Νέα

Ψηφιακός νομάς. Επιλογή τοποθεσίας. Τρόπος ζωής

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
δεν θα σχολιασω τις θεωριες συνομωσιας γιατι ειναι για γελια (ενδεικτικα η βιομηχανια του αλκοολ αξιζει www.statista.com/statistics/696641/market-value-alcoholic-beverages-worldwide/#:~:text=The%20global%20market%20size%20of,1.75%20trillion%20dollars%20by%202024.]1,5 τρις[/url] και η βομιχανια διασκεδασης αλλα www.statista.com/statistics/237749/value-of-the-global-entertainment-and-media-market/#:~:text=In%20the%20United%20States%20the,billion%20U.S.%20dollars%20by%202020.]700 δις[/url] και καποιοι λενε οτι πανε να μας κλεισουνε μεσα απο τις 6)

Άστους να λένε μαλακίες φίλε.
Σάμπως δεν χορτάσαμε νυχτερινή διασκέδαση το 2020 ;

Οι συνωμοσιολόγοι αμφισβητούν και το ότι ... μπορούμε π.χ. από την αθήνα , να πάμε μια βόλτα στη λειβαδιά !

Επίσης αμφισβητούν ότι ο Α Παγκόσμιος έγινε επειδή δολοφονήθηκε ο αρχιδούκας φερδινάνδος στο σεράγιεβο.

ή ότι ήταν αυτοκτονία ο θάνατος του αλέξανδρου κορυζή ... όταν όλοι ξέρουμε ότι αυτοκτόνησε ... με 2 σφαίρες στην καρδιά ... με περίστροφο ...
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.747
Κριτικές
1
Like
5.717
Πόντοι
2.356
Η ζωη στο νησι χειμωνα δεν ειναι καθολου δυσκολη. Εχει τα συν και τα πλην που εχει οποιοδηποτε επαρχιακο μερος μακρια απο αστικο κεντρο. Δεν ειναι σιγουρα για εργενηδες. Θελει να εχεις τουλαχιστον γκομενα μαζι για να την παλεψεις. Αλλα σαν βαση , ειδικα για οποιον εχει ή θελει να κανει οικογενεια και αγαπαει θαλασσα, ηλιο και φυση ειναι ιδανικα. Μην ταυτιζετε τον ψηφιακο νομα με τον Τζειμπς Μποντ. Αυτα ειναι για λιγους και μεχρι μια ηλικια.
πως φαινεται ο ασχετος απο νησι!!! ρε δε θα πατε σε νησι με μια αιωρα και απεραντο γαλαζιο! το νησι το χειμωνα ΔΕΝ εχει κοσμο ουτε τουριστριες! και το εγκαταλειπουν μεχρι και οι μονιμοι κατοικοι (Ακομα και οι παπουδες) για να πανε στα σπιτια τους στην ηπειρωτικη ελλαδα να ειναι κοντα σε γιατρους και να χαρουν τη νυχτερινη ζωη του χειμωνα που δεν εχουν πια εκει χωρις τα καλοκαιρινα παρτυ....

τωρα αν εννοειτε νησι τυπου κρητη οκ. παντως ζησε σε νησι χειμωνα και ελα πες μας μετα τα καλαντα!
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
τωρα αν εννοειτε νησι τυπου κρητη οκ. παντως ζησε σε νησι χειμωνα και ελα πες μας μετα τα καλαντα!

Γιαυτό ένας ΨΕΥΤΗΣ ΣΩΓΑΜΠΡΟΣ ΣΕ ΒΡΑΧΟΝΗΣΙΔΑ, ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΛΕΕΙ ΨΕΜΜΑΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ.
Δεν θέλει να πει σε ποια βραχονησίδα μένει .... γιατί όλοι ξέρουμε ότι εκεί 10.5 μήνες το χρόνο αναστενάζουν οι κατσίκες.
 

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.727
Κριτικές
34
Like
4.659
Πόντοι
7.195
Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτός ο τίτλος μου θύμισε το
ΑΣΤΕΓΟΣ. ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΠΟΥ ΔΙΑΜΟΝΗΣ
 

DayStalker

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
3.525
Like
7.157
Πόντοι
2.306
Η ζωη στο νησι χειμωνα δεν ειναι καθολου δυσκολη. Εχει τα συν και τα πλην που εχει οποιοδηποτε επαρχιακο μερος μακρια απο αστικο κεντρο. Δεν ειναι σιγουρα για εργενηδες. Θελει να εχεις τουλαχιστον γκομενα μαζι για να την παλεψεις. Αλλα σαν βαση , ειδικα για οποιον εχει ή θελει να κανει οικογενεια και αγαπαει θαλασσα, ηλιο και φυση ειναι ιδανικα. Μην ταυτιζετε τον ψηφιακο νομα με τον Τζειμπς Μποντ. Αυτα ειναι για λιγους και μεχρι μια ηλικια.
πως φαινεται ο ασχετος απο νησι!!! ρε δε θα πατε σε νησι με μια αιωρα και απεραντο γαλαζιο! το νησι το χειμωνα ΔΕΝ εχει κοσμο ουτε τουριστριες! και το εγκαταλειπουν μεχρι και οι μονιμοι κατοικοι (Ακομα και οι παπουδες) για να πανε στα σπιτια τους στην ηπειρωτικη ελλαδα να ειναι κοντα σε γιατρους και να χαρουν τη νυχτερινη ζωη του χειμωνα που δεν εχουν πια εκει χωρις τα καλοκαιρινα παρτυ....

τωρα αν εννοειτε νησι τυπου κρητη οκ. παντως ζησε σε νησι χειμωνα και ελα πες μας μετα τα καλαντα!

Zω σε νησί όμως. Και σε μικρό νησί οχι στην Κρήτη. Οπότε κάτι ξέρω παραπανω απο σενα ε ; Μαζευτειτε λιγο εδω μεσα γιατι μερικοι το σηκωνετε το βρισιμο με τον επιθετικο τροπο που γραφετε.
Ισχυουν εν μερει οσα γραφεις. Αλλα που ακριβως βλεπεις να εγραψα εγω κατι διαφορετικο ; Το συνεκρινα με την επαρχια οχι με το Μανχαταν. Εκτος κι αν νομιζεις οτι στην αντιστοιχη σε μεγεθος κωμοπολη της Φλωρινας, της Λαρισας ή της Λακωνίας έχεις περισσοτερα πραγματα να κανεις και γαμας αβερτα τσοπανες. Οποιος θελει νυχτερινη ζωη και παρταρισμα καθεται Αθηνα παρεα με τους Πακηδες. Δεν υπαρχει αλλη πολη στην Ελλαδα με σοβαρη διασκεδαση.
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτός ο τίτλος μου θύμισε το
ΑΣΤΕΓΟΣ. ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΠΟΥ ΔΙΑΜΟΝΗΣ

Φετος βγηκε μια ωραια ταινια σχετικα με αυτο το θεμα, το Nomadland
Σε καποιο σημειο λεει η πρωταγωνιστρια, οταν ρωτηθηκε αν ειναι αστεγη (homeless):

I am not a homeless I am...houseless

 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.864
Like
2.249
Πόντοι
456
Aυτο κανω εγω τωρα.
Βρες μια εταιρεια που μπορει να σε στηριξει σε αυτο. Εμενα μου ειπαν να διαλεξω που θελω να μεινω στην Ευρωπη και ετσι διαλεξα την Αθηνα. Φορολογικα βεβαια ειμαι στην Αγγλια και το τελευταιο καιρο ημουν Ασια. Δε ξερω ποσο θα μεινω Ελλαδα και που θα παω μετα, παντως διαλεξα την Αγγλια ως βαση μου.
Για κάποιον που αλλάζει συχνά χώρες διαμονής, από ασφαλιστική κάλυψη τι επιλογές υπάρχουν; Υπάρχουν εταιρείες που προσφέρουν παγκόσμια ασφάλιση υγείας;

(όποιος θέλει απαντάει)
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Για κάποιον που αλλάζει συχνά χώρες διαμονής, από ασφαλιστική κάλυψη τι επιλογές υπάρχουν; Υπάρχουν εταιρείες που προσφέρουν παγκόσμια ασφάλιση υγείας;

(όποιος θέλει απαντάει)

Με ενα γρηγορο ψαξιμο στο google βρηκα αρκετο υλικο. Σιγουρα καποιες ασφαλιστικες το εχουν ψαξει το ζητημα, γιατι δεν ειναι μονο οι digital nomads αλλα και αλλοι τυποι ασφαλισμενων που ταξιδευουν διαρκως

www.travelinglifestyle.net/digital-nomad-insurance/]https://www.travelinglifestyle.net/digital-nomad-insurance/[/url]

 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.864
Like
2.249
Πόντοι
456
πριν λιγο καιρο ειχα κοιταξει για πιθανες πολεις στο με βαση καποια κριτηρια
  • γρηγορο ιντερνε τπου χρειαζομαι για την δουλεια
  • καθαρο αερα/απουσια ρυπανσης
  • λογικο κοστος
  • ευκολο να κανεις φιλους
  • χαλαρα ηθη:dancing:
  • αποσταση απο την ελλαδα

και ειχα βρει ορισμενες πολεις στην αναοτλικη ευρωπη (τσεχια, ουκρανια, ρουμανια κλπ)
Thanks γα την απάντηση dem. Η παράμετρος "ευκολο να κανεις φιλους" είναι κάτι που μας ξέφυγε μέχρι τώρα. Γενικά έχω ακούσει ότι σε λατινική αμερική (πχ κούβα, μεξικό) είναι το πιο εύκολο να "κάνεις φίλους".
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.872
Κριτικές
15
Like
11.869
Πόντοι
3.846
Aυτο κανω εγω τωρα.
Βρες μια εταιρεια που μπορει να σε στηριξει σε αυτο. Εμενα μου ειπαν να διαλεξω που θελω να μεινω στην Ευρωπη και ετσι διαλεξα την Αθηνα. Φορολογικα βεβαια ειμαι στην Αγγλια και το τελευταιο καιρο ημουν Ασια. Δε ξερω ποσο θα μεινω Ελλαδα και που θα παω μετα, παντως διαλεξα την Αγγλια ως βαση μου.
Για κάποιον που αλλάζει συχνά χώρες διαμονής, από ασφαλιστική κάλυψη τι επιλογές υπάρχουν; Υπάρχουν εταιρείες που προσφέρουν παγκόσμια ασφάλιση υγείας;

(όποιος θέλει απαντάει)
Και που απαντάμε δεν βλέπω να εκτιμάς εσύ και οι υπόλοιποι τις απαντησεις,

Λοιπόν άντε να σου δώσω άλλη μια λύση, αν και γνωστό.
Στην Ευρώπη όλοι είμαστε καλλυμένοι για νοσκομεία εφόσον βγάλεις την Ευρωπαική κάρτα ασφάλισης.
Αν μιλάς για εξετάσεις κλπ, αμφιβάλλω να υπάρχει δωρεάν κάλυψη σε ξένη χώρα εκτός της έδρας σου.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.872
Κριτικές
15
Like
11.869
Πόντοι
3.846
δεν θα σχολιασω τις θεωριες συνομωσιας γιατι ειναι για γελια (ενδεικτικα η βιομηχανια του αλκοολ αξιζει www.statista.com/statistics/696641/market-value-alcoholic-beverages-worldwide/#:~:text=The%20global%20market%20size%20of,1.75%20trillion%20dollars%20by%202024.]1,5 τρις[/url] και η βομιχανια διασκεδασης αλλα www.statista.com/statistics/237749/value-of-the-global-entertainment-and-media-market/#:~:text=In%20the%20United%20States%20the,billion%20U.S.%20dollars%20by%202020.]700 δις[/url] και καποιοι λενε οτι πανε να μας κλεισουνε μεσα απο τις 6)

επι της ουσιας τωρα επειδη δουλευω απο το σπιτι 7 χρονια τωρα και ειμαι λιγο ψηφιακος νομας. εγω ειμαι μεταξυ αθηνας και επαρχιας πλεον. αν ειχα οικογενεια θα ημουν μονιμα επαρχια. για τις μεγαλες πολεις που αναφερθηκαν δεν νομιζω οτι αξιζουν. καταρχην το κοστος ζωης ειναι πολυ μεγαλο (εγω εδινα 1400 λιρες με συγκατοικο στο λονδινο πριν 3 χρονια, ενω για μονος μου θα εδινα 1000), ειναι απροσωπες λογω μεγεθους και ο καθημερινος ρυθμος εξουθενωνει
για τα νησια οπως ειπε και ο διογενης, αυτοι που ψηφισαν στο twiter θα ειχαν στο μυαλο τους το mama mia. η ζωη στα νησια τον χειμωνα δεν ειναι ευκολη και οι περισσοτεροι θα το μετανιωναν μετα απο λιγο
για την αιγυποτ που ρωτησε ο διογενης εγω δεν θα πηγιανα λογω Internet και ασφαλειας. γενικα στην μεση αναοτλη το μονο μερος που θα πηγαινα να ηταν το τελ αβιβ ισως.

πριν λιγο καιρο ειχα κοιταξει για πιθανες πολεις στο με βαση καποια κριτηρια
  • γρηγορο ιντερνε τπου χρειαζομαι για την δουλεια
  • καθαρο αερα/απουσια ρυπανσης
  • λογικο κοστος
  • ευκολο να κανεις φιλους
  • χαλαρα ηθη:dancing:
  • αποσταση απο την ελλαδα

και ειχα βρει ορισμενες πολεις στην αναοτλικη ευρωπη (τσεχια, ουκρανια, ρουμανια κλπ)
Σόρυ που στο χαλάω, αλλά Ψηφιακός Νομάς και μέσα στην χώρα σου είναι αστείο να το λες.

Ψηφιακός νομάς είναι αυτός που αλλάζει 3-4 χώρες μέσα στην χρονιά. Αλλιώς μην το λες καν.
Έχω γνωστούς που μέσα στους 12 μήνες (προ ιού) πέρναγαν 3 μήνες Ταυλάνδη, 2 Βιετνάμ, 2 Κύπρο και το υπόλοιπο διάστημα μέσα στην Ευρώπη.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.864
Like
2.249
Πόντοι
456
Για κάποιον που αλλάζει συχνά χώρες διαμονής, από ασφαλιστική κάλυψη τι επιλογές υπάρχουν; Υπάρχουν εταιρείες που προσφέρουν παγκόσμια ασφάλιση υγείας;

(όποιος θέλει απαντάει)
Με ενα γρηγορο ψαξιμο στο google βρηκα αρκετο υλικο. Σιγουρα καποιες ασφαλιστικες το εχουν ψαξει το ζητημα, γιατι δεν ειναι μονο οι digital nomads αλλα και αλλοι τυποι ασφαλισμενων που ταξιδευουν διαρκως
www.travelinglifestyle.net/digital-nomad-insurance/]https://www.travelinglifestyle.net/digital-nomad-insurance/[/url]
Αυτά που προτείνει εκεί μέσα το site μου φαίνονται κυρίως ταξιδιωτικές ασφαλίσεις, πανάκριβες και με διάφορα παραθυράκια ώστε να μην σε καλύπτουν όταν χρειαστεί (αεριτζήδες).
Για να προσθέσω κι εγώ τι περίπου εννοώ, θυμάμαι κάποτε διαφήμιζαν μία ασφάλεια νοσοκομειακής κάλυψης (μόνο) από τη eurobank, με περίπου 30 ευρώ το μήνα. Βλέπω ότι τα συνεργαζόμενα νοσοκομεία βρίσκονται και εκτός Ελλάδας (χώρες μεσογείου και ΕΕ).
Μεγάλες σοβαρές ασφαλιστικές εταιρείες σίγουρα έχουν πακέτα κάλυψης στο εξωτερικό, όπως πρότεινε κι ο john πιο πάνω (ευχαριστώ john :hi: ).
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.864
Like
2.249
Πόντοι
456
Για κάποιον που αλλάζει συχνά χώρες διαμονής, από ασφαλιστική κάλυψη τι επιλογές υπάρχουν; Υπάρχουν εταιρείες που προσφέρουν παγκόσμια ασφάλιση υγείας;
(όποιος θέλει απαντάει)
Και που απαντάμε δεν βλέπω να εκτιμάς εσύ και οι υπόλοιποι τις απαντησεις,

Λοιπόν άντε να σου δώσω άλλη μια λύση, αν και γνωστό.
Στην Ευρώπη όλοι είμαστε καλλυμένοι για νοσκομεία εφόσον βγάλεις την Ευρωπαική κάρτα ασφάλισης.
Αν μιλάς για εξετάσεις κλπ, αμφιβάλλω να υπάρχει δωρεάν κάλυψη σε ξένη χώρα εκτός της έδρας σου.
Αυτή την κάρτα για να τη βγάλεις πρέπει να είσαι ασφαλισμένος στον ΕΟΠΠΥ έτσι; Δηλαδή πρέπει να φαίνεσαι ας πούμε ελ. επαγγελματίας εντός Ελλάδας και να πληρώνεις τα παράλογα ποσά που ζητάνε; (ή να βρεις κανένα παραθυράκι από ΟΓΑ ή πληρωμένα ένσημα ΙΚΑ (50/έτος είναι δε θυμάμαι))
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.731
Κριτικές
15
Like
6.455
Πόντοι
8.345
δλδ αν νοικιάζεις σπίτι στην ρουμανία και φορολογείσαι εκεί αλλά τον περισσότερο χρόνο μενεις πχ ιταλία, πως θα το βρουν?

θεωρητικα δεν θα το βρουν, αλλα τι θα κανεις οταν χρειαστεις να σου στειλουν νεο laptop, χαρτια κοκ? δεν μπορεις να λες συνεχεια οτι λειπεις σε ταξιδι και σε καθε περιπτωση εισαι εκτεθειμενος
εμενα μου ειπαν οτι μπορω να πληρωνομαι αγγλια και να μενω ελλαδα, για να μου τα γυρισουν 3 μηνες μετα και να μου πουν οτι πρεπει να μετακινηθω επισημα

Άστους να λένε μαλακίες φίλε.
Σάμπως δεν χορτάσαμε νυχτερινή διασκέδαση το 2020 ;

Οι συνωμοσιολόγοι αμφισβητούν και το ότι ... μπορούμε π.χ. από την αθήνα , να πάμε μια βόλτα στη λειβαδιά !

Επίσης αμφισβητούν ότι ο Α Παγκόσμιος έγινε επειδή δολοφονήθηκε ο αρχιδούκας φερδινάνδος στο σεράγιεβο.

ή ότι ήταν αυτοκτονία ο θάνατος του αλέξανδρου κορυζή ... όταν όλοι ξέρουμε ότι αυτοκτόνησε ... με 2 σφαίρες στην καρδιά ... με περίστροφο ...

οταν διαλυσουν μια βιομηχανια 2 τρις δολλαριων (οσο ειναι ολη η αμυντικη βιομηχανια btw) ξαναελα, μεχρι τοτε ειναι για γελια αυτα που ειπες

Σόρυ που στο χαλάω, αλλά Ψηφιακός Νομάς και μέσα στην χώρα σου είναι αστείο να το λες.

Ψηφιακός νομάς είναι αυτός που αλλάζει 3-4 χώρες μέσα στην χρονιά. Αλλιώς μην το λες καν.
Έχω γνωστούς που μέσα στους 12 μήνες (προ ιού) πέρναγαν 3 μήνες Ταυλάνδη, 2 Βιετνάμ, 2 Κύπρο και το υπόλοιπο διάστημα μέσα στην Ευρώπη.

προβλημα τους. σορυ που στο χαλαω αλλα οταν η δουλεια μου πρακτικα ειναι στην αμερικη και εγω δουλευω απο το σπιτι μου στην επαρχια ειμαι ψηφιακος νομας. η αποψη σου περιττευει

Αυτή την κάρτα για να τη βγάλεις πρέπει να είσαι ασφαλισμένος στον ΕΟΠΠΥ έτσι; Δηλαδή πρέπει να φαίνεσαι ας πούμε ελ. επαγγελματίας εντός Ελλάδας και να πληρώνεις τα παράλογα ποσά που ζητάνε; (ή να βρεις κανένα παραθυράκι από ΟΓΑ ή πληρωμένα ένσημα ΙΚΑ (50/έτος είναι δε θυμάμαι))
πρεπει να εισαι εργαζομενος σε μια απο τις ευρωπαικες χωρες που συμμετεχουν. πχ και ρουμανια να δουλευεις την εχεις
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Aυτο κανω εγω τωρα.
Βρες μια εταιρεια που μπορει να σε στηριξει σε αυτο. Εμενα μου ειπαν να διαλεξω που θελω να μεινω στην Ευρωπη και ετσι διαλεξα την Αθηνα. Φορολογικα βεβαια ειμαι στην Αγγλια και το τελευταιο καιρο ημουν Ασια. Δε ξερω ποσο θα μεινω Ελλαδα και που θα παω μετα, παντως διαλεξα την Αγγλια ως βαση μου.

Μπράβο σου, μαγκιά σου. Είσαι contractor η με payslip? Σου επιτρέπουν να μένεις όσο καιρό θέλεις εκτός Αγγλίας; Μπορείς να μείνεις δηλαδή θεωρητικά όλο το χρόνο Ελλάδα; Όταν λες ήσουν φορολογικά Ασία πως το είχες στήσει; Ltd με έδρα χώρα της Ασίας να φανταστώ ή κάτι διαφορετικό;
Τέλος αν επιτρέπεται σε τι τομέα είσαι;

Οποιαδήποτε πληροφορία από όσους το έχετε ήδη βιώσει, είναι πολύτιμη για τους υπόλοιπους...

contractor μηχανικος ειμαι. Θα μεινω ελλαδα για τουλαχιστον ενα χρονο και μετα βλεπουμε. Στην ασια δε σε συμφερει να ανηκεις φορολογικα. Στην αγγλια εμενα προσωπικα με συμφερει.Ελλαδα δε θα το σκεφτομουν καθολου.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.000
Πόντοι
2.606
Αν ήμουνα ψηφιακός νομάς θα άραζα σε μια πόλη σαν το Λβωφ.Χαμηλά ενοίκια,φοιτητούπολη άπειρες δυνατότητες για ταξίδια,πάρτυ κτλ.
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Αν ήμουνα ψηφιακός νομάς θα άραζα σε μια πόλη σαν το Λβωφ.Χαμηλά ενοίκια,φοιτητούπολη άπειρες δυνατότητες για ταξίδια,πάρτυ κτλ.

Wroclav θα έμενες; Παίζει μία ευκαιρία εκεί (όχι όμως για νομάς, πρέπει να είσαι εκεί)
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.000
Πόντοι
2.606
Αν ήμουνα ψηφιακός νομάς θα άραζα σε μια πόλη σαν το Λβωφ.Χαμηλά ενοίκια,φοιτητούπολη άπειρες δυνατότητες για ταξίδια,πάρτυ κτλ.

Wroclav θα έμενες; Παίζει μία ευκαιρία εκεί (όχι όμως για νομάς, πρέπει να είσαι εκεί)

Εννοείται.Βρότσλαβ?Τι λες τώρα.Επί γης παράδεισος.Τέτοια νυχτερινή ζωή μόνο η Κρακοβία άντε και η Βαρσοβία έχουν.Τα απόλυτα ψωλέττα.
Αυτό θα ήταν σαν όνειρο να μείνεις ένα εξάμηνο Βρότσλαβ.Καλά 2008-2013 αν είχες προλάβει τις καλές εποχές θα είχες ξεσκιστεί,δεν το συζητάμε.Αλλά και τώρα καλά είναι πολύ καλύτερα από Δύση.
Αυτές είναι πόλεις παράδεισοι,εγώ έχω κάνει 12 και 15 ώρες με το τρένο μόνο για να μείνω ΣΚ στο Βρότσλαβ.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.000
Πόντοι
2.606
Μόνο να πας Grey club και Cherry Wroclaw δε χρειάζεσαι τίποτα άλλο.Θα είσαι όλη τη βδομάδα ευτυχισμένος με το υπερθέαμα.
Συν τέλειο ιστορικό κέντρο,άπειρα φαγάδικα,το Κατοβίτσε και η Κρακωβία δίπλα και όλη η Σιλεσία στα πόδια σου.Οι τιμές χαμηλές,τα ενοίκια όμως πρέπει να είναι ακριβά.Αν πας βέβαια εκτός κέντρου σε κομμουνιστικές πολυκατοικίες θα είναι σίγουρα αρκετά φτηνότερα.
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Aυτο κανω εγω τωρα.
Βρες μια εταιρεια που μπορει να σε στηριξει σε αυτο. Εμενα μου ειπαν να διαλεξω που θελω να μεινω στην Ευρωπη και ετσι διαλεξα την Αθηνα. Φορολογικα βεβαια ειμαι στην Αγγλια και το τελευταιο καιρο ημουν Ασια. Δε ξερω ποσο θα μεινω Ελλαδα και που θα παω μετα, παντως διαλεξα την Αγγλια ως βαση μου.
Για κάποιον που αλλάζει συχνά χώρες διαμονής, από ασφαλιστική κάλυψη τι επιλογές υπάρχουν; Υπάρχουν εταιρείες που προσφέρουν παγκόσμια ασφάλιση υγείας;

(όποιος θέλει απαντάει)

εχω ιδιωτικη ασφαλεια την εκανα στην Αγγλια κ ειναι ιντερνατιοναλ δηλωνω που θα μεινω και με καλυπτει
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom