Νέα

Ψηφιακός νομάς. Επιλογή τοποθεσίας. Τρόπος ζωής

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.498
Κριτικές
1
Like
7.517
Πόντοι
2.306
Θεωρώ ακόμα πιο ενδιαφέρον τον ψηφιακο ρομά...ήδη η Πολιτεια κάνει ενέργειες....
 

Συνημμένα

  • 1596FBE0-048E-40CF-9D9F-EAC7223F2179.jpeg
    1596FBE0-048E-40CF-9D9F-EAC7223F2179.jpeg
    51 KB · Εμφανίσεις: 21
OP
OP
Δ
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Προς diogenis_c (για κάποιον λόγο δε με αφήνει να κάνω παράθεση)

Εδώ είναι ένας τύπος που το έχει ψάξει πάρα πολύ και έχει πολλά άρθρα στο σαιτ-blog του. Εδώ 2 πρόσφατα άρθρα για Μπάνσκο και Σόφια Βουλγαρία.

[URL unfurl="true"]https://micropreneur.life/life-in-bansko-for-digital-nomads/[/url]

[URL unfurl="true"]https://micropreneur.life/life-in-sofia-for-digital-nomads/[/url]

Έχει και πολλά άλλα άρθρα για το πως έστησε όλο το σκηνικό και τον τρόπο ζωής του αναφορικά με φορολογικά, ασφάλιση, κλπ ξεκινώντας από την ίδρυση εταιρίας στην Εσθονία.
Ωστόσο να προειδοποιήσω ότι παρότι τα λέει πολύ καλά, δεν τον θεωρώ 100% αξιόπιστο σε όσα λέει ειδικά για την ίδρυση ετιαρίας στην Εσθονία γιατί προμοτάρει μία σελίδα μεσαζόντων για τέτοιες υπηρεσίες, πίσω από την οποία βρίσκεται ο ίδιος (το αναφέρει ωστόσο φανερά, δεν κρύβεται). Γενικά έχει μπόλικο και αξιόλογο υλικό για όποιον ενδιαφέρεται. Πάντως η Βουλγαρία πληροί τα περισσότερα κριτήρια που αναφέρεις, δηλαδή φθήνια, καλό κλίμα σχετικά, και κοντά στην Ελλάδα
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Εδώ μία δημοσκόπηση παρόμοια, που έθεσα στο twitter και τα αποτελέσματα, ως τροφή για σκέψη:
 

Συνημμένα

  • poll.jpg
    poll.jpg
    32,2 KB · Εμφανίσεις: 14
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Eντελώς τυχαία έπεσα πάνω σε αυτό. Το "κυνηγούν" εννοεί τους παρέχουν διευκολύνσεις για να εγκατασταθούν. Εγώ δεν είμαι και δεν έχω άποψη επί του θέματος. Το παραθέτω για τους ενδιαφερόμενους.

Τα κράτη κυνηγούν τους ψηφιακούς νομάδες
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.864
Like
2.249
Πόντοι
456
Βουλγαρία είναι (ή ήταν;) μία περίπτωση. Σχετικά χαμηλά ενοίκια έχει και στην Ελλάδα αν κάποιος πάει σε τόσο μικρό μέρος όπως το Μπάνσκο. Κλίμα χειρότερο (για τον εσθονό βέβαια το -10 είναι καλοκαίρι). Το καλό εκεί όμως είναι η πιο φιλελεύθερη νοοτροπία. Αν κάποιο μέρος μαζεύει "νομάδες" δημιουργείται "οικοσύστημα" που σίγουρα βοηθάει. Ενώ Ελλάδα πάντα θα βρίσκεται απέναντι στον μικρο-επιχειρηματία (όπως το γράφει στο άρθρο) το μίσος της κοινωνίας και του κράτους.

Για Ελλάδα που γράφει ο john καλά είναι άμα κάποιος έχει ήδη εδραιωθεί, βγάζει πάνω από το μέσο όρο και είναι κοντά στη σύνταξη χωρίς πολλές προοπτικές εξέλιξης.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.864
Like
2.249
Πόντοι
456
Εδώ μία δημοσκόπηση παρόμοια, που έθεσα στο twitter και τα αποτελέσματα, ως τροφή για σκέψη:
Καλά νομίζω όσοι ψήφισαν σε νησί έχουν τις διακοπές στο μυαλό τους και φαντάζονται πράγματα. Νησί είναι για συνταξιούχο μόνο.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.872
Κριτικές
15
Like
11.869
Πόντοι
3.846
Εδώ μία δημοσκόπηση παρόμοια, που έθεσα στο twitter και τα αποτελέσματα, ως τροφή για σκέψη:
Καλά νομίζω όσοι ψήφισαν σε νησί έχουν τις διακοπές στο μυαλό τους και φαντάζονται πράγματα. Νησί είναι για συνταξιούχο μόνο.
Είσαι τελείως άσχετος φίλε.
Γιατί σκέφτεσαι νησία μόνο από Ελλάδα, κάτι που δείχνει ότι δεν έχεις ταξιδέψει καθόλου.

Μάθε λοιπόν ότι υπάρχουν ακόμα και χώρες-νησιά όπως Μάλτα, Κύπρος ή και Κανάρια Νησιά που είναι γεμάτα με Νομάδες και δεν μιλάμε για παπούδια αλλά για νέα παιδιά.
Σε όλες αυτές τις περιοχές μόνο με Αγγλικά είσαι κομπλέ ενώ έχει πολύ καλό ίντερνετ και φορολογικές ελαφρύνσεις.

Θα ακούσαμε και άλλες τέτοιες εξυοπνάδες εδώ μέσα;
Καλύτερα όποιος δεν γνωρίζει επί του θέματος απλά να ρωτάει και να κάθεται να ακούει από το να πετάει τέτοιες παπαριές.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.864
Like
2.249
Πόντοι
456
Σήμερα το πρωί δημοσιεύτηκε; Μας διαβάζει ο δημοσιογράφος :P

Το άρθρο προτείνει και τις ακτές της κροατίας, κάτι που δεν το έχουμε πει ακόμη εδώ. Κοντά όπως η Βουλγαρία και ίσως πιο προσιτό και φθηνότερο (;)

 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Σήμερα το πρωί δημοσιεύτηκε; Μας διαβάζει ο δημοσιογράφος :P

Το άρθρο προτείνει και τις ακτές της κροατίας, κάτι που δεν το έχουμε πει ακόμη εδώ. Κοντά όπως η Βουλγαρία και ίσως πιο προσιτό και φθηνότερο (;)

Η Κροατια ειναι αξιομαχος αντιπαλος.
Ειχα διαβασει μια ψηφοφορια που ρωτουσε "Ποια θεωρειτε πιο ομορφη χωρα της Μεσογειου" και η Κροατια ηταν πανω απο την Ελλαδα
Αν θυμαμαι η σειρα ηταν Ισπανια, Ιταλια, Κροατια, και Ελλαδα νομιζω 4η η 5η
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.498
Κριτικές
1
Like
7.517
Πόντοι
2.306
Εδώ μία δημοσκόπηση παρόμοια, που έθεσα στο twitter και τα αποτελέσματα, ως τροφή για σκέψη:
Καλά νομίζω όσοι ψήφισαν σε νησί έχουν τις διακοπές στο μυαλό τους και φαντάζονται πράγματα. Νησί είναι για συνταξιούχο μόνο.
Είσαι τελείως άσχετος φίλε.
Γιατί σκέφτεσαι νησία μόνο από Ελλάδα, κάτι που δείχνει ότι δεν έχεις ταξιδέψει καθόλου.

Μάθε λοιπόν ότι υπάρχουν ακόμα και χώρες-νησιά όπως Μάλτα, Κύπρος ή και Κανάρια Νησιά που είναι γεμάτα με Νομάδες και δεν μιλάμε για παπούδια αλλά για νέα παιδιά.
Σε όλες αυτές τις περιοχές μόνο με Αγγλικά είσαι κομπλέ ενώ έχει πολύ καλό ίντερνετ και φορολογικές ελαφρύνσεις.

Θα ακούσαμε και άλλες τέτοιες εξυοπνάδες εδώ μέσα;
Καλύτερα όποιος δεν γνωρίζει επί του θέματος απλά να ρωτάει και να κάθεται να ακούει από το να πετάει τέτοιες παπαριές.
Η Ελλάδα (αν είχε ποτέ ένα σοβαρό και μακρόπνοο πλάνο ανάπτυξης) θα μπορούσε κάλλιστα να αποτελεί χώρα φιλοξενίας ψηφιακών νομάδων με οφέλη σε έσοδα από υπηρεσίες, ξενοδοχεία, ψηφιακές υποδομές κλπ.
Οι πιο ενδιαφέροντες και επιτυχημένοι τέτοιοι νομάδες είναι τύποι με RV ή ιστιοπλοϊκα οι οποίοι οργώνουν τον κόσμο δουλεύοντας από ένα λαπτοπ , πουλώντας τις περισσότερες φορές σε ψηφιακές πλατφόρμες τον τρόπο ζωής τους στους συμβιβασμένους νοικοκύρηδες που πάντα ήλπιζαν και ελπίζουν στην απόδραση από την ρουτίνα.
Το κλίμα και τη φυσική ομορφιά τα έχουμε, την ποιότητα ζωής την έχουμε, λείπουν η ευρυζωνικότητα, το νομικό πλαίσιο, οι λογής υπηρεσίες που θα έλκυαν ένα ψηφιακό νομάδα για ένα μέρος του χρόνου αλλά πάνω από όλα λείπει η βούληση ( βλέπε άθλιες και λιγοστές μαρίνες).
Είναι πολύ πιο εύκολο να ζεις με απλωμένο το χέρι από το να προσπαθείς να φέρεις ένα σχέδιο σε πέρας....
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.864
Like
2.249
Πόντοι
456
Εδώ μία δημοσκόπηση παρόμοια, που έθεσα στο twitter και τα αποτελέσματα, ως τροφή για σκέψη:
Καλά νομίζω όσοι ψήφισαν σε νησί έχουν τις διακοπές στο μυαλό τους και φαντάζονται πράγματα. Νησί είναι για συνταξιούχο μόνο.
Είσαι τελείως άσχετος φίλε.
Γιατί σκέφτεσαι νησία μόνο από Ελλάδα, κάτι που δείχνει ότι δεν έχεις ταξιδέψει καθόλου.

Μάθε λοιπόν ότι υπάρχουν ακόμα και χώρες-νησιά όπως Μάλτα, Κύπρος ή και Κανάρια Νησιά που είναι γεμάτα με Νομάδες και δεν μιλάμε για παπούδια αλλά για νέα παιδιά.
Σε όλες αυτές τις περιοχές μόνο με Αγγλικά είσαι κομπλέ ενώ έχει πολύ καλό ίντερνετ και φορολογικές ελαφρύνσεις.
Αυτά τα νησια είναι κράτη με ειδικές νομοθεσίες για να προσελκύουν κεφάλαιο, για "ξέπλυμα", χαμηλή φορολογία κλπ. Δεν πάει εκεί ο κόσμος επειδή είναι ένα "ήρεμο νησί" όπως γράφει η ψηφοφορία. Θα μπορούσε να είναι και ένα ηπειρωτικό κρατίδιο που να προσφέρει αυτές τις διευκολύνσεις και οι "νομάδες" να πηγαίνουν εκεί. Αμφιβάλλω αν και αυτός που έθεσε την ψηφοφορία είχε στο μυαλό του τη Μάλτα για "ήρεμο νησί". Σου λέω 99% ο κόσμος νομίζει ότι ο "νομάς" αράζει όλη την ώρα του κάτω από ένα κοκκοφοίνικα σε μια ερημική παραλία.

ΥΓ. Δεν είμαι "ψηφιακός νομάς" ούτε το παίζω ως τέτοιος.
 

spyros21athens

Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2015
Μηνύματα
364
Like
897
Πόντοι
81
George71 Βρήκες θέμα να αναλύσεις στο μπου.
Πόσοι νομίζεις από εδώ μέσα έχουν ιδέα για Digital Νomads;

Καταρχήν φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα. Ποιες 180ημέρες; Ποιος το ορίζει αυτό; Υπάρχουν χώρες όπως η Κύπρος που ζητούν 60ημέρες παρουσίας.
Έχω πολλούς φίλους Digital Nomads στην Κύπρο που ταξιδεύουν συνεχώς και ανήκω και σε διεθνή γκρουπ με τέτοιο κόσμο.

Γενικά είναι θεωρητική η ερώτηση ή βρήκες δουλειά που το υποστηρίζει;
Για να ξέρουμε αν μιλάμε σοβαρά ή για χαβαλέ.
πες λοιπον τη δικη σου αποψη γενικα και ειδικα αν θελεις...χωρις πλακα
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
[quote author=George71 link= ]Καλησπέρα συναγωνιστές. Ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε πρακτικά θέματα γύρω από τον νέο τρόπο ζωής που σε λίγα χρόνια θα γίνει κανονικότητα στον πλανήτη μας, ειδικά για τη νέα γενιά. Αυτόν του ψηφιακού νομά.
Ας πούμε ότι έχετε τη δυνατότητα να εργάζεστε εξ αποστάσεως επί μονίμου βάσεως (ασχέτου πανδημίας, κλπ) για τα επόμενα πολλά χρόνια. Πως θα οργανώνατε τη ζωή σας; Κατ' αρχήν που θα επιλέγατε να μείνετε; Αθήνα; Ελληνική επαρχία; Ελληνικό νησί; Σλαβική χώρα; Δυτική χώρα; Σε κάποια μεγαλούπολη σαν το Παρίσι-Λονδίνο κλπ για να ζείτε με παλμό; Η μήπως δε θα μένατε πουθενά μόνιμα αλλά θα ταξιδεύατε διαρκώς μοιράζοντας το χρόνο σας σε διάφορες τοποθεσίες;
Ένα μεγάλο δεύτερο θέμα είναι το φορολογικό. Εάν επιλέγατε να ταξιδεύετε διαρκώς, πως θα κανονίζατε τα φορολογικά; Πρακτικά δε θα μένατε σε καμία χώρα πάνω από 180 ημέρες το έτος, επομένως δε θα ήσασταν φορολογικά υπόχρεοι σε κανένα κράτος! Πως αλήθεια αντιμετωπίζεται μία τέτοια κατάσταση από τις φορολογικές αρχές; Είναι νόμιμο; Και πως κανονίζεται;
[/quote]

Aυτο κανω εγω τωρα.
Βρες μια εταιρεια που μπορει να σε στηριξει σε αυτο. Εμενα μου ειπαν να διαλεξω που θελω να μεινω στην Ευρωπη και ετσι διαλεξα την Αθηνα. Φορολογικα βεβαια ειμαι στην Αγγλια και το τελευταιο καιρο ημουν Ασια. Δε ξερω ποσο θα μεινω Ελλαδα και που θα παω μετα, παντως διαλεξα την Αγγλια ως βαση μου.


 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.872
Κριτικές
15
Like
11.869
Πόντοι
3.846
George71 Βρήκες θέμα να αναλύσεις στο μπου.
Πόσοι νομίζεις από εδώ μέσα έχουν ιδέα για Digital Νomads;

Καταρχήν φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα. Ποιες 180ημέρες; Ποιος το ορίζει αυτό; Υπάρχουν χώρες όπως η Κύπρος που ζητούν 60ημέρες παρουσίας.
Έχω πολλούς φίλους Digital Nomads στην Κύπρο που ταξιδεύουν συνεχώς και ανήκω και σε διεθνή γκρουπ με τέτοιο κόσμο.

Γενικά είναι θεωρητική η ερώτηση ή βρήκες δουλειά που το υποστηρίζει;
Για να ξέρουμε αν μιλάμε σοβαρά ή για χαβαλέ.
πες λοιπον τη δικη σου αποψη γενικα και ειδικα αν θελεις...χωρις πλακα

Καταρχήν οι πιο πολλοί έχουν μπερδέψει την Λούτσα με την βούρτσα.

Έχουν μπερδέψει τους Νομάδες με τίποτα άτομα που είναι εκτός φορολογίας, ελέγχου από τα κράτη, όλη μέρα πίνουν καφέ και αράζουν κάτω από φοινικιες.
Που κάτι τέτοιο αμφιβάλλω και αν υπάρχει κιόλας.

Όχι, οι Νομάδες είναι δηλωμένοι κανονικά σε κάποια χώρα, φορολογούνται εκεί αλλά πέρα από την μίνιμουμ περίοδο παραμονής σε αυτή την χώρα, μπορούν να ταξιδέουν και να δουλεύουν από όποια χώρα θέλουν. Γιατί οι περισσότεροι ασχολούνται με Online marketing, Coaching, Εcommerce και άλλες τέτοιες online υπηρεσίες.
Οπότε ναι μπορούν να δουλεύουν από το διαμέρισμα, την πισίνα, την παραλία, το καφέ κλπ
Αλλά δουλεύουν. Δεν ξύνουν τα αρχιδια τους. Και πληρώνουν και φόρους κανονικά. Απλά όχι τους κλασικούς που ξέρετε όλοι.
Και αυτά σας τα λέω έχω γνωρίσει δεκάδες από αυτούς που έχουν μείνει και δουλέψει στις προηγούμενες χώρες που ανέφερα.

Οκ τα ξεκαθαρίσαμε αυτά για αρχή για να μην γράφει ο καθένας ότι θεωρίες φαντασίας έχει ακούσει;
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.731
Κριτικές
15
Like
6.455
Πόντοι
8.345
Εδώ μία δημοσκόπηση παρόμοια, που έθεσα στο twitter και τα αποτελέσματα, ως τροφή για σκέψη:
Καλά νομίζω όσοι ψήφισαν σε νησί έχουν τις διακοπές στο μυαλό τους και φαντάζονται πράγματα. Νησί είναι για συνταξιούχο μόνο.
Είσαι τελείως άσχετος φίλε.
Γιατί σκέφτεσαι νησία μόνο από Ελλάδα, κάτι που δείχνει ότι δεν έχεις ταξιδέψει καθόλου.

Μάθε λοιπόν ότι υπάρχουν ακόμα και χώρες-νησιά όπως Μάλτα, Κύπρος ή και Κανάρια Νησιά που είναι γεμάτα με Νομάδες και δεν μιλάμε για παπούδια αλλά για νέα παιδιά.
Σε όλες αυτές τις περιοχές μόνο με Αγγλικά είσαι κομπλέ ενώ έχει πολύ καλό ίντερνετ και φορολογικές ελαφρύνσεις.

Θα ακούσαμε και άλλες τέτοιες εξυοπνάδες εδώ μέσα;
Καλύτερα όποιος δεν γνωρίζει επί του θέματος απλά να ρωτάει και να κάθεται να ακούει από το να πετάει τέτοιες παπαριές.

οταν λεει ηρεμο νησι ενας ελληνας εννοει την ικαρια και την σιφνο οχι την μαλτα και την κυπορ, που δεν θεωρουνται νησια, αλλα νησιοτικες χωρες
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Aυτο κανω εγω τωρα.
Βρες μια εταιρεια που μπορει να σε στηριξει σε αυτο. Εμενα μου ειπαν να διαλεξω που θελω να μεινω στην Ευρωπη και ετσι διαλεξα την Αθηνα. Φορολογικα βεβαια ειμαι στην Αγγλια και το τελευταιο καιρο ημουν Ασια. Δε ξερω ποσο θα μεινω Ελλαδα και που θα παω μετα, παντως διαλεξα την Αγγλια ως βαση μου.

Μπράβο σου, μαγκιά σου. Είσαι contractor η με payslip? Σου επιτρέπουν να μένεις όσο καιρό θέλεις εκτός Αγγλίας; Μπορείς να μείνεις δηλαδή θεωρητικά όλο το χρόνο Ελλάδα; Όταν λες ήσουν φορολογικά Ασία πως το είχες στήσει; Ltd με έδρα χώρα της Ασίας να φανταστώ ή κάτι διαφορετικό;
Τέλος αν επιτρέπεται σε τι τομέα είσαι;

Οποιαδήποτε πληροφορία από όσους το έχετε ήδη βιώσει, είναι πολύτιμη για τους υπόλοιπους...
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.059
Κριτικές
10
Like
13.057
Πόντοι
3.846
George71 Βρήκες θέμα να αναλύσεις στο μπου.
Πόσοι νομίζεις από εδώ μέσα έχουν ιδέα για Digital Νomads;

Καταρχήν φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα. Ποιες 180ημέρες; Ποιος το ορίζει αυτό; Υπάρχουν χώρες όπως η Κύπρος που ζητούν 60ημέρες παρουσίας.
Έχω πολλούς φίλους Digital Nomads στην Κύπρο που ταξιδεύουν συνεχώς και ανήκω και σε διεθνή γκρουπ με τέτοιο κόσμο.

Γενικά είναι θεωρητική η ερώτηση ή βρήκες δουλειά που το υποστηρίζει;
Για να ξέρουμε αν μιλάμε σοβαρά ή για χαβαλέ.
πες λοιπον τη δικη σου αποψη γενικα και ειδικα αν θελεις...χωρις πλακα

Καταρχήν οι πιο πολλοί έχουν μπερδέψει την Λούτσα με την βούρτσα.

Έχουν μπερδέψει τους Νομάδες με τίποτα άτομα που είναι εκτός φορολογίας, ελέγχου από τα κράτη, όλη μέρα πίνουν καφέ και αράζουν κάτω από φοινικιες.
Που κάτι τέτοιο αμφιβάλλω και αν υπάρχει κιόλας.

Όχι, οι Νομάδες είναι δηλωμένοι κανονικά σε κάποια χώρα, φορολογούνται εκεί αλλά πέρα από την μίνιμουμ περίοδο παραμονής σε αυτή την χώρα, μπορούν να ταξιδέουν και να δουλεύουν από όποια χώρα θέλουν. Γιατί οι περισσότεροι ασχολούνται με Online marketing, Coaching, Εcommerce και άλλες τέτοιες online υπηρεσίες.
Οπότε ναι μπορούν να δουλεύουν από το διαμέρισμα, την πισίνα, την παραλία, το καφέ κλπ
Αλλά δουλεύουν. Δεν ξύνουν τα αρχιδια τους. Και πληρώνουν και φόρους κανονικά. Απλά όχι τους κλασικούς που ξέρετε όλοι.
Και αυτά σας τα λέω έχω γνωρίσει δεκάδες από αυτούς που έχουν μείνει και δουλέψει στις προηγούμενες χώρες που ανέφερα.

Οκ τα ξεκαθαρίσαμε αυτά για αρχή για να μην γράφει ο καθένας ότι θεωρίες φαντασίας έχει ακούσει;


Έχει σημασία αν μιλάμε για κάτοχο εταιρείας ή μισθωτό υπάλληλο. Αν είσαι υπάλληλος έχεις πάντα περισσότερες δεσμεύσεις. Επίσης έχιε σημασία αν είσαι μόνος σου ή κουβαλάς και άλλο κόσμο (γυναικόπαιδα) μαζί σου. Αλλά ας μείνουμε στο σενάριο άντρας μόνος που από ότι βλέπω είναι και η περίπτωση που απασχολεί κυρίως τον κόσμο.

Φίλος που πήγε από Θεσσαλονίκη στο Κράκοβ μου είπε ότι ήταν πολύ εύκολο να ανοίξει εταιρεία εκεί και γενικά υπάρχει ελάχιστη γραφειοκρατία. Γεγονός είναι πάντως ότι ειδικά για τον ελεύθερο επαγγελματία η Ελλάδα δεν είναι καθόλου καλή επιλογή.
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.731
Κριτικές
15
Like
6.455
Πόντοι
8.345
Aυτο κανω εγω τωρα.
Βρες μια εταιρεια που μπορει να σε στηριξει σε αυτο. Εμενα μου ειπαν να διαλεξω που θελω να μεινω στην Ευρωπη και ετσι διαλεξα την Αθηνα. Φορολογικα βεβαια ειμαι στην Αγγλια και το τελευταιο καιρο ημουν Ασια. Δε ξερω ποσο θα μεινω Ελλαδα και που θα παω μετα, παντως διαλεξα την Αγγλια ως βαση μου.

Μπράβο σου, μαγκιά σου. Είσαι contractor η με payslip? Σου επιτρέπουν να μένεις όσο καιρό θέλεις εκτός Αγγλίας; Μπορείς να μείνεις δηλαδή θεωρητικά όλο το χρόνο Ελλάδα; Όταν λες ήσουν φορολογικά Ασία πως το είχες στήσει; Ltd με έδρα χώρα της Ασίας να φανταστώ ή κάτι διαφορετικό;
Τέλος αν επιτρέπεται σε τι τομέα είσαι;

Οποιαδήποτε πληροφορία από όσους το έχετε ήδη βιώσει, είναι πολύτιμη για τους υπόλοιπους...


δεν μπροεις να εισαι φορολογικα αγγλια και να μενεις ελλαδα. υπαρχει ελαχιστο διαστημα που μπορεις να μενεις εκτος αγγλιας, οταν επεστρεψα ελλαδα απο αγγλια η εταιρια μου μετα απο μερικους μηνες μου ειπε οτι πρεπει να κανω transfer στην ελληνικη θυγατρικης της. ειμαι σε εταρια it εγω
φορολογικα εισαι εκει που μενεις, δεν γινεται αλλιως. απο περιεργεια θα ηθελα να εγω να μαθω τι εχει κανει η συναγωνιστρια
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.731
Κριτικές
15
Like
6.455
Πόντοι
8.345
δεν θα σχολιασω τις θεωριες συνομωσιας γιατι ειναι για γελια (ενδεικτικα η βιομηχανια του αλκοολ αξιζει www.statista.com/statistics/696641/market-value-alcoholic-beverages-worldwide/#:~:text=The%20global%20market%20size%20of,1.75%20trillion%20dollars%20by%202024.]1,5 τρις[/url] και η βομιχανια διασκεδασης αλλα www.statista.com/statistics/237749/value-of-the-global-entertainment-and-media-market/#:~:text=In%20the%20United%20States%20the,billion%20U.S.%20dollars%20by%202020.]700 δις[/url] και καποιοι λενε οτι πανε να μας κλεισουνε μεσα απο τις 6)

επι της ουσιας τωρα επειδη δουλευω απο το σπιτι 7 χρονια τωρα και ειμαι λιγο ψηφιακος νομας. εγω ειμαι μεταξυ αθηνας και επαρχιας πλεον. αν ειχα οικογενεια θα ημουν μονιμα επαρχια. για τις μεγαλες πολεις που αναφερθηκαν δεν νομιζω οτι αξιζουν. καταρχην το κοστος ζωης ειναι πολυ μεγαλο (εγω εδινα 1400 λιρες με συγκατοικο στο λονδινο πριν 3 χρονια, ενω για μονος μου θα εδινα 1000), ειναι απροσωπες λογω μεγεθους και ο καθημερινος ρυθμος εξουθενωνει
για τα νησια οπως ειπε και ο διογενης, αυτοι που ψηφισαν στο twiter θα ειχαν στο μυαλο τους το mama mia. η ζωη στα νησια τον χειμωνα δεν ειναι ευκολη και οι περισσοτεροι θα το μετανιωναν μετα απο λιγο
για την αιγυποτ που ρωτησε ο διογενης εγω δεν θα πηγιανα λογω Internet και ασφαλειας. γενικα στην μεση αναοτλη το μονο μερος που θα πηγαινα να ηταν το τελ αβιβ ισως.

πριν λιγο καιρο ειχα κοιταξει για πιθανες πολεις στο με βαση καποια κριτηρια
  • γρηγορο ιντερνε τπου χρειαζομαι για την δουλεια
  • καθαρο αερα/απουσια ρυπανσης
  • λογικο κοστος
  • ευκολο να κανεις φιλους
  • χαλαρα ηθη:dancing:
  • αποσταση απο την ελλαδα

και ειχα βρει ορισμενες πολεις στην αναοτλικη ευρωπη (τσεχια, ουκρανια, ρουμανια κλπ)
 

DayStalker

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
3.525
Like
7.157
Πόντοι
2.306
Η ζωη στο νησι χειμωνα δεν ειναι καθολου δυσκολη. Εχει τα συν και τα πλην που εχει οποιοδηποτε επαρχιακο μερος μακρια απο αστικο κεντρο. Δεν ειναι σιγουρα για εργενηδες. Θελει να εχεις τουλαχιστον γκομενα μαζι για να την παλεψεις. Αλλα σαν βαση , ειδικα για οποιον εχει ή θελει να κανει οικογενεια και αγαπαει θαλασσα, ηλιο και φυση ειναι ιδανικα. Μην ταυτιζετε τον ψηφιακο νομα με τον Τζειμπς Μποντ. Αυτα ειναι για λιγους και μεχρι μια ηλικια.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom