Νέα

Ψάχνουν απεγνωσμένα γαμπρό. 30άρες έως 40άρες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arcans70
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 279K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Οκ δεκτο, ομως τα χωραφια ειναι ιδιομορφο επαγγελμα. Καταρχην μπορεις να στησεις "το μαγαζι" σχετικα ευκολα πχ απλα ενοικιαζοντας ενα χωραφι με δεντρα, θελω να πω πως εχει διαφορα και δε μπορεις να συγκρινεις καποιον πχ με δικο του βιβλιοπωλειο στην Αθηνα που δεσμευτηκε να κανει η να αγορασει το μαγαζι, με καποιον αγροτη που νοικιαζει ενα χωραφι και βαζει σιταρια για μια χρονια, η νοικιαζει ενα χωραφι με δεντρα μονο για 2-3 χρονια.
Εργατες γης στην Ελλαδα ειναι μονο αλλοδαποι η παππουδια για συμπληρωμα της συνταξης και να ξεφυγουν απ τα καφενεια. Ελληνα 45ρη εργατη στα κλαδεματα, μαζεματα, κλπ δυσκολα θα βρεις. Το 95% ειναι ιδιοκτητες-ενοικιαστες, κλπ
Τα σιτάρια με τι θα τα βάλει; Οργώματα, δισκοσβαρνίσματα, προετοιμασίες, σπορές, ψεκασμοί, ζιζανιοκτονίες, λιπάνσεις, θερισμοί πως θα γίνουν; Αποθήκευση που θα γίνει;
Τα δέντρα ομοίως. Με τι θα τα δουλέψει; Με ενοικίαση μηχανημάτων; Μπήκε με τα τσαρούχια μέσα.

Παππούς εργάτης γης δεν υπάρχει, γιατί δεν αντέχει τη δουλειά.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Ο αγρότης δεν πληρώνει ΕΦΚΑ ,ούτε όμως ασφαλίζεται σαν εργαζόμενος. Η σύνταξή του είναι της πλάκας.
Πληρώνει κανονικά. Ειναι ΄΄ομως χαμηλές οι αρχικές κατηγορίες, τις οποίες προτιμούν οι περισσότεροι και η σύνταξη όντως της πλάκας
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.752
Like
14.346
Πόντοι
3.506
Εγώ μπορεί και να εφευγα από Αθήνα... Αλλά όχι για να πάω κάπου για να πιξει ο κώλος μου στη δουλειά. Εδώ με κρατάει το αφεντιλικι
Εχω αρχίσει και το σκέφτομαι κι εγώ, κι εμένα ο ίδιος λόγος με κρατάει...
 

koukos19

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Οκτ 2019
Μηνύματα
1.690
Κριτικές
38
Like
4.807
Πόντοι
2.846
Και ένας μάγειρας αν είναι σε μεγάλη κουζίνα σε απαιτητικό εστιατόριο έχει περισσότερη και κούραση και πίεση.
Σ.σ.: Δεν είμαι μάγειρας. Και εννοείται δεν κάνουν όλοι για όλες τις δουλειές.
Καλά ναι όπως και η οικοδομή και ότι έχει να κάνει με κατασκευαστικά το τι κούραση έχει...
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.531
Κριτικές
62
Like
45.236
Πόντοι
9.297
dirty-hands-are-a-sign-of-clean-money.jpg

Αυτή η νοοτροπία οτι οι χειρωνακτικές εργασίες γενικά είναι ντροπή/απαξιωμένες είναι κατάλοιπο τις μεταπολεμικής Ελλάδας που οι σπουδαγμένοι ήταν η μειοψηφία. Πλέον που οι σπουδαγμένοι είναι πιο πολλοί από τους εργάτες/τεχνίτες η πραγματικότητα έχει αλλάξει αλλά μέχρι να το καταλάβουμε θέλει χρόνο!
Πολιτικούς μηχανικούς πλέον έχουμε απόθεμα για 50 χρόνια, κάνουν τοπογραφικά για 100 ευρώ που παλιότερα έπαιρναν το μισό χωράφι που μέτραγαν! Πήγαινε να βρεις υδραυλικό, μαραγκό! Εάν έχεις κάποια πιστοποίηση σε τέτοια τέχνη και πας εξωτερικό θα αγοράζεις κάθε 2 χρόνια ένα σπίτι στην Αθήνα!!!
Ένας σοβαρός σερβιτόρος μπορεί να παίρνει μεροκάματο με τα τιπς πάνω από 100ικο!
Δεν ξέρω εάν έχετε πάρει χαμπάρι ότι πλέον δεν έχουμε ανθρώπους να επανδρώσουν τις προσφερόμενες θέσεις εργασίας και γάμησε τις δουλείες τις σεζόν! Μιλάμε ότι ψάχνουν οι εταιρείες ανθρώπους για όλο το χρόνο και δεν βρίσκουν τίποτα!
Βέβαια το νόμισμα έχει πάντα 2 όψεις! Υπάρχουν εργοδότες που είναι μαλάκες όπως και εργαζόμενοι επίσης!
Ένας σοβαρος εργοδότης θα πληρώσει ένα σοβαρό υπάλληλο που του βγάζει δουλεία και ένας σοβαρός υπάλληλος θέλει να δουλεύει για έναν τέτοιο εργοδότη!
Όμως δεν θεωρώ πετυχημένο άνθρωπο που είναι μόνο σπίτι -δουλεια και δουλειά -σπιτι και μετά να είναι αγκαλιά με τον υπολογιστή χωρίς να πηγαίνει μια βόλτα η σε γήπεδο η εκδρομές...δεν είναι ζωή αυτό αλλά απλά επιβίωση.
 

ftoxos ergatis

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2020
Μηνύματα
1.771
Like
6.973
Πόντοι
1.056
πάντως πιστεύω ότι έχει αλλάξει η νοοτροπία στις γυναίκες ξέρω πολλές στην ηλικία μου (30) που δεν είναι έτοιμες για γάμο ακόμα όπως λένε, η κοιτάνε μπαρμπάδες έχω 2 πολύ καλές φίλες που σου πέφτουν τα σαγόνια με δουλείες στρωμένες ( μισθό 1500+ η κάθε μια) θα μπορούσαν άνετα να έχουν όποιον θελήσουν κ η μια έχει βρει έναν τσοπάνη (κυριολεκτικά ) 59 χρονών χωρισμένο 2 φορές από του διαόλου το κέρατο κ πάει 6 ώρες δρόμο κάθε ΣΚ για να τον δει κ η άλλη έχει βρει έναν 57 χρονών παντρεμένος αποτυχημένο δικηγόρο που τον ζει η γυναικά του κ όταν τις ρωτάς για προοπτική οικογένειας δεν τις νοιάζει. Από την δική μου οπτική μου φαίνεται παράξενο όλο αυτό
και η αδερφη της δικιας μου 44 χρονων δεν εχει παιδια και εχει σχεση με ενα μπαρμπα χωρισμενο πανω απο 65 δε θυμαμαι
 

Black Panther91

Ανώτερος
Εγγρ.
18 Ιαν 2017
Μηνύματα
3.723
Κριτικές
3
Like
28.985
Πόντοι
6.186

ftoxos ergatis

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2020
Μηνύματα
1.771
Like
6.973
Πόντοι
1.056
Οι γυναίκες τώρα.....από την φύση τους ψάχνουν ένα ισχυρό αρσενικό (protector and providor) για να κάνουν παιδιά. Αυτό έρχεται σε σύγκρουση με την κοινωνία χαμηλών μισθών κι αβεβαιότητας που ζούμε, κι αν βάλεις και μπόλικη δόση ναρκισσισμού και social media καταλήγεις στο να παίρνουν τα μυαλά τους αέρα.
με αποτελεσμα να μενουν μονες τους μεχρι να βρουν εστω και εναν με σταθερο μισθο. αν τον βρουν. αλλιως, παραμενουν μονες και κλαιγοντε γιατι δε τη πεφτουν οι αντρες, οτι ειναι γουρουνια κτλ. (εννοωντας φυσικα οτι δε τη πεφτουν αυτοι που θελουν, οχι γενικα)
 

ftoxos ergatis

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2020
Μηνύματα
1.771
Like
6.973
Πόντοι
1.056
Οι νεοι δεν θελουν να δουλεψουν, ούτε να κουραστουν. Το θεωρουν ντεμοντε. Ενα πτυχιο απο μονο του δεν λεει τιποτα. Επιμορφωθηκες? Αγωνιστηκες? Δουλεψες σκληρα να βελτιωθεις? Τιποτα δεν κάνουν. Μονο γκρινια. Οι ελαχιστοι που βαζουν το κεφαλι κατω και δουλευουν, προκοβουν με ανεση. Ειδικα τη σημερινη εποχη, που η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι μετριοι εως ασχετοι. Οχι μονο στα νομικα, αλλά παντού. Ειναι η χρυση εποχη για τους ικανους να ξεχωρισουν. Οποιος δεν το καταφερνει, απλα δεν το αξιζει.
στη περιοχη μου απο το 90 και μετα οταν ανοιξαν τα συνορα με την αλβανια, επειδη ερχοντουσαν αλβανοι εργατες, η αγροτικη παραγωγη ανεβηκε σημαντικα διοτι βαλαν περισσοτερα στρεμματα. υπηρχαν χερια. περσυ ομως που ηταν κλειστα τα συνορα λογο κορονοιου, ολοι εδω ειχαν χεστει πανω τους. ποτε θα ανοιξουν, αν θα ανοιξουν, ποσα στρεμματα να βαλουν. ενα μεγαλο ερωτηματικο. ειχαν βαλει και ανακοινωση για να ερθει κοσμος για εργατες απο τη πολη. ουτε ενας ελληνας. μονο γυφτοι ηρθαν. και η πολη αυτη υποφερει απο ανεργια
 

ftoxos ergatis

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2020
Μηνύματα
1.771
Like
6.973
Πόντοι
1.056
και τους πιάνει τρέμουλο η ιδέα να μείνουν έστω και μία ώρα μόνοι τους στη μέση ενός χωραφιού;
εμενα με πιανει τρεμουλο μη μεινω στη μεση του χωραφιου με το τρακτερ παθαινοντας καμια αβαρια :2funny:
 

ftoxos ergatis

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2020
Μηνύματα
1.771
Like
6.973
Πόντοι
1.056
Kαι μετά πάλι στις επαγγελματίες των πόλεων θα τρέχουν η θα έχουν αποσυρθεί πρόωρα λόγω κούρασης και σεξουαλικής μιζέριας.....
σιγα τη κουραση οι εργατες δουλευουν. σεξουαλικη μιζερια παθαινει και αυτος που ζει στη πολη και ειναι παντρεμενος. και οι δυο στις πουτανες καταληγουν, οποτε το ιδιο ειναι
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.531
Κριτικές
62
Like
45.236
Πόντοι
9.297
στη περιοχη μου απο το 90 και μετα οταν ανοιξαν τα συνορα με την αλβανια, επειδη ερχοντουσαν αλβανοι εργατες, η αγροτικη παραγωγη ανεβηκε σημαντικα διοτι βαλαν περισσοτερα στρεμματα. υπηρχαν χερια. περσυ ομως που ηταν κλειστα τα συνορα λογο κορονοιου, ολοι εδω ειχαν χεστει πανω τους. ποτε θα ανοιξουν, αν θα ανοιξουν, ποσα στρεμματα να βαλουν. ενα μεγαλο ερωτηματικο. ειχαν βαλει και ανακοινωση για να ερθει κοσμος για εργατες απο τη πολη. ουτε ενας ελληνας. μονο γυφτοι ηρθαν. και η πολη αυτη υποφερει απο ανεργια
Δεκτον....όμως οι πιο πολλοί που το παίζουν τσιφλικάδες προσφέρουν πολύ χαμηλά μεροκάματα και φυσικά μαύρα.
Λίγοι είναι αυτοί που προσφέρουν κατι πιο αξιοπρεπές π.χ.25-30€ και μαζί ασφάλιση.
 

ftoxos ergatis

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2020
Μηνύματα
1.771
Like
6.973
Πόντοι
1.056
Δεκτον....όμως οι πιο πολλοί που το παίζουν τσιφλικάδες προσφέρουν πολύ χαμηλά μεροκάματα και φυσικά μαύρα.
Λίγοι είναι αυτοί που προσφέρουν κατι πιο αξιοπρεπές π.χ.25-30€ και μαζί ασφάλιση.
εδω δεν εχει τετοια. παλια αυτα. που βαζαν τους αλβανους να ξεκωλιαζοντε για ψιχουμα. πλεον 30 μεροκαματο για ολους, και ασφαλιση ο καθε αλβανος. αν ερθουν μονο με διαβατηριο, και πανε για δουλεια, τους κυνηγανε
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Οκ δεκτο, ομως τα χωραφια ειναι ιδιομορφο επαγγελμα. Καταρχην μπορεις να στησεις "το μαγαζι" σχετικα ευκολα πχ απλα ενοικιαζοντας ενα χωραφι με δεντρα, θελω να πω πως εχει διαφορα και δε μπορεις να συγκρινεις καποιον πχ με δικο του βιβλιοπωλειο στην Αθηνα που δεσμευτηκε να κανει η να αγορασει το μαγαζι, με καποιον αγροτη που νοικιαζει ενα χωραφι και βαζει σιταρια για μια χρονια, η νοικιαζει ενα χωραφι με δεντρα μονο για 2-3 χρονια.
Εργατες γης στην Ελλαδα ειναι μονο αλλοδαποι η παππουδια για συμπληρωμα της συνταξης και να ξεφυγουν απ τα καφενεια. Ελληνα 45ρη εργατη στα κλαδεματα, μαζεματα, κλπ δυσκολα θα βρεις. Το 95% ειναι ιδιοκτητες-ενοικιαστες, κλπ

Εχει δικιο α Σαντ,το μαμησαμε το νημα με τα αγροτικα.Θα σου απαντησω σε αυτο που λες,σχετικα ευκολα καποιος νοικιαζει ενα χωραφι και βαζει σιταρι.Ο γεοπωνος που εχω στο εργοστασιο,μου ελεγε τις προαλλες.85 στρ εβαλε σιταρια.Πες οτι θα παρει 400 κιλα το στρ παμε στα 35 τονοι χοντρικα.αν το βαλουμε με 35 λεπτα (αν θα εχει και τοσο φετος γιατι το σιταρι συνηθως παιζει στο 25λεπτο και κατω) παμε στα 12 χιλιαρικα.Εδωσε 2500 χιλιαρικα για την σπορα και αλλα 2500 για τα λιπασματα.Θελει περιπου 1500 για να το αλωνισει,παμε σουμα στα 6500.Αν ολα πανε καλα και παρει αυτα τα κιλα.Αρα εχει βγαλει 6000€ απο 85 στρ τα οποια για να τα αγορασει καποιος με 2000€ το στρ θελει 160.000€.Μιλαμε επενδυση που αποδιδει,οχι μαλακιες.Σε 30 χρονια κανεις αποσβεση.Χωραφι με δεντρα που λες,ποιος θα σου νοικιασει?Τα δεντρα,απο τη στιγμη που θα τα βαλεις μεχρι να φτασει ο καιρος να αποδωσουν καρπους,θελει μια 5ετια με τρομερα εξοδα σε ψεκασμους,τα δεντρα θελουν συνεχεια ψεκασμα.Θα παιδευτει ο αλλος τοσα χρονια και μετα θα τα νοικιασε σε καποιον αλλο?Εγω στα λεω με νουμερα ακριβως,ο stokadoura που απ οτι βλεπω εχει γνωση του τι παιζει με τα αγροτικα,μπορει να επιβεβαιωσει αν αυτα που λεω ισχυουν ή οχι.Σε καταλαβαινω οτι εχεις μια αγαπη για την φυση και πολυ καλα κανεις αλλα απο θεμα χρηματων,ο αγροτικος τομεας στην Ελλαδα εχει πεθανει δυστυχως.Μαλλον για να ειμαι πιο ακριβης,τον σκοτωσαν.
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.258
Like
1.630
Πόντοι
216
ο αγροτικος τομεας στην Ελλαδα εχει πεθανει δυστυχως.Μαλλον για να ειμαι πιο ακριβης,τον σκοτωσαν.
Δεν είναι ότι τον σκότωσαν. Δυστυχώς από άποψη γεωμορφολογίας του ελλαδικού χώρου (μικρές εκτάσεις γης, βουνά κλπ.), η αγροτική παραγωγή στο maximum φτάνει μόνο για αυτάρκεια και εγχώρια κατανάλωση. Μπορούν να γίνουν κάποιες εξαγωγές, και σε καλή τιμή, αλλά είναι αδύνατον να συναγωνιστείς π.χ. στο λάδι τις τεράστιες ποσότητες της Ισπανίας ή συνολικά για την αγροτική παραγωγή να συναγωνιστείς χώρες όπως Γαλλία, Γερμανία με απέραντες εκτάσεις, πεδιάδες κλπ.
Δυστυχώς και σε αυτό το κομμάτι, κάποιος μας μούντζωσε απ' την αρχή.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Εχει δικιο α Σαντ,το μαμησαμε το νημα με τα αγροτικα.Θα σου απαντησω σε αυτο που λες,σχετικα ευκολα καποιος νοικιαζει ενα χωραφι και βαζει σιταρι.Ο γεοπωνος που εχω στο εργοστασιο,μου ελεγε τις προαλλες.85 στρ εβαλε σιταρια.Πες οτι θα παρει 400 κιλα το στρ παμε στα 35 τονοι χοντρικα.αν το βαλουμε με 35 λεπτα (αν θα εχει και τοσο φετος γιατι το σιταρι συνηθως παιζει στο 25λεπτο και κατω) παμε στα 12 χιλιαρικα.Εδωσε 2500 χιλιαρικα για την σπορα και αλλα 2500 για τα λιπασματα.Θελει περιπου 1500 για να το αλωνισει,παμε σουμα στα 6500.Αν ολα πανε καλα και παρει αυτα τα κιλα.Αρα εχει βγαλει 6000€ απο 85 στρ τα οποια για να τα αγορασει καποιος με 2000€ το στρ θελει 160.000€.Μιλαμε επενδυση που αποδιδει,οχι μαλακιες.Σε 30 χρονια κανεις αποσβεση.Χωραφι με δεντρα που λες,ποιος θα σου νοικιασει?Τα δεντρα,απο τη στιγμη που θα τα βαλεις μεχρι να φτασει ο καιρος να αποδωσουν καρπους,θελει μια 5ετια με τρομερα εξοδα σε ψεκασμους,τα δεντρα θελουν συνεχεια ψεκασμα.Θα παιδευτει ο αλλος τοσα χρονια και μετα θα τα νοικιασε σε καποιον αλλο?Εγω στα λεω με νουμερα ακριβως,ο stokadoura που απ οτι βλεπω εχει γνωση του τι παιζει με τα αγροτικα,μπορει να επιβεβαιωσει αν αυτα που λεω ισχυουν ή οχι.Σε καταλαβαινω οτι εχεις μια αγαπη για την φυση και πολυ καλα κανεις αλλα απο θεμα χρηματων,ο αγροτικος τομεας στην Ελλαδα εχει πεθανει δυστυχως.Μαλλον για να ειμαι πιο ακριβης,τον σκοτωσαν.
Tα λες σωστά και εξαιρετικά αισιόδοξα θα έλεγα. Ψεκασμούς για πλατυφυλλα ζιζάνια δε θα κάνει; Για μολύνσεις; Καμία σκωρίωση, καμία αδρομύκωση, κανένας δαυλίτης; Χειμωνιάτικες και ανοιξιάτικες λιπάνσεις; Και δε μιλάμε για το κόστος του λιπάσματος. Με τουλάχιστον 10 ευρώ το στρέμμα η επέμβαση. Αφαίρεσε και αυτά.
Που θα τα βάλει ώσπου να τα πουλήσει; Αποθήκη θα νοικιάσει αναγκαστικά. Ο καθαρισμός του σπόρου αν απαιτείται; Καθαριστήριο τζάμπα δεν έρχεται. Βγάλε κι αυτά. Αν δεν υπήρχε η επιδότηση, που τα ιστορικά δικαιώματα των σιτηρών συχνά παίζουν από 28-35 το στρέμμα, θα έπεφτε μαύρο δάκρυ.
Κι όλα αυτά αν βγάλει 400 κιλά ανά στρέμμα. Αν όμως βγάλει 280 με τα ίδια ακριβώς στρεμματα; Κάτι πολύ συνηθισμένο στη γη, με τα ίδια ακριβώς έξοδα;
Καλά για δένδρα δε συζητώ καν.
Επίσης ο George έκανε αναφορά σε τρούφες, μανιτάρια, μελίσσια και μερικά ακόμα. Όλα αυτά είναι βεβαιωμένη συνταγή καταστροφής. Έχει χάσει κόσμος και κοσμάκης λεφτά σε τέτοιες ιστορίες με υπερτροφές και εναλλακτικές καλλιέργειες και εκτροφές.
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.147
Like
4.684
Πόντοι
1.756
Tα λες σωστά και εξαιρετικά αισιόδοξα θα έλεγα. Ψεκασμούς για πλατυφυλλα ζιζάνια δε θα κάνει; Για μολύνσεις; Καμία σκωρίωση, καμία αδρομύκωση, κανένας δαυλίτης; Χειμωνιάτικες και ανοιξιάτικες λιπάνσεις; Και δε μιλάμε για το κόστος του λιπάσματος. Με τουλάχιστον 10 ευρώ το στρέμμα η επέμβαση. Αφαίρεσε και αυτά.
Που θα τα βάλει ώσπου να τα πουλήσει; Αποθήκη θα νοικιάσει αναγκαστικά. Ο καθαρισμός του σπόρου αν απαιτείται; Καθαριστήριο τζάμπα δεν έρχεται. Βγάλε κι αυτά. Αν δεν υπήρχε η επιδότηση, που τα ιστορικά δικαιώματα των σιτηρών συχνά παίζουν από 28-35 το στρέμμα, θα έπεφτε μαύρο δάκρυ.
Κι όλα αυτά αν βγάλει 400 κιλά ανά στρέμμα. Αν όμως βγάλει 280 με τα ίδια ακριβώς στρεμματα; Κάτι πολύ συνηθισμένο στη γη, με τα ίδια ακριβώς έξοδα;
Καλά για δένδρα δε συζητώ καν.
Επίσης ο George έκανε αναφορά σε τρούφες, μανιτάρια, μελίσσια και μερικά ακόμα. Όλα αυτά είναι βεβαιωμένη συνταγή καταστροφής. Έχει χάσει κόσμος και κοσμάκης λεφτά σε τέτοιες ιστορίες με υπερτροφές και εναλλακτικές καλλιέργειες και εκτροφές.
υπαρχουν καλλιεργειες με υψηλη αποδοση....
fitia2.jpg
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom