Νέα

Ρατσισμός και Διακρίσεις βάσει εμφάνισης στους οίκους ανοχής

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα spirtoulis(2)
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 466
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

obi1

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2016
Μηνύματα
531
Κριτικές
2
Like
689
Πόντοι
86
Έτσι όπως είναι διατυπωμένος ο τίτλος του θέματος, όταν τον διάβασα στην κεντρική νόμιζα ότι κάποιος έφαγε πόρτα σε οίκο ανοχής λόγω εμφάνισης :2funny:
 
OP
OP
S

spirtoulis(2)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.113
Κριτικές
24
Like
1.157
Πόντοι
386
Α δεν το ήξερα,δε θα συμμετειχα στη συζήτηση.
Ξερω ενα ατομο με αυτό το σύνδρομο!
Τρωνε κολληματα και τους λες μαύρο και καταλαβαινουν ασπρο.
Και η Γκρετα αυτο εχει.
Τα λεμε Σπιρτουλη,να εισαι καλα!

Η Γκρέτα,μπορεί να είναι υπερβολική,αλλά λέει ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ.
Πρέπει να σεβόμαστε το περιβάλλον και να αποφεύγουμε τη ρύπανσή του. !!!!!
Και να προσέχεις πώς μιλάς όταν αναφέρεσαι σε άτομα με άσπεργκερ ή οποιαδήποτε ιδιαιτερότητα.


 
OP
OP
S

spirtoulis(2)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.113
Κριτικές
24
Like
1.157
Πόντοι
386
Έτσι όπως είναι διατυπωμένος ο τίτλος του θέματος, όταν τον διάβασα στην κεντρική νόμιζα ότι κάποιος έφαγε πόρτα σε οίκο ανοχής λόγω εμφάνισης :2funny:

Είναι λίγο γενικός ο τίτλος,το παραδέχομαι.
 

The-Sex-Pistols

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
596
Like
113
Πόντοι
6
Νομίζω ότι άκουσες πρόσφατα για το γνωστό wage gap,  και δεν κατάλαβες καλά, σε τι αναφερόταν.
Κάνε μια προσπάθεια ακόμα.
 

Syrios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.939
Κριτικές
8
Like
1.752
Πόντοι
216
Α δεν το ήξερα,δε θα συμμετειχα στη συζήτηση.
Ξερω ενα ατομο με αυτό το σύνδρομο!
Τρωνε κολληματα και τους λες μαύρο και καταλαβαινουν ασπρο.
Και η Γκρετα αυτο εχει.
Τα λεμε Σπιρτουλη,να εισαι καλα!

Τετοιοι τυποι ειναι ικανοι να πανε θυρα 7 με φανελα του παναθηναικου και να λενε οτι ειναι δικαιωμα τους να φοραν οτι θελουν και να καθονται οπου θελουν συμφωνα με την διεθνη συμφωνια για τα ανθρωπινα δικαιωματα της υπατης αρμοστειας του ΟΗΕ.
 
OP
OP
S

spirtoulis(2)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.113
Κριτικές
24
Like
1.157
Πόντοι
386
Τετοιοι τυποι ειναι ικανοι να πανε θυρα 7 με φανελα του παναθηναικου και να λενε οτι ειναι δικαιωμα τους να φοραν οτι θελουν και να καθονται οπου θελουν συμφωνα με την διεθνη συμφωνια για τα ανθρωπινα δικαιωματα της υπατης αρμοστειας του ΟΗΕ.

Ασχολίαστο. Και να σου την πω, τι θα καταλάβεις..


Μάλλον για τον εαυτό σου θα μιλάς, όχι για εμένα και τα υπόλοιπα άτομα με σύνδρομο Ασπεργκερ
 
OP
OP
S

spirtoulis(2)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.113
Κριτικές
24
Like
1.157
Πόντοι
386
Σε τέτοιους χώρους σαρέσει δε σαρέσει παίζει σημαντικό ρόλο, με την ίδια λογική ένα αυτοκίνητο 100 άλογα και ένα 500 άλογα έπρεπε να είχαν την ίδια τιμή, γιατί λοιπόν η ταχύτητα να καθορίζεται από την τιμή?

Γιατί είναι πιο δύσκολο να φτιάξεις την τεχνολογία που αφορά την ταχύτητα ενός αυτοκινήτου.Προφανώς,και είναι λογικό να είναι πιο ακριβό ένα γρήγορο αυτοκίνητο.
Δε συγκρίνεται η ομορφιά με το πόσα άλογα έχει ένα αυτοκίνητο.

Και το σημαντικότερο : Η ομορφιά ΔΕΝ παράγεται για να κοστολογείται.
 
OP
OP
S

spirtoulis(2)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.113
Κριτικές
24
Like
1.157
Πόντοι
386
Οι πελάτες πρέπει να σταματήσουν να δίνουν μεγαλύτερη τιμή στην εξωτερική εμφάνιση.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.058
Κριτικές
10
Like
13.074
Πόντοι
3.846
Σπιρτούλη είσαι όντως ένας κλασικός συστημικός αριστερός. Ασπάζεσαι κάτι αριστερές και καλά ιδέες ,με τον επιφανειακό τρόπο που τις ερμηνεύεις εσύ, αλλά είσαι και μέγας υποκριτής για να κάνεις τη δουλειά σου.

Για να μαθαίνεις 22 χρονών φοιτητής είσαι σε λίγα χρόνια θα καταγγέλεις γιατί η κυρά Παναγιώτα ανέβασε την τιμή 10 ευρώ οπότε:

- Για να υπάρξει αναβάθμιση στα εργασιακά δικαιώματα πρέπει η εργασία να είναι νόμιμη και να προστατεύεται από το νομικό πλαίσιο. Αλλιώς αποφασίζει το αφεντικό.
- Αυτά που λες πέρι μαύρης εργασίας είναι μέσα στην κεφάλα σου την άδεια. Υπάρχουν αλλοδαποί που δύσκολα μπορούν να εργαστούν νόμιμα επειδή έχουν έρθει παράνομα στη χώρα. Αυτοί πάνε στα χωράφια και δουλεύουν μαύρα. Το αφεντικό δεν είναι υποχρεωμένο να τους δώσει να φάνε, το επιλέγει. Άρα αυτά περί ομορφιάς κάπου τα άκουσες και τα έδεσες κόμπο μάλλον. Έχει να κάνει με τη συμπεριφορά του εργοδότη αν θέλει να πίνει το αίμα των εργατών ή θέλει να τους λυπάται.

Και ερχόμαστε τώρα στην περίπτωσή σου:

- Γαμάς μόνο σε νόμιμα μπουρδέλα;
- Ζητάς πιστοποιητικό υγείας;
- Κάνεις έλεγχο στο δωμάτιο και στις τουαλέτες;
- Μαζεύεις λεφτά να βοηθήσεις τις κοπέλες που δεν έχουν;
- Γαμάς όποια βγάζει τα λιγότερα;
- Την πας την κοπέλα σε ξενοδοχείο ή στο σπίτι σου αν μπορείς για να μην ταλαιπωρείται και ας γαμάς λιγότερο συχνά;

Μάλλον όχι γιατί έχεις της ψωλής σου το χαβά και δε σε νοιάζουν και τόσο πολύ οι άνθρωποι. Βρες καμιά συντρόφισα από την ΠΑΣΠ της ΑΣΟΕΕ αγόρι μου και άσε τα κηρύγματα περί ηθικής.
 
OP
OP
S

spirtoulis(2)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.113
Κριτικές
24
Like
1.157
Πόντοι
386
Σπιρτούλη είσαι όντως ένας κλασικός συστημικός αριστερός. Ασπάζεσαι κάτι αριστερές και καλά ιδέες ,με τον επιφανειακό τρόπο που τις ερμηνεύεις εσύ, αλλά είσαι και μέγας υποκριτής για να κάνεις τη δουλειά σου.

Για να μαθαίνεις 22 χρονών φοιτητής είσαι σε λίγα χρόνια θα καταγγέλεις γιατί η κυρά Παναγιώτα ανέβασε την τιμή 10 ευρώ οπότε:

- Για να υπάρξει αναβάθμιση στα εργασιακά δικαιώματα πρέπει η εργασία να είναι νόμιμη και να προστατεύεται από το νομικό πλαίσιο. Αλλιώς αποφασίζει το αφεντικό.
- Αυτά που λες πέρι μαύρης εργασίας είναι μέσα στην κεφάλα σου την άδεια. Υπάρχουν αλλοδαποί που δύσκολα μπορούν να εργαστούν νόμιμα επειδή έχουν έρθει παράνομα στη χώρα. Αυτοί πάνε στα χωράφια και δουλεύουν μαύρα. Το αφεντικό δεν είναι υποχρεωμένο να τους δώσει να φάνε, το επιλέγει. Άρα αυτά περί ομορφιάς κάπου τα άκουσες και τα έδεσες κόμπο μάλλον. Έχει να κάνει με τη συμπεριφορά του εργοδότη αν θέλει να πίνει το αίμα των εργατών ή θέλει να τους λυπάται.

Και ερχόμαστε τώρα στην περίπτωσή σου:

- Γαμάς μόνο σε νόμιμα μπουρδέλα;
- Ζητάς πιστοποιητικό υγείας;
- Κάνεις έλεγχο στο δωμάτιο και στις τουαλέτες;
- Μαζεύεις λεφτά να βοηθήσεις τις κοπέλες που δεν έχουν;
- Γαμάς όποια βγάζει τα λιγότερα;
- Την πας την κοπέλα σε ξενοδοχείο ή στο σπίτι σου αν μπορείς για να μην ταλαιπωρείται και ας γαμάς λιγότερο συχνά;

Μάλλον όχι γιατί έχεις της ψωλής σου το χαβά και δε σε νοιάζουν και τόσο πολύ οι άνθρωποι. Βρες καμιά συντρόφισα από την ΠΑΣΠ της ΑΣΟΕΕ αγόρι μου και άσε τα κηρύγματα περί ηθικής.

Δε θα καταγγείλω τίποτα. Οι υψηλές τιμές είναι μια χαρά.

Αποφεύγω τα βρώμικα μπουρδέλα Μεταξουργείο Φυλής. Πάω συνήθως σε νόμιμα στούντιο ή κάποια καλά της Φυλής με ντουζιέρα και καθαρά δωμάτια όχι τις τρώγλες.

Εάν δε με ένοιαζαν οι άνθρωποι, δε θα έφτιαχνα αυτό το ποστ περί ρατσισμού και διακρίσεων.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Δε θα καταγγείλω τίποτα. Οι υψηλές τιμές είναι μια χαρά.

Αποφεύγω τα βρώμικα μπουρδέλα Μεταξουργείο Φυλής. Πάω συνήθως σε νόμιμα στούντιο ή κάποια καλά της Φυλής με ντουζιέρα και καθαρά δωμάτια όχι τις τρώγλες.

Εάν δε με ένοιαζαν οι άνθρωποι, δε θα έφτιαχνα αυτό το ποστ περί ρατσισμού και διακρίσεων.
Κουβαλάς και τα δικά σου σεντόνια;
 

leondardos

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2019
Μηνύματα
114
Like
53
Πόντοι
1
Επιτρεπεται απο το κωμα να πηγαινουν στις πουτανες οι κουμουνιστες?
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.058
Κριτικές
10
Like
13.074
Πόντοι
3.846
Ανθρωπιστής λες ότι είσαι αλλά δε σε βλέπω να κάνεις καμιά καταγγελία στο Υπουργείο Υγείας, στο Παρατήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, στην Ασφάλεια να τιμωρηθούν οι ένοχοι. Στους πελάτες τα λες;

και ας υποθέσουμε ότι είσαι κότα και φοβάσαι το ξύλο. Αν θες να κάνεις κάτι ουσιαστικό γράψε αναλυτικά reviews να κάνεις καταγγελία που καταπιέζεται ο εργαζόμενος να τους γίνει μποϋκοτάζ (εγώ θα έκανα σε μπουρδέλο που ξέρω ότι δε φέρεται καλά στο προσωπικό και πιστεύω και άλλοι) να αλλάξουν μυαλά. Έτσι αλλάζει ο κόσμος.

Αλλά αυτή είναι η διαφορά μεταξύ συστημικής και πραγματικής αριστεράς.
 

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
513
Κριτικές
1
Like
655
Πόντοι
86
Καλησπέρα σας.
Το θέμα ξεκίνησε με τον συμπεριφορά των αφεντικών προς τις κοπέλες και αν τα δωμάτια είναι βρώμικα στο Μεταξουργείο ενώ δεν έπρεπε να ήταν και καταλήξαμε ότι έπρεπε να πληρώνουμε σε όλα τα μπουρδέλα το ίδιο γιατί πληρώνουμε την υπηρεσία και όχι π.χ. την εμφάνιση.
Οπότε σε ρωτώ σπιρτούλη άλλος θέλει πιπίνια, άλλος γριές, άλλος milf, άλλος χοντρές αυτός ψάχνει κάτι που του αρέσει, κάτι συγγεκριμένο τέλος πάντων, αυτός είναι ρατσιστής με τις υπόλοιπες δηλαδή; Ένας ψάχνει μόνο κώλο. Αυτός δηλαδή αν δεν περάσει με κάποια που δεν κάνει κώλο είναι ραστιστής ή πρέπει να μπει και να την αναγκάσει για κώλο με την βία;
Αυτό που είπες με τις εξετάσεις μπορεί μόνη της να πάει να κάνει, γιατί είναι υποχρεωμένος το αφεντικό να της πληρώσει τις εξετάσεις; Εγώ το 2015 που δούλευα στο supermarket μια μέρα ήρθε το υγειονομικό και δεν είχα χαρτί ότι είμαι υγιείς και ο διευθυντής μου έδωσε 10 μέρες διορία να πάω να βγάλω χαρτί, δεν προσφέρθηκε να μου δώσει λεφτά να πληρώσω τις εξετάσεις ούτε με ρώτησε αν έχω. Πραγματικά πιστεύεις ότι ο λόγος που δεν κάνουν εξετάσεις είναι γιατί στο Μεταξουργείο χρεώνουν 10 ευρώ; Μήπως να τους λυπηθούμε να κάνουμε και έρανο ή να ζητήσουν τώρα με την ευκαιρία οι νταβάδες του Μεταξουργείου μέρος των 32 δις που θα πάρει η χώρα γιατί χρεώνουν το γαμήσι μόνο 10 ευρώ;
Ξέρεις πόσα χρήματα βγάζει την ημέρα μια στο Μεταξουργείο; Στην χειρότερη μέρα πες ότι βγάζει 50 ευρώ ενώ στην καλύτερη όσο πάει πες 200.
Εγώ ή εσύ βγάζουμε παραπάνω; και σου φαίνονται λίγα; Δεν μπορεί μια κοπέλα να μην πληρώσει τις εξετάσεις της μην τρελαθούμε τώρα.
Το άλλο που λες να πάνε στο 20άρικο για να γίνουν ποιο καθαρά και να είναι όλοι ευχαριστημένοι και να θέλουν να τα δώσουν, εγώ είμαι άνεργος εδώ και λίγους μήνες, νομίζεις ότι θα πετάξω πυροτεχνήματα εάν αυξηθεί η τιμή και γίνουν ποιο καθαρά; Εδώ με το ζόρι πάω Μεταξουργείο στο 10άρικο. Θες μήπως να βάζω εγώ τα 10 και εσύ να μου δίνεις τα υπόλοιπα 10;
 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.339
Κριτικές
1
Like
6.342
Πόντοι
2.356
Καλησπέρα σας.
Το θέμα ξεκίνησε με τον συμπεριφορά των αφεντικών προς τις κοπέλες και αν τα δωμάτια είναι βρώμικα στο Μεταξουργείο ενώ δεν έπρεπε να ήταν και καταλήξαμε ότι έπρεπε να πληρώνουμε σε όλα τα μπουρδέλα το ίδιο γιατί πληρώνουμε την υπηρεσία και όχι π.χ. την εμφάνιση.
Οπότε σε ρωτώ σπιρτούλη άλλος θέλει πιπίνια, άλλος γριές, άλλος milf, άλλος χοντρές αυτός ψάχνει κάτι που του αρέσει, κάτι συγγεκριμένο τέλος πάντων, αυτός είναι ρατσιστής με τις υπόλοιπες δηλαδή; Ένας ψάχνει μόνο κώλο. Αυτός δηλαδή αν δεν περάσει με κάποια που δεν κάνει κώλο είναι ραστιστής ή πρέπει να μπει και να την αναγκάσει για κώλο με την βία;
Αυτό που είπες με τις εξετάσεις μπορεί μόνη της να πάει να κάνει, γιατί είναι υποχρεωμένος το αφεντικό να της πληρώσει τις εξετάσεις; Εγώ το 2015 που δούλευα στο supermarket μια μέρα ήρθε το υγειονομικό και δεν είχα χαρτί ότι είμαι υγιείς και ο διευθυντής μου έδωσε 10 μέρες διορία να πάω να βγάλω χαρτί, δεν προσφέρθηκε να μου δώσει λεφτά να πληρώσω τις εξετάσεις ούτε με ρώτησε αν έχω. Πραγματικά πιστεύεις ότι ο λόγος που δεν κάνουν εξετάσεις είναι γιατί στο Μεταξουργείο χρεώνουν 10 ευρώ; Μήπως να τους λυπηθούμε να κάνουμε και έρανο ή να ζητήσουν τώρα με την ευκαιρία οι νταβάδες του Μεταξουργείου μέρος των 32 δις που θα πάρει η χώρα γιατί χρεώνουν το γαμήσι μόνο 10 ευρώ;
Ξέρεις πόσα χρήματα βγάζει την ημέρα μια στο Μεταξουργείο; Στην χειρότερη μέρα πες ότι βγάζει 50 ευρώ ενώ στην καλύτερη όσο πάει πες 200.
Εγώ ή εσύ βγάζουμε παραπάνω; και σου φαίνονται λίγα; Δεν μπορεί μια κοπέλα να μην πληρώσει τις εξετάσεις της μην τρελαθούμε τώρα.
Το άλλο που λες να πάνε στο 20άρικο για να γίνουν ποιο καθαρά και να είναι όλοι ευχαριστημένοι και να θέλουν να τα δώσουν, εγώ είμαι άνεργος εδώ και λίγους μήνες, νομίζεις ότι θα πετάξω πυροτεχνήματα εάν αυξηθεί η τιμή και γίνουν ποιο καθαρά; Εδώ με το ζόρι πάω Μεταξουργείο στο 10άρικο. Θες μήπως να βάζω εγώ τα 10 και εσύ να μου δίνεις τα υπόλοιπα 10;
Τι 200 στην καλυτερη ρε φιλε;300 ειναι το μεροκαματο στο Μεταξι και το ξερω απο ιδιοκτητρια στην Κολωνου!
 

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
513
Κριτικές
1
Like
655
Πόντοι
86
Τι 200 στην καλυτερη ρε φιλε;300 ειναι το μεροκαματο στο Μεταξι και το ξερω απο ιδιοκτητρια στην Κολωνου!

Ναι φιλαράκι αυτό λέω, ο νηματοθέτης μας λέει να πάει 20 άρικο για να κάνουν εξετάσεις γιατί δυσκολεύονται τώρα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom