Νέα

Σαλαμίνα: Έσωσε 20χρονη από βιασμό και ξυλοκόπησε τον δράστη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xrononaytis1979
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 432
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

gidovoskos007

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2013
Μηνύματα
172
Like
390
Πόντοι
21
Από το περίεργο στυλάκι και την ψευτομαγκιά που βγάζει ο κουραδομποξέρ φαίνεται πολύ πιο επικίνδυνος από το ναυάγιο/ΑΜΕΑ που τα 'χει κάνει πάνω του και κάθεται και τρώει ξύλο αδιαμαρτύρητα. Για να επιδεικνύει τέτοιον υπερβάλλοντα ζήλο στην τιμωρία ενός υποτιθέμενου "βιαστή" δε θα μου έκανε εντύπωση να έχει κάνει ο ίδιος χειρότερα και με αυτή την παράσταση που βιντεοσκοπεί να επιχειρεί να εξιλεωθεί παρουσιαζόμενος ως ήρωας.
΄Αν δείτε τα σόσιαλ του φουσκωτού ασχολείται με μποξ, πολεμικες τέχνες MMA, και έβγαλε το άχτι του στο ΑΜΕΑ τον χρησιμοποιησε ως σάκο του μποξ
 

alogafentis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
662
Κριτικές
3
Like
3.187
Πόντοι
446
ΑΜΕΑ λοιπόν κύριοι ο επίδοξος βιαστής.... ΑΜΕΑ...δεν νομίζω καν να είναι μέλος του μπου επομένως. Ας αγκαλιάσουμε όλοι με τη σκέψη μας αυτή την πονεμένη κ ανώμαλη ψυχή .
 

orgasmikos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2019
Μηνύματα
1.919
Like
1.706
Πόντοι
216
ΑΜΕΑ λοιπόν κύριοι ο επίδοξος βιαστής.... ΑΜΕΑ...δεν νομίζω καν να είναι μέλος του μπου επομένως. Ας αγκαλιάσουμε όλοι με τη σκέψη μας αυτή την πονεμένη κ ανώμαλη ψυχή .
Δεν νομίζω ότι είναι κανένας με τον ψυχασθενή ΑΛΛΑ τι σχέση έχει αυτό με το δικαίωμα του χοντρού να τον χτυπήσει; Δηλαδή ανάλογα με το πόσο λερωμένο είναι το ποινικό σου μητρώο τόσες επιτρέπεται και να τρως; Και αν το ΑΜΕΑ ήταν φονιάς τι θα λέγαμε; Εντάξει στο σκουπίδι καλά του έκανε του βρωμιάρη του δολοφόνου ας γυρίσει πίσω στη στενή;
 
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
971
Like
888
Πόντοι
86
θα μαθουμε επιτελους σε αυτην την χωρα να τηρουμε τους Νομους ?
Συμφωνα με τον Νομο ο ΑΜΕΑ θα αποδωθει αθώος στην κοινωνια
Αντιθετα ο μποξερ εχει παραβιασει ο μισο ποινικο κωδικα μεχρι και κακουργηματικου χαραχτηρα αδικηματα. Αν ο Αμεα του κανει μηνυση θα του χτισει ζηλευτο ποινικο μητρωο
 

das66

Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2022
Μηνύματα
6
Like
17
Πόντοι
0
Μόνο σε εμένα θύμησε το θρυλικό Παρασκευά Κουτσικο από τα Μέθανα?

ΑΜΕΑ με ψυχικές ασθένειες κυκλοφορούν εκατοντάδες χιλιάδες ανάμεσα μας, κάποιοι διαγνωσμενοι, καποιοι αδιαγνωστοι, άλλοι που παίρνουν τα φάρμακα τους, άλλοι όχι . Πάντως δεν προσπαθούν να βιάσουν πιπινια.
Το χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου δεν ήταν η ψυχική του νόσος αλλά ότι ήταν τελειωμένο πρεζακι, μουνόπανο και ότι έκανε απόπειρα βιασμού ( αν όντως είπε στην κοπέλα αυτά που είπε στο βίντεο).

Το ότι έχει ψυχική νόσο δεν του δίνει το δικαίωμα να εγκληματεί ούτε και σημαίνει ότι έχει το ακαταλογιστο.

Μου έχει τύχει να συναντήσω παιδί ΑΜΕΑ (αυτιστικό?) σε παιδική χαρά να καταστρέφει τις κούνιες. Μετά από 2-3 ευγενικές παρακλήσεις να σταματήσει που με έγραψε στα παπάρια του,το πλάκωσα στα καντήλια για να σταματήσει. Ο συνοδός του δεν εμφανίστηκε, δεν έμαθα ποτέ ποιος ήταν. Η ασθένεια δεν σου δίνει το δικαίωμα να προκαλείς κακό στους υπόλοιπους ανθρώπους.

Οποίος υποστηρίζει ότι δεν έκανε απόπειρα βιασμού ας δοκιμάσει αύριο να μπει σε μια τράπεζα, να φωνάξει ληστεία κι ότι έχει μέσα στο μπουφάν όπλο και χειροβομβίδες κι όταν τον μαγκωσουν οι μπάτσοι και τον σαπακιάσουν να πει "πλάκα έκανα". Και να ρωτήσει απορημένος τον εισαγγελέα γιατί του ασκήθηκε δίωξη για απόπειρα ληστείας .

Τωρα ο μαλακας που έσωσε την κοπέλα ας ήταν λιγότερο μαλακας και ας μην ανέβαζε το βίντεο και ας μην έδινε συνέντευξεις για να προστατεύσει τον εαυτό του.
 

Cherno_Bill

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουν 2019
Μηνύματα
363
Like
873
Πόντοι
81
Ο 35χρονος έχει καταδίκες για οχτώ χρόνια. Οχτώ χρόνια δεν τα τρως για ψύλλου πήδημα. Διαρρήξεις, κλοπές και σεξουαλική παρενόχληση. Έχει καταδίκη ή μόνο καταγγελία για σεξουαλική παρενόχληση 14χρονης σε λεωφορείο. Το έκανε γνωστό η οικογένεια της ή η ίδια στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και βγήκαν άλλες περίπου 10 να τον αναγνωρίσουν και να πουν παρόμοια πράγματα.
Κακώς τον βιντεοσκόπησε ο πυγμάχος και δείχνει και βλακεία για το τί τον περιμένει ή ποζεριά. Ο ίδιος είπε για να τον μάθουν στην τοπική περιοχή ποιός είναι ο θύτης.
Ο 35χρονος παραδέχτηκε στο βίντεο ότι είπε 'αν δεν κάτσεις να σε γαμ... έχω μαχαίρι'. Τώρα αν είναι και φίλη ή αδελφή το θύμα κάποιος θα μπορούσε να δράσει εν θερμώ.
Η αδιαφορία πιστεύω είναι χειρότερη. Ο βλάκας πυγμάχος τουλάχιστον πρέπει να επικαλεστεί απειλή χρήσης βίας (έχω μαχαίρι) για το ξύλο που έδωσε. Στην τελική μπορεί να μην ήθελε να τον αφήσει να πάει στην ακτή να το πάρει. Πολλοί από εμάς θα θέλαμε να δώσουμε κλωτσομπουνίδια για μικρότερα πράγματα από το 'ή θα κάτσεις να σε γάμ.. ή έχω μαχαίρι' και δεν είμαστε και αναγκασμένοι να ξέρουμε αν τα εννοεί ο άλλος ή τί βλάβη έχει στο εγκέφαλο. Προφανώς αν αρχίσουμε τις μπουνιές ακόμα και σε έναν που τις αξίζει μπορεί να τις φάμε κιόλας.
Μέσα σε κεντρική οδό μου πιάσαν το χέρι από τον καρπό μια παρέα δύο μαύρων παλιά. Το κόλπο που σου περνάνε ένα χαζό βραχιόλι από κλωστές με την βία στον καρπό και μετά ζητάνε λεφτά. Πόση ώρα τράβαγα το χέρι μου και ήταν πιο δυνατός και δεν μου το άφηνε. Έβαλα σχεδόν όλη μου την δύναμη να ξεφύγω. Κανείς δεν με βοήθησε ενώ με τραβολογήσανε πολλά δευτερόλεπτα. Δύο μαύροι και αν έριχνα και καμία γροθιά ή σπρώξιμο θα τις έτρωγα κιόλας. Δηλαδή συγνώμη που το σκέφτηκα να ρίξω και γροθιά στην 'ευαίσθητη κοινωνική ομάδα' από την Αφρική!
 
Τελευταία τροποποίηση:

Readytogo22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
1.168
Like
2.052
Πόντοι
456
Μόνο σε εμένα θύμησε το θρυλικό Παρασκευά Κουτσικο από τα Μέθανα?

ΑΜΕΑ με ψυχικές ασθένειες κυκλοφορούν εκατοντάδες χιλιάδες ανάμεσα μας, κάποιοι διαγνωσμενοι, καποιοι αδιαγνωστοι, άλλοι που παίρνουν τα φάρμακα τους, άλλοι όχι . Πάντως δεν προσπαθούν να βιάσουν πιπινια.
Το χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου δεν ήταν η ψυχική του νόσος αλλά ότι ήταν τελειωμένο πρεζακι, μουνόπανο και ότι έκανε απόπειρα βιασμού ( αν όντως είπε στην κοπέλα αυτά που είπε στο βίντεο).

Το ότι έχει ψυχική νόσο δεν του δίνει το δικαίωμα να εγκληματεί ούτε και σημαίνει ότι έχει το ακαταλογιστο.

Μου έχει τύχει να συναντήσω παιδί ΑΜΕΑ (αυτιστικό?) σε παιδική χαρά να καταστρέφει τις κούνιες. Μετά από 2-3 ευγενικές παρακλήσεις να σταματήσει που με έγραψε στα παπάρια του,το πλάκωσα στα καντήλια για να σταματήσει. Ο συνοδός του δεν εμφανίστηκε, δεν έμαθα ποτέ ποιος ήταν. Η ασθένεια δεν σου δίνει το δικαίωμα να προκαλείς κακό στους υπόλοιπους ανθρώπους.

Οποίος υποστηρίζει ότι δεν έκανε απόπειρα βιασμού ας δοκιμάσει αύριο να μπει σε μια τράπεζα, να φωνάξει ληστεία κι ότι έχει μέσα στο μπουφάν όπλο και χειροβομβίδες κι όταν τον μαγκωσουν οι μπάτσοι και τον σαπακιάσουν να πει "πλάκα έκανα". Και να ρωτήσει απορημένος τον εισαγγελέα γιατί του ασκήθηκε δίωξη για απόπειρα ληστείας .

Τωρα ο μαλακας που έσωσε την κοπέλα ας ήταν λιγότερο μαλακας και ας μην ανέβαζε το βίντεο και ας μην έδινε συνέντευξεις για να προστατεύσει τον εαυτό του.
Μια φορά αρχές Μαΐου. Πήγα σε ένα σαντουιτσάδικο να φάω. Μπροστά μου ήταν μια οικογένεια. Είχαν ένα αγοράκι ΑΜΕΑ και ένα κοριτσάκι κανονικό. Πατέρας και μάνα ήταν πάνω από το κεφάλι του αγοριού να το νταντεύουν. Το κοριτσάκι μόνο στη γωνία να τσιμπάει μια μια τις πατάτες.

Είπαμε να αποδεχτούμε τη διαφορετικότητα χωρίς όμως να προσπεράσουμε το ΚΑΝΟΝΙΚΟ και το ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.
 

alogafentis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
662
Κριτικές
3
Like
3.187
Πόντοι
446
Μια φορά αρχές Μαΐου. Πήγα σε ένα σαντουιτσάδικο να φάω. Μπροστά μου ήταν μια οικογένεια. Είχαν ένα αγοράκι ΑΜΕΑ και ένα κοριτσάκι κανονικό. Πατέρας και μάνα ήταν πάνω από το κεφάλι του αγοριού να το νταντεύουν. Το κοριτσάκι μόνο στη γωνία να τσιμπάει μια μια τις πατάτες.

Είπαμε να αποδεχτούμε τη διαφορετικότητα χωρίς όμως να προσπεράσουμε το ΚΑΝΟΝΙΚΟ και το ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.
Προφανώς είσαι ευλογημένος και δεν έχει ΑΜΕΑ στο κοντινό σου περιβάλλον, κ εύχομαι έτσι να παραμείνει. Ειλικρινά.
 

alogafentis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
662
Κριτικές
3
Like
3.187
Πόντοι
446
Επίσης κανένας ψυχασθενής δεν έχει 100% ακαταλογιστο, δεν υφίσταται. Γι αυτό κ τιμωρούνται ποινικά. Ωστόσο λαμβάνετε υπόψη η ικανότητα τους να αντιληφθούν. Ο συγκεκριμένος θα έπρεπε να είναι περιορισμένος κ υπο επιτήρηση.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.153
Like
34.426
Πόντοι
9.931
Απο την στιγμή που αλλος εχει ψυχικό νόσημα και να κλέψει μπορεί και να κανει απόπειρα βιασμού μπορεί και να πλακωθεί με κάποιον ανευ λογου και αιτιας μπορεί και ναρκωτικά μπορει να παρει.... Ειναι ψυχασθενείς, εχει το ακαταλόγιστο.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.157
Κριτικές
1
Like
2.620
Πόντοι
456
Μόνο σε εμένα θύμησε το θρυλικό Παρασκευά Κουτσικο από τα Μέθανα?

ΑΜΕΑ με ψυχικές ασθένειες κυκλοφορούν εκατοντάδες χιλιάδες ανάμεσα μας, κάποιοι διαγνωσμενοι, καποιοι αδιαγνωστοι, άλλοι που παίρνουν τα φάρμακα τους, άλλοι όχι . Πάντως δεν προσπαθούν να βιάσουν πιπινια.
Το χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου δεν ήταν η ψυχική του νόσος αλλά ότι ήταν τελειωμένο πρεζακι, μουνόπανο και ότι έκανε απόπειρα βιασμού ( αν όντως είπε στην κοπέλα αυτά που είπε στο βίντεο).

Το ότι έχει ψυχική νόσο δεν του δίνει το δικαίωμα να εγκληματεί ούτε και σημαίνει ότι έχει το ακαταλογιστο.

Μου έχει τύχει να συναντήσω παιδί ΑΜΕΑ (αυτιστικό?) σε παιδική χαρά να καταστρέφει τις κούνιες. Μετά από 2-3 ευγενικές παρακλήσεις να σταματήσει που με έγραψε στα παπάρια του,το πλάκωσα στα καντήλια για να σταματήσει. Ο συνοδός του δεν εμφανίστηκε, δεν έμαθα ποτέ ποιος ήταν. Η ασθένεια δεν σου δίνει το δικαίωμα να προκαλείς κακό στους υπόλοιπους ανθρώπους.

Οποίος υποστηρίζει ότι δεν έκανε απόπειρα βιασμού ας δοκιμάσει αύριο να μπει σε μια τράπεζα, να φωνάξει ληστεία κι ότι έχει μέσα στο μπουφάν όπλο και χειροβομβίδες κι όταν τον μαγκωσουν οι μπάτσοι και τον σαπακιάσουν να πει "πλάκα έκανα". Και να ρωτήσει απορημένος τον εισαγγελέα γιατί του ασκήθηκε δίωξη για απόπειρα ληστείας .

Τωρα ο μαλακας που έσωσε την κοπέλα ας ήταν λιγότερο μαλακας και ας μην ανέβαζε το βίντεο και ας μην έδινε συνέντευξεις για να προστατεύσει τον εαυτό του.
Πολύ πιθανό τον αφήνουν ως "απρόσφορη" απόπειρα και επειδή είναι καθυστερημένος μένει ατιμώρητος.
Δηλαδή οι δικαστές θεωρούν εκ των πραγμάτων ότι δεν μπορούσε να πετύχει το έγκλημα.
Αν μπεις σε τράπεζα και φωνάξεις ληστεία και κρατάς ένα νεροπίστολο πολύ πιθανό να σε αφήσουν ατιμώρητο αν είσαι ΑΜΕΑ.
Τώρα αν έχουν δίκιο ή άδικο στη συγκεκριμένη υπόθεση δεν το γνωρίζω γιατί δεν ξέρω λεπτομέρειες.

Άρθρο 43
1. Όποιος επιχείρησε να εκτελέσει έγκλημα με μέσο ή κατά αντικειμένου τέτοιας φύσης ώστε να αποβαίνει απολύτως αδύνατη η τέλεση του εγκλήματος αυτού τιμωρείται με την ποινή του άρθρου 83 μειωμένη στο μισό.
2. Όποιος επιχείρησε τέτοια απρόσφορη απόπειρα από ευήθεια παραμένει ατιμώρητος.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.157
Κριτικές
1
Like
2.620
Πόντοι
456
Επίσης αξιοσημείωτο είναι η έννοια του προβοκάτορα στον ΠΚ για να μαθαίνουμε.
Κάτι που είναι τελείως αντίθετο από αυτά που βλέπουμε στην Αμερική και τiς ταινίες.
Συγκεκριμένα
ΠΚ 46
2. Όποιος με πρόθεση προκάλεσε σε άλλον την απόφαση να τελέσει κάποιο έγκλημα, με μοναδικό σκοπό να τον καταλάβει ενώ αποπειράται να τελέσει το έγκλημα ή ενώ επιχειρεί αξιόποινη προπαρασκευαστική του πράξη και με τη θέληση να τον ανακόψει από την αποπεράτωση του εγκλήματος, τιμωρείται με την ποινή του αυτουργού μειωμένη στο μισό.

Δηλαδή ο μποξέρ και σία παίζει να φάει την μισή ποινή του βιασμού αν ήταν όντως προβοκάτορες.
Μαλακία, για μερικά likes :confused:

Αντίθετα στην Αμερική αν π.χ. κάνεις το παιδάκι στα social media για να γνωρίσεις έναν παιδέρα και να τον πλακώσεις/συλλάβεις είναι καθόλα νόμιμο. Αυτά βλέπει ο κόσμος και τα κάνει μετά αλλά έλα ντε που δεν είμαστε Αμερική.

Άγνοια νόμου δε συγχωρείται βέβαια, από την άλλη εφ'όσον ζούμε σε μια παγκοσμιοποιημένη κοινωνία είναι άδικο να περιμένουμε από τον καθένα να ξέρει όλες τις νομικές διαφορές αφού αυτά βλέπει online και θεωρεί ότι είναι ΟΚ ειδικά σε τόσο ακανθώδη ζητήματα όπως ο προβοκάτορας.
 
Τελευταία τροποποίηση:

orgasmikos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2019
Μηνύματα
1.919
Like
1.706
Πόντοι
216
Ο 35χρονος έχει καταδίκες για οχτώ χρόνια. Οχτώ χρόνια δεν τα τρως για ψύλλου πήδημα. Διαρρήξεις, κλοπές και σεξουαλική παρενόχληση. Έχει καταδίκη ή μόνο καταγγελία για σεξουαλική παρενόχληση 14χρονης σε λεωφορείο. Το έκανε γνωστό η οικογένεια της ή η ίδια στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και βγήκαν άλλες περίπου 10 να τον αναγνωρίσουν και να πουν παρόμοια πράγματα.
Κακώς τον βιντεοσκόπησε ο πυγμάχος και δείχνει και βλακεία για το τί τον περιμένει ή ποζεριά. Ο ίδιος είπε για να τον μάθουν στην τοπική περιοχή ποιός είναι ο θύτης.
Ο 35χρονος παραδέχτηκε στο βίντεο ότι είπε 'αν δεν κάτσεις να σε γαμ... έχω μαχαίρι'. Τώρα αν είναι και φίλη ή αδελφή το θύμα κάποιος θα μπορούσε να δράσει εν θερμώ.
Η αδιαφορία πιστεύω είναι χειρότερη. Ο βλάκας πυγμάχος τουλάχιστον πρέπει να επικαλεστεί απειλή χρήσης βίας (έχω μαχαίρι) για το ξύλο που έδωσε. Στην τελική μπορεί να μην ήθελε να τον αφήσει να πάει στην ακτή να το πάρει. Πολλοί από εμάς θα θέλαμε να δώσουμε κλωτσομπουνίδια για μικρότερα πράγματα από το 'ή θα κάτσεις να σε γάμ.. ή έχω μαχαίρι' και δεν είμαστε και αναγκασμένοι να ξέρουμε αν τα εννοεί ο άλλος ή τί βλάβη έχει στο εγκέφαλο. Προφανώς αν αρχίσουμε τις μπουνιές ακόμα και σε έναν που τις αξίζει μπορεί να τις φάμε κιόλας.
Μέσα σε κεντρική οδό μου πιάσαν το χέρι από τον καρπό μια παρέα δύο μαύρων παλιά. Το κόλπο που σου περνάνε ένα χαζό βραχιόλι από κλωστές με την βία στον καρπό και μετά ζητάνε λεφτά. Πόση ώρα τράβαγα το χέρι μου και ήταν πιο δυνατός και δεν μου το άφηνε. Έβαλα σχεδόν όλη μου την δύναμη να ξεφύγω. Κανείς δεν με βοήθησε ενώ με τραβολογήσανε πολλά δευτερόλεπτα. Δύο μαύροι και αν έριχνα και καμία γροθιά ή σπρώξιμο θα τις έτρωγα κιόλας. Δηλαδή συγνώμη που το σκέφτηκα να ρίξω και γροθιά στην 'ευαίσθητη κοινωνική ομάδα' από την Αφρική!
35 χρόνος είναι ο σχιζοφρενής έτσι; Εγώ θα βγάλω τον παράγοντα της ασθενείας.

Έχεις λοιπόν έναν τύπο που απειλεί ότι θα βιάσει. Θα τελέσεις ένα έγκλημα για να εμποδίσεις ένα άλλο; Δηλαδή όπως μας τα λέει ο τύπος αν όντως ο τρελός είχε μαχαίρι θα έπρεπε να τον πυροβολήσει για να μην βιάσει.

Πως αποφασίζει ένας τυχαίος για το τι αξία έχει μια ζωή και ποια από τις δύο πρέπει να προστατευτεί; Με την ίδια ακριβώς λογική ο άλλος που μαχαίρωσε την κοπέλα έξω από το τμήμα θα έπρεπε να είχε γίνει σουρωτήρι από την αστυνομία για να τον εμποδίσουν να σκοτώσει και οι περαστικοί να του γδέρνουν το δέρμα.

Και αν αυτό είναι ακραίο παράδειγμα σκεφτείτε ότι εδώ δεν κινδύνευε η ζωή κανενός. Να τη γαμήσει απύλησε, όχι να την σκοτώσει αλλά και με το μαχαίρι που έλεγε πως θα την μαχαίρωνε στο νερό μέσα; ΟΥΚας είναι και ξέρει να πολεμά και στο νερό; Έλεος κάπου δηλαδή.
 
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
971
Like
888
Πόντοι
86
Αν ηταν προβοκατορικη ενεργεια τότε Το απώτερο ονειρο του ηρωα μποξερ θα ηταν μαλλον να γινει πολιτικός. :2funny:
Ο Συριζα τους μαζευε αυτους , χτυπαγε ενα τηλεφωνο οτι μπαινει στο ψηφοδελτιο επικρατειας μετά την επιβλημένη συνεντευξη στον Ευαγγελατο
 

Sorococo

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2024
Μηνύματα
187
Like
318
Πόντοι
21
Και Ετσι Ειναι Το Σωστο ! Αυτο ειναι Και ΩΣ Απαντηση ! Σε μερικους μερικους εδω μεσα !! Και Λογο Δουλειας μου Γνωριζω πολυ καλα την Εννοια παρεμβασης του Πολιτη... Οκ Ο 35 χρονος Επεπε να τον ειχαν με Βραχιολακη ! Γιατι η φυλακες ειναι Γεματες ! Ο Αλλος και Ο καθε Αλλος... Δε μπορει να το παιζει Ηρωας !! Εχει Σαπισει πολυ Η Κοινωνια !! ΡΕ ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ΡΕ !!! Μονο Bourdela . com !!!!! XAXAXA !!
 

orgasmikos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2019
Μηνύματα
1.919
Like
1.706
Πόντοι
216
Και Ετσι Ειναι Το Σωστο ! Αυτο ειναι Και ΩΣ Απαντηση ! Σε μερικους μερικους εδω μεσα !! Και Λογο Δουλειας μου Γνωριζω πολυ καλα την Εννοια παρεμβασης του Πολιτη... Οκ Ο 35 χρονος Επεπε να τον ειχαν με Βραχιολακη ! Γιατι η φυλακες ειναι Γεματες ! Ο Αλλος και Ο καθε Αλλος... Δε μπορει να το παιζει Ηρωας !! Εχει Σαπισει πολυ Η Κοινωνια !! ΡΕ ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ΡΕ !!! Μονο Bourdela . com !!!!! XAXAXA !!
Νομίζω ότι τα είπες όλα. Όσον αφορά τη σαπίλα της κοινωνίας σκεφτείτε ότι υπάρχουν τύποι που λένε ότι έπρεπε να τον είχε σκοτώσει τον τρελό.
Μια απορία έχω. Αν στη θέση του τρελού ήταν ένας σκληρός Αλβανός, Γεωργιανός, κτλ. θα το έπαιζε μαγκιά και θα έτρωγε τις σφαίρες του ή θα έκανε την κότα και θα έπαιρνε την αστυνομία;
Είδε ο τραμπούκος ότι τον παίρνει να πουλήσει μαγκιά σε ένα ΑΜΕΑ που έχει τα μισά του κιλά και άρχισε. Ε και επειδή είδε ότι αργεί η αστυνομία σου λέει ας τραβήξω και ένα βίντεο έτσι για τα social να δείξω τι γαμάτος που είμαι.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.157
Κριτικές
1
Like
2.620
Πόντοι
456
35 χρόνος είναι ο σχιζοφρενής έτσι; Εγώ θα βγάλω τον παράγοντα της ασθενείας.

Έχεις λοιπόν έναν τύπο που απειλεί ότι θα βιάσει. Θα τελέσεις ένα έγκλημα για να εμποδίσεις ένα άλλο; Δηλαδή όπως μας τα λέει ο τύπος αν όντως ο τρελός είχε μαχαίρι θα έπρεπε να τον πυροβολήσει για να μην βιάσει.

Πως αποφασίζει ένας τυχαίος για το τι αξία έχει μια ζωή και ποια από τις δύο πρέπει να προστατευτεί; Με την ίδια ακριβώς λογική ο άλλος που μαχαίρωσε την κοπέλα έξω από το τμήμα θα έπρεπε να είχε γίνει σουρωτήρι από την αστυνομία για να τον εμποδίσουν να σκοτώσει και οι περαστικοί να του γδέρνουν το δέρμα.

Και αν αυτό είναι ακραίο παράδειγμα σκεφτείτε ότι εδώ δεν κινδύνευε η ζωή κανενός. Να τη γαμήσει απύλησε, όχι να την σκοτώσει αλλά και με το μαχαίρι που έλεγε πως θα την μαχαίρωνε στο νερό μέσα; ΟΥΚας είναι και ξέρει να πολεμά και στο νερό; Έλεος κάπου δηλαδή.
Πας καλά ρε τύπε;
Δηλαδή πρέπει να κάτσουμε να μας γαμήσουνε κιόλας για να μην τελέσουμε έγκλημα;
Για την αποτροπή του βιασμού φυσικά και μπορείς μέχρι και να σκοτώσεις, αν είναι αναγκαίο.
Μόνο στο βιασμό που τρώμε από τον Κούλη δεν υπάρχει άμυνα. :tooth:
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.038
Κριτικές
7
Like
9.740
Πόντοι
1.686
Επίσης αξιοσημείωτο είναι η έννοια του προβοκάτορα στον ΠΚ για να μαθαίνουμε.
Κάτι που είναι τελείως αντίθετο από αυτά που βλέπουμε στην Αμερική και τiς ταινίες.
Συγκεκριμένα
ΠΚ 46
2. Όποιος με πρόθεση προκάλεσε σε άλλον την απόφαση να τελέσει κάποιο έγκλημα, με μοναδικό σκοπό να τον καταλάβει ενώ αποπειράται να τελέσει το έγκλημα ή ενώ επιχειρεί αξιόποινη προπαρασκευαστική του πράξη και με τη θέληση να τον ανακόψει από την αποπεράτωση του εγκλήματος, τιμωρείται με την ποινή του αυτουργού μειωμένη στο μισό.

Δηλαδή ο μποξέρ και σία παίζει να φάει την μισή ποινή του βιασμού αν ήταν όντως προβοκάτορες.
Μαλακία, για μερικά likes :confused:

Αντίθετα στην Αμερική αν π.χ. κάνεις το παιδάκι στα social media για να γνωρίσεις έναν παιδέρα και να τον πλακώσεις/συλλάβεις είναι καθόλα νόμιμο. Αυτά βλέπει ο κόσμος και τα κάνει μετά αλλά έλα ντε που δεν είμαστε Αμερική.

Άγνοια νόμου δε συγχωρείται βέβαια, από την άλλη εφ'όσον ζούμε σε μια παγκοσμιοποιημένη κοινωνία είναι άδικο να περιμένουμε από τον καθένα να ξέρει όλες τις νομικές διαφορές αφού αυτά βλέπει online και θεωρεί ότι είναι ΟΚ ειδικά σε τόσο ακανθώδη ζητήματα όπως ο προβοκάτορας.

Η ερμηνεία της παραγράφου 2 του άρθρου 46 του Ποινικού Κώδικα ,
είναι διαφορετική, από αυτό που αναφέρεις.

Όταν κάποιος στο facebook παριστάνει τον ανήλικο,
για να παγιδεύσει τον παιδεραστή,
δεν δίνει εντολή στον παιδεραστή να τελε΄σει το έγκλημα της παιδεραστίας.

Προβοκάτορας είναι αυτός που δίνει εντολή, ή πείθει κάποιον να τελέσει ένα έγκλημα,
δεν είναι αυτός που χρησιμοποιεί ένα ¨δόλωμα" για να
εκδηλώσει ο εγκληματίας την αξιόποινη συμπεριφορά του.

Η φράση " προκα΄λεσε σε άλλον την απόφαση να τελέσει έγκλημα" , ΔΕΝ σημαίνει
την χρήση "δολώματος" .

Η διατύπωση του άρθρου δεν είναι επιτυχημε΄νη,
αλλά αν διαβάσεις την ερμηνεία στα συγγράμματα
ερμηνείας ΠΚ, σημαίνει "δίνει εντολή" ή πείθει.

Untitled-1.png






Γενικά οι νόμοι είναι διατυπωμε΄νοι με δυσνόητο τρόπο,
επίτηδες,
για να δικαιολογούν οι δικηγόροι το ότι είναι "αναγκαίοι"

Όπως και οι φορολογικοί νόμοι και οι φορολογικές δηλώσεις
είναι γραμμένα με δυσνόητο τρόπο,
επίτηδες,
για να δικαιολογούν οι λογιστές το ότι είναι "αναγκαίοι"
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom