Νέα

Προκαλεί η Ένωση Αθέων, Διοργανώνει πάρτι με κοψίδια την Μεγάλη Παρασκευή!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ampelale
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 83K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.803
Like
14.563
Πόντοι
3.656
Οι αργιες ειναι θεδμοθετημενες απο το κρατος για θρησκευτικους λογους. Οι εορτες ειναι της χριστιανοσυνης και εχουν θεδμοθετηθει απο το κρατος για να μπορουμε να ασκουμε τα λατρευτικα μας καθηκοντα. Οποτε ειναι ατοπο αυτο που λες. Μην εισαι επιφανειακος ανθρωπος. Θα πρεπει να ξερεις τον λογο που κανεις κατι. Δες την αιτια που θεσμοθετηθηκε η αργια.

Επισης θα σου προτεινα να μου πεις που λεει να μην δεχομαστε ιατροφαρμακευτικη περθαλψη. Απο το μυαλο σου το εβγαλες. Αλλωστε πολλοι αγιοι ηταν γιατροι. Μαθε να διαβαζεις. Μην εισαι στενομυαλος.

Άντε, τυχερός είσαι, θα σου δείξω το εδάφιο, για ξέρεις τι λέει η Θρησκεία στην οποία δηλώνεις ότι πιστεύεις.  Ο αναστημένος Ιησούς εμφανίστηκε στους Μαθητές του και τους είπε τα εξής. Κατά Μάρκο, κεφάλαιο 16, στίχοι 17 Και αυτά τα θαυματουργικά σημεία θα συνοδέψουν εκείνους που θα πιστέψουν: θα βγάλουν δαιμόνια στο όνομά μου, θα μιλήσουν καινούργιες γλώσσες  18 και θα σηκώσουν στα χέρια τους φίδια, και αν πιουν κάτι θανάσιμο, δε θα τους βλάψει. θα θέσουν τα χέρια πάνω σε αρρώστους και θα γίνουν καλά». Αυτή η θεραπεία, μάλλον δεν έπιασε στον Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο. Κι ακόμα, το αναφέρει ο Απόστολος Παύλος, στην Επιστολή προς Ιάκωβο ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟΘΕΟ, 5η στίχοι 14 Ασθενεί κανείς μεταξύ σας; Ας προσκαλέσει τους πρεσβυτέρους της εκκλησίας και ας προσευχηθούν επάνω του, αφού τον αλείψουν με λάδι στο όνομα του Κυρίου.  15 Και η προσευχή της πίστης θα σώσει τον αποκαμωμένο ασθενή και θα τον σηκώσει ο Κύριος. Κι αν έχει κάνει αμαρτίες, θα του αφεθούν. Με λίγα λόγια, πήγαινε στους πρεσβύτερους, να σε αλείψουν με λάδι, κι αφού προσευχηθούν, θα γίνεις καλά. Ούτε φάρμακα, ότε γιατροί, τίποτα άλλο. Α, κι ακόμα περιμένω να μου πεις γιατί νομίζεις ότι θα πας στον Παράδεισο. Εγώ, σίγουρα δεν θα πάω  Πηγή
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.803
Like
14.563
Πόντοι
3.656
Ομοιούσιος ... Μονοφυσίτικο ακούγεται

Έχω τρελαθεί τελείως. Οι κατά δήλωσή τους Χριστιανοί ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ. Θα σε ενημερώσω λοιπόν. Πιστεύω εἰς ἕναν θεόν, πατέρα παντοκράτορα, ποιητὴν οὐρανοῦ καὶ γῆς, ὁρατῶν τε πάντων καὶ ἀοράτων.

Καὶ εἰς ἕνα κύριον Ἰησοῦν Χριστόν, τὸν υἱὸν τοῦ θεοῦ τὸν μονογενῆ, τὸν ἐκ τοῦ πατρὸς γεννηθέντα πρὸ πάντων τῶν αἰώνων φῶς ἐκ φωτός, θεὸν ἀληθινὸν ἐκ θεοῦ ἀληθινοῦ, γεννηθέντα, οὐ ποιηθέντα, ὁμοούσιον τῷ πατρί, δι' οὗ τὰ πάντα ἐγένετο·
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.803
Like
14.563
Πόντοι
3.656
Και που σαι.

Δεν πιστευω να φας αρνακι σημερα!!!!

Φαε και εσυ φαδολαδιτσα. Και αλαδη παρακαλω.

Ετσι για να προκαλεσεις του χριστιανους

Επισης περιμενω την επομενη εκδηλωση σας αλλα να στοχευσετε ρους μουσουλμανους. Θα σας προτεινα κατα τη διαρκεια του ραμαζανι στην Κομοτηνη. Τι λες; Σας βλεπω τοτε ολοι ξαφνικα να πιστευετε στον Θεο για να σας βοηθησει να σωσετε τη ζωη 

Κάθε μέρα τρώω ότι μου αρέσει. Είμαι η κατάρα των Βέγκαν. Ακόμα κι αν δεν φάω κρέας, όταν φάω όσπρια ή λαδερά, τρώω τυρί. Με μπόλικο λάδι. Γιατί έτσι μου αρέσει και κανένας δεν μου λ΄΄ει τι να φάω, πότε να το φάω, πότε να γαμίσω και με ποιον τρόπο. Οι πιστοί έχουν τέτοιες διαταγές και πρέπει να μην τρώνε κρέας και να μην γαμάνε 40 μέρες πριν το Πάσχα
 

colonel nathan jessup

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2017
Μηνύματα
2.423
Κριτικές
30
Like
534
Πόντοι
306

Έχω τρελαθεί τελείως. Οι κατά δήλωσή τους Χριστιανοί ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ. Θα σε ενημερώσω λοιπόν. Πιστεύω εἰς ἕναν θεόν, πατέρα παντοκράτορα, ποιητὴν οὐρανοῦ καὶ γῆς, ὁρατῶν τε πάντων καὶ ἀοράτων.

Καὶ εἰς ἕνα κύριον Ἰησοῦν Χριστόν, τὸν υἱὸν τοῦ θεοῦ τὸν μονογενῆ, τὸν ἐκ τοῦ πατρὸς γεννηθέντα πρὸ πάντων τῶν αἰώνων φῶς ἐκ φωτός, θεὸν ἀληθινὸν ἐκ θεοῦ ἀληθινοῦ, γεννηθέντα, οὐ ποιηθέντα, ὁμοούσιον τῷ πατρί, δι' οὗ τὰ πάντα ἐγένετο·
άλλο ομοούσιος άλλο ομοιουσιος ρε τυπε
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.803
Like
14.563
Πόντοι
3.656
άλλο ομοούσιος άλλο ομοιουσιος ρε τυπε

αν έχεις δίκιο, συγνώμη. Νόμιζα ότι σημαίνει το ίδιο πράγμα, αλλά έτσι κι αλλιώς ο ίδιος Θεός είναι. Δεν κάνει κάποια διαφορά στην ανάλυσή μου για το Δευτερονόμιο 
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
Κάθε μέρα τρώω ότι μου αρέσει. Είμαι η κατάρα των Βέγκαν. Ακόμα κι αν δεν φάω κρέας, όταν φάω όσπρια ή λαδερά, τρώω τυρί. Με μπόλικο λάδι. Γιατί έτσι μου αρέσει και κανένας δεν μου λ΄΄ει τι να φάω, πότε να το φάω, πότε να γαμίσω και με ποιον τρόπο. Οι πιστοί έχουν τέτοιες διαταγές και πρέπει να μην τρώνε κρέας και να μην γαμάνε 40 μέρες πριν το Πάσχα

σκεψου ομως τι γαμησαρες ριχνουνε μετα απο 40 μερες που εχουνε να τον χωσουνε
 

ΡοδοΠακης

Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2016
Μηνύματα
475
Like
5
Πόντοι
1
orthodoxia+h+thanatos.jpg
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
198
Πόντοι
66
σημερα εφαγα με ολη την οικογενεια μου και τους συγγενεις μου που υπαρχει αμοιβαιος σεβασμος και ειλικρινεια μεταξυ μας  η συναντηση εληξε πριν λιγο τωρα πινω εναν εσπρεσο και καπνιζω ενα πουρο κοχιμπα.
Στο χέρι σου είναι να αλλάξεις αυτή τη σαπιοκατασταση που περιεγραψες.
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
σημερα εφαγα με ολη την οικογενεια μου και τους συγγενεις μου που υπαρχει αμοιβαιος σεβασμος και ειλικρινεια μεταξυ μας  η συναντηση εληξε πριν λιγο τωρα πινω εναν εσπρεσο και καπνιζω ενα πουρο κοχιμπα.

βαλε το κοχιμπα στο κωλαρακι σου φιλε
 

ΡοδοΠακης

Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2016
Μηνύματα
475
Like
5
Πόντοι
1
Ωραία τα κοχίμπα.Όταν είχα πάει Γουατεμάλα είχαν παγωτό με γεύση σοκολάτα ρούμι και κοχίμπας.Ένιωσα το μεγαλείο της Θείας Δημιουργίας.
 
Εγγρ.
25 Δεκ 2014
Μηνύματα
522
Like
191
Πόντοι
6
Άντε, τυχερός είσαι, θα σου δείξω το εδάφιο, για ξέρεις τι λέει η Θρησκεία στην οποία δηλώνεις ότι πιστεύεις.  Ο αναστημένος Ιησούς εμφανίστηκε στους Μαθητές του και τους είπε τα εξής. Κατά Μάρκο, κεφάλαιο 16, στίχοι 17 Και αυτά τα θαυματουργικά σημεία θα συνοδέψουν εκείνους που θα πιστέψουν: θα βγάλουν δαιμόνια στο όνομά μου, θα μιλήσουν καινούργιες γλώσσες  18 και θα σηκώσουν στα χέρια τους φίδια, και αν πιουν κάτι θανάσιμο, δε θα τους βλάψει. θα θέσουν τα χέρια πάνω σε αρρώστους και θα γίνουν καλά». Αυτή η θεραπεία, μάλλον δεν έπιασε στον Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο. Κι ακόμα, το αναφέρει ο Απόστολος Παύλος, στην Επιστολή προς Ιάκωβο ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟΘΕΟ, 5η στίχοι 14 Ασθενεί κανείς μεταξύ σας; Ας προσκαλέσει τους πρεσβυτέρους της εκκλησίας και ας προσευχηθούν επάνω του, αφού τον αλείψουν με λάδι στο όνομα του Κυρίου.  15 Και η προσευχή της πίστης θα σώσει τον αποκαμωμένο ασθενή και θα τον σηκώσει ο Κύριος. Κι αν έχει κάνει αμαρτίες, θα του αφεθούν. Με λίγα λόγια, πήγαινε στους πρεσβύτερους, να σε αλείψουν με λάδι, κι αφού προσευχηθούν, θα γίνεις καλά. Ούτε φάρμακα, ότε γιατροί, τίποτα άλλο. Α, κι ακόμα περιμένω να μου πεις γιατί νομίζεις ότι θα πας στον Παράδεισο. Εγώ, σίγουρα δεν θα πάω  Πηγή

Εχεις μπερδευτει πολυ ασχημα.

Σου ζητησα να μου πεις που αναιρεται η ιατρικη επιστημη. Το οτι η πιστη θεραπευει τα παντα ειναι αληθεισ. Το προβλημα ειμαστε εμεις πι οποιοι δεν πιστευουμε ετσι οπως θα επρεπε να πιστευουμε. Και ο Χριστος οταν ειπε στον Πετρο να ερθει προς το μερος του στη λιμνη, ο Πετρος ενω περπατουσε στο νερο προς στιγμην ολιγοπιστησε και βουλιαξε. Οπως ειπε και ο Χριστος, με την πιστη μππρεις να μετακινησεις βουνα

Πουθενα δεν γραφει να μην δεχομαστε ιατρικη φροντιδα. Ισα ισα που πολλοι αγιοι ηταν γιατροι

Αλλα αν εισαι στενομυαλος αυτα παθαινεις

Να σε ρωτησω κατι; Αν σου ελεγα οτι ειμαι βουδιστης θα μου παρεθετες τοσα κειμενα;

Μηπως δεν εισαι αθεος και εισαι αντιχριστιανος;

Και που σαι. Για την προταση μου για το ραμαζανι μουγκα παλι. Οπως εχεις κανει σε ολα οσα σου εχω πει. Εχεις βαλει την κασετα και λες μονιμα τα δικα σου. Δεν καταλαβαινω ποιο το μενος σου προς την εκκλησια
 

apostatiss

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2017
Μηνύματα
186
Κριτικές
1
Like
38
Πόντοι
1
Εχεις μπερδευτει πολυ ασχημα.

Σου ζητησα να μου πεις που αναιρεται η ιατρικη επιστημη. Το οτι η πιστη θεραπευει τα παντα ειναι αληθεισ. Το προβλημα ειμαστε εμεις πι οποιοι δεν πιστευουμε ετσι οπως θα επρεπε να πιστευουμε. Και ο Χριστος οταν ειπε στον Πετρο να ερθει προς το μερος του στη λιμνη, ο Πετρος ενω περπατουσε στο νερο προς στιγμην ολιγοπιστησε και βουλιαξε. Οπως ειπε και ο Χριστος, με την πιστη μππρεις να μετακινησεις βουνα

Πουθενα δεν γραφει να μην δεχομαστε ιατρικη φροντιδα. Ισα ισα που πολλοι αγιοι ηταν γιατροι

Αλλα αν εισαι στενομυαλος αυτα παθαινεις

Να σε ρωτησω κατι; Αν σου ελεγα οτι ειμαι βουδιστης θα μου παρεθετες τοσα κειμενα;

Μηπως δεν εισαι αθεος και εισαι αντιχριστιανος;

Και που σαι. Για την προταση μου για το ραμαζανι μουγκα παλι. Οπως εχεις κανει σε ολα οσα σου εχω πει. Εχεις βαλει την κασετα και λες μονιμα τα δικα σου. Δεν καταλαβαινω ποιο το μενος σου προς την εκκλησια

Για αυτο ο Χριστοδουλος πηγε για μεταμοσχευση στην Αμερικη :tooth: :tooth:
Μου θυμιζει τους πολέμους στην Αφρικη, οπου ο μαγος της φυλης εδινε στους μαχητες το μαγικο νερο για να μην τους πιανουν οι σφαιρες
Αυτοι που γινοταν σουτωτηρι, απλά δεν πιστευαν αρκετα
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.803
Like
14.563
Πόντοι
3.656
σκεψου ομως τι γαμησαρες ριχνουνε μετα απο 40 μερες που εχουνε να τον χωσουνε

Οι μηχανές που μένουν σε αχρηστία, αργά ή γρήγορα χαλάνε. use it, or loose it, όπως λένε οι Αμερικάνοι. Η το χρησιμοποιείς, ή το χάνεις
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.803
Like
14.563
Πόντοι
3.656
Εχεις μπερδευτει πολυ ασχημα.

Σου ζητησα να μου πεις που αναιρεται η ιατρικη επιστημη. Το οτι η πιστη θεραπευει τα παντα ειναι αληθεισ. Το προβλημα ειμαστε εμεις πι οποιοι δεν πιστευουμε ετσι οπως θα επρεπε να πιστευουμε. Και ο Χριστος οταν ειπε στον Πετρο να ερθει προς το μερος του στη λιμνη, ο Πετρος ενω περπατουσε στο νερο προς στιγμην ολιγοπιστησε και βουλιαξε. Οπως ειπε και ο Χριστος, με την πιστη μππρεις να μετακινησεις βουνα

Πουθενα δεν γραφει να μην δεχομαστε ιατρικη φροντιδα. Ισα ισα που πολλοι αγιοι ηταν γιατροι

Αλλα αν εισαι στενομυαλος αυτα παθαινεις

Να σε ρωτησω κατι; Αν σου ελεγα οτι ειμαι βουδιστης θα μου παρεθετες τοσα κειμενα;

Μηπως δεν εισαι αθεος και εισαι αντιχριστιανος;

Και που σαι. Για την προταση μου για το ραμαζανι μουγκα παλι. Οπως εχεις κανει σε ολα οσα σου εχω πει. Εχεις βαλει την κασετα και λες μονιμα τα δικα σου. Δεν καταλαβαινω ποιο το μενος σου προς την εκκλησια

άειντε πάλι. Θα σε πληροφορήσω λοιπόν ότι το Ραμαζάνι απαγορεύει να φας ή να πιεις οτιδήποτε το πρωί. Το βράδυ επιτρέπεται να ξεσκιστείς. Με λίγα λόγια, αν η Ένωση Αθέων οργανώσει φαγητό το βράδυ (όπως έκανε και στο φανερό δείπνο) είναι μέσα στο πνεύμα του Ραμαζανιού. Και όχι, δεν μου απάντησες γιατί οι Χριστιανοί αντί να αλειφτούν με λάδι και να προσεύχονται τρέχουν στους γιατρούς. Για να το κάνουν δύο και μόνο λογικές πιθανότητες υπάρχουν. 1. Δεν πιστεύουν στα λόγια του Ιησού και του Παύλου ότι αυτές οι τελετουργίες θα τους γιατρέψουν. 2. Δεν είναι πραγματικοί πιστοί, γι αυτό και δεν πιάνουν σε αυτούς οι τελετουργίες. ότι και να ισχύει από τα δύο το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Οι προσευχές ΔΕΝ ΓΙΑΤΡΕΥΟΥΝ. Φυσικά τρώω γουρουνάκι και πίνω κρασί, πράγματα που τα απαγορεύει το Ισλάμ αυστηρώς και δια ροπάλου. Δεν μου είπες όμως, σε ρωτάω για τρίτη φορά. Αν δεν είσαι παρθένος, δεν πας Παράδεισο, σύμφωνα με την Αποκάλυψη του Ιωάννη, όπως ποστάρησα πιο πάνω. Γιατί κόβεσαι λοιπόν; Λύσε μου την απορία 
 

athensstef

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2009
Μηνύματα
563
Κριτικές
2
Like
136
Πόντοι
6
Αν δεν υπηρχε θεος δεν θα υπηρχαν αθεοι.....τωρα θεος κατα την αποψη μου σημαινει οτι και οπως τον νιωθουμε μεσα μας...συμπαν φυση θειο ανεξηγητο κλπ...πρσωπικα προτιμω Δημιουργος !!! χρονια πολλα !
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Αν δεν υπηρχε θεος δεν θα υπηρχαν αθεοι.....
τωρα θεος κατα την αποψη μου σημαινει οτι και οπως τον νιωθουμε μεσα μας...
χρονια πολλα !

Χρόνια πολλά και σε σένα.

Λοιπόν (κουφάλες), αυτά είναι λυμένα θέματα.
Έψαξα λίγο, και το βρήκα. Είναι από ΑΥΤΟ ΕΔΩ το φόρουμ.
Και είναι γραμμένο πριν από ΕΝΤΕΚΑ χρόνια. Το site έχει αρχίσει να έχει ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ιστορική γνώση.

Είναι λίγο μεγάλο, αλλά όποιος έχει κέφι, ας κάτσει να το διαβάσει. Θα του λυθούν πολλές απορίες.
(11 χρόνια είναι ένα τίποτα μπροστά στην αιωνιότητα, και ένα λίγο λιγότερο τίποτα μπροστά στα 2.000 χρόνια του χριστιανισμού. Αλλά είναι ΚΑΤΙ). Τίποτα απ' αυτά που έγραψα πριν 11 χρόνια δεν έχει αλλάξει.

Εδώ το original post 


Και εδώ το ίδιο το κείμενο γιατί άλλαξε ο editor από το 2006, και μερικά στοιχεία βγαίνουν σαν "?". Το ξαναβάζω, συμβατό με τον σημερινό editor και με μικρές διορθώσεις:






Απ:Ανακοίνωση Εκκλησίας-πολύ γέλιο! - 10/5/2006 14:51

Θρησκείες: Η εξήγηση του άθεου.

Η πλειοψηφία των ανθρώπων «πιστεύει» σε κάποιο «θεό».
Δεν έχει σημασία ποιος είναι αυτός ή πως ο καθένας τον ονομάζει. Σημασία έχει ότι οι περισσότεροι άνθρωποι σε «κάτι» πιστεύουν.

Είμαι άθεος, άθρησκος, και όλα τα σχετικά στερητικά «Α» που μπορεί να υπάρξουν, γιατί ΔΕΝ πιστεύω ότι υπάρχει «κάπου» κάτι «ανώτερο», το οποίο έχει όλες αυτές τις ιδιότητες που οι «πιστοί» του αποδίδουν, και πολύ περισσότερο τις ιδιότητες που οι «επίσημοι» ή αυτόκλητοι «εκπρόσωποί του» επί της γης του αποδίδουν.

Είμαι μειοψηφία και το ξέρω. Αλλά αυτό δε με ενοχλεί.

Η διαφορά μου (και των υπολοίπων σαν και μένα) από αυτούς που «πιστεύουν» είναι ότι εμείς δεν έχουμε λόγο να διατυμπανίζουμε τις απόψεις μας, γιατί το να διατυμπανίζεις άποψη για κάτι ανύπαρκτο δεν έχει νόημα. Τις απόψεις μας τις κρατάμε για τον εαυτό μας σαν απάντηση στους «πιστούς», και μας φτάνει αυτό.

Και ούτε αυτό θα χρειαζόταν, αν οι υπόλοιποι, η πλειοψηφία, δεν κατέβαλε προσπάθειες προσηλυτισμού προς εμάς (τους λίγους άθεους). Αλλά το κάνει. Σε πάρα πολλά επίπεδα και στάδια της ανθρώπινης ζωής, επίμονα και καταπιεστικά.

Το κάνει, γιατί αυτή είναι η φύση της πίστης και της θρησκείας. «Πίστη» και «θρησκεία» (και πολύ περισσότερο «εκκλησία»), είναι η δραστηριότητα που ζητάει να «τραβήξει» τις πεποιθήσεις των ανθρώπων προς κάποια άποψη που ΔΕΝ τεκμηριώνεται, και η κάθε εκκλησία ή θρησκεία προσπαθεί να τις ομαδοποιήσει προς τα εκεί. Αυτή είναι η ισχύς τους, πάνω σε αυτό (την πίστη) στηρίζονται, αυτό προσπαθούν να επεκτείνουν. Το λένε καθαρά άλλωστε.

Γι αυτό και υπάρχουν «μεγάλες» θρησκείες. Εκεί η ομαδοποίηση έχει πετύχει περισσότερο από όσο στις μικρές.

Αν αυτό (ο προσηλυτισμός) δεν ίσχυε, τότε δε θα υπήρχαν «θρησκείες». Κάθε άνθρωπος που από εσωτερική παρόρμηση θα αισθανόταν την ανάγκη να πιστεύει «κάπου», θα το έκανε, και θα ονόμαζε το θεό του διαφορετικά, ή θα «θεοποιούσε» διαφορετικό πράμα ο καθένας. Τώρα υπάρχει έτοιμη η διέξοδος. Στο πιάτο. Θες να πιστέψεις? Εκεί θα πας, να σου πει αυτός τι. Ξέρει.
Και καμιά φορά δεν επιτρέπεται να υπάρχει και άλλο πιάτο εκτός από το προσφερόμενο.

Τα θέματα είναι δύο:

1) Γιατί ο κάθε άνθρωπος (ή έστω οι περισσότεροι) αισθάνεται (δε το αρνούμαι ότι συμβαίνει) αυτή την ανάγκη? Και
2) Γιατί έχει πετύχει σε τόσο μεγάλο βαθμό αυτή η ομαδοποίηση?

Για το πρώτο, η εξήγηση είναι ότι ο άνθρωπος, από τότε που ξεχώρισε από τα υπόλοιπα ζώα λόγω διάνοιας, σκέψεων, λόγου, και λογικής, άρχισε να έχει ανασφάλειες. Οι ανασφάλειες ΟΛΕΣ, προέρχονται από ένα και μόνο ερώτημα:
«Τι θα γίνω αφού πεθάνω?»

Για το δεύτερο, η εξήγηση είναι ότι η προπαγάνδα, η ισχύς, η πειθώ, τα τεχνάσματα, ο εντυπωσιασμός και άλλες τέτοιες δραστηριότητες και ιδιότητες φέρνουν αυτό το αποτέλεσμα. Και το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπουμε. Η ομαδοποίηση σε 5-10 (άντε 50 ή 500 υποθέτω, αν βάλουμε στο λογαριασμό και τις μικρότερες) «θρησκείες».

Μέχρι εδώ μόνο 2 ερωτήματα διατύπωσα. Απαντήσεις σε αυτά τα 2 θα δώσω από δω και κάτω:

Γιατί ο άνθρωπος αισθάνεται την ανάγκη να πιστεύει σε κάτι τέτοιο?

Είναι απλό. Η ανάγκη αυτή προέρχεται από την αγωνία του θανάτου. Ο άνθρωπος ΞΕΡΕΙ ότι κάποια στιγμή θα πεθάνει. Πράγμα που τα υπόλοιπα ζώα δεν το ξέρουν. Ή δεν το σκέφτονται.

Μπορεί και ο άνθρωπος να μη το σκέφτεται κάθε ώρα και στιγμή (και εδώ υπάρχουν διαφοροποιήσεις από άνθρωπο σε άνθρωπο και στατιστικές κατανομές), αλλά όταν το σκεφτεί, ή όταν κάποιος άλλος του το φέρει στο μυαλό, είναι σίγουρος ότι αυτό, κάποτε θα του συμβεί. Δεν πρόκειται να το αποφύγει, και το ξέρει.

Η αποδοχή του ότι: «Δε θα γίνω τίποτα», «Θα χαθώ», «Θα ξαναγίνω αυτό που ήμουν πριν γεννηθώ» δε του αρκούν, δε τον ικανοποιούν, ή δε του περνάνε απ το μυαλό. Κάτι άλλο πρέπει να γίνει "μετά", όχι το απόλυτο τίποτα.

Οπότε, αρχίζει τις πνευματικές και μεταφυσικές αναζητήσεις. Να μην επεκταθώ τώρα σε αυτές, πάντως ο βαθύτερος λόγος που ο άνθρωπος αισθάνεται την ανάγκη να πιστεύει σε κάτι «ανώτερο», «θείο», «υπερφυσικό» και όλες αυτές τις ιδιότητες που αποδίδονται «στο θεό», είναι αυτός. Είναι ο φόβος του θανάτου.

Φαίνεται αυτό άλλωστε, γιατί σε όλες τις «θρησκείες» το μέγα θέμα είναι ο θάνατος. Που διατυπώνεται με διάφορους τρόπους, γαρνίρεται με διάφορες θεωρίες (περί προσεχούς αναστάσεως νεκρών, δεύτερης παρουσίας, μετά θάνατον ζωής, κλπ παπαριές) και από δω σε πάνε, από κει σε πάνε, όλο εκεί στο φέρνουν το παραμύθι. Δεν υπάρχει θρησκεία που να λέει π.χ. πως θα αυξήσεις τη σοδιά σου, ή πώς θα βγάλεις περισσότερα άλογα από 1.600 cc, ή πώς θα γαμήσεις καλύτερη γκόμενα. Όλες για το τι θα γίνεις ΑΦΟΥ πεθάνεις λένε. Και όλο εκεί φέρνουν την κουβέντα με τις θεωρίες τους, τις ιστορίες τους και τα "βιβλία" τους.
Την άποψη: «δε μ? ενδιαφέρει ρε παιδιά, στ' αρχίδια μου», ή «δε θα γίνω τίποτα, θα εξαφανιστώ», δε τη λέει καμία θρησκεία. Είσαι άθεος άμα το πιστεύεις αυτό, γιατί δε πιστεύεις ότι «κάτι» θα σε «σώσει» από την επερχόμενη εξαφάνισή σου.

Θρησκεία λοιπόν είναι η δημιουργία της πεποίθησης ότι «ΑΥΤΟ» (το ανώτερο, το υπέρτατο κλπ, ο θεός με μια λέξη), θα σε «σώσει» από την επερχόμενη εξαφάνισή σου. Και αυτό επίσης το λένε καθαρά οι «εκπρόσωποι του θεού». (Σώσον Κύριε τον λαόν σου, κλπ).

Και «ΑΥΤΟ», για να μπορέσει να καλύψει το λόγο για το οποίο εφευρέθηκε (που δεν καλύπτεται), πρέπει να εμπεριέχει μεγάλη δόση ακατανόητων στοιχείων, δύναμης, και «μυστηρίου». Αυτό ονομάστηκε «Θεός».

Πώς όμως άρχισε να υπάρχει αυτή η ομαδοποίηση? Πως «δημιουργήθηκε» η θρησκεία?

Πώς δηλαδή όλοι οι άνθρωποι κατέληξαν στο να πιστεύουν σε κάτι κοινό (με την ευρεία έννοια: δεν έχει σημασία αν λέγεται Θεός, Χριστός, Αλλάχ, Κομφούκιος, Βούδας, ή δεν ξέρω τι άλλο)? Το «ανώτερο»? Το «παντοδύναμο»? Το «πανάγαθο»? κλπ.
Για διαβάστε εδώ πιο κάτω μια εξήγηση:

Η ιστορία του πλανήτη μας είναι σχετικά γνωστή:

Σε τάξεις μεγέθους (τα νούμερα είναι τόσο μεγάλα που οι ακρίβειες δεν παίζουν κανένα ρόλο) υπάρχει σαν στερεό σώμα για περίπου 4,5 δις χρόνια, και οι προβλέψεις είναι ότι θα υπάρχει για άλλα τόσα. Από αυτά, «ζωή» υπήρξε για τα 2,5 ~ 3 δις τελευταία χρόνια, και από αυτά, «λογική» ζωή (άνθρωποι) τα τελευταία 500.000 ~ 2 εκ. χρόνια. Οι αμοιβάδες, τα πρωτόζωα, οι δεινόσαυροι, και όλες οι άλλες μορφές ζωής που (αποδεδειγμένα) υπήρξαν πριν από την εμφάνιση του ανθρώπου (η οποία ήταν και αυτή αποτέλεσμα κάποιας μετάλλαξης από τον πρόγονό του), δεν είχαν βέβαια ανησυχίες περί του «τι θα γίνω αφού πεθάνω». Το ίδιο συμβαίνει και σήμερα με τα υπάρχοντα είδη του ζωικού (και φυτικού) βασιλείου (πλην ανθρώπου).

Κάποια στιγμή, από κάποια μετάλλαξη, ξεχώρισε το ανθρώπινο είδος. Η διαφορά που το έκανε να ξεχωρίσει από τα υπόλοιπα ήταν ότι άρχισε να έχει μεγαλύτερες ικανότητες σκέψης. Η αξιοποίηση του εγκεφάλου του δηλαδή.

Αυτό το ον, πρώτα σκέφτηκε ότι με μια πέτρα θα σπάσει εύκολα τον καρπό για να τον φάει, μετά να τυλίξει τα πόδια του με δέρματα για να μην πληγιάζουν όταν τρέχει, μετά να ψήσει το φαί του, μετά να φτιάξει καλύβα, μετά τροχό κύλισης, μετά βίδα, μετά να σημειώσει... Και σήμερα να γράφει στο PC.

Κάποια στιγμή, ένας από αυτούς τους πρώτους είδε έναν πεθαμένο ή σκοτωμένο, και αναρωτήθηκε τι του συνέβη. Σκεπτόμενος ακόμη παραπέρα, αναρωτήθηκε τι θα συμβεί και στον ίδιο, όταν και ο ίδιος βρεθεί στην ίδια κατάσταση. Κόκαλο, ακίνητος και κρύος.

Αν την απορία του αυτή την είπε και στο διπλανό του, και αν αυτός ο διπλανός ήταν λίγο πιο έξυπνος από τον ερωτώντα, τότε ο διπλανός θα σκέφτηκε:
«Αν του απαντήσω, μπορώ ίσως να βγάλω κάτι απ αυτό».
Αυτή ήταν η στιγμή που γεννήθηκε η «θρησκεία» στη γη.
Του είπε λοιπόν «Θα σου πω, αλλά δώσε μου ένα κομμάτι απ το φαί σου».
Ο πρώτος ενέδωσε. Ήθελε οπωσδήποτε να μάθει. Και πλήρωσε.
Ο δεύτερος άρχισε να του λέει (σίγουρα) ανοησίες.
Γιατί βέβαια, ούτε τότε, ούτε και τώρα υπάρχει σαφής απάντηση σε αυτό το ερώτημα.
Στο ερώτημα «Τι θα γίνω αφού πεθάνω». (Αν κάποιος χρειάζεται οπωσδήποτε μια απάντηση σ' αυτό, πρέπει να ψάξει να την βρει μόνος του. Με το να ρωτήσει, πέφτει απλώς θύμα).
Σαν πιο έξυπνος, ο δεύτερος τον μπέρδεψε, και του είπε ή του έδειξε διάφορα τα οποία ικανοποίησαν τον πρώτο.
Έτσι του πήρε (με τη σύμφωνη θέληση του πρώτου) τη μπριζόλα του και την έφαγε.
Και ο πρώτος, έφυγε με κάποια απάντηση. Ικανοποιημένος, νόμισε. Πείσθηκε. Πίστεψε. Νόμισε ότι πήρε απάντηση. Έτσι η συναλλαγή ικανοποίησε και τους δύο.

Επαναλαμβάνω, υποθέτω (και ισχυρίζομαι) ότι αυτή ήταν η πρώτη στιγμή εκδήλωσης ύπαρξης θρησκείας πάνω στον πλανήτη. Ή κάπως έτσι τέλος πάντων.

Κάποιος αναρωτήθηκε, και κάποιος του απάντησε. Αυτός που απάντησε «ήξερε» περισσότερα.

Πώς τα ήξερε?
Κάποτε τον ρώτησαν (για να τον αμφισβητήσουν ίσως). Έξυπνος ήταν, κάτι έπρεπε να βρει για να «στηρίξει» το παραμύθι του. Και βρήκε να πει ότι εκεί πάνω υπάρχει «αυτό το κάτι» (που όταν πεθάνουμε θα μας πάρει κοντά Του), και βέβαια είπε και ότι αυτός ξέρει παραπάνω από τους υπόλοιπους, γιατί (κάτω από αδιευκρίνιστες και μυστήριες συνθήκες πάντα) αυτό το «κάτι» του αποκάλυψε τα μυστικά που τώρα ο ίδιος λέει στους υπόλοιπους. Σαν ότι ο θεός έδωσε τις δέκα εντολές στο Μωϋσή π.χ.
Άρα αυτός ήταν πιο κοντά στο «θεό» από τον πρώτο που ρώτησε, και απ όλους τους άλλους που επίσης «δεν ήξεραν».
Ήταν ο «εκπρόσωπός του».

Το ίδιο βιολί συνεχίζεται μέχρι σήμερα.

Ο δεύτερος, (πάντα) πιο πονηρός, το ξανασκέφτηκε το θέμα. Είδε ότι εδώ υπάρχει «ψωμί». Έτσι βρήκε και τους υπόλοιπους της φυλής, και αν αυτοί δεν είχαν από μόνοι τους την ανησυχία που είχε ο πρώτος ερωτών, φρόντισε ο ίδιος (ο πονηρός) έντεχνα να τους τη δημιουργήσει.
Και μετά βέβαια, να τους απαντήσει, και να ξανακάνει τη συναλλαγή.
Έτσι έλυσε το πρόβλημα της επιβίωσής του, χωρίς να χρειάζεται να βγαίνει να κυνηγάει ή να καλλιεργεί. Έβγαιναν οι άλλοι για αυτόν. Κι αυτός μάζευε.

Έτσι καθιερώθηκε ο «μάγος» της φυλής, ο προφήτης, ο ιερέας, ο «εκπρόσωπος» του θείου πάνω στη Γη.

Αυτός είναι κάτι παραπάνω από μας. Ξέρει περισσότερα. Συγχωρεί. Αφορίζει. Εξορκίζει. Έχει εξουσία με λίγα λόγια. Οπότε πρέπει και να τον σεβόμαστε.
(Και επειδή έχει και πολλά τρόφιμα, έχει και 2-3 δικούς του, που τους ταϊζει, κι αν κάποιος τον αμφισβητήσει, αναλαμβάνουν αυτοί).
Ντύνεται κατάλληλα, μιλάει κατάλληλα, την ξέρει την τέχνη. Η τέχνη αυτή πάει από πρωτομάστορα σε παραγιό αιώνες τώρα.

Ο ένας με τον άλλο, οι «πιστοί» διαδίδουν τα ανωτέρω. Ότι ο μάγος «έλυσε τα προβλήματα». Έτσι ο «μάγος» αποκτά πολλούς που τρέχουν προς αυτόν για να «τους βοηθήσει». Κι ότι τους πει, το πιστεύουν.

Να γιατί υπάρχει η ομαδοποίηση.
Να γιατί η Εκκλησίες έχουν μεγαλώσει τόσο, που έχουν πλέον διοικητική δομή, ιεραρχία, περιουσίες, Τράπεζες, επιχειρήσεις, και όλα τα υπόλοιπα. Γιατί οι «πιστοί» τους δίνουν αυτή τη δύναμη.
Μόνο γι αυτό.

Άλλωστε μόνο οι Εκκλησίες έχουν οπαδούς? Οι ομάδες έχουν, οι πολιτικοί έχουν, οι καλλιτέχνες έχουν, οι δημοσιογράφοι έχουν, οι αθλητές έχουν. Πάρα πολλοί «φορείς» έχουν. Οι εκκλησίες είναι απ τους αρχαιότερους οργανισμούς που έχουν ανάγει τον ομαδοποίηση, τον προσηλυτισμό, την εξουσία και τους λοιπούς τρόπους διαχείρισης ισχύος σε επιστήμη, και για αυτό ξέρουν και το κάνουν πάρα πολύ καλά αυτό. Και το πετυχαίνουν.

Εδώ έχουν φτάσει τα McDonald's να έχουν οπαδούς, προσφέροντας ένα πιάτο (απαίσιο) φαϊ, ο Πάπας δε θα έχει? Που προσφέρει «σωτηρία της ψυχής»?

Οι «αλλαγές» στην δομή της εξουσίας σε τομείς «θρησκείας» μετρώνται να γίνονται σε περιόδους αιώνων, ή χιλιετιών. Λέτε να είμαστε εμείς η γενιά που θα πέσουμε πάνω σε τέτοια αλλαγή? Απίθανο.

Οπότε ας κάνουμε τη δουλειά μας και ας κάνουν και αυτοί τη δική τους. Βρίσκουν έδαφος για να την κάνουν.

Αυτό που μπορεί ο καθένας μας να κάνει είναι να μην επιτρέπει στον εαυτό του να αποτελεί αυτό το έδαφος. Το τι κάνει ο δίπλα του, δεν τον αφορά.

Να προσθέσω δύο πράματα ακόμα:

1) Εγώ, ο άθεος γράφων δε «φοβάμαι» (τι θα γίνω αφού πεθάνω)?
Απαντώ πως όχι.
Ξεφεύγει από τα όρια του παρόντος κειμένου, είναι και «προσωπικές» πεποιθήσεις (το γιατί δηλαδή οι πεποιθήσεις μου έχουν εφαρμογή μόνο πάνω σε μένα), οπότε δεν επεκτείνομαι σ' αυτό το θέμα.
Έχω απαντήσει πάντως (στον εαυτό μου), δεν κρύβω τις απόψεις μου από όποιον θέλει να τις μάθει, αλλά δεν έχω και λόγο να τις δημοσιοποιήσω. Δεν αισθάνομαι την ανάγκη να προσηλυτίσω κανέναν προς αυτές, άρα δεν τις λέω αν δεν ερωτηθώ.
Πάντως δε «φοβάμαι». Κι ας έχω βρεθεί αρκετά κοντά στο θάνατο κάποιες φορές.

2) Κάπου παραπάνω γράφω: Η πλειοψηφία καταβάλλει προσπάθειες προσηλυτισμού προς εμάς (τους λίγους άθεους). Σε πάρα πολλά επίπεδα και στάδια της ανθρώπινης ζωής. Τι εννοώ:

Δεν μπορώ να ξέρω καλά τι κάνουν οι «άλλες» θρησκείες (γιατί δεν ασχολούμαι), είμαι σίγουρος πάντως ότι κάνουν πράματα αντίστοιχα με την «επικρατούσα» δική μας. Δηλαδή:

1ον) «Βαφτίζουν» τα παιδιά (σωματική βία με αναγκαστική αποδοχή και του συγγενικού τους περιβάλλοντος) σε ηλικία που αυτά δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

2ον) Εφαρμόζουν τη σωματική βία (μετάληψη: κατάποση αμφιβόλου καθαρότητας ουσίας που όμως επιβάλλεται με το επιχείρημα ότι πρόκειται περί «μυστηρίου» και «θείας» πράξεως, άρα οι απόψεις περί σιχαμάρας (το ίδιο κουτάλι όλοι) καταπιεζόμενες, δεν ισχύουν).

3ον) Υποχρεώνουν τα σχολεία να διδάσκουν τα θρησκευτικά και τις θεωρίες που έχουν αυτοί καθιερώσει (μεταξύ των οποίων και την ανωτέρω περί μη σιχαμάρας).

4ον) Έχουν ΜΜΕ που προπαγανδίζουν συνεχώς τις αξίες και θεωρίες τους, και με τον ένα ή άλλο τρόπο (διαπλοκή με την κρατική εξουσία) ΔΕΝ επιτρέπουν σε άλλες απόψεις να ακουστούν. Ή απολαμβάνουν δεσπόζουσας προβολής από τα κοινά ΜΜΕ.

5ον) Έντεχνα συντηρούν στους οπαδούς τους την πεποίθηση ότι αυτοί και μόνο είναι οι εκπρόσωποι του «αληθινού» θεού. Όποιος διατυπώσει άλλη άποψη είναι «άθεος» (κακό αυτό) ή «αιρετικός» (ακόμα χειρότερο αυτό).

6ον) Προσωπικά, όποτε έχω διατυπώσει τις αθεϊστικές μου απόψεις σε «πιστό» έχω δεχθεί εκπληκτική επίθεση. Δε ξέρω αν το σύστημά τους με φακελώνει κι όλας. Και το ίδιο ισχύει και εδώ, σε αυτό το site, και όσοι παρακολουθούν από παλιά, ξέρουν τι εννοώ.

Συμπέρασμα (του άθεου):

Δε με πειράζει ο καθένας να πιστεύει ότι θέλει.
Δε με πειράζει ο καθένας να αφήνει την περιουσία του επίσης όπου θέλει: Στη Μητρόπολη, στα παιδιά του, η στην ποδοσφαιρική του ομάδα, το ίδιο μου κάνει.

Με πειράζει όμως εγώ για κάθε δραχμή (συγγνώμη ευρώ) που βγάζω, να καλούμαι να πληρώνω ΕΠΑΧΘΗ φόρο, για να «συμμετέχω στα κοινά», και οι «εκπρόσωποι του θεού» που διαχειρίζονται πόρους ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟΥΣ από τους δικούς μου (επ ωφελεία τους βέβαια) να μην πληρώνουν δραχμή (συμμετέχοντας στα κοινά) φόρο.
Ούτε όταν τους αποκτούν (με όποιο τρόπο: δωρεές, κληρονομιές. Εγώ πληρώνω φόρο για να κάνω δωρεά στο παιδί μου).
Ούτε όταν οι περιουσίες τους αποδίδουν εισόδημα (νοίκια, παραχωρήσεις, εκμεταλλεύσεις, κλπ).
Ούτε όταν η επαγγελματική δραστηριότητα τους φέρνει εισοδήματα (παγκάρι, τάματα, τελετές, έρανοι, κλπ).
Ούτε όταν εκποιούν την περιουσία τους (πώληση των αποκτηθέντων).

Με πειράζει που είναι ανεξέλεγκτοι.

Και δεν υπαινύσσομαι ότι σε αυτούς θα έπρεπε να υπάρχει έλεγχος ή φορολόγηση περισσότερη από ότι σε μας τους υπόλοιπους.
Η ίδια να υπάρχει.
Αλλά να υπάρχει.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.803
Like
14.563
Πόντοι
3.656
Χρόνια πολλά και σε σένα.

Λοιπόν (κουφάλες), αυτά είναι λυμένα θέματα.
Έψαξα λίγο, και το βρήκα. Είναι από ΑΥΤΟ ΕΔΩ το φόρουμ.
Και είναι γραμμένο πριν από ΕΝΤΕΚΑ χρόνια. Το site έχει αρχίσει να έχει ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ιστορική γνώση.


Δε με πειράζει ο καθένας να πιστεύει ότι θέλει.
Δε με πειράζει ο καθένας να αφήνει την περιουσία του επίσης όπου θέλει: Στη Μητρόπολη, στα παιδιά του, η στην ποδοσφαιρική του ομάδα, το ίδιο μου κάνει.

Με πειράζει όμως εγώ για κάθε δραχμή (συγγνώμη ευρώ) που βγάζω, να καλούμαι να πληρώνω ΕΠΑΧΘΗ φόρο, για να «συμμετέχω στα κοινά», και οι «εκπρόσωποι του θεού» που διαχειρίζονται πόρους ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟΥΣ από τους δικούς μου (επ ωφελεία τους βέβαια) να μην πληρώνουν δραχμή (συμμετέχοντας στα κοινά) φόρο.
Ούτε όταν τους αποκτούν (με όποιο τρόπο: δωρεές, κληρονομιές. Εγώ πληρώνω φόρο για να κάνω δωρεά στο παιδί μου).
Ούτε όταν οι περιουσίες τους αποδίδουν εισόδημα (νοίκια, παραχωρήσεις, εκμεταλλεύσεις, κλπ).
Ούτε όταν η επαγγελματική δραστηριότητα τους φέρνει εισοδήματα (παγκάρι, τάματα, τελετές, έρανοι, κλπ).
Ούτε όταν εκποιούν την περιουσία τους (πώληση των αποκτηθέντων).


Και δεν υπαινύσσομαι ότι σε αυτούς θα έπρεπε να υπάρχει έλεγχος ή φορολόγηση περισσότερη από ότι σε μας τους υπόλοιπους.
Η ίδια να υπάρχει.
Αλλά να υπάρχει.




έγραψες. Το μόνο που έχω να συμπληρώσω στο εξαίσιο κείμενο είναι ότι αν ΟΛΟΙ οι άνθρωποι πίστευαν στην ίδια θρησκεία (έστω και παραφθαρμένη), όποια κι αν ήταν αυτή, οι λογικοί άνθρωποι θα έπρεπε να δεχτούν ότι υπήρχε κάποτε μια κοινή αποκάλυψη στους μακρινούς προγόνους. Και βέβαια, αυτό δεν είναι αλήθεια. Όλοι οι λαοί πιστεύουν σε μια θρησκεία που τελείως τυχαία έχει στοιχεία από το περιβάλλον τους και ο Παράδεισός τους είναι αυτό που τους λείπει. Καταπράσινος, γεμάτος νερά, θεικές γκόμενες τις οποίες μπορούν να φυστικώνουν συνέχεια, βουνά από πιλάφι, ποτάμια από κρασί (που τώρα απαγορεύεται) και λίμνες με μέλι για ους Μουσουλμάνους. Φοβερή μάχη ενάντια στους κακούς με τους συμπολεμιστές τους, για τους Βίκινγκς που σαν κουλτούρα εξύμνησα τον Ηρωικό Θάνατο. Αταραξία (Νιρβάνα) για τους Ινδούς που ζούσαν μια φρικτή ζωή και πέθαιναν σαν τις μύγες, και ούτω καθεξής. Τελείως τυχαία τα αγάλματα / αναπαραστάσεις των Θεών τους έχουν τη φυσική εμφάνιση των Λαών που τους πιστεύουν. Κοιτάξτε τα τοτέμ των αυτόχθονων της Αμερικής, των κατοίκων της Αφρικής, των Ινδών, των Κινέζων. Οι Θεοί που τους επισκέφτηκαν έχουν ΟΛΟΙ τη φυσική εμφάνιση των Λαών αυτών. Φυσικά με κάποιες προσθήκες, προκειμένου να δείχνουν ότι είναι ανώτεροι (πχ τα πολλά χέρια της Κάλι)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom