Νέα

Προθεσμιακές καταθέσεις Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tasos999
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 143
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.637
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Πείτε κανένα στανταράκι τσακάλια μου να βγάλουμε κανένα λεφτό.

By the way... είμαι περίεργος, υπάρχουν χρηματιστηριακές ή fund στην Ελλάδα;

Γνωρίζω ότι το '99 είχαμε αρκετούς βλάχους που έγιναν "brokers" αλλά σήμερα έχω την αίσθηση ότι έχει πολύ ξεραΐλα.

Υπάρχουν. Όχι όσο τότε. Αν αναλογιστείς ότι έπαιξε κι η κουτσή Μαρία το '99 τι σε κάνει να πιστεύεις ότι κι η κουτσή Παναγιώτα δεν έγινε broker? :grin:
 

Foukariaris2020

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2020
Μηνύματα
1.033
Like
928
Πόντοι
96
Υπάρχουν. Όχι όσο τότε. Αν αναλογιστείς ότι έπαιξε κι η κουτσή Μαρία το '99 τι σε κάνει να πιστεύεις ότι κι η κουτσή Παναγιώτα δεν έγινε broker? :grin:

Δεδομένου ότι υπάρχουν online πλατφόρμες για αγοραπωλησία μετοχών, οι παραδοσιακοί brokers είναι λίγο περιττοί σήμερα (εκτός κι αν έχεις να σμπρώξεις μύρια και θες βοήθεια).

Ρωτάω περισσότερο για άλλες εταιρείες που ενδεχομένως κάνουν trading με δικό τους κεφάλαιο. Ή κανένα hedge fund. Έχει τίποτα στην Ελλάδα;

Τις προάλλες πήρε το μάτι μου (δε θυμάμαι που) κάπου την κάτωθι λίστα. Τί ακριβώς κάνουν όλοι αυτοί στο ΧΑ;
 

Συνημμένα

  • OXA.png
    OXA.png
    295,9 KB · Εμφανίσεις: 65

GSAKKI

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2010
Μηνύματα
2.777
Κριτικές
1
Like
209
Πόντοι
36
Από τις προθεσμιακες πήγαμε στις μετοχές..

Μόνο εκεί υπάρχουν αποδόσεις με υπομονή καλές επιλογές..

Μία άλλη ενδιάμεση λύση όπως έγραψα πιο πάνω το 7τες ομόλογο γεκ τερνα περίπου 1.5-1.8 οι εκτιμήσεις για το επιτόκιο.
Σίγουρα καλύτερο από προθεσμιακή και με μεγάλη ασφάλεια.
 

stealthgas

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2014
Μηνύματα
1.484
Κριτικές
3
Like
494
Πόντοι
36
Εδώ ειστε , αυτη η εταιρεια προβλέπω Ότι θα εχει μετοχικά κέρδη
Κατασκευάζει μπαταρίες .. εκει ειναι το ΜΕΛΛΟΝ
Contemporary Amperex Technology


300750.SZ ¥171,50 (+1,55%) on Yahoo Finance


Απο ελλαδα
ΑΔΜΗΕ
ΟΤΕ
ΕΥΔΑΠ
ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ
ΔΕΗ
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Σήκω και φύγε λοιπόν γιατί ζεις πολύ καταπιεσμένα εδώ. Αλλά να ξέρεις ότι δεν θα αλλάξει κάτι, είτε πας USA είτε Κούβα, Αφρική, Ευρώπη, Αυστραλία, Λαπωνία, Παταγονία!

Good luck!


Στο ΧΑΑ κέρδισαν τύποι σαν το Νεονάκη, τον Καμμένο και κάποιους άλλους ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ.

Χρειάζεται κάτι άλλο ;;;

Δεν λέω κάτι άλλο ... γιατί δεν υπάρχει ελευθερία έκφρασης σε αυτή τη χώρα .

Καταπιεσμένοι , είναι τα υπαλληλάκια γραφείων , σαν εσάς !!!!!
Εγώ ... δεν είμαι υπάλληλος !

Αν σας πει κανείς να βάλετε φωτό τα λεφτά που έχετε πάνω σας ... θα βάλετε πιστωτικές και θα πείτε
ότι είστε σαν τον goldman , manager της goldman sachs που πήρε μπόνους 60 μύρια $ το 2009 !!!!!

Μόνο που εσείς στο τέλος της ζωής σας, θα έχετε πάρει 6 φάσκελα και όχι 60 μύρια $ bonus ... αλλά πιθανόν 60 μύρια ρουπίες (συνολική) αμοιβή ... ινδικές ή ινδονησιακές,δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερη σημασία !
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.872
Like
2.273
Πόντοι
456
τωρα αγοραζεις ρεεε αγορασε οταν τρεχχει αιμα στους δρομους.αλλα οχι μετοχες η ρεαλ εστατε αλλα χρυσο.τα χρηματα θα καταρευσουν και θα μεινουν μονο τα χρηματα του θεου ο χρυσος και το ασημι.δειτε ποσα τρις τυπωνουν απο τοπουθενα οι κεντρικες τραπεζες.και σεις κανετε αποταμιευση?φανταστειτε να χατ εαπο ταμιευσει βενεζουελανικο νομισμα....
λιρα ή τιτλους καθαρου xrusou 5 - 10 γραμμαριων; τι υπερ και κατα εχουνε;
 

taxidiaris

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
681
Κριτικές
20
Like
310
Πόντοι
5.785
λιρα ή τιτλους καθαρου xrusou 5 - 10 γραμμαριων; τι υπερ και κατα εχουνε;
αμα θες επενδυτικα να το δεις προτιμας παντα πλακακια χρυσου.. η λιρα χανει την αξια με την παραμικρη φθορα...επισης δεν εχουν την ιδια καθαροτητα. τα πλακακια εχουν σχεδον 100% καθαροτητα
 

xrusos

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2020
Μηνύματα
560
Like
354
Πόντοι
26
χρυσος να ναι κι οτι να ναι.απλα μη παρεις τα νουμισματικς ου θα προσπαησουν να σου πουλησουν για κανενα λογο
 

demosmet

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2016
Μηνύματα
556
Like
79
Πόντοι
6
:think:ρε παιδιά εγω εχω ακούσει για προθεσμιακές καταθέσεις με 2% επιτόκιο. μούφα είναι; :think:
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
:think:ρε παιδιά εγω εχω ακούσει για προθεσμιακές καταθέσεις με 2% επιτόκιο. μούφα είναι; :think:

Ήταν πριν έρθει η ΝΔ τύπε και φέρει την κανονικότητα.
Κάτσε λίγο ...
ΑΠΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ !!!!!


Περίμενε +50% τέλη κυκλοφορίας και κανα +30% στον ΕΝΦΙΑ.

Αφού θα έχουν αυξηθεί οι άνεργοι από μισό εκατομμύριο νέους ανέργους, που δούλευαν όλοι αρχές του 2020.


Τα λουκέτα με τούτη την κυβέρνηση
θα ξεπεράσουν εκείνα της κυβέρνησης Σαμαρά
που ήταν η μεγαλύτερη καταστροφή του ελληνισμού.
Ο αφανισμός της μεσαίας τάξης, που έπαψε να υφίσταται.
 

Dim72

Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2005
Μηνύματα
1.491
Κριτικές
4
Like
173
Πόντοι
16
Θέλει και τύχη Ειπα κι εγώ να βάλω 11000 σε αμοιβαία και μετοχές blue chips προ κορονοιου αρχές Φεβρουαρίου και κάποια στιγμή το Μάρτιο έφτασα να έχω ούτε 7500!  Τώρα πηραν λιγο πάνω αλλά και πάλι κάτω απο 9000 θα πρέπει να περιμένω το 21-22 μπας και φύγει η χασούρα... Προφανώς οποιος αγόρασε τέλη Μαρτίου τώρα ειναι κερδισμένος...
 

xrusos

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2020
Μηνύματα
560
Like
354
Πόντοι
26
dim agorase me ena poso tora poy tha ksanapesoun oi metoxes bale to 20 tois ekato toy kefalaiou sou se metoxes xrysoy
 

deflight

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2012
Μηνύματα
311
Like
477
Πόντοι
21
τωρα αγοραζεις ρεεε αγορασε οταν τρεχχει αιμα στους δρομους.αλλα οχι μετοχες η ρεαλ εστατε αλλα χρυσο.τα χρηματα θα καταρευσουν και θα μεινουν μονο τα χρηματα του θεου ο χρυσος και το ασημι.δειτε ποσα τρις τυπωνουν απο τοπουθενα οι κεντρικες τραπεζες.και σεις κανετε αποταμιευση?φανταστειτε να χατ εαπο ταμιευσει βενεζουελανικο νομισμα....

bro sorry που έκανα παράθεση ένα random post αλλά:
- λέτε τρέχει αίμα στις αγορές, όμως για πόσο θα τρέχει αυτό το αίμα; υπολογίζετε να επανέλθει το SP500 (πχ) πάνω από 3000 μονάδες σύντομα, μέσα το 2020 ή το 2021; τα funds ή ο rothschild μπορεί να αγοράζουν τώρα αλλά αυτοί θα συνεχίζουν να αγοράζουν όταν η κρίση πάρει άλλο ένα χρόνο.

Άλλο ένα στοιχείο που δείχνει πως οι αγορές μπορεί να χειροτερεύσουν είναι πως οι δείκτες είναι δυσανάλογοι με την παγκόσμια αλλά και αμερικανική ανεργία και εάν η ανεργία παραμείνει το πιθανότερο είναι να διορθώσουν οι αγορές και να πέσουν κι άλλο οι δείκτες...
 

xrusos

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2020
Μηνύματα
560
Like
354
Πόντοι
26
βραχυπροθεσμα σε βαθος ενοσ με δυο μηνες θα δεις το σ αντ π 500 γυρω στο 2550 μεχρι 2750!μακροπροθεσμα σε βαθος τριετιας θα φτασει 4000.δες το πινακα που χω βρει απο ενα εβραιο αναλυτη ο οποιος τα χει προβλεψει ολα.ολα ολα ομως απο ενα χρονο πριν το χει προβλεψει.θυμησου για να πας καλα στο χρηματιστηριο  cut losses short !!let profits run. προσοχη διαβασε το βιβλιο του μαρκ νταγκλας trading in the zone
 

xrusos

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2020
Μηνύματα
560
Like
354
Πόντοι
26
αρα βασικα το καλοκαιρι το χρηματιστηριο θα πεσει  και μετα θα αει για πανω απο 4000 ο σ αντ π.πιο καλα ακομα θα παει  οχρυσος.ενω χτες ανοιξα θεση στο καφε που ειναι σε ιστορικα χαμηλα.αλλα εσυ μεινε σε οτι εχεις .και να προσεχεις ποιον εμπιστευεσαι οι χρηματιστες στη χωρα μας ειναι ολοι σκουπιδια.προσοχη φιλε να κανεις πραξεις θλουν για να βγαλουν κομμισιονσ.χρηματιστης στη ελλαδα =ελλεεινος εμετος
 

rokos

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2010
Μηνύματα
939
Κριτικές
1
Like
159
Πόντοι
6


Αν δεν κατέχει κάποιος το άθλημα καλύτερα προθεσμιακή για ασφάλεια και ας παίρνεις ψίχουλα απο το να τα χάσεις ???
Τα χρηματιστήρια δεν είναι για ανίδεους ...εδώ ειδικοί και έχασαν περιουσίες είναι ξεκάθαρα τζόγος πια.
Το χρήμα πια είναι προϊόν που πωλείται και αγοράζετε και όχι η αξία των εταιρειών.

Αν ντε και καλά κάποιος θέλει να μπει ας πάει σε ειδικούς ...λέμε τώρα ....και ας πετάξει 1000 ευρώ σε ότι του πουν ....σε ένα χρόνο θα έχει μια πρώτη εικόνα της αγοράς.

Δεν είναι περίοδος ακόμα για μπάσιμο έτσι και αλλιώς έχει και άλλο πάτο το βαρέλι από αρχές του 21 και βλέπουμε. 
 

stealthgas

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2014
Μηνύματα
1.484
Κριτικές
3
Like
494
Πόντοι
36
Στο ΧΑΑ κέρδισαν τύποι σαν το Νεονάκη, τον Καμμένο και κάποιους άλλους ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ.

Χρειάζεται κάτι άλλο ;;;

Δεν λέω κάτι άλλο ... γιατί δεν υπάρχει ελευθερία έκφρασης σε αυτή τη χώρα .

Καταπιεσμένοι , είναι τα υπαλληλάκια γραφείων , σαν εσάς !!!!!
Εγώ ... δεν είμαι υπάλληλος !

Αν σας πει κανείς να βάλετε φωτό τα λεφτά που έχετε πάνω σας ... θα βάλετε πιστωτικές και θα πείτε
ότι είστε σαν τον goldman , manager της goldman sachs που πήρε μπόνους 60 μύρια $ το 2009 !!!!!

Μόνο που εσείς στο τέλος της ζωής σας, θα έχετε πάρει 6 φάσκελα και όχι 60 μύρια $ bonus ... αλλά πιθανόν 60 μύρια ρουπίες (συνολική) αμοιβή ... ινδικές ή ινδονησιακές,δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερη σημασία !

Ρε φουκαρά λουσερ , δεν το ξερεις πολυ καλα το χρηματιστήριο κ προφανώς είχες κανει λαθος τοποθετήσεις .
Και γιατι θέλεις αποδείξεις με τα χρηματα που εχουν οι σχολιαστές του νήματος ; Στα υπόγεια της ΔΟΥ ια αθηνων εργαζεσαι;
Διάβαζε πιο προσεκτικά οικονομικές ειδήσεις ,προβλέψεις , ακομα κ τα μέλη του bou, που προτείνουν μετοχικές αγορες
εισαι μαύρος κύκνος get a life
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Ρε φουκαρά λουσερ , δεν το ξερεις πολυ καλα το χρηματιστήριο κ προφανώς είχες κανει λαθος τοποθετήσεις .
Και γιατι θέλεις αποδείξεις με τα χρηματα που εχουν οι σχολιαστές του νήματος ; Στα υπόγεια της ΔΟΥ ια αθηνων εργαζεσαι;
Διάβαζε πιο προσεκτικά οικονομικές ειδήσεις ,προβλέψεις , ακομα κ τα μέλη του bou, που προτείνουν μετοχικές αγορες
εισαι μαύρος κύκνος get a life

Τι συζητάμε τύπε ;;
Αν τον Ιούλιο στην Ελλάδα είναι καλοκαίρι ;;;

ή αν στο χρηματιστήριο το 1999  έγινε ληστεία;;;
 

flying foxes

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2019
Μηνύματα
273
Like
62
Πόντοι
1
βραχυπροθεσμα σε βαθος ενοσ με δυο μηνες θα δεις το σ αντ π 500 γυρω στο 2550 μεχρι 2750!μακροπροθεσμα σε βαθος τριετιας θα φτασει 4000.δες το πινακα που χω βρει απο ενα εβραιο αναλυτη ο οποιος τα χει προβλεψει ολα.ολα ολα ομως απο ενα χρονο πριν το χει προβλεψει.θυμησου για να πας καλα στο χρηματιστηριο  cut losses short !!let profits run. προσοχη διαβασε το βιβλιο του μαρκ νταγκλας trading in the zone

Ο λόγος που ο κόσμος χανει λεφτα στο χρηματιστηριο δεν είναι μονο επειδη δεν ξέρει που να τοποθετήσει
Είναι και η κάτωθι νοοτροπία
-Καλά τώρα που ανεβαίνει θα πουλήσω , χαζός είμαι ?
-Καλά τώρα που πἐφτει θα πουλήσω , να φάω τη χασούρα , οχι θα περιμένω να ανἔβει να πἄρω τα λεφτα μου πίσω τουλάχιστον , χαζός είμαι ?

Ναι ρε φίλε , χαζός είσαι γιατι δε θές να πουλάς ποτέ !!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom