Νέα

Προθεσμιακές καταθέσεις Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tasos999
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 143
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.637
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Δεν απαντάς στη βασική ερώτηση .... αν είσαι ... γαλονάς !!!!

Η ασφαλιστική είναι μεγάλη και παλιά ! Δεν είναι καφενείο !
Ποιά είναι η μεγαλύτερη ασφαλιστική στην ελλάδα ;;;
Αυτή ήταν !!!!!

Όχι δεν είμαι γαλονάς, πως σου ήρθε αυτό τώρα? :grin:

Όσο για την μεγαλύτερη ασφαλιστική στην Ελλάδα, η Εθνική Ασφαλιστική είναι αλλά είναι για τον πέουλα! Ακριβώς γι' αυτό το λόγο δεν μπορεί να πουληθεί εδώ και 2 χρόνια! Έχουν μπει κάποια funds μέσα κι όταν είδαν τα φίδια την έκαναν με ελαφριούς πήδουλες κι ακόμα τρέχουν!

Κάτσε να δούμε τι θα γίνει με την Εθνική.

Μίλα με καμιά πολυεθνική ασφαλιστική, όχι με Ελληνικές.
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.637
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Φανατικός ΝΔ, διάνοια !!!! Έχεις τα φόντα  ...

Το έχω πει στο άλλο νήμα ότι δεν είμαι φανατικός ΝΔ ούτε φανατικός σε τίποτα, ούτε καν στο ποδόσφαιρο ή τίποτα τέτοιο.
 

xrusos

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2020
Μηνύματα
560
Like
354
Πόντοι
26
Και ενα πιθηκο μπορω να διδαξω να κανει αποταμιευση.μαθε τις επενδυσεις φιλε.χρηματιστηριο ακινητα τα επιτοκια σσ ιστορικα χαμηλα και συ μιλας για αποταμιευση?
 

xrusos

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2020
Μηνύματα
560
Like
354
Πόντοι
26
Μαθε τι ειναι ο πληθωρισμος ρε φιλε μαθε πως να προστατευτεις .αν παρεις πισω σε χρονια και 110 χιλιαδεε η αγοραστικη δυναμη σου θα χει μειωθει τουλαχιστο στο μισο.το ευρω εχει χασει το 50 τοις εκατο της αξιας του απο το 2000 και μετα.αν ειχες αποταμιευσει 100000 το 2000 σημερα εχεις 100000 αλλα η αγοραστικη σου δυναμη ειναι 50000.το οτι συζητας την αποταμιευση θα πρεπε να σε προβληματιζει.παρε βιβλια επενδυτικης και οικονομικης επιμορφωσης.ποιο ηταν το τελευταιο βιβλιο επενδυτικης μορφωσης που διαβασες?διαβασε πλουσιος μπαμπας φτωχος μπαμπας για αρχη
 

xrusos

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2020
Μηνύματα
560
Like
354
Πόντοι
26
Ολοι εσεις που δινετε συμβουλες ποιο σεμιναριο ποια βιβλια ποιες επικερδεις επενδυσεις εχετε κανει και το συμβουλευετε?φιλε πρακτικα κανεις δε μπορει να σ συμβουλευσει.μονος σου πρεπει να μαθεις για τις επενδυσεις.μαθε και θα αλλαξει η ζωη σου.ο κοσμος απο κει που ταν χωρις ευκαιριες θα γεμισει ευκαιριες παντου θα βλεπεις λεφτα.ξυπνα ομως ασχολησου
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.637
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Πολύ ωραία.  Εσείς που γνωρίζετε κάντε επενδύσεις κι εγώ που δεν ξέρω αποταμίευση. Τι ζόρι τραβάτε? :grin:

Όσο για τις συμβουλές,  δεν δίνω συμβουλές απλά λέω τη γνώμη μου. Δεν το βλέπω κακό αυτό, κοιτάξτε να συνηθίσετε λίγο και την γνώμη του άλλου. Αν δεν μπορείτε, τότε να συζητάτε με αυτούς που συμφωνούν μαζί σας για να παίρνετε την ικανοποίηση που αναζητάτε διακαώς :tooth:
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.323
Like
1.949
Πόντοι
216
Αυτήν την στιγμή,πάντως,όποιος έχει πέντε φράγκα διαθέσιμα και θέλει να τα επενδύσει βραχυπρόθεσμα τσεκάρει Τραπεζικά προϊόντα ή προϊόντα από χρηματιστηριακά γραφεία που επενδύουν σε φαρμακευτικές εταιρείες.Τα λεφτά που έχουνε "πέσει" παγκοσμίως για το εμβόλιο εναντία στον κορωνοϊό είναι απίστευτα!Επίσης,από ότι λένε οι ιολόγοι, τέτοιου είδους εμβόλια θα χρειάζονται όλο και περισσότερο.Επίσης,εδώ στην Ελλάδα,οι Τηλεπικοινωνίες (βλέπε ΟΤΕ) θα πάρουνε τα πάνω τους με όλο αυτό το νταλαβέρι της τηλε-εργασίας.
 

lakiszolotas

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουν 2020
Μηνύματα
18
Κριτικές
1
Like
46
Πόντοι
0
εχω προς το νημα μια ερωτηση μιας που υπαρχουν αρκετοι ειδικοι απ οτι εχω καταλαβει
εχω κατι χρηματα κρυμενα απο την εποχη των καπιταλ κοντρολ , πως θα μπορεσω να τα εμφανισω στην τραπεζα στον λογαριασμο μου προκειμενου να επενδυσω σε καποιο αμοιβαιο?
φοβαμαι πως μολις θα καταθεσω θα ερθουν να με ρωτανε που και πως
 

KINDEREKPLIXI_@1976

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2014
Μηνύματα
873
Like
923
Πόντοι
86
εχω προς το νημα μια ερωτηση μιας που υπαρχουν αρκετοι ειδικοι απ οτι εχω καταλαβει
εχω κατι χρηματα κρυμενα απο την εποχη των καπιταλ κοντρολ , πως θα μπορεσω να τα εμφανισω στην τραπεζα στον λογαριασμο μου προκειμενου να επενδυσω σε καποιο αμοιβαιο?
φοβαμαι πως μολις θα καταθεσω θα ερθουν να με ρωτανε που και πως


βαζε τα λιγα λιγα (πχ 2000€- 3000 ) καθε μηνα.... Αν η δουλεια σου το επιτρεπει ειναι ευκολο ετσι... Αν εισαι ανεργος ομως θα εχεις προβλημα....  καλυτερα να συμβουλευτεις τον υπαλληλο της τραπεζας ...
 

lakiszolotas

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουν 2020
Μηνύματα
18
Κριτικές
1
Like
46
Πόντοι
0
βαζε τα λιγα λιγα (πχ 2000€- 3000 ) καθε μηνα.... Αν η δουλεια σου το επιτρεπει ειναι ευκολο ετσι... Αν εισαι ανεργος ομως θα εχεις προβλημα....  καλυτερα να συμβουλευτεις τον υπαλληλο της τραπεζας ...
αυτο το εχω σκεφτει και εγω να βαζω λιγα λιγα αλλα ετσι θα αργησω να μαζευω τα 10000 για να τα επενδυσω στο ομολογιακο αμοιβαιο που ειπαμε
 

waikiki

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2017
Μηνύματα
77
Κριτικές
1
Like
46
Πόντοι
0
Κάπου διάβασα αλλά φαίνεται και στην πράξη ότι δεν ελέγχονταν οι καταθέσεις για να μην φοβηθεί ο κόσμος και τα βγάλει ,όπως έκανε τα προηγούμενα χρόνια.Απο την άλλη πλέον όλα είναι καταγεγραμμένα,ακόμα και στην φορολογική δήλωση έχει ειδικό πινακιδιο με τόκους από τράπεζα. Έτσι οπως διάβασα αλλού μπορεί να έχει κάποιος έλεγχο από εφορία με άρση τραπεζικού απορρήτου και να καταλήξει με πάνω από 50% μείον στο κεφάλαιο του. Ακόμα και καθαρά να είναι τα ποσά σου λέει πως έζησες; Πας να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.637
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Παίδες, για να μην τσακωνόμαστε...

Ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του επενδυτικό προφίλ. Κάποιος είναι πιο επιθετικός και παίρνει ρίσκα με βραχυπρόθεσμες επενδύσεις, κάποιος άλλος είναι πιο συντηρητικός και το πάει μακρυπρόθεσμα με αποταμίευση. Δεν μπορεί να πει κανείς ότι ο ένας τρόπος είναι σωστός κι ο άλλος λάθος. Απευθύνονται σε διαφορετικά προφίλ. Ο μεν πρώτος πάει για γρήγορα κέρδη έτσι ώστε να κάνει άλλη επένδυση κι ο άλλος απλά φροντίζει να έχει κάποια φράγκα για τα γεράματά του.

Παράδειγμα #1: Τι να το κάνει ο Μαρινάκης το αποταμιευτικό 20ετίας? Αυτός θα πάει να βάλει 5 μύρια για να βγάλει 8 μετά από μικρό χρονικό διάστημα.
Παράδειγμα #2: Ο κυρ Τάκης που είναι μισθωτός και βγάζει 1.500 το μήνα τι θα κάνει? Θα πάει να βάλει 2-3 μισθούς για να βγάλει 1-2 ακόμα σε σύντομο χρονικό διάστημα ή θα διαθέτει ένα ποσό από τον μισθό του κάθε χρόνο για να κάνει την αποταμίευση?

Αυτό που είναι σίγουρο είναι το εξής: Αυτός που θα πάει μακρυπρόθεσμα, δεν υπάρχει περίπτωση να χάσει, αλλά ούτε να κερδίσει πολλά. Κι αυτό το διασφαλίζει ο χρόνος.

Έχω τέτοιο πρόγραμμα από το 2002. Λήγει το 2022. Πιστεύετε ότι έχω χάσει? Απεναντίας, κερδίζω! Όχι πολλά, αλλά σαφώς περισσότερα από αυτά που έχω βάλει όλα αυτά τα 18 χρόνια. Σκεφτείτε τι έχει μεσολαβήσει από το 2002 μέχρι σήμερα... Κρίση, capital controls, τούρκοι, κορωνοϊος... Εγώ είχα κλείσει τα αυτιά μου και απλά πλήρωνα την δόση κάθε φορά σαν να μην συμβαίνει τίποτα!

Από την άλλη, αυτός που θα πάει βραχυπρόθεσμα υπάρχει μεγάλη περίπτωση να βγάλει πολλά αλλά και εξίσου μεγάλη περίπτωση να χάσει πολλά. Δεν χρειάεται να είσαι οικονομικός επιστήμων για να δεις τι γίνεται. Πολύ απλά δείτε ιστορικά στοιχεία επενδύσεων και θα καταλάβετε.

Μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα:
Στην περίπτωση του βραχυπρόθεσμου επενδυτή το μειονέκτημα είναι ότι μπορεί να χάσει πολλά. Το πλεονέκτημα ότι μπορεί να κερδίσει πολλά. Επίσης, ένα μειονέκτημα ακόμα είναι ότι θα πρέπει να είναι μονίμως πάνω από μια οθόνη να βλέπει τι γίνεται στην αγορά.
Από την άλλη, ο μακροπρόθεσμος έχει το μειονέκτημα ότι έχει κλειστά τα λεφτά του για πολλά χρόνια και δεν θα έχει τις αποδόσεις του βραχυπρόθεσμου. Πλεονεκτήματα είναι ότι δεν θα χάσει όμως και δεν χρειάζεται να είναι μονίμως πάνω από μια οθόνη και να παρακολουθεί.
 

KINDEREKPLIXI_@1976

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2014
Μηνύματα
873
Like
923
Πόντοι
86
αυτο το εχω σκεφτει και εγω να βαζω λιγα λιγα αλλα ετσι θα αργησω να μαζευω τα 10000 για να τα επενδυσω στο ομολογιακο αμοιβαιο που ειπαμε

Πηγαινε και ρωτα την υπαλληλο που θα σου κανει το μετοχικο... καποιο τροπο θα εχει αυτη... εξαλου το ποσο ειναι μικρο για να χτυπησει καμπανακι.... νομιζω οτι μεχρι 5000 δεν υπαρχει θεμα. οποτε το κανεις σε 2 δοσεις...
 

lakiszolotas

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουν 2020
Μηνύματα
18
Κριτικές
1
Like
46
Πόντοι
0
Πηγαινε και ρωτα την υπαλληλο που θα σου κανει το μετοχικο... καποιο τροπο θα εχει αυτη... εξαλου το ποσο ειναι μικρο για να χτυπησει καμπανακι.... νομιζω οτι μεχρι 5000 δεν υπαρχει θεμα. οποτε το κανεις σε 2 δοσεις...

ευχαριστω Αποστολη φιλε με βοηθησες αρκετα
 

xrusos

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2020
Μηνύματα
560
Like
354
Πόντοι
26
Δε υπαρχει ρισκο στις επενδυσεις .ολα ειναι στο επενδυτη.επισης σορρυ για το επιθετικο τροπο γραφης ειχα πιει
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.637
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Δε υπαρχει ρισκο στις επενδυσεις .ολα ειναι στο επενδυτη.επισης σορρυ για το επιθετικο τροπο γραφης ειχα πιει

ΣΑΦΩΣ και υπάρχει και γι' αυτό κανείς πλέον δεν εγγυάται την απόδοση. Ο επενδυτής είτε θα πρέπει να είναι μάντης ή να έχει κρυστάλλινη μπάλα για να ξέρει κάθε φορά που θα επενδύσει με 0 ρίσκο!

Όσο για τα υπόλοιπα, no worries. Μου έχουν πει και χειρότερα! :tooth:
 

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
4
Like
1.467
Πόντοι
216
Πριν το lock down είχα αμοιβαία κεφάλαια τα οποία πήγαιναν αρκετά καλά μπορώ να πω, αλλά μόλις έγινε αυτό άρχισε η κατηφόρα και βγήκα χαμένος. Το θέμα είναι ότι ρωτούσα στους τραπεζικούς τι να κάνω και μου έλεγαν δεν υπάρχει πρόβλημα, να περιμένω αλλά τελικά τα απέσυρα. Νομίζω στις μέρες μας δεν αξίζει το ρίσκο, αλλά απο την προθεσμιακή τι να πάρεις? Καλύτερα σε μια δουλειά? Δεν ξέρω......
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.637
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Πριν το lock down είχα αμοιβαία κεφάλαια τα οποία πήγαιναν αρκετά καλά μπορώ να πω, αλλά μόλις έγινε αυτό άρχισε η κατηφόρα και βγήκα χαμένος. Το θέμα είναι ότι ρωτούσα στους τραπεζικούς τι να κάνω και μου έλεγαν δεν υπάρχει πρόβλημα, να περιμένω αλλά τελικά τα απέσυρα. Νομίζω στις μέρες μας δεν αξίζει το ρίσκο, αλλά απο την προθεσμιακή τι να πάρεις? Καλύτερα σε μια δουλειά? Δεν ξέρω......

Κακώς... έπρεπε να συνεχίζεις να αγοράζεις σαν τρελός!!! Γιατί? Γιατί αγοράζεις χαμηλά! Κι ως γνωστόν, η οικονομία κάνει κύκλους ;)
 

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
4
Like
1.467
Πόντοι
216

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom