Νέα

Πυρκαγιές 2009 - Αττική αλλα και αλλου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Enforcer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 605
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
Η προληψη και η προστασία έχει νόημα σε κανονικές συνθήκες.

Οταν υπάρχει μία οργανωμένη μαφια που δρα (υπο τις ευλογιες της πολιτείας) με σκοπό την καταστροφή και οικοπεδοποίηση του δασους τότε όσο μέτρα πρόληψης και προστασίας να πάρεις το δάσος θα καεί.

Γιατί; Δεν μπορείς να σβήνεις όσες φωτιές βάλουν αν είσαι καλά οργανωμένος; ή να τους εμποδίσεις να βάζουν όσες φωτιές θέλουν;

αλλά ξέχασα, στο ελλάντα ζούμε, εδώ και στη θεωρία ακόμα δεν μπορούμε να δεχτούμε την οργάνωση...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Η προληψη και η προστασία έχει νόημα σε κανονικές συνθήκες.

Οταν υπάρχει μία οργανωμένη μαφια που δρα (υπο τις ευλογιες της πολιτείας) με σκοπό την καταστροφή και οικοπεδοποίηση του δασους τότε όσο μέτρα πρόληψης και προστασίας να πάρεις το δάσος θα καεί.

δε με ενδιαφέρει πότε έχει νόημα. Εάν δεν έχεις κανονικές συνθήκες να τις δημιουργήσεις.
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
Οποιος συληφθει να φαζει φωτιες σε Δασος να πηγαινει Εισοβια μεσα ΑΛΛΑ [size=30pt]εισοβια[/size] οχι 25 χρονια.
Να αναδασωθουν ολες οι καμμενες περιοχες.
οποιος εχει χωραφια και καθονται επιδοτηση να φυτεψει δεντρα επιδοτουμενα 20 / Δεντρο το χρονο.
Σωστη Ανακυκλωση σκουπιδιων.
Εκμεταλευση των Ανανεωσιμων Πηγων Ενεργειας με κινητρα.

ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΑΞΗ/ΥΓΕΙΑ

Σωστη Αστυνομευση.. γενικοτερη και σε ολη την Ελλαδα
Οποιος γιατρος ειναι εμμισθος και παιρνει φακελακι[size=30pt] ΕΙΣΟΒΙΑ[/size] για Προδοσια του Ορκου του


και με αυτόν τον άνθρωπο , που μας πουλάει πατρίδα με το μέτρο , μπαίνουμε σε διάλογο ... και ΠΟΛΥ ΚΑΛΆ ΚΑΝΟΥΜΕ , αν και εφ'όσον του δίνουμε την αναλογούσα σημασία . Επειδή είμαι εγώ φιλόλογος , δεν σημαίνει πως πρέπει να μιλώ αποκλειστικά και μόνον με φιλολόγους , αλλά έναν [size=25pt]ΣΤΟΙΧΕΙΏΔΗ σεβασμό στην ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ και στον ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ της[/size] , τον ΑΠΑΙΤΩ ! Πολλώ δε , όταν οι προσκυνητές των ΝΑΖΙ και οι δωσίλογοι μαυραγορίτες με κατηγορούν γιά εθνικό μειοδότη ! Ο καλός Θεός μαζί σου ! Να σου δίνει κουράγιο ! Εγώ , από κάποιο σημείο και έπειτα , θα τον καλούσα γιά ένα ποτό και θα του έδειχνα πόσα απίδια βάνει ο σάκκος . . . μιά και αυτός ισχυρίζεται πως είναι Λ.Ο.Κ.ατζής και άλλα ευτράπελα ! Ρε τι κυκλοφοράει στο net ρεεεεεεεεεεεεεε ;;;;;;;;;;

ταδε εφη Biker.........

Τι τα γράφεις αυτά αφου ψηφίζουμε κάποια κόμματα που έχουν κύριο μελημα τους την διατήρηση της
διαφθοράς μέσα στην οποία κινούνται
Σκοπος του είναι να μην κάνουν ποτε τα βασικά και αυτονόητα πράγματα που θα έλυναν τα προβλήματα
(στην περιπτωση των πυρκαγιων την δημιουργία του δασικου κτηματολογίου που  ΠΑσοκ και ΝΔ έκαναν τα πάντα για να μην γίνει)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Τι τα γράφεις αυτά αφου ψηφίζουμε κάποια κόμματα που έχουν κύριο μελημα τους την διατήρηση της
διαφθοράς μέσα στην οποία κινούνται
Σκοπος του είναι να μην κάνουν ποτε τα βασικά και αυτονόητα πράγματα που θα έλυναν τα προβλήματα
(στην περιπτωση των πυρκαγιων την δημιουργία του δασικου κτηματολογίου που  ΠΑσοκ και ΝΔ έκαναν τα πάντα για να μην γίνει)

δεν το έκανε το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ.
εσύ το έκανες.
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
Γιατί; Δεν μπορείς να σβήνεις όσες φωτιές βάλουν αν είσαι καλά οργανωμένος; ή να τους εμποδίσεις να βάζουν όσες φωτιές θέλουν;

αλλά ξέχασα, στο ελλάντα ζούμε, εδώ και στη θεωρία ακόμα δεν μπορούμε να δεχτούμε την οργάνωση...

Οχι φυσικα δεν μπορεις, τι είναι η φωτιά τοσο ευκολο να την σβήσεις?
αν ηταν έτσι δεν θα καιγονταν καθε χρόνο η καλιφορνια και η αυστραλια ..
ειπαμε αν μπει μια φωτια στο δάσος απο απροσεξία η απο κάποιο λόγο μπορει και τα την σβήσεις
όταν το οργανομένο εγκλημα σου βάλει 40 φωτιες μαζι την ημερά που ο αερας φυσικα 8-9 μποροφ
και σε 8ερμοκρασία 40 κελσιου, σε στρατηγικά επιλεγμένα σημεία και σε παίρνον και τηλέφωνα να πας αλλου για άλλου τι να σβήσεις πλάκα που κανεις ?

τσάμπα σκονωνονται οι πυροσβέστεσ στην τελικη αφου η πολιτεια θέλει αυτές οι περιοχές να καουνε
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
δε με ενδιαφέρει πότε έχει νόημα. Εάν δεν έχεις κανονικές συνθήκες να τις δημιουργήσεις.

ωραία να συζητησουμε για τις κανονικες συνθηκες , τι συζηταμε για την πυροσβεστική όταν στην περιοχή μου έβαζαν καθε μερά φωτια επι μια βδομαδα μεχρι που εκαψαν αυτο που ήθελαν
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Οχι φυσικα δεν μπορεις, τι είναι η φωτιά τοσο ευκολο να την σβήσεις?
αν ηταν έτσι δεν θα καιγονταν καθε χρόνο η καλιφορνια και η αυστραλια ..
ειπαμε αν μπει μια φωτια στο δάσος απο απροσεξία η απο κάποιο λόγο μπορει και τα την σβήσεις
όταν το οργανομένο εγκλημα σου βάλει 40 φωτιες μαζι την ημερά που ο αερας φυσικα 8-9 μποροφ
και σε 8ερμοκρασία 40 κελσιου, σε στρατηγικά επιλεγμένα σημεία και σε παίρνον και τηλέφωνα να πας αλλου για άλλου τι να σβήσεις πλάκα που κανεις ?

τσάμπα σκονωνονται οι πυροσβέστεσ στην τελικη αφου η πολιτεια θέλει αυτές οι περιοχές να καουνε
πούτσες μπλέ.

οι περισσότερες πυρκαγιές είναι
1. λόγω μη καθαρισμού ξερόχορτων,
2. λόγω σκουπιδιών που αυταναφλέγονται (γκαζάκια πεταμένα, κρύσταλλα σπασμένα)
3. λόγω έλλειψης αντιπυρικών ζωνών.
4. λόγω έλλειψης παρατηρητών σε σημεία κλειδιά με αποτέλεσμα οι πυρκαγιές να ξεφεύγουν.

Κόφτε τη μαλακία με τους εμπρηστές. Υπάρχουν αλλά το πρόβλημα σας δεν είναι εκεί.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ωραία να συζητησουμε για τις κανονικες συνθηκες , τι συζηταμε για την πυροσβεστική όταν στην περιοχή μου έβαζαν καθε μερά φωτια επι μια βδομαδα μεχρι που εκαψαν αυτο που ήθελαν

αυτό που ήθελαν να κάψουν ήτα 175000 στρέμματα δάσους;
 

Επισκέπτης
Οχι φυσικα δεν μπορεις, τι είναι η φωτιά τοσο ευκολο να την σβήσεις?
αν ηταν έτσι δεν θα καιγονταν καθε χρόνο η καλιφορνια και η αυστραλια ..
ειπαμε αν μπει μια φωτια στο δάσος απο απροσεξία η απο κάποιο λόγο μπορει και τα την σβήσεις
όταν το οργανομένο εγκλημα σου βάλει 40 φωτιες μαζι την ημερά που ο αερας φυσικα 8-9 μποροφ
και σε 8ερμοκρασία 40 κελσιου, σε στρατηγικά επιλεγμένα σημεία και σε παίρνον και τηλέφωνα να πας αλλου για άλλου τι να σβήσεις πλάκα που κανεις ?

τσάμπα σκονωνονται οι πυροσβέστεσ στην τελικη αφου η πολιτεια θέλει αυτές οι περιοχές να καουνε
ρε φιλαρακο αφηστε το παραμυθι με την καλιφορνια . εδω η φωτια ξεκινησε απο μια χαραδρα στις 8.30 το βραδυ ειπανε οτι την ελεγχουν και οτι δεν χρειαζονται εναερια μεσα με το πρωτο φως της μερας και ξαφνικα η φωτια τους εφυγε!!! δεν ηξεραν το βραδυ οτι το πρωι θα ειχε 7-8 μποφορ το ηξεραν . γιατι δεν σηκωσαν εναερια απο τις 6.15 που ξημερωνει και δωσαν εντολη στις 7.15; αυτο λεγεται ανικανοτητα και ελειψη συντονισμου πυροσβεστικης και πολιτικης προστασιας που υπαγεται στο ΥΠ.ΕΣ. τωρα οταν εφυγε η φωτια ηταν αργα. αστε το παραμυθι με τους ανεμους και τα πευκα!!
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
δεν το έκανε το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ.
εσύ το έκανες.

Προφανως εγω το κάνω γιατι αυτό εξυπηρετει τα συμφεροντα μου. Πλουτιζω εις βαρος σου .
Αυξάνω εγω την καταθεση μου στο εξωτερικο.
Εσυ που δεν έχεις συμφέρον γιατι τους υποστηρίζεις?  
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ρε φιλαρακο αφηστε το παραμυθι με την καλιφορνια . εδω η φωτια ξεκινησε απο μια χαραδρα στις 8.30 το βραδυ ειπανε οτι την ελεγχουν και οτι δεν χρειαζονται εναερια μεσα με το πρωτο φως της μερας και ξαφνικα η φωτια τους εφυγε!!! δεν ηξεραν το βραδυ οτι το πρωι θα ειχε 7-8 μποφορ το ηξεραν . γιατι δεν σηκωσαν εναερια απο τις 6.15 που ξημερωνει και δωσαν εντολη στις 7.15; αυτο λεγεται ανικανοτητα και ελειψη συντονισμου πυροσβεστικης και πολιτικης προστασιας που υπαγεται στο ΥΠ.ΕΣ. τωρα οταν εφυγε η φωτια ηταν αργα. αστε το παραμυθι με τους ανεμους και τα πευκα!!

άμα υπήρχαν αντιπυρικές ζώνες και χωρίς εναέρια μέσα η φωτιά θα είχε τεθεί υπό έλεγχο.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Προφανως εγω το κάνω γιατι αυτό εξυπηρετει τα συμφεροντα μου. Πλουτιζω εις βαρος σου .
Αυξάνω εγω την καταθεση μου στο εξωτερικο.
Εσυ που δεν έχεις συμφέρον γιατι τους υποστηρίζεις?  

εγώ αναζητώ έναν μη πουλημένο, έναν μη μαλάκα, έναν νορμάλ.
και επειδή δεν βρήκα άλλαξα χώρα.
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
Προφανως εγω το κάνω γιατι αυτό εξυπηρετει τα συμφεροντα μου. Πλουτιζω εις βαρος σου .
Αυξάνω εγω την καταθεση μου στο εξωτερικο.
Εσυ που δεν έχεις συμφέρον γιατι τους υποστηρίζεις?  

Αυτό κατάλαβες; Ότι τους υποστηρίζει;  :o
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
αυτό που ήθελαν να κάψουν ήτα 175000 στρέμματα δάσους;
Προφανως κάηκαν επιλέγμένες περιοχές που έχουν τεράστιο ενδιαφερον οικιστικης αναπτυξης.

Για φώτια στο γράμμο που είναι και δασωμενός και φυσαει κιολας δεν έχω ακουσει .
Οταν για φωτιά σε περιοχές που δεν έχουν τουριστική αναπτυξη.
Οι φωτιες μπαίνουν σε Χαλκιδικη, Αττική, Ζακυνθο, Δωδεκάνησα και στην Πελλοπονησο οργανωμενη ηταν η δουλεια και εκει δεν την εβαλε η γιαγια που εκαιγε τα χόρτα
 

Επισκέπτης
άμα υπήρχαν αντιπυρικές ζώνες και χωρίς εναέρια μέσα η φωτιά θα είχε τεθεί υπό έλεγχο.
αστο περσονα το ξερω γιατι τυχαινει να ειναι η δουλεια μου!!!! δεν οι αντιπυρικες θα ηταν χρησιμες οταν εφυγε η φωτια. η φωτια τους εφυγε απο μαλακια και ανικανοτητα και ασυνενοησια. το τη εγινε μετα το ειδαν ολοι. μια φωτια που την κρατας 10 ωρες πρεπει να την τελειωνεις και οχι να τη συντηρεις γιατι μετα θα ειναι αργα! ;)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Προφανως κάηκαν επιλέγμένες περιοχές που έχουν τεράστιο ενδιαφερον οικιστικης αναπτυξης.

Για φώτια στο γράμμο που είναι και δασωμενός και φυσαει κιολας δεν έχω ακουσει .
Οταν για φωτιά σε περιοχές που δεν έχουν τουριστική αναπτυξη.
Οι φωτιες μπαίνουν σε Χαλκιδικη, Αττική, Ζακυνθο, Δωδεκάνησα και στην Πελλοπονησο οργανωμενη ηταν η δουλεια και εκει δεν την εβαλε η γιαγια που εκαιγε τα χόρτα

πες μου πόσα ήταν τα στρέμματα για τουριστική ανάπτυξη.
στο μαραθώνα σκοπεύει κάποιος να φτιάξει ξενοδοχεία στα φράγματα;
Η Ολυμπία και ο Μαραθώνας δεν κάηκαν από εμπρηστές. Κάηκαν από το άχρηστο ελληνικό κράτος.
Τελεία.
 

Επισκέπτης
πες μου πόσα ήταν τα στρέμματα για τουριστική ανάπτυξη.
στο μαραθώνα σκοπεύει κάποιος να φτιάξει ξενοδοχεία στα φράγματα;
Η Ολυμπία και ο Μαραθώνας δεν κάηκαν από εμπρηστές. Κάηκαν από το άχρηστο ελληνικό κράτος.
Τελεία.
τωρα καλα το πας :2funny: :2funny:
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
εγώ αναζητώ έναν μη πουλημένο, έναν μη μαλάκα, έναν νορμάλ.
και επειδή δεν βρήκα άλλαξα χώρα.

Αρα αφου άλλαξες και χώρα ρε φιλαράκο σε διαφέρει και σένα το θέμα.
Νομιζεις ότι λόγω ανικανότητας γίνονται αυτά που γίνονται (π.χ καηκε η βορειοανατολική Αττικη?)
επειδη δεν είχαν αντιπυρικές ζώνες ? Χαχα
Νομιζεις οτι δεν μπορει ευκολα να καταπολεμηθει η διαφθορα και η φοροδιαφυγη με τα εξελιγμενα
συστημα πληροφορική που υπάρχουν εν ετη 2009?

Οι πολιτικοι που ψηφίζουμε είναι εκει με σκοπο να διατηρηθει οσο το δυνατο περισσοτερο η υπάρχουσα κατάσταση γιατι ετσι εξυπηρετουνται τα συμφεροντα των εργοδοτων τους
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Οι πολιτικοι που ψηφίζουμε είναι εκει με σκοπο να διατηρηθει οσο το δυνατο περισσοτερο η υπάρχουσα κατάσταση γιατι ετσι εξυπηρετουνται τα συμφεροντα των εργοδοτων τους

παπαπαπαπαπαραπαππααπαπαπαααα

ποιοι είναι οι εργοδότες;
ποιοι είανι οι εμπρηστές;
ποιός ο σκοπός που εξυπηρετούν;

ονόματα αλλιώς εντάσσεσαι στην κατηγορία της κυρά Μαριγώς που της φταίει και αυτής ο άνεμος, οι αμερικανοί, η μοίρα, οι τούρκοι κλπ....
 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
πες μου πόσα ήταν τα στρέμματα για τουριστική ανάπτυξη.
στο μαραθώνα σκοπεύει κάποιος να φτιάξει ξενοδοχεία στα φράγματα;
Η Ολυμπία και ο Μαραθώνας δεν κάηκαν από εμπρηστές. Κάηκαν από το άχρηστο ελληνικό κράτος.
Τελεία.

Οταν είσαι αποφασισμένος να κάψεις  Παλλήνη, Αγ. Στεφανο, Σταματα, Διονυσο, Ντραφι κλτ
για βαζεις μια μεγάλη φωτια σε δυσκολες κλιματολογηκές συνθηκες μπορει να φυγει η φωτια και
να κάψεις και λιγο παρακατω σε περιοχες που δεν είναι του αμεσως ενδιαφεροντος σου αυτο ειναι
το σημαντικο δηλαδη?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom