Νέα

Προσωπική άποψη για ταινίες/δυνατές σκηνές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα in_between
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 13K
  • Εμφανίσεις 643K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

COMMANDER

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2005
Μηνύματα
828
Like
24
Πόντοι
6
Συμπαθητικη ταινια με ωραιο κονσπετ αλλα νομιζω υπηρχε περιθωριο να αξιοποιηθει πολυ περισσοτερο η ιδεα σκηνοθετικα και σεναριακα.....

στην ελλαδα δεν εγινε χαμος με το children of men???σοβαρα μιλατε????παρα πολυ καλη ταινια!!!!
Για τον Ανδρα της Χρονιας συμφωνω, αλλα η Μαυρη Λιστα  μου φανηκε λιγο σαν την Ολλανδικη Υπολοχαγος Νατασσα.Ο Illusionist πολυ καλος-ειμαι φαν του Νορτον βεβαια αλλα το ευρημα του φωτισμου της ταινιας πολυ ευφυες
 
OP
OP
I

in_between

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
244
Like
0
Πόντοι
1
Έρχονται:

Letters from Iwo Jima (15/02/2007)
Notes of a Scandal (15/02)
Red Road
Bobby (22/02)
The Good Shepherd (01/3/2007) που θα έπρεπε να το μεταφράζουν κατά λέξη: "Ο καλός ποιμήν" !
και ίσως: Curse of the Golden Flower (15/02/2007)
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.860
Like
13
Πόντοι
366
To good shepherd το ειδα προσφατα και μου αρεσε....οπως και το  curse of the golden flower
 

great

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
21
Like
0
Πόντοι
0
Ειδα χθες το Ματωμενο διαμαντι. Ταινιαρα παιδια. Το συστηνω ανεπιφυλακτα.
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
26
Πόντοι
16
Φιλε μου θα διαφωνησω καθετα και οριζοντια μαζι σου για αυτη την ταινια μετα απο 2 αποπειρες τελικα την ειδα ολη.Στη πρωτη με πηρε ο υπνος..
Η ταινια παρολο που θιγει ενδιαφεροντα θεματα που γινονται στην αφρικη για μενα αποτυγχονει τελειως ως προς τη πλοκη.Το μονο καλο σημειο ειναι το τελος και τη στιγμη που  ο ηρωας βρισκει το διαμαντι.Ισως ειμαι και προκατειλημενος επειδη πιστευω οτι ο ντι καπριο δε κανει για ηθοποιος(καλυτερος παντως στο departed)σα τον αφλεκ.
Για μενα 1000 φορες να τη κατεβασεις παρα να πας σινεμα κιολας να πληρωσεις.
Οπως και ναχει επειδη γουστα ειναι αυτα αν καποιος ειναι φαν του εν λογω ηθοποιου ισως τη δει με καλυτερο ματι.
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.860
Like
13
Πόντοι
366
Δεν την εχω δει την ταινια αλλα μηπως ειναι σποϊλερ το ποστ σου? προσωπικα και να ειναι δε με απασχολει αλλα ισως καποιοι που θελουν να την δουν να μην θελουν να διαβασουν σποιλερ.....και επειδη ακριβως δεν εχω δει την ταινια δεν ξερω ποσο σημαντικο ειναι αυτο που γραφεις για την πλοκη.....αν κανω λαθος συγγνωμη :)
 

PARASOL

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2006
Μηνύματα
99
Κριτικές
2
Like
56
Πόντοι
0
Γυριζεται ταινια για τη ζωη του Salvador Dali και τον Dali θα τον ενσαρκωνει ο Al Pacino.
Περιμενω σαν τρελος να βγει!
Μεγαλη προκληση-ρολος για τον Al Pacino.
 

Bluevertigo

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
393
Like
4
Πόντοι
1
Γυριζεται ταινια για τη ζωη του Salvador Dali και τον Dali θα τον ενσαρκωνει ο Al Pacino.
Περιμενω σαν τρελος να βγει!
Μεγαλη προκληση-ρολος για τον Al Pacino.
  Την ταινία σκηνοθετικά την αναλαμβάνει ο Andrew Nicol, ο οποίος κατά την προσφιλή συνήθεια των ελλήνων σκηνοθετών υπογράφει και το σενάριο. Πριν από μια δεκαετία, επί εποχής Gattaca και The Truman Show θα ήμουν πιο αισιόδοξος. Ελπίζω να είναι στα επίπεδα εκείνων των πρώτων ταινιών του και το σενάριο να μην συμβιβαστεί όπως συνήθως συμβαίνει στις βιογραφικές ταινίες διασήμων. Τέλος μακάρι ο Pacino να δώσει μια ακόμα μεγάλη ερμηνεία, γιατι κάτι άλλοι-λέγε με De Niro- έχουν τόσο βαρεθεί που παίζουν πια μόνο με γκριμάτσες και μορφασμούς.
 

PARASOL

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2006
Μηνύματα
99
Κριτικές
2
Like
56
Πόντοι
0
  Την ταινία σκηνοθετικά την αναλαμβάνει ο Andrew Nicol, ο οποίος κατά την προσφιλή συνήθεια των ελλήνων σκηνοθετών υπογράφει και το σενάριο. Πριν από μια δεκαετία, επί εποχής Gattaca και The Truman Show θα ήμουν πιο αισιόδοξος. Ελπίζω να είναι στα επίπεδα εκείνων των πρώτων ταινιών του και το σενάριο να μην συμβιβαστεί όπως συνήθως συμβαίνει στις βιογραφικές ταινίες διασήμων. Τέλος μακάρι ο Pacino να δώσει μια ακόμα μεγάλη ερμηνεία, γιατι κάτι άλλοι-λέγε με De Niro- έχουν τόσο βαρεθεί που παίζουν πια μόνο με γκριμάτσες και μορφασμούς.



Παντως ο πιο καταλληλος ηθοποιος για να ενσαρκωσει τον Dali θα ηταν ο μεγιστος Peter Sellers(αν ζουσε).Απο τους διαθεσιμους εν ζωη θα διαλεγα Daniel Day Lewis (χαμελαιωντας πραγματικος στους ρολους).
Τελικα η ''Αγγλικη σχολη'' βγαζει τους καλυτερους ηθοποιους με διαφορα!
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.860
Like
13
Πόντοι
366
Ανυπομονω να βγει η ταινια........τρελαίνομαι για Νταλι και τον θεωρω απο τους σημαντικοτερους καλλιτεχνες του συγχρονου κοσμου.......ποτε βγαινει στο περιπου ξερουμε?

ο πατσινο δεν ξερω αν θα ηταν ο πιο καταλληλος....δυσκολευομαι να τον φανταστω με μυστακα......
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Ο Dali είναι και μένα ένας απο τους αγαπημένους μου σουρρεαλιστες - αλλά όχι ο κορυφαίος. Βλέπε Magritte.

Ελπίζω η ταινία να μην απομυθοποιήσει ένα μεγάλο καλλιτεχνικό ταλέντο, με ιδιαίτερη ικανότητα στο marketing.

Με την ευκαιρία, ήθελα να σας πω ότι οι εντυπώσεις (όχι δικές μου) από το 300 ήταν...όχι ιδιαίτερα θετικές.
 

trixotos kavliaris

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2006
Μηνύματα
1.129
Like
2
Πόντοι
16
Έχει δεί κανείς τη ταινία " Γράμματα απο το Ιβο Τζιμα " του Κλίντ Ίστγουντ;;;;

ʼς γράψει κανάς χριστιανός...
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Φιλε μου θα διαφωνησω καθετα και οριζοντια μαζι σου για αυτη την ταινια μετα απο 2 αποπειρες τελικα την ειδα ολη.Στη πρωτη με πηρε ο υπνος..
Η ταινια παρολο που θιγει ενδιαφεροντα θεματα που γινονται στην αφρικη για μενα αποτυγχονει τελειως ως προς τη πλοκη.Το μονο καλο σημειο ειναι το τελος και τη στιγμη που  ο ηρωας βρισκει το διαμαντι.Ισως ειμαι και προκατειλημενος επειδη πιστευω οτι ο ντι καπριο δε κανει για ηθοποιος(καλυτερος παντως στο departed)σα τον αφλεκ.
Για μενα 1000 φορες να τη κατεβασεις παρα να πας σινεμα κιολας να πληρωσεις.
Οπως και ναχει επειδη γουστα ειναι αυτα αν καποιος ειναι φαν του εν λογω ηθοποιου ισως τη δει με καλυτερο ματι.

συμφωνω ως προς την κριτικη σου για την ταινια αλλα ο ντι καπριο ειναι για τετοιους ρολους πολυ καλος.....και αυτη η γυναικαρα η o'conneli τί ματαρες εχει?και τί απιστευτο στυλ?οχι σαν τις ξεπετες με το υφακι τις δικες μας....
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.860
Like
13
Πόντοι
366
Η ο κονελι ειναι που επαιζε στο ρεκβιεμ και το litle children? γυναικαρα οντως.........

ο ντι καπριο ρε παιδια συγγνωμη αλλα δε μου αρεσε σε καμια απο τις ταινιες που τον εχω δει........δεν τον εχω δει ακομα βεβαια στο Departed για το οποιο ακουω πολυ καλα λογια...μου ειναι και απιστευτα αντιπαθης σα φατσα οποτε δε μπορω να ειμαι υποκειμενικη.......
 

Bluevertigo

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
393
Like
4
Πόντοι
1
Η  Jennifer Connelly είναι από τις πιο όμορφες κα ταλαντούχες ηθοποιούς της γενιάς της. Δεν έχει μόνο ματάρες αλλά και ιδιαίτερως αναπτυγμένα και άλλα δευτερεύοντα χαρακτηριστικά του φύλου της. Για μένα όλα τα λεφτά, είναι ο πρώτος ουσιαστικά μεγάλος ρόλος της στο Phenomena, το 1985, του τρισμέγιστου Dario Argento, όταν δεν έιχε ακόμα κλείσει τα 15 της χρόνια. Στην ταινία παίζει και ο cult πια Donald Pleasence και η για πολλά χρόνια σύντροφος του Argento, Daria Nicolodi. Μην ξεχνάτε πως απο την ερωτική αυτή σύζευξη γεννήθηκε η απόλυτα sexy και nasty (όπως θα έλεγε και ο Rocco) Asia Argento.

 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Η ο κονελι ειναι που επαιζε στο ρεκβιεμ και το litle children? γυναικαρα οντως.........

ο ντι καπριο ρε παιδια συγγνωμη αλλα δε μου αρεσε σε καμια απο τις ταινιες που τον εχω δει........δεν τον εχω δει ακομα βεβαια στο Departed για το οποιο ακουω πολυ καλα λογια...μου ειναι και απιστευτα αντιπαθης σα φατσα οποτε δε μπορω να ειμαι υποκειμενικη.......

στο gangbangs of new york δεν σου αρεσε?στην παραλια δεν σου αρεσε?στον πληροφοριοδοτη δεν σου αρεσε?ασχετα με την φατσα του που ειναι λιγο σπαστικη πιστευω οτι ειναι καλος στα περισσοτερα εργα που εχει παιξει..
 

Bluevertigo

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
393
Like
4
Πόντοι
1
στο gangbangs of new york δεν σου αρεσε?στην παραλια δεν σου αρεσε?στον πληροφοριοδοτη δεν σου αρεσε?ασχετα με την φατσα του που ειναι λιγο σπαστικη πιστευω οτι ειναι καλος στα περισσοτερα εργα που εχει παιξει..
Φίλε vasos, γλώσσα λανθάνουσα....  :grin:τι σκεφτόσουν αναρωτιέμαι εκείνη την ώρα;! Gangs of New York, ok? Πάντως συμφωνώ μαζί σου ότι ο Leonardo, Pacino μπορεί να μην είναι, αλλά καλός ηθοποιός είναι.
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
26
Πόντοι
16
Ενα ακομα ντοκυμαντερ που ειδα προσφατα ειναι το The Corporation που περιγραφει την ιστορια και τη δραση των πολυεθνικων μεχρι και σημερα.Την εκμεταλλευση,την εξαπατηση και το εγκλημα κατα της φυσης στο βωμο του κερδους φυσικα.Μιλανε μεσα νομπελιστες,φιλοσοφοι και παραγοντες πολυεθνικων.Αν και μεγαλο σε διαρκεια ειναι ακρως διαφωτιστικο για το πως οι λιγοι σημερα κυβερνουν τους πολλους με καθε εννοια..
για p2p το ονομα ειναι..
alli-corporation-xvid
Ενα απο τα καλυτερα σημεια ειναι οταν ο μ.μουρ μιλα με το προεδρο της nike ο οποιος λεει οτι στα εργοστασια του(δουλευουν με 13χρονους υπαλληλους)δεν εχει παει ποτε να τα δει!!!
 

PARASOL

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2006
Μηνύματα
99
Κριτικές
2
Like
56
Πόντοι
0
Δυο κορυφαιες ταινιες,αν και μικρες παραγωγες σχετικα ειναι το 13 ΤΖΑΜΕΤΙ και το FOLLOWING.Και τα δυο ειναι φιλμ νουαρ και ειδικα το δευτερο ειναι απο τον Christofer Nolan(σκηνοθετη του Memento,Prestige,Insomnia)
 

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.745
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
Μια ταινια που θεωρω αριστη κι ισως χρειαστει να γυρισετε πολλες φορες πισω για να ''πιασεις'' τι παιχτηκε ειναι το ''Συνηθεις υποπτοι''(Usual suspects)...Τρομερη ταινια...Επισης κλασσικη και δυνατη ''Η τελευταια εξοδος,Ριτα Χε'ι'θγουορτ'' με τον Μοργαν Φριμαν..
Παλιες και οι δυο αλλα αν δεν τις εχεις δει χανεις πολλα!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom