Νέα

Προκαλεί η Ένωση Αθέων, Διοργανώνει πάρτι με κοψίδια την Μεγάλη Παρασκευή!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ampelale
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 83K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Αυτο σου ειπα?

Η θρησκεια και η πιστη δεν αναιρει την επιστημη. Οτιδηποτε ειναι προς οφελος του ανθρωπου ειναι αποδεκτο. Απλως η επιστημη ειναι πεπερασμενη. Ο Θεος οχι.
η θρησκεια αναιρει την επιστημη και το εκανε αγρια στλενοντας πισω 1500 χρονια κλεινοντας και καίγοντας βιβλιοθήκες και επιστήμονες.

ο γαλιλαιος και η υπατια από την θρησκεια αναιρεθηκαν και εκτελεστηκαν αν είχαμε 12θεο θα ηταν ζωντανοι και θα είχαμε φτασει στο φεγγαρι 1000 χρονια νωρίτερα.

η επιστημη και η γνωση δεν εχουν ορια βρίσκουμε κάθε φορα νεα πραγματα για κάθε 1 ερωτημα που απανταμε δημιουργούνται αλλα 10.


ο θεος είναι αποκύημα της φαντασιας.

εγω που δεν αποδέχομαι την υπαρξη του δεν εινι τιποτα.


εσυ που τον φανταζεσαι και το πιστευεις μπορεοις να λες ότι θελεις αλλα ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΣΟΥ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΗΣ όχι όπως με τη ν λογικη και την επιστημη που σου λεω εγω την αληθεια που βρηκα ότι πχ ουρανος και αστερια είναι παλιοτερα από την γη αντίθετα με τα λεγομενα της θεόπνευστης και αγιας γενεσης. ή τα ψαρια παλιοτερα από τα τετεραποδα παλι αντίθετα από ότι λεει η θεοπνευστη και αγια γενεση. αμα εχει τέτοια λαθη η θεοπνευστη και αγια γενεση εμενα δεν μου φαινεται και πολύ θεοπνευστη και αγια.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.569
Πόντοι
3.656

Αυτό εννοώ. Είναι φαινομενικά παράλογη η αναγέννηση των Εθνικών θρησκειών της Ευρώπης. Η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι κάποιοι βαφτίστηκαν αλλά συνέχισαν κρυφά τις λατρείες των προγόνων τους. Στην Ταιλάνδη είδα ότι οι Ευρωπαίοι ξαναθυμήθηκαν το Παγανιστικό τους παρελθόν. Τριγυρνάνε μισόγυμνοι γεμάτοι τατουάζ, παρά τη Βιβλική απαγόρευση, δείχνοντας με περηφάνια τα καλογυμνασμένα σώματά τους. Και οι άντρες και οι γυναίκες  
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
αυτά που λετε μποκολε και ακαποερα είναι ναζιστικη προπαγανδα.
εμεις πρεπει να ειμαστε πολιτικαλ κορεκτ.
θελουμε μαυρη πριγκηπισσα της αγγλιας.
σαρια και μαντιλα στις ευρωπαικες πολεις.
και τους ελληνες να περπατάνε στα 4 και να λενε αγια γραφη ένα θεοπνευστο κειμενο με … 10.000 λαθη και ψεματα μεσα
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.569
Πόντοι
3.656
Σε πιανω λιγο αδιαβαστο για τις αργιες

Οι ημέρες υποχρεωτικής αργίας που από το νόμο έχουν καθορισθεί και κατά τις οποίες απαγορεύεται κάθε βιομηχανική, βιοτεχνική, εμπορική εργασία, επαγγελματική δραστηριότητα, καθώς και η απασχόληση των μισθωτών είναι οι εξής:

   25η Μαρτίου
   η Δευτέρα του Πάσχα
   η εορτή της Κοιμήσεως της Θεοτόκου (15η Αυγούστου)
   η εορτή της Γεννήσεως του Χριστού (25η Δεκεμβρίου).

Οι ημέρες προαιρετικής αργίας είναι :

   η 28η Οκτωβρίου είναι μία από τις εξαιρέσιμες εορτές του έτους, αλλά έχει το χαρακτήρα της προαιρετικής αργίας.
   η 1η Μαΐου βάσει του Α.Ν 380/68 μπορεί να καθορίζεται και σαν ημέρα υποχρεωτικής αργίας με απόφαση του Υπουργού Εργασίας, αυτό γίνεται μέχρι και σήμερα.

Χριστουγεννα, Θεοφανεια, Καθαρη Δευτερα, Μ. Παρασκευη,Δεύτερη ημέρα των Χριστουγέννων δεν ειναι επισημες αργιες αλλα αργιες κατ' έθιμον. Εσυ γιατι καθεσαι και δεν πας να δουλεψεις να γινεις λιγο παραγωγικός?



Και κατι τελευταιο.

Εσυ αν γεννιοσουν στο Ιραν τι θα γινοσουν?

Γνωρίζω πάρα πολύ καλά ότι αν είχα γεννηθεί στο Ιράν θα ήμουν Μουσουλμάνος, αν είχα γεννηθεί στην Ινδία θα πίστευα στο Ινδικό Πάνθεον, αν είχα γεννηθεί στην Σκανδιναβική Χερσόνησο την εποχή των Βίκινγς θα πίστευα στους τοπικούς θεούς κι αν είχα γεννηθεί στην Κλασσική Ελλάδα θα πίστευα στο Δωδεκάθεο. Η Θρησκεία είναι φανταστικό κατασκεύασμα των ελίτ των Κοινωνιών για να ελέγχουν καλύτερα το κοπάδι. Εσύ τι θρησκεία θεωρείς ότι θα είχες αν είχες γεννηθεί στη μέση του Ιράν;
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.603
Like
21.953
Πόντοι
5.006
Δεν μιλάω εγώ για πιγκουινους,  τον νωε και το αν πρεπει να πλενουμε τα χερια μας. Η Βίβλος τα λέει. Τα Άθεα σκουπίδια της Σκανδιναβικής Χερσονήσου γελάνε με τη Σοφία σου. Κι εσύ θα τους κοιτάς με φθόνο. Συνέχισε να μπουσουλάς στα τέσσερα, δείχνοντας ποιος είσαι
Τυπε αν ειχες εστω και ελαχιστο μυαλο θα καταλαβαινες οτι το να αντιπαρατιθεσαι με τον πατηρ κλεομενη που λεει για πιγκουινους σε κανει και εσενα πατηρ κλεομενη..απλα εσυ εισαι ο πατηρ κλεομενης των αθεων...σε ευχομαι και σε πανελ να μαλωνεις με την ελενη λουκα... :2funny:
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.569
Πόντοι
3.656
Τυπε αν ειχες εστω και ελαχιστο μυαλο θα καταλαβαινες οτι το να αντιπαρατιθεσαι με τον πατηρ κλεομενη που λεει για πιγκουινους σε κανει και εσενα πατηρ κλεομενη..απλα εσυ εισαι ο πατηρ κλεομενης των αθεων...σε ευχομαι και σε πανελ να μαλωνεις με την ελενη λουκα... :2funny:

Ξανά, γιατί προσποιείσαι τον χαζό. Δεν τα λέει ο Κλεομένης. Η ΒΙΒΛΟΣ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ, είτε σου αρέσει, είτε όχι. Κι αν δεν δέχεσαι τη Βίβλο, δεν μπορείς να αυτοαποκαλείσαι Ορθόδοξος Χριστιανός. Φτιάξε μια δικιά σου αίρεση, δεκάδες χιλιάδες έχουν υπάρξει και δημιουργούνται ακόμα και σήμερα. Καλή τύχη
 
Εγγρ.
25 Δεκ 2014
Μηνύματα
522
Like
191
Πόντοι
6
Γνωρίζω πάρα πολύ καλά ότι αν είχα γεννηθεί στο Ιράν θα ήμουν Μουσουλμάνος, αν είχα γεννηθεί στην Ινδία θα πίστευα στο Ινδικό Πάνθεον, αν είχα γεννηθεί στην Σκανδιναβική Χερσόνησο την εποχή των Βίκινγς θα πίστευα στους τοπικούς θεούς κι αν είχα γεννηθεί στην Κλασσική Ελλάδα θα πίστευα στο Δωδεκάθεο. Η Θρησκεία είναι φανταστικό κατασκεύασμα των ελίτ των Κοινωνιών για να ελέγχουν καλύτερα το κοπάδι. Εσύ τι θρησκεία θεωρείς ότι θα είχες αν είχες γεννηθεί στη μέση του Ιράν;

Χριστιανος ορθοδοξος θα ημουν
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.569
Πόντοι
3.656
Χριστιανος ορθοδοξος θα ημουν

Αλλά σε 2ο βαθμό, τι δουλειά έχει ένας Ορθόδοξος Χριστιανός σε σάιτ με μπουρδέλα; Η θέση σου στην κόλαση είναι εγγυημένη. ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΑΠΟΣΤ. ΠΑΥΛΟΥ ΠΡΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ Α' ΚΕΦΑΛΑΙΟ 6, στίχος 9 Ή δεν ξέρετε ότι οι άδικοι τη βασιλεία του Θεού δε θα την κληρονομήσουν; Μην πλανάστε. ούτε πόρνοι ούτε ειδωλολάτρες ούτε μοιχοί ούτε θηλυπρεπείς ομοφυλόφιλοι ούτε αρσενοκοίτες ομοφυλόφιλοι. Αφού συμμετέχεις σε σάιτ με θέμα την πορνεία, την έχεις βάψει. θα κοιμάσαι καλά μέχρι τότε; ή θα ξυπνάς μούσκεμα στον ιδρώτα σκεφτόμενος τα καζάνια της κόλασης μέσα στα οποία θα βράζεις;
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.569
Πόντοι
3.656
ε τι καθόμαστε και μιλαμε μαζι σου αφου εισαι αποφασισμενος να πεις ψεματα

Θα σε μαλώσω. Ο άνθρωπος αυτός έχει την ευλογία του Ενός και Μοναδικού Θεού. Θα του έριχνε Θεία επιφοίτηση και αυτόν και μόνο θα φώτιζε, από τα εκατομμύρια πληθυσμού του Ιράν
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Αλλά σε 2ο βαθμό, τι δουλειά έχει ένας Ορθόδοξος Χριστιανός σε σάιτ με μπουρδέλα; Η θέση σου στην κόλαση είναι εγγυημένη. ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΑΠΟΣΤ. ΠΑΥΛΟΥ ΠΡΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ Α' ΚΕΦΑΛΑΙΟ 6, στίχος 9 Ή δεν ξέρετε ότι οι άδικοι τη βασιλεία του Θεού δε θα την κληρονομήσουν; Μην πλανάστε. ούτε πόρνοι ούτε ειδωλολάτρες ούτε μοιχοί ούτε θηλυπρεπείς ομοφυλόφιλοι ούτε αρσενοκοίτες ομοφυλόφιλοι. Αφού συμμετέχεις σε σάιτ με θέμα την πορνεία, την έχεις βάψει. θα κοιμάσαι καλά μέχρι τότε; ή θα ξυπνάς μούσκεμα στον ιδρώτα σκεφτόμενος τα καζάνια της κόλασης μέσα στα οποία θα βράζεις;

ρε Μπρόκολε το επιχείρημα αυτό μας το έχεις πει ίσα με τριάντα φορές μέχρι τώρα...
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.569
Πόντοι
3.656
ρε Μπρόκολε το επιχείρημα αυτό μας το έχεις πει ίσα με τριάντα φορές μέχρι τώρα...

Αν μπορείς να το απαντήσεις, απάντησέ το. Αν δεν μπορείς, σκέψου με φρίκη το βράσιμο που θα τραβάς. Ξέρω βέβαια πόσο ενοχλητικός γίνομαι που στο υπενθυμίζω. Αλλά αυτή είναι η πάγια θέση μου. Μπουρδελιάρης Ορθόδοξος Χριστιανός είναι υποκριτής. Κάθε φορά που θα βρίσκω άνθρωπο που θα το δηλώνει, θα τον ρωτάω. Το ίδιο που θα επισημαίνω σε Μουσουλμάνο που τρώει ψητό χοιρινό πίνοντας κρασί και Ινδουιστή που θα τρώει βοδινό
 

pouk58

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2012
Μηνύματα
627
Like
202
Πόντοι
26
ρε Μπρόκολε το επιχείρημα αυτό μας το έχεις πει ίσα με τριάντα φορές μέχρι τώρα...

Και τις 30 φορές που το είπε τον ξεβρακώσαν με αντεπιχειρήματα και ακόμη συνεχίζει και το λέει.  :idiot:
 

dinos34

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2016
Μηνύματα
1.317
Κριτικές
17
Like
1.006
Πόντοι
1.026
Μποκολος σέβομαι την στάση αθεϊσμού σε οποιονδήποτε και δικαίωμα σου χωρίς καμία αμφισβήτηση. Απο την αλλη δεν κατανοείς (παλι δικαίωμα σου) την πίστη μας. Όμως να φτάνεις στο επίπεδο της διαστρέβλωσης της αλήθειας και και να ερμηνεύεις την ιστορία όπως ΝΟΜΙΖΕΙΣ δεν σε κάνει ούτε εξυπνότερο ούτε περισσότερο μορφωμένο απο εμας τους πιστούς.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.867
Κριτικές
6
Like
3.602
Πόντοι
736
Γνωρίζω πάρα πολύ καλά ότι αν είχα γεννηθεί στο Ιράν θα ήμουν Μουσουλμάνος, αν είχα γεννηθεί στην Ινδία θα πίστευα στο Ινδικό Πάνθεον, αν είχα γεννηθεί στην Σκανδιναβική Χερσόνησο την εποχή των Βίκινγς θα πίστευα στους τοπικούς θεούς κι αν είχα γεννηθεί στην Κλασσική Ελλάδα θα πίστευα στο Δωδεκάθεο. Η Θρησκεία είναι φανταστικό κατασκεύασμα των ελίτ των Κοινωνιών για να ελέγχουν καλύτερα το κοπάδι. Εσύ τι θρησκεία θεωρείς ότι θα είχες αν είχες γεννηθεί στη μέση του Ιράν;
Εγω νομίζω οτι ολοι πιστευουμε όντας μικροι αυτά που μας μαθαίνουν , και τα παιδιά κάποιου που ειναι πορωμένος με το παλιό ημερολόγιο παράδειγμα , θα πιστεύουν στο παλιό ... Επίσης αν μας είχαν μάθει απο μωρά οτι η γη είναι σταθερη και επίπεδη θα κοιτούσαμε σαν τρελό έναν που θα ισχυριζόταν οτι ισχύει το παρόν αποδεκτό μοντέλο. Ετσι δεν είχε γίνει και με τον γαλιλαίο ;
 

dinos34

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2016
Μηνύματα
1.317
Κριτικές
17
Like
1.006
Πόντοι
1.026
Εγω νομίζω οτι ολοι πιστευουμε όντας μικροι αυτά που μας μαθαίνουν , και τα παιδιά κάποιου που ειναι πορωμένος με το παλιό ημερολόγιο παράδειγμα , θα πιστεύουν στο παλιό ... Επίσης αν μας είχαν μάθει απο μωρά οτι η γη είναι σταθερη και επίπεδη θα κοιτούσαμε σαν τρελό έναν που θα ισχυριζόταν οτι ισχύει το παρόν αποδεκτό μοντέλο. Ετσι δεν είχε γίνει και με τον γαλιλαίο ;


Εγω άρχισα να πιστεύω πραγματικά (πάντα δήλωνα χριστιανός αλλά τυπικά) μετα τα 30 μου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom