Νέα

Ψηφιακός νομάς. Επιλογή τοποθεσίας. Τρόπος ζωής

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
Εγγρ.
16 Ιαν 2021
Μηνύματα
299
Like
160
Πόντοι
1
Aυτο κανω εγω τωρα.
Βρες μια εταιρεια που μπορει να σε στηριξει σε αυτο. Εμενα μου ειπαν να διαλεξω που θελω να μεινω στην Ευρωπη και ετσι διαλεξα την Αθηνα. Φορολογικα βεβαια ειμαι στην Αγγλια και το τελευταιο καιρο ημουν Ασια. Δε ξερω ποσο θα μεινω Ελλαδα και που θα παω μετα, παντως διαλεξα την Αγγλια ως βαση μου.
Για κάποιον που αλλάζει συχνά χώρες διαμονής, από ασφαλιστική κάλυψη τι επιλογές υπάρχουν; Υπάρχουν εταιρείες που προσφέρουν παγκόσμια ασφάλιση υγείας;

(όποιος θέλει απαντάει)

εχω ιδιωτικη ασφαλεια την εκανα στην Αγγλια κ ειναι ιντερνατιοναλ δηλωνω που θα μεινω και με καλυπτει

Παουλινα θα βρεθούμε από κοντά; Δουλεύω και στο δημόσιο. Τι λες;
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.872
Κριτικές
15
Like
11.869
Πόντοι
3.846
Αν ήμουνα ψηφιακός νομάς θα άραζα σε μια πόλη σαν το Λβωφ.Χαμηλά ενοίκια,φοιτητούπολη άπειρες δυνατότητες για ταξίδια,πάρτυ κτλ.

Wroclav θα έμενες; Παίζει μία ευκαιρία εκεί (όχι όμως για νομάς, πρέπει να είσαι εκεί)
Βροτσλαβ είναι από τις ωραιότερες πόλεις της Πολωνίας και Ρωτάς αν θα έμενε κάποιος εκεί;
Αλλά την μία ανοίγεις θέμα για Νομάδες, μετά λες ότι παίζει ευκαιρία αλλά όχι για Νομάδες.

Τελικά αποφάσισε. Αν Ρωτάς γενικά για πώς είναι η ζωή στο εξωτερικό υπάρχει και το άλλο θέμα για.Εργασία στο εξωτερικό.
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Aυτο κανω εγω τωρα.
Βρες μια εταιρεια που μπορει να σε στηριξει σε αυτο. Εμενα μου ειπαν να διαλεξω που θελω να μεινω στην Ευρωπη και ετσι διαλεξα την Αθηνα. Φορολογικα βεβαια ειμαι στην Αγγλια και το τελευταιο καιρο ημουν Ασια. Δε ξερω ποσο θα μεινω Ελλαδα και που θα παω μετα, παντως διαλεξα την Αγγλια ως βαση μου.
Για κάποιον που αλλάζει συχνά χώρες διαμονής, από ασφαλιστική κάλυψη τι επιλογές υπάρχουν; Υπάρχουν εταιρείες που προσφέρουν παγκόσμια ασφάλιση υγείας;

(όποιος θέλει απαντάει)

εχω ιδιωτικη ασφαλεια την εκανα στην Αγγλια κ ειναι ιντερνατιοναλ δηλωνω που θα μεινω και με καλυπτει

Παουλινα θα βρεθούμε από κοντά; Δουλεύω και στο δημόσιο. Τι λες;

οι δημοσιοι υπαλληλοι εχουν πεθανει πριν το καταλαβουν..περαστικα!
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.240
Like
51.112
Πόντοι
12.756
Aυτο κανω εγω τωρα.
Βρες μια εταιρεια που μπορει να σε στηριξει σε αυτο. Εμενα μου ειπαν να διαλεξω που θελω να μεινω στην Ευρωπη και ετσι διαλεξα την Αθηνα. Φορολογικα βεβαια ειμαι στην Αγγλια και το τελευταιο καιρο ημουν Ασια. Δε ξερω ποσο θα μεινω Ελλαδα και που θα παω μετα, παντως διαλεξα την Αγγλια ως βαση μου.
Για κάποιον που αλλάζει συχνά χώρες διαμονής, από ασφαλιστική κάλυψη τι επιλογές υπάρχουν; Υπάρχουν εταιρείες που προσφέρουν παγκόσμια ασφάλιση υγείας;

(όποιος θέλει απαντάει)

εχω ιδιωτικη ασφαλεια την εκανα στην Αγγλια κ ειναι ιντερνατιοναλ δηλωνω που θα μεινω και με καλυπτει

Παουλινα θα βρεθούμε από κοντά; Δουλεύω και στο δημόσιο. Τι λες;
:tooth::tooth:αν ειχες ταβερνειο δικο σου ευκολοτερα θα ερχοταν και ειδικα αν ειχες και κανα Πακι να δουλευει:grin:
 
Εγγρ.
16 Ιαν 2021
Μηνύματα
299
Like
160
Πόντοι
1
Aυτο κανω εγω τωρα.
Βρες μια εταιρεια που μπορει να σε στηριξει σε αυτο. Εμενα μου ειπαν να διαλεξω που θελω να μεινω στην Ευρωπη και ετσι διαλεξα την Αθηνα. Φορολογικα βεβαια ειμαι στην Αγγλια και το τελευταιο καιρο ημουν Ασια. Δε ξερω ποσο θα μεινω Ελλαδα και που θα παω μετα, παντως διαλεξα την Αγγλια ως βαση μου.
Για κάποιον που αλλάζει συχνά χώρες διαμονής, από ασφαλιστική κάλυψη τι επιλογές υπάρχουν; Υπάρχουν εταιρείες που προσφέρουν παγκόσμια ασφάλιση υγείας;

(όποιος θέλει απαντάει)

εχω ιδιωτικη ασφαλεια την εκανα στην Αγγλια κ ειναι ιντερνατιοναλ δηλωνω που θα μεινω και με καλυπτει

Παουλινα θα βρεθούμε από κοντά; Δουλεύω και στο δημόσιο. Τι λες;

οι δημοσιοι υπαλληλοι εχουν πεθανει πριν το καταλαβουν..περαστικα!

Καλά μωρή καργια... όμορφο παιδί μέχρι κει πάνω σου δίνουμε με μόνιμο μισθό και μεγάλο πουλί και απαντάς αυτό;
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Τύπε, σου αρέσουν τα τεμάχια κατηγορίας βαρέων βαρών ;
Να ξέρεις ότι έχεις σοβαρό ανταγωνισμό στο φόρουμ για τις γυναίκες μέλη.

Υπάρχει παιχταράς εδώ μέσα που ήταν 20+++ χρόνια στην ιταλία για σπουδές. Δεν πέρασε ποτέ ούτε ένα μάθημα βέβαια.
Με το λαμπρό αυτό βιογραφικό , γύρισε στο παιδικό του δωμάτιο και για άλλα 20++ χρόνια , είναι άεργος λεχρίτης.
Κατά δική του δήλωση τον ατελείωτο ελεύθερο χρόνο του, τον περνάει ασχολούμενος με τον αυνανισμό .
Μάλλον σε επαγγελματικό επίπεδο . Είναι δηλαδή επαγγελματίας .

Είναι όμως και κουλτουριάρης. διαβάζει λογοτεχνία.
Κυνηγάει όλες τις γυναίκες μέλη.
Αν ενδιαφέρεσαι κι εσύ, θα κονταροχτυπηθείτε !!!!!
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.747
Κριτικές
1
Like
5.717
Πόντοι
2.356
Η ζωη στο νησι χειμωνα δεν ειναι καθολου δυσκολη. Εχει τα συν και τα πλην που εχει οποιοδηποτε επαρχιακο μερος μακρια απο αστικο κεντρο. Δεν ειναι σιγουρα για εργενηδες. Θελει να εχεις τουλαχιστον γκομενα μαζι για να την παλεψεις. Αλλα σαν βαση , ειδικα για οποιον εχει ή θελει να κανει οικογενεια και αγαπαει θαλασσα, ηλιο και φυση ειναι ιδανικα. Μην ταυτιζετε τον ψηφιακο νομα με τον Τζειμπς Μποντ. Αυτα ειναι για λιγους και μεχρι μια ηλικια.
πως φαινεται ο ασχετος απο νησι!!! ρε δε θα πατε σε νησι με μια αιωρα και απεραντο γαλαζιο! το νησι το χειμωνα ΔΕΝ εχει κοσμο ουτε τουριστριες! και το εγκαταλειπουν μεχρι και οι μονιμοι κατοικοι (Ακομα και οι παπουδες) για να πανε στα σπιτια τους στην ηπειρωτικη ελλαδα να ειναι κοντα σε γιατρους και να χαρουν τη νυχτερινη ζωη του χειμωνα που δεν εχουν πια εκει χωρις τα καλοκαιρινα παρτυ....

τωρα αν εννοειτε νησι τυπου κρητη οκ. παντως ζησε σε νησι χειμωνα και ελα πες μας μετα τα καλαντα!

Zω σε νησί όμως. Και σε μικρό νησί οχι στην Κρήτη. Οπότε κάτι ξέρω παραπανω απο σενα ε ; Μαζευτειτε λιγο εδω μεσα γιατι μερικοι το σηκωνετε το βρισιμο με τον επιθετικο τροπο που γραφετε.
Ισχυουν εν μερει οσα γραφεις. Αλλα που ακριβως βλεπεις να εγραψα εγω κατι διαφορετικο ; Το συνεκρινα με την επαρχια οχι με το Μανχαταν. Εκτος κι αν νομιζεις οτι στην αντιστοιχη σε μεγεθος κωμοπολη της Φλωρινας, της Λαρισας ή της Λακωνίας έχεις περισσοτερα πραγματα να κανεις και γαμας αβερτα τσοπανες. Οποιος θελει νυχτερινη ζωη και παρταρισμα καθεται Αθηνα παρεα με τους Πακηδες. Δεν υπαρχει αλλη πολη στην Ελλαδα με σοβαρη διασκεδαση.

διαφωνω καθετα! στο νησι εισαι εγκλωβισμενος με τις κατσικες! στο κωλοχωρι της φλωρινας παιρνεις το αμαξι και σε 2 ωρες γαμας θεσσαλονικη! στο νησι 2 ωρες θες για να πας στο κοντινοτερο λιμανι στην καλυτερη και καιρου επιτρεποντος! φυσικα δε μιλαμε για νησι που εχει αεροδρομιο γιατι εκει σιγουρα παραπανω θα παλευοταν.
αν ηταν καθενας να καθοταν "επιτοπου" εκει που ηταν κανενα χωριο δε θα ειχε κανενα κατοικο.

εχω ζησει σε νησι για χρονια και χειμωνες! οταν σβηνουν τα φωτα της σεζον ξερω πολυ καλα τι γινεται! και αν λενε τους κρητικους κατσικογαμηδες σκεψου στα μικροτερα τι γινεται και τι μπορουν να πουν!

ευχαριστω δε θα παρω
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.731
Κριτικές
15
Like
6.455
Πόντοι
8.345
Aυτο κανω εγω τωρα.
Βρες μια εταιρεια που μπορει να σε στηριξει σε αυτο. Εμενα μου ειπαν να διαλεξω που θελω να μεινω στην Ευρωπη και ετσι διαλεξα την Αθηνα. Φορολογικα βεβαια ειμαι στην Αγγλια και το τελευταιο καιρο ημουν Ασια. Δε ξερω ποσο θα μεινω Ελλαδα και που θα παω μετα, παντως διαλεξα την Αγγλια ως βαση μου.

Μπράβο σου, μαγκιά σου. Είσαι contractor η με payslip? Σου επιτρέπουν να μένεις όσο καιρό θέλεις εκτός Αγγλίας; Μπορείς να μείνεις δηλαδή θεωρητικά όλο το χρόνο Ελλάδα; Όταν λες ήσουν φορολογικά Ασία πως το είχες στήσει; Ltd με έδρα χώρα της Ασίας να φανταστώ ή κάτι διαφορετικό;
Τέλος αν επιτρέπεται σε τι τομέα είσαι;

Οποιαδήποτε πληροφορία από όσους το έχετε ήδη βιώσει, είναι πολύτιμη για τους υπόλοιπους...

contractor μηχανικος ειμαι. Θα μεινω ελλαδα για τουλαχιστον ενα χρονο και μετα βλεπουμε. Στην ασια δε σε συμφερει να ανηκεις φορολογικα. Στην αγγλια εμενα προσωπικα με συμφερει.Ελλαδα δε θα το σκεφτομουν καθολου.

εδω εχεις πει στην εφορια οτι μενεις και δουλευεις ελλαδα και σου ειπαν οκ? η εταιρια που λες ειναι umbrella company η η κανονικη εταρια για την οποια δουλευεις?
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.872
Κριτικές
15
Like
11.869
Πόντοι
3.846
Παιδιά γράφετε ότι να'ναι οι περισσότεροι.

Έχετε μπερδέψει εργασία στο εξωτερικό (υπάρχει ήδη θέμα) με τους Νομαδες που είναι τελείως άλλο πράγμα.

Και το πιο σημαντικό: Δεν νοείται Νομας και να μένει στην χώρα του.
Οκ; Καμια σχέση.
Μάθετε τι σημαίνει η λέξη για να μην γράφετε άσχετα πράγματα.
Ο Νομας είναι αυτός που γυρίζει, που αλλάζει χώρες.

Όσο για την φορολογία, είπαμε ότι αν υπάρχει η βάση φορολογησης σε κάποια χώρα και μένεις το μίνιμουμ που χρειάζεται, μετά μπορείς να μείνεις όπου αλλού θέλεις χωρίς πρόβλημα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.731
Κριτικές
15
Like
6.455
Πόντοι
8.345

παλι καλα που δεν αποφασιζεις εσυ την ετυμολογια των λεξεων κατα το δοκουν

νοµάς (ο/η) {νοµάδ-α, (θηλ. νοµάδος), -α | -ες} 1. αυτός που δεν έχει µόνιµη κατοικία, αλλά µετακινείται από τόπο σε τόπο, χωρίς να εγκαθίσταται πουθενά µόνιµα: πέρασε όλη τη ζωή του σαν ~, πηγαίνοντας από 'δω κι από 'κεί

θα περιμενε κανεις να ξερεις πως λεγεται αυτος που δεν μενει στην χωρα του

ξενιτεµένος, -η, -ο [µεσν.] αυτός που ζει σε ξένη χώρα, µακριά από την πατρίδα του: ~ ναυτικός | επιστήµονας || (ως ουσ.) ο γυρισµός τού ~.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.872
Κριτικές
15
Like
11.869
Πόντοι
3.846

παλι καλα που δεν αποφασιζεις εσυ την ετυμολογια των λεξεων κατα το δοκουν

νοµάς (ο/η) {νοµάδ-α, (θηλ. νοµάδος), -α | -ες} 1. αυτός που δεν έχει µόνιµη κατοικία, αλλά µετακινείται από τόπο σε τόπο, χωρίς να εγκαθίσταται πουθενά µόνιµα: πέρασε όλη τη ζωή του σαν ~, πηγαίνοντας από 'δω κι από 'κεί

θα περιμενε κανεις να ξερεις πως λεγεται αυτος που δεν μενει στην χωρα του

ξενιτεµένος, -η, -ο [µεσν.] αυτός που ζει σε ξένη χώρα, µακριά από την πατρίδα του: ~ ναυτικός | επιστήµονας || (ως ουσ.) ο γυρισµός τού ~.
Ή στραβός είσαι ή η Ελληνική δεν είναι η κύρια γλώσσα σου και αντιγράφεις λήμματα από λεξικά για να το παίξεις έξυπνος.

Χωρίς καν να ανοίξω λεξικο σαν εσένα, έγραψα ακριβώς το ίδιο με τον όρο που ανέφερες, μόνο που εγώ τον γνωρίζω από πραγματική εμπειρία από όλες τις επαφές που έχω.
Εσύ και άσχετος είσαι και πας να το παίξεις και εξυπνάκιας.
Όσα δεν πιάνει η αλεπού...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
875
Πόντοι
96
Παιδιά γράφετε ότι να'ναι οι περισσότεροι.

Έχετε μπερδέψει εργασία στο εξωτερικό (υπάρχει ήδη θέμα) με τους Νομαδες που είναι τελείως άλλο πράγμα.

Και το πιο σημαντικό: Δεν νοείται Νομας και να μένει στην χώρα του.
Οκ; Καμια σχέση.
Μάθετε τι σημαίνει η λέξη για να μην γράφετε άσχετα πράγματα.
Ο Νομας είναι αυτός που γυρίζει, που αλλάζει χώρες.

Όσο για την φορολογία, είπαμε ότι αν υπάρχει η βάση φορολογησης σε κάποια χώρα και μένεις το μίνιμουμ που χρειάζεται, μετά μπορείς να μείνεις όπου αλλού θέλεις χωρίς πρόβλημα.

Και τι γίνεται όταν οι εφορίες μπερδεύουν τα μπούτια τους ?
πχ
Για αλλοδαπούς (ξένη υπηκοότητα)
Στην Κύπρο στις 60 μέρες παραμονής μπορείς να κάνεις φορολογική δήλωση εκεί.
Στην Ελλάδα στις 90 μέρες είσαι υποχρεωμένος να κάνεις φορολογική δήλωση εδώ.

Αν όμως είσαι Ελληνας
Για την Κύπρο είσαι αλλοδαπός και ισχύουν οι 60 ημέρες
Για την Ελλάδα για να θεωρηθείς κάτοικος εξωτερικού πρέπει να λείπεις 180+ μέρες, αλλιώς δήλωση εδώ. :)
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.731
Κριτικές
15
Like
6.455
Πόντοι
8.345
Ή στραβός είσαι ή η Ελληνική δεν είναι η κύρια γλώσσα σου και αντιγράφεις λήμματα από λεξικά για να το παίξεις έξυπνος.

Χωρίς καν να ανοίξω λεξικο σαν εσένα, έγραψα ακριβώς το ίδιο με τον όρο που ανέφερες, μόνο που εγώ τον γνωρίζω από πραγματική εμπειρία από όλες τις επαφές που έχω.
Εσύ και άσχετος είσαι και πας να το παίξεις και εξυπνάκιας.
Όσα δεν πιάνει η αλεπού...
Βλακακο δεν οριζεις εσύ τις έννοιες των λέξεων όσο και να θες. Το παίζεις ινστρουκτορας στο τοπικ και μου λες και για την ελληνική όταν έχεις πει ότι νομας είναι αυτός που αλλάζει χώρες και δεν μένει στην χώρα του.
Εσυ το παίζεις κάποιος επειδή ξέρεις νομαδες παναθεμα σε
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.731
Κριτικές
15
Like
6.455
Πόντοι
8.345
Και τι γίνεται όταν οι εφορίες μπερδεύουν τα μπούτια τους ?
πχ
Για αλλοδαπούς (ξένη υπηκοότητα)
Στην Κύπρο στις 60 μέρες παραμονής μπορείς να κάνεις φορολογική δήλωση εκεί.
Στην Ελλάδα στις 90 μέρες είσαι υποχρεωμένος να κάνεις φορολογική δήλωση εδώ.

Αν όμως είσαι Ελληνας
Για την Κύπρο είσαι αλλοδαπός και ισχύουν οι 60 ημέρες
Για την Ελλάδα για να θεωρηθείς κάτοικος εξωτερικού πρέπει να λείπεις 180+ μέρες, αλλιώς δήλωση εδώ. :)
Εκεί κάνεις ότι δήλωση πρέπει και ελπίζεις η εφορίες να μπορουν να εφαρμόζουν τις συμφωνίες διπλής φορολογησεις. Στην Αγγλία δεν είχα πρόβλημα όταν δηλώνα ελληνικά έσοδα με επιστροφή φόρου, στην είχα α δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο είναι ομως
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom