Νέα

Ρωσική εισβολή στην Ουκρανία και συνέπειες σε εμάς

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ririkonav
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 39K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Έχει αρχίσει ο γ' ππ;

  • Ναι

    Ψήφοι: 97 49,0%
  • Οχι

    Ψήφοι: 101 51,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.156
Κριτικές
491
Like
37.597
Πόντοι
41.447
σου έβαλα τρία λινκ από σοβαρά μέσα που λένε για συρρίκνωση της ρωσικής οικονομίας. γιατί δεν τα σχολιάζεις;
ούτε στο άρθρο του economist που έβαλες μιλάει για ανάπτυξη, αν κατάλαβες καλά αυτό που λέει δεν είναι ότι η οικονομία της πάει γαμιώντας ή αναπτύσσεται, αλλά ότι 'αντέχει' στις κυρώσεις της Δύσης.

ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω. μέσα σε 2-3 μέρες έβαλες τουλάχιστον 5 fake ειδήσεις επιβεβαιώνοντας ότι δεν ελέγχεις τις πηγές σου/δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς. και επιμένεις με τα 'μπεεεεε'. αν σε κάνουν να νιώθεις καλύτερα συνέχισε, πάντως να σε κάνουν πιο έγκυρο μετά το ρεσιτάλ fake news δεν το κόβω. επίσης εγώ θα προβληματιζόμουν ιδιαίτερα για τις απόψεις μου αν μου πάταγαν like όλοι αυτοί που σου πατάνε.
συγγνώμη αλλά δεν εμπιστεύομαι πλέον τα δυτικά μέσα ούτε τρώω αμασητο ότι μου σερβίρουν .

όσο για τα φεικ βμαλλον έχεις δίκιο οπότε έπεσα στη λούμπα και εγω
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.156
Κριτικές
491
Like
37.597
Πόντοι
41.447
όποιος παρακολούθησε Σάββα Καλεντερίδη έστω και σε μια δήλωση απ την αρχή του πολέμου, αντιλαμβάνεσαι ό,τι μόνο αντικειμενικός δεν είναι.
πάμε πάλι.
το βίντεο το ποσταρε στο κανάλι του ο Καλντεριδης όπως κάνει και με πολλά άλλα βίντεο που του αρέσουν. δεν μιλά στο βίντεο ούτε συμμετέχει .
δεν μπήκες καν στον κόπο να ακούσεις τον καθηγητή του ΕΚΠΑ που μιλά καθώς και κάποιους άλλους που λένε ενδιαφέροντα πράγματα.

αν θες δες το γιατί με αυτά που λέει ο καθηγητής συντασομαι κατά 99%. όχι τίποτα άλλο αλλά για να μην με ζαλίζεις με ερωτήσεις τι πιστεύω συνεχεια
 
Τελευταία τροποποίηση:

yrret

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.666
Like
661
Πόντοι
96
ο σολτς που κυβερναει ειναι πιονι, ιβριδιο της νεας ταξης

αν ηταν η μερκελ η ο σοιμπλε δεν θα ανεχοταν ενα καθοδηγουμενο ερειπιο να καταστρεφει την ευρωπαικη οικονομια :confused:
Δηλαδη η Μερκελ ειναι αντινεοταξιτισσα που υπεγραψε την τελευταια μερα της γερμανικης προεδριας στην ΕΕ την εμπορικη συνεργασια Κινας - ΕΕ? Αγαπητε, Παντα στην ανθρωπινη ιστορια υπαρχει καποιος δυνατος που επιβαλλει την δικη του ΝΕΑ ΤΑΞΗ.... τα πραγματα ειναι απλα προτιμαμε ΚΙΝΑ ή ΗΠΑ?

Η γνωμη μου για την Ρωσσια σας την εχω πει. Δεν μισω την Ρωσσια, Καταλαβαινω τον Βλαδιμηρο που θελει να μεγαλωσει την χωρα του και τον θαυμαζω.... Αλλα δεν τρωω τις προσχηματικες δικαιολογιες που λεει για να κανει οτι κανει. Η Ελλαδα ειναι μια ναυτικη δυναμη και ειναι με τις ναυτικες δυναμεις....

Ειναι ενα διλλημα που ειχε πριν 83 χρονια ο εθνικιστης Ιωαννης Μεταξας αλλα και ο Κομμουνιστης Σταλιν (αυτος βεβαια απο αναγκη), θα συμμαχησουμε με τις ναυτικες δυναμεις ή με δυναμεις του ευρο-ασιανισμου..

Επιπλεον με την Ρωσσια με εξαιρεση την θρησκεια μας χωριζει ενα χαος στον τροπο οργανωσης και θεωρησης της δομης του Κρατους.....(βεβαια δεν θα πρεπει ουτε να ταυτιζομαστε με new Liberals)
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.953
Κριτικές
16
Like
14.894
Πόντοι
6.515
οι αραβες δεν υπακουουν το ξεμωραμενο ραμολι

 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.953
Κριτικές
16
Like
14.894
Πόντοι
6.515
Δηλαδη η Μερκελ ειναι αντινεοταξιτισσα που υπεγραψε την τελευταια μερα της γερμανικης προεδριας στην ΕΕ την εμπορικη συνεργασια Κινας - ΕΕ? Αγαπητε, Παντα στην ανθρωπινη ιστορια υπαρχει καποιος δυνατος που επιβαλλει την δικη του ΝΕΑ ΤΑΞΗ.... τα πραγματα ειναι απλα προτιμαμε ΚΙΝΑ ή ΗΠΑ?

Η γνωμη μου για την Ρωσσια σας την εχω πει. Δεν μισω την Ρωσσια, Καταλαβαινω τον Βλαδιμηρο που θελει να μεγαλωσει την χωρα του και τον θαυμαζω.... Αλλα δεν τρωω τις προσχηματικες δικαιολογιες που λεει για να κανει οτι κανει. Η Ελλαδα ειναι μια ναυτικη δυναμη και ειναι με τις ναυτικες δυναμεις....

Ειναι ενα διλλημα που ειχε πριν 83 χρονια ο εθνικιστης Ιωαννης Μεταξας αλλα και ο Κομμουνιστης Σταλιν (αυτος βεβαια απο αναγκη), θα συμμαχησουμε με τις ναυτικες δυναμεις ή με δυναμεις του ευρο-ασιανισμου..

Επιπλεον με την Ρωσσια με εξαιρεση την θρησκεια μας χωριζει ενα χαος στον τροπο οργανωσης και θεωρησης της δομης του Κρατους.....(βεβαια δεν θα πρεπει ουτε να ταυτιζομαστε με new Liberals)
αναφερθηκα στη μερκελ σαν προσωπικοτητα με κυρος

οι ελληνες που στηριζουν πουτιν βλεπουν σ αυτον μια αμυνα στην παγκοσμιοποιηση και την ισλαμοποιηση της ευρωπης απο τον καθς σωρρος
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.156
Κριτικές
491
Like
37.597
Πόντοι
41.447
μερικές ερωτήσεις, αν θες απαντάς χωρίς ειρωνείες ή με τα μπεεε σου.

σε μια χώρα 40.000.000 όπου οι ναζί σε εκλογές δεν πήραν ούτε το 2% και δεν μπήκαν καν στη βουλή, γιατί θεωρείς σημαντικό να απομονώνεις τους ναζιστές, να επικεντρώνεσαι μόνο σε αυτούς και να βγάζεις συμπεράσματα για έναν ολόκληρο στρατό και λαό;

θα σου άρεσε κάποια στιγμή κάποιοι να λένε όλη την Ελλάδα ναζί και όλον τον λαό και στρατό της ναζιστικό επειδή κάποτε η ΧΑ πήρε 7% και ήταν τρίτο κόμμα; Αν κάποιος κάποτε έκανε επίθεση στην Ελλάδα με το επιχείρημα της απόναζιστικοποίησή της και έψαχνε φωτογραφίες με νεκρούς φαντάρους με χρυσαυγίτικα τατού ως απόδειξη της αλήθειας του, υποθέτω θα συμφωνούσες και θα ήσουν με το μέρος του ε;

επίσης πες ότι μια χώρα είναι γεμάτη ναζί (που δεν είναι), πες έστω ότι είναι το5% (που πάλι δεν είναι). Πες όμως ότι έτσι έχουν τα πράγματα. Νομιμοποιείται οποιαδήποτε ξένη χώρα να εισβάλει για να πατάξει τον ναζισμό (ειδικά όταν δεν έχει πατάξει τον δικό της); Θεωρείς την εισβολή της Ρωσίας δικαιολογημένη;
φυσικά δεν θεωρώ όλους τους Ουκρανούς ναζί. οι ναζί είναι όντως μικρό ποσοστό
όμως εκμεταλλευόμενοι τη φτώχεια του λαού και την δυσαρέσκεια για τους διεφθαρμένους πολιτικούς κατάφεραν να τους πείσουν ότι για όλα τα δεινά φταίνε οι Ρώσοι. γιατί ως γνωστόν ο φασισμός εκκολάπτεται στον κακομοίρη που του πουλά το όνειρο της καλύτερης ζωής και της πάταξης όσων φταίνε για τη δυστυχία του . επίσης αν και αναλογικά λίγοι οι ακροδεξιοί κατάφεραν να καβατζωσιυν νευραλγικές θέσεις σε στρατό δημόσια διοίκηση αστυνομία κτλ....
για λύπη είναι η Ουκρανία και ο λαός της γιατί γίνανε το εύκολο πιόνι για να κάνουν τα παιχνίδια τους οι Αμερικάνοι και τώρα καταστρέφεται η χώρα τους .

μην ξεχνάς πόσα εκατομμύρια Ουκρανοί χουν σαν μετανάστες σε όλο τον κόσμο λόγω φτώχειας.

η Ρωσία φυσικά κάνει εισβολή σε κυρίαρχο κράτος
με την πρόφαση της προστασίας των ρωσοφωνων τους οποίους προσωπικά νομίζω τους έχει χεσμενους. απλά θέλει ζωτικό χώρο τις πλουτοπαραγωγικές πηγές και όλη την ακτογραμμή της Ουκρανίας για γεωστρατηγικός και οικονομικούς λόγους.

το ίδιο αν όχι χειρότερο θα έκαναν οι ΗΠΑ σε αντίστοιχη περίπτωση. εδώ πήγαν στην άλλη άκρη για πόλεμο (Κορέα Παναμά Αφγανιστάν Λιβύη Ιράκ Βιετνάμ) δεν θα το έκανε η Ρωσία στο μαλακό υπογάστριο της εχωνταςωμσλιστα ρωσικό και ρωσοφωνο πληθυσμο εκει?


όσον αφορά το ντονμπας και όλα τα δεινά που πέρασε εκεί ο κόσμος από το 2014 τι περίμενες εσύ??? για πλάκα πήρε εκεί ο κόσμος τα όπλα,? ήθελαν πόλεμο για την πλάκα τους?
 
Τελευταία τροποποίηση:

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.953
Κριτικές
16
Like
14.894
Πόντοι
6.515
Τι μαλακίες λες πάλι ρε ρωσόδουλο καθίκι, που θα μας υπερασπιστεί από τους Ισλαμιστές ο Πούτιν που αμόλησε τα τσετσένικα ορκ να βιάζουν και να σκοτώνουν Ορθόδοξους.
που ησουνα, εβλεπες κοσιωνη και σε διεκοψα? ζητω συγνωμη :undecided-old:
 

theioulis

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.182
Κριτικές
44
Like
1.755
Πόντοι
3.425
Εγω παντως θα ηθελα να ειμαι Μολδαβια να δουλευω με τηλεργασια και να καμακωνω το βραδακι.... Ανεφερα σαν παραδειγμα την συγκεκριμενη χωρα.... 9 στους 10 εργαζομενους φιλε υπο νορμαλ συνθηκες ειναι υπερ της τηλεργασιας ( συνθηκες που δεν καθεσαι μεσα λογω κορωνας) γιατι εχεις την πολυτελεια να εισαι ειτε Αθηνα ειτε στην Μυκονο.... Κοντοφθαλμη προσεγγιση περι μετακυλισης του κοστους του ρευματος σε εργαζομενο.... Απο την αλλη μπορω να σου πω οτι ο εργαζομενος δεν θα πληρωνει 80 ευρω το μηνα για να πηγαινει με αυτοκινητο στην δουλεια του. Μην τα θελουμε ολα δικα μας...
Καλά τα λες αλλά μόνο για όσους έχουν αμάξι. Εγώ είμαι μυο-κίνητος σε 2 τροχούς, άρα έχω φύρα.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356

yrret

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.666
Like
661
Πόντοι
96
αναφερθηκα στη μερκελ σαν προσωπικοτητα με κυρος

οι ελληνες που στηριζουν πουτιν βλεπουν σ αυτον μια αμυνα στην παγκοσμιοποιηση και την ισλαμοποιηση της ευρωπης απο τον καθς σωρρος
Καθε χωρα οταν θελει να κανει μια επεκταση ή θελει να παρει μια αποφαση λεει ενα αφηγημα....

Η ΗΠΑ και ιδιαιτερα οι δημοκρατικοι οταν ριχνανε βομβες λεγανε οτι το κανουν διοτι πρεπει να εκδημοκρατισουν το Ιρακ... Γιατι το καναμε αυτο? Διοτι ο μεσος δημοκρατικος δεν μπορει να δεχτει οτι κανει πολεμος επειδη ειναι ιμπεριαλιστης οποτε πολεμαγανε για να επιβαλλουν την δημοκρατια. τι ποιο ευγενες απο την δημοκρατια και τα ανθρωπινα δικαωματα? Στην πραξη ομως κοιταγανε τα οικονομικα τους συμφεροντα.

Ο Πουτιν δεν εχει πεισει οτι πολεμαει για την σημαια της ορθοδοξιας μετα την συμπεριφορα της στο αζερο-αρμενικο πολεμο και την βαθια οικονομικη της συνεργασιας με τον απιστο τουρκο.

Απο την αλλη η ρωσσια εχει εκατομυρια μουσουλμανους πολιτες και συνεργαζεται αρμονικα με αραβικες χωρες που βλεπουν με μισο ματι της χριστιανικες μειονοτητες της μεσης ανατολης...

Η ΡΩΣΙΚΗ πολιτικη πουλαει ορθοδοξια οποτε την συμφερει..... χτες πουλαγε κομμουνισμο, σημερα ορθοδοξια και προχτες πανσλαβισμο.... Εχουμε σκεφτει ποτε εδω στην ελλαδα εαν η ρωσσια το γυριζει στο πανσλαβισμο τι θα κανουμε? Η Ρωσσια εχει σαν στοχο της καθοδο στο Αιγαιο μην το ξεχναμε και εμποδιο σε αυτο ειμαστε και εμεις και οι τουρκοι.... την μια πουλαει αντιτουρκισμο και απο την αλλη οποτε τα εχει καλα με την τουρκια βριζει τον οικουμενικο πατριαρχη...

Προφανως, εμεις πρεπει να φερθουμε ποιο πονηρα απο τους Ρωσσους.... Δεν χρειαζεται να τους προκαλουμε με λεκτικες υπερβολες αλλα να βαζουμε ζιζανια στις σχεσεις της με την τουρκια....
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.526
Κριτικές
8
Like
3.316
Πόντοι
786
κύρος η μέρκελ;
στο ναδίρ είναι τώρα,
ίσως μετά από πενήντα χρόνια...

πιστεύω δεν θα μείνει στην ιστορία,
διαχειρίστρια, δειλή, υπέταξε την χώρα της και έμεινε χωρίς εξωτερική πολιτική
 

yrret

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.666
Like
661
Πόντοι
96
που ησουνα, εβλεπες κοσιωνη και σε διεκοψα? ζητω συγνωμη :undecided-old:
Τζεο, η κριτικη δεν πρεπει να ειναι γιατι ειμαστε με το ΝΑΤΟ.... αλλα ποσα Μ1117 Πρεπει να μας δωσει η Αμερικη διοτι τα 1200 ειναι πολυ λιγα.... Αντι να χτυπαμε τα ποδια μας ας δουλεψουμε.... σε προηγουμενη σελιδα ειχα αναφερθει "η ελλαδα μεγαλωσε οταν πολεμαγε για τα συμφεροντα της Δυσης (τουλαχιστον ετσι νομιζαν οι δυτικοι) στην πραξη ομως πολεμαγαμε για τα δικας συμφεροντα" Η Ελλαδα του Μητσοτακη εξοπλιζεται και εξοπλιζεται. Υπαρχουν δυναμεις μεσα στην ΝΔ αλλα και ολο το πολιτικο κατεστημενο που με μια μιζερια κρατουν την ελλαδα κατω.... αλλα δεν εχει μονο η ΝΔ αντιφασεις στην πολιτικη της.... Τοσα χρονια στην ακρα δεξια δεν ειδα ενα εθνικισταρα να θετει θεμα Νοτιας Ιταλιας.... ισως γιατι μεγαλα κεφαλια της ελληνικη ακροδεξιας που ηταν ιταλοσπουδαγμενοι ειχαν σχεσεις με την ιταλικη ακροδεξια
 

yrret

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.666
Like
661
Πόντοι
96
κύρος η μέρκελ;
στο ναδίρ είναι τώρα,
ίσως μετά από πενήντα χρόνια...

πιστεύω δεν θα μείνει στην ιστορία,
διαχειρίστρια, δειλή, υπέταξε την χώρα της και έμεινε χωρίς εξωτερική πολιτική
Διαχειριστρια την λες τωρα που φανηκαν τα αδιεξοδα της πολιτικης της τοτε την ελεγες μεγαλη πολιτικο που με την εισαγωγη ρωσικου αεριου μειωνε το κοστος παραγωγης των γερμανικων προιοντων...
 

JOHN-PLAYER-SPECIAL

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Δεκ 2017
Μηνύματα
1.799
Κριτικές
23
Like
8.904
Πόντοι
3.446
78BFE890-E289-4734-9DE1-34F9375F089B.jpeg
 

JOHN-PLAYER-SPECIAL

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Δεκ 2017
Μηνύματα
1.799
Κριτικές
23
Like
8.904
Πόντοι
3.446

Συνημμένα

  • 61D3F9DC-C360-4773-B897-A7B9BAD3F8B2.png
    61D3F9DC-C360-4773-B897-A7B9BAD3F8B2.png
    1 MB · Εμφανίσεις: 25

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.526
Κριτικές
8
Like
3.316
Πόντοι
786
Διαχειριστρια την λες τωρα που φανηκαν τα αδιεξοδα της πολιτικης της τοτε την ελεγες μεγαλη πολιτικο που με την εισαγωγη ρωσικου αεριου μειωνε το κοστος παραγωγης των γερμανικων προιοντων...
γι αυτό είναι οι πολιτικοί, για να βλέπουν μπροστά,
ποτέ δεν μ' άρεζε κομμουνίστρια που έγινε χριστανοδημοκράτισα,
μάλλον προσαρμοστική...
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.338
Like
35.262
Πόντοι
9.931
κύρος η μέρκελ;
στο ναδίρ είναι τώρα,
ίσως μετά από πενήντα χρόνια...

πιστεύω δεν θα μείνει στην ιστορία,
διαχειρίστρια, δειλή, υπέταξε την χώρα της και έμεινε χωρίς εξωτερική πολιτική

Μετα τον Χελμουτ Κολ το χαος!!
Ιδικά ο ρωσοδουλος Γκέρχαρντ Σρέντερ θα επρεπε να ειναι φυλακή για προδοσία μιας και ηταν πουλημένος στους Ρώσους.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.338
Like
35.262
Πόντοι
9.931
συγγνώμη αλλά δεν εμπιστεύομαι πλέον τα δυτικά μέσα ούτε τρώω αμασητο ότι μου σερβίρουν .

όσο για τα φεικ βμαλλον έχεις δίκιο οπότε έπεσα στη λούμπα και εγω
Εντάξει τοτε εμπιστέψου τα 100% αξιόπιστα ρωσικά μέσα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom