Νέα

Προολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ 2012

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα geman30
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 174
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

DON GIOVANNI

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2011
Μηνύματα
3.562
Like
6
Πόντοι
16
ρε μεγάλε μου, είπες ότι η εθνική ευνοήθηκε ελέω βασιλακόπουλου κι έφερες το παράδειγμα του '87. ποιος πούστης ήξερε τον βασιλακόπουλο το '87;

Εγώ έγραψα για το προηγούμενο προολυμπιακό τουρνουά που το πήραμε ελέω Βασιλακόπουλου αλλά καί το'87 που λές προφανώς ό Στάνκοβιτς , του οποίου ό μετέπειτα πρόεδρος της fiba europe  ήταν απο τότε δεξί του χέρι , θα είναι ...πούστης !!
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
Εγώ έγραψα για το προηγούμενο προολυμπιακό τουρνουά που το πήραμε ελέω Βασιλακόπουλου αλλά καί το'87 που λές προφανώς ό Στάνκοβιτς , του οποίου ό μετέπειτα πρόεδρος της fiba europe  ήταν απο τότε δεξί του χέρι , θα είναι ...πούστης !!

ρε φίλε, στο προηγούμενο προολυμπιακό, βοήθησε ο βασιλακόπουλος για να κερδίσουμε το πορτο ρικο με 25 πόντους; κι αν βοήθησε, το έκανε για να μπει κι η ελλάδα στην αγορά του μπάσκετ όπως λες; η ελλάδα που πριν 2 χρόνια είχε νικήσει τις ηπα στον ημιτελικό του μουντομπάσκετ;;;
ο βασιλακόπουλος το '87 ήταν το δεξί χέρι του στάνκοβιτς; αυτό 1η φορά το ακούω. μήπως εννοείς το δεξί αρχίδι;
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
η χτεσινή ήταν μια μεγάλη ήττα γιατί έγινε από μια ομάδα που φάνηκε πως μπορούσαμε να κερδίσουμε... ευθύνη έχουν όλοι, και οι παίκτες που έμοιαζαν να μην ξέρουν πως να αντιδράσουν στην μείωση της διαφοράς και ο προπονητής που δεν αντέδρασε αποτελεσματικά...
για να είμαστε σωστοί όμως, το φάουλ στο τέλος ήταν καταφανέστατο και θα έπρεπε να δωθεί. αυτό δεν θα μας έκανε ευχαριστημένους κερδίζοντας με τέτοιο τρόπο (θεωρώ πως θα τις έβαζε ο Σπανούλης) απλά θα παίρναμε παράταση χρόνου...
θα συμφωνήσω με σχόλια που γράφτηκαν πως δεν έγινε καλός προγραμματισμός των ημερομηνιών του πρωταθλήματος και μάλλον θεωρήσαμε πως εύκολα ή δύσκολα θα περάσουμε...
αυτό που πραγματικά δεν καταλαβαίνω είναι η χολή ορισμένων για παίκτες που αποφάσισαν να μείνουν εκτός εθνικής
 

eli35

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2012
Μηνύματα
355
Κριτικές
1
Like
30
Πόντοι
1
Δεν έχουμε ψηλούς που να είναι παίκτες επιπέδου. Χωρίς δύο ψηλούς πρώτη κλάση δεν μπορείς να διεκδικείς διακρίσεις. Τουλάχιστον μόνιμες διακρίσεις.
 

ulavut

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
520
Like
17
Πόντοι
6
Δεν μ αρέσει να το λέω, αλλά ο Ζούρος δείχνει λιγότερος των περιστάσεων. Ήταν ο Κόκκαλης που τον εμπιστεύτηκε πρώτη φορά, όχι με κακή ομάδα, τίποτα. Μετά από εδώ κι από κεί, στην Τουρκία σε ομάδα με τρομερό μπάτζετ και πλεονέκτημα έδρας χάνει πρωτάθλημα. Στην Εθνική, οκ, βγήκαμε μέσω Πανευρωπαϊκού στο προολυμμπιακό αλλά μην τρελλαθούμε κιόλας. Στην βενεζουέλα πέρα από τις αντικειμενικές δυσκολίες, παρουσιάζει μια ομάδα ραν εντ γκαν, βασισμένη πολύ στον Ολυμπιακό τελικά. ¨Ομως δεν υπήρχε ούτε Ντούντα, ούτε οι ξένοι(ειδκά ο Ντόρσεϊ). Επίσης βρίσκωπολύ κατινιά τα της διαιτησίας από μέρους του, το ματς φαινόταν πως το πάνεστο ξύλο από την αρχή, ο Ντούντα ή ο Ομπράντοβιτς θα το είαν κάνει πουτάνα με το πρώτο σφύριγμα, με τεχνικές ποινές κλπ. Μετά το παιχνίδι είναι πολύ αργά. Και μια και τόφερε η κουβέντα, πιστεύω πως οι 2 παραπανω, με την ίδια ομάδα και τα ίδια προβλήματα δεν υπήρχε περίπτωση να χάσουν το ματσάκι. Μέχρι το 2013 υπάρχουν δυο χρόνια κοντά. Υπάρχει νέα γενιά, μερικοί επίσης από τους παλαιότερους (Μπουρούσης, Σχορτσιανίτης, Σπανούλης βέβαια)άνετα θα παίζουν. Ας βρεθεί κάποιος, έλληνας ή ξένρς να δουλέψει. Ξέρω, ο Ομπράντοβιτς ακούγεται σαν ιδανική λύση, και είναι όντως, όμως είναιπολύ νέος για να μην είναι σε σύλλογο αλλά σε εθνική, πέρα πως δεν υπάρχουν τα λεφτά να τον κρατήσεις. Μπαρτζώκας, Σφαιρόπουλος, χμμμ, δεν ξέρω, δεν έχουν δοκιμαστεί ακόμα σε πολύ ψηλό επείπεδο (ούτε κι ο Γιανάκης παλιότερα, αλλά αυτός τουλάχιστον είχε προσωπικότητα). Καμιά ιδέα;
 

eli35

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2012
Μηνύματα
355
Κριτικές
1
Like
30
Πόντοι
1
Δεν μ αρέσει να το λέω, αλλά ο Ζούρος δείχνει λιγότερος των περιστάσεων. Ήταν ο Κόκκαλης που τον εμπιστεύτηκε πρώτη φορά, όχι με κακή ομάδα, τίποτα. Μετά από εδώ κι από κεί, στην Τουρκία σε ομάδα με τρομερό μπάτζετ και πλεονέκτημα έδρας χάνει πρωτάθλημα. Στην Εθνική, οκ, βγήκαμε μέσω Πανευρωπαϊκού στο προολυμμπιακό αλλά μην τρελλαθούμε κιόλας. Στην βενεζουέλα πέρα από τις αντικειμενικές δυσκολίες, παρουσιάζει μια ομάδα ραν εντ γκαν, βασισμένη πολύ στον Ολυμπιακό τελικά. ¨Ομως δεν υπήρχε ούτε Ντούντα, ούτε οι ξένοι(ειδκά ο Ντόρσεϊ). Επίσης βρίσκωπολύ κατινιά τα της διαιτησίας από μέρους του, το ματς φαινόταν πως το πάνεστο ξύλο από την αρχή, ο Ντούντα ή ο Ομπράντοβιτς θα το είαν κάνει πουτάνα με το πρώτο σφύριγμα, με τεχνικές ποινές κλπ. Μετά το παιχνίδι είναι πολύ αργά. Και μια και τόφερε η κουβέντα, πιστεύω πως οι 2 παραπανω, με την ίδια ομάδα και τα ίδια προβλήματα δεν υπήρχε περίπτωση να χάσουν το ματσάκι. Μέχρι το 2013 υπάρχουν δυο χρόνια κοντά. Υπάρχει νέα γενιά, μερικοί επίσης από τους παλαιότερους (Μπουρούσης, Σχορτσιανίτης, Σπανούλης βέβαια)άνετα θα παίζουν. Ας βρεθεί κάποιος, έλληνας ή ξένρς να δουλέψει. Ξέρω, ο Ομπράντοβιτς ακούγεται σαν ιδανική λύση, και είναι όντως, όμως είναιπολύ νέος για να μην είναι σε σύλλογο αλλά σε εθνική, πέρα πως δεν υπάρχουν τα λεφτά να τον κρατήσεις. Μπαρτζώκας, Σφαιρόπουλος, χμμμ, δεν ξέρω, δεν έχουν δοκιμαστεί ακόμα σε πολύ ψηλό επείπεδο (ούτε κι ο Γιανάκης παλιότερα, αλλά αυτός τουλάχιστον είχε προσωπικότητα). Καμιά ιδέα;

Συμφωνώ μαζί σου. Είναι έτσι όπως τα λες. Απλά νομίζω ότι ο Ζούρος πρέπει να μείνει. Η Εθνική πρέπει να έχει μονιμο προπονητή. Να μάθει και από τα λάθη του. Είναι άλλο πράγμα το σωματείο και άλλο η Εθνική. Για να φανταστούμε πόσες φορές θα δει το βιντεο του αγώνα. Θα δει τα λάθη του και στις επιλογές και στο κοουτσάρισμα. Έτσι γίνονται οι ομάδες
 

DON GIOVANNI

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2011
Μηνύματα
3.562
Like
6
Πόντοι
16
ρε φίλε, στο προηγούμενο προολυμπιακό, βοήθησε ο βασιλακόπουλος για να κερδίσουμε το πορτο ρικο με 25 πόντους; κι αν βοήθησε, το έκανε για να μπει κι η ελλάδα στην αγορά του μπάσκετ όπως λες; η ελλάδα που πριν 2 χρόνια είχε νικήσει τις ηπα στον ημιτελικό του μουντομπάσκετ;;;
ο βασιλακόπουλος το '87 ήταν το δεξί χέρι του στάνκοβιτς; αυτό 1η φορά το ακούω. μήπως εννοείς το δεξί αρχίδι;
Ή Ελλάδα ακριβώς φίλε μου απο την στιγμή που 2 χρόνια πρίν είχε νικήσει καί τις Η.Π.Α. δέν είχε κανένα λόγο να διεκδικήσει το προολυμπιακό τουρνουά του 2008 καί να δώσει δικαίωμα να βγούν διάφοροι περίεργοι να πουν διάφορα για να μας εκθέσουν , όσο για την σχέση προολυμπιακού τουρνουά καί αγοράς μπάσκετ φυσικά καί δεν νομίζω ότι ή Ελλάδα είχε ανάγκη το τουρνουά για να μπεί στην αγορά όντας σύμφωνα με την βαθμολογία της fiba μέσα στις 4 πρώτες χώρες παγκοσμίως ! είναι όμως μια τακτική την οποία ακολουθεί ή fiba σε συνεργασία με την δ.ο.ε. γιατί το σωστό καί αναμενόμενο θα ήταν οί χώρες που συμμετέχουν στους ολυμπιακούς να επιλέγωνται με βάση τις  επιδόσεις τους καί όχι με βάση αυτά τα σε μεγάλο βαθμό στημένα τουρνουά , καί όντας αντικειμενικός να σου θυμήσω ότι ενώ ή Ισπανία σαν πρωταθλήτρια Ευρώπης προκρίθηκε απ' ευθείας στους ολυμπιακούς του Λονδίνου κάτι απόλυτα λογικό καί αναμενόμενο , δεν είχε γίνει το ίδιο το 1988 όταν στο τότε προολυμπιακό τουρνουά για τους ολυμπιακούς τής Σεούλ αναγκάσθηκε να παίξει καί ή Εθνική μας παρ' ότι πρωταθλήτρια Ευρώπης του 1987 όπου καί τελικά αποκλείστηκε ! όσο για την σχέση Βασιλακόπουλου Στάνκοβιτς ψάξε το λίγο καί θα δείς .
 

Επισκέπτης
Ομοσπονδία και προπονητής είχαν ως βασικό στόχο της διετίας την πρόκριση στην Ολυμπιάδα και καλοδεχούμενο ότι επιπλέον.
Ο στόχος αυτός δεν επιτεύχθηκε.Επιπρόσθετα,στη διετία αυτή η Εθνική ομάδα σημείωσε και 2 ήττες σε επίσημα τουρνουά απέναντι σε "άσημους" αντιπάλους(Σκόπια,Νιγηρία).
Η παρουσία του Ζούρου δεν μπορεί να κριθεί επιτυχημένη λοιπόν,οπότε δε βρίσκω κανένα λόγο παραμονής του.
Καλοί Έλληνες προπονητές υπάρχουν κι άλλοι.
 

ulavut

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
520
Like
17
Πόντοι
6
ξέρω γω ρε παιδιά. Αό την μια, όντως καλή είναι η σταθερότητα, κι ο Ζούρος είναι εξαιρετικά συμπαθής (αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό για προπονητή πάντως). Από την άλλη, 2 τουρνουα, στο ένα απλώς δεν αποτύχαμε παταγωδώς (να αποκλειστούμε από προολυμιπακό), στο άλλο αποτύχαμε 100% (οκ, να χάναμε από Ρωσία και Λιθουανία να το καταλάβω). Που να πάρει, πόσες ομάδες έχουν μείνει στην Ευρώπη; Γερμανία είναι εκτός πλέον, Ιταλία επίσης, Γαλλία σίγουρα πιο κάτω από μας. Αν βολευόμαστε με 5ες κι 6ες θέσεις και έχουμε και πρόβλημα μεμ εξωευρωπαϊκές ομάδες της σειράς, τι να την κάνω την καλωσύνη του Ζούρου; Βέβαια, από το να πάμε σε λύσεις αμφίβολες και πολύ τζογαδόρικες καλύτερα ο Ζούρος. Προσοχή, γιατί αν αρχίσουμε να συνηθίζουμε στην μετριότητα στο μπάσκετ (με Σκόπια, Τουρκία να μας ξεπενράνε σιγά σιγά), θα είναι δύσκολο αυτή η γενιά να αποκτήσει στόφα νικητή (σε εθνικό επίπεδο). Ειλικρινά δεν βρίσκω κάποιο όνομα προπονητή που να εμπνέει κάποια σιγουριά, αλλά πιστεύω πως με Ζούρο θα βολοδέρνουμε, απλώς το παιδί δεν το έχει το του νικητή.
 

ulavut

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
520
Like
17
Πόντοι
6
Διάβασα κι εγώ τις δηλώσεις κι επιβεβαιώνονται αυτά που φοβάμαι. Πολύ απολογητικός, κανένας τσαμπουκάς, εμμονή σε μικροτεχνικές λεπτομέρειες. Μεγάλοι προπονητές ποτέ δεν κάνουν τέτοιου τύπου δηλώσεις, υπερασπίζονται την φιλοσοφία τους και δε στέκονται σε παραλείψεις και ελλείψιες. Στοκάτω κάτω, αν ο Ζούρος έβλεπε πως η προετοιμασία διαγραφόταν ελλειπής ας πίεζε με τον τρόπο του. Δικαιολογίες του τύπου "όταν πήγα στην Λιθουανία" κλπ είναι παιδιαρίσματα του στυλ έχω βγει και στο εξωτερικό. Όμως ξαναρωτάω, αν όχι ο Ζούρος ποιος;
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Διάβασα κι εγώ τις δηλώσεις κι επιβεβαιώνονται αυτά που φοβάμαι. Πολύ απολογητικός, κανένας τσαμπουκάς, εμμονή σε μικροτεχνικές λεπτομέρειες. Μεγάλοι προπονητές ποτέ δεν κάνουν τέτοιου τύπου δηλώσεις, υπερασπίζονται την φιλοσοφία τους και δε στέκονται σε παραλείψεις και ελλείψιες. Στοκάτω κάτω, αν ο Ζούρος έβλεπε πως η προετοιμασία διαγραφόταν ελλειπής ας πίεζε με τον τρόπο του. Δικαιολογίες του τύπου "όταν πήγα στην Λιθουανία" κλπ είναι παιδιαρίσματα του στυλ έχω βγει και στο εξωτερικό. Όμως ξαναρωτάω, αν όχι ο Ζούρος ποιος;
ο ευθύμης κιουμουρτζόγλου έχει αποσυρθεί? :tooth:
 

eli35

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2012
Μηνύματα
355
Κριτικές
1
Like
30
Πόντοι
1
Τι λέμε τώρα. Να είμαστε σοβαροί
 

eli35

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2012
Μηνύματα
355
Κριτικές
1
Like
30
Πόντοι
1
Αν δώσεις σε ένα προπονητή 10 ημέρες να ετοιμάσει μία ομάδα και σε ένα άλλο 40 ημέρες για την ίδια ομάδα, ποιός είναι καλλίτερος προπονητής? Απάντηση. Δεν ξέρουμε.
Να μην κάνουμε σαν τους δημοσιογράφους λοιπόν κρίνοντας από το αποτέλεσμα και μόνο.
Παράδειγμα. Ένας αγώνας μπάσκετ στο 39 λεπτό και 30 δεύτερα είναι ισόπαλος. Αν βάλουμε 10 δημοσιογράφους να γράψουν για το τι είδαν. Η απόδοση των δύο ομάδων δεν πρόκειται να αλλάξει στα τελευταία 30 δεύτερα. Εκεινο που θα αλλάξει είναι το τελικό αποτέλεσμα. Με τη λήξη ας βάλουμε άλλους 10 δημοσιογράφους να γράψουν κριτική. Σας πάω ότι στοιχημα θέλετε ότι θα νομίζετε ότι πρόκειται για άλλο παιγνίδι Καταλαβαίνετε νομίζω τι θέλω να πω.
 

ulavut

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
520
Like
17
Πόντοι
6
O Κατσικάρης, μαζί με τον Γιαννάκη, είναι οι πιο επιτυχημένοι εν ενεργεία έλληνες προπονητές. Εϊναι σχεδόν σίγουρο πως τον ήθελε ο ΠΑΟ και μπορεί ακόμα να το σκέφτονται στον ΟΣΦΠ, για αυτό δεν ανακοινώνεταιο Μπαρτζώκας. Ο Κατσικάρης, μην το ξεχνάμε περνάει μια χαρά στο Μπιλμπάο και πάει την ομάδα επίσης πολύ καλά (10.000 διαρκείας ετησίως). Υπάρχει ακόμα μια βασική παράμετρος: Ένας προπονητής εθνικής ουσιαστικά δουλεύει για ένα τουρνουά κάθε 2 χρόνια, ειδικά στο μπάσκετ, για μεγάλα διαστήματα δεν κάνει τίποτα. Για νέους προπονητές, η δουλειά σε ομάδα είναι που θα τους αναδείξει σε όλα τα επίπεδα (κοουτσάρισμα, διαχείριση υλικού, ανάδειξη νέων, συστήματα κλπ.). Αυτό κάτι μου λέει και για τις φιλοδοξίες του Ζούρου. Στην Ελλάδα δεν έχουμε "σοφούς" όπως οι Σέρβοι και οι Λιθουανοί, που θα μαζεύονται πριν κάθε τουρνουα καιθα καταστρώνουν σχέδια. Οι επιλογές λοιπόν είναι περιορισμένες, εκτός κι αν γίνει η υπέρβαση και προσληφθεί προπονητής που δουλεύει ήδη σε ΠΑΟ ή ΟΣΦΠ (κάτι μάλλον απίθανο με την γκρίνια των αιωνίων). Με το ίδιο σκεπτικό, και οι επιλογές του εξωτερικού είναι λίγες(άντε πάλι Κασλάουσκας, Γκέρσον, Τέπιτς, Μπάουμαν και μερικοί άλλοι). Φοβάμαι πως τον Ζούρο δεν τον γλιτώνουμε τελικά, εκτός κι αν γίνει μια πιο ριζοσπαστική λύση από την ομοσπονδία (πχ. Ζούρος προπονητής, αλλά στα τουρνουά υπάρχει και συμβουλευτικό τιμ από άλλους έλληνες).
 

PeterAndrews

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2012
Μηνύματα
2.661
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
16
Τι λέμε τώρα. Να είμαστε σοβαροί

Και το να βγαίνεις έξω από τη Νιγηρία σε προολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ,και μάλιστα έτσι όπως ήταν η μορφή του αγώνα,σοβαρό είναι.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
Ή Ελλάδα ακριβώς φίλε μου απο την στιγμή που 2 χρόνια πρίν είχε νικήσει καί τις Η.Π.Α. δέν είχε κανένα λόγο να διεκδικήσει το προολυμπιακό τουρνουά του 2008 καί να δώσει δικαίωμα να βγούν διάφοροι περίεργοι να πουν διάφορα για να μας εκθέσουν , όσο για την σχέση προολυμπιακού τουρνουά καί αγοράς μπάσκετ φυσικά καί δεν νομίζω ότι ή Ελλάδα είχε ανάγκη το τουρνουά για να μπεί στην αγορά όντας σύμφωνα με την βαθμολογία της fiba μέσα στις 4 πρώτες χώρες παγκοσμίως ! είναι όμως μια τακτική την οποία ακολουθεί ή fiba σε συνεργασία με την δ.ο.ε. γιατί το σωστό καί αναμενόμενο θα ήταν οί χώρες που συμμετέχουν στους ολυμπιακούς να επιλέγωνται με βάση τις  επιδόσεις τους καί όχι με βάση αυτά τα σε μεγάλο βαθμό στημένα τουρνουά , καί όντας αντικειμενικός να σου θυμήσω ότι ενώ ή Ισπανία σαν πρωταθλήτρια Ευρώπης προκρίθηκε απ' ευθείας στους ολυμπιακούς του Λονδίνου κάτι απόλυτα λογικό καί αναμενόμενο , δεν είχε γίνει το ίδιο το 1988 όταν στο τότε προολυμπιακό τουρνουά για τους ολυμπιακούς τής Σεούλ αναγκάσθηκε να παίξει καί ή Εθνική μας παρ' ότι πρωταθλήτρια Ευρώπης του 1987 όπου καί τελικά αποκλείστηκε ! όσο για την σχέση Βασιλακόπουλου Στάνκοβιτς ψάξε το λίγο καί θα δείς .

καταλαβαίνεις ότι αυτά που γράφεις είναι ανακόλουθα; για κοίτα πώς ξεκίνησε η διαφωνία μας:
"Αυτά τα τουρνουά είναι στημένα σε μεγάλο βαθμό για να βγαίνουν καί νέες χώρες-αγορές για την fiba κάτι απ' το οποίο καί εμείς έχουμε ευννοηθεί στο παρελθόν , μερικές φορές σκανδαλωδώς μάλιστα ,  ελέω Βασιλακόπουλου ! ε τώρα γίναμε εμείς το θύμα !"
και καταλήγουμε λοιπόν ότι η σκανδαλώδης εύνοια της ελλάδας ήταν η διοργάνωση του προολυμπιακού του '08;
για τη σχέση βασιλακόπουλου - στάνκοβιτς (από το '87 ήδη) έψαξα και δεν βρήκα κάτι. μπορείς να μου δώσεις ένα στοιχείο που να δείχνει ότι το '87 ήταν το δεξί του χέρι, όπως λες;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom