Νέα

Προσωπική άποψη για ταινίες/δυνατές σκηνές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα in_between
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 13K
  • Εμφανίσεις 642K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

drax

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.290
Κριτικές
36
Like
184
Πόντοι
896
Kαι η καλυτερη απαντηση στο σαδιστικο παιχνιδι του, ηρθε προς το τελος της ταινιας.  :rockon:
Anton Chigurh: Call it.

Carla Jean Moss: No. I ain't gonna call it.

Anton Chigurh: Call it.

Carla Jean Moss: The coin don't have no say. It's just you.

Anton Chigurh: Well, I got here the same way the coin did.

Η ταινία αυτή με έχει προβληματίσει αρκετά πάνω σε διάφορα θέματα και με στοιχειώνει ακόμα, όχι μόνο μεσα από την φιγούρα του Μπαρδέμ αλλά  και σε διάφορα άλλα θέματα. Μπορεί να γίνουν συζητήσεις επί συζητήσεων για το τι σήμαινε το οτιδήποτε που ειπώθηκε και είδαμε και μέσα από διαφορετικές ματιές να βγουν συμπεράσματα που δεν τα είχαμε σκεφτεί. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα την ξαναδώ γιατί πάει καιρός που την είδα τελευταία φορά και ίσως και να μου διέφυγαν κάποια πράγματα. Πάντως σίγουρος δεν μπορεί να είσαι για τίποτα.........αλλά η θέασή της είναι από μόνη της ξεχωριστή εμπειρία.
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
Η ταινία αυτή με έχει προβληματίσει αρκετά πάνω σε διάφορα θέματα και με στοιχειώνει ακόμα, όχι μόνο μεσα από την φιγούρα του Μπαρδέμ αλλά  και σε διάφορα άλλα θέματα. Μπορεί να γίνουν συζητήσεις επί συζητήσεων για το τι σήμαινε το οτιδήποτε που ειπώθηκε και είδαμε και μέσα από διαφορετικές ματιές να βγουν συμπεράσματα που δεν τα είχαμε σκεφτεί. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα την ξαναδώ γιατί πάει καιρός που την είδα τελευταία φορά και ίσως και να μου διέφυγαν κάποια πράγματα. Πάντως σίγουρος δεν μπορεί να είσαι για τίποτα.........αλλά η θέασή της είναι από μόνη της ξεχωριστή εμπειρία.
τι σε προβλημάτισε;

γιατί εγώ την είδα στο πιο επιφανειακό και μάλλον μου ξέφυγαν πράγματα
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
Το συμπερασμα για μενα στην σκηνη που παραθεσα ηταν οτι ο ρολος του Μπαρδεμ ειναι ενας ψυχοπαθης δολοφονος που ψαχνει δικαιολογιες για να σκοτωσει. Για αυτο συνεχως βρισκει διαφορους λογους για να κανει οτι κανει. "Εδωσα τον λογο μου", σε κατι που δεν εχει καμια απολυτως ουσια. Το ριχνει στην τυχη με το νομισμα. Η ουσια ειναι οτι θελει να σκοτωσει, εχει αναγκη να σκοτωσει. Αλλα παραλληλα θελει δεν θελει να το παραδεχτει, για αυτο βρισκει συνεχως δικαιολογιες για την πραξη του.
μπραβο μαριε.
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Η ταινία αυτή με έχει προβληματίσει αρκετά πάνω σε διάφορα θέματα και με στοιχειώνει ακόμα, όχι μόνο μεσα από την φιγούρα του Μπαρδέμ αλλά  και σε διάφορα άλλα θέματα. Μπορεί να γίνουν συζητήσεις επί συζητήσεων για το τι σήμαινε το οτιδήποτε που ειπώθηκε και είδαμε και μέσα από διαφορετικές ματιές να βγουν συμπεράσματα που δεν τα είχαμε σκεφτεί. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα την ξαναδώ γιατί πάει καιρός που την είδα τελευταία φορά και ίσως και να μου διέφυγαν κάποια πράγματα. Πάντως σίγουρος δεν μπορεί να είσαι για τίποτα.........αλλά η θέασή της είναι από μόνη της ξεχωριστή εμπειρία.
Το συμπερασμα για μενα στην σκηνη που παραθεσα ηταν οτι ο ρολος του Μπαρδεμ ειναι ενας ψυχοπαθης δολοφονος που ψαχνει δικαιολογιες για να σκοτωσει. Για αυτο συνεχως βρισκει διαφορους λογους για να κανει οτι κανει. "Εδωσα τον λογο μου", σε κατι που δεν εχει καμια απολυτως ουσια. Το ριχνει στην τυχη με το νομισμα. Η ουσια ειναι οτι θελει να σκοτωσει, εχει αναγκη να σκοτωσει. Αλλα παραλληλα δεν θελει να το παραδεχτει, για αυτο βρισκει συνεχως δικαιολογιες για την πραξη του.
 

Geopa

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2009
Μηνύματα
5.861
Κριτικές
34
Like
39
Πόντοι
1.666
Πράγματι μπορούμε να γράψουμε τόμους ανάλυσης για αυτήν την ταινία....
Πολλές σκηνές και διάλογοι έχουν διπλή και τριπλή οπτική γωνία!!!!
Εξαρτάται ο καθένας τι βλέπει σε κάθε χαρακτήρα της ταινίας!!!!
Αλλά πρόκειται για μια αριστουργηματική ταινία όπως έχω ξαναγράψει παλιότερα πολλές φορές, από κάθε άποψη!!!!
Σίγουρα "κάθεται" άνετα δίπλα σε ταινίες όπως το "The Godfather" και "Αποκάλυψη τώρα"!!!!
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
44
Πόντοι
366
Αλλά πρόκειται για μια αριστουργηματική ταινία όπως έχω ξαναγράψει παλιότερα πολλές φορές, από κάθε άποψη!!!!
Σίγουρα "κάθεται" άνετα δίπλα σε ταινίες όπως το "The Godfather" και "Αποκάλυψη τώρα"!!!!
:thumbsup:
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
για πείτε ρε παιδιά κανά νόημα συγκεκριμένο...
 

Geopa

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2009
Μηνύματα
5.861
Κριτικές
34
Like
39
Πόντοι
1.666
Μερικές φορές το μόνο που θέλει κάποιος είναι ένα χαλαρό διωράκι..
Μαζί σου Ταύρε....
Απλώς επειδή αφορά σειρά ταινιών όπως π.χ. Τζέιμς Μποντ και Τζέισον Μπορν, η σύγκριση θ πρέπει να γίνει!!!!
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
44
Πόντοι
366
The 1980 Stanley Kubrick film "The Shining" with Jack Nicholson & Shelley Duvall. Based on the novel by Stephen King.
"Midnight, the Stars and You" was performed by the Ray Noble Orchestra & Al Bowlly.



 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
44
Πόντοι
366
Kαι μια υπέροχη διαφήμιση της Smirnoff απ τον Tarsem Singh (The Cell,Rem-Losing my Religion )που πατάει οπτικά και μουσική στην ταινία

 

geo65

Μέλος
Εγγρ.
29 Φεβ 2008
Μηνύματα
664
Κριτικές
7
Like
57
Πόντοι
6
Ταινία bigger than life  :sunglasses:

Φίλε House σε γενικές γραμμές οι απόψεισ μας για ταινίες και μουσική συμπίπτουν σε εξαιρετικό βαθμό!! :rockon: :rockon:
Εκεί που δε μπορώ με τίποτε να σε ακολουθήσω είναι στην προκείμενη ταινία!!
Μου ξεφεύγει κάτι??? :helpplea:
Γιατί όχι απλά δε μάρεσε αλλά και κάτι παραπάνω :headbang: :headbang: :headbang:μπορώ να πω μέχρι που με τσάτισε!!!
 

aristos 45 sec

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2013
Μηνύματα
1.965
Κριτικές
3
Like
21
Πόντοι
16
Το συμπερασμα για μενα στην σκηνη που παραθεσα ηταν οτι ο ρολος του Μπαρδεμ ειναι ενας ψυχοπαθης δολοφονος που ψαχνει δικαιολογιες για να σκοτωσει. Για αυτο συνεχως βρισκει διαφορους λογους για να κανει οτι κανει. "Εδωσα τον λογο μου", σε κατι που δεν εχει καμια απολυτως ουσια. Το ριχνει στην τυχη με το νομισμα. Η ουσια ειναι οτι θελει να σκοτωσει, εχει αναγκη να σκοτωσει. Αλλα παραλληλα δεν θελει να το παραδεχτει, για αυτο βρισκει συνεχως δικαιολογιες για την πραξη του.
Ωραία η ανάλυση σου Μάριε αλλά περισσότερο εντύπωση προκάλεσε και το όπλο που κουβαλούσε μαζί του, κάτι σαν ντεπόζιτο με πεπιεσμένο αέρα που αν δεν κάνω λάθος χρησιμεύει για την θανάτωση βοδιών...
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
1801127_10152194455615808_7162928561686680721_o.jpg
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537

Ρε παιδια, ειδα προσφατα το Blood Simple, την πρωτη ταινια των Κοεν, και ΞΕΡΟΧΥΣΑ.

Η σκηνοθεσια ειναι απο αλλο πλανητη!  :rockon:

Εχω δει καμια 10αρια ταινιες τους ακομα (κυριως παλιοτερα), αλλα δεν ειχα πορωθει με καμια εξ αυτων. Νταξει, ειχα γελασει απειρα με το "Καυτο Απορρητο", αλλα δε μπορω να πω οτι με σημαδεψε σαν ταινια.

Το No Country for Oldmen ισως να μην το ειχα παρει πολυ σοβαρα οταν το 'βλεπα, αλλα δεν μου εκανε αισθηση. Δηλαδη, δεν ειναι καν στο Top-100 μου.
Βεβαια, επιφυλασσομαι να την ξαναδω.

ΥΓ Να σημειωσω οτι, πολλοι γνωστοι και φιλοι, την θεωρουν αγαπημενη τους ταινια  :think:

ΥΓ2 Εσεις που βρισκετε καποιο βαθυτερο νοημα, σεναριακα ή στο επιπεδο των διαλογων, μπορειτε να το πειτε και σε μας?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom