστοτε φορέα άσκησης εξουσίας, η οποία μέσα από την αναγνώριση και την κάλυψη αναγκών- σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο- στοχεύει στην ρύθμιση της κοινωνικής αναπαραγωγής και στην εξασφάλιση της κοινωνικής συνοχής και ειρήνης. Η επίτευξη της κοινωνικής ευημερίας αποτελεί έναν σημαντικό αλλά όχι αναγκαίο στόχο της, ενώ στις σύγχρονες κοινωνίες της διακινδύνευσης προσανατολίζεται προς την στήριξη της ατομικής διαχείρισης των κινδύνων. Συνδέεται άρρηκτα με την κοινωνική αλλαγή, την οποία μπορεί να προωθεί, να καθυστερεί ή να παρεμποδίζει και αποτελεί πολύτιμο εργαλείο επίτευξης των στόχων μίας ευρύτερης «κοινωνιακής πολιτικής» σε εποχές αναδιάρθρωσης κοινωνικών δομών και σχέσεων σε βάθος και έκταση. Την κοινωνική πολιτική μπορούμε να την κατανοήσουμε μέσα σε συγκεκριμένα ιστορικά και πολιτισμικά πλαίσια και μέσα από τον κυρίαρχο λόγο τον οποίο εκφέρουν οι κύριοι παράγοντες σχεδιασμού και εφαρμογής της, και οι επιστημονικοί μελετητές της. Ως γνωστικό αντικείμενο έχει διεπιστημονικό χαρακτήρα που χαρακτηρίζεται από την σύζευξη θεωρίας και εφαρμογής, μέσα από διαφορετικές κάθε φορά θεωρητικές και ιδεολογικές προσεγγίσεις.

Στη βιβλιογραφία ο όρος κοινωνική πολιτική συνδέεται γενικότερα με την καταγραφή, ιεράρχηση και κάλυψη κοινωνικών κινδύνων και αναγκών μέσα από σύνολα ρυθμίσεων και παροχών σε τομείς όπως:
-η υγεία
-η ασφάλιση
-η απασχόληση
-η στέγαση
καθώς και λοιπές προνοιακές υπηρεσίες, νοούμενες ως σύνολο παρεμβάσεων που στοχεύουν στην εξατομικευμένη φροντίδα και κάλυψη αναγκών συνδεδεμένων ιδίως με:
-την παιδική μέριμνα
-την προστασία της τρίτης ηλικίας
-την ενίσχυση της οικογένειας
-την υποστήριξη ατόμων με αναπηρίες.

Για την πραγματοποίηση όλων αυτών, το ΚΡΑΤΟΣ ΕΧΕΙ ΘΕΣΠΙΣΕΙ ΒΑΡΥΤΑΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ.

Εσείς τώρα μας γράφετε για  εφαρμογή "στοχευμένης" (άρα περιορισμένης) κοινωνικής πολιτικής (στα πλαίσια της λιτότητας και της νεοφιλελεύθερης εκλογίκευσης των εξόδων του κράτους, υποθέτω), συνεχίζοντας όμως να πληρώνουμε τους φόρους και τις εισφορές που ανταποκρίνονται στην εφαρμογή της ευρείας.

Λαμπρά.  :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom