Νέα

Πυρκαγιές 2009 - Αττική αλλα και αλλου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Enforcer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 605
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
OP
OP
E

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
εσείς μιλάτε αλλα άλλοι δουλεύουνε ρε

Από την ενημέρωση του κυβερνητικού εκπροσωπου

«Ο συντονισμός της κρατικής μηχανής ήταν από την αρχή καλά οργανωμένος» δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος

σημείωσε ότι καταστράφηκαν ή υπέστησαν ζημιές πολύ λιγότερα σπίτια από τον αριθμό που ανέφεραν ορισμένα μέσα ενημέρωσης κυρίως του εξωτερικού.

--> Επισήμανε ότι ο πρωθυπουργός πήγε για τρίτη φορά στο συντονιστικό επιχειρησιακό κέντρο της πυροσβεστικής και ενημερώνεται από την πρώτη στιγμή

 

blackbird

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
369
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Επίσης εξοργίζομαι όταν ακούω για τα κλιμάκια που θα πάνε να κάνουν αποτίμηση της ζημιάς,
και τις δηλώσεις για το τι έγινε.

Άμα πάω εγώ στο ΔΣ της εταιρίας και κάνω αποτίμηση της ζημιάς, θα με στείλουν στην γροιλανδία να βάφω τον πάγο
εκει καλα ειναι φιλε τουλαχιστον δεν εχει φωτιες... :2funny:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
εσείς μιλάτε αλλα άλλοι δουλεύουνε ρε

Από την ενημέρωση του κυβερνητικού εκπροσωπου

«Ο συντονισμός της κρατικής μηχανής ήταν από την αρχή καλά οργανωμένος» δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος

σημείωσε ότι καταστράφηκαν ή υπέστησαν ζημιές πολύ λιγότερα σπίτια από τον αριθμό που ανέφεραν ορισμένα μέσα ενημέρωσης κυρίως του εξωτερικού.

--> Επισήμανε ότι ο πρωθυπουργός πήγε για τρίτη φορά στο συντονιστικό επιχειρησιακό κέντρο της πυροσβεστικής και ενημερώνεται από την πρώτη στιγμή

άρα ως εθελοντής είμαι άχρηστος.
 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Άραγε έχουμε καταλάβει ρε παιδιά ότι κάθε φορά που ξοδεύουμε μια δραχμή πληρώνουμε 0,19 φόρο????
ΡΕ ΣΕΙΣ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ?
 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Νομίζουν ότι παίζουν SIMCITY
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Άραγε έχουμε καταλάβει ρε παιδιά ότι κάθε φορά που ξοδεύουμε μια δραχμή πληρώνουμε 0,19 φόρο????
ΡΕ ΣΕΙΣ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ?

εσύ το έχεις κααλάβει ότι κάθε φορά που δεν σου κόβουν απόδειξη ο φόρος που πληρώνεις καταλήγει στην τσέπη του μάγκα που του τα έδωσες?
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
242
Πόντοι
86
--> Επισήμανε ότι ο πρωθυπουργός πήγε για τρίτη φορά στο συντονιστικό επιχειρησιακό κέντρο της πυροσβεστικής και ενημερώνεται από την πρώτη στιγμή



Και τι το αναφερει οτι πηγε στην πυροσβεστικη..? κουράστηκε?  μας εκανε τη χαρη δηλαδη..?

Κατσε, περιμενε, θα τα δουνε τα χαΐρια τους..
 

Bull_

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2005
Μηνύματα
9.887
Like
3
Πόντοι
66
Η  δασοπυρόσβεση  ανατέθηκε  στην πυροσβεστική λόγω  της  διαφθοράς  στη  δασική  υπηρεσία !

Ψαξε  το
Και  πριν  φίλε  το  ίδιο γινόταν !
Οι δυνάμεις  της  πυροσβαστικής  επιχειρούσαν  και ΄«συντόνιζαν »οι δασικοί
΄
[size=13pt]Πάντως  εγώ  θυμάμαι  στο  κωλοαμέρικα  φωτιές  να  σβήνουνε με  ελεγχόμενες  εκρήξεις
Αλεξιπτωτιστές  πουροσβέστες
Μηχανήματα  να  κόβουν  αντιπυρικές  ζώνες  για  να  σώσουν  το δάσος !
Όση  ώρα  κάποιοι  προσπαθούσαν  να ελέγξουν  την  πυρκαγιά !

Εδώ  μάλλον  έχουμε  μαυρα  μεσάνυχτα [/size] !
Στην Ισπανία,τη Γαλλία,την Ιταλία και την Κύπρο σε τέτοιου είδους πυρκαγιές,χρησιμοποιείται η μέθοδος του αντιπυρός...δηλ.
Βρίσκεις ένα μέρος κοντά στο μέτωπο της φωτιάς και δημιουργείς ένα νέο ελεγχόμενο μέτωπο κόντρα στον αέρα με συνέπεια όταν ενωθεί η μεγάλη φωτιά με τη μικρή,να μην υπάρχει τίποτα άλλο να καεί!!!

Στην Ελλάδα κάτι τέτοιο απαγορεύεται!!!

Εδώ ο Δασάρχης λέει στέλνει στα δικαστήρια Νομάρχη επείδη πήγε να δημιουργήσει αντιπυρικές ζώνες...

Να τραβάς τις πουτσότριχές σου δηλαδή...ΕΛΕΟΣ :jerking:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
εσύ το έχεις κααλάβει ότι κάθε φορά που δεν σου κόβουν απόδειξη ο φόρος που πληρώνεις καταλήγει στην τσέπη του μάγκα που του τα έδωσες?
μισό.....
όταν κόβει σε ποιανού μάγκα την τσέπη καταλήγει ο φόρος;
ερωτώ γιατί το δημόσιο χρέος θέλω να ξέρω από που πλερώνεται.....
 
OP
OP
E

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
άρα ως εθελοντής είμαι άχρηστος.

και άχρηστος αφού η κρατική μηχανή ήταν τέλεια οργανωμένη αλλα ΚΑΙ τεμπέλης

Εδώ σου λέει ολόκληρος πρωθυπουργός πήγε σε ένα ΣΚ τρεις φορες στο κέντρο τις πυροσβεστικής

Αυτό θεώρησε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος ότι δείχνει υπευθυνότητα και σκέφτηκε να μας το πουλήσει

Τεμπέληδες
 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
εσύ το έχεις κααλάβει ότι κάθε φορά που δεν σου κόβουν απόδειξη ο φόρος που πληρώνεις καταλήγει στην τσέπη του μάγκα που του τα έδωσες?

Εγώ (αφού το βάζεις επι προσωπικού) δεν δινω δεκάρα χωρίς απόδειξη. Ουτε σε περίπτερα δεν πάω. Έχω τσακωθεί δεκάδες φορές σε ταβέρνες με τα κολόχαρτα που φέρνουν για αποδείξεις.
Αυτά τα έκανα κάποτε. Ε! Κάποτε κατάλαβα και αποφάσισα να μην με κοροιδεύουν
 

blackbird

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
369
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
παλι αυτοι οι Νεφελιμ........ :2funny:
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
μισό.....
όταν κόβει σε ποιανού μάγκα την τσέπη καταλήγει ο φόρος;
ερωτώ γιατί το δημόσιο χρέος θέλω να ξέρω από που πλερώνεται.....

από τους φόρους που όλοι πλερώνουμε.. απλά.. και όταν κάποιοι δεν τους πλερώνουν ή κλέβουν τους φόρους που υποτίθεται πλερώνουμε τότε ξαναπλερώνουμε... γιατί ο κοπρίτης ο τραπεζίτης που μας δάνεισε δεν κάνει σκόντα...
 

blackbird

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
369
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
μια απορια τι σχεση εχει ο τραπεζιτης με τις φωτιες? :think:
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
242
Πόντοι
86
Τι σχεση εχει η κυβερνηση με τις φωτιες επρεπε να λες.. :2funny:
 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
"Θέλουμε και εμεις φωτιά! Αλλιώς θα χάσουμε την επιδότηση!!!"
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
 Τα ιδιαμε το 2007 θα γινουν , συζητηση  μικροπολιτικης για την χουντα και το 1821

 Αν υπαρχουν εμπρηστες να τους πιασουν
 Αν υπαρχει φοροδιαφυγη να την πιασουν
 Αν εχουν καποιο σχεδιο σε οποιονδηποτε τομεα (υγεια, παιδεια, περιβαλλον, οικονομια) ας το εφαρμοσουν

 βαρεθηκα

 
 
OP
OP
E

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
 Τα ιδιαμε το 2007 θα γινουν , συζητηση  μικροπολιτικης για την χουντα και το 1821

 Αν υπαρχουν εμπρηστες να τους πιασουν
 Αν υπαρχει φοροδιαφυγη να την πιασουν
 Αν εχουν καποιο σχεδιο σε οποιονδηποτε τομεα (υγεια, παιδεια, περιβαλλον, οικονομια) ας το εφαρμοσουν

 βαρεθηκα

 

+12345
 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Λοιπον για να πουμε και κατι σοβαρο.

Corprofit είναι μια εταιρία στην Αυστραλία που έχει φτιάξει ένα κορυφαίο software για Risk Management kai Crisis Management. Είχα την τύχη να δουλεψω σε ένα project μαζί τους. Αν δει κάποιος τί σημαίνει σχέδιο δράσης για φωτιά πλημμύρα, σεισμό κλπ. υποστηριζόμενο απο τεχνικά μέσα, θα καταλάβει γιατί είμαστε στο έλεός μας. Με το πάτημα ενός κουμπιού μπαίνει σε λειτουργία ένας μηχανισμός που φροντίζει ακόμα και για το τι θα γίνει αν κάποιος δεν έχει να φάει φαγητό. Και βέβαια υπάρχει μια ομάδα που σε καθημερινή βάση συντηρεί και ενημερώνει όλο αυτό το σύστημα. Μέχρι και ψυχολόγους για τα μικρά παιδιά που μπορεί να φοβηθούν από την φωτιά.
Αυτά, έτσι για να μην λένε κάποιοι ότι κρίνουμε από τον καναπέ. κρίνουμε γιατί συγκρίνουμε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom