Νέα

Ψάχνουν απεγνωσμένα γαμπρό. 30άρες έως 40άρες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arcans70
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 279K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.001
Πόντοι
3.556
Είναι ένα κομμάτι της δουλειάς μου. Το κύριο είναι οι γεωργικές βιομηχανίες και οι βιομηχανίες τροφίμων. Και αποκλειστικά αυτή να ήταν όμως, δε θα μπορούσα να το κάνω γιατί έχω επενδύσει χρόνο, εργασία και σημαντικό κεφάλαιο, τα οποία δε γίνεται να παρατήσω για να πάω να εργαστώ κάπου αλλού.
Να σου το θέσω στη λανθασμένη βαση που το θέτεις εσύ. Αφού θεωρείς τέτοιο λαχείο την αγροτιά, γιατί δεν παρατάς τη δουλειά σου να πας σε ένα χωριό να πλουτίσεις σκάβοντας ένα χωράφι;
Οκ, σεβαστο.
Θα το ειχα κανει αν εβγαζα τωρα λιγοτερα ανα ωρα, απ οτι θα μπορουσα να βγαλω ως αγροτης. Ομως επειδη επενδυσα κι εγω παρα πολλα στη δουλεια που κανω τωρα, η οποια μου αποδιδει πολλαπλασια απ οτι αν εβγαζα στο χωραφι, δε μπορω να την παρατησω. Ισως το κανω αργοτερα συνδυαστικα, γιατι μου λειπουν τα χωραφια.
Εννοειται πως αν εβγαζα 3,4,5 ευρω την ωρα στην Αθηνα με ενοικιο, θα ειχα φυγει τρεχοντας επαρχια για αγροτια
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.258
Like
1.630
Πόντοι
216
Τα αγροτικα επαγγελματα, ως αφεντικο (οχι ως υπαλληλος) πληρωνουν περισσοτερα ανα ωρα απασχολησης, απο τα υπολοιπα κλασσικα επαγγελματα. Το μονο που μπορω να δεχτω ως ενσταση ειναι η δεσμευση κεφαλαιου και η το κοστος ευκαιριας. Αυτο ναι, αλλα ως αμοιβη ανα ωρα εργασιας, τα αγροτικα επαγγελματα πληρωνουν περισσοτερο απο τα 3,4,5 ευρω των ντελιβερι, εργατων, υπαλληλων γραφειου, κλπ
Ένας ντελιβεράς σε καλό μαγαζί με κίνηση, αν δεν τον παίζει ο ίδιος μπορεί άνετα μαζί με τα τιπς να φτάσει τα 60 ευρώ μεροκάματο. Τώρα με την καινούργια μόδα των wolt κλπ. ένας ντελιβεράς μπορεί να χτυπήσει ακόμα περισσότερα σε μεροκάματο. Το βασικο μεροκάματο ανειδίκευτου αγρότη πόσο είναι?
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Τα αγροτικα επαγγελματα, ως αφεντικο (οχι ως υπαλληλος) πληρωνουν περισσοτερα ανα ωρα απασχολησης, απο τα υπολοιπα κλασσικα επαγγελματα. Το μονο που μπορω να δεχτω ως ενσταση ειναι η δεσμευση κεφαλαιου και η το κοστος ευκαιριας. Αυτο ναι, αλλα ως αμοιβη ανα ωρα εργασιας, τα αγροτικα επαγγελματα πληρωνουν περισσοτερο απο τα 3,4,5 ευρω των ντελιβερι, εργατων, υπαλληλων γραφειου, κλπ

Οκ, σεβαστο.
Θα το ειχα κανει αν εβγαζα τωρα λιγοτερα ανα ωρα, απ οτι θα μπορουσα να βγαλω ως αγροτης. Ομως επειδη επενδυσα κι εγω παρα πολλα στη δουλεια που κανω τωρα, η οποια μου αποδιδει πολλαπλασια απ οτι αν εβγαζα στο χωραφι, δε μπορω να την παρατησω. Ισως το κανω αργοτερα συνδυαστικα, γιατι μου λειπουν τα χωραφια.
Εννοειται πως αν εβγαζα 3,4,5 ευρω την ωρα Αθηνα με ενοικιο, θα ειχα φυγει τρεχοντας επαρχια για αγροτια
Δε γίνεται όμως να συγκρίνεις τα έσοδα του υπαλλήλου με εκείνα ενός αυτοαπασχολούμενου. Γιατί είτε θα συγκρίνεις τα έσοδα του αγρότη με του εργοδότη είτε του εργάτη γης με του ντελίβερι και λοιπών που είναι στα ίδια επίπεδα και στους δύο κλάδους.
Όποιος βγάζει ακριβώς το ίδιο ποσό δουλεύοντας οπουδήποτε σε αστικό κέντρο και δουλευοντας σε γη δεν έχει κανέναν απολύτως λόγο να εμπλακεί με χωράφια, που έχουν φοβερές αβεβαιότητες.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.001
Πόντοι
3.556
Ένας ντελιβεράς σε καλό μαγαζί με κίνηση, αν δεν τον παίζει ο ίδιος μπορεί άνετα μαζί με τα τιπς να φτάσει τα 60 ευρώ μεροκάματο. Τώρα με την καινούργια μόδα των wolt κλπ. ένας ντελιβεράς μπορεί να χτυπήσει ακόμα περισσότερα σε μεροκάματο. Το βασικο μεροκάματο ανειδίκευτου αγρότη πόσο είναι?
Το βασικο μεροκαματο στα χωραφια ειναι 30-40 ευρω, δηλαδη 3.5-5 ευρω την ωρα. Μιλαμε για τον εργατη ομως, τον υπαλληλο. Οχι το αφεντικο. Το αφεντικο μπορει να παιξει πολυ σε κακη χρονια μπορει ακομα και να μπει μεσα, σε καλη χρονια μπορει να βγαλει και πανω απο 10-15 ευρω ανα ωρα που ειναι στο χωραφι.
Η δουλεια του ντελιβερα (την εχω κανει επισης ως φοιτητης) δεν πληρωνεται γιατι παιζεις με τον θανατο καθε στιγμη. Ακομα θυμαμαι να οδηαγω νυχτα στη Λαγκαδα χωρις πισω φωτα, στα δεξια του δρομου με κατι αυλακιες για χιλιομετρα και να με προσπερνανε συριζα τα λεωφορεια :(
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
4.163
Κριτικές
5
Like
12.731
Πόντοι
3.786
Τα αγροτικα επαγγελματα, ως αφεντικο (οχι ως υπαλληλος) πληρωνουν περισσοτερα ανα ωρα απασχολησης, απο τα υπολοιπα κλασσικα επαγγελματα. Το μονο που μπορω να δεχτω ως ενσταση ειναι η δεσμευση κεφαλαιου και η το κοστος ευκαιριας. Αυτο ναι, αλλα ως αμοιβη ανα ωρα εργασιας, τα αγροτικα επαγγελματα πληρωνουν περισσοτερο απο τα 3,4,5 ευρω των ντελιβερι, εργατων, υπαλληλων γραφειου, κλπ
Μου θυμίζει τους Βρετανούς που έχουν ιρλανδικές ρίζες και ζουν στην Αγγλία.Λένε συνέχεια πόσο υπέροχη είναι η καταπράσινη Ιρλανδία με τα λιβάδια και την ήσυχη ζωή.Ξέρεις τι είπε για αυτούς μια φορά ο Noel Gallagher των Oasis? (γεννημένος και αναθρεμμενος στο Μάντσεστερ από Ιρλανδούς γονείς) «Why don’t you go and live there if it’s so fucking well?”
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.258
Like
1.630
Πόντοι
216
Το βασικο μεροκαματο στα χωραφια ειναι 30-40 ευρω, δηλαδη 3.5-5 ευρω την ωρα. Μιλαμε για τον εργατη ομως, τον υπαλληλο. Οχι το αφεντικο. Το αφεντικο μπορει να παιξει πολυ σε κακη χρονια μπορει ακομα και να μπει μεσα, σε καλη χρονια μπορει να βγαλει και πανω απο 10-15 ευρω ανα ωρα που ειναι στο χωραφι.
Η δουλεια του ντελιβερα (την εχω κανει επισης ως φοιτητης) δεν πληρωνεται γιατι παιζεις με τον θανατο καθε στιγμη. Ακομα θυμαμαι να οδηαγω νυχτα στη Λαγκαδα χωρις πισω φωτα, στα δεξια του δρομου με κατι αυλακιες για χιλιομετρα και να με προσπερνανε συριζα τα λεωφορεια :(
Έστω. Αλλά ας πούμε και πόσο εύκολο είναι για τον καθένα να φύγει απ' την πόλη και να αγοράσει γη, να αγοράσει αυτοκίνητα, να αγοράσει εργαλεία, να περάσουν και κανα δυο χρόνια να μάθει τη δουλειά? Και όταν λέω εύκολο εννοώ από οικονομικής άποψης. Μπορεί ένας υπάλληλος των 700-800 ευρώ να κάνει αυτά τα πράγματα?
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.001
Πόντοι
3.556
Δε γίνεται όμως να συγκρίνεις τα έσοδα του υπαλλήλου με εκείνα ενός αυτοαπασχολούμενου. Γιατί είτε θα συγκρίνεις τα έσοδα του αγρότη με του εργοδότη είτε του εργάτη γης με του ντελίβερι και λοιπών που είναι στα ίδια επίπεδα και στους δύο κλάδους.
Όποιος βγάζει ακριβώς το ίδιο ποσό δουλεύοντας οπουδήποτε σε αστικό κέντρο και δουλευοντας σε γη δεν έχει κανέναν απολύτως λόγο να εμπλακεί με χωράφια, που έχουν φοβερές αβεβαιότητες.
Οκ δεκτο, ομως τα χωραφια ειναι ιδιομορφο επαγγελμα. Καταρχην μπορεις να στησεις "το μαγαζι" σχετικα ευκολα πχ απλα ενοικιαζοντας ενα χωραφι με δεντρα, θελω να πω πως εχει διαφορα και δε μπορεις να συγκρινεις καποιον πχ με δικο του βιβλιοπωλειο στην Αθηνα που δεσμευτηκε να κανει η να αγορασει το μαγαζι, με καποιον αγροτη που νοικιαζει ενα χωραφι και βαζει σιταρια για μια χρονια, η νοικιαζει ενα χωραφι με δεντρα μονο για 2-3 χρονια.
Εργατες γης στην Ελλαδα ειναι μονο αλλοδαποι η παππουδια για συμπληρωμα της συνταξης και να ξεφυγουν απ τα καφενεια. Ελληνα 45ρη εργατη στα κλαδεματα, μαζεματα, κλπ δυσκολα θα βρεις. Το 95% ειναι ιδιοκτητες-ενοικιαστες, κλπ
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Ένας ντελιβεράς σε καλό μαγαζί με κίνηση, αν δεν τον παίζει ο ίδιος μπορεί άνετα μαζί με τα τιπς να φτάσει τα 60 ευρώ μεροκάματο. Τώρα με την καινούργια μόδα των wolt κλπ. ένας ντελιβεράς μπορεί να χτυπήσει ακόμα περισσότερα σε μεροκάματο. Το βασικο μεροκάματο ανειδίκευτου αγρότη πόσο είναι?
Ένας ντελιβερας μέσα στη καραντίνα έβγαζε και περισσοτερα απο μενα
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.001
Πόντοι
3.556
Έστω. Αλλά ας πούμε και πόσο εύκολο είναι για τον καθένα να φύγει απ' την πόλη και να αγοράσει γη, να αγοράσει αυτοκίνητα, να αγοράσει εργαλεία, να περάσουν και κανα δυο χρόνια να μάθει τη δουλειά? Και όταν λέω εύκολο εννοώ από οικονομικής άποψης. Μπορεί ένας υπάλληλος των 700-800 ευρώ να κάνει αυτά τα πράγματα?
Οχι, δεν ειναι ευκολο. Αλλα για εναν μακροχρονια ανεργο της πολης ισως ειναι λυση
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.258
Like
1.630
Πόντοι
216
Οχι, δεν ειναι ευκολο. Αλλα για εναν μακροχρονια ανεργο της πολης ισως ειναι λυση
Πώς θα πάει ένας μακροχρόνια άνεργος που παίρνει το πολύ 350 ευρώ επίδομα, να αγοράσει όλα αυτά τα πράγματα???
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.067
Κριτικές
10
Like
13.073
Πόντοι
3.846
Μη συγκρίνετε δουλειά γραφείου με δουλεία αγρότη.

Αγρότης γίνεσαι χωρίς σπουδές. Μπορείς να ξεκινήσεις να βγάζεις λεφτά από τότε που μπορείς να δουλεύεις (εγώ τρυγούσα 11 ετών και δεν είμαστε αγροτική οικογένεια απλά έχουμε αγροτική περιουσία).

Ο αγρότης δεν πληρώνει ΕΦΚΑ ,ούτε όμως ασφαλίζεται σαν εργαζόμενος. Η σύνταξή του είναι της πλάκας.

Το κυριότερο μειονέκτημα: Βασίζεσαι πολύ στον καιρό. Μία κακή χρονιά μπορεί να σε καταστρέψει. Αντίστοιχα μία χρονιά με καλή τιμή αγοράς μπορεί να σου αποδώσει πολλά χρήματα, αναλογικά με τις ώρες που δαπάνησες.

Στην τελική αν δεν αντέχεις τη σωματική κόπωση και τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες, άστο καλύτερα κάνε δουλειά γραφείου.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.001
Πόντοι
3.556
Μου θυμίζει τους Βρετανούς που έχουν ιρλανδικές ρίζες και ζουν στην Αγγλία.Λένε συνέχεια πόσο υπέροχη είναι η καταπράσινη Ιρλανδία με τα λιβάδια και την ήσυχη ζωή.Ξέρεις τι είπε για αυτούς μια φορά ο Noel Gallagher των Oasis? (γεννημένος και αναθρεμμενος στο Μάντσεστερ από Ιρλανδούς γονείς) «Why don’t you go and live there if it’s so fucking well?”
Δηλαδη ο Αντετοκουμπο δε δικαιουται να πει οτι ειναι ωραια η Ελλαδα; Και αν το πει πρεπει να του πουνε "και γιατι δεν πας να ζησεις εκει;"
Συζητηση κανουμε για θεματα που πανω κατω γνωριζουμε ολοι μας.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.001
Πόντοι
3.556
Εγώ μπορεί και να εφευγα από Αθήνα... Αλλά όχι για να πάω κάπου για να πιξει ο κώλος μου στη δουλειά. Εδώ με κρατάει το αφεντιλικι
Και αγροτης απολυτο αφεντικο θα εισαι. Εννοειται πως δε μιλαμε για αγροτης-υπαλληλος, σε καμια περιπτωση. Τεραστια παραμετρος ειναι και αυτη που αναφερεις, γιατι απο μια ηλικια και μετα ειναι δυσκολο να βαλει καποιος αφεντικο στο σβερκο του, ακομα και στην καλυτερη δουλεια να ειναι
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
4.163
Κριτικές
5
Like
12.731
Πόντοι
3.786
Δηλαδη ο Αντετοκουμπο δε δικαιουται να πει οτι ειναι ωραια η Ελλαδα; Και αν το πει πρεπει να του πουνε "και γιατι δεν πας να ζησεις εκει;"
Συζητηση κανουμε για θεματα που πανω κατω γνωριζουμε ολοι μας.
Ο Noel εννοούσε τους γκρινιάρηδες της μεγαλούπολης,που εξιδανίκευαν την ήσυχη Ιρλανδία.Δεν είναι όλα για όλους .Εγώ ας πούμε δεν θα άφηνα για τίποτα τη Θεσσαλονίκη για τη ζωή στο χωριό,και ας είχα εδώ δυσκολίες.Θα πήγαινα ακόμα και σε δουλειές της πόλης υποδεέστερες,δεν έχω κανένα κόμπλεξ.Ο καθένας είναι ευτυχισμένος όπως τον εκφράζει,άλλος στην πόλη,άλλος στο χωριό
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.001
Πόντοι
3.556
Πώς θα πάει ένας μακροχρόνια άνεργος που παίρνει το πολύ 350 ευρώ επίδομα, να αγοράσει όλα αυτά τα πράγματα???
Σαφως και δεν ειναι για ολους ευκολο. Ομως δεν ειανι τοσο δυσκολο για ολους αλλα ουτε και τοσο απεχθες τελικα, συγκριτικα με αυτο που ζουνε τωρα. Αυτο ειναι και το κεντρικο θεμα της συζητησης. Πχ δε μπορει να εισαι ολη μερα στην κλαψα στην Αθηνα και να εχεις τον παππου σου με 1000 ελιες στη Μεσσηνια, να σου λεει "Ελα Γιωργο να τα δουλεψεις εσυ και χαρισμα σου" και εσυ να καθεσαι να γλυφεις κωλους για δουλειες των 700 ευρω στην Αθηνα
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Και αγροτης απολυτο αφεντικο θα εισαι. Εννοειται πως δε μιλαμε για αγροτης-υπαλληλος, σε καμια περιπτωση. Τεραστια παραμετρος ειναι και αυτη που αναφερεις, γιατι απο μια ηλικια και μετα ειναι δυσκολο να βαλει καποιος αφεντικο στο σβερκο του, ακομα και στην καλυτερη δουλεια να ειναι
Δεν χρειάζεται... Σκέφτομαι να πουλησω τις άδειες να τα κανω Airbnb και να μενω επαρχία. Να βάλω έναν να τα προσεχει και γω να μενω επαρχία. Και το πολυ πολυ να ανοίξω εκεί έτσι ένα μαγαζακι απλά για να ασχολουμαι.
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.258
Like
1.630
Πόντοι
216
Σαφως και δεν ειναι για ολους ευκολο. Ομως δεν ειανι τοσο δυσκολο για ολους αλλα ουτε και τοσο απεχθες τελικα, συγκριτικα με αυτο που ζουνε τωρα. Αυτο ειναι και το κεντρικο θεμα της συζητησης. Πχ δε μπορει να εισαι ολη μερα στην κλαψα στην Αθηνα και να εχεις τον παππου σου με 1000 ελιες στη Μεσσηνια, να σου λεει "Ελα Γιωργο να τα δουλεψεις εσυ και χαρισμα σου" και εσυ να καθεσαι να γλυφεις κωλους για δουλειες των 700 ευρω στην Αθηνα
Από χωριό της Μεσσηνίας κατάγομαι με ελιές! Κληρονόμησα ένα χωράφι απ' τον παππού μου και το πούλησα μέσα στην οικογένεια. Τα υπόλοιπα που θα πάρω απ' τον άλλον μου παππού πάλι θα τα πουλήσω. Δλδ, να πάρω τα χωράφια, να πουλήσω τα μισά για να πάρω αυτοκίνητο και εργαλεία, να είμαι όλο τον χρόνο στο χωράφι για να βγάζω απ' τα υπόλοιπα 2000 το έτος? Για ποιόν λόγο? Άσε που πλέον είμαι σε ανοδική τροχιά στα επαγγελματικά μου που ούτε που με νοιάζουν αυτά. Άντε, αν αργότερα πιάσω και την καλή να πάρω κανένα εξοχικό παραθαλλάσιο σε άλλο μέρος της Ελλάδας.
Τέλος πάντων, αυτο που θέλω να πω είναι ότι στην Ελλάδα δεν μας λείπει ούτε η σκληρή εργασία ούτε οι δουλειές γραφείου στην Αθήνα. Αυτο που μας λείπει είναι η τεχνική εξειδίκευση σε τομείς που άλλες χώρες βασίζουν όλον τους τον πλούτο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom