Νέα

Ρωσική εισβολή στην Ουκρανία και συνέπειες σε εμάς

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ririkonav
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 39K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Έχει αρχίσει ο γ' ππ;

  • Ναι

    Ψήφοι: 97 49,0%
  • Οχι

    Ψήφοι: 101 51,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.888
Κριτικές
16
Like
14.709
Πόντοι
6.515

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.296
Πόντοι
10.336
Ρε παιδια της διοικησης του σαη @antisthenis ή οποιος ειναι ονλαιν , γιατι συγχωνευονται τα νηματα καθε μερα; σε 1300 σελιδες ουκρανιας-ρωσιας θα στριμωξουμε κινα-ταιβαν; Αφηστε ενα ξεχωριστο νημα, αλλος πολεμος ο ενας αλλος ο αλλος. Υπαρχει καποιο τεχνικο θεμα στο σαιτ που αγνοουμε και δεν γινεται να ανοιξουν πολλα νηματα;;; :think:
Εδω ο αλλος ανοιξε νημα επειδη του εσφιξαν τον λαιμο στο στουντιο, και εγω εκανα δημοσκοπηση για τους γλειφοκωλαριους και τους πουστηδες....
Δεν δικαιουται η ταιβαν ενα νημα για παρτυ της; made in taiwan παιζει να ειναι τα μισα κομματια του σερβερ :tooth: λιγος σεβασμος :tooth:
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.142
Like
4.673
Πόντοι
1.756
Δειτε τωρα.....η Ρωσια παραγει το 40% του Παλλαδιου...μεταλλο απαραιτητο στα ηλεκτρονικα....Η Ρωσια εισβαλει στην Ουκρανια που παραγει το 90% του Νεον....
(Globally, Ukraine supplies about 70% of the world's neon gas and 40% of the global krypton supply. Moreover, Ukraine supplies 90% of the highly purified, semiconductor-grade neon for chip production used by U.S. industry.)

Η Κινα ετοιμη να μπουκαρει στην Ταιβαν που παραγει ολα τα τσιπακια του πλανητη,ακομα και οι Αμερικανοι εκει τα φτιαχνουν...

Βλεπει κανεις το σχεδιο εδω??? Πολεμος τεχνολογιας......
 

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.339
Κριτικές
9
Like
4.687
Πόντοι
1.830
Δειτε τωρα.....η Ρωσια παραγει το 40% του Παλλαδιου...μεταλλο απαραιτητο στα ηλεκτρονικα....Η Ρωσια εισβαλει στην Ουκρανια που παραγει το 90% του Νεον....
(Globally, Ukraine supplies about 70% of the world's neon gas and 40% of the global krypton supply. Moreover, Ukraine supplies 90% of the highly purified, semiconductor-grade neon for chip production used by U.S. industry.)

Η Κινα ετοιμη να μπουκαρει στην Ταιβαν που παραγει ολα τα τσιπακια του πλανητη,ακομα και οι Αμερικανοι εκει τα φτιαχνουν...

Βλεπει κανεις το σχεδιο εδω??? Πολεμος τεχνολογιας......

δηλαδή μιλάς για εισβολή ρωσίας και κίνας σε ανεξάρτητες χώρες για οικονομικούς λόγους αλλά την ίδια στιγμή υποστηρίζεις ρωσία και βρίζεις δύση και ουκρανούς 'ναζί'; πως γκίνεν αυτό;
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.296
Πόντοι
10.336
Δειτε τωρα.....η Ρωσια παραγει το 40% του Παλλαδιου...μεταλλο απαραιτητο στα ηλεκτρονικα....Η Ρωσια εισβαλει στην Ουκρανια που παραγει το 90% του Νεον....
(Globally, Ukraine supplies about 70% of the world's neon gas and 40% of the global krypton supply. Moreover, Ukraine supplies 90% of the highly purified, semiconductor-grade neon for chip production used by U.S. industry.)

Η Κινα ετοιμη να μπουκαρει στην Ταιβαν που παραγει ολα τα τσιπακια του πλανητη,ακομα και οι Αμερικανοι εκει τα φτιαχνουν...

Βλεπει κανεις το σχεδιο εδω??? Πολεμος τεχνολογιας......
ξεκαθαρα αν δεν υπηρχαν συμφεροντα δεν θα γινοταν τιποτα. Κατι ξερουν τελικα οι ελληνες και εισαγουν τα παντα.
Τι θα μας παρουν; τις ελιες και τα φρουτα; :2funny:
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.165
Πόντοι
2.606
εχεις γαμηθει με το στεμα , τσιμπουκια κανει το στεμα ..
ο αλλος εχει γαμηθει να τυπωνει χρημα με κορονα και τα εκανε πουτανα , και τωρα που απο-δολλαροποιειται η αγορα λογο Ρωσσιας και Κίνας που θα κανουν νομισμα θα τα βαλει στο ΠΑΤΟ του , ξυπνα μαλάκα και εσυ ..
Οι Ινδοι θα πανε με Κινεζους , κανενα στεμα , τι να κλασει το στεμα οταν σε λιγο καιρο η Ινδοι θα ειναι περισσότεροι απο τους Κινεζους ;;; εκει παει το πραγμα , ειναι η μεγαλυτερη ανερχομενη οικονομια στο κόσμο αυτη την στιγμη πρακτικα , με τις περισσοτερες προοπτικες , ενεργεια θελει που θα τους δωσει αφθονη ο Ρωσσος , οι Αγγλοι και το στεμα που εχεις γαμηθει δεν εχουν να δωσουν τιποτα σε αυτους .. Τροφιμα , ενεργεια κτλ εχουν οι Ρωσσοι οι Κινεζοι και οι Αφρικάνοι που τους εχουν οι Κινεζοι , Νεα Ζηλανδία ... μαλακα μου εισαι με τα καλά σου η σε πειραξε η ζεστη ... τα λεφτα και την δυναμη την εχει τωρα οποιος εχει ενεργεια και minerals.

Δεν θα τυπωσουν οι Αμερικανοι , ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΑΜΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ, καθε φορα που τυπωνεις δεν ειναι υπερ σου..
Και η Κινα θα αντεξει με πλατη τον Ρωσσων σε ενεργεια , εχει απειρη
το στεμμα κανει κουμαντο στον πλανητη θελουμε δεν θελουμε...ο αμερικανος ειναι το μακρυ του χερι και ο εβραιος τα λεφτα του,25% του παγκοσμιου εμποριου ειναι μεταξυ της κοινοπολιτειας...ποια κινα ....ο ρωσος τα χει κανει πλακακια μια χαρα με τον αμερικανο ,ολη η ευρωπη αγοραζει πανικοβλητα αμερικανικα οπλα χωρις αυριο και παραγγελνει αεριο ,ο ρωσος μαζευει χρημα και το ρουβλι διανυει εκλπηκτικες στιγμες τη στιγμη που ματσακονιαζει τη μιση ουκρανια ...α ξεχασα στελνει ο αμερικανος βοηθεια στο ζελενσκι :2funny:....ο ινδος ειναι ακομα πετραδι στο στεμμα και δεν υπαρχει περιπτωση να κουνηθει καν ....το παιχνιδι ειναι να βγει η κινα απο την μεση .....ειναι το μονο που βγαζει λογικη μεσα απο ολο αυτο τον παραλογο συσχετισμο καταστασεων και δυναμεων!
 
Εγγρ.
12 Ιουλ 2018
Μηνύματα
238
Like
194
Πόντοι
1
Εφοσον θα χρησιμοποιηθει μονο αυτο το νημα, ας αλλαχθει το ονομα σε κατι γενικο τυπου "ΓΠΠ πυρηνικα και πολεμοι στον κοσμο"
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.680
Κριτικές
183
Like
43.759
Πόντοι
21.896
δηλαδή μιλάς για εισβολή ρωσίας και κίνας σε ανεξάρτητες χώρες για οικονομικούς λόγους αλλά την ίδια στιγμή υποστηρίζεις ρωσία και βρίζεις δύση και ουκρανούς 'ναζί'; πως γκίνεν αυτό;
Ανεξάρτητη χώρα η Ταϊβάν;;:confused:ουτε η ίδια η Αμερική δεν την έχει αναγνωρίσει ως ανεξάρτητη χώρα ..ούτε καν ντε Γιούρο πρεσβεία δεν έχει
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.142
Like
4.673
Πόντοι
1.756
δηλαδή μιλάς για εισβολή ρωσίας και κίνας σε ανεξάρτητες χώρες αλλά την ίδια στιγμή υποστηρίζεις ρωσία και βρίζεις δύση; πως γκίνεν αυτό;
Ποσες φορες θα το γραψω......Δεν ειμαι με το μερος της Ρωσιας,ειμαι κατα της παραπληροφορησης που κανει η Δυση,οποτε φαινεται σαν να παιρνω το μερος της Ρωσιας.... και 600 σελιδες πισω να πας το ιδιο γραφω..... Η Ρωσια στην Ουκρανια,κανει ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΤΙΚΟ πολεμο.....τον ιδιο που εκανε η Αμερικη στο Ιρακ.....
Οι Ουκρανοι απειλησαν οτι θα μπουν στο ΝΑΤΟ και θα βαλουν πυραυλους,και αυτο ειναι αιτια πολεμου....
Αυτο που λενε οι Κινεζοι οτι θα μπουκαρουμε επειδη ηταν καποτε δικη μας η Ταιβαν,ΔΕΝ ειναι αιτια πολεμου....
 

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.339
Κριτικές
9
Like
4.687
Πόντοι
1.830
Ανεξάρτητη χώρα η Ταϊβάν;;:confused:ουτε η ίδια η Αμερική δεν την έχει αναγνωρίσει ως ανεξάρτητη χώρα ..ούτε καν ντε Γιούρο πρεσβεία δεν έχει

επίσημα δεν έχει αναγνωριστεί ναι, αλλά τι είναι; δεν εχει δικό της στρατό; δεν έχει δικό της νόμισμα;
 

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.339
Κριτικές
9
Like
4.687
Πόντοι
1.830
Ποσες φορες θα το γραψω......Δεν ειμαι με το μερος της Ρωσιας,ειμαι κατα της παραπληροφορησης που κανει η Δυση,οποτε φαινεται σαν να παιρνω το μερος της Ρωσιας.... και 600 σελιδες πισω να πας το ιδιο γραφω..... Η Ρωσια στην Ουκρανια,κανει ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΤΙΚΟ πολεμο.....τον ιδιο που εκανε η Αμερικη στο Ιρακ.....
Οι Ουκρανοι απειλησαν οτι θα μπουν στο ΝΑΤΟ και θα βαλουν πυραυλους,και αυτο ειναι αιτια πολεμου....
Αυτο που λενε οι Κινεζοι οτι θα μπουκαρουμε επειδη ηταν καποτε δικη μας η Ταιβαν,ΔΕΝ ειναι αιτια πολεμου....

όχι δεν κάνεις αυτό, γιατί δεν είσαι σε θέση να διακρίνεις την προπαγάνδα της ρωσίας οπότε νομίζεις ότι απαντάς στην παραπληροφόρηση της δύσης κάνοντας ρωσική προπαγάνδα και διασπείροντας ρώσικα fake news.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.287
Κριτικές
1
Like
35.313
Πόντοι
6.256
Μαύρη ειναι η νύχτα στα βουνά και εσυ εχεις μεσάνυχτα …. Είτε το θελουμε είτε όχι επόμενη Νο1 υπερδύναμη θα ειναι η Κίνα
Το ποτε θα εξαρτηθεί απο το πόσες μαλακιες θα συνεχίσει να κάνει η Δύση
Ξέχνα το αυτο, την υπερδυναμη δεν την κανει ο πληθυσμος ουτε τα πολλα εργοστασια που φτιαχνουν χαζομαρουλες,
Οι αμερικανοι ειναι πολυ μπροστα σε πολλα.
Σε ενα μηνα ξεπαστρεψε ευρωπη ρωσια ο γέρος.
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.142
Like
4.673
Πόντοι
1.756
ξεκαθαρα αν δεν υπηρχαν συμφεροντα δεν θα γινοταν τιποτα. Κατι ξερουν τελικα οι ελληνες και εισαγουν τα παντα.
Τι θα μας παρουν; τις ελιες και τα φρουτα; :2funny:
ευτυχως τυπε.... αν και θα ηθελαν πολυ να μας παρουν την "φετα"¨...
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.030
Like
72.078
Πόντοι
12.756
το στεμμα κανει κουμαντο στον πλανητη θελουμε δεν θελουμε...ο αμερικανος ειναι το μακρυ του χερι και ο εβραιος τα λεφτα του,25% του παγκοσμιου εμποριου ειναι μεταξυ της κοινοπολιτειας...ποια κινα ....ο ρωσος τα χει κανει πλακακια μια χαρα με τον αμερικανο ,ολη η ευρωπη αγοραζει πανικοβλητα αμερικανικα οπλα χωρις αυριο και παραγγελνει αεριο ,ο ρωσος μαζευει χρημα και το ρουβλι διανυει εκλπηκτικες στιγμες τη στιγμη που ματσακονιαζει τη μιση ουκρανια ...α ξεχασα στελνει ο αμερικανος βοηθεια στο ζελενσκι :2funny:....ο ινδος ειναι ακομα πετραδι στο στεμμα και δεν υπαρχει περιπτωση να κουνηθει καν ....το παιχνιδι ειναι να βγει η κινα απο την μεση .....ειναι το μονο που βγαζει λογικη μεσα απο ολο αυτο τον παραλογο συσχετισμο καταστασεων και δυναμεων!
τυπε μου πες ειλικρινα , εγω ειμαι φιλος σου το ξερεις δεν θα σε κατακρινω ..
ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ???
Η Κινα δεν θα βγει απο την μέση
Ο Αμερικανος μονο οπλα πουλαει.
ο Ρωσσος και οι φιλοι του εχουν την ενεργεια και το τρόφιμο
ο Ινδος θα παει με συμμαχια των Ρωσων

Για πες ομως , κατω η αραπια με τα πετρελαια τι λες να κάνει ;;; Σαουδικη Αραβία κτλ λεω ..
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.142
Like
4.673
Πόντοι
1.756
τυπε μου πες ειλικρινα , εγω ειμαι φιλος σου το ξερεις δεν θα σε κατακρινω ..
ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ???
Η Κινα δεν θα βγει απο την μέση
Ο Αμερικανος μονο οπλα πουλαει.
ο Ρωσσος και οι φιλοι του εχουν την ενεργεια και το τρόφιμο
ο Ινδος θα παει με συμμαχια των Ρωσων

Για πες ομως , κατω η αραπια με τα πετρελαια τι λες να κάνει ;;; Σαουδικη Αραβία κτλ λεω ..
Δεν απαντω στο ποστ.....ετσι πληροφοριακα να πω.....η Ινδια ειναι ηδη στους BRICS......Η Σαουδαραβες δηλωσαν "θετικοι" για μελλοντικη ενταξη.....
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.165
Πόντοι
2.606
τυπε μου πες ειλικρινα , εγω ειμαι φιλος σου το ξερεις δεν θα σε κατακρινω ..
ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ???
Η Κινα δεν θα βγει απο την μέση
Ο Αμερικανος μονο οπλα πουλαει.
ο Ρωσσος και οι φιλοι του εχουν την ενεργεια και το τρόφιμο
ο Ινδος θα παει με συμμαχια των Ρωσων

Για πες ομως , κατω η αραπια με τα πετρελαια τι λες να κάνει ;;; Σαουδικη Αραβία κτλ λεω ..
:rockon:
:rockon::rockon:δεν πινω ναρκωτικα γιατι δεν φτανουν για ολους...
ο ρωσος σε καμια περιπτωση δεν επιθυμει ανατροπη του σημερινου συσχετισμου δυναμεων στο παγκοσμιο στερεωμα.....ειδικα την περιπτωση να ειναι η κινα νο1 αφεντικο και υπερδυναμη στα αχανη και ουσιαστικα αφυλακτα ασιατικα του νωτα...ενα τεραστιο βενζιναδικο με πυρηνικα ειναι....ο ινδος εχει ηδη συνεργασια με τον ρωσο σε οπλικα συστηματα αιχμης και τεραστια κοντρα με τον κινεζο.....στα βορεια συνορα του ουσιαστικα πολεμαει με τον κινεζο ηδη....
Ο αμερικανος αυτη τη στιγμη μπορει και αντιλαμβανεται οτι πρεπει να βγαλει μια και καλη την κινα απο την μεση...ο κινεζος ουσιαστικα αυτη την στιγμη δεν εχει τιποτα,καμια υπεροπλια και καμια τυχη απεναντι στο δυτικο οικονομικο στρατιωτικο κατεστημενο.....τα πραγματα ειναι μονοδρομος,ευκαιρια ψαχνουν,μια αφορμη να τον ξεκωλιασουν τωρα που μπορουν.....αργοτερα (20-30χρονια οριζοντα)το σεναριο το δικο σου θα ειναι πολυ πιθανοτερο....
τα γιαχαμπιμπια ειναι τοσο βαθεια χωμενα στην δυτικη οικονομια που δεν υπαρχε περιπτωση να λοξοδρομησουν.....θα βαλουν τις καμηλες στον πατο τους αν το κανουν!
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.030
Like
72.078
Πόντοι
12.756
:rockon:
:rockon::rockon:δεν πινω ναρκωτικα γιατι δεν φτανουν για ολους...
ο ρωσος σε καμια περιπτωση δεν επιθυμει ανατροπη του σημερινου συσχετισμου δυναμεων στο παγκοσμιο στερεωμα.....ειδικα την περιπτωση να ειναι η κινα νο1 αφεντικο και υπερδυναμη στα αχανη και ουσιαστικα αφυλακτα ασιατικα του νωτα...ενα τεραστιο βενζιναδικο με πυρηνικα ειναι....ο ινδος εχει ηδη συνεργασια με τον ρωσο σε οπλικα συστηματα αιχμης και τεραστια κοντρα με τον κινεζο.....στα βορεια συνορα του ουσιαστικα πολεμαει με τον κινεζο ηδη....
Ο αμερικανος αυτη τη στιγμη μπορει και αντιλαμβανεται οτι πρεπει να βγαλει μια και καλη την κινα απο την μεση...ο κινεζος ουσιαστικα αυτη την στιγμη δεν εχει τιποτα,καμια υπεροπλια και καμια τυχη απεναντι στο δυτικο οικονομικο στρατιωτικο κατεστημενο.....τα πραγματα ειναι μονοδρομος,ευκαιρια ψαχνουν,μια αφορμη να τον ξεκωλιασουν τωρα που μπορουν.....αργοτερα (20-30χρονια οριζοντα)το σεναριο το δικο σου θα ειναι πολυ πιθανοτερο....
τα γιαχαμπιμπια ειναι τοσο βαθεια χωμενα στην δυτικη οικονομια που δεν υπαρχε περιπτωση να λοξοδρομησουν.....θα βαλουν τις καμηλες στον πατο τους αν το κανουν!
:crazy::crazy::crazy::crazy:
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.142
Like
4.673
Πόντοι
1.756
:rockon:
:rockon::rockon:δεν πινω ναρκωτικα γιατι δεν φτανουν για ολους...
ο ρωσος σε καμια περιπτωση δεν επιθυμει ανατροπη του σημερινου συσχετισμου δυναμεων στο παγκοσμιο στερεωμα.....ειδικα την περιπτωση να ειναι η κινα νο1 αφεντικο και υπερδυναμη στα αχανη και ουσιαστικα αφυλακτα ασιατικα του νωτα...ενα τεραστιο βενζιναδικο με πυρηνικα ειναι....ο ινδος εχει ηδη συνεργασια με τον ρωσο σε οπλικα συστηματα αιχμης και τεραστια κοντρα με τον κινεζο.....στα βορεια συνορα του ουσιαστικα πολεμαει με τον κινεζο ηδη....
Ο αμερικανος αυτη τη στιγμη μπορει και αντιλαμβανεται οτι πρεπει να βγαλει μια και καλη την κινα απο την μεση...ο κινεζος ουσιαστικα αυτη την στιγμη δεν εχει τιποτα,καμια υπεροπλια και καμια τυχη απεναντι στο δυτικο οικονομικο στρατιωτικο κατεστημενο.....τα πραγματα ειναι μονοδρομος,ευκαιρια ψαχνουν,μια αφορμη να τον ξεκωλιασουν τωρα που μπορουν.....αργοτερα (20-30χρονια οριζοντα)το σεναριο το δικο σου θα ειναι πολυ πιθανοτερο....
τα γιαχαμπιμπια ειναι τοσο βαθεια χωμενα στην δυτικη οικονομια που δεν υπαρχε περιπτωση να λοξοδρομησουν.....θα βαλουν τις καμηλες στον πατο τους αν το κανουν!
Πολλους πιτσιρικαδες εχουμε τρεχαλατζηδες.....εγω πιστευω πρεπει να μεινει ο Μπισε κεντρο, και να κανει παιχνιδι.... στην μεση ο Μπισε και γυρω-γυρω πιτσιρικαδες....τι λες για Ναρει??? παιχταρας μου φαινεται...
(να πουμε τιποτα για την ομαδα,γτ στα γεωπολιτικα δεν το εχεις...)
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.165
Πόντοι
2.606
το χεις δεν το χεις εχω δικιο δεν εχω...ας μη γραφουμε πολλα ...ενα μονο.....η τους στελνουν τωρα στον δωδεκατο αιωνα η καθονται να τους λουστουν ως αφεντικα?...εσεις τι πιστευτε λοιπον οτι θα γινει?....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom